België klem door wet genocide PZC PZC Sprankje hoop voor arme Britten in noorden Indonesië viert geboortedag Soekarno HP 2 Nieuws over verleden Jospin komt beetje te vroeg voor gaullisten Minister wil afzwakking 7 juni 1951 donderdag 7 juni 2001 Temidden van een politieke crisis rond president Abdurrahman Wahid heeft Indonesië gisteren de honderdste geboorte dag gevierd van de vader des vaderlands, Soekarno. Wahid, die onder druk staat het president schap over te dragen aan Soekarno's oudste dochter Megawati Soekarnoputri, herdacht de charismatische eerste president van In donesië als een 'groot man' en een 'vrije geest'. Daarmee oogste hij applaus van het publiek dat de plechtigheid bij de vorig jaar opgerichte Bung Karno universiteit bij woonde. Bung Karno - Broer Kamo - is de koosnaam die de Indonesiërs Soekarno hebben gegeven. Vice-president Megawati was voor de bij eenkomst uitgenodigd, maar liet verstek gaan. In plaats daarvan opende zij in aan wezigheid van zo'n duizend mensen een naast de universiteit ingerichte nijver- heidstentoonstelling. De relatie tussen Megawati en Wahid, die el kaar al van jongs af aan kennen, is verslech terd nu Megawati's partij zich heeft gevoegd bij de meerderheid in het parlement die Wa hid wil afzetten en Megawati in zijn plaats benoemen. Wahid zei in zijn toespraak dat de geschie denis niet vriendelijk is geweest voor Soe karno en dat er sprake is van 'historische falsificaties die wij moeten blootleggen'. De Indonesische president, riep de universiteit op een geschiedenisafdeling op te zetten die zich speciaal met Soekarno bezig kan hou den. „Regeringen maken vaak hun eigen versies van de geschiedenis. Dat overkomt elke regering, ook de regering die ik nu leid", verklaarde Wahid. Soekarno heeft de Indonesiërs na de Tweede Wereldoorlog geleid op de weg naar de onaf- hankelijkheid na 300 jaar Nederlands be stuur. Als eerste president wist hij de vele volkeren van Indonesië bijeen te houden, maar zijn politieke en economische beleid liet te wensen over en in 1966 werd hij uit de macht gezet door Soeharto, toen een gene- raal-majoor in het leger. Met als dubieus ex cuus dat communisten een staatsgreep had den beraamd, rekende Soeharto keihard af met Soekarno's medestanders en vestigde hij een semi-militair bewind dat meer dan dertig jaar standhield. Toen Soeharto in 1998 ten gevolge van de economische chaos en demonstraties zelf het veld moest ruimen, vestigden veel men sen hun hoop op Soekarno's dochter Mega wati. Het is echter duidelijk dat zij het cha risma en de strijdlust van haar vader ontbeert. AP I Postagentschaphoudster Mavis Aden is een van de weinige stemmers op de Conservatieven in The Clarences. foto Harm Harkema/GPD door Pascale Thewissen De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Louis Michel, wil de scherpe kantjes van de zogenaamde 'genocide- wet' afvijlen. Directe aanlei ding is de klacht die door het 'Comité tegen het Terrorisme' is ingediend bij het Brusselse ge recht tegen de Israëlische pre mier Ariel Sharon. De wet geeft Belgische rechters de bevoegdheid om misdaden tegen de menselijkheid te ver volgen, ook al bestaat er geen directe relatie met België. België wil, als het op 1 juli voor zitter wordt van de Europese Unie, een bemiddelingsrol spe len in het Midden-Oosten. Een gerechtelijk onderzoek in Bel gië tegen Sharon wegens zijn betrokkenheid bij de slachtin gen in Palestijnse vluchtelin genkampen in Sabra en Shatila, in 1982 in Libanon, alsook bij het recente geweld tegen de Pa- lestijnen, kan Michel dan ook niet gebruiken. Het tijdstip waarop de klacht wordt