Kilometerheffing overal even hoog D66, GroenLinks en SP tegen wapens uit Israël Brinkhorst wil af van grote veestapel Geel of rood voor lastige klanten Sociale Dienst Sprookjescruise eindigt al na paar mijl Ook Kok noemt stijgen toplonen buitensporig Kopen sigaretten mag vanaf zestien jaar CDA roept Borst op matje Gloednieuwe weg blijft dicht Verdachten drugsbende vast Eerste korenwolfjes geboren Politie vindt 2500 kilo vuurwerk Tarief voor automobilist niet afhankelijk van drukte Vredesmissie Cyprus voorbij Het goede voorbeeld Wethouder wil terug in raad Enschede Satanisten eisen kladactie op van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De 1700 pas sagiers van het cruiseschip Ga laxy waren er klaar voor. De luxueuze suites waren stuk voor stuk bezet, de koffers uit gepakt en de eerste champagne was al geconsumeerd. De start van de door de Ameri kaanse rederij Celebrity Crui- ses georganiseerde zeereis vanuit Amsterdam leek veel belovend. Alles was afgelopen weekeinde in gereedheid voor een onvergetelijke sprookjes- reis, die langs Scandinavische, Russische, Poolse en Duitse havensteden zou brengen. Maar na amper een aantal mij len varen over het Noordzeeka naal sloeg, naar gisteren be kend is geworden, het noodlot toe. Plotseling was een hevige tril ling hoor- en voelbaar in het immense schip. De gasten, waarvan het merendeel (1300) uit Amerika afkomstig, hiel den hun adem in. Korte tijd la ter kregen ze te horen dat hun droomreis zou worden afge broken, omdat het schip averij had opgelopen aan de schroef. Uit veiligheidsoverwegingen zou teruggevaren worden naar Amsterdam. Wat voor de meeste cruisegas- ten de droom van hun leven was, draaide daarmee uit op een nachtmerrie. Terwijl de laatste groep van de 1300 Amerikaanse toeristen gisteren in het vliegtuig stapte en voor de tweede keer binnen enkele dagen hun jet-lag tege moet vlogen, ging de Galaxy zonder passagiers op weg naar Hamburg voor reparatie. GPD donderdag 7 juni 2001 DEN HAAG - Het CDA heeft minister Borst van Volksge zondheid gevraagd in de Tweede Kamer opheldering te ver schaffen over problemen met spoedeisende zorg in Spi jkenis- se en het gebied ten zuiden daarvan. Volgens CD A-woordvoerder Buijs is het onbestaanbaar dat mensen die acute hulp nodig hebben zomaar worden doorver wezen naar een verder gelegen ziekenhuis. Hij vindt dat de minister een grondwettelijke verantwoorde lijkheid heeft om te zorgen voor spoedeisende hulp in een re gio. Volgens hem speelt de kwestie niet alleen in het gebied ten zuiden van Rotterdam maar ook in Zeeland en Limburg. In Spijkenisse zal het Ruwaard van Putten Ziekenhuis de ko mende maanden 's nachts de afdeling spoedeisende hulp slui ten. onder meer wegens ernstige personeelstekorten. ANP BEEK EN DONK - Een nieuwe provinciale weg in Oost-Bra bant blijft vooralsnog afgesloten voor alle verkeer. Volgens plan zou de acht kilometer lange weg volgende week worden opengesteld. Dat gaat niet door omdat de provincie nog in de clinch ligt met de bewoner van een pand vlak naast de weg. Met de aanleg is een bedrag gemoeid van vijftig miljoen gul den. Volgens een woordvoerder van de provincie is het ondui delijk wanneer het verkeer er gebruik van kan maken. Het nieuwe wegvak maakt deel uit van de verbinding tussen Helmond en Veghel. De man die vlak naast de weg woont, wil best verkassen, maar alleen naar een andere plek in het bui tengebied. Dat is echter niet mogelijk, aldus de zegsman van de provincie. Het overleg sleept zich al vijf jaar voort. ANP DEN HAAG - De politie Haaglanden heeft gisteren drie men sen aangehouden die lid zouden zijn van een drugsbende die heroïne smokkelde vanuit Turkije naar Nederland en Enge land. Dat heeft justitie in Den Haag bekendgemaakt. Twee mannen, een 35-jarige Amsterdammer en een 46-jarige Turk, werden aangehouden in Enschede. In hun auto werd vijftig kilogram heroïne aangetroffen. De partij drugs en de auto zijn in beslag genomen door de politie. Op