Wijntocht door de Provence Sperziebonen slanker Zonnig zuiden in Philippine 13 Voicemail Digitale Epson Recorder voor telefoon Linux in het nieuw vrijdag 8 juni 2001 Zin om ook eens te gaan wijnwandelen? Schrijf dan in op een van de reizen of excursies die Els Groot (45) uit Gouda nu al drie jaar met groot succes organiseert. Zij gaat u persoonlijk voor op de mooiste plekjes in de Pro vence en zorgt er dan voor dat uw glas nooit leeg is. Uw maag trouwens ook niet. Zo gaat dat in sommige le vens. Je hebt een leuke baan, maar toch bevredigt hij niet. Een oplossing is dan om het roer helemaal om te gooien. Dat vereist durf. Els Groot uit Gou da had daar voldoende van in huis. Drie jaar geleden werkte ze nog in de zwakzinnigenzorg. Met plezier, maar net niet vol doende om het daar uit te hou den. Wat ze wél wilde zat al ja ren in haar hoofd: iets doen met de combinatie wijn, toerisme en die andere grote passie van haar, wandelen. Dus werd het wijnwandelen. De liefde voor wijn kreeg Els Groot van thuis mee. Ze groeide er als het ware mee op. Maar kenner was ze niet, dus volgde ze een opleiding tot vinologe. Van een bevriende relatie kreeg ze drie jaar geleden de tip om haar wandeltochten te begin nen in een van de mooiste wijn streken van Frankrijk, dezuide lijke Rhóne. Wijndorpen als Gigondas, Vacqueyras, Beau- mes-de-Venise, Rasteau en Sa- blet liggen er op redelijk loopaf stand van elkaar verwijderd en vormden een ideale bestem ming voor haar plannen. Inmid dels heeft zij haar werkgebied uitgebreid met onder meer de appellations Cótes du Ventoux en Cótes du Lubéron, met pitto- resque wijndorpen als Mormoi- ron en Villes-sur-Auzon. Els vertelt: „De groepen van ge middeld acht tot tien deelne mers bestaan elke keer weer uit gemakkelijke, gezellige, spor tieve mensen. Geen druktema kers, hoewel er veel wordt gela chen. Het lijkt er sterk op dat deze formule selectief werkt". Els bereidt haar meestal zeven dagen durende reizen grondig voor. „Ik probeer altijd te over nachten in kleine hotels, bij een wijnboer, soms in een kasteel of in een chambre d'höte, waarbij ik dan speciaal let op dingen als de sfeer, een mooie ligging, het uitzicht, een schaduwrijke tuin, hartelijke eigenaren, de nabij heid van een leuk plaatsje met restaurants. Het mag nooit doorsnee zijn. Belangrijk vind ik ook dat je er je eigen gang kunt gaan". Wandelingen Overdag, en dan vooral tijdens de ochtenden, worden de wan delingen gemaakt van een paar uur door wijngaarden, bossen en over heuvels. Wijnkenner hoeft u absoluut niet te zijn, want dat is Els en zij vertelt u al les wat u weten wilt. Zij„Over het algemeen is het gemakkelijk wandelen, dus een redelijke conditie is voldoende". Wat Els vooral wil laten zien is het ver schil van opvattingen die wijn producenten hebben over het bereiden van wijn. Els: „We be zoeken kleine, traditionele wijnboeren, vooruitstrevende jonge stellen met moderne bedrijfjes, maar ook enorme co- operaties en soms een echt cha teau. Het gaat daarbij in alle ge Wijngaarden lijken eentonig maar het blijkt dat er veel liefhebbers zijn voor een bezoek met Els Groot, fotomontage Peter van der Hoest vallen om wijnboeren die zeer betrokken en enthousiast over hun wijn vertellen en trots zijn op hun product. Bij het selecte ren van wijnbedrijven kijk ik niet alleen naar het niveau van de wijnen, maar ook naar de sfeer, de ontvangst en de pre sentatie". Wijnproeverijen, vaak met rondleiding door de wijnkelders of de wijngaard, zijn er dage lijks en ze vinden zoveel moge