Zorreguieta weer onder vuur PZC VS en EU zien niets in Skopje's plan uitroepen staat van oorlog Oom beschuldigt Nepalese prins van bloedbad paleis Poetin brengt tegenbezoek aan Nederland Internationaal Hof Den Haag staat nog lang niet op de rails Antwerpen koopt pand voor hoeren Dertig jaar gëeist voor moord op hulpbisschop Verklaringen over verdwijningen op ministerie Landbouw Menem ontkent wapenhandel Chirac straft martelende generaal Speleoloog levend gevonden Fiat Doema aan invoer kernafval Gratis aids-medicijnen Pfizer Actie Japan tegen zeepiraterij Wetenschappers kijken verder in heelal dan ooit donderdag 7 juni 2001 door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Het Antwerpse stadsbestuur gaat een pand aankopen waar prostituees 'in menswaardige omstandighe den' hun beroep kunnen uitoe fenen. De stad trekt op die manier ten strijde tegen de huis jesmelkers, die in het Schip perskwartier woekerprijzen vragen aan de raamprostituees. Het Antwerpse college van bur gemeester en schepenen (wet houders) besloot gisteren om tegelijkertijd vijftien andere panden door de politie te laten verzegelen. Het gaat om huizen die buiten de gedoogzone zijn gelegen. Er werken vijftig pros tituees. Die zouden straks on derdak kunnen vinden in het gemeentelijke pand aan de Ant werpse Verversrui. Volgens het stadsbestuur gaat het om de eerste stap om de hoe- renbuurt in en om het Schip perskwartier met de helft in te krimpen. In een later stadium moeten er nog eens zeventien panden dicht. Als laatste wordt de Oudemansstraat, nu nog het kloppend hart van cle Antwerp se rosse buurt, aangepakt. Als het aan burgemeester Leona Detiège ligt, beperkt de raam- prostitutie zich in de toekomst totnog slechts drie straten in het Schipperskwartier. De eigenaren van panden die in de gedoogzone gelegen zijn, moeten een 'geschiktheidsver klaring' aanvragen. Om daar voor in aanmerking te komen, moeten ze aan een aantal voor waarden voldoen. Zo moeten ze rechtstreeks aan de prostituees verhuren en niet meer aan een I onderhuurder. Ook moeten ze aan een strenge hygiënische ei sen voldoen. Bij de federale overheid gaat het stadsbestuur aandringen op een wijziging van de prostitutie- wetgeving, zo heeft de Ant- j werpse wethouder van veilig- heid, de liberaal Dirk Groo- tjans, al laten weten. Hij wil I naar Nederlands voorbeeld ge doogzones inrichten. ,Het oudste beroep tèr wereld I kun je niet uitroeien. Dat is een illusie. Met een eenvoudige aan- passing van de wet kunnen we j het leven van prostituees wel makkelijker maken en de crimi- I neleuitwassen bestrijden". GUATEMALA-STAD - Justitie in Guatemala heeft gevangenis straffen van dertig jaar geëist tegen drie militairen en een priester voor de moord op hulp bisschop Juan Gerardi. De huishoudster van de bis schop hoorde drie jaar celstraf tegen zich eisen wegens mede plichtigheid aan de moord. Gerardi werd eind april 1998 met een betonblok doodgesla gen. Het lijk van de hulpbis schop van Guatemala-Stad werd gevonden in de garage van de pastorie. Twee dagen voor zijn dood had Gerardi een kri tisch rapport gepresenteerd over de verantwoordelijkheid van het leger voor het overgrote deel van de schendingen van mensenrechten tijdens de bur geroorlog in Guatemala. Officier van justitie Leopold Zeissig beschuldigt de drie mili tairen ervan dat zij de moord hebben beraamd en uitgevoerd. De priester Mario Orantes, voormalig assistent van Gerar di, was daarvan op de hoogte en heeft de deur voor hen geopend. De huishoudster heeft na het misdrijf de sporen van de moord verwijderd, aldus de aanklager. Het onderzoek naar de moord verliep moeizaam, onder meer door doodsbedreigingen tegen een rechter, aanklagers en ge tuigen. EPD/AFP/ANP door Sandra Donker DEN HAAG - Ten minste drie medewerkers van het