PZC Renners zijn anti-dopinghetze zat Clijsters creëert eigen verjaardagscadeau 23 Martina Hingis redt het weer niet tegen Jennifer Capriati Peter van Vossen past bij De Graafschap Fifa-bestuur praat over dopingperikelen Jeroen Blijlevens: alles onderzocht UCI-voorzitter Hein Verbruggen vraagt om begrip voor deelnemers aan Giro Ajax opent nieuw seizoen Henrik Larsson langer bij Celtic Frankrijk en Japan in finale I Wim de Ron naar RBC Tsjechische politie pakt Ierse voetballers op Audina bereikt kwartfinales Fusievergadering blijkt niet geldig vrijdag 8 juni 2001 van onze sportredactie SAN REMO - Voor Jeroen Blij- levens leek het gisteren in San Remo alsof de flim nogmaals werd afgedraaid. Net als tijdens die zo dramati sche ïnstdag in de Tour de France van 1998, waarbij een inval werd gedaan in het TVM- hotel te Pamiers, werd hij ook nu volledig overdonderd door de politie-inval, ditmaal op Italiaanse bodem. In Hotel Co- rallo te San Remo was het op eens alarmfase 1 voor de Lotto- ploeg. Blijlevens: „We zaten aan tafel toen tien rechercheurs binnen kwamen. Van onze manager kregen we te horen dat alles on derzocht zou worden. We mochten nog wel ons avond maal opeten, maar moesten na dien met z'n allen in één ruimte blijven. Renners, soigneurs, mecaniciens, gasten, sponsors. iedereen en alles. We moesten onze gsm's afgeven en werden daarna een voor een naar onze kamer gebracht. Alles werd onderzocht, de bagage, de bed den, de wagens beneden. Al les." Toch was er gisteren nog goed nieuws voor Blijlevens. Lotto-ploegleider Jef Braecke- velt bevestigde dat 'Jeromme- ke', ondanks het feit dat hij tot op heden volledig onzichtbaar was in de Giro-sprints (en ook eerder dit seizoen nog niet won verzekerd is van deelname aan de Tour de France. GPD doorHedwig Zeedijk ROME - Mario Cipollini is het niet eens met de beslissing om de Giro d'Italia uiteindelijk toch door te zetten. Super-Mario liet gistermorgen nog weten dat de wielrenners, uit protest tegen de spectaculaire anti-dopingactie van de Italiaanse politie, de hele Ronde van Italië maar beter konden afblazen. Klimmer Marco Pantani, die vanwege een griepaanval al had besloten de ronde niet uit te rij den, was het met hem eens:„Als er iemand fout zit, moet je die pakken. Maar je kunt niet altijd iedereen afstraffen." Pantani nam het bovendien op voorde medische en technische staf. „Er zijn personen bij die misschien slechts duizend gul denper maand verdienen, maar die nu te bang zijn om naar de wedstrijden te komen." Volgens de nieuwe anti-dopingwet in Italië is eenieder die stimuleren- demiddelen gebruikt, verstrekt of verhandelt schuldig. De straffen zijn ook serieus. De ge vangenisstraf kan oplopen van ane maanden tot driejaar, geld boetes lopen van vijfduizend tot ruim honderdduizend gulden. Heisa Hoewel de wielrenners na een lang beraad van een halve dag en een afgelasting van de konin- gmnerit toch besloten de Ronde van Italië te hervatten, vinden demeesten dat de heisa rond het vermeende dopinggebruik het hele wielerfestijn flink verpest heeft. De coureurs voelen zich lals criminelen behandeld en loepen sportfederaties en rege lingen op om voor eens en voor altijd een gepast beleid te vin den voor de controle en opspo ring van doping in de sportwe reld. Het was de avond en nacht van de inval. Rond negen uur 's avonds vielen de eerste agenten van de Italiaanse narcotica-bri gade binnen in hotel Des An glais in San Remo, waar de ploe gen