Middelburg zoekt organisator Tocht der tochten op de roeifiets Middelburg maakt kanaal smaller Brassband Festival in Middelburg Officier van justitie wil drugshandelaren laatste kans geven Micmec helpt Russen met milieu-educatie Politie betrapt 92 hardrijders Kraanwagen botst op auto Boulevard maandag afgesloten Chef stadsbeheer Goes uitgezwaaid Asselbergs gerust over ambulances Nieuwe burgemeester moet snel een huis zoeken in de stad Nachtwandeling Women's Aglow Zaak poging tot doodslag kind aangehouden Rolstoeloptocht MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder L. Luitwie- ler trilde gisteren de eerste stalen plaat voor de nieuwe kademuur van het Kanaal door Walcheren. Door de ver smalling van het kanaal ont staat ruimte voor een fiets- en voetpad, openbaar groen, bankjes en verlichting. Met een druk op de knop trilde Luitwieler de plaat acht meter diep in de zachte bodem van het kanaal. Door de hoge frequentie waar mee wordt getrild is de over last voor de omgeving klein, aldus de uitvoerder van het project. De nieuwe damwand komt over tweehonderd meter pa rallel aan de Kanaalweg te lig gen. De ruimte tussen de stalen wand en het talud wordt dichtgestort. De kanaalver smalling schept extra ruimte in de smalle strook rond het NS-station. De extra zes meter wordt gebruikt voor een fiets en wandelboulevard met bo men en bankjes en lantarenpa len. foto Ruben Oreel vrijdag 8 juni 2001 MIDDELBURG - Bij een snelheidscontrole op de Nieuwland- seweg in Middelburg zijn gisteren 88 mensen betrapt op te snel rij den. De radar stond tussen 9.10 en 14.20 uur opgesteld Op de Nieuwlandseweg geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Eén bestuurder reed 111 kilometer per uur. Op de Sloeweg-noord in Ritthem werd gecontroleerd tussen 7.10 en 12 uur. Vier mensen reden te snel. Op de Sloeweg- noord mag 100 kilometer per uur worden gereden. Eén auto mobilist reed 119 kilometer per uur. KATS - Bij een aanrijding gisterochtend op de N256 in Kats is de personenauto van een 38-jarige automobilist zwaar be schadigd geraakt. Hij werd geraakt dooreen kraanwagen, be stuurd door een 42-jarige man uit Ridderkerk. De automobilist reed vanaf een benzinestation de N256 - ko mende uit de richting Zierikzee - op en werd ongeveer vijfen veertig meter verderop aangereden door de kraanwagen, die in dezelfde richting reed. De kraan wagenbestuurder zag geen kans zijn snelheid op tijd aan te passen en reed bovenop de au to voor hem. Ook de kraanwagen raakte door de botsing be schadigd. VLISSINGEN - DeBoulevard Evertsen in Vlissingen - het ge deelte tussen het Wooldhuis en de Trompstraat - is maandag 11 juni vanaf zeven uur 's ochtends voor al het verkeer afge sloten. De bouwkraan bij de Sardijntoren wordt dan afgebro ken. Het kan zijn dat het afbreken van de bouwkraan niet op maandag klaar is. De boulevard is dinsdag dan ook nog ge deeltelijk afgesloten voor het verkeer. GOES - W. de Koning, chef van de afdeling stadsbeheer van de gemeente Goes, heeft gisteren afscheid van zijn werkgever genomen met een receptie in de remise van de afdeling aan de Troelstralaan. Hij treedt vervroegd uit na veertig jaar in over heidsdienst te zijn geweest. De Koning (61) werkte eerst bij de gemeente Schiedam en Delft voordat hij in 1973 naar Goes kwam, waar hij chef be plantingen werd. Na een reorganisatie werd hij in 1993 be noemd tot chef stadsbeheer. Onder zijn leiding kwam, onder meer, eind jaren negentig de nieuwbouw van de afdeling tot stand. ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs is gerustgesteld over de inzetbaarheid van ambxilances op Schouwen-Duive- land. Ook wanneer de wegen op het eiland tijdens toeristische hoogtijdagen verstopt zijn door overvloedig verkeer, blijkt het in de praktijk toch goed mogelijk op tijd bij ongelukken te komen. Asselbergs herinnerde gisteravond in de commissie algemene en interne zaken aan de ernstige ongelukken die op Hemel vaartsdag op de Grevelingendam en tijdens het Pinkster- weekeinde bij Scharendijke gebeurden. Respectievelijk vier en zes ambulances waren daar volgens de burgemeester bin nen de wettelijk gestelde vijftien minuten aanrijtijd ter plek ke. De onrust die door reorganisatie van de ambulancedienst is ontstaan over de inzetbaarheid, wordt met die ervaring min der nijpend, smoorde Asselbergs in de commissie kritiek op de ontstane situatie. MIDDELBURG - Wegens het succes van vorig jaar wordt za terdag voor de tweede keer het Brassband Festival Middelburg gehouden. Brassband ONDA krijgt dit jaar weer subsidie van de gemeente Middelburg om een nieuw festival te organiseren. Op de Markt wordt een overdekt podium geplaatst waarop in to taal zes brassbands hun muziek ten gehore zullen brengen. Dit jaar treden vijf Zeeuwse bands van verschillend niveau op. Dit jaar is door ONDA gekozen voor brassband Wilhelmina uit Co- lijnsplaat, Caecilla uit Vlissin gen en Exelsior uit Kloetinge. De organisatie vei*welkomt ie der jaar een brassband van bui ten de provincie. Dit jaar reist Schoonhoven B af naar Middel- burg om te komen spelen. ON- I DA zelf speelt ook mee op het f festival. Iedere brassband ver zorgt een concert van een half uur. Het Brassband Festival Middelburg duurt van 12.30 tot 16.30 uur. OOSTKAPELLE - Onder lei ding van Staatsbosbeheer en het Zeeuws Biologisch Museum kan zaterdag 16 juni een nacht wandeling worden gemaakt in natuurgebied De Manteling. Een boswachter neemt de wan delaars mee door het bos. De or ganisatie belooft een speciale belevenis, omdat dieren die overdag rusten en zich schuil houden, zich 's nachts laten ho ren en op zoek gaan naar voed sel. De wandeling begint om 23 uur vanaf het museum in Oost- kapelle. Aanmelden vooraf is noodzakelijk. HnorAb van der Sluis MIDDELBURG - De nieuwe burgemeester (m/v) van Mid delburg moet een 'verbinder' en een 'organisator' zijn. In de vo rige profielschets lag het accent meer op een doener en een ver nieuwer. Politieke voorkeur is onbelangrijk, evenals de leef tijd. Wel nxoet de nieuwe burge meester het liefst binnen zes maanden in Middelburg wonen. De Middelburgse gemeenteraad had gisteren na twee avonden praten over de kwaliteiten die de nieuwe burgemeester moet hebben, toch nog twee uur nodig om de profielschets vast te stel len. De politiek wil niet over één nacht ijs gaan om, zoals een raadslid het uitdrukte, niet op nieuw de plank mis te slaan. Lang discussieerde de raad dan ook over het nut van een psy chologisch onderzoek onder de burgemeesterskandidaten en begeleiding door een adviesbu reau. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder wees het eerste van de hand ('wettelijk niet toegestaan') en zal het tweede meenemen in zijn over wegingen. De raad was, met uitzondering van de fractie van Leefbaar Middelburg, opvallend una niem over de profielschets. Hij of zij moet betrokken zijn, een bruggenbouwer, onafhanke lijk, beschikken over brede, be- stuurlijke ervaring, integer zijn en de representatieve taken waarnemen. Of hij ook politiek gevoelige portefeuilles krijgt, is onbekend. Dat pakket maakt deel uit van de college-onder handelingen na de raadsverkie zingen volgend jaar. Geen nut Leefbaar Middelburg verzette zich als enige fractie tegen de profielschets. De partij had eer der niet deelgenomen aan de twee besloten gespreksavon- den. Fractievoorzitter H. Akdag zag het nut van een schets niet in, omdat het kabinet zijn wil uiteindelijk toch doorzet. Leef baar Middelburg gaat ook niet in de vertrouwenscommissie zitten, die burgemeesterskandi- daten interviews afneemt. Van Gelder vroeg de gemeenteraad vooral duidelijkheid over het takenpakket van de nieuwe, Middelburgse burgemeester. „Dat is namelijk het eerste waar een kandidaat naar kijkt. Een burgemeester in een