het Centraal Station in Amsterdam werd de derde verdachte, een 38-jarige Hagenaar, aangehouden. Tijdens huiszoekingen in woningen trof de politie ook een heroïnepers aan. ANP BEEK-UBBERGEN - In het Opvangcentrum van Das Boom in Beek-Ubbergen zijn dinsdag de eerste jonge koren wolven van dit jaar geboren. Hoeveel het er zijn kon de vereni ging Das Boom gisteren nog niet zeggen. De wilde hamster- tjes liggen nog verborgen in het nest. Over een week of drie is te zien hoveel het er zijn. Er leven nog 34 wilde hamsters in gevangenschap bij Das BoomenBlijdorp. Daar loopt een fokprogramma. OokinBlij- dorp zijn jongen geboren, aldus Das Boom. De vereniging hoopt nog steeds op steun uit België en Duits land voor het fokpx-ogramma. Beide landen hebben mogelijk nog wilde hamsters. ANP AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft gisteren in een garagebox aan de Groesbeekdreef in de Bijlmermeer 2500 kilogram vuurwerk gevonden. Het gaat om 220 zogenoemde Chinese rollen, oftewel honderdduizendklappers. De politie nam met de Dienst Parkeergebouwen poolshoogte, omdat voor de garagebox een huurachterstand was. Bij de controle werd het vuurwerk ontdekt. ANP doorLianne Sleutjes DEN HAAG - De automobilist moet vanaf 2004 per gereden ki lometer een heffing betalen. Het bedrag is de eerste jaren in het hele land even hoog, op elk uur van de dag. Wel wordt onder scheid gemaakt naar schonere auto's en auto's die sterker ver vuilen. De fractievoorzitters van coali tiepartijen PvdA, WD en D66 zijn het hierover gisteren eens geworden na overleg met pre mier Kok in het Torentje. Na proeven in 2003 in de Randstad wil het kabinet de elektronische kilometerheffing vanaf 2004 in voeren. Het is de bedoeling dat het systeem in 2006 in het hele land operationeel is, blijkt uit een brief die minister Netelen- I bos (Verkeer) gisteravond naar de Tweede Kamer heeft ge- DEN HAAG - De laatste Neder landse militairen die meedoen aan de VN-vredesmacht Unfi- cyp op Cyprus komen vandaag terug naar Nederland. I De landmacht heeft drie jaar militaix-en geleverd voor de mis sie die toezicht houdt op het be stand dat na de deling van Cy prus in een Grieks en een Turks deel in 1974 werd gesloten. Deze maand komen de mari niers terug uit Ethiopië en Eri- I trea. De bijdrage aan vi'edes- missies is dan nog beperkt tot de vredesmacht SFOR in Bosnië, j Nederland leveil daar tweedui- j zend troepen. ANP stuui'd. De kilometertax komt in plaats van de tolpoorten die al leen in de Randstad zouden ko men. De heffing dient om het gebruik van de auto te ontmoe digen. Zodra de heffing ingaat, wordt de wegenbelasting afgeschaft. Mogelijk woi-dt daarnaast de belasting van personenauto's en motoiTij wielen (BPM) die be taald wordt bij de aanschaf van een nieuw voextuig, venninderd of afgeschaft. Zo belast het ka binet het gebi'uik van de auto meer en het bezit van een auto minder. De WD had voor het Toi'entjes- beraad de hakken in het zand gezet. De fractie wilde wel een kilometerheffing. Maar zij zag er niets in om die te laten varië ren naar tijd en plaats zoals mi nister Netelenbos wenste. Nete lenbos wilde op die manier vooi'al de files in de Randstad bestrijden door daar het rijden duur te maken tijdens de spits. Met het gisteren bereikte i'esul- taat is WD-verkeersspecialist Hofstra zeer tevreden: ,,Ik heb mijn zin gekregen. De enige dif ferentiatie die er is, is het ver schil in uitstoot van auto's." Latere zorg Ook PvdA en D66 zijn tevreden met de uitkomst. PvdA-fractie- voorzitter Melkert en D66- woordvoerster Giskes zijn blij dat er 'iets gebeurt', al hadden zij liever direct een gevaxdeerde heffing gehad. Maar zo'n hef fing naar plaats en tijd is vol gens Melkert van een 'latere zorg'. Het is volgens Giskes wel van belang dat Netelenbos de kilo metertax wettelijk en technisch zo inricht dat later een gediffe rentieerde heffing alsnog moge lijk is. Aan het tolpooitenplan dat nu niet doorgaat heeft het kabinet tweehonderd