inge diend, heeft ook alles te maken met het bezoek dat de Israëli sche premier gisteren zou bren gen aan België. Sharon zegde zijn Europese tournee echter af, na de aanslag op een discotheek in Tel Aviv, vorige week vrijdag. Het is niet de eerste keer dat de genocidewet voor problemen zorgt. De wet is stilaan uitge groeid tot een nachtmerrie voor de Belgische diplomatie. Zo dreigde Iran vorig jaar de be trekkingen met België te ver breken nadat gevluchte Irake zen bij het Brusselse gerecht een klacht hadden ingediend tegen ex-president Rafsanjani. Die klacht werd overigens onont vankelijk verklaard. Michel en de voorzitter van de Kamercommissie voor Buiten landse Zaken, Pierre Chevalier, Tot de armoedigste plek ken van Engeland behoort The Clarences in het noordoosten, aan de oever van de rivier de Tees bij Middlesbrough en Stock ton. The Clarences is een geïsoleerd gelegen buurt schap met zo'n duizend - louter blanke - inwoners en een werkloosheidsper centage van zo'n 60 pro cent. Met het oog op de parlementsverkiezingen van vandaag dringt de vraag zich op: heeft de La- bourregering van Tony Blair hier de afgelopen vier jaar de harten kunnen verwarmen? door Harm Harkema Naah, zegt Barry Bell, een vijftigjarige gescheiden va der. Bell valt op door een flinke oorbel, een doorrookte stem en enkele slordige tatoeages op de armen. Lichamelijk gesloopt door het zware werk in de off shore, zit hij nu in de WAO. „Naah... Waarna hij in drie zinnen weet te vertellen dat vier jaar Labour hem niet het voor jaar heeft gebracht dat Tony Blair in het vooruitzicht had ge steld na een lange winter onder de Conservatieven. Bells uitkering is iets verhoogd, maar de huur nog meer. Jazeker, hij heeft een brandstoftoeslag, maar die valt meer dan weg te gen de gestegen stookkosten. En de extra kinderbijslag voor zijn zoon die bij hem inwoont, is met 50 pence (1,80 gulden) per week verhoogd. Daar heb je nog niet eens een blik bier voor. „Uitein delijk ga je er dus gewoon op achteruit." Voor zijn dochter Carol Cham bers, die om de hoek woont en gehuwd is met een man die au to's wast voor de kost, lijkt poli tiek al evenzeer lood om oud ijzer. „Ze zeggen dat we er tien pond (36 gulden, red.) per week op vooruitgaan op grond van de belastingverlaging voor wer kende families met kinderen, maar ik heb er nog niets van ge zien. Naah. Politici.Ze zijn al lemaal hetzelfde." Toch gaan Barry Bell en zijn dochter stemmen. Op Labour. Waarop anders. „Je denkt toch zeker niet dat we hier op de Con servatieven stemmen", zegt hij met een vies gezicht. Uit een rondgang door The Cla rences blijkt dit het overheer sende beeld: niemand is geïnte resseerd in politiek, politici en oud-minister van Buiten landse Zaken, Eric Derycke, pleitten gisteren in de Belgische krant De Standaard voor een af zwakking van de genocidewet. Het probleem is volgens hen dat de wet uniek in de wereld is. Doordat België het enige land is waar een dergelijke wet bestaat, dreigt het Brusselse gerecht ver strikt te raken in internationale conflicten. Chevalier: „Stel u even voor dat een Serviër gewe zen president Bill Clinton wil vervolgen omwille van het plat bombarderen van zij n dorp door de Amerikaanse strijdkrach ten." Beperking Volgens Michel is het niet de be doeling om afbreuk te doen aan de essentie van de 'genocide wet'. Een mogelijke beperking van de actieradius van de wet is volgens Michel dat het Open baar Ministerie alleen een ar restatiebevel tegen iemand mag uitvaardigen na ondervraging van de persoon in kwestie. De 'genocidewet', die in 1993 werd aangenomen, geeft Belgi sche rechters