Engeland blijft Duitsland volgen Doldwaze derby in Rotterdam Ierland sober maar effectief tegen Estland PSV en Twente zijn het nog lang niet eens over transfer van Vennegoor Inge de Bruijn vlamt op 100 meter vrije slag Fortuna blijft ternauwernood op de been Zeven goals in drie kwartier bij Excelsior-Sparta: 3-4 Onenigheid over hoofdklasse A Feyenoord trekt Van Haaren aan Tweede speler AEK betrapt Fair Play-clubs in Uefa Cup Beste wereldjaarprestatie Edwards TALINN - Ierland heeft gisteravond vrij gemak kelijk gewonnen van Est land. Het werd 2-0 voor de concurrent van Oranje in de WK-kwalificatiegroep 2. Die stand was door tref fers van Dunne en Hol land al bij rust bereikt. Ierland heeft nu achttien punten uit acht wedstrij den. Portugal, dat Cyprus met 6-0 versloeg, volgt met vijftien uit zeven. Ne derland is derde met veer tien uit zeven. Nederland worstelde af gelopen zaterdag in Ta- linn tot het einde, om in de slotfase van 1-2 achter te rug te komen tot 4-2 voor. Ierland haalde minder vreemde toeren uit om een goed resultaat te berei ken, zonder overigens tot groots spel te komen. Het spel van McCarthy's formatie was wel effec tief. Uit de spaarzame kansen scoorden al in de eerste helft Dunne en Hol land. Voor verdediger Dunne was het zijn derde treffer in zijn negende in terland. Estland, onder leiding van de Nederland se bondscoach Arno Pij pers, zag daarna geen kans meer terug te komen in de wedstrijd. De Ieren, die zaterdag ge lijkspeelden tegen Portu gal (1-1), waren van het begin uiterst geconcen treerd. Van het optreden van Estland tegen Neder land was kennelijk een waarschuwing uitgegaan. Het leverde het gewenste resultaat op in de vorm van een snel doelpunt, al was het een frommelgoal. Portugal Portugal nam op eigen veld pas in de tweede helft afstand van Cyprus. Dankzij Pauleta gingen de Portugezen rusten met een 1-0-voorsprong. Na rust waren twee treffers van zowel Barbosa als Joao Pinto en een doel punt van opnieuw Pauleta goed voor de 6-0-zege. Op zaterdag 1 september komen de belangrijkste WK-kandidaten opnieuw in actie. Ierland speelt dan thuis tegen Nederland, terwijl Portugal een uit wedstrijd tegen Andorra op het programma heeft staan. ANP Sparta-spits Dennis de Nooijer (links) wordt op de huid gezeten door Michel Kruijer van Excelsior. foto Cor Vos van onze sportredactie RIJSWIJK - Duitsland komt steeds dichter bij de eindronde van het WK voetbal in 2002. De formatie van teamchef Voller maakte gisteravond in Albanië (groep 9) geen fout en won met 2-0. Alleen Engeland, dat Grie kenland versloeg (2-0), volgt nog, maar wel op enige afstand. Voor de drievoudig wereldkam pioen had de overwinning een bijzonder karakter. Het was twintig jaar geleden dat Duits land met meer dan één doelpunt verschil won van een zoge naamde voetbaldwerg. Thuis tegen Albanië bijvoorbeeld was de winst pas in de slotminuut veiliggesteld. De Duitsers, nog ongeslagen, kwamen na bijna een halfuur op voorsprong door Rehmer. Na de hervatting maakte Ballack er 2-0 van. Sinds de komst van de Zweedse trainer Eriksson doet ook Enge land het goed. Vijf keer zat hij op de bank, vijf keer werd gewon nen. De play-offs zijn daardoor weer in zicht. De Britten zege vierden nu bij Griekenland: 2-0. De doelpunten kwamen van Scholes en Beckham. Bij Grie kenland was Machlas van