Acties in ziekenhuizen voorbij PZC Is Blair en Labour boeken weer monsterzege Renners weigeren te fietsen in Giro Raad Middelburg vergeeft Burgers Korthals acht aandeel migranten in misdaad onevenredig hoog Een website met factor 20! A 15' Bonden verdeeld over moeizaam bereikt CAO-akkoord - Loonstijging tot juni 4,1 procent Huisartsen zien af van acties Bedrijfskantine kan gezelliger Vrede Macedonië stap dichterbij CD-verleden niet acceptabel Kim Clijsters bereikt finale Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Vrijwel droog Eerst opklaringen, maar in de middag ook kans op een licht buitje. Maxima bij matige westenwind rond 15 graden. ,/cvd 244e jaargang no. 134 vrijdag 8 juni 2001 losse nummers 2,00 doorRoelf Reinders TERNEUZEN - De acties in de Zeeuwse ziekenhui zen zijn voorbij. De vak bonden en werkgevers zijn gisteren na bijna 24 uur onderhandelen tot een principe-akkoord voor een nieuwe CAO geko men. Hiermee komt een einde aan een maand actie voeren. AbvaKabo, de grootste bond, is erg tevreden. NU'91 en De Unie Zorg en Welzijn, de nummers twee en drie, zijn teleurgesteld over het akkoord. De 170.000 werknemers in de algemene zie kenhuizen krijgen tot 1 juli 2002 een loonsverhoging van 7,4 pro cent. Een maand geleden liepen de onderhandelingen nog vast op de looneis van de bonden. Die wilden toen 12,8 procent meer loon in twee jaar, de ziekenhui zen wilden niet verder gaan dan negen procent. De bonden AbvaKabo, CFO en FHZ gaan dit akkoord met een positief advies aan hun leden verkopen. Volgens AbvaKabo- bestuurder W. Vissers, die be trokken was bij de acties in de drieZeeuwseziekenhuizen, is er reden voor een 'hiephiephoera- stemming'. „Dit is een loonsver hoging conform de marktsec tor", zegt zij. „Extra is de verho ging van de eindejaarsuitkering met 2,4 procent." Opluchting Bij de actiecomités in de Zeeuw se ziekenhuizen overheerst op luchting. „We hoorden heel lang niets van het CAO-front", zegt DEN HAAG - De lonen zijn dit jaar tot nu toe met gemiddeld 4,1 procent gestegen. Vorig jaar lag die loonstijging nog op 3,3 procent. Dat blijkt uit een rap portage van de Arbeidsinspec tie die minister Vermeend van Sociale Zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Uit onderzoek van de Volks krant bleek zaterdag nog dat de lonen van de Nederlandse top managers vorig jaar met gemid deld veertien procent zijn geste gen. Premier Kok zei daarover woensdag in de Kamer dat hij dit buitensporig en kwalijk vindt. Juist de topondernemers zouden verantwoordelijkheid moeten nemen en ervoor moeten zorgen dat het draagvlak voor het beleid van loonmatiging blijft bestaan. Als de lonen bij de topinkomens te veel stijgen, dan zijn pleidooien van werkge vers om de loonontwikkeling in de hand te houden volgens Kok ongeloofwaardig. ANP C. de Groene (AbvaKabo) van het comité in Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Hij spreekt van een 'zwaar bevoch ten' akkoord dat er 'niet slecht' uitziet. In het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis zijn er zes actieda gen met een werkonderbreking en zondagsdiensten geweest. De voor vandaag geplande stakin gen op negen verpleegafdelin- gen op de locaties in Terneuzen en Oostburg gaan niet door. R. de Neve (NU'91) van het ac tiecomité in Ziekenhuis Wal cheren is slecht te spreken over het akkoord. Zijn bond en De Unie leggen het akkoord neu traal aan hun leden voor. „Waar we echt voor hebben gevochten, staat er niet in", aldus De Neve. „Hogere maximum salarisscha len, goede afspraken om de werkdruk aan te pakken, dat mis ik. Dit akkoord geeft niet de grote stimulans om de zorg aan trekkelijker te maken, terwijl dat zo