Nauwe samenwerking zorg op til ^2 iSilaNuiJ111'1 Politiek blij met verkeersplan voor Schouwen Afgebrand koepeltje herbouwd Ideaal weer voor een paardenmarkt zeeuwse almanak Carrière Arcus, Thuiszorg en Zeeuwland met elkaar in gesprek Nutsbedrijf Curasao Goese politie lost reeks diefstallen op Dodelijke val Explosief in Kerkwerve blijkt gasfles runchen Bij dat jonge bedrijf in de Vlissingse binnenstad kreeg een werknemer een oude be kende aan de telefoon. Onder het mom van vriendschappe lijke belangstelling hengelde die nieuwsgierig naar de stand van zaken bij de onder neming. Toen onze werknemer daar instapte, was de toekomst van zijn nieuwe werkgever weliswaar prachtig in plan nen beschreven, maar nog zeer ongewis. De beller was benieuwd of de werknemer zijn carrièrestap inmiddels betreurde. Maar luide sirenes en alarm bellen van passerende hulp diensten, die binnenwaaiden door de open ramen, onder broken het gesprek. „Wat is dat daar bij jullie, het gaat nogal met al die sirenes? vroeg de beller. „Oh dat," blufte onze werk nemer ijskoud. 't Is het ein de van de maand. Dan komen ze ons salaris brengen. En dan zetten ze de straat meest al af." Even uitrusten op een brede rug tijdens de Zierikzeese Paarden- en Jaarmarkt. door Jacoliene van Weele ZIERIKZEE - „U heeft geen borsteltje nodig, niets. U smeert het uit en dat is alles." Een verkoper van schoensmeer prijst zijn waren drukpratend aan ter wijl hij de schoenen van een voorbij ganger oppoetst. Het was een van de ve le taferelen die gisteren te zien waren op de jaarlijkse Paarden- en Jaarmarkt in Zierikzee. Het was een bonte verzameling van koopwaar, paarden, muziek en activi teiten in de binnenstad. Van een Zuid- Amerikaans muziekgezelschap met bontgekleurde enkel- en polsbandjes tot een stand met onvervalste Zeeuwse babbelaars. Op 'de woensdag voor de eerste donderdag in juni' komt het tra ditioneel samen in het Zierikzeese cen trum. Vanaf negen uur stroomde het publiek toe. ,,Het is ook ideaal weer, niet te koud, maar ook niet te warm om te lo pen", aldus H. Punt. Hij vertegenwoor digde met een stand de Menvereniging. Mensen konden bij hem een lot kopen waarmee een Shetlandpony te winnen viel. „Ze kosten maar één gulden per stuk, dat is toch niet veel mevrouw?" Aangrenzend aan zijn kraam stonden Zeeuwse trekpaarden opgesteld van B. van der Wekken. De dieren konden op grote belangstelling rekenen van voor al de jongere marktgangers. Voor de wat minder traditioneel aangelegden, foto Marijke Folkertsma zorgde een rit in de botsauto's voor de nodige actie. De plaatselijke horeca ge legenheden zagen hun terrassen tegen het middaguur tevreden vollopen met marktgangers die hun honger kwamen stillen. Ondertussen konden ze genie ten van de muzikale klanken uit de key board van Kees Dalton. Hij gaf in de muziektent een optreden ten beste. Naar schatting bezochten enkele dui zenden mensen de Paarden- en Jaar markt. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Integraal Verkeers- en Vervoersplan (IVVP) voor Schouwen-Duive- land is gisteravond enthousiast ontvangen door de raadsfrac ties in de commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken. De politici gaan op hoofdlijnen akkoord met de voorgestelde aanpak van de we genstructuur tot 2015 en met de maatregelen voor een duur zaam veilig verkeersbeleid. De commissieleden erkenden echter dat de financiën voor de uitvoering van al die plannen nog lang niet rond zijn en dat derhalve keuzes gemaakt moe ten worden voor een gefaseerde uitvoering. Zij waren het erover eens dat de nadruk eerst moet komen te liggen op het oplossen van de ergste knelpunten bin nen de kernen. De zogeheten kompoorten om de 3 O-kilome terzones binnen de kernen aan te geven, moeten dan voorlopig maar wat simpeler. Als er meer voorzieningen nodig zijn om de maatregel af te dwingen, kun nen die altijd later nog worden aangebracht. Ingrijpend onderdeel van het IWP betreft de omlegging van de N59 rond Zierikzee en het Prunjegebied. Hoewel Rijkswa terstaat recent nog aangaf dat de eerstkomende twintig jaar geen sprake zal zijn vaneen wij ziging van het tracé van deze weg, toont wethouder C. Veer- hoek zich daar veel optimisti scher over. Hij zag in het natio nale Verkeers- en Vervoersplan van minister Netelenbos van Verkeer een positief standpunt over de omlegging van de N59. Vooral het