de universele be voegdheid om misdaden tegen de menselijkheid (zonder dat er een direct verband is tussen de feiten, de beschuldigde en Bel gië) te vervolgen. Op grond van die wet werden al arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen in ternationale kopstukken als de Congolese leider Laurent-Dési- rée Kabila en de Rwandese pre sident Paul Kagame, drie ex- leiders van de Rode Khmer en de Chileense dictator Pinochet. De vier Hutu's, onder wie twee kloosterzusters, die voor het Brusselse hof van Assisen te recht staan voor hun aandeel in de Rwandese genocide, zijn de eersten die op basis van de 'gen ocidewet' ook daadwerkelijk voor een Belgische rechtbank moeten verschijnen. GPD deugen geen van allen en toch gaan de meesten stemmen. Op Labour, omdat dat zo hoort en omdat de Conservatieven er vanouds voor de hoge heren zijn en niet deugen. Niet voor niets hebben belang rijke Labour-politici zoals Tony Blair en Peter Mandelson in het noordoosten hun kiesdistricten, zodat ze bijkans zeker zijn van herverkiezing. Proper Het huisje waar Carol Cham bers woont, oogt proper. Zoals heel The Clarences er op het eer ste gezicht vrij fris uitziet. Dat komt doordat eind jaren tachtig de huizen grondig zijn opge knapt, maar ook doordat er me de door de afgelegen ligging nog enige gemeenschapszin en soci ale controle is. Een nadere beschouwing leert dat tientallen van de 250 ge meentewoningen zijn dichtge timmerd. Er is geen animo meer voor. Voor de honderd koopwo ningen geldt hetzelfde. In een stad als Londen zouden ze al gauw een half miljoen gulden moeten opbrengen, hier gaan ze voor 20.000 gulden nog niet van de hand, waardoor de eigenaren min of meer gedwongen zijn er te blijven wonen. Er is nog veel meer droevigs over The Clarences te vertellen. Ooit woonde hier een werkzaam volkje met banen in de scheeps bouw, de staalindustrie en de chemische industrie. Nu die grotendeels teloor zijn gegaan en er zijn - zoals op zoveel plek ken in het noordoosten van het land - maar weinig nieuwe ba nen voor teruggekomen. De of ficiële werkloosheid is hier met zo'n 30 procent zes keer zo hoog als het landelijk gemiddelde. In werkelijkheid is het nog veel erger. Huis- aan huisonderzoek heeft vorig jaar uitgewezen dat in twee van drie huishoudens niet wordt gewerkt. Het aantal ongehuwde moeders is hier met 16,9 procent van de gezinnen vier keer zo hoog als landelijk. Kredietverstrekkers die woe kerrentes rekenen, doen hier goede zaken, ongezond voedsel en veel sigaretten zijn mede de oorzaak van een bovengemid deld aantal hart- en longziek ten. En vlak de vervuiling niet uit.„De lucht is hier niet fris", zeggen zuster Imelda en zuster Philippa, twee nonnen die in een kraakhelder woninkje in The Clarences wonen en er sinds dertien jaar goede werken trachten te verrichten. „We zijn omringd door chemische indu strie, drie verbrandingsinstal laties en een vuilstort. En er wordt hier veel illegaal afval ge dumpt door mensen van elders zegt zuster Imelda. Al die ellende schreeuwt om een goede gezondheidszorg, maar daar heeft het steeds aan ont broken, evenals aan andere voorzieningen. Drie keer per week is er gedurende twee uren een dokter. Wie daarbuiten wat heeft, moet naar Billingham, een kilometer of acht verderop. De ontevredenheid over de poli tie is groot: die reageert louter op klachten, komt de dienstauto amper uit en doet niets aan pre ventie. Wel heeft de politie kort geleden drie van de zes overlast veroorzakende drugsverslaaf den die in The Clarences wonen, opgepakt. Onder de Conservatieve rege ring werd in 1992 een bedrijven- asgsess® a