miljoen gulden gespendeerd. Dat geld is onder meer uitgegeven aan uit gebreide studies. Tegen de in voering van de tolpoorten rees veel verzet, met name uit de hoek van de ANWB en RAI Bo- vag. Ook de WD in de Tweede Kamer was fel tegenstander. GPD AMSTERDAM - Amsterdamse raadsleden maken de toiletten schoon van een basisschool in Amsterdam-Noord. De politici vragen met deze actie aandacht en geld van de overheid voor onderhoud van scholen. foto Hans Steinmeier/ANP van onze redactie binneland DEN HAAG - D66, GroenLinks en SP vinden dat staatssecreta ris Van Hoof (Defensie) gezien het geweld in Israël en de Pales tijnse gebieden nu niet kan be sluiten een Israëlisch wapen systeem te kopen. Van Hoof voelt weinig voor uitstel. De staatsseci'etaris wil deze maand een keus maken tussen de antitankraketten Gill (van het Israëlische bedrijf Rafael) en de Amerikaanse concurrent Javelin van Lockheed Martin. "Deoffertes van beide bedrijven lopen op 30 juni af. Nu Israëlische wapens kopen zou een 'fout signaal op het fou te moment zijn', zegt Tweede- Kamerlid Harrewijn van GroenLinks. Hij pleit ervoor het ENSCHEDE - Amper drie maanden na zijn aftreden be reidt de Enschedese wethouder Buursink zich al weer voor op een come-back. j De PvdA'er, die aftrad in de na sleep van de vuurwerkramp vo rig jaar, heeft besloten ziclx op nieuw kandidaat te stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Maar hij wil alleen terugkeren als wethou der, niet meer als 'gewoon' raadslid. Buursink stapte op 1 maart van dit jaar op als wethouder naar aanleiding van de keiharde kri tiek van de Commissie Oosting op de gemeente Enschede in haar rapport over de vuur- werkramp. Hij had tussen 1994 en 1998 de post milieu in zijn portefeuille. In tegenstelling tot zijn WD- collega Koopmans, die enkele weken later eveneens aftrad, bleef hij wel lid van de gemeen teraad. Koopmans nam milieu over van Buursink. Buursink wil via voorkeurs stemmen terugkex-en als wet- houdeix Bij de vorige gemeente raadsverkiezingen behaalde hij 3700 voorkeui-sstemmen. Volgend jaar moeten dat er min stens evenveel zijn. „Als ik dat niet haal, trek ik me terug", al dus Buursink. GPD besluit op te schorten. Zijn D66- collega Van 't Riet heeft even eens grote bezwaren tegen het nu aanschaffen van Israëlisch defensiematerieel SP'er Van Bommel wil alle mili taire contacten met Israël be vriezen. „Als we wapens kopen in Israël, Ixouden we daarmee de militaire industrie op gang. Het zou bovendien bizar zijn als Is raëlische instructeurs nu Ne derlandse militairen zouden ko men uitleggen hoe ze met de Gill moeten omgaan." PvdA, CDA en WD zijn tegen een boycot van Israëlische wapens. CD A'er Verhagen wil de mening van minister Van Aax*tsen van Buitenlandse Zaken horen. Vol gens Verhagen past een heime lijke en selectieve boycot niet in de Nederlandse parlementaire spelregels. „Of er is een officiële boycot, inclusief snijbloemen, kiwi's en defensiegoederen of er is geen boycot." PvdA'er Timmermans vindt dat niet te ondex-bouwen is dat koop van de Israëlische waar negatief zou uitwerken op de veilig heidssituatie in Isi-aël. De WD- 'er Weisglas zou een koppeling tussen de aankoop van wapens en de politieke situatie in Israël 'zeer onjuist' vinden. „Ik wil geen verkapte boycot." Voorkeur Van Hoof heeft een budget van zeshondei'd miljoen gxxlden voor de aanschaf van een nieuw anti tankwapen voor de Koninklijke Landmacht en het Korps Mari niers. De Europese kandidaat Trigat viel eerder af omdat die te zwaar is. Van Hoof moet voor eind deze maand kiezen tussen de Gill of de Javelin. De landmacht heeft een lichte voorkeur voor de Ja velin, maar de Gill is goedkopex-. Het ministerie van Economi sche Zaken zoekt uit bij welk wapen de Nederlandse indu strie het meest geld kan verdie nen aan tegenorders. Minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken vindt het nog te vroeg om te reageren. ANP door Paul Koopman AMSTERDAM - De Nederland se