lijk in de namiddag plaats. Els: „Mijn ervaring is dat aan het eind van de reis de deelnemers spelenderwijs een heleboel over wijn en wijnbereiding geleerd hebben. Ik hoor vaak van men sen dat ze het zo leuk vinden dat ze hun eigen smaak beter heb ben leren kennen en voortaan kritischer zullen proeven". Feest Wijn en spijs gaan in Frankrijk hand in hand en dat zult u weten ook. De reizen van Els hebben een duidelijk culinair accent. De uitgebreide stop voor lunch of picknick in de wijngaarden is een dagelijks terugkerend feest. Wie overigens niet elk moment van de dag dat groepsgevoel kan opbrengen kan op Els' steun re kenen. „We blijven individuen. Er zijn altijd mogelijkheden om op ei gen gelegenheid dingen te on dernemen. Daarvoor zijn aller eerst de vrije momenten. Maar ook op eigen verzoek, binnen het programma, kan dit. De wandelkaarten zijn zodanig, dat mensen naar eigen behoefte de tochten kunnen uitbreiden of inkorten. Men kan ook gerust een ochtend iets anders gaan doen. Niets moet! Het is tenslot te vakantie". Peter van der Hoest Informatie: tel. 0182-583755. Internet: www.wijnwandelrei- zen.nl/ Gebruikers van de KPN-voi- cemail, die tegenwoordig moeten betalen om hun virtuele antwoordapparaat af te luiste ren, kunnen overwegen om hun heil elders te zoeken. Bij het 'messaging'-bedrijf Xoip bij voorbeeld. Dat biedt al langer de mogelij kheid om zowel faxen als ingesproken berichten via e- mail te ontvangen. De berichten worden dan in de vorm van beeld- respectievelijk geluids bestanden doorgestuurd en kunnen op de pc bekeken en be luisterd worden. Deze diensten zijn vooralsnog gratis en daarom treedt Xoip nu ineens op als redder in de nood. Het verschil in kosten met de KPN-voicemail is echter maar betrekkelijk. Het doorschake len van gesprekken naar het persoonlijke Xoip-nummer kost inderdaad niets, maar het binnenhalen van de geluidsbe standen via e-mail gaat bij de meeste mensen met een inbel- verbinding naar de internet- provider, die altijd minstens één tik kost. Alleen kabel- en adsl- gebruikers kunnen inderdaad bij Xoip voordeliger terecht. Epson, vooral bekend van printers en scanners, heeft nu ook een digitale camera in het aanbod opgenomen. Het is de PhotoPC 3100Z, een 3,3 me- gapixel-toestel in het 'hogere amateursegment' die vanaf de komende maand in de winkel staat voor tegen de 2200. Door een speciale rekentech niek kunnen de 3,3 miljoen beeldpuntjes van de chip in deze camera kunstmatig worden uit gebreid naar 4,8 miljoen, wat de kwaliteit van de foto's ten goede komt. De camera heeft een drie maal optische zoom. Meer in formatie op www.epson.nl. De sperziebonen die we vandaag de dag op het bord krijgen, zijn langer en slanker dan die van 20,25 jaar geleden. Door verede ling zijn de sperziebonen niet alleen wat langer dan vroeger maar ze zijn ook al lemaal even lang. Bovendien zijn ze ook dunner en dat zou kunnen inhouden dat ze ook smakelijker zijn. Helaas zijn ze dat niet, want door het veredelen heeft de sperzie boon een deel van de oor spronkelijke smaak moeten inleveren. Sperziebonen eten we tegen woordig het gehele jaar dooi-. Alleen in de periode van juni tot en met september ko men ze van de eigen bodem. De grootste aanvoer vindt plaats in augustus en de eerste weken van september. Van oktober tot en met mei worden sperziebonen geïmporteerd uit landen rond de Middellandse Zee en wanneer het ook daar te koud wordt laten we de sperziebonen overkomen uit Zuid-Afrika en enkele ande re Afrikaanse en Zuid-Ameri kaanse landen. Sperziebonen