plaats met 45.000 inwoners maakt zijn tijd niet vol met alleen maar de wet telijke taken." Die duidelijk heid kreeg de commissaris. Aan dat stukje in de profielschets werd geen komma of punt ver anderd. De gemeenteraad sluit extra portefeuilles niet, maar wil zich op voorhand niet bin den. Middelburg wil, kortom, de burgemeester met de beste pa pieren. De politieke kleur is niet van belang, al vroeg de WD- fractie in bedekte termen ('met het oog op het politieke even wicht op Walcheren') naar een kandidaat van liberale huize. De SGP en de ChristenUnie vroegen, zoals gebruikelijk, naar een persoon met een chris telijke achtergrond. De staat kundig gereformeerden spra ken zich onomwonden uit voor een mannelijke burgemeester-. Van Gelder verwacht dat er op 18 juni een advertentie voor een burgemeester voor Middelburg verschijnt in het blad Binnen lands Bestuur. Medio december kan de benoeming dan een feit zijn. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het was slikken voor Derk Thijs toen hij tijdens een trainings stage in de bergen van Mallorca door mannen en vrouwen werd ingehaald. Goedgetrainde sporters, dat wel en ook alleen maar bergopwaarts. In de afdaling haalde hij ze weer in. „Ik kan met mijn roeifiets bergafwaarts veel later in de remmen knijpen." Volgende week woensdag begint de Mid delburger Thijs (43) aan zijn Tour de France. De proloog voert van de Roompot bij Kamperland naar Duinkerken. Van daar volgt hij, met in zijn kielzog een en kele volgwagen, ruim 3800 kilometer het spoor van de echte tour. De 'tocht der tochten voor de fietser' eindigt op woens dag 4 juli. Drie roeifietsen van eigen makelij neemt Thijs mee. Twee zijn voorzien van een tus- sensnek. „Die heb ik hard nodig in de ber gen. Door de roeibeweging val je telkens even terug in snelheid. Die tussensnek voorkomt dat. Maar bij een stijging van tien procent heb ik het zwaar. Dan word ik links en rechts ingehaald. In de afdaling is het mijn beurt. Dan haal ik rustig 100 ki lometer per uur." Hij zal geen risico's nemen tijdens zijn fietstocht. „Het is geen wedstrijd. Wat ik wil bewijzen, is dat er met dit soort fietsen heel goed en snel gereden kan worden. Be ter nog dan met de gewone racefiets. Ik zoek altijd al naar bijzondere hoogtepun ten. Dit zal er een worden." Geen ander heeft hij zover kunnen krijgen om met hem drie weken door het Franse land te rijden, met een gemiddelde van ongeveer 200 kilometer per dag. „Ik zou willen dat er een open klasse was bij het wielrennen, zoals in de zeilerij en het windsurfen gebruikelijk is. In de een heidsklasse kunnen de wielrenners op de voorgeschreven racefiets elkaar becon curreren, in de open klasse krijgen roei- en ligfietsen een kans." Daarmee voeg je een nieuw element toe aan de wielersport. „Dat is goed voor de ontwikkeling van de roeifiets. Het is een continu proces, dat meer ruimte moet krijgen." Meewarig Tussen de gewone wielrenners ziet hij zichzelf niet rijden. Dre zullen vreemd, misschien zelfs meewarig naar die Mid delburger kijken. „Maar het is ook verbo den. In de jaren dertig won een Fransman op een ligfiets alles wat er maar te winnen was. Daar heeft de wereldorganisatie snel een stokje voor gestoken en voorgeschre ven hoe de racefiets er uit moet zien. Doodzonde." Op zijn roeifiets haalt hij onder ideale om standigheden een kruissnelheid van circa 40 kilometer per uur. Zijn hartslag maakt dan geen overuren. „Dan zit ik rond de 130 slagen per minuut. In het begin van de tour zal ik een hartslagmeter dragen, maar die doe ik waarschijnlij k na een paar dagen af, omdat die band gaat irriteren." Hij vraagt zich af hoe zijn huid de tocht zal doorstaan. De schuifbeweging in combi natie met een bezwete huid, kan irritatie geven. „Ik heb er nog nooit last van gehad. Ook niet na de 540 kilometer van Parijs naar Amsterdam. Maar dadelijk zit ik da gelijks op