Dementie nog erg in taboesfeer PZC Cineast De Bruyn heeft weer kippenvel Tripje naar zeldzame weelde van Latem 't Beest sluit seizoen af met ska-festival 16 Alzheimer lezers schrijven Kassen Voos Mannen betrapt op joyriden kunst cultuur Internationaal succes voor Wilde Mossels vrijdag 8 juni 2001 door Jacques Cats De stichting Alzheimer Nederland heeft de stelling op de eigen web site gezet: 'om de acceptatie van de mentie te vergroten moeten zeker Bekende Nederlanders die lijden aan deze aandoening dit niet verborgen houden'. Directeur M. Wortmann heeft een duidelijk voorbeeld van zo'n BN'er: prinses Juliana. Over de ziek tes die andere leden van het konink lijk huis besluipen wordt het volk tot in detail geïnformeerd. Rond 'de oude koningin' heerst een groot stilzwij gen. Prinses Juliana was in 1998 voor het laatst in het openbaar te zien bij het huweli j k van prins Maurits en Marilè- ne van den Broek. In 1999 koos ze voor een rustige 90ste verjaardagviering in de besloten familiekring. 'Optreden naar buiten wordt haar teveel', zo maakte de Rijksvoorlichtingsdienst namens de prinses bekend. Nu spreekt niemand meer tegen dat Juliana in de war is. 'Ze leeft in haar eigen wereld', formuleerde De Volkskrant laatst zo diplomatiek mogelijk. Wortmann van Alzheimer Nederland vindt dat de koninklijke familie niet langer moet zwijgen over de dementie van de prinses. „Met Juliana hebben we een boegbeeld. Iemand die ons elke dag van het jaar eraan kan herinneren dat je tien procent kans hebt om te de menteren na je vijfenzestigste." Reagerend op de stelling meldt een mevrouw via de website dat ze na een confrontatie bij haar zus met de ziekte van Piek, ook wel frontaal-temporaal dementie genoemd, graag wil dat de hele wereld kennis neemt van het trauma van de dementie. „Het lijkt wel alsof het een laatste taboe is in het tolerante Nederland. Ik kan me er niet in vinden dat het niet bespreekbaar maken 'omwille' van de privacy van de patiënt, het lijden minder zou ma Juliana t laatste défilé op Soestdijk in 1980. ken. Gedeelde smart is nog altijd beter dan in eenzaamheid en zonder her kenning of erkenning te moeten lij den. Alleen al door het laten zien en vooral laten voelen van mijn begrip en inlevingsvermogen kan ik de demen terende echt tot steun zijn." Boegbeeld Dat prinses Juliana een boegbeeld voor Alzheimer zou moeten zijn gaat de Goese verpleeghuisarts D. van Maanen iets te ver. Wel wordt daar mee nog duidelijker dat de ziekte ie dereen kan treffen, of je nu burge meester, boer of prinses bent. De Zeeuwse Alzheimerafdeling Rond de Schelde, waarvan Van Maanen tien jaar deel uitmaakte, heeft zich in de afgelopen tien jaar sterk ingezet om het taboe om over de ziekte te praten te doorbreken. „Het zijn met name de partners, de mantelzorgers van dementerenden, die - vaak in de thuissituatie - tegen grote problemen oplopen. Het is mijn ervaring dat mensen het toch altijd wel eng vinden om over de ziekte te praten of ermee geconfronteerd te worden. Ook zijn mensen bang om de ment te worden." Volgens Van Maanen, die zich vanwege de situatie waarin zijn inmiddels overleden va der terecht kwam ook ervaringsdes- foto archief PZC kundige kan noemen, loopt 35 procent van personen van boven de vijfen tachtigste de kans om dementie te krijgen. Directeur verpleeghuiszorg J. San ders van De Stelle in Oostburg ziet de wijze waarop met de dementie van prinses Juliana wordt omgegaan als schoolvoorbeeld van het wegstoppen van de ziekte van Alzheimer of de mentie in het algemeen. „Er mag ken nelijk niet