Liquigas-Pata, Mercatone- Uno (Pantani), Deutsche Tele kom (Jan Ullrich) en Tacconi Sport-Vini Caldirola logeerden. Kort daarna werden ook de an dere hotels - zoals Hotel Coral- lo, waar Lotto-spurter Jeroen Blijlevens verbleef - gecontro leerd. Tot diep in de nacht bleven de sporters in de hal en op de gang van hun kamer. Zonder mobiele telefoon. Die hadden ze meteen moeten inleveren. Ruim twee honderd agenten waren bij het onderzoek betrokken. Meer nog dan tijdens de grootscheepse controle tijdens de Tour de France in 1998. Behalve de ka mers, werden ook de campers en volgwagens van de diverse ploe gen onderzocht. Kortom: een heksenjacht op zoek naar ver boden middelen. Opgeblazen Dat veel wielrenners de hele ac tie afdoen als een opgeblazen mediaspektakel, en de speur ders beschuldigen van sensatie zucht, is begrijpelijk. Wie een schoon geweten heeft.... Maar waarom werden er dan toch vanuit sommige kamers doosjes medicijnen en injectienaalden uit het raam gegooid? Er waar om konden de agenten dan toch ook zakken vol medicijnen in beslag nemen? Generaal Gennaro Niglio van de narcoticabrigade verklaarde 's middags op de radio dat zijn team bovendien complete mini- laboratoria heeft aangetroffen. Klaar om snelle bloedanalyses uit te voeren. Ook werden er grote hoeveelheden cafeïne, hormonen (testosteron) en cor- tisonen aangetroffen. Op zich zelf misschien geen verboden dopingmiddelen, maar in com binatie kunnen cocktails van dergelijke medicijnen wel dege lijk tot de verboden, stimuleren de middelen gerekend worden. Van sommige doosjes medicij nen wai'en de etiketten onlees baar gemaakt of verwijderd. Ook werden er injectienaalden met bloed in beslag genomen. De komende dagen moet duide lijk worden welke verboden middelen exact zijn aangetrof fen en aan wie ze toebehoren. Naar aanleiding daarvan kun nen de onderzoeksrechters van Padua en Florence, die de op dracht gaven voor de inval, de lijst van verdachten opstellen. De renners werden gisteren mo reel gesteund door de organisa tie van de Giro. Zowel de direc teur van de Ronde, Carmine Castellano, als UCI-voorzitter Hein Verbruggen en Candido Cannavo, hoofdredacteur van de Gazzetta dello Sport (de be langrijkste sponsor van de Giro), haastten zich gistermor gen naar het hotel in San Remo om de renners een hart onder de riem te steken. ZEIST - Ajax opent de nieuwe competitie op 11 augustus met een uitwedstrijd. De vroege aftrap is het gevolg van de voor- rondewedstrijd in de Cham pions League die de Amster dammers op 22 augustus moeten spelen. i Voordie dag staat ook de tweede 1 speeldag in de KPN Eredivisie op de rol. De voor die dag ge plande wedstrijd van Ajax wordt naar voren, naar 11 au gustus gehaald. Dat kan ook het geval zijn met RKC en Heeren veen, indien die op 22 augustus actief zijn in de Intertoto. Ajax begint uit omdat op 12 augustus inde Arena de strijd om de Jo- ban Cruijff Schaal tussen PSV en FC Twente, de officiële ope ning van het seizoen, gepland staat .ANP GOTEBORG - Henrik Larsson beeft donderdag zijn contract bij Celtic, dat nog een jaar loopt, verlengd. De Zweed blijft nu tot 2004 bij de kampioen en beker houder van Schotland. Het afgelopen seizoen scoorde Larsson, eerder jarenlang actief voor Feyenoord, 53 keer in offi ciële duels voor Celtic. Woens- dag nog maakte hij vier doel punten voor Zweden, in de kwalificatie-wedstrijd tegen Moldavië. ANP SUWON/YOKOHAMA Frankrijk en Japan spelen de fi nale om de Confederatie