veestapel moet fors inkrim pen als gevolg van de 'funda mentele trendbreuk' die de overheid de komende jaren in de landbouwsector wil afdwingen. De krimp treft niet alleen de varkenshouderij, maar ook kal- vermesters en kippenboeren. Dit zei minister Brinkhorst van Landbouw gisteren in Amster dam na afloop van een lezing over de toekomst van de land bouw. „De inkrimping van de var kensstapel met éénderde als ge volg van het mestbeleid is nog maar een begin", aldus Biïnk- horst (D66). Volgens de minister moeten Nederlandse boeren omschakelen van buikproduc tie naar kwaliteit. „De hele Ne derlandse landbouw moet op ecologisch verantwoorde wijze produceren. We moeten ook su permarkten dwingen te concur reren op zaken als dierenwelzijn en voedselveiligheid." Daarbij denkt hij aan vex-plichte etiket tering van voedsel dat op een diervriendelijke manier is ge produceerd. Volgens de minister heeft de mond- en klauwzeercrisis de kwetsbaarheid van de agrari sche sector in Nederland pijn lijk duidelijk gemaakt. Om de risico's van verspreiding van veeziekten te beperken, kondigt hij drie maatregelen aan: beper king van de veemarkten tot al leen slachtvee, een verplichte quai-antaine-periode van dertig dagen bij de aanvoer van even- hoevigen (varkens, koeien, gei ten) op de boerdei-ij, en een Eu- ropees af te spreken zodanige beperking van veetransporten, van onze redactie binnenland GRONINGEN - Agressief gedrag, zwaaien met vuurwapens of met voorwerpen die daarop lij ken, schelden en tieren, kan cliënten van de So ciale Dienst in Groningen voortaan een gele of een rode sticker in het dossier opleveren. In het laatste geval mogen de lastpakken zich drie tot zes maanden niet in de gebouwen van de Socia le Dienst vertonen. De cliëntenraad van de dienst maakte deze week in een verslag melding van de stickers. De raad kan zich wel vinden in het gebruik van stickers, mits ze niet bij de eerste de beste emo tionele uitbarsting worden gebruikt en ze niet tot in lengte van jaren op de dossiers blijven plakken. Volgens een woordvoerster van de dienst heb ben 24 cliënten een rode sticker. „We gaan al tijd eerst het gesprek aan en als dat niet helpt, krijgen mensen een gele sticker. Houdt het on gewenste gedrag aan, dan krijgen ze een rode sticker. De betrokkenen worden hiervan schriftelijk op de hoogte gesteld." De stickers dienen ook om medewerkers te waarschuwen. De plakplaatjes zitten aan de binnenkant van het dossier, zodat ze niet me teen zichtbaar zijn. Bezitters van 'rood' wor den na verloop van tijd uitgenodigd voor een gesprek, in de hoop dat dit de lucht doet opkla ren. De cliëntenraad kan zich wel voorstellen dat de medewerkers zich enigszins willen bescher men tegen agressief gedrag. Zij benadrukt ech ter ook het belang van goede gesprekstrainin- gen voor de medewerkers en het hanteren van goede omgangsvormen. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Premier Kok vindt de loonstijgingen die de top van het bedrijfsleven zich zelf heeft toegekend 'buiten sporig en onverantwoord'. „Het is ongeloofwaardig om aan de ene kant een beheerste loonkos tenontwikkeling van de werk nemers te vragen en aan de andere kant jezelf een salaris stijging van veertien procent te geven", zei hij gisteren tijdens het wekelijks vragenuurtje in de Tweede Kamer. Kok wil over twee weken bij het Voorjaarsoverleg met vertegen woordigers van vakcentrales en werkgeversorganisaties dit on derwerp aan de ox'de stellen. „Dan zal ik een pittig woordje met de werkgevers wisselen", beloofde de premier. Voor frac tievoorzitter Rosenmöller van GroenLinks was dat echter niet voldoende. „U heeft in het na jaar van vorig jaar ook al over dit onderwerp met de werkge vers gesproken. Daar is blijk baar niets uitgekomen." Kok ontkende dat. „Voorzitter Schraven van werkgeversver eniging VNO-NCW heeft ge zegd dat de tijd van de grote loonstijging voor directeuren nu voorbij is. Volgens hem zijn de salarissen nu op een verge