centrumpje geopend waar werklozen - onder begeleiding - een eigen bedrijfje zouden kun nen starten. Onderminister John Redwood van Stedelijke Vernieuwing kwam er persoon lijk voor langs, en zijn naam werd er vereeuwigd in een ge denksteen. Het centrum werd een mislukking, de werklozen van The Clarences misten de elementaire vaardigheden, de ideeën en de ondernemerszin. Maar het -kan verkeren. Sinds een paar weken bruist het er weer van de activiteit. De regio nale uitvoeringsorganisatie voor de volksgezondheid opent er binnenkort in een nieuw- bouwvleugel een gezondheids centrum met een fulltime ver pleegster die ook lichte artsentaken mag uitvoeren, en een administratrice. Nieuwe stijl In het oude gedeelte wordt, me de dankzij de inspanningen van de nonnen, een gemeenschaps centrum nieuwe stijl opgezet, met een fulltime kracht. Een kindercrèche gedreven door jonge moeders uit de buurt draait sinds drie weken en doet dat vooralsnog boven verwach ting. Andere omwonenden beginnen nog in juni een danscursus, ver oordeelden met een taakstraf betimmeren er een ruimte waar in een voedselcoöperatie een avondwinkel met vooral verse producten opent, na de zomer komt er een kapster Is de Labourregering, die pre tendeert achterstanden weg te werken die de Conservatieven lieten bestaan, mede verant woordelijk voor deze nieuwste ontwikkelingen? „Ze zijn voor al te danken aan jarenlange ac tie vanuit de bevolking zelf. Ini tiatieven om tot dit gezondheidscentrum te komen, zijn al in 1992 begonnen", zegt zuster Imelda. „Ze zijn uitein delij k opgepikt door de gemeen te Stockton waarvan we deel uitmaken en de regionale ge zondheidsdienst. Dat was zon der Labour ook gebeurd." Julie Black denkt dat hetzelfde geldt voor het nieuwe gemeenschaps centrum. Kentering Maar beiden gaan zonder enige aarzeling op 7 juni wederom La bour stemmen. Zuster Imelda: „Ook onder Labour is het nog vreselijk moeilijk om door alle bureaucratische rompslomp heen te breken. Toch heb ik het gevoel dat er sprake is van een kentering, dat er wordt geluis terd naar wat de bevolking zelf wil in plaats van wat de bureau cratie bedacht heeft. De komen de vier jaar moet blijken of dat inderdaad doorzet." Een van de weinigen in The Cla rences die wel op de Tories gaat stemmen, is postagent schaphoudster Mavis Aden, want 'onder Tony Blair is de benzine walgelijk duur gewor den'. En wat nog erger is: de La bourregering heeft plannen om de uitbetaling van uitkeringen, die nu grotendeels via de post kantoren loopt, onder te bren gen bij commerciële banken. „Als dat gebeurt, kan ik hier de tent wel sluiten." Mavis Aden vreest dat het met The Clarences een aflopende zaak is. Sinds een jaar probeert ze haar zaak te verkopen, maar er heeft zich geen enkele gega digde gemeld. „Uiteindelijk gaat het om werk. En dat is hier niet." Zuster Imelda spreekt van sprankjes hoop. „Voor het eerst in de geschiedenis van The Cla rences gaan er binnenkort twee jongeren, twee meisjes, stude ren aan de universiteit. Dat is toch geweldig." GPD door Henk Glimmerveen Deze zaak komt eigenlijk een beetje te vroeg, stelt de gaullistische parlementa riër in een reactie op de ont hulling dat de Franse pre mier Lionel Jospin in zijn jeugdjaren lid van een trotskistische organisatie is geweest. Het nieuws had een rol in de campagne voor de verkiezin gen voor het presidentschap volgend jaar moeten spelen, maar het bommetje ging voortijdig af. „Ik heb er over gezwegen omdat ik dacht dat niemand daar belangstelling voor had. Eerlijk gezegd denk ik nog steeds dat nie mand wakker zal liggen van wat ik in het verleden heb ge