PZC Boeren protesteren tegen wegenplannen Actie Greenpeace verrast Broomchemie Beestenboel feestelijk geopend 17 Nutsbedrijf Curasao zoekt derde partner naast Delta Nuts Dow Terneuzen krijgt technologie-award Dodelijke val Vrouw rijdt veel te hard zeeuwse almanak Carrière Explosief in Kerkwerve blijkt gasfles Combinatie fietsers en landbouwvoertuigen funest Record-zwartrijder krijgt forse boete ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 7 juni 2001 door Maurits Sep WILLEMSTAD - Het Curagao- se nutsbedrijf Aqualectra wil de samenwerking met Delta Nuts bedrijven uitbreiden met een derde partner. Inmiddels wordt al onderhandeld met bedrijven uit Nederland, Curasao en de Verenigde Staten. Aqualectra wil Delta wel bij de samenwer king houden en Delta wil zelf ook betrokken blijven. De samenwerking tussen het Middelburgse en het Curagaose bedrijf staat onder druk omdat Delta er niet in slaagt 80 miljoen gulden aan vreemd vermogen aan te trekken. De verklaringen daarvoor lopen echter uiteen. Volgens directeur J. de Back hebben de banken onvoldoende vertrouwen in de economie op het eiland en zijn zij daarom niet bereid geld in het project te ste ken. Directeur S. Martina van Aqualectra wijst er echter op dat Delta niet garant wil staan voor de lening. „En wij gingen ervan uit dat Delta dat wel zou doen", aldus Martina. „Wat ik daarvan vind, zeg ik niet. Dat zou de zoektocht naar een op lossing alleen maar kunnen schaden." Omdat Aqualectra er financieel te slecht voor staat, kan zij zelf geen vreemd vermogen krijgen bij een bank. „En dus zijn we nu op zoek naar een derde part ner", verklaart Martina. „Die moet niet alleen kapitaal in brengen, maar ook kennis en kunde. Dat verlangen we van al onze partners. We zoeken een branchegenoot." Hij ontkent dat met het Neder landse energiebedrijf Eneco wordt gesproken. Dat was eer der wel in de markt voor samen werking met Aqualectra, maar trok zich vrij'willig terug. Marti na: „Internationale projecten, zoals op Curagao, passen niet meer in de strategie van Eneco." Aqualectra wil blijven samen werken met Delta, benadrukt Martina. „Omdat zij ervaring heeft in zowel water als energie en afval. Wij zijn ook actief in water en elektriciteit en willen uitbreiden in de afvalsector. Bo vendien is Delta al aanwezig op ons eiland." Het Zeeuwse be drijf heeft er met Aqualectra een windmolenpark gebouwd. Delta wil zelf ook graag betrok ken blijven, zegt woordvoerster M. van Zuilen. „De marsroute die we hebben uitgestippeld, blijven we volgen. Dat Aqualec tra een derde partner zoekt, is aan Aqualectra. Voor ons is het in elk geval geen bezwaar." Volgens Martina is drie maan den de tijd genomen om uit de impasse te raken. Daarbij zijn ook nog andere oplossingen mo gelijk dan een extra partner. „Een andere optie is dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Nederland een bank garantie afgeeft. Ook wordt ge keken naar de mogelijkheid om subsidie van het Rijk te krijgen voor de opwekking van duurza me energie op Curagao. Dat zou Delta meer financiële armslag geven voor de samenwerking." Die subsidie zou dan gegeven moeten worden voor het wind molenpark dat Delta en Aqua lectra hebben gebouwd. Afhankelijk Martina's voorkeur gaat echter uit naar de eerste oplossing. De samenwerking tussen de bedrij ven bestaat eruit dat Delta die selgeneratoren koopt en die weer verhuurt aan Aqualectra. Daarvoor wordt een nieuw be drijf opgericht.Zij nemen daar in voor ongeveer een gelijk bedrag deel (zo'n 35 miljoen gulden). Daar bovenop is 80 miljoen aan vreemd vermogen nodig. OVEZANDE - Een 61-jarige vrouw uit Ovezande is bij een val van een balkon van een wo ning aan de Noldijk overleden. Volgens de politie is ze vermoe delijk onwel geworden voordat ze de val maakte. Ze kwam te recht in de tuin. De traumaheli kopter is nog ingeschakeld, maar reanimatie mocht niet meer baten. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Medewerkers van Dow in Terneuzen zijn goed voor zo'n twintig procent van alle innovaties binnen de muli- tinational. Dat bleek gisteren op de jaarlijkse uitreiking van de prestigieuze Tech Center Awards, de hoogste waardering voor technologieverbeteringen en -implementaties binnen de Dow Chemical Company. Dow heeft wereldwijd 31 zoge naamde Technology Centers, waar voortdurend gewerkt wordt aan het verbeteren van producten, procédés en produc tieprocessen. Vijftien jaar gele den lanceerde het bedrijf de daaraan verbonden awards om daarmee het belang van innova ties te benadrukken. Een groep van 46 Terneuzense Dow-werk nemers ontving gisteren de Tech Center-onderscheiding uit handen van vice-president Technology Centers en Process Engineering Theo van Sint Viet. Deze benadrukte dat de toeken ning van een dergelijke award niet alleen bedoeld is om indivi duele werknemers te bedanken voor hun inzet, maar dat de in voering van alle aangedragen noviteiten Dow jaarlijks bijna 1,8 miljard dollar opleveren. Aan de award is geen bonus of financieel douceurtje verbon den, maar een Tech Centex-ver melding op de conduitestaat van een Dow-medewerker telt volgens Van Sint Viet zeer zwaar. Het komt dan ook zeer zelden voor dat een individu ge durende zijn carrière meer dan eens met deze eer gaat strijken. Wereldwijd worden dit jaar 93 projecten en zo'n zeshonderd werknemers geëerd met een on derscheiding. Terneuzen is met achttien awardwinnende pro jecten bijzonder goed vertegen woordigd. Van Sint Viet: „Dat wil zeker wat zeggen over de site in Terneuzen. Het betekent dat er een constante stroom aan ideeën is en dat er continu gewerkt wordt aan nieuwe acti viteiten. Dat vertaalt zich bo vendien ook weer in de uitbrei dingen en vernieuwingen die op een locatie plaatsvinden." Zes van de achttien prijzen in Terneuzen gingen uit naar af- valbeperkende initiatieven. Zo werd onder meer een nieuwe fakkelmethode ontwikkeld waardoor minder grondstoffen en eindprodukten veiioren gaan en uiteindelijk dus minder ge- fakkeld hoeft te worden. Een ander team verminderde de uit stoot van de LHC 2-naftakraker door de verbrandingskamers van de gasturbine aan te passen en een nieuwe brander of fak- keltip te installeren. Een derde bekroond initiatief leverde een besparing op van maar liefst 24 miljoen dollar door de hoeveel heid afval bij de polyolproduc- tie met 65 procent te reduceren. RILLAND - Bij Rilland betrap te de politie een 20-jarige auto mobiliste uit Halsteren die veel te hard reed. Ze reed 138 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse niet harder dan 80 kilometer per uur mag worden gereden. Bij dat jonge bedrijf in de Vlissingse binnenstad kreeg een werknemer een oude be kende aan de telefoon. Onder het mom van vriendschappe lijke belangstelling hengelde die nieuwsgierig naar de stand van zaken bij de onder neming. Toen onze werknemer daar instapte, was de toekomst van zijn nieuwe werkgever weliswaar prachtig in plan nen beschreven, maar nog zeer ongewis. De beller was benieuwd of de werknemer zijn carrièrestap inmiddels betreurde. Maar luide sirenes en