feit dat een drukke verkeersader daardoor achter het natuurgebied De Prunje om wordt geleid, biedt kans op ex tra subsidie en uitvoeringsmo gelijkheden. De inwoners van Kerkwerve zijn echter geschokt door deze plannen, zo bleek uit de woorden van inspreker P. van Langeraad. Zij zien een doem scenario voor de leefbaarheid van him dorp, als de Heuvels- weg als gevolg van die tracéwij ziging als ontsluitingsweg gaat functioneren. Inspreker P. van Gelder die opkwam voor een betere ver keersveiligheid op de Lange Blokweg, kon met duidelijke toezeggingen naar huis. De ge meente wil deze weg van de Pro vincie overnemen in verband met uitbreiding van de bebouw de kom. Voor de ontsluiting van de woonwijk Noorderpolder zullen hier ook verkeerstechni sche voorzieningen worden ge troffen. Dorpsraden die in het IWP hun wensen missen, verwees de wet houder naar bijlage 10 van het plan, waar hun inbreng wel voor een deel is terug te vinden. Reac ties op het nu ter inzage liggen de IVVP kunnen de komende vier weken worden ingediend, pagina 21: veilig Schouwen donderdag 7 juni 2001 GOES - Met de aanhouding van zes mensen heeft de politie zo'n dertig inbraken in schuurtjes in de Goese Polder opgelost. Twee van hen worden verdacht van de diefstal, de vier anderen van he ling van de gestolen goederen. De zes zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De zaak kwam aan het rollen nadat een bewoner van de Goese Polder begin mei een inbreker aan het werk zag. Hij waar schuwde de politie, die de ver dachte, een 19-jarige inwoner van de gemeente Goes, op heter daad betrapte. Enkele dagen la ter kon een 16-jarige mededa der, ook uit de gemeente Goes, worden aangehouden. De afgelopen maanden kreeg de politie ongeveer dertig aangif ten binnen van inbraken in schuurtjes in Goes-Noord, waarbij de daders het vooral hadden gemunt op nieuwe fiet sen. Het onderzoek wees uit dat het aangehouden duo verantwoor delijk is voor in elk geval de meeste inbraken. Later konden nog vier mensen worden aangehouden, die wor den verdacht van heling van de ontvreemde goederen. Het gaat om inwoners van de gemeente Goes, van 20, 43, 44 en 50 jaar oud. Gedurende het onderzoek werden ook enkele personen ge hoord die gestolen waar hadden gekocht. Fietsen In totaal heeft de politie dertien fietsen achterhaald en inmid dels teruggeven aan de recht matige eigenaren. Ook werd een partij kleding aangetroffen, af komstig van een inbraak in Zie rikzee. Het politieonderzoek werd uit gevoerd door het wijkteam Noord van de politie in samen werking met de recherche. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Arcus Zorgcen tra en de Stichting Oosterschel- de Thuiszorg zijn overleg be gonnen over een nauwere samenwerking op Schouwen- Duiveland. Woningbouwver eniging Zeeuwland is ook bij de gesprekken betrokken. Het streven is te komen tot een effi ciëntere inzet van personeel en financiën, opdat hulpbehoe vende mensen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wo nen. Volgens manager bedrijfsvoe ring J. Jongepier van Arcus moeten voor eind dit jaar de kansen en mogelijkheden voor het samenwerkingsverband duidelijk zijn. De eerste ge sprekken zijn vooral oriënte rend geweest, stelt hij. De krachtenbundeling staat los van het overleg met cle Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen rond de nieuwe functie van het voormalige Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Binnen dat kader wordt beke ken of de vrijgekomen ruimte in het hospitaal kan worden inge vuld met een herstelafdeling onder verantwoordelijkheid van de arts van het naastgelegen verpleeghuis Cornelia. Op de le ge verdieping zou eveneens plaats zijn voor een afdeling voor kort, meerdaags verblijf (short stay) en een centrale huis artsenpost. Goeree Op Goeree-Overflakkee zijn vertegenwoordigers van de dia- konale gezondheidszorg, thuis zorg en maatschappelijk werk en het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis eind april een intentie overeenkomst aangegaan voor de oprichting van de gezamen lijke Holding ZorgSaam. De verschillende organisaties werkten al langere tijd samen onder de koepel van één stich- (Advertentie) ting. De stap naar een meer be drijfsmatige opzet is gedaan in de overtuiging dat er zo een aan zienlijke meerwaarde valt te ha len door 'eenheid in beleid en strategie'. In Zeeuws-Vlaanderen zijn