Ajax van de partij. Wanneer Eriksson en de zijnen in september van Duitsland winnen, hebben de Britten zelfs nog een kans om eerste te worden. Tegenvaller Tsjechië, dat dit weekeinde bij Denemarken verloor, ontsnapte aan een nieuwe tegenvaller in groep 3. Pas in de laatste minu ten nam het afstand van Noord- Ierland: 3-1. Kuka (88e minuutj en Baros (90e minuut) forceer den op de valreep de beslissing in het voordeel van de finalist van het Europees kampioen schap van 1996. Kuka nam ook het eerste doelpunt voor zijn re kening. De Tsjechen speelden met Galasek van Ajax. Denemarken behield een punt voorsprong op de Tsjechen door zeer moeizaam te winnen van Malta: 2-1. Topschutter Sand van Schalke maakte beide tref fers voor de Denen, die aanvan kelijk op achterstand kwamen. ITeintze (PSV), Rommedahl (PSV) en Tomasson (Feyenoord) waren van de partij bij dè De nen. Bulgarije, tot gisteren lijst aanvoerder, ging de mist in bij IJsland. Het werd 1-1 in Reykja vik. Berbatov redde kort voor tijd het punt voor de Bulgaren. Turkije had in groep 4 in Bursa veel moeite met Macedonië: 3-3. De Turken keken al snel tegen een 0-2-achterstand aan en kwamen vervolgens ook nog met 2-3 achter. Dankzij drie treffers van Ozalan bleef de schade uiteindelijk binnen de perken. Zweden profiteerde door in ei gen huis ruim te winnen van Moldavië: 6-0. Henke Larsson, de onbetwiste topschutter van de Schotse competitie, schoot er maar liefst vier in. Drie keer daarvan trof hij doel van elf me ter. De oud-Feyenoorder speel de in de aanval samen met All- back van Heerenveen. Slowakije haakte min of meer af in de race met Turkije en Zwe den. Het verloor nogal onver wacht bij Azerbeidjan: 2-0. De doelpunten waren van Vasilyev en Tagizade. Voor Azerbeidjan was het de eerste zege in een se rieuze wedstrijd, sinds Lichten- stein (4-0) in 1999 werd versla gen. Polen kreeg een tegenslag te verwerken. Met oud-Feyenoor- der Dudek in het doel kwam het De doelpuntenmakers David Beckham (nummer 7) en Paul Scholes (nummer 8) vieren de zege van En geland op Griekenland. foto Tom Hevezi/AP bij Armenië niet verder dan 1 -1 Het was het tweede gelijkspel van de koploper in groep 5. Drie Armenen en een Pool werden uit het veld gestuurd in een rumoe rige slotfase. Een meevaller voor de Polen was dat de con currentie ook punten verspeel de. Oekraïne wist op eigen veld niet te winnen van Wales. In Kievwerdhet 1-1. Vlakvoortijd maakte Pembridge de gelijkma ker voor Wales. Bij Noorwegen, al kansloos, kwam Wit-Rusland evenmin niet verder dan 1-1. België België won in groep 6 bij San Marino: 4-1. Het blijft samen met Kroatië, dat met 1-0 van Letland won, en Schotland in de strijd om de beschikbare tic kets. Wilmots (2x), Sonck en Verheyen scoorden voor de Bel gen, die pas in de tweede helft afstand konden nemen. Peeters van Vitesse en De Vlieger van Willem II stonden in de basis. Spanje blijft ongeslagen aan voerder van groep 7Het speelde in Israël moeizaam gelijk: 1-1. Raul maakte in de slotfase ge lijk. Revivo had al vroeg in de wedstrijd voor Israël gescoord. In groep 8 blijft Roemenië de voornaamste kandidaat voor de tweede plaats achter de Italia nen. Het land won bij Litouwen 2-1. Ajacied Chivu was een van de spelers van Roemenië. Met Shota Arveladze van Ajax ver loor Georgië van Hongarije: 4-1 Joegoslavië