Argen tijnse ministerie van Landbouw zijn verdwenen in de periode dat Jorge Zorreguieta bewinds man was op dat departement. Een van hen, Homero Arce, was actief bij de Argentijnse ambte narenvakbond ATE. Dat blijkt uit een reportage van het actualiteitenprogramma 2Vandaag, die morgen wordt uitgezonden. Zorreguieta heeft steeds volgehouden dat hij pas na zijn ambtsperiode, in 1984, op de hoogte raakte van de ex cessen tijdens het Videla-regi- me. De vader van Willem- Alexanders verloofde Maxima was tijdens dat bewind, tussen 1976 en 1983, staatssecretaris en minister van Landbouw. Voor zijn verdwijning was Homero Arce enkele keren door ambtenaren van het ministerie op het matje geroepen vanwege zijn activiteiten voor de vak bond, zo zegt zijn echtgenote in het programma. Ook zijn broer Roberto Arce werd in het najaar van 1976 van zijn werkplek bij het ministerie door militairen meegenomen voor ondervra ging over de verblijfplaats van Homero. Beide broers zijn nooit teruggekeerd. In de documen taire noemt een oud-ambtenaar van het ministerie, Jorge Rabet- ti, de naam van een derde amb tenaar die in die periode ver dwenen is, Mario de Fabio. Volgens Rabetti wist iedereen op het departement van de ver dwijningen, maar werd daar nooit over gesproken. Hij stelt in de reportage dat ook Zorre guieta informatie over personen die subversieve activiteiten ver richtten, doorspeelde aan de ge heime dienst. De oud-minister heeft in maart, tijdens de bekendmaking van de verloving tussen Maxima en Willem-Alexander verklaard 'elk geval van ontvoering, moord en marteling onaan vaardbaar te vinden'. Militairen Tijdens het Videla-bewind wa ren vier militairen op het depar tement gestationeerd. Het kan toor van de beruchtste van hen, Frederico Rousillon, lag naast dat van Zorreguieta. Roussillon wordt verantwoordelijk geacht voor de moord op twee mensen. Ook heeft hij op het departe ment de toenmalige voorzitter van een boerenbond met de dood bedreigd nadat die zich kritisch had uitgelaten over het landbouwbeleid. ,,Je moet voorzichtig zijn. Want je komt een dezer dagen in de Rio de la Plata terecht in een betonnen doodskist", kreeg voorzitter Humberto Volando te horen, zo zegt hij in de reportage. Prof. dr. M. Baud, die in op dracht van het kabinet de rol van Zorreguieta tijdens het Vi dela-bewind onderzocht, stelt in zijn rapport het praktisch uit te sluiten dat Zorreguieta per soonlijk betrokken is geweest bij repressie of schending van de mensenrechten. Hij moet daar wel van hebben geweten, aldus Baud. Zorreguieta besloot na het onderzoek ervan af te zien de bruiloft van Móxima en Willem- Alexander bij te wonen. Vervolgen Advocate B. Böhler wil de infor matie uit de reportage gebrui ken tijdens het hoger beroep dat zij namens M. Mourik in de zaak tegen Zorreguieta heeft inge steld. De oud-ambassadeur bij de Unesco wil hem laten vervolgen wegens schending van de men senrechten en misdaden tegen de menselijkheid. ANP President Poetin kijkt mee in het programmaboekje van koningin Beatrix voor aanvang van de balletvoorstelling van Het Nationale Ballet in het Maly Theater in Moskou. Links onderhoudt prins Willem-Alexander zich met mevrouw Poetin. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische president Poe tin brengt in de tweede helft van volgend jaar een staatsbezoek aan Nederland. Dat werd gisteravond bekendgemaakt. Poetin is uitgenodigd door koningin Beatrix, die momenteel samen met prins Willem-Alexander een vierdaags staats bezoek brengt aan Rusland. De exacte datum van het bezoek is vol gens minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) nog niet bekend. De bewindsman had het over 'eind volgend jaar'. Van Aartsen, die gistermiddag al de uitnodi ging voor een tegenbezoek suggereerde, denkt dat de komst van