Cup. Ge wereldkampioen bereikte donderdag de eindstrijd door Brazilië te verslaan, 2-1. Japan, een van de organisatoren, ver sloeg Australië (1-0). Pires opende de score voor de Fran sen, met een fraaie vrije bal maakte Ramos na een halfuur gelijk. In de 54e minuut besliste Desailly de wedstrijd.Japan won van Australië door een doelpunt van Nakate. ANP i Leeuwarden - cambuur- keeper Wim de Ron (31) gaat het doel van RBC verdedigen. De Ron tekent in Roosendaal Ieentweejarig contract. De doel- l man, geboren in Dinteloord, komt daarmee terug naar West- Brabant. Eerder keepte hij bij I BSV ('9l-'94). Later bij Cam- Duur Leeuwarden. GPD Kim Clijsters kan haar geluk niet op na het bereiken van de finale en slaat de bal de tribune in. foto Philippe Wojazer/Reuters door Gertjan van Geen PARIJS - In een minder opgepompte zwart-geel-rode ambiance dan vooraf was verwacht, lieten twee Belgische tieners gisteren op Roland Garros zien wat tennis zo interessant kan maken. In de halve finale van één van de vier jaarlijkse grote toernooien was Justine Henin op weg naar het grootste succes in haar loopbaan, totdat een of twee punten de kansen deden keren. Kim Clijsters profiteerde optimaal. Ze boog de achterstand - 6-2 4-2 15-40 - gedeci deerd om in een overwinning (2-6 7-5 6-3) en bereikte haar eerste Grand- Slamfinale, morgen tegen Jennifer Ca priati. Het Limburgse bakkersgilde had 100 taarten laten aanrukken en deelde die uit aan de toeschouwers om het Belgi sche feestje alvast te vieren. Wie er ook won, voor het eerst zou een Belgische de finale van een Grand Slam spelen. Clijsters: „Dat van die taarten vind ik tof. Voor de finale zal ik er nog niet van nemen, maar zaterdagmiddag hoop ik ook een stukje te krijgen." Henin had het gevoel dat ze haar deel van het Belgische feestje in Parijs voor zichzelf verstoord had. „Mentaal werd ik zwakker. Ik begon defensief te spe len, terwijl ik daarvoor had aangeval len. Ik heb het vandaag weggegeven", zei de 19-jarige Waalse, die anderhalve set nagenoeg perfect tennis speelde. Clijsters - gadegeslagen door haar ner veus kijkende vriend Lleyton Hewitt - stond onder druk, kreeg te weinig tijd voor haar slagen en moest berusten in de feiten. Die logen er niet om. In de eerste set maakte Henin veertien punten meer dan haar landgenote, die pas na het ge wonnen matchpoint op gelijke hoogte kwam: 93 om 93. Clijsters - vandaag wordt ze achttien - kreeg tot 4-3 in de tweede set geen breakpoint in haar voordeel. Henin dicteerde de wedstrijd en had de perfecte tactiek gevonden om haar vriendin en rivale te bestri j den. De fluwelen backhand sprak voor zich, ze deed ermee wat ze wilde. Maar zoals zo vaak kan een tennisster in het zicht van de haven verkrampen. Henin kreeg verkeerde gedachten en voordat ze het wist was ze de tweede set kwijt. Henin: „Alles kan in een punt veranderen. Ik was misschien bang om te winnen. Ik wist niet wat er precies ge beurde. Het enige wat ik weet, is dat ik zwaar teleurgesteld ben omdat ik een kans heb laten liggen om een droom waar te maken. Ik stond op het punt iets groots te doen, een Grand-Slamfinale te halen." Clijsters voelde de druk in de eerste an derhalve set, maar bleef geduldig wachten op haar kansen. „Het is niet dat ik slecht speelde, maar ik werd overklast", zei Clijsters. „Het was moeilijk om te blijven geloven in een goed resultaat, maar in tennis heb je al tijd een kans. Zelfs als je matchpoints tegen hebt. Je kan altijd terugkomen