greep in groep 1 zijn laatste kans tegen de Faeroer. Het won met 6-0. PSV'er Kez- man maakte drie doelpunten Hier is Rusland, dat won bij Luxemburg (2-1), nagenoeg ze ker van kwali ficatie. Bij de Rus sen stond Nikiforov (PSV) in het elftal. Achtervolger Zwitser land, met PSV'er Vogel, verloor bij Slovenië (1-0). ANP/RTR van onze sportredactie ENSCHEDE - De transfer van spits Jan Vennegoor of Hesse- link van FC Twente naar PSV is in een impasse geraakt. FC Twente en PSV hebben gisteren opnieuw over een overgang ge sproken, maar de clubs zijn, vol gens PSV, nauwelijks nader tot elkaar gekomen. „Ik kan niet zeggen dat ik hoop vol ben dat dit goed afloopt. Ik ben ook niet echt negatief ge stemd. We zijn niet dichterbij gekomen, dat is de situatie", al dus de technisch adviseur van PSV, Frank Arnesen. Namens FC Twente liet direc teur technische zaken Uilen berg weten een goed gevoel aan de besprekingen met PSV te hebben overgehouden. Hij ziet ziet nog altijd voldoende moge lijkheden. „We zijn nog altijd in gesprek en ik ben zeker niet pes simistisch gestemd." PSV houdt vast aan zijn prijs en wil het bod niet verhogen. Het bod zou ver onder de door FC Twente verlangde 20 tot 25 mil joen gulden liggen. Arnesen: „In financieel opzicht blijft het een moeilijk verhaal. Wij hebben in principe onze prijs bij FC Twen te neergelegd. We weten dat er buitenlandse clubs belangstel ling hebben. Als die met erg ho ge bedragen voor de dag komen, zullen wij ons daardoor niet la ten beïnvloeden. Dan haken we af Het woord is aan FC Twente. We hebben begrepen dat Jan Vennegoor of Hesselink het liefst in Nederland blijft. Maal ais FC Twente een andere kijk op de zaak heeft, zullen wij dat accepteren." PSV wil binnen twee weken duidelijkheid hebben. „We wil len weten waar we aan toe zijn", aldus Arnesen. „We kunnen niet blijven wachten tenslotte. Komt Jan niet, dan zullen wij ons gaan beraden op andere spitsen. PSV moet verder." TVente heeft nog meer haast. „Wij willen zeker niet nog twee weken wachten", aldus Uilen berg, die vandaag met Feye noord praat over Vennegoor of Hesselink en doelman Sander Boschker. GPD door Cylia van der Kooy CANET PLAGE - Inge de Bruijn heeft gisteren bij de Mare Nostrum Tour de tweede tijd van het jaar op de 100 meter vrije slag gezwommen. De Ba- rendrechtse tikte in de finale in Canet Plage aan in een winnen de tijd van 54,62 seconden. Alleen de Duitse Sandra Völker was dit jaar tot nu toe sneller. Bij de nationale kampioenschap pen kwam zij tot 54,53. De Bruijn bracht het wereldrecord vorig jaar bij de Olympische Spelen in Sydney op 53,77. „Een goede opsteker voor het zelfvertrouwen op weg naar de WK", stelde coach Jacco Ver- haeren. De Bruijn zwemt in Frankrijk pas haar tweede serie wedstrijden sinds de succesvol le Spelen. De drievoudig olym pisch kampioene maakte afge lopen weekeinde bij het NK in Eindhoven haar rentree. Daar beperkte ze zich op de 100 vrij tot de series en kwam ze tot 55,33 Verhaeren: „De tijd hier is een flinke verbetering ten opzichte van haar eerste wedstrijd. Bo vendien vond ze de race niet heel zwaar en ging het technisch goed. De tijd gaf haar een opge lucht gevoel. Er wordt toch veel van haar verwacht." De Bruijn versloeg in de finale de Slowaakse Martina Morav- cova (55,77). Zij is straks een van de concurrenten bij het