Poetin belangrijk is voor de Nederlandse economie en de politiek. Koningin Beatrix vindt dat er in Rusland zoveel verandert, dat een beetje toleran tie ten opzichte van het land niet mis plaatst is. Dat viel gisteren in Moskou op Advertentie BUENOS AIRES - Oud-presi dent Carlos Menem van Argen tinië zegt onschuldig te zijn aan illegale wapenleveranties aan Ecuador en Kroatië tussen 1991 en 1995. E FE/ANP van onze redactie buitenland SKOPJE - De Verenigde Staten en EU-buitenlandvertegen- woordiger Solana zijn slecht te spreken over de nieuwe plannen van de Macedonische premier Georgievski om in zijn land de staat van oorlog uit te roepen. Ze veroordeelden gisteren wel scherp de overval van Albanese rebellen, waarbij in de nacht van dinsdag op woensdag zes Macedonische reservisten de dood vonden. Zes anderen raak ten gewond. De Macedonische regering zou met de maatregel, die overigens vorige maand ook werd overwo gen, tot een algemene mobilisa tie kunnen overgaan en de Alba nese rebellen makkelijker kunnen verslaan, denkt de pre mier. Een woordvoerder van Georgievski zei dat 'een krach tig militair antwoord de enige manier is om tot vrede te ko men'. Voor het uitroepen van de staat van oorlog heeft de pre mier wel de steun nodig van een tweederde meerderheid in het parlement. Solana noemde de overval van de rebellen een criminele daad die volledig onaanvaardbaar is. De EU-functionaris riep de Al banese strijders opnieuw op de wapens neer te leggen en zich te rug te trekken uit bezette dor pen. De Macedonische regering vroeg hij om bij een reactie op de aanslag slachtoffers onder de burgerbevolking te vermijden. Hij riep de Macedonische bur gers op niet in te gaan op provo caties en niet het recht in eigen handen te nemen. Onmogelijk Een woordvoerder van de Mace donische regering sprak giste ren van de 'huidige onmogelijk heid tot een politieke dialoog'. Minister van Binnenlandse Za ken Boskovski benadrukte dat de U£K-rebellen 'met alle mo gelijke middelen' bestreden moeten worden'. De situatie in de stad Kumano- vo, veertig kilometer ten noor den van de hoofdstad Skopje, zou intussen snel verslechteren. Doordat de etnisch Albanese re bellen een nabijgelegen dam in handen hebben is er een tekort aan drinkwater in de stad. In verscheidene dorpen rond Ku- manovo was er gisteren sprake van incidenten tussen de rebel len, die opkomen voor de Alba nese minderheid in Macedonië, en eenheden van het regerings leger. ANP/RTR/DPA/AFP van onze redactie buitenland KATHMANDU - Een flink aangeschoten kroonprins Di- pendra misdroeg zich afgelo pen vrijdag tijdens een bijeen komst van de koninklijke familie zo ernstig, dat koning Birendra zijn zoon de zaal uit stuurde. Enige tijd later kwam Dipendra in militair te nue terug, waarna hij met een geweer een groot deel van Ne- pals koninklijke familie uit moordde. Dat heeft Suraj Shamsher Ra- na, de broer van de vermoorde koningin Aishwarya, gisteren gezegd. Rana is het eerste fa milielid dat in het openbaar verslag doet van wat er zich afgelopen vrijdag op het pa leis in Kathmandu heeft afge speeld. Hij was zelf tijdens het bloedbad niet in het paleis, maar hij sprak de afgelopen dagen met familieleden die er wel bij waren. Zo sprak hij meer dan eens met de nieuwe koningin Komal, die net als de vermoorde koningin een zus van Rana is. Komal is met ver wondingen in het ziekenhuis opgenomen. De bijeenkomst in paleis Na- rayanhiti werd vrijdag bijge woond door rond de 25 leden van de koninklijke familie, zei Rana. Ook een aantal hoge gasten was van de partij. Vol gens Rana had Dipendra te veel gedronken en had hij met zijn wangedrag de woede ge wekt van zijn vader. Die liet de kroonprins door twee mensen wegbrengen. Na een half uur kwam Dipendra terug en liep meteen door naar de ruimte