over gesproken worden. Er is duidelijk sprake van weghouden van anderen." Volgens Sanders zou een openhartiger opstelling van de koninklijke familie over de toestand van prinses Juliana positief zou kun nen doorwerken op de aanpak van het onderzoek naar Alzheimer. „Even los van de situatie rond de prin ses, schamen veel mensen zich ervoor dat hun partner, moeder of vader de menterend raakt. De praktijk geeft aan dat familie en dan vooral de part ners vaak in een te laat stadium aan kloppen bij de zorg. Er wordt in de thuissituatie heel lang aangemod derd." Eerder gebruik maken van de voorzieningen is volgens Sanders niet alleen beter voor de cliënten zelf. Partners kunnen in gespreksgroepen steun krijgen van anderen." Karei Steur uit Renesse, die ruim ze ven jaar een demente moeder heeft meegemaakt, zou het betreuren wan neer Juliana zich uit de publiciteit heeft teruggetrokken omdat ze de menterend is. „Hooggeplaatsten heb ben altijd een voorbeeldfunctie als het gaat om de omgang met ziektes. Dat zie je wel aan Claus. Mensen trekken zich daar toch aan op." Sensatie Als de koninklijke familie om redenen van privacy niets wil zeggen over de situatie rond Juliana dan hebben wij dat te respecteren"vindt Adrie Land man uit Kerkwerve. Zij is als vrijwil ligster betrokken bij soosmiddagen voor demente bejaarden bij de Corne- liastichting in Zierikzee. Landman zit niet op nadere informatie over de toe stand van de prinses te wachten: „Als ik zie hoe sommige mensen in de Cor nelia erbij zitten denk ik: moeten we nou per se van iedereen weten hoe erg het is? Ik ben zo bang voor sensatie." De vrijwilligster vraagt zich af of de stichting Alzheimer Nederland uit is op enig voordeel om aan te dringen op meer openheid over de prinses. „Dan maak je van een bepaalde situatie ge bruik om meer donaties binnen te ha len. Ik vind dat niet nodig." „Ik weet niet of het de sector afbreuk doet als de koninklijke familie ervoor kiest om zich terughoudend op te stel len", zegt de op persoonlijke titel sprekende voorzitter J. de Graaf van de Zeeuwse vereniging voor ouderen zorg, ZVO. „Ik heb niet zo'n behoefte om dat open te breken. Er zijn genoeg mensen die door dementie getroffen worden. Maar worden die nu gehol pen als we weten dat prinses Juliana dit proces doormaakt?" Dat in de VS oud-president Reagan met zijn dementie naar buiten is ge treden, waai'door een vloed van giften los kwam, past volgens De Graaf ook meer bij het Amerikaanse bestel, waarin charitas een nadrukkelijker onderdeel van de samenleving.is. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het kassencomplex bij Nieuw- dorp blijkt te duur (PZC 30-05). Gek als je nagaat dat de prijzen in de Randstad veel hoger lig gen. Als de lat hoog wordt ge legd dan kom je tot deze resulta ten. We kunnen ons dan ook afvragen of dit geen politiek spel is om de Westerschelde Containerterminal extra kan sen te geven. Kassen kunnen namelijk nieuwe havenontwik kelingen en de komst van een Sloespoor in de Quarlespolder belemmeren. Daarom: Nieuw- dorp juich niet te vroeg. Zeeland staat met de eventuele komst van de Westerschelde Contai nerterminal nog voor giganti sche problemen. Een Wester schelde Containerterminal zal omwonenden van spoor en weg veel overlast bezorgen. Goes, Kapelle en Biezelinge, u zijt ge waarschuwd. Het onderzoek naar een spoor langs de A58 (PZC 29-05). Een onbetaalbare utopie, waardoor anderen weer worden gedupeerd. Dorpen zo als 's-Heerenhoek, Borsele en Nieuwdorp worden zoals Doel bij Antwerpen ingesloten. Ga eens kijken in