Geen onderzoek naar Burgers PZC Provinciale Staten hoeven minder zetels in te leveren Ambassadeurs doen rondje Zeeland Eis vijftien maanden wegens afpersing 17 Openbaar Ministerie ziet geen strafbaar feit in handelen burgemeester Artemis begint actie voor hogere straf voor verdachte huisarts Oss mui i i'§i ii illl CDA boos over kilometerheffing Marine verkoopt fregat Oud-perschef bisdom overleden Brugklassers oefenen schoolroute Boekje met Schouwse skeelerroutes mat óe OR Schelde stemt in met structuurwijziging Man uit Goes door Hof vrijgesproken van verkrachting pleegzoon vrijdag 8 juni 2001 door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Open baar Ministerie ziet geen aan leiding voor een strafrechtelijk onderzoek naar de handelwijze van waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg. Als korpsbeheerder van de politie Zeeland zat hij bij een oriënte rende bespreking over het lea sen van auto's. Dat overleg was met een in Den Bosch gevestigd leasebedrijf, waarvoor Burgers lot voor kort als adviseur op trad. Het is niet duidelijk of de andere deelnemers in de Zeeuwse be heersdriehoek, de korpsleiding en de hoofdofficier van justitie, wisten van het adviseurschap. Bovendien gebruikte de waar nemend burgemeester van Mid delburg in correspondentie met het leasebedrij f briefpapier van de gemeente Middelburg. Als de feiten kloppen, is dit een klassiek geval van belangenver strengeling, meent professor H. van den Heuvel, onderzoeker op het gebied van bestuurlijke in tegriteit aan de Vrije Universi teit van Amsterdam. Hij heeft de indruk dat het Openbaar Mi nisterie er niet om heen kan de Rijksrecherche in te schakelen om nader onderzoek te doen. ,,De zaak van het brief papier en de lease-activiteiten buiten medeweten van de korpschef rieken naar valsheid door Roelf Reinders MIDDELBURG - Directeur J. Poorter van het vrouwenhulp centrum Artemis in Middelburg gaat het gevecht aan met de rechterlijke macht. Binnen twee weken wil zij 300.000 handteke ningen hebben tegen de eis van vijf jaar cel tegen een huisarts uit Oss, die wordt verdacht van seksueel misbruik van patiën ten om er kinderporno mee te maken. Poorter vindt de eis van het Openbaar Ministerie veel te laag. „Nu is hij na twee jaar met goed gedrag weer vrij. Dan kan hij in Engeland weer opnieuw beginnen." De 55-jarige huis arts zou zich vanaf de jaren zeventig hebben schuldig ge maakt aan zeer omvangrijk sek sueel misbruik. Een aantal za ken is verjaard. Poorter roept middenstanders in heel Neder land op een handtekeningenlijst tegen de eis van de officier van justitie in de winkel te leggen, waar klanten kunnen tekenen. Zij mikt op 300.000 handteke ningen binnen twee weken, die in geschrifte of misleiding, dat kan ik op afstand niet beoorde len." Het Openbaar Ministerie in Middelburg maakt pas op de plaats. „Wij doen er voorlopig nog niks aan", laat officier van justitie R. Rammeloo weten. „Wat in de krant staat is voor ons geen aanleiding om nu ver der iets te ondernemen." Ram meloo heeft kennisgenomen van de verklaring van Burgers, dat hij onzorgvuldig heeft gehandeld door voor zijn cor respondentie met het autolease bedrijf briefpapier van de gemeente Middelburg te ge bruiken.,, Voor ons is bepalend of er verdenking is van een strafbaar feit. Dat zit er voor alsnog niet in. 'Rieken naar', zo als professor Van den Heuvel het formuleert, is voor het OM te weinig. Wij hebben aanwijzin gen nodig voor een onderzoek." Afgaande op mededelingen van plaatsvervangend korpschef F. Goudswaard is er volgens Ram meloo 'werkelijk niets aan de hand'. Burgemeester D. van der Zaag van Goes - bekend om zijn kriti sche opstelling in het regionaal college van de politie Zeeland - laat het van een persoonlijk contact met korpsbeheerder Burgers afhangen of hij genoe gen neemt met de situatie, of dat hij daar op terugkomt. Van dei- Zaag denkt dat dat laatste niet het geval zal zijn: „Burgers heeft ronduit toegegeven dat hij niet