lijkbaar niveau met andere Eu ropese landen." De premier waarschuwde overigens tegen te hoge verwachtingen. „We hebben de top van het bedrijfs leven niet aan een touwtje. Het kabinet gaat niet over de loon stijgingen in het bedrijfsleven." De pi'emier wil de komende we ken de loonstijgingen in de ver schillende sectox'en onderzoe ken. „Ik wil niet generaliseren en zeggen dat alle salarissen te hard zijn gestegen. In bepaalde sectoren is de loonstijging ech ter wel onverantwoord te noe men." GPD Veehandelaren staan met trailers en veewagens te wachten tot ze hun kalveren kunnen lossen bij een mesterij. In verband met de mkz-crisis mogen veetransporteurs niet langs verschillende bedrijven rij den om te laden. De handelaren brengen de kalveren rechtstreeks van de boerderij naar de mester. foto Jan de Vries/GPD dat het vee niet in zogeheten dierenhotels hoeft te 'overnach ten'. De mkz-crisis biedt volgens Brinkhorst een uitgelezen kans voor heiwormingen. „Het zou onverantwoord zijn deze crisis niet te gebruiken om een trend breuk te forceren", zei hij. Toch zal veel afhangen van de hervor mingsgezindheid van de sector zelf. „Boeren moeten in eex'ste instantie zelf eisen stellen aan dierenwelzijn en diergezond heid. Het belangrijkste is dat er ondernemers zijn die zeggen: dit gaat zo niet langer!" Dergelijke voortrekkers kunnen, beloofde hij, rekenen op onderstexxning door de overheid. Brinkhorst was vol lof over de commissie-Wijffels, die eind vo rige maand ook al een radicale hervorming van het landbouw beleid adviseerde. Het centraal stellen van milieu en dierenwel zijn leidt in eerste instantie tot hogere prijzen, maar dat is geen ramp, aldus de minister. „We moeten niet meer zeuren dat we nadeel hebben van goedkope legbatterij-eiei-en uit een ander land. Als we maar helder maken dat onze eieren uit een gegaran deerd verantwoord houde- rijsysteem komen." GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - De leeftijdsgrens van zestien jaar voor het kopen van sigaretten wordt gehand haafd. Minister Borst (Volksge zondheid, D66) wilde de grens verhogen naar achttien jaar, maar een ruime Kamermeer derheid stemde daar gisteren te gen. De reden: eerder werd de minimumleeftijd voor het ko pen van alcoholhoudende drank al op zestien jaar gesteld. Alle andere maatregelen in de Tabakswet van de minister haalden de eindstreep wel. Met de aanvaarding van de Tabaks wet kan de minister een groot aantal maatregelen uitvoeren om het x'oken aan banden te leg gen. De accijns op tabak gaat omhoog en er komt op den duur een algeheel verbod op tabaks reclame. Sigarettenautomaten mogen straks alleen blijven hangen als ze uitsluitend met een leeftijdsgebonden chipcard kunnen worden bediend. Werk gevers moeten hun werknemers rookvrije werkplekken garan deren. Gebeuxi. dat onvoldoen de, dan regelt de minister dit bij wet. Sportkantines worden rookvrij Over enige tijd begint de over heid een voorlichtingsoffensief, waarin vooral jongeren nadruk kelijk worden geconfronteerd met de schadelijke gevolgen van roken. Jaarlijks sterven 27.000 mensen aan de gevolgen van ro ken. De minister twijfelt nog over de vraag of ze medicijnen moet vergoeden voor rokers die willen stoppen. GPD DUIVEN - Een satanistische groep die zich Hail Satan noemt, heeft de bekladdingen in Duiven tijdens het pinkster- weekeinde geclaimd. De groep stuurde dinsdagmid dag een e-mail aan de regionale omroep in Arnhem en noemde daarin feiten die de politie nog niet bekend had gemaakt, aldus adjunct-hoofdredacteur T. Mal- lo. Op de katholieke kerk in Dui ven, een jongex-efigebouw en een cultureel centrum stonden maandag allerlei anti-christe lijke leuzen. Racistische teksten die op het gemeentehuis ston den zijn volgens Hail Satan niet van hen afkomstig. Omroep Gelderland heeft de tekst van de e-mail aan de poli tie gegeven. Die neemt de claim seiïeus en betrekt het bericht in het onderzoek. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3