Doel. De leeg staande huizen spreken voor zich. De problemen daar zijn nu nog een ver-van-mijn-bedshow. Een WCT zal dit echter zeer snel veranderen. Het verkeer over de weg zal met 1600 vrachtwagens per dag toenemen. Een ontoe reikende infrastructuur zal voor files en andere problemen zorgen. Het is de hoogste tij d dat men wakker wordt. De ontwik kelingen zijn in volle gang. Het is de hoogste tijd om stelling te nemen tegen een Westerschelde Containerterminal. Zoals de Borselse wethouder P. Vollaard zegt: „Als Borsele het niet wil gaat het echt niet door." De vraag is nu: wat wil Borsele? Oorzaak'en gevolg moeten toch duidelijk zijn! C. C. Steketee Oudelande Het CDA keert zich tegen voze bladei'en voor jongex'en (PZC 26-05). Gelukkig durft men er eindelijk voor uit te komen. Ho pelijk niet te laat. Alles draait om seks. Zou het rxiet verstandig zijn als jongeren op school al le ren hoe de mens geestelijk, in nerlijk van binnen is opge bouwd? De mens is geestelijk zevenvoudig samengesteld, daarin leert men zichzelf ken nen en ontdekken op een heel ander niveau. Op de Theosofi sche school leert men hoe de mens is verbonden met het Ho gere in zichzelf, waardoor hij meer zelfrespect en zelfvertrou wen krijgt. Hij leert vooral on derscheiden, dat wat werkelijk en niet wex-kelijk is. Dat wat waarheid is, er is immers geen Godsdienst Hoger dan Waar heid. Die leer zou in het studie pakket opgenomen moeten worden. Dan leert men alles wat leeft te waarderen en vooral te zien. Krijgt men meer respect ook voor anderen. De zichtbare en onzichtbare mens te leren on derscheiden, dat is een studie waard. Hopelijk gaat men dat van hogerhand eens inzien. J. M. Dorsman De Brauwstraat46 Zierikzee VLISSINGEN - De koninklijke marechaussee heeft in de nacht van woensdag op dondei-dag op de Spuikomweg in Vlissingen een 23- jarige en een 18-jarige inwoner van Terschelling aangehouden. De twee waren aan het joyriden in een auto van een verhuurbedrijf uit Oosterhout. De 18-jarige man die achter het stuur zat, had geen rijbewijs. Bovendien had hij volgens een ademanalyse twee maal te veel gedronken. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal en een rij verbod van drie uur. Diezelfde nacht werd op de Prins Hendrikweg een 24-jarige Vlissinger aangehouden. Hij had nog een boete open staan van 260 gulden. Na betaling mocht hij door-rijden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Deelname aan de competitie tijdens het filmfesti val in Moskou, verkoop in Au stralië, Canada, Ierland, Tsje chië en Slowakije en de film-en videoprijs van het Fonds voor de Kunsten van Amsterdam. Het gaat goed met Wilde Mossels stelt cineast Erik de Bruyn met tevredenheid vast. Vooral van het filmfestival in Moskou heeft hij hoge verwachtingen. Hij gaat daar samen met de hoofdrolspelers Fedja van Huet, Frank Lammers en Freek Brom naar toe. Het festival wordt eind deze maand gehouden. Voor die tijd moet De Bruyn nog naar Is- tanboel om als jurylid bij een filmfestival op te treden. Hij lijkt geen type eens flink op te snijden over succes. Maar hij is natuurlijk wel ontzettend blij met de buitenlandse belangstel ling voor zijn eerste lange speel film, waar hoofdzakelijk Schouwen-Duiveland het decor voor vormde. Vooral in Oost- Europa ligt de i-olprent goed in de markt. „Waarschijnlijk heeft dat te maken met de meer poëti sche weergave van het thema. Dat spreekt in Oost-Europa meer aan dan een zogeheten plot driven story, waarin alle handelingen in snel tempo wor den voorgestuwd", aldus de ci neast. Blij is De Bruyn ook