verstandig heeft gehan deld. Daarmee is voor mij op dit moment de kous af." Potentiële klant Volgens woordvoerder J. van Mourick van de politie Zeeland is het Bossche leasebedrijf niet door Burgers bij het korps geïn troduceerd. „Wij worden dage lijks tientallen keren benaderd door bedrijven die in ons een po tentiële klant zien. Het leasebe drijf uit Den Bosch hoorde daar ook bij. Dat heeft geleid tot een gesprek waarin wat wetens waardigheden zijn uitgewis seld." Tijdens het gesprek heeft het korps duidelijk gemaakt dat de 25 politiekorpsen in het land het plan hebben gezamenlijk via een Europese aanbesteding au to's in te kopen. Men hoopt daarmee vele miljoenen guldens te kunnen besparen. Naast Ford en Opel horen Volkswagen, Mercedes en Volvo tot de grote kanshebbers. ze aan minister Korthals van Justitie wil aanbieden. Verder wil zij bekijken of er iets aan de lage eis van het Openbaar Mi nisterie te doen is. De straffen op seksueel mis bruik moet flink omhoog, zegt Poorter. „We moeten stoppen de lage straffen te tolereren." Ze hoopt dat de maatschappelijke verontwaardiging op de rech ters overslaat. „De rechters moeten zich laten beïnvloeden door signalen uit de samenle ving." Haar actie is 'in vijftien minuten' in hevige verontwaar diging bedacht, zegt Poorter. Ze had zich kortgeleden al opge wonden over de celsti-af van twee jaar wegens incest voor een Middelburgs oud-gemeente raadslid. „Die man h'eeft een flutstraf gekregen." Poorter pleit voor afschaffing van de verjaringstermijn. „Sek sueel misbruik en kindex-porno moeten de wereld uit Veel van de vrouwen met burn-out die ik zie, zijn seksueel misbruikt. De ze man maakte ook jongetjes slachtoffer. We moeten stop zeg gen, anders loopt het gigantisch uit de hand." De 25 politiekorpsen in het land zijn van plan gezamenlijk via een Europese aanbesteding auto's in te kopen. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - De Statenfractie van het CDA vraagt Gedeputeerde Staten krachtig te protesteren tegen de invoering van de kilo meterheffing. Volgens het CDA is de heffing zeer nadelig voor de inwoners van Zeeland omdat zij veel afhankelijker zijn van him auto dan bewonei-s van stedelijke gebieden onder meer door het ontbi-eken van volwaai-dig openbaar vervoer. DEN HAAG - De marine verkoopt het Standaard-fregat Pie- ter Florisz voor 95 miljoen gulden aan Gi'iekenland. De Pieter Florisz is bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen ge bouwd en na zeventien jaar diensttijd begin dit jaar buiten bedrijf gesteld. Griekenland heeft ook belangstelling voor het S-fregat Jan van Brakel dat door de Koninklijke Marine wordt afgestoten. Met de aanschaf van de Pieter Floi-isz heeft de Griekse zeemacht de beschikking over zeven S-fregatten van Nederlandse makelij. Twee fregatten zijn nieuw gekocht door Griekenland bij De Schelde in Vlissingen. Vier andere zijn later van de Koninklijke Marine overgenomen. BREDA - De voormalige perschef van het bisdom Breda, Frans Oudejans, is ovei-leden. Voordat hij in 1963 als voor lichter in dienst trad van de rooms-katholieke kerk, was de in Amsterdam geboren Oudejans journalist. In 1953 versloeg hij voor de Volkskrant de watersnoodramp. Hij bleef tot 1986 werkzaam in Breda, eerst voor bisschop De Vet en later voor bisschop Ernst. VLISSINGEN - 3VO, het voormalige Veilig Verkeer Neder land, is een campagne begonnen voor kinderen die na de zo- meiwakantie naar het middelbaar onderwijs gaan. De actie wordt gehouden op 22 basisscholen in de provincie. In totaal doen 520 leerlingen mee. De campagne draagt de naam 'Van 8 naar 1'. Basisschoolleerlingen gaan na acht vertrouwde jaren op hun school naar de eerste klas van het vervolgonderwijs buiten het eigen dorp of de wijk. De leerlingen krijgen dan te maken met nieuwe verkeerssituaties. Jaarlijks vinden daar bij volgens 3VO tientallen ongelukken plaats. De scholen hebben voor alle leerlingen een werkpakket ge kregen waarmee leerlingen