waar zijn ouders zich ophiel den. Eerst schoot hij twee maal in de lucht, maar daarna beschoot hij zijn vader. Ver volgens hield hij niet meer op met schieten. Uiteindelijk schoot hij zichzelf door het hoofd, zei Rana. Dipendra overleed enkele dagen later. De paleismoorden leidden tot grote rellen in Kathmandu. De bevolking weigert te gelo ven dat de geliefde Dipendra een massamoordenaar is. Gis teren was het voor het eerst in dagen rustig in de Nepalese hoofdstad. AP PARIJS - De Franse generaal buiten dienst Paul Aussaresses is door president Chirac gestraft. De militair schokte eerder dit jaar zijn land met een boek over martelingen waaraan Franse militairen, onder wie hijzelf, zich in de Algerijnse on afhankelijkheidsoorlog schuldig maakten. De 83-jarige ge neraal is definitief met pensioen gestuurd, waardoor hij geen uniform meer mag dragen en een iets lagere overheidstoelage krijgt. Het besluit Aussaresses zijn uniform te ontnemen is genomen omdat hij de reputatie van het leger heeft geschaad met zijn bekentenis. Aussaresses zal vermoedelijk nog terecht moeten staan voor het martelen zelf. AP PUECHABON - De Franse grotonderzoeker Patrick Meu nier, die zondag verdween tijdens een expeditie in het depar tement Hérault, leeft nog, zo hebben reddingswerkers ver klaard. De speleoloog werd gisteren gelokaliseerd. Volgens de hulpverleners zal het nog lang duren voor Meu nier, die vermist raakte op een diepte van negentig meter, de grot uit is. De reddingswerkers hebben Meunier nog niet ge zien, maar door te roepen konden ze contact met hem leggen. AP MOSKOU - De Russische Doema heeft gisteren een omstre den voorstel aanvaard om kernafval van andere landen voor opwerking te importeren. Het Russische ministerie van Atoomenergie denkt er de ko mende tien j aar twintig milj ard dollar aan te verdienen en het geld deels te kunnen gebruiken om de radioactieve vervuiling uit de sovjettijd op te ruimen. Tegenstanders betwijfelen ech ter of het geld daarvoor gebruikt wordt en vrezen dat Rusland de nucleaire vuilnisbelt van de wereld zal worden. AP NEW YORK - Het Amerikaanse farmacieconcern Pfizer ver strekt aan de vijftig armste landen in de wereld gratis medi cijnen tegen aids. Dat heeft de firma gisteren bekendge maakt. In de betreffende landen hebben ongeveer twaalf miljoen mensen aids. Dat is bijna een derde van alle HTV-besmettin- gen ter wereld. Het initiatief komt volgens het bedrijf na het verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, aan bedrijven als Pfizer meer te doen voor de bestrijding van aids. Onlangs besloten drie Amerikaanse firma's, Abott, Bristol- Myers Squibb en Merck, goedkopere middelen tegen aids te leveren in Afrika. ANP TOKIO - Japan stuurt gewapende patrouilleboten naar de wateren van Zuidoost-Azië om zijn koopvaardijschepen te beschermen tegen piraterij. Het is de bedoeling dat de schepen, die worden uitgerust met geschut en machinegeweren en twee helikopters kunnen mee voeren, vier missies per jaar gaan uitvoeren, zei een woord voerster van de kustwacht. Zij zei dat maatregelen geboden zijn om de tankers in de wateren van Zuidoost-Azië te be schermen. Een van de meest geruchtmakende gevallen van piraterij was vorig jaar de verdwijning van de Japanse chemi- caliëntanker Global Mars, na vertrek uit een Maleisische ha ven. Sinds de financiële crisis van 1997 is de piraterij in Azië sterk toegenomen. In 2000 nam het aantal overvallen op sche pen met 56 procent toe tot 469. AP te maken uit een gesprek van de vorstin met journalisten. Prins Claus kon om gezondheidsredenen niet mee met het staatsbezoek. Gister middag belde de vorstin nog met haar echtgenoot. Hij klonk opgewekt, begint aan te sterken en was zelf positief, vertel de de koningin. ANP door Thomas Verfuss DEN HAAG - Er heerst