in de wedstrijd. Het is een rare sport." Clijsters voelde het moment dat de wedstrijd op court Philippe Chatrier haar richting op ging, goed aan. Ineens sloeg ze de ballen weer diep tegen de baseline aan en verlegde ze de druk naar Henin. De doorgaans zo standvas tige Waalse kwam er niet meer onder uit. Na een uur en 57 minuten capitu leerde ze en was het Vlaanderen Boven. De jongste van het duo beseft dat ze ge schiedenis had geschreven „Het was niet mijn hoofddoel om de eerste Belgi sche in een Grand-Slamfinale te zijn, maar het is wel leuk om die status nu te hebben. Ik kan mezelf geen betere ver jaardag wensen. Al wacht ik nog even met feest vieren. Ik ga niet stappen. Ik moet met beide benen op de grond blij ven staan." GPD door Gertjan van Geen PARIJS - En weer strandde een poging van Martina Hingis naar een jp-ote prijs voortijdig. Jennifer Capriati, volgens de Zwitserse op dit moment de beste tennisster ter wereld, maakte genade loos een einde aan Hingis' wanhopige zoektocht naar een nieuwe Grand- Slamtitel in het algemeen en die van Roland Garros in het bijzonder: 6-4 6-3. „Dit is weer een gemiste kans", zei Hingis. „Ik moet nu weer gaan uitzoe ken wat ik moet verbeteren, voordat ik hier de volgende kans krijg." Het was de derde keer op rij dit jaar dat de 25- jarige Amerikaanse van Hingis won. De eerste was de meest verrassende, in de finale van de Australian Open. Het waren dezelfde cijfers als gisteren. Ook in de finale van Charleston moest ze Capriati voor laten gaan. Capriati hield de nummer één van de wereld voor de negende keer op rij van een Grand-Slamtitel af. Hingis won voor het laatst een groot toernooi toen ze in 1999 met de overwinningsschaal in haar handen stond op de Australian Open. Dat ze desondanks op papier nog steeds de beste tennisster ter we reld is, heeft ze te danken aan het feit dat ze nauwelijks geblesseerd is en in de overige toernooien vrijwel altijd fi nales haalt. Haar ranking is een gevolg van die constante. Maar het kan niet lang duren of Jenni fer Capriati haalt haar in. Voor de Amerikaanse is Roland Garros haar tweede finale van het jaar en haar op tredens zijn indrukwekkend. Niets ontziend sloeg Capriati, afgetraind en fitter dan ooit, zich naar de eindstrijd. In de kwartfinale was Serena Williams de klos, gisteren Hingis. De Zwitserse zag even hoop gloren toen Capriati bij 4-1 een blessurebehandeling kreeg. „Het was niet ernstig", zei Capriati. „Ik heb er de laatste weken al een beet je last van. Maar er lopen goede fysio therapeuten rond, dus het was snel op gelost." Hingis kwam terug tot 4-4, maar liet de set toch glippen. Tot 3-3 in de tweede set ging het gelijk op, daarna was het eenrichtingsverkeer richting het ein de. Hingis, opnieuw uitgejoeld door het Franse publiek, kreeg de ontketen de Capriati niet meer aangelijnd. GPD Verbruggen riep op voor begrip voor de wielrenners: „Als ze zouden besluiten niet verder te fietsen, moeten we dat accepte ren We moeten begrijpen wat ze de afgelopen nacht, en de afge lopen jaren, hebben meege maakt. Onbegrijpelijk blijft voor ons waarom controles op een dergelijke, spectaculaire manier gebeuren. Verbruggen weet natuurlijk wel dat ook tijdens deze Ronde twee wielrenners (Hervé en Forconi) naar huis zijn gestuurd, nadat ze positief werden bevonden bij een dopingcontrole, maar hij vindt dat resultaat niet bijzon der. „Van de vierhonderd testen tij dens de hele Giro, blijken er dan twee positief. Dat is