het streekziekenhuis en de Stich ting Thuiszorg eveneens onder de noemer Stichting ZorgSaam juli vorig jaar in een soortgelijk fusieverband gestapt. Jongepier vindt de onderhande lingen tussen de Schouwse par tijen nog te prematuur om nu al uitspraken te doen over de orga nisatievorm waarin een inten sievere samenwerking zou kun nen worden gegoten. „Ieder doet het op z'n eigen manier. Waar het ons vooral om gaat, is dat we in staat zijn goed te rea geren op de kleinschaligheid van Schouwen-Duiveland en de relatief grote afstanden in het werkgebied. Dat betekent in de praktijk: behouden wat er nu is en waar mogelijk versterken." De werkzaamheden van Arcus en Oosterschelde Thuiszorg overlappen elkaar nogal eens, schetst Jongepier de mogelijke winst. „En het is natuurlijk on zin om op dit vlak te concurre ren. Ook op personeel gebied kan krachtenbundeling een groot voordeel opleveren. Je kunt gezamenlijk optrekken bij de werving en je zo sterker pro fileren." Augustus vorig jaar werd be kend dat de Zeeuwse Vereniging voor Ouderenzorg praat met de drie thuiszorginstellingen die in de provincie actief zijn, over het overnemen van de thuiszorg door de bejaardencentra in de 'eerste ring' ouderenwoningen rond de tehuizen. Het idee is dat zo in Zeeland met de zelfde hoe veelheid geld meer zorg voor ou deren kan worden geboden. Bo vendien zou deze aanpak de druk op de wachtlijsten in de thuiszorg verminderen. De ouderenzorg op Schouwen- Duiveland staat aan de voor avond van een omvangrijke mo dernisering. De meest ingrij pende operatie is de nieuwe opzet van Borrendamme in Zie rikzee. Het traditionele bejaar denhuis gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor een cen traal servicegebouw met zelf standige woningen daar om heen. Het 'inkopen van zorg op maat' vormt in die opzet het uitgangs punt. door Maurits Sep WILLEMSTAD - Het Curagao- se nutsbedrijf Aqualectra wil de samenwerking met Delta Nuts bedrijven uitbreiden met een derde partner. Inmiddels wordt al onderhandeld met bedrijven uit Nederland, Curagao en de Verenigde Staten. Aqualectra wil Delta wel bij de samenwer king houden en Delta wil zelf ook betrokken blijven. De samenwerking tussen het Middelburgse en het Curagaose bedrijf staat onder druk omdat Delta er niet in slaagt 80 miljoen gulden aan vreemd vermogen aan te trekken. De verklaringen daarvoor lopen echter uiteen. Volgens directeur J. de Back hebben de banken onvoldoende vertrouwen in de economie op het eiland en zijn zij daarom niet bereid geld in het project te ste ken. Directeur S. Martina van Aqualectra wijst er echter op dat Delta niet garant wil staan voor de lening. „En wij gingen ervan uit dat Delta dat wel zou doen", aldus Martina. „Wat ik daarvan vind, zeg ik niet. Dat zou de zoektocht naar een op lossing alleen maar kunnen schaden." Omdat Aqualectra er financieel te slecht voor staat, kan zij zelf geen vreemd vermogen krijgen bij een bank. „En dus zijn we nu op zoek naar een derde part ner", verklaart Martina. „Die moet niet alleen kapitaal in brengen, maar ook kennis en kunde. Dat verlangen we van al onze partners. We zoeken een branchegenoot. Hij ontkent dat met het Neder landse energiebedrijf Eneco wordt gesproken. Dat was eer der wel in de markt voor samen werking met Aqualectra, maar trok zich vrijwillig terug. Marti na: „Internationale projecten, zoals op Curagao, passen niet meer in de strategie van Eneco. Aqualectra wil blijven samen werken met Delta, benadrukt Martina. „Omdat zij ervaring heeft in zowel water als energie en afval. Wij zijn ook actief in water en elektriciteit en willen uitbreiden in de afvalsector. Bo vendien is Delta al aanwezig op ons eiland." Het Zeeuwse be drijf heeft er met Aqualectra een windmolenpark gebouwd. Delta wil zelf ook graag betrok ken blijven, zegt woordvoerster M. van Zuilen. „De marsroute die we hebben uitgestippeld, blijven we volgen. Dat Aqualec tra een derde partner zoekt, is aan Aqualectra. Voor ons is het in elk geval geen bezwaar." Volgens Martina is drie maan den de tijd genomen om uit de impasse te raken. Daarbij zijn ook nog andere oplossingen mo gelijk dan een extra partner. „Een andere optie is dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Nederland een bank garantie afgeeft. Ook wordt ge keken naar de mogelijkheid om subsidie van het Rijk te krijgen voor de opwekking van