komen oorspron kelijk uit Zuid-Amerika. Co lumbus en de zijnen namen ze met veel andere groenten- en vruchtensoorten mee naar ons werelddeel. Helemaal waar is die bewering niet want er be stond in Europa al een peul vrucht die heel sterk op de Zuid- Amerikaanse sperzieboon leek. Door veredeling in de laatste eeuwen is die Europese sperzie boon van het toneel verdwenen. Dat onze sperziebonen steeds meer lijken op de Franse hari cots verts kan voor de verede laars van vandaag de uitdaging inhouden om de nu wat smake loze sperzieboon een smaak te geven die ook die van de Franse haricots verts benadert. Dat ha ricots verts, op een enkele uit zondering na, niet in ons land willen gedijen heeft te maken met ons klimaat dat 's zomers net iets te koud en te grillig is om de haricots verts goed te kunnen kweken. Beetgaar Om de smaak van onze huidige sperziebonen zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen is het verstandig om de groente beetgaar te koken. De oorspron kelijke kooktijden van 20 tot 30 minuten kunnen bijna worden gehalveerd en tot 12 tot 15 mi nuten worden gereduceerd. Wanneer de bonen in water zon der zout worden gekookt kan van die tijden nog wel 1 of 2 mi nuten worden afgetrokken om dat zout in het kookwater het garingsproces van de sperziebo nen vertraagt. De lange en slanke sperziebo nen behoeven niet meer, zoals vroeger wel het geval was, te worden afgehaald. Alleen de puntjes moeten er af gesneden worden. Het breken van sper ziebonen voordat ze worden ge kookt is trouwens ook niet noodzakelijk meer. De lange slanke bonen doen het op het bord heel goed. Sperziebonen moeten met ko kend water worden opgezet. Er mag zout aan het kookwater worden toegevoegd. Nadat de sperziebonen beetgaar zijn ge kookt moet men ze even in een vergiet laten uitlekken. Daarna moet er, om de groene kleur zoveel mogelijk te behouden, een royale hoeveelheid koud water over worden gespoeld tot ze-volkomen koud zijn gewor den. Vlak voor het opdienen kunnen de sperziebonen even worden gewarmd door ze met een klontje boter of een eetlepel olijfolie in een hete pan om te schudden. Dat sperziebonen op smaak ge bracht moeten worden met zout èn peper èn nootmuskaat is geen wet van Meden en Perzen. Ei genlijk zou er nooit nootmus kaat over gestrooid mogen wor den. In Nederland doen we dat van oudsher in veel te grote hoe veelheden. De Franse culinaire publicist Robert J. Courtine heeft daarover in de jaren '70 vernietigend geschreven. 'Ineen land waarin ze over zulke mooie en bovenal altijd verse groenten kunnen beschikken hebben ze geen smaak en raspen overal te pas en te onpas nootmuskaat over'. Ook over het gebruik van kaneel in onze keukens kon Coutine zich kwaad maken. 'Je ruikt het bij vrijwel alle bakkers en wan neer je bij ze thuis komt dan krijg je appelgebak voorgezet waarvan je zou kunnen zeggen dat er meer kaneel dan appels in verwerkt worden'. Niettegenstaande zijn kritiek op het gebruik van specerijen in ons land geeft Courtine in zijn 'La vrai cuisine Franfaise' aan het nootmuskaat bij sperziebo nen niet te schuwen. Het recept dat hij in zijn boek liet vermel den betreft 1 kilogram vers ge plukte jonge sperziebonen. Wassen acht hij niet noodzake lijk. Borstelen of met een schone doek afwrijven is voor Courtine al voldoende. Samen met een flinke klont (ca. 75 gram) gezou ten boter, het grof gehakte vruchtvlees van 2 tomaten, 1 ge snipperde ui, 1 kruidenboeketje en wat zout en peper laat hij de sperziebonen in een gesloten pan 15 minuten zachtjes