hard nodig is. Ik mis de plus." In Vlissingen zijn er acht dagen acties gevoerd. Op de afgelaste regionale actiedag, volgende week dinsdag, zouden een aan tal verpleegafdelingen en de operatiekamer dicht gaan. De acties in het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes zijn 'niet zo soepel' gelopen, zegt G. Bin (NU'91) van het actiecomité. Er waren ook geen nieuwe acties gepland. „De actiebereidheid is me tegengevallen", zegt Bin die opgelucht is over het akkoord. „Aan Goes heeft het niet gele gen. Er zijn drie actiedagen ge weest. Op zich niet slecht. Maar als grootste ziekenhuis in Zee land hadden dat 'er minstens tien moeten zijn." Hij heeft geen idee wat de oorzaak van de lage stakingsbereidheid in Goes is. In heel Nederland zijn verdere acties van de baan. In tientallen ziekenhuizen zijn meer dan driehonderd acties gevoerd. In de komende weken spreken de leden van de vakbonden en de ziekenhuisdirecties zich uit over het principe-akkoord. Stembureaulid Christine Aikman (78) wacht op kiezers bij het stemlokaal in Kingairlocli Church op de westelijke oever van Loch Linnhe in Schotland. Bij het stembureau staan slechts 32 kiesgerechtigden geregistreerd. door Harm Harkema LONDEN - Labourleider Tony Blair wordt op nieuw premier van het Verenigd Koninkrijk en de Conservatieven hebben net als in 1997 een enorme nederlaag geleden in de Britse parlementsverkie zingen. Dat is de uitkomst van een peiling van de BBC onder achttienduizend stemmers. Volgens deze zogeheten exit-poll, die werd be kendgemaakt nadat om elf uur gisteravond de stembureaus waren dichtgegaan, heeft Labour net als vier jaar geleden 44 procent van de stem men gekregen en zijn de Conservatieven met 32 procent slechts een procent ingelopen. De libe raal-democraten blijven op zeventien procent. Op een totaal van 659 te verdelen zetels haalt La bour wederom een absolute meerderheid met een foto Ben Curtis/AP verschil van ruwweg 160 zetels. Dat zou iets min der zijn dan de huidige meerderheid van 177 ze tels. Omdat Groot-Brittannië een districtenstel sel kent is de onnauwkeurigheid echter groot. De onderzoekers sluiten niet uit dat de uiteindelijke zetelverdeling voor Labour zelfs nog voordeliger uitpakt dan vier jaar geleden. Een exit-poll van de zender ITV kwam tot een vergelijkbare verplette rende overwinning voor Labour. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het honderd jaar oude Labour dat de partij door de kiezer een twee re- geertermijn wordt gegund. Tony Blair maakt mo gelijk vandaag al zijn nieuwe kabinet bekend. Vrijwel zeker wordt de succesvolle minister van Onderwijs David Blunkett de nieuwe minster van Binnenlandse Zaken. De huidige minister van Binnenlandse Zaken zou minister van Verkeer worden. GPD door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg zet een streep onder de commotie rond waarnemend burgemeester D. Burgers. Een meerderheid van de fracties accepteerde gister avond zijn uitleg over de con tacten die hij als korpsbeheer der van de regiopolitie Zeeland had met ING Car Lease. Alleen oppositiepartij GroenLinks drong aan op zijn vertrek. Burgers was tot voor kort be taald adviseur bij ING Car Lea- seuitDenBosch. Eind vorig jaar had het leasebedrijf een onder houd met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. Burgers was bij dat gesprek aanwezig als korpsbeheerder, maar maakte geen melding van zijn rol als adviseur bij ING Car Lease. Op 7 mei van dit jaar stuurde hij zijn laatste factuur van 29.750 gulden naar het be drijf. De begeleidende brief schreef de burgemeester op briefpapier van de gemeente. Burgers erkende gisteravond- dat hij tot twee maal toe slordig