met de plaats van Wilde Mossels in de top drie van beste Neder landse films door de jaren heen die onlangs op het filmfestival in Kiev werd samengesteld. Met Turks Fruit van Paul Verhoeven en De Wisselwachters van Jos Stelling bevindt hij zich in goed gezelschap. De vex*taling van de tekst gebeurt bij dit soort festi vals meestal via een soort licht krant. Tijdens het Febio-festi- val in Praag werd De Bruyn echter verrast door een gespro ken simultaanvertaling. „Daar sprak gewoon een juffrouw in een hokje alle teksten na", grin nikt hij. Jurylid In Tsjechië en Slowakije is Wil de Mossels in cle vrije verkoop verkocht. In Australië, Canada en Ierland is de film aangekocht voor vertoning op televisie. Ver der gaat Wilde Mossels deze zo mer ook nog naar het festival in Orlando in Florida. De aanmoe digingsprijs van het Amster damse Fonds voor de Podium kunsten mag De Bruyn op 11 ^september in de Beurs van Ber- Iage ip ontvangst nemen. Directeur Leo Hannewijk van het Zeeuwse festival Film by the Sea heeft De Bruyn uitgenodigd als jurylid voor het filmfestival in september-. De cineast over weegt daar gehoor aan te geven. Na Moskou wordt het tijd wat meer afstand te nemen van Wil de Mossels en de blik op de toe komst te richten. Dankzij naamsbekendheid door het uitbrengen van zijn eersteling rollen de opdrachten voor regie-concepten en com mercials tegenwoordig sneller binnen. Op de vraag of er al plannen zijn voor een nieuwe ei gen speelfilm, lacht hij wat schuchter. „Ik kan er nog weinig over zeggen, maar het zal gaan over de veranderende seksuele moraal anno nu en er loopt in de verte een lijntje met het boek Sexus van Henry Miller. Het is een serieus idee, want ik begin er weer kippenvel van te krij gen." Hoewel de plannen nog prema tuur zijn, weet hij wel zeker dat Fedja van Huet, Halina Rijn en Carice van Houten de hoofdrol len gaan vervullen. Ariel Meeusen en Frits Jansen willen een culturele brug slaan tussen Zeeuws-Vlaanderen en Vlaande ren. foto Charles Strijd i Erik de Bruyn is blij met de buitenlandse belangstelling voor zijn eerste speelfilm Wilde Mossels. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman GOES - Ska doet het goed bij het publiek van het Goese po dium 't Beest. Om flink na te blijven galmen tijdens de zo merstop is een afsluiting met een ska/punkfestival dus geen gekke gedachte. Mmmmm- ...pie! is de naam van het eve nement dat zondag wordt ge houden. Die naam verwij st naar het op treden van de band The Pietas ters, die in ieder geval bij bezoekers van het festival Lowlands van vorig jaar geen onbekende zal zijn. Zaterdag speelt deze achtkoppige band, met zanger Stephen Jackson als boegbeeld, nog op het Wan tijfestival in Dordrecht. Een dag later zijn de Amerikaanse muzikanten hoofdact van het Goese slotfestival. The Pietasters heeft zeker wat live-optredens betreft een be hoorlijke naam opgebouwd. En past daarmee goed bij de sfeer die er, volgens muziek- programmeur Vincent Hae- nen, bij skaconcerten in Goes heerst. Optredens van Nederlandse grootheden als Jammah Tapi- mah en Max-k Foggo betekenen keer op keer feest, zegt Hae- nen. Voor een muziekstroming die op Jamaica ontstaan is, is dat misschien geen wonder. Vanuit de ska is eind jaren zes tig reggae ontstaan. Het over waaien naar Engeland en de invloed van punkrockmuziek hebben beide muziekgenres nieuwe impulsen gegeven En natuurlijk kan er altijd on beperkt met stijlen worden ge combineerd. Zoals de Zeeuwse band Sensimillia Soundsys- tem bewijst. Dit clubje muzi kanten is een mengelmoes van de