alarm bellen van passerende hulp diensten, die binnenwaaiden I door de open ramen, onder broken het gesprek. Wat is dat daar bij jullie, het gaat nogal met al die sirenes vroeg de beller. Oh dat,blufte onze werk nemer ijskoud, ,,'t Is het ein de van de maand. Dan komen ze ons salaris brengen. En dan zetten ze de straat meest al af." iFerdinandussel iosities KERKWERVE - Geen bom maar een gasfles trof de Explosieven Oprui mingsdienst gistermor gen aan in Kerkwerve. Het verroeste voorwerp was dinsdagavond bij graafwerkzaamheden aan de Inlaagweg in Kerk werve gevonden. De EOD werd gebeld om dat vermoed werd dat het een explosief betrof. Alle benodigde veiligheids maatregelen werden ge nomen en de weg werd afgezet. Na een halfuurtje onderzoek oordeelde de EOD dat het voorwerp geen bom maar een soort gasfles was. door Frank Gijsel OOSTBURG - Een groot aantal agrarische bedrijven en loon werkers uitte gisteren in het ge meentehuis van Oostburg tij dens een hoorzitting hun bezorgdheid en ongenoegen over het aanpassen van de pro vinciale weg van Cadzand naar Oostburg N674) en van Potjes naar Nieuwvliet N675) in het kader van Duurzaam Veilig. Deraeeste insprekers waren van mening dat de voorgestelde si tuatieschets j uist meer on vei lig- heid te weeg zal brengen. Aan de achterzijde van het gemeente huis hadden de aanwezige loon werkers een aantal van hun ma chines opgesteld om de leden van de commissie planologie en de plannenmakers na afloop te doen ervaren hoe het is om op die manier aan het verkeer deel te nemen. Vooral het niet scheiden van fietsers en landbouwverkeer geeft veel bezwaren. Vanaf de Zuidzandseweg 21 te Cadzand tot Oostburg is een fietspad ge pland met medegebruik voor bestemmingsverkeer. Toeristen A de Hullu de Nood uit de Ko- kersweg te Zuidzande gaf aan dat het toenemende toeristen verkeer en de toename van aan- en afvoer van landbouwproduc ten met vrachtwagencombina ties van twintig meter en langer onderschat worden. Ze vroeg samen met een meer derheid van de insprekers dui delijk aandacht voor de gevaren die er bestaan wanneer fietsver- keer dezelfde route moet nemen als het landbouwverkeer. „Gas ten die onze campings bezoeken zijn onbekend met het platte land en denken dat een fietspad voor hen alleen is. De situatie schets zoals voorgesteld is niet verantwoord. Plaats een uitwis- selpunt in de vorm van een klei ne of elliptische rotonde. Ook door de toenemende samenwer king tussen agrarische bedrij ven wordt er steeds meer ge bruik gemaakt van de openbare weg." J. Kesteloo uit Zuidzande liet kritische geluiden horen over de wijze waarop omgegaan wordt met de inspraakreacties tot nu toe. „Inspraak is niet alleen aanhoren en vervolgens zonder bij te stellen verder gaan. Het roer moet nu toch echt om. Stap af van de letterlijke invulling van de categorisering van we gen en maak gebruik van in spraakreacties en aangedragen oplossingen van de betrokke nen. Lever maatwerk dat aan gepast is aan de plaatselijke si tuatie en stop nu eens met attracties als kantelwegen en wybertjesplateau die in de Efte- ling thuis horen, maar niet in ons woongebied." Kesteloo gaf verder aan dat er al genoeg alternatieven zijn aan gedragen, maar bijna altijd on bespreekbaar zijn. „Geef ons geen schijnveiligheid. Het gaat er om dat de plannen passen binnen de streek en de veilig heid verhogen." door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 35-jarige Middelburger is gisteren bij verstek veroordeeld tot 4080 gulden boete. De man had 34 keer in de trein