zelfstandig kunnen werken. Leei'ki'achten en verkeersouders bespreken met de leerlingen de route die zij volgend jaar gaan rijden. De tocht wordt ook gereden. De kindei'en krijgen dan te zien waarop zij moeten letten. De kinderen wordt ook geleerd hoe zij hun tas, gym- spullen en voetbalschoenen tegelijk achter op hun fiets kun nen vastmaken. BURGH-HAAMSTEDE - De skeeleri-outes op Schouwen zijn alsnog in kaart gebracht. Het kustgebied is in de ANWB-inli- ne-skategids voor Zeeland buiten beschouwing gelaten. Pro vinciaal vertegenwoordiger J. Midavaine van de Fietsei'bond uit Bui-gh-Haamstede vond dat onveiteerbaar en besloot zelf het inititiatief te nemen. Dat leidde tot een boekje met zes ver schillende routes over een totale lengte van 99 kilometer, waarvan de kortste 4 en de langste (de Tureluurroute) 45 kilo meter omvat. De langere trajecten zijn voorgereden door er varen skeeleraars uit Renesse en Haamstede. Het boekje, dat verkrijgbaar is bij de VW-kantoren op Schouwen-Duive- land, bevat naast de routebeschrijving met kaaltjes ook waardevolle tips en verhalen over veiligheid en de natuur in de omgeving. Duiveland is met twee routes rond Dreischor en Bruinisse wel vertegenwoordigd in de gids van de ANWB. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Provinciale Staten van Zeeland moeten minder zetels inleveren. De re geringspartijen WD, PvdA en D66 hebben gisteren in de Twee de Kamer een voorstel inge diend op basis waarvan het aan tal zetels teruggaat van 47 naar 39. Het kabinet wilde terug naar 35. VVD, PvdA en D66 kiezen voor een minder forse zetelvermin- dering, vooral met het oog op kleinere provincies, zoals Zee land. „Als wij het regerings voorstel volgen, worden veel statenfracties te klein om kwa litatief goed werk te leveren", verklaarde A. de Swart (VVD). „Zetelvex-mindermg is nodig, maar wij moeten ons doel niet voorbijschieten." Met de verkleining van Provin ciale Staten willen het kabinet en de regeringspartijen de slag vaardigheid van het provincie bestuur vergroten. „Er is nu sprake van een eindeloze be moeizucht met kleinigheden", zei minister De Vides van Bin nenlandse Zaken. „Dat spreekt niemand aan." Een kleiner provinciebestuur biedt niet de garantie dat het beter wordt, dat de provinciale politiek meer kiezers gaat aan- Advertentie) \a9et spreken, erkende De Vries. „Maar het is wel een voorwaar de om dat doel te bereiken. Le den van Provinciale Staten zul len zich meer met hoofdlijnen bezig moeten houden. Ze zullen zich beter gaan profileren, keu zes maken, stellingen betrek ken." De oppositie in de Tweede Ka mer is tegen. Verlies aan zetels door verkleining van het pro vinciebestuur komt bij kleinere partijen harder aan, omdat zij er al minder hebben. Volgens SGP, GroenLinks en ChristenUnie worden Provinciale Staten min der een afspiegeling van het kie zersvolk. Het CDA is wel voor een kleiner provinciebestuur, maar wil niet zo ver gaan dan de regeringspartijen. Bij 39 zetels verdwijnt geen van de huidige partijen uit de Zeeuwse Staten. Op basis van de verkiezingsuitslag van 1999 gaat de SGP bij een provincie bestuur van 39 leden het hardst achteruit; van zeven naar vijf zetels. WD, CDA en PvdA ver liezen er elk één. Hetzelfde geldt voor de ChristenUnie, Groen Links en de Zeeuwse Volkspar tij. D66 houdt de ene zetel. Het kleinere provinciebestuur zal na de verkiezingen van 2003 aantreden. Statenleden krijgen dan ook meer pi'ofessionele on dersteuning. In Zeeland blijft het aantal pro vinciebestuurders overigens vrijwel gelijk, omdat de zes ge deputeerden straks geen deel meer uitmaken van Provinciale Staten. Nu doen ze dat nog wel. Een simpel rekensommetje leext dan: 39 Statenleden plus zes ge deputeerden maakt 45 provin ciebestuurders. Dat zijn er slechts twee minder dan het huidige aantal van 47 Statenle den. Gedeputeerden 'verdwijnen' uit Provinciale Staten, zoals ook ministers niet in de Tweede Ka mer zetelen, om ervoor te zorgen dat Statenleden hen beter gaan controleren. Het wetsontwei-p dat de nieuwe positie van gede puteerden regelt, komt dit na jaar naar de Tweede Kamer. Grote provincies, zoals Zuid- Holland en Noord-Brabant, zien het aantal provinciebe stuurders veel sterker afnemen dan Zeeland. Zuid-Holland gaat terug van 83 naar 55 zetels in het voorstel van VVD, D66 en PvdA; Noord-Brabant van 79 naar 53, exclusief de gedepu teerden. De ambassadeurs op bezoek bij glaskunstkunstenaar Bert Frijns in Burghsluis. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Kunst, water werken en industriële bedrijvigheid. De ambassadeurs uit 46 landen - van Algerije tot Zweden - kregen tijdens hun werkbe zoek gisteren aan Zeeland een gevarieerd programma voorgeschoteld. Het 'rondje Zeeland' begon op Schouwen en eindigde op Walcheren. Donderdagmiddag, kwart over twaalf. In het Topshuis op Neeltje Jans worden de laatste vooi'bereidingen voor de ont vangst van de hoge gasten getroffen. Me dewerker T. Sluijter repeteert in het hoofd nog even zijn lezing over de Deltawerken en checkt de projectieapparatuur. Burge meester A. de Bruijn van Veere schikt de ambtsketen. De twee bussen kunnen elk moment arriveren na een bezoek aan gale rie Plus Min in Renesse en de kunstenaars B. Frijns en H. Briels in Haamstede. Dik tien minuten later beklimmen de am bassadeurs de trap richting filmzaal. Daar wacht Sluijter die na een welkomst- woord van burgemeester de Bruijn van wal steekt over de watei'snoodramp, de Deltawerken in het algemeen en de storm vloedkering in het bijzonder. Een ver baasd gemompel gaat op als Sluijter meldt dat ruim de helft van Nedeiiand fors onder de waterspiegel ligt. Met be wondering wordt het verhaal over de Del tawerken aangehoord. Waarom in de Westerscheldemonding geen stormvloed kering is gebouwd, wil één van de ambas sadeurs weten. „Daar ligt België", grapt Sluijter, om vei-volgens uit te leggen dat de Westerschelde een belangrijke vaar route richting Antwerpen is en Nederland met België heeft afgesproken dat de mon ding daarom openblijft. Na de film Delta Finale gaat het weer richting bus. Op het progi-amma stond verder een be zoek aan Walcheren, waar in Middelburg een video-presentatie over de uitreiking van de Four Freedoms Award werd ver toond, Scheldebouw BV met een bezoek werd vereerd en het Zijdemuseum in Me- liskerke werd bezocht. door Maurits Sep VLISSINGEN - De veranderin gen binnen de Koninklijke Schelde Groep hebben geen ge volgen voor het personeel. Hoe wel zij niet meer in dienst zijn van de Groep maar van afzon derlijke bedrijven, behouden zij hun banen en de arbeidsvoor waarden die daarbij horen. Vanwege deze belofte van de di- rectie heeft de Gemeenschappe lijke Ondernemingsraad (GOR) gisteren voorlopig ingestemd met de structuurwijziging. Die maakt formeel wat sinds janua ri van dit jaar eigenlijk al prak tijk is: de Schelde Gi-oep is opge- splitst in zeven losse besloten vennootschappen met bijbeho rend personeel. Met de nieuwe structuur streeft de nieuwe directie onder leiding van R. Berkvens ernaar de werkmaatschappijen verant woordelijk te maken voor hun eigen activiteiten. Elke bv krijgt zijn eigen personeel en budget en moet zelf zorgen voor een goede bedrijfsvoering. Een ver standig besluit, vindt GOR- voorzitter R. de Jonge. „In het verleden werden gaten bij de een gedicht met geld van de an der Die ander had daax-mee minder geld voor innovatie." De ontrafeling heeft in zijn ogen ook een groot nadeel: „De Schelde is De Schelde niet meer" De structuurwijziging heeft de instemming van de GOR. Toch heeft die nog geen positief ad vies uitgebracht. Dat heeft-te maken met de medezeggen schap in het bedrijf. Directie en GOR zijn het erover eens dat el ke bv een eigen ondernemings- ï'aad moet krijgen om de in spraak zo dicht mogelijk bij het personeel te leggen. „Maar wij vinden dat er toch ook een centrale OR moet blij ven", zegt De Jonge. „Neemzo'n beslissing als de verhuizing naar