Besluit stadskantoor uitgesteld Nieuw pand voor klanten koffieshop Wayne's World 15 Afrikaans water in stormvloedkering Noord-Bevelandse kerktorens schreeuwen om restauratie Leefbaar Nederland schorst Zeeuws lid wegens CD-verleden Milieu vriendelij kheid campings beloond Sint Jacobs vlinder verschiet van kleur Goes heeft meer tijd nodig voor invulling nieuwbouw Overvallers pompstation aangehouden Juliana hoort gewoon bij huwelijk kroonprins OPRUIMING De grootste p Heldense-Studiol? In Zonnemaire natuurlijk! zeeuwse almanak Achterbank PZC MIDDEN vrijdag 8 juni 2001 Hoor Rolf Bosboom GOES - De gemeenteraad van Goes neemt pas na de zomer een beslissing over de definitieve in vulling van het nieuwe stads kantoor. Het college van burge meester en wethouders heeft gekozen voor uitstel, omdat het meer tijd nodig heeft zijn ge dachten te bepalen. Verantwoordelijk wethouder S. Heijning zei drie weken geleden in de commissie van de raadsle den die het project begeleidt, er zeer aan te hechten dat de ge meenteraad in juni een besluit zou nemen over het bouwpro- gramma. Anders komt de voor ziene datum van oplevering, eind 2003 of begin 2004, in ge vaar, zo liet Heijning toen we ten. Opties Dediscussie spitst zich toe op de 'opties' bovenop de 'basisvari ant' van de nieuwbouw, die tus sen het Hollandiaplein en de VLISSINGEN - De politie heeft woensdagavond twee mannen aangehouden voor een gewa pende overval op een benzine station aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen. De buit, meer dan duizend gul den en een aantal aanstekers, is teruggevonden. Een medewerk ster van het benzinestation i werd rond kwart voor negen on der bedreiging van een mes ge dwongen de kas te openen. Een tweede persoon nam de aanste kers mee. De twee verdachten, een 20-ja rige Vlissinger en een 29-jarige inwoner van Zierikzee, konden vrij snel daarna worden opge pakt dankzij tips van voorbij gangers. De twee zitten nog vast. GOES -Verpleeghuisarts D. van Maanen van de Stichting Ter Weel, locatie Goes werpt zich op als pleitbezorger voor de aan wezigheid van prinses Juliana bij het huwelijk van haar klein zoon Willem Alexander met Maxima Zorreguieta. „Oma hoort er gewoon bij." Van Maanen, mede-oprichter en lange tijd bestuurder van de Zeeuwse Alzheimer-af deling Rond de Schelde, deelt de opvatting van directeur M. Wortmann van de stichting Alz heimer Nederland dat de ko ninklijke familie niet langer moet zwijgen over de dementie van de prinses. „Je hoeft er niet mee te koop te lopen", vindt de verpleeghuisarts. „Maar dit lijkt meer op wegstoppen. En dat is het andere uiterste." Vol gens Van Maanen bestaat daar wellicht een reden voor. Op dat punt blijft het gissen, omdat niet duidelijk is in welke fase van dementie Juliana verkeert. Van Maanen: „Maar ik sta wel verbaasd over de gedetailleerde informatie over Bernhard en Claus. Er zit nog net geen opera- tieverslagbij." Dementie hoeft volgens Van Maanen nog niet te betekenen dat prinses Juliana dan maar achter een raam moet blijven. „Het is geen schande om deze ziekte te hebben." Meelopen op Koninginnedag zou weer te veel van het goede worden. Maar daar tussenin liggen, zo vindt de Goese verpleeghuisarts, nog wel wat mogelijkheden. „Waarom niet haar stem nog eens een keer laten horen." Hij denkt dat dep rinses zeer van de huwelijksplechtigheid van haar oudste Ideinzoon zou ge nieten. „En veel Nederlanders zullen het prachtig vinden om Juliana op de televisie te zien." Bij Ter Weel verzorgen perso neelsleden met hun eerder ge bruikte trouwkleren wel eens bruidsmodeshows. Van Maan en: „Dan moet je die demente rendebewoners zien zitten. Zul ke smiles! Da's genieten! Ze weten alleen 's avonds niet meer dat het geweest is." Pagina 16: dementie in taboesfeer (Advertentie) M.A. de Ruijterlaan moet ko men. De basisvariant kost 35,8 miljoen gulden. Het totaalbe drag kan oplopen tot 55 miljoen gulden, afhankelijk van welke opties worden gekozen: een par keerkelder onder het gebouw (8,3 miljoen), een combinatie met het Centrum voor Werk en Inkomen (4,5 miljoen), het on derbrengen van het gemeente archief in het nieuwe pand (3,4 miljoen), extra maatregelen op het gebied van duurzaam bou wen (0,8 miljoen), en vernieu wing van de complete inventa ris (2,2 miljoen gulden). Verdeeld De begeleidingscommissie