toch hele maal niet veel?" GPD door Henny Haggeman DOETHINCHEM - Nog geen jaar geleden (29 juni 2000) was hij invaller van het Nederlands elftal dat de halve finale van het EK verloor tegen Italië. Giste ren werd Peter van Vossen (net als Willem Il-speler Dennis Schulp) gepresenteerd als nieu we aankoop van De Graafschap in Doetinchem. Het kan snel gaan in een voetbalcarrière, maar Van Vossen snakt naar 5 juli als De Graafschap voor het eerst weer traint. Het had nóg veel sneller kunnen gaan met de loopbaan van Van Vossen, want in maart spookte het zelfs door zijn hoofd om zijn voetbalplunje voorgoed op te bergen. Op 11 maart werd Feye- noorder Van Vossen gewisseld in Tilburg acht minuten voor rust tegen Willem II en een dag later leverde de voetballer zijn con tract in. Er is veel gespeculeerd over de beweegredenen van het vertrek van Van Vossen bij zijn jeugd liefde Feyenoord. Zo zou het conflict tussen Dudek en To- masson met Feyenoord over het uitbetalen van premies een rol hebben gespeeld. Van Vossen ontkent dat: „Ik had het gevoel dat er geen respect meer was. Ik verwijt niemand iets, ook trai ner Bert van Marwijk niet. Fey enoord was voor mij een super periode. Maar om dat goede gevoel te houden besloot ik wel weg te gaan, voordat de droom in een nachtmerrie zou eindi gen." Van Vossen kon uit meerdere clubs kiezen, maar viel uitein delijk voor De Graafschap. Van Vossen: „Uiteindelijk heb ik ge pakt wat het best bij me past. In gesprekken met Gerard Mars man, Jurrie Koolhof en John van den Brom (de vriend die Van Vossen overhield aan de periode dat ze samen in Turkije bij Is- tanbulspor speelden) ontdekte ik raakvlakken met mezelf. Ik proefde warmte, eerlijkheid en vertrouwen. De link tussen Zee land en de Achterhoek is gauw gelegd, de mensen zijn verge lijkbaar. Ik ben bevoorrecht als voetballer en voel me niets meer dan iemand anders." Van Vossen speelde zelf in 1988 met Vlissingen voor het eerst te gen De Graafschap. Hij was er met twee treffers persoonlijk voor verantwoordelijk dat de Doetinchemmers werden uitge schakeld in het bekertoernooi. Daarop volgde een loopbaan langs een schare van clubs. Via Beveren, Anderlecht, Ajax, Is- tanbulspor en Glasgow Rangers belandde hij drie seizoenen te rugbij Feyenoord. In Rotterdam volgde ook zijn revival na een moeilijke periode en maakte hij in 1998 onder Frank Rijkaard zijn comeback in het Neder lands elftal. Tegen Italië vorig jaar speelde Van Vossen zijn 30e en laatste interland. Dat hij een klein jaar later een eenjarig contract bij De Graaf schap zou tekenen, had Van Vos sen toen in de Arena ook niet kunnen bevroeden. Van Vossen: „Het is de omgekeerde wereld, maar ik zie dit zeker niet als een degradatie. Bij een topclub kwam ik niet meer aan spelen toe en ik zit nu in een fase dat ik kies voor een club in de lagere regionen. Maar ik speel liever dan dat ik op de bank zit." Bij De Graafschap lijkt Van Vossen definitief afscheid te ne men van de linkerkant en gaat hij achter de spitsen voetballen. Van Vossen: „In principe ben ik niet meer beschikbaar voor links. In tegenstelling tot andere clubs stelde De Graafschap geen eisen en plaatste ook geen kanttekening bij m'n leeftijd. Ze wilden me als voetballer én als mens, dat was voor mij bepa lend." GPD Peter van Vossen van onze sportredactie PRAAG - Vier Noord-Ierse voetbalinternationals en een keeperstrainer zijn in Praag door de politie opgepakt. Dat gebeurde nadat het vijftal woensdagnacht