had gehandeld. „Ik had niet bij dat onderhoud moeten zijn en geen zakelijke correspondentie, hoe onschuldig ook, op briefpa pier van de gemeente moeten voeren." Van belangenverstren geling was volgens hem geen sprake. „De politie heeft met een aantal leasebedrijven infor matieve gesprekken gevoerd. ING Car Lease was daar één van." Een meerderheid van de raad nam genoegen met de uitleg van de burgemeester. „U had wijzer moeten zijn", zei SGP'er C. Dekker. „Maar mijn partij be- (Advertentie) schouwt dit als een incident." Voor ChristenUnie, WD, CDA, AOV/Unie55+ en Leefbaar Middelburg was de zaak ook af gedaan. Fractievoorzitter H. Akdag van Leefbaar Middel burg, die Burgers waarschuwde dat hij een gele kaart te pakken had, wilde wel eerst weten of er nog lijken in de kast zaten. Bur gers antwoordde daar met een kort 'neen' op. Integriteit Oppositiepartij GroenLinks vond dat Burgers zijn conse quenties moest trekken. „Ik ben UTRECHT - De Landelijke Huisartsen Vereniging wil af zien van verdere acties. Welis waar zijn niet alle financiële eisen van de huisartsen ingewil ligd, maar het LHV-bestuur vindt dat het maximaal haalba re is bereikt. De LHV heeft haar leden giste ren opgeroepen in te stemmen met de bereikte resultaten. Vrijdag stemde minister Borst van Volksgezondheid in met een verdere verhoging van de pra- kijkkostenvergoeding per 1 juli. ANP ontzettend boos", zei A. van 't Westeinde. „Uw integriteit staat ter discussie. Als burge meester had u zich verre moeten houden van commerciële activi teiten." De PvdA was 'buitengewoon te leurgesteld' dat het imago van Middelburg opnieuw was ge schaad. Een oordeel wilden de sociaal-democraten nog niet vellen. De partij wil eerst ant woord op een aantal schriftelij ke vragen. PvdA'er P. Brakman zei na afloop van de vergadering dat zijn partij met name be nieuwd is naar de betrokken heid van Burgers bij IBC Vast goed. De burgemeester had tot vorig jaar zomer, toen hij als waarnemer naar Middelburg kwam, contact met de project ontwikkelaar uit Den Bosch, die in een aantal Middelburgse pro jecten actief is. GroenLinks komt eveneens met vragen over de contacten met IBC, zei fractievoorzitter J. Goetheer. De partij wil ook weten of de burgemeester een relatie heeft met Libéma uit Rosmalen, net als Den Bosch een voormalige gemeente van Burgers. Ook dit bedrijf heeft in de gemeente Middelburg belan gen. Burgers zei de vragen van PvdA en GroenLinks met ver trouwen tegemoet te zien. „Ik heb niets te verbergen." pagina 17: geen onderzoek OM van onze sportredactie SAN REMO - De wielrenners die meedoen aan de Ronde van Italië hebben gisteren gewei gerd de koninginnenrit te rij den. Aanleiding was de groot scheepse politie-inval van woensdagavond waarbij onge veer tweehonderd agenten de rennershotels op verboden mid delen doorzochten. Pas na uren lang overleg werd een definitief einde van de Giro d'Italia ter nauwernood voorkomen. Vanwege de 'razzia' hadden en kele renners slechts twee uur kunnen slapen. Daarom hielden gisterochtend ongeveer zestig coureurs, onder wie Pantani, Cipollini, rose-truidrager Si- moni en Frigo spoedoverleg in een hotel in San Remo. In eerste instantie dwongen zij de organi satie de achttiende etappe met 100 kilometer in te korten. Twee De Nederlandse werkne mer is verwend geraakt door de bloeiende econo mie en wil op werkdagen lunchen in een kantine die minstens kan tippen aan het grand café dat hij in zijn vrij e tijd bezoekt. Veel personeelsrestaurants zijn daarom begonnen aan een metamorfose. De ouderwetse, vaak sombe re bedrijfskanti nes zijn uit de gratie. Er gloort hoop in Macedonië. President Trajkovski werkt aan een