gereden zonder een kaartje te kopen. „Een record", noemde officier van justitie R. Jeuken, het zwartrijden van de verdachte tijdens de zitting van de Mid delburgse kantonrechter. „Deze meneer moet maar eens na denken over de aanschaf van een abonnement, want dan is hij goedkoper uit." Kantonrechter M. Klarenbeek vonniste con form de eis van de officier van jusitie. Een 27-jarige Goesenaar zal ook flink in de buidel moeten tasten. De officier van justitie eiste, eveneens bij verstek, 2700 gulden boete voor negen keer zwart rijden. De Goese verdachte had al acht eerdere veroordelingen op zak. De laatste keer kreeg hij tweehonderd gulden boete per- overtreding. „Ik vind", zei officier van justitie Jeuken, „dat er deze keer maar 's flink wat bij moet." Kantonrechter Klarenbeek was het met de officier eens. donderdag vanaf 17.30 uur Koude pastasalade (vegerarisch) 15,00 Paella 20,00 Varkenshaasje 25,00 vrijdag 8 juni 16.30 uur presentatie Ben! Slingenberg Een E-mail voor Lumie t/m 30 juni Maand van het Spannende Boek gratis bij aankoop van tenminste 29,50 aan boeken de thriller "Dovemansoren" van zaterdag 9 juni 11.30 uur ]René Appel over het vak van misdaadschrijver 14.30-16.30 uur LÏSKl frisse melodieën, gitaarpop en elektronische geluiden De Directiekamer: Het vroege werk van Kimpe Gangen en brasserie: Jackie Bongers Binnenplein: Ontwerpen van waarde Teeken Akademie Middelburg kijk ook op www.bestewinkclvanncdcrlnnd.nl de iM'ViaK F. R Y Winkeifravi»TnyiiBeeld &Geluid De actievoerders hadden zich vastgeketend aan een container. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - Greenpeace maakt zich woensdagmorgen op voor een lange strijd. „We kunnen dit dagen volhouden. We blijven net zo lang op het ter rein van Broomchemie tot ze eindelijk stoppen met de pro ductie van broomhoudende vlainvertragers. Die zijn de pest voor het milieu", zegt Menno Vroon. Op dat moment is hij met kettingen en een fietsslot geke tend aan een van de containers op het terrein van Broomche mie. Evenals zijn mede-actievoer ders glipte hij woensdagoch tend rond tien uur op vrij een voudige wijze langs de portier het fabrieksterrein op, die niets vermoedend de slagboom open de voor de bestelbus van de mi lieu-organisatie. De vijftien leden van Greenpeace gingen snel te werk. Ze klonken zich niet alleen vast aan verschillen de containers met broomderi va ten, maar blokkeerden ook de toegang tot de productiehal en bezetten de toegangspoort. Actievoerder Martijn Beekman, zelf chemicus: „Wij nemen het Broomchemie enorm kwalijk dat ze ondanks herhaalde juri dische protesten blijven door- „De school had recht op een nieuw lokaal," zei H. Lockefeer bestuurslid van de Stichting Katholiek Interconventioneel Onderwijs West-Zeeuws- Vlaanderen. „We hopen op nieuwbouw, daarom hebben we nu gekozen voor een tijdelijke oplossing, een nieuw klaslokaal gekoppeld aan de ruimte voor buitenschoolse kinderopvang." Wethouder R. Leentfaar felici teerde Lockefeer en voorzitter A. Stoffels van de Stichting Kinderopvang met deze twee units: „Wat u hier ziet, is voor uitlopen op het idee van de Bre de school. Een multifunctioneel gebouw voor peuters, basis scholen, kunst en muziek." De buitenschoolse opvang in Oostburg heeft plaats voor der tig kinderen. Hij kreeg de naam Beestenboel en met het plakken van de B van Bavo en Beesten boel opende de wethouder de De kinderen van de naschoolse opvang proberen een ballon te bemachtigen. foto Peter Nicolai twee gebouwen. Hij werd hier- van ballonnen en het drinken