smo ren. Vlak voor het opdienen laat hij er nog wat zwarte peper over malen en, naar believen, noot muskaat over raspen. Wanneer u kunt beschikken over sperziebonen uit de eigen tuin (of die van de buurman) dan is het de moeite waard bo venstaande bereidingswijze toe te passen. De bonen mogen dan wel worden gewassen wanneer u ze daarna laat uitlekken en zo veel mogelijk laat opdrogen. Hans Belterman Volgende week treft u in de da gelijkse rubriek op pagina 4 re cepten voor het bereiden van ge rechten met sperziebonen aan, onder meer in de wok. Op een zomerse vrijdagmiddag beland ik in Philippine waar het bijzonder rustig blijkt te zijn. Stilte voor de storm, peins ik, want het mosselseizoen begint pas op 18 juli. Dan is de rust voorbij en staan de Belgische fijnproevers weer in de rij bij de restaurants in het dorp. Nu kan ik zonder op mijn beurt te hoeven wachten direct aan tafel bij Restaurant De Blauwe Zon. Een bijzondere naam voor een eetgelegen heid, bedacht door de vorige eige naars en door Frits Brinkman en Lindsey de Pauw die er sinds septem ber 2000 hun gasten ontvangen, ge handhaafd. De Blauwe Zon heeft een aangename Méditerrane uitstraling en ook in de manier van koken vindt je die invloed terug. De kaart is bescheiden van om vang maar biedt voldoende keus met zes koude en zes warme voorgerech ten, vijf vis- en zes vleesgerechten. Anders dan hun voorgangers hebben Frits en Lindsey in het seizoen ook mosselen op de kaart staan al affiche ren zij zich niet als specifiek mossel restaurant. De Blauwe Zon volgt ech ter nauwgezet de seizoenen en Frits die in de keuken staat, werkt vrijwel uitsluitend met verse produkten, bij voorkeur uit de streek. In deze tij d komen met name de asper ges aan bod. Zo krijg ik als amuse een aspergesoepje naast een mini-garna- lencocktail met heerlijk verse gar naaltjes. Een voorproefje waaruit de versheid als een soort motto naar vo ren springt. De Blauwe Zon heeft op de kaart al vast de euro ingevoerd, zo kost de Sa lade met Italiaanse Parmaham 9,50 euro ofwel 20,94. Gemakshalve houd ik de prijs in guldens aan. Duo van gerookte zalm en garnalen staat net als Cocktail van grijze garnalen voor 26,44 op de kaart. Andere kou de voorafjes zijn Ganzenleverpastei met uienconfituur 33,06), Carpac cio van Ossenhaas met basilicum 20,94) en Salade van asperges 22,04). Asperges ook bij de warme voorgerechten: Asperges op Vlaamse wijze 24,24) en Asperges met ge rookte zalm en bieslookvinaigrette 26,44). Verder: Soepje van seizoens groente 8,81), Warme Camembert met spekreepjes 18,73), Scampi in de lookboter 28,65) en - mijn keuze - Lauwwarme salade met scampi en St. Jacobsvruchten 28,65). De coquilles zijn door de bloem ge wenteld en vervolgens in de boter ge- Restaurant De Blauwe Zon Gentsebreedstraat 2 4553 AC Philippine Tel. 0115-497085 Fax.0115-497086 Sluitingsdagen maandag en dinsdag Deze week wegens vakantie ge sloten, maar vanaf vrijdag 15 juni weer open Keuken open van 12.00 tot 21.30 uur Creditcards: Eurocard, Visa en American Express Vegetarisch: in overleg Rolstoel: geen problemen bakken, vaak zie je dat de oranje kuit wordt weggelaten maar hier is die meegebakken. De zachte St Jacobs- mosselen doen het goed bij de wat ste vigere scampi, een heel lekker voorge recht. Bij de visgerechten ontbreekt, type rend voor de streek, de Paling niet en Frits en Lindsey serveren die naar wens in 't groen, met room of gebak ken 39,67), verder vermeldt de kaart: gevulde tongrolletjes met zalm in een Juliennesausje 44,07), Vis- pannetje