leek het erover eens dat 55 miljoen gulden voor een nieuwe onder komen voor de ambtenaren wat al te gortig is, maar was ver- deeld over de vraag welke opties dan geschrapt moeten worden. Het college lijkt er ook nog niet uit te komen. In elk geval vergt 'de gedachtenbepaling met be- ti-ekking tot het programma van eisen meer tijd dan oorspronke lijk gedacht', zo laat het de raadsleden schriftelijk weten. B en W hadden voor de zomer de knoop hadden willen doorhak ken. „Aan de andere kant hech ten wij zeer aan een zorgvuldige besluitvorming", zo staat in de brief. Daai'om heeft het college besloten 'iets meer tijd te ne men' en in augustus met een voorstel te komen, dat die maand in de raadscommissies en donderdag 20 september in de gemeenteraad zou moeten wox-den behandeld. De vertraging die daardoor ont staat, valt volgens B en W mee. De gedachte was dat de archi tect meteen na de raadsverga dering van 21 juni aan de slag zou moeten. Aangezien de va kantieperiode aanbi'eekt, is 'de omvang van de werkzaamheden van de architect de komende maanden beperkt, waardoor de Water of het gebrek daaraan in Afrika is het thema van de foto's van Anno van der Heide. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Het contrast tussen de overvloed aan water in Zeeland en de schaarste in Afrika staat centraal in de fototentoonstelling 'Water, bron van leven' op Neeltje Jans, die vanmiddag door honorair consul H. Becker van de republiek Mali officieel wordt geopend. Het betreft een bijzondere exposite op een bijzondere locatie, in het binnenste van de Stormvloedkering. De foto's zijn gemaakt door beeldend kunstenares, filmmaakster, fotografe en journaliste Anno van der Heide. Wa ter of het gebrek daaraan is in deze ten toonstelling een steeds terugkerend thema. Water speelt een centrale rol in het sociale leven in Afrika. Mensen ha len gezamenlijk water of wassen samen kleding in de rivier. Bij de waterputten wisselen de vrouwen de nieuwtjes uit, bespreken ze de politiek of hun liefdes- pei'ikelen en ontmoeten kinderen hun vriendjes en vriendinnetjes. De foto's tonen ook hoe het vervoeren van water geïntegreerd is in het dage lijks leven. Bij een taxi-standplaats in Uganda staan talloze watei'kannen, in Tanzania rennen mensen in de stro mende regen uit een bus, terwijl in het door di-oogte geteisterde Mali een meis je met een emmertje water naar de trein holt. Meer dan honderd foto's tonen mensen en water op het Afrikaanse continent op deze plek waar de bezoekei's het zee water horen klotsen. Anno van der Hei de werkt sinds 1993 vooral als journa liste. Voor haar buitenlandreportages maakt ze meestal haar eigen foto's. Af- foto Marijke Folkertsma hankelijk van de situatie wisselt de aard van haar fotowerk tussen puur re gisterende documentaire opnamen van het dagelijks leven en een meer intieme benadering van mensen in persoonlijke portretten. De officiële opening vanmiddag wordt opgeluisterd met een optreden van de Senegalese muzikanten Mola Sylla en Serigne Mbacke. 'Water, bron van leven' is tot en met 31 oktober te zien in het bezoekersdeel van de Oosterscheldekering op Neeltje Jans. Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg door Rolf Bosboom GOES - De klanten van de vroe gere koffieshop Wayne's World in Goes hebben een nieuwe stek. Zij gaan naar een leegstand pand in de Wijngaardstraat, vlakbij de voormalige koffie shop gelegen. Het gaat om het pand waar voorheen een water- beddenzaak was gevestigd, tot dat het in september 1999 door brand werd verwoest. Inmid dels is het opnieuw opgebouwd. Wayne's World moest eind maart definitief dicht, na een lange juridische strijd met de gemeente. De koffieshop had een sterke sociale functie voor vooral allochtone jongeren uit de 'risicogi'oepen'. Om die reden vond de gemeenteraad het van belang dat voor de groep, op welke wijze dan ook, een ander onderkomen zou worden gevon den. De afgelopen maanden hebben de gemeente Goes en de Stich ting Colours, die de jongeren hebben opgericht, naarstig ge zocht naar een geschikte ac- commodatie.Met het pand in de Wijngaardstraat is de stichting meer dan tevreden. „We zijn er echt hartstikke enthousiast over", zegt woordvoerder R. Verhagen. De gemeente levert een aan zienlijke financiële bijdrage. Jaarlijks krijgt de stichting 50.000 gulden om de exploitatie rond te krijgen. Daarnaast heeft het college van B en W deze week besloten eenmalig 50.000 gulden beschikbaar te stellen om het pand gebruiksklaar te maken en in te richten. Aan de bijdragen zijn strikte vooi*waarden verbonden, zegt wethouder M. 