WK in juli in Japan. „Ook datis goed voor het vertrouwen." De Bruijn is de enige Neder landse deelneemster in Canet Plage. Met het oog op de wereld titelstrijd vonden Verhaeren en zij het belangrijk dat ze zou wennen aan het wedstrijdritme. Ze heeft een lange trainingsses sie in Amerika achter de rug. „Ze moet bij een WK niet heel onwennig op het startblok staan." De Bruijn bevindt zich in goed gezelschap. Ook de Rus Alexan der Popov en de Australiër Ian Thorpe doen mee. De Bruijn start vandaag op de 50 vrij en 100 vlinder. „Ze zwemt in ieder geval de series. Daarna zullen we bepalen of ze ook aan de fi nales meedoet", aldus Verhae ren. ANP donderdag 7 juni 2001 van onze sportredactie SITTARD - Thuis winnen, dan mag in uitwedstrijden gerust met een gelijk spel worden volstaan. Het zijn de onge schreven wetten van de nacompetitie. Fortuna Sittard volgt de logische weg die moet leiden tot behoud van het ere divisieschap. Na de 0-0 bij FC Zwolle won de ploeg gisteravond op eigen veld moeizaam van Telstar: 2-1. Daarmee kwam de ploeg in groep A op vier punten uit twee duels. Telstar en Volendam volgen met drie punten. Vo- lendam won gisteravond met 1-0 van FC Zwolle. Putter maakte in de laatste minuut de enige treffer. FC Zwolle ver gaarde uit twee duels slechts één punt. De doelpunten van Fortuna waren mooi in hun simpelheid. Bjekovic liet in de 21e minuut zijn directe tegenstan der Schenkel niet aan de bal komen na een pass van Emeran en scoorde be heerst. Heering dook kort voor de rust bij de eerste paal op na voorbereidend werk van Landerl. In de tussentijd had Hol wijn bij een van de zeldzame plaag stootjes van de bezoekers met een droge knal doelman Hesp verrast. Angst Fortuna was in de tweede helft de bete re ploeg, maar leek verlamd van angst en legde zo weinig overtuigingskracht in het spel dat de bezoekers lang uit zicht hielden op een verrassing. Het spel van Fortuna vraagt om moeilijk heden. De Limburgers hadden in de eredivisie veel moeite met scoren, in de nacompetitie is het niet anders. In groep B, waarin Sparta met 4-3 van Excelsior won, behaalde ook Cambuur een belangrijke zege op vreemd terrein. De Friezen wonnen met 2-1 bij Go Ahead Eagles. Cambuur en Sparta de len na drie speeldagen de leiding met zes punten. Cambuur-doelman Paauwe hield zijn ploeg in het eerste kwartier op de been door een strafschop van Schuurman te stoppen. Kort erna bracht De Freitas Cambuur aan de leiding. Van der Heide verdubbelde de voorsprong nog voor de rust. Go Ahead slaagde er in de 68e mi nuut in de achterstand te verkleinen door een treffer van Kooijman. Kort daarna moest Cambuur met tien man verder, toen arbiter Wegereef een slaande beweging van Van Schoonho ven met een rode kaart bestrafte. Go Ahead lukte het niet meer langszij te komen. ANP doorEldridge Pentury ROTTERDAM - Waanzinnig, j doldwaas, miraculeus. De sta dionspeaker repte gisteravond van een tegenstander die alle geluk van de wereld had gehad. Excelsior-Sparta, de Rotter- damse derby in de nacompetite, was er één om nooit te vergeten. Sparta stond na 75 minuten voetbal op een comfortabele 2- 0-voorsprong, maar zeven mi nuten later stond Excelsior in eens op 3-2. Alsof dat nog niet spectaculair genoeg was, sleep te de Kasteelclub uiteindelijk een 4-3-zege uit het vuur. Het was een even onverwachte