duurza me energie op Curagao. Dat zou Delta meer financiële armslag geven voor de samenwerking." Die subsidie zou dan gegeven moeten worden voor het wind molenpark dat Delta en Aqua lectra hebben gebouwd. Afhankelijk Martina's voorkeur gaat echter uit naar de eerste oplossing. De samenwerking tussen de bedrij ven bestaat eruit dat Delta die selgeneratoren koopt en die weer verhuurt aan Aqualectra. Daarvoor wordt een nieuw be drijf opgericht.Zij nemen daar in voor ongeveer een gelijk bedrag deel (zo'n 35 miljoen gulden). Daar bovenop is 80 miljoen aan vreemd vermogen nodig. OVEZANDE - Een 61-jarige vrouw uit Ovezande is bij een val van een balkon van een wo ning aan de Noldijk overleden. Volgens de politie is ze vermoe delijk onwel geworden voordat ze de val maakte. Ze kwam te recht in de tuin. De traumaheli kopter is nog ingeschakeld, maar reanimatie mocht niet meer baten. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het vorig jaar juni afgebrande koepeltje op het duin bij Scharendijke is herbouwd. De Scharendijkena- ren willen nu dat er een zitbank bij het bouwwerk komt. Een dorpsbewoner - die anoniem wil blijven - is bereid plaatsing van de bank te financieren. Het houten optrekje met rieten dak - ooit door Anton Pieck ver eeuwigd - werd vroeger voor verschillende doeleinden ge bruikt. Over de functie van het koepeltje circuleren diverse theorieën. De een beweert dat het bouwwerk beschutting bood aan vissersvrouwen die op het duin op de uitkijk stonden, maar anderen beweren dat het koepeltje een restant is van een theehuis zoals dat ooit bij het statige buitenhuis Repaer be hoorde. Derde theorie is dat het koepeltje dateert uit de Franse tijd en diende als uitkijkpost voor de bombardier. Omstreeks 1300 werd Schouwen-Duive land van noord tot zuid door sneden door de Helchersee. Toenmalig machthebber Floris III zou de kas onder meer heb ben gespekt door het heffen van 'watertol' voor passerende schepen. Het was de taak van de bombardier ervoor te zorgen dat die watertol ook daadwerkelijk betaald werd. Wie probeerde de tol te ontduiken werd getrak teerd op een stenenregen. Dijkwachter Later slibde de Helchersee dicht en werd het koepeltje van Scha rendijke naar verluidt door het waterschap gebruikt om de als kwetsbaar te boek staande Lan- gendijk in de gaten te houden als het stormde. De dijkwachter zat in het koepeltje hoog en re delijk droog. Na het gereedko men van de Deltawerken verviel die functie en werd het koepel tje daarmee voor het water- De herbouw van het koepeltje is nagenoeg klaar. schap oneigenlijk bezit. Het koepeltje werd in maart 2000 daarom door eigenaar Water schap Zeeuwse Eilanden in de verkoop gedaan. De Stichting Renesse kocht het gebouwtje aan voor het symbo lische bedrag van een gulden, maar de inkt van de koopakte was nog niet eens droog of het bouwwerkje brandde af. De nieuwe eigenaar liet meteen we ten dat het koepeltje herbouwd zou worden. Probleemdaarbij was dat er geen bouwtekenin gen van bestonden. Aannemer foto Marijke Folkertsma J.J. van der Schelde uit Scha rendijke moest afgaan op oude foto's van het houten optrekje. Het is de bedoeling dat bij het herbouwde koepeltje een infor matiebord over de geschiedenis van het bouwwerk geplaatst wordt. KERKWERVE - Geen bom maar een gasfles trof de Explosieven Opruimingsdienst gister morgen aan in Kerkwerve. Het verroeste voorwerp was dinsdagavond bij graafwerkzaamheden aan de Inlaagweg in Kerkwerve gevonden. De EOD werd gebeld omdat vermoed werd dat het een explosief betrof. Alle benodigde veilig heidsmaatregelen werden genomen en de weg werd afgezet. Na een half uurtje onderzoek oordeelde de EOD dat het voorwerp geen bom maar een soort gasfles was. Slingenberg Een E-mail voor Lumie c/m 30 juni Maand van het Spannende Boek gratis bij aankoop van tenminste 29,50 aan boeken de thriller "Dovemansoren" van Rinus Ferdinandusse zaterdag 9 juni Koude pastasalade (vegetarisch) 15,00 Paella 20,00 Varkenshaasje 25,00 vrijdag 8 juni 16.30 uur presentatie frisse melodieën, gitaarpop en elektronische geluiden over het vak van m i sdaadsch r i j ver Exposities De Directiekamer: Het vroege werk van Kimpe Gangen en brasserie: Jackie Bongers Binnenplein: Ontwerpen van waarde Teeken Akademie Middelburg kijk ook op w.besrewin kclvnnnedcrkintl.nl elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45