chaos bij de voorbereiding op de komst van het Internationaal Strafhof (ICC) naar Den Haag. De politieke leiding van Neder land moet ingrijpen om de nodi ge planning op de rails te zetten, want het ICC moet waarschij- lijk al in 2002 aan de slag, en het voorbereidend werk is nog niet afgerond. Dit zegt William Pace, voorzit ter van de Coalitie voor een In ternationaal Strafhof (CICC). Daarin werken meer dan dui zend niet-gouvernementele or ganisaties samen die zich voor ICC en internationale straf rechtspleging inzetten, waaron der Amnesty International en Human Rights Watch. Deze organisaties speelden ook een grote rol bij de conferentie van Rome in 1998 waar tot op richting van het ICC is besloten. Het Internationaal Strafhof moet wereldwijde bevoegdheid krijgen voor de berechting van de zwaarste misdrijven, zoals genocide (volkenmoord), mis daden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden. Ook wordt het ICC een permanent hof, in tegenstelling tot de huidige tij delijke tribunalen voor ex-Joe- goslavië en Rwanda. Het ICC wordt een feit zodra zestig landen het Statuut van Rome hebben geratificeerd. Tot nu toe hebben 32 landen dat ge daan. Een aantal landen, waar onder Nederland, hebben de ra tificatie in voorbereiding, en Pace houdt er dan ook rekening mee dat de zestigste ratificatie in de zomer van 2002 binnen komt. Probleem is dat er nog geen lo catie is aangewezen voor het ICC. Er wordt al jaren gespecu leerd over opties zoals de Alexanderkazerne in Den Haag, maar er is nog geen poli tiek besluit genomen. Pace vreest dat het ICC volgend jaar met lege handen komt te staan, als de eerste gevallen van oor logsmisdaden worden doorver wezen. Volgens Pace is het niet eerlijk te verwachten dat de problemen op ambtelijk niveau bij Buiten landse Zaken en Justitie kun nen worden opgelost. Ook al wordt er met toewijding aan ge werkt, er is te weinig mens ki-acht en gebrek aan steun van de politieke leiding, zo consta teert hij na gesprekken die hij deze week in Den Haag heeft ge voerd. ANP Rook hangt boven het dorp Matejce, ten noordoosten van Skopje, tijdens een beschieting gisteren van rebellen door het Macedonische leger. foto Boris Grdanoski/AP van onze redactie buitenland PASADENA - Astronomen heb ben twee objecten gevonden die verder van de aarde zijn verwij derd dan alle eerdere ontdek kingen. Het gaat om twee qua sars op een afstand van vele miljarden lichtjaren. De ont dekking werd gedaan tijdens een vijf jaar durend project om een een digitale kaart van het heelal te maken, het Sloan Digi tal Sky Survey. De resultaten van de waarne mingen werden bekendge maakt tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse Vereniging van Astronomen in Pasadena. Quasars zijn hemellichamen die worden gerekend tot de oudste en helderste objecten in het heelal. Het zijn op sterren lij kende, zeer krachtige stralings bronnen. De bestudering ervan wordt als essentieel beschouwd om de geschiedenis van het heelal te begrijpen. Volgens een van de onderzoe kers aan het project, Donald York, bevinden deze quasars zich op een afstand van moge lijk tachtig miljard lichtjaren van de aarde. Een lichtjaar is de afstand die licht in een jaar af legt in het luchtledige, ongeveer tien biljoen kilometer. Dat maakt het moeilijk te gelo ven dat het heelal volgens huidi ge schattingen slechts tien tot twintig miljard jaar oud is. Maar het licht van de quasars begon zijn reis naar de aarde toen het heelal achthonderd miljoen jaar oud was en maar een zevende van de huidge om vang had. „Het licht wat we nu zien van de quasars begon zijn reis toen ze veel dichter bi] de aarde stonden dan nu", aldus York. De afstand is zo veel gro ter omdat het heelal tegelijker tijd uitdijt. RTR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33