vredesplan met de Albanese rebellen in het noorden van zijn land. Onderdeel daarvan zou moeten zijn dat opstande lingen die de wapens neerleggen, niet worden ver volgd. De rebellen lieten gisteren weten vanaf mid dernacht een bestand in acht te zullen nemen. De politieke partij Leefbaar Nederland heeft C. van Corstan- je uit Kloosterzande als lid en kandidaat voor het be- ^J- stuur geschorst omdat hij in 1990 lijsttrekker was van de Centrum Democraten in Tilburg. Vooraf wist België dat het een feestdag zou worden. Alleen welke tennisster daarbij in het middelpunt zou staan, was onzeker. Het werd Kim Clijsters, die in de halve finale van Roland Garros haar land genote Justine Henin ver sloeg. Dat gebeurde in di'ie sets, 2-6 7-5 6-3. Clijsters, die vandaag haar achttiende verjaar dag viert, speelt morgen in de finale tegen Jennifer Capria- «f feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24,25 en 27 uur later werd de rit afgelast, omdat de renners dreigden mas saal de ronde te verlaten. „Het was een hele moeilijke, emotionele vergadering", zei UCI-voorzitter Hein Verb rug gen. „De coureurs wilden aan vankelijk stoppen, maar ik pro beerde ze te overtuigen dat dat niet in hun voordeel zou wer ken. Ze hadden namelijk al een signaal afgegeven door vandaag niet te starten." 's Middags werd het overleg ver volgd. Daarbij waren enkele kopstukken uit de mondiale sportwereld betrokken. Behal ve Verbruggen en Giro-direc teur Carmine Castellano meng den ook de Italiaanse premier Silvio Berlusconi en Juan Anto nio Samaranch (IOC-voorzitter zich - telefonisch - in de discus sie. Na urenlang beraad werd duidelijk dat de Giro d'Italia vrijdag toch wordt voortgezet. ANP/RTR/AFP door Ap van den Berg DEN HAAG - Migranten heb ben een onevenredig hoog aan deel in de uitdijende criminali teit in Nederland. Tot deze slotsom komt minister Korthals van Justitie in zijn conceptnota 'Strafrecht en criminaliteitsbe heersing'. Hij stelt daarin ook dat politie en justitie te weinig delicten weten op te lossen. Op dit moment bestaat minder dan tien procent van de Neder landse bevolking uit allochto nen. Maar zij raken relatief veel vaker verzeild in de criminali teit. In 1980 bestond twintig procent van het aantal gevange nen uit allochtonen. Intussen (1999) is dat aandeel opgelopen tot ruim de helft, van de jeugdi gen is zelfs tweederde van al lochtone afkomst. De minister laat ook weinig heel van de successen van politie en justitie bij de bestrijding van criminaliteit. Die schiet tekort, vindt hij. Het aantal veroorde lingen staat in geen verhouding tot het grote aantal misdrijven. De criminaliteitsbestrijding zit volgens hem flink in het slop. „De bevolking krijgt onvol doende van wat zij redelijker wijs zou mogen verwachten", aldus de minister. In toenemen de mate doen burgers en bedrij ven een beroep op particuliere beveiligingsbedrijven. Korthals is evenmin vrolijk over de ontwikkeling van de crimi naliteit. Mede omdat de sociaal- economische positie van vooral veel migranten in het algemeen niet zo rooskleurig is. Ook in de jaren na het kabinet-Kok 2 moet fors in politie en justitie worden geïnvesteerd. GPD (Advertentie) De renners houden spoedoverleg in het hotel. In het midden Mario Cipollini. foto Alessandro Trovati/AP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:S) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- er maand met nummer. i automatische incasso 39,45) handtekening: G per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "7132Ï4"ÖÖÖÖÖ2" JffiESiBSS di wo do yi zo (postzegel niet nodig) Surf naar www.ambiance-zonwering.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1