't Hai*t. „We sub- sidiëi'en niet om ze sigaretjes te laten roken en spaatjes te laten drinken." Er komt een samen werking met het jongerenwerk en de afdeling sociale zaken van de gemeente om de jongeren zo veel mogelijk op weg te helpen, bijvoorbeeld via werk of een op leiding. Er zijn ook nauwe con tacten met bijvoorbeeld het Zeeuws Consultatiebui'eau voor Alcohol en Drugs. Het geld dat de gemeente beschikbaar stelt komt uit het budget voor 'reïntegratie'. Coloui-s-wooi-dvoerder Verha gen heeft hoge verwachtingen van het initiatief. „Er zijn al heel wat jongei-en die geïntei-es- seerd zijn in scholing. Gelukkig hebben we na de sluiting van Wayne's World de groep bij el kaar kunnen houden." De kerktorens van Colijnsplaat (foto) en Kortgene verkeren in slechte staat. Waardering Wethouder 't Hart heeft waax-- dering voor de stichting. „We zijn heel blij met de wijze waar op zij zelf het initiatief hebben genomen voor dingen die meest al op het bordje van de gemeente worden gelegd." Verhagen wil zo snel mogelijk in de Wijngaardstraat aan de slag gaan. Met de omgeving is inmid dels contact geweest. „Sommi gen waren wat sceptisch omdat dit uit een koffieshop voort komt", zegt Verhagen. „Maar dit heeft een duidelijke meer waarde, waarmee we iets hopen te betekenen voor de allochtone jeugd. Als we dat hebben uitge legd, krijgen we over het alge meen goede reacties." door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - De kerkto rens van Colijnsplaat en Kort gene moeten snel worden geres taureerd. Dat blijkt uit een recent onderzoek dat in op dracht van de gemeente Noord- Beveland is uitgevoerd. Het col lege wil dertigduizend gulden uittrekken om de restauraties voor te bereiden. Uit het onderzoek blijkt dat de dragende houtconstructies van beide torens in slechte staat ver keren. Bij de toi-en in Colijns plaat is ook de smeedijzeren verankering dringend aan res tauratie toe. Dat geldt ook voor het metsel-, voeg- en stucwerk van de twee torens. Om ver schillende i-edenen is de plan ning voor het onderhoud aan gemeentelijke gebouwen, waar onder de kerken, al verschillen de keren doorgeschoven. Nu wil de gemeente wat meer haast maken. De voorbereiding voor de restauratie van de twee to- rens besteedt de gemeente uit aan een regionaal architecten- of ingenieursbureau dat erva ring heeft met restauraties. Bij drie bureaus is inmiddels een of ferte opgevraagd om de restau- op te lopen vei'traging gering zal zijn'. De architect die het stadskan toor gaat ontwerpen, is overi gens nog niet bekend. Er zijn vijf kandidaten: EGM Architecten, Ai'chitectencie, Erick Egeraat Associates, Rudy Uytenhaak en Rothuizen van Doorn 't Hooft. Zij hebben allemaal eind mei een presentatie gehouden. Het college maakt waarschijnlijk volgende week dinsdag een de finitieve keuze. door Maurits Sep KLOOSTERZANDE - C. van Corstanje uit Kloosterzande is door Leefbaar Nederland met onmiddellijke ingang geschorst als lid en kandidaat-bestuurs lid. Van Corstanje is in Tilburg lijsttrekker geweest voor de Centrum Democraten. „Dit soort mensen met een fout poli tiek verleden zijn nooit welkom bij Leefbaar Nederland", ver klaart de partij het royement. Campagneleider K. van de Lin de zegt 'teleurgesteld' te zijn in Van Corstanje. „Wij hebben ie dereen gevraagd naar hun poli tiek verleden. Hij heeft schirifte- lijk laten weten geen politiek verleden te hebben en zijn handtekening staat onder die brief. Dat blijkt toch anders te zijn." Volgens de anti-fascisti sche onderzoeksgroep Kafka was Van Corstanje in 1990 lijst trekker voor de CD bij de ge meenteraadsverkiezingen in Tilburg. „Hij is toen negatief in het nieuws gekomen, onder meer omdat er sprake was van fi-aude bij de kandidatenlijst. Daar stonden mensen op die daarvoor niet hadden gekozen. Koit na de verkiezingen is hij opgestapt als lid van de CD. Daarna zijn we hem niet meer tegengekomen", zegt G. Bakker van Kafka. Van Corstanje staat met foto in het meinummer van het blad Leesbaar Nedeidand. Voor het