als onverdiende ovex-winning. Eredivisionist Sparta was gis teravond als los zand en kon te gen eerstedivisionist Excelsior zijn stempel nauwelijks op de wedstrijd drukken. Er was geen grip op het middenveld, en de Spartaanse verdedigers gunden de aanvallers van Excelsior zee- en van ruimte. „Je zag het in de eerste helft al", zei Dennis de Nooijer, die voorin bij Sparta voor de eerste keer in een twee- spitsensysteem speelde met Ali Elkhattabi. „We werden overlo pen." Tevreden Excelsior slaagde er niet in om het overwicht in doelpunten uit te drukken. De rust werd met 0- 0 afgesloten en daarmee mocht Sparta tevreden zijn. Hoewel Dennis de Nooijer na een com binatie met Ali Elkhattabi dicht bij een goal was geweest, mocht Sparta de handen dichtknijpen dat doelman Frank Kooiman een schot van Jarda Simr on schadelijk had gemaakt. Door een opmerkelijk eigen doelpunt van Excelsioi'-mid- denvelder Youssef el-Akchaoui kwam Sparta meteen na rust op voorsprong. De in de eerste helft ingevallen Marokkaan schoot de bal pardoes achter zijn eigen doelman in een ongevaarlijke situatie (0-1). Excelsior, dat met een aantal handige voetballers frivool speelde, stelde daar meteen een counter tegenover. Thomas Buf fel was het eindstation, maar zijn schot werd gekeerd door keeper Frank Kooiman. Uit het niets maakte Spaila vervolgens een tweede goal. Dennis de Nooijer werd aangespeeld door Silvan Inia en bracht Ali Elk hattabi in stelling. De naar AZ vertrekkende spits, die eindelijk weer eens op zijn geliefde posi tie (achter de diepste aanvaller Dennis de Nooijer) speelde, nam aan, controleerde en haalde ver- nietigend uit: 0-2. „Toen hadden we door moeten drukken", zei Dennis de Nooijer achteraf. De spits, die sinds maart weer terug is bij Sparta maar nog steeds geen doelpunt heeft gemaakt, doelde op de ac tie waarbij hij Elkhattabi an dermaal bediende, maar de Mai-okkaan een rollertje produ ceerde in plaats van een hard schot. Door die misser bleef Excelsior geloven in een goede afloop. En kwamen de zwakke plekken bij Sparta (vei'dediger Rudge en middenvelders Inia en Lange- rak) aan het licht. Het midden veld werd volledig ovexdopen. Cecilio Lopes zorgde met een le pe stiftbal voor de aansluiting (1-2), loopwoncler Jarda Simr met een droge knal voor 2-2. „Ongelooflijk", zei Dennis de Nooijer. „Dat had nooit mogen gebeuren. Het was gewoon slecht van onze kant." Spaila leek verslagen toen Da niel Rijaard na een vloeiende aanval 3-2 maakte. Het publiek in het uitverkochte stadion kon zijn geluk niet op. In een dol dwaze slotfase presteerde Spar ta aan de hand van Ali Elkhat tabi echter het onmogelijke. Eerst kopte hij uit een voorzet van John Nieuwenburg de ge lijkmaker binnen („We waren toen blij met een punt", aldus Elkhattabi) en vervolgens schoof hij de winnende goal bin nen: 3-4. Door de zege op Excelsior be houdt Spaila de leiding in poule A van de nacompetitie. Excelsior: Carlo l'Ami; Daniel Rij aard, Michael van der Kruis (29. Youssef el-Akchaoui), Steve Olfers en Raphael Supusepa; Jarda Simr, Sanlinho Lopes Monteiro (60. Brian Pinas), Michel Kruijer en Patrick Mtiliga (60. Somalia); Thomas Buf fel en Cecilio Lopes. Sparta: Frank Kooiman; David Mendes da Silva, Humprey Rudge, John Nieuwenburg en Sieme Zijm; Rui Almeida Monteiro, Silvan Inia, Michel Langerak en