ten op het laatste geloei van de bij geholpen door Anouk Bron, van een glas limonade was het sirene. De mast staat vlak naast die het logo van de school op het feest voor de kinderen afgelo- de school, voor de kinderen een bord plakte. Met het oplaten pen. Zij moesten wel even wach- extra sensatie. gaan met het produceren van de broomhoudende vlamvertra- gers en het milieu blijvend be lasten. De fabriek wil de pro ductie zelfs uitbreiden met een soortgelijke nieuwe vertrager. Omdat al j aren bekend is dat de ze stoffen uiterst giftig zijn, moet het nu klaar zijn." Beekman verwijst ook naar een Europese afspraak van 1998 dat de stoffen vanaf 2020 uit den bo ze zijn. Greenpeace oefent met de actie in Terneuzen extra druk uit op minister Pronk van milieu, die op 13 juni met de Tweede Kamer debatteert over het toekomstige beleid ten aanzien van gevaar lijke stoffen. De actie op het Broomterrein en bij de poort verloopt aanvanke lijk rustig. De politie laat de ac tievoerders ongemoeid en leden van Greenpeace delen voor de poort pamfletten uit aan werk nemers en een handjevol be langstellenden. Pas in de loop van de middag komt er reactie van de directie van Broomchemie. Rond drie uur laat directeur A. Sudac zich zien aan de poort. Hij sommeert de actievoerders onder het oog van de politie en de inmiddels gearriveerde burgemeester Bar- bé om uiterlijk vijf uur te ver trekken. Daarbij spelen volgens Sudac veiligheidsoverwegin gen een rol. Verbeteringen Technisch manager J. van der Wal heeft dan al vanuit Enge land laten weten dat Broomche mie totaal verrast is door de ac tie van Greenpeace. „Bij een eerder bezoek aan Broomche mie heeft Greenpeace verklaard niets tegen het bedrijf te heb ben. We zijn de afgelopen dertig jaar voortdurend bezig geweest met verbeteringen aan te bren gen ten behoeve van het milieu en de gezondheid. Ook de stof fen voor nieuwe vlamvertragers worden bij ons niet geprodu ceerd. Greenpeace wil met de actie de aandacht vestigen op het nieuwe chemische-stoffen- beleid, maar daarvoor zijn ze bij ons aan het verkeerde adres. Ze moeten in Den Haag zijn." Dat is burgemeester Barbé met hem eens. Hij verklaart aan de poort:,,Voor zover ik weet over treedt Broomchemie de regels absoluut niet. Greenpeace moet, vind ik, andere wegen be wandelen om zijn gelijk te ha len. Een actie als deze druist enorm in tegen m'n rechtsge voel." Elders in Terneuzen formeren zich niet lang daarna politie (platte petten), mobiele een heid, een speciaal interventie team van de politie Midden-Ne derland, brandweer en GGD zich om snel een einde te maken aan de actie van Greenpeace. Éénmaal geconfronteerd met de sterke arm verzetten de actie voerders zich niet. Nadat ze met snijbranders en ander materieel zijn losge maakt, worden ze direct afge voerd naar het politiebureau in Terneuzen. Later op de avond worden zeven van hen met een dagvaarding weer op vrij voeten gesteld. Woordvoerster Maartje van Boekei van Greenpeace: „Jam mer dat we ons doel niet hebben bereikt, maar iedereen is er nu wel van doordrongen dat wat bij Broomchemie gebeurt, abso luut niet door de beugel kan. Ze zijn zeker nog niet van ons af! (Advertentie) door Wilma Valk OOSTBURG - Het werd een spectaculaire opening gisteren bij de Sint Bavoschool in Oost burg: onderbroken door de jaar lijkse sirene namen een aantal sprekers het woord. „Heel Ne derland weet nu dat ons nieuwe lokaal geopend is," sprak direc teur Marc van Vlierberghe. elhe zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55