bands Konthaarhanekam (skanaiohoipunk) en Taphar- heejl (ska, x-eggae) en maakt dus 'een soort van skanarchoi- punkreggae en soms ook anar- chskareggaepoink', meldt de aankondiging. Ook Sensimil lia Soundssystem draagt bij aan het slotconcert van 't Beest. Evenals De Tonies, voortgekomen uit het ska- punkbandje Skabaal. Stiltes tussendoor zullen er niet vallen. De uit Zeeland af komstige Mr. DJD draait de verschillende optredens met skamuziek aan elkaar. Het festival Mmmmmpie! wordt zondag 10 juni gehou den in 't Beest en begint om 15.30 uur. De zaal is open van af 15.00 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - In de laatste de cennia van de 19e eeuw en het eerste kwart van de 20ste eeuw vond in de streek langs de Leie, tussen Deinze en Gent, een unieke concentratie van aristie- ke werkzaamheid plaats. In kunstkringen werd het werk van de kunstenaarskolonie in het gebied al snel samenge bracht onder de noemer 'De school van Sint-Martens-La- tem'. Van een 'school' was overi gens geen sprake; er waren wel drie grote, autonome momenten met veel ruimte voor de indivi duele inbreng van kunstenaars. Die momenten zijn door conser vator Piet Boyens van het Muse- um voor Schone Kunsten in Gent samengebracht in drie, ge koppelde tentoonstellingen in het museum in Gent (de eerste Latemse groep, 1870-1915), het Museum van Deinze en de Leie- streek in Deinze (de impressio nistische groep, 1905 - 1915) en het Museum Dhont - Dhaenens xn Deurle (de expressionistische groep, vanaf 1920). De drie ex posities zijn samengebracht on der de titel Een Zeldzame Weel de, 100 jaar kunst van Latem. Een Zeldzame Weelde is ont leend aan de uitspraak van Ka- x-el van de Woestijne, die de in spirerende tijd in Latem ooit omschreef als 'avondstonden van een zeldzame weelde'. De drie exposities, die de rijkdom en verscheidenheid van de kunstuitingen in Sint-Martens- Latem tonen, zijn te zien van 17 juni tot 23 september. De ten toonstellingen tonen veel werk uit particuliere collecties, wat Een Zeldzame Weelde uniek maakt. In Zeeuws-Vlaanderen heeft galerie en kunsthandel Contx-ast& van kunstkenner Frits Jansen aan De Blokken in Terneuzen zich gespecialiseerd in de stromingen, die gemaks halve zijn gebundeld tot de La temse School. Jansen heeft het expositie-drieluik net over de grens aangegrepen om samen met het bureau Action Travel Events in de Bx-aakman in Hoek dagtrips naar de drie tentoon stellingen te organiseren. Ariël Meeusen van Action Travel: „Zeeland en Vlaanderen maken de laatste jaren veel werk van culturele uitwisseling. De dag-1 trips, die wij vanaf 17 juni aan bieden, passen daar helemaal in. De Schelde/Leiestreek ligt bijkans in onze achtertuin en de Latemse kunst - laat ik het ge makshalve zo maar samenvat ten - is voor de Zeeuws-Vlaming j heel erg herkenbaar. Frits en on-1 ze organisatie willen een cultu- x-ele brug slaan tussen Zeeuws- Vlaanderen en Vlaanderen." De dagtrips-met-gids duren twaalf uur en beginnen 's morgens om tien uur in galex-ie/kunsthandel j Contrast& met een 'verkenning' i van de 'Latemse School' onder leiding van galeriehouder Frits Jansen. Het bezoek aan de drie musea wordt afgewisseld met een rondrit door de streek, die zoveel mooie kunst heeft ge baard. De deelnemers aan de dagtrips krijgen ook een maal tijd voorgeschoteld. De komen- de weken krijgen kunstliefheb- bers in de regio een uitnodiging tot deelname. Ook worden op j grote schaal folders uitgezet, die de aandacht vestigen op Een j Zeldzame Weelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30