Nourdin Bouk- hari; Ali Elkhattabi en Dennis de Nooijer. DEN HAAG - Acht clubs uit cle hoofdklasse A in het zaterdag- amateurvoetbal hebben de KNVB gevraagd komend seizoen niet meer tegen clubs uit de Rijnmond te hoeven spelen. Door een wijziging in de indeling van de hoofdklassen willen de acht tegen clubs uit de provincies Nooi'd-Holland en Utrecht gaan spelen. Het achttal wil na een aantal jaren dezelfde te- genstandei-s te hebben gehad, nu wel eens andere ploegen treffen. Bovendien willen de acht clubs wedstrijden tegen Delta Spoil en Zwart Wit'28 vermijden. Van het verzoek van het achttal zouden de hoofdklassers Excelsior Maassluis en Barendrecht ook het slachtoffer worden. Die verenigingen hebben de KNVB al laten weten niet uit de hoofdklasse A te willen. De acht clubs zijn Ter Leede, FC Lisse, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Rijnsbui'gse Boys, Quick Boys en ARC. Over enkele weken beslist de KNVB over de indeling van de hoofdklassen. GPD KERKRADE - Ramon van Haaren speelt volgend seizoen bij Feyenoord. De Rottei'damse club bereikte gisteren overeen stemming met de Limburgers over de overstap van de verde diger. Wel moet Van Haaren zelf nog in onderhandeling met zijn nieuwe club over een contract. Normaal gesproken is dit niet meer dan een formaliteit. Van Haaren (28) had nog een contact tot 2004 bij Roda. Hij speelde in Kerkrade sinds 1995. Daarvoor kwam de geboren Waalwijker uit voor RKC. Van Haaren is linksback. ANP ATHENE - De Braziliaan Rodrigo Ramos van AEK Athene is betrapt op het gebruik van een verboden spierversterker. De 21-jarige verdediger reageeixle positief na de derby tegen Panathinaikos op 7 mei. Hij heeft contra-expeidise aange vraagd. Bij Ramos werd een te hoge testosteron-waai'de vast gesteld. De Braziliaan, op vakantie in zijn gebooi*teland, ver klaarde onschuldig te zijn. Hij is de tweede speler van AEK die positief reageerde. Begin april werd bij Theodoros Zago- rakis eveneens een teveel aan testosteron aangetroffen. De aanvoerder van het Griekse elftal ontliep een schorsing om dat hij op medisch advies medicamenten had genomen ter be strijding van acne. SID NYON - De Uefa heeft gisteren in Nyon drie clubs op basis van hun Fair Play-waardering toegelaten tot het Uefa Cup-toer nooi. HetgaatomhetFinseMypa 47, Schachtor Soligoi*sk uit Wit-Rusland en een Slowaakse club. Schachtor is direct toe gelaten tot de eerste ronde van het hoofdtoernooi. Wit-Rus land won namelijk de Fair Play-competitie. Mypa en de Slo waakse club die eind juni na het einde van het seizoen wordt aangewezen, worden ingedeeld in de eerste kwalificatieron de. SID MILAAN - De Bidtse atleet Jonathan Edwards heeft gisteren bij internationale wedstrijden in Milaan de beste wereldjaar prestatie bij het hinkstapspringen neex'gezet. Hij kwam tot een afstand van 17,56 meter. Zijn landgenoot Phillips Idowu reikte eerder dit seizoen tot 17,33. Op de 800 meter zorgde An drea Longo voor de snelste tijd van het jaar. De Italiaan fi nishte in 1.44,55. Dat was een fractie sneller van GlodyDubu uit Botswana, die dit jaar al 1.44,69 liet notei'en. Katherine Meny zorgde voor een tweede Britse succes met winst op de 400 meter in 50,44. De Fransman Stephane Diagana was de snelste op de 400 meter horden in 48,63. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53