met fijne groenten 41,87 en Grietbot op een bedje van zee groente 41,87). De Zeeduivel met kreeftenboter 48,48) is uitverkocht en dat kan gebeuren wanneer je uit sluitend met verse produkten werkt. De vleesgerechten zijn Gebakken lamsbiefstuk met rozemarijnsaus 40,77), Gegrilde lendenbiefstuk met kruidenboter en Tournedos met pepersaus of Béarnaisesaus (beide ook 44,77), Kalfstournedos metCal- vadossaus 38,56), Beenham met asperges en botersaus 38,56) en Krokant gebakken zwezerikken met asperges en mousselinesaus 48,48). Ik bestel het laatste, want het asper geseizoen is kort en zwezerik behoort tot mijn favoriete gerechten. Deze zwezerik prijkt in één stuk gebakken op de asperges en is perfect, dat wil zeggen krokant van buiten en zacht van binnen. Ook de asperges zijn exact goed en de mousselinesaus, een met slagroom verrijkte Hollandaise- saus, past hier fantastisch bij. Een verrassing zijn de nieuwe aardappel tjes. Die horen bij de asperges, is de mening van de chef. Dachten maar meer van zijn collega's er ook zo over. Met een glas koele witte huiswijn 6,00) een perfecte maaltijd. Rien van Reems Voor wie volledige helder heid wil over de afspraken die hij telefonisch maakt, biedt de Call Recorder IP een uit komst. Het apparaat neemt des gewenst alle gesprekken auto matisch op. Er is natuurlijk een maximum: hij kan liefst 3900 uur in zijn geheugen kwijt. Dat kunnen uiterlijk 500.000 afzon derlijke opnamen zijn. De re corder heeft meer functies. Zo kan hij eveneens antwoordap paraat en dicteer/vergader recorder zijn. Ook aan de bevei liging is gedacht. Met de Cryp- toCard worden opnames geco deerd. Handig is de aansluiting op de computer HetZoeter- meerse bedrijf Vidicode Com municatie brengt deze telefoon recorder op de markt voor 1995 gulden (excl. btw). Informatie: tel. 079- 3617181. Red Hat heeft een nieuwe ver sie van zijn populaire Li nux-distributie in de winkels liggen. Het is nummer 7.1, één klein cijfertje verder dus dan de grootste concurrent SuSE die kortgeleden met 7.0 kwam. Beide nieuwe versies zijn er vooral omdat het besturings systeem Linux b egin dit j aar een belangrijke stap vooruit maak te. De zogeheten kernei, het hart van het systeem waaraan door vrijwilligers overal ter wereld voortdurend wordt gesleuteld, bereikte een nieuwe stabiele versie met het cijfer 2.4. Misschien een beetje verwar rend, al die verschillende ver sienummers. Bij een systeem als Linux is daar echter niet aan te ontkomen. Hoewel de kernei net als de meeste andere Linux- sof tware gratis wordt verspreid, zijn er diverse bedrijven die pakketten ('distributies') op de markt brengen waarvoor wel betaald moet worden. Voor dat geld bieden deze pakketten al lerlei extra's, zoals ondersteu ning en handige installatiepro gramma's die het zwakke punt van Linux - geringe gebruikers vriendelijkheid - proberen te compenseren. De nieuwste distributies van Red Hat, SuSE en een aantal an dere merken zijn daarin zo ver gegaan, dat het installeren van Linux weinig problematischer meer is dan dat van Windows. Vrijwel alle aangesloten appa ratuur wordt tegenwoordig automatisch herkend door de installatiesoftware, zodat het ingewikkelde configureren nauwelijks meer nodig is. Ook een grafische interface is tegen woordig standaard. De nieuwe Red Hat-distributie is er in verschillende uitvoerin gen, met meer of minder extra software. De meest verkochte is de DeLuxe Edition, die rond de ƒ140 kost. SuSE7.0 komt op on geveer 100.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13