Vlissingen-Oost. Die gaat alle bv's aan. Daar heb je dus een centraal orgaan voor nodig. Niet om de medezeggenschap over te nemen van die lossen ra den, maar om die te coördine ren." Hierover wil de GOR eerst met de directie van gedachten wisselen. Pas dan wordt een de finitief advies gegeven. Die ver gadering is volgende week. door Frank de Klerk GOES - Een 42-jarige inwoner van Goes is gisteren in hoger be roep vrijgesproken van ver krachting van zijn destijds 16- jarige pleegzoon. Het Haagse gerechtshof had na een uitvoe rige zitting onvoldoende inzicht in wat er in 1998 precies is ge beurd tussen de man en de pleegzoon. Eerder had de aanklager bij het gerechtshof mr. J. De Wit al vrij- spraak gevoi'derd omdat hij niet overtuigd was van de verkrach ting. Het slachtoffer maakte als getuige op de zitting wel een ge loofwaardige indruk, maar dat was volgens de aanklager niet genoeg om het bewijs rond te krijgen. Zelf ontkende de man uit Goes zijn pleegzoon te heb ben verkracht of zich te hebben schuldig gemaakt aan ontucht. De man was in hoger beroep ge gaan tegen zijn veroordeling tot een celstraf van achttien maan den door de rechtbank in Mid delburg. De man moest ook vijf duizend gulden smai*tengeld betalenaan het slachtoffer. Die vordering is in hoger beroep door het gerechtshof niet ont vankelijk verklaard. Het slachtoffer werd gisteren als getuige uitvoerig gehoord over wat er zich precies in de woning in Goes heeft voorge daan. De jongen zegt dat zijn pleegvader een homovideo met hem bekeek en seksboekjes op zijn kamer legde. Toen de man een keer de slaap kamer van de jongen binnenliep terwijl deze aan het masturbe ren was, zou dit het begin zijn geworden van tientallen seksu ele contacten. Per ongeluk Zelf zegt de man uit Goes een keer per ongeluk de slaapkamer van de jongen te zijn binnen ge gaan toen deze zich aan het be vredigen was. Hij zou toen meteen de deux- weer hebben dichtgeti'okken. Bij een andere gelegenheid heeft hij de jongen met een vliegenmepper tegen de billen geslagen omdat hij op school spijbelde. Daarbij zou hij geen seksuele bedoelingen heb ben gehad. „Waarom doet hij mij dit aan?", was de enige reactie van de 42- jarige man op de beschuldigin gen van de pleegzoon, die sinds 1992 bij hem woonde. De jongen is in maart 1999 vertrokken en heeft zijn intrek genomen in een opvanghuis. Hij zegt door het seksueel misbruik angstig en af standelij k te zijn geworden in zijn contacten met mensen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 20- jarige inwoner van Vlissingen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens afpersing, diefstal en heling vijftien maan den cel geëist. In de eis van offi cier van justitie A. Flikweert werd meegewogen dat de man al sinds 1995 een strafblad heeft. Aan een van de gedupeerden zou hij 3200 gulden schadever goeding moeten betalen. De officier achtte bewezen dat de man in februari dit jaar een kennis heeft gedwongen op kre diet goederen ter waarde van 1600 gulden te kopen bij een elektronicazaak in Vlissingen, met de bedoeling ze door te vei- kopen. In dezelfde periode had het slachtoffer voor de Vlissin- ger ongeveer duizend gulden moeten pinnen. De gedupeerde zou bang zijn geworden toen hij een wapen tussen de broeksriem van de afperser zag zitten. Dat werd door de Vlissinger ont kend. Wel erkende hij dat het slachtoffer gemakkelijk te beïn vloeden was. Verder kreeg de Vlissinger twee eigenaren van bromscooters zo ver dat ze hun voertuig aan hem uitleenden. Toen hij die niet te rug bracht, deden ze aangifte bij de politie. De officier vond dat er in beide gevallen sprake was geweest van diefstal. Raadsman E. Smit vond dat het de hoogste tijd werd dat zijn cli ënt een vorni van begeleiding krijgt. Hij is sinds zijn veertien de jaar verslaafd aan drugs. De Middelburgse advocaat zag meer heil in een werksti*af en elektronisch toezicht. De recht bank doet 20 juni uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17