het zadel en het zal heet wor den." Van Parijs-Amsterdam heeft hij heel weinig last gehad. Hij stapte na 540 kilometer fit van de roeifiets. Redelijk fit. Een dag later fietste hij alweer een rondje Walcheren. Op het vlakke vernacht hij ook nu geen problemen, maar tegen een Alped'Huez ziet hij wel op. „Maar ach, als ik een keer af moet stappen om de top te halen, dan doe ik dat. Het moet ook leuk blijven." Volgens planning zal hij woensdag 4 juli Parijs binnenrijden, drie dagen voor het begin van de Tour de France. „Ik zal hier en daar van het parcours moeten afwij ken, want voor mij wordt de weg niet vrij gehouden en ik mijd ook de stadskernen als er files zijn. Maar ik volg wel zoveel mogelijk het officiële parcours." De ervaringen van Derk Thijs zijn dage lijks te volgen op zijn website: www.ro- wingbike.com. Roeifietster Derk Thijs verwacht het zwaar te krijgen bij flinke stijgingen, maar in de afdaling gaat hij harder dan een wielrenner. Lex de Meester door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen vier Vlissingers voor han del in verdovende middelen werkstraffen en voorwaardelij ke gevangenisstraffen geëist. Zelden was de verdediging het zo eens met de visie van het Openbaar Ministerie. Van Es wilde de jonge verdachten van 21,27 en twee maal 25 jaar een laatste kans geven om hun leven op de rails te zetten. „Wellicht zijn ze nog te redden voor de toe komst." Volgens de officier had den de mannen snel en gemak kelijk geld willen verdienen door zich in de handel in xtc- pillen, amfetamine en cocaïne te storten. Van Es schertste vervol gens een beeld van de drugspro blematiek. „Je krijgt te maken met verslaafden, dealers en je kunt ook zelf aan de cocaïne verslaafd geraken. De overlast is zo groot dat je niet meer baas in je eigen huis bent. Je krijgt schulden en gaat poffenJe moet dan gaan stelen om spullen te verkopen", waarschuwde hij ze voor de gevolgen. „Ik reken erop dat het dealen eenmalig is ge weest." Alle vier hadden ze zich speci fiek bezig gehouden met de han del in amfetamine. De oudste verdachte was ook betrokken geweest bij de voorbereidingen van de export van xtc-pillen naar Polen. Bij hem werden thuis twee vuurwapens aange troffen. „Hij begaf zich op zeer glad ijs", stelde Van Es vast. Een verdachte van de twee 25- jarige verdachten was na wat losse verkoop van de xtc-pillen via school in contact genomen met een Belgische afnemer. De man behoorde tot zijn vaste klanten. „Ik heb een grote fout gemaakt. Ik wilde luxe hebben. Ik schaam me diep voor mijn omgeving", was hij zich schuld bewust. Zijn leeftijdsgenoot had zich schuldig gemaakt aan het dea len in xtc-pillen, amfetamine en cocaïne. Daarbij was hij zelf ook verslaafd geraakt aan de coke. Vanuit zijn woning had hij ruim een jaar gedeald in de hard drugs. Bij hem werden ook pof- lijsten van klanten gevonden. De jongste verdachte stond nog bij hem in het krijt. Hij probeer de zijn schuld af te lossen door klanten van hem over te nemen. De Vlissingers, die in maart dit jaar werden aangehouden, be kenden de laatste twee jaar in drugs te hebben gehandeld. Zij hebben de winsten inmiddels geschikt met het OM. Drie van de vier hebben een strafblad. Het feit dat ze allen werk heb ben, sprak in hun voordeel. Dat speelde mee in de vorderingen van de officier, die uiteenliepen van werkstraffen van 180 tot 240 uur en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van drie tot twaalf maanden. Uitspraak op 20 juni. VLISSINGEN - Women's Aglow Fellowship, een wereld wijde organisatie van christen vrouwen, houdt maandag 18 juni haar maandelijkse bijeen komst in gebouw De Blinkende Morgenster aan de Vlissingse Dokter Stavermanstraat 61-63 (achter het stadhuis). Spreekster is Tessa de Ruiter. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Natuur- en mi lieueducatie staat in Rusland nog in de kinderschoenen. Gis teren ondertekenden milieuor ganisaties uit Vlissingen en Taganrog een samenwerkings overeenkomst om daar veran dering in te brengen. Het Micmec Walcheren en de Sailing Academy uit Taganrog willen kennis en informatie uit gaan wisselen op het gebied van natuur en milieu. De twee orga nisaties leerden elkaar vorig jaar kennen bij een bezoek van een Vlissingse delegatie aan de Russische stad. Deze maand is een groep Russen op bezoek in Vlissingen om de band tussen de twee steden te verstevigen. Vol gens EKerkhof van het Micmec is de ondertekening slechts een formaliteit. „Als je zegt dat je samenwerkt, doe je dat. Het do cument is meer voor de autori teiten daar. Die willen stempels en handtekeningen zien." Voorzitter V. Nazarerrko van de Sailing Company benadrukte het belang van opvoeding bij de bestrijding van milieuproble men. „De kinderen in Neder land worden al vroeg bewust ge maakt van milieuproblemen. Het resultaat is overal op straat te zien. In Rusland is weinig aandacht voor milieu-educatie. Er zijn wel veel burgers die pro testeren tegen grote onderne mingen." De gevolgen van het ontbreken van beleid zijn desas treus. Het slechte milieu heeft volgens Nazarenko invloed op de gemiddelde levensverwach ting, die in Rusland aanmerke lijk lager licht dan hier. Het doel van de samenwerking is het uitwisselen van kennis. „Het gaat er uiteindelijk om de leefomgeving in Taganrog op een hoger niveau te brengen. We hopen dat het zal leiden tot de oprichting van een milieu-edu catief centrum naar voorbeeld van Micmec. Eigenlijk willen we dat door de samenwerking de contrasten die er nu zijn tus sen ons verdwijnen. We hopen op de steun van het gemeentebe stuur bij de oprichting van het centrum." Successen A. Grigorian van het gemeente bestuur van Taganrog probeer de het Russische beleid te verde digen. „Milieu-educatie is nieuw voor Rusland", zei ze. Ze somde een paar recente succes sen in de strijd tegen de milieu vervuiling. „In Taganrog is een rioolzuiveringsinstallatie ge bouwd en dat is de beste in de provincie. Het stadsbestuur heeft een ecologische commissie ingesteld die alles wat er ge beurt toetst." In Rusland zijn nog maar een jaar of tien milieuorganisaties actief. Burgemeester A. van Dok- van Weele stak de aanwe zigen een hart onder de riem. „In Nederland is de aandacht voor het milieu ook niet ouder dan vijfentwintig jaar. Samenwer king van groeperingen is voor het maken van milieubeleid van het allergrootste belang." Ze deed een beroep op haar Russi sche collega. „Ik vraag u dit ini tiatief te ondersteunen. Dit is één van de belangrijkste zaken waar het gemeentebestuur ver antwoordelijk voor is." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de strafzaak tegen een 24-jarige vrouw uit Vlissingen voor nader onderzoek aangehouden. De verdachte wordt ervan beschul digd vorig jaar november ge probeerd te hebben haar vijfja rige zoontje te doden. De vrouw zou het jongetje met kracht tegen de rand van een bad en de rand van een metalen bed hebben gegooid. Het kind liep tevens zwaar lichamelijk letsel op; een breuk in de sche del. Een psychiater, die de vrouw onderzocht, adviseerde een tweede gedragsdeskundige aan te wijzen. De officier nam "het advies mee en stelde gisteren de rechtbank voor om ook een psycholoog naar de vrouw te la ten kijken. De rechtbank hono reerde het verzoek en verwees de strafzaak terug naar de rech- ter-commissaris. VLISSINGEN - Het Lokaal Co mité Dag van de Ouderen houdt op 21 juni in Vlissingen een rol stoeloptocht om de zomer in te luiden. De tocht gaat over de boulevard. De organisatie zoekt nog vrij willigers om de rolstoelen te du wen. Omdat het comité dit jaar vijf jaar bestaat, helpt burgemees ter A. Dok-van Weele ook een handje met duwen. De optocht vertrekt om 19.15 uur bij zorgcentrum Ter Reede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19