oprichtingscongres van Leefbaar Nederland, aan staande zondag, zijn de kandi daten voor het bestuur kort be schreven. Daai-uit blijkt dat de Kloosterzander veiligheids ambtenaar is en vertegenwoor diger is (geweest) van vakbon den, ondernemingsraden en wijkcommissies. Van Corstanje was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. door Jacques Cats MIDDELBURG - Zeeland is de provincie met de hoogste bezet ting aan Milieubarometers. Dit keurmerk staat symbool voor de mate van milieuvriendelijkheid van campings, groepsaccom- modaties, bungalowparken en horecabedrijven. Volgende week donderdag wordt aan der tig recreatie ondernemers een Milieubarometer uitgereikt. Daar zijn vijf gouden trofeeën bij. De mate van invoering van spe ciale maatregelen zoals bespa ren op water en elektriciteit, ge scheiden afval inzamelen en milieuactiviteiten organiseren voor de gasten bepaalt het ni veau van de behaalde Milieuba rometer: brons, zilver of goud. Zeeland kende al twee bedrij ven met een gouden Milieubaro meter: landschapscamping Kijkuit in Zonnemaire en Zee landcamping Ons Buiten in Oostkapelle. Daar komen op 14 juni drie campings bij: De Boomgaard in Westkapelle, Scheldeoord in Baarland en De Wijde Bliek in Renesse. Er bestaat de laatste tijd ook vanuit de horecabranche be langstelling voor het milieu- keurmerk. Op dit moment lopen er enkele pilotprojecten. Zeeuwse bedrijven van een Mi lieubarometer hebben deelge nomen aan het Milieuproject Verblijfsrecreatie Zeeland. Daarin wordt door middel van doorlichtingen en themabijeen komsten aandacht besteed aan duurzaamheid en milieuvrien delijkheid van de recreatiesec- tor. Het project wordt uitgevoerd door NORT Zeeland in samen werking met de provincie en de branchevereniging voor recrea tieondernemers Recron. door Sheila van Doorsselaer HULST - De insectenwerk groep van De Steltkluut in Hulst heeft bijzondere vondst gedaan. In hun netje strikten zij een gemuteerde Sint Jacobs- vlinder. Waar een 'normaal' ex emplaar een fel rood-zwart vleugelpatroon heeft, is deze vlinder flets geel-zwart. De Hulster vlinderdeskundige E. Taelman kan er met zijn pet niet bij„Dit is in Nederland nog nooit gezien en staat in geen en kel vlinderboek opgetekend." De Sint Jacobsvlinder (Tyria ja- cobaeae) is een nachtvlindertje. Hij dankt zijn naam aan het feit dat hij hoofdzakelijk op het Jacobskruiskimid wordt aange troffen. Het kruid is giftig, en daai'door zijn de rupsen en uit eindelijk de vlinders ook niet eetbaar voor vogels. De kleuren van de vlinder en van de rups dienen als waarschuwing. De rupsen van de vlindersoort zijn geel-zwart gestreept, maar ze kianpen uit hun pop als op vallende rood-zwarte verschij ningen. Taelman: „We hebben geen idee hoe het nou kan dat er eentje geel-zwart is gebleven. Ik heb in alle boeken gekeken, maar heb niets gevonden."" (Advertentie) elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie) foto Willem Mieras ratie van beide torens aanbeste- dingsgereed te maken. Ondanks dat de opknapbeurten in ver schillende jaren zijn gepland (Colijnsplaat in 2001 en Kortge- nein2002)achtde gemeente het uit financieel oogpunt wel praktisch om de voorbereidin gen gelijktijdig op te starten. Daai'bi] wordt gedacht aan één inspectiedag met een hoogwer ker voor beide torens. De commissie openbare werken en milieu bespreekt de plannen in de vergadering van maandag 11 juni. Deze begint om 19.30 in het gemeentehuis in Wissenker- ke. Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel 0111-401318 www.interieur-paauwe.nl Het was een rib uit het lijf, maar het Middelburgse paar kocht een paar jaar geleden een flinke zogeheten ruimte wagen of mpv, zoals zo'n iet wat patserige uitvoering van het personenbusje in het jar gon van autoreclame heet. Het geruzie van de drie kin deren op de achterbank wa ren ze beu. Met twee stoelen voor, drie in het midden en twee achter zat niemand ie mand meer in de weg. On langs ruilden ze hun oude 'busje' in voor een andere. Met een iets andere opstel ling van de zitplaatsen. Twee stoelen voor, t wee in het mid den en achterin een achter bank. „Wauw, een achter bank", reageerden de drie kinderen. En daar zitten ze nu heel gezellig, de twee duurbetaalde stoelen in het midden onbenut latend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29