bij de deur van een bar ruzie kreeg met de por tier. De man vroeg hen geld om de bar in te mogen. Na een handge meen gooide één van de vijf Noord-Ieren een vaas naar het hoofd van de portier, die ge wond raakte. De vijf vluchtten daarop in een taxi naar hun ho tel. Later werden ze daar door de politie opgehaald. Formeel is nog geen van de Noord Ieren in staat van beschuldiging gesteld Noord Ierland verloor woens dagavond de WK-kwalificatie- wedstrijd in en tegen Tsjechië met 3-1. De selectie ging daarop vanuit Teplice, waar het duel werd gespeeld, naar Praag waar men een hotel had: een afstand van 150 kilometer. Bij de vijf gaat het om aanvoerder Hughes, de aanvallers Healy en Fergu son, de middenvelder Kennedy en trainer Wright. De vijf zullen waarschijnlijk na het betalen van een boete en een schadever goeding Tsjechië worden uitge zet. De ploeg had gistermiddag de terugreis naar Noord Ierland moeten beginnen. Volgens coach Mcllroy is de zaak onno dig opgeblazen. De portier hield ook een gekneusde vinger aan het incident over. Ook in de bar was er schade. GPD Ontgoocheling bij Martina Hingis na haar der de opeenvolgende nederlaag tegen Jennifer Capriati. foto Laurent Rebours/AP van onze sportredactie ZÜRICH - Het dagelijks be stuur van de wereldvoetbal bond Fifa komt volgende week woensdag in een extra vergade ring bijeen. Het bestuur zal dan onder leiding van voorzitter Blatter ondermeer praten over het verruimen van straffen voor dopinggebruik en andere zaken. De Fifa heeft dit bekend ge maakt. Op de zitting zal zeker gespro ken worden over de dopingge- vallen Davids en De Boer en de reactie van de KNVB op de door de Fifa afgekondigde wereld wijde schorsing voor Davids. Zoals bekend wil de Nederland se voetbalbond hef Fifa-besluit via de rechter aanvechten. De Boer moet volgende week don derdag bij de Uefa verschijnen om tekst en uitleg te geven over SEVILLA - Mia Audina is de laatste Nederlandse vertegen woordiger op het WK-badmin- ton. De speelster versloeg de Japan se Kaori Mori in twee sets en be reikte daarmee de kwartfinale. Judith Meulendijks en het duo Lotte Jonathans/Chris Bruil werden donderdag uitgescha keld. Meulendijks kwam in de achtste finale duidelijk tekort tegen de Chinese Ning Zhang (2-11 9-11). ANP zijn positieve dopingtest. De speler zelf houdt vol onschuldig te zijn, net als Davids overigens. Beiden hadden een te hoog ge halte nandrolon in hun urine. De Boer vreest net als Davids getroffen te worden door een schorsing. Blatter is voorne mens na afloop van de vergade ring een persconferentie te ge ven. Behalve over straffen bij het gebruik van doping zal het Fifa-bestuur ondermeer praten over nieuwe transferregels, vei ligheid in stadions, het WK voor clubs en de gevolgen van het faillissement van ISMM/ISL, het reclame- en sponsorbedrijf waarmee Fifa exclusief zaken deed. GPD MIDDELBURG - Voetbalver eniging Middelburg moet haar fusievergadering overdoen. De bijeenkomst in maart, waar in de leden van de voetbalclub het samengaan met buurman Zeelandia goedkeurden, is niet rechtsgeldig omdat de aankon diging van de vergadering te laat in de Staatscourant ver scheen. „Dat gebeurde buiten onze schuld", verzekert Middelburg secretaris Koops. „De fusie met Zeelandia is ook niet in gevaar. Het gaat hier om een formele, administratieve zaak." Middelburg heeft de nieuwe fu sievergadering uitgeschreven op dinsdag 19 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23