daan", verklaarde de pre mier dinsdag in de Nationale Vergadering, het Franse par lement. Jospin moest wel reageren omdat diezelfde dag het in vloedrijke dagblad Le Mon de vrij gedetailleerd zijn trotskistische verleden openbaarde Jospin heeft al tijd ontkend banden met de trotskistische Organisation Communiste Internationa- liste (OCI) te hebben gehad. „Ik ben een kind van Suez en van Boedapest", zei Jospin gisteren in het parlement. Dat wil zeggen een strijder tegen het kolonialisme en te gen het stalinisme, twee stro mingen die essentieel zijn ge weest in mijn politieke bewustwording. Jospins verklaring heeft niet geleid tot heftige debatten in de Assemblee. De afgevaar digden van gaullisten en li beralen hielden zich opval lend rustig, alhoewel enkelen lieten doorschemeren dat de kwestie in de loop van de ver kiezingscampagne nog wel zou kunnen terugkeren. Maar geen van de parlemen tariërs bleek blind voor het feit dat de onthullingen in gang waren gezet door kran ten die hun voorkeur voor de linkse regeringsploeg nim mer onder stoelen of banken hebben gestoken: Le Monde Bon 505 Het productschap voor gra nen, zaden en peulvruchten heeft bon 505 aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon blijft geldig tot en met 23 juni. Dit kof- fierantsoen is voor de ko mende zes weken. Bejaardentocht Een uitje van bejaarden in Bameveld is dramatisch be gonnen. Een van de deelne mende auto's raakte van de weg en botste tegen een boom. De vier inzittenden raakten gewond. Een van de slachtoffers, een 73-jarige man uit Barneveld, overleed later aan zijn verwondingen. en het linkse weekblad Le j Nouvel Observateur. Politie- I ke waarnemers in Parijs slui ten zelfs niet uit dat de affaire de socialisten goed uitkomt i omdat het nu niet langer in j de verkiezingscampagne kan I worden gebruikt. De positie van Jospin is er de afgelopen weken niet beter op geworden. De premier ziet zich binnen de regeringscoa litie geconfronteerd met toe nemende oppositie van de kant van de communisten. De PCF verzet zich met hand en tand tegen een wetsont werp van minister Guigou over het ontslagrecht. De communisten vinden het wetsontwerp niet ver genoeg gaan en dreigden in het par lement tegen te stemmen. Daardoor zou er geen parle mentaire meerderheid meer voor zijn en dat was het laat ste waar Jospin op zat te wachten. Partijstrategen De houding van de commu nisten vloeit voort uit de enorme verkiezingsneder laag bij de gemeenteraads verkiezingen in maart dit jaar. De opiniepeilingen ge ven zelfs aan dat de PCF vol gend jaar minder stemmen gaat halen dan de (trotskisti sche) groepering Lutte Ouvrière. De socialistische partijstrategen willen dat laatste ten koste van alles voorkomen. Winst van de trotskisten gaat altijd ten koste van 'overig links' en Jospin heeft voortzetting van zijn regeringscoalitie op het laatst gehouden partijcon gres in Grenoble tot inzet van de verkiezingen verklaard. De voorzichtige reacties van liberalen en gaullisten op de affaire-Jospin moet voorts worden verklaard uit de ver wachting dat erin het verkie zingsjaar nogal wat onthul lingen over financiële schandalen zullen komen. Te veel inhakken op de socialis tische premier zou als een boemerang kunnen werken. Want dat de verkiezingscam pagne hard wordt, staat als een paal boven water. GPD Executie De ter dood veroordeelde Duitsers die in Landsberg gevangen zaten zijn geëxe cuteerd. Het hogergerechts- hof in Amerika heeft het in gediende beroep verworpen. Daarom zijn de gevangen te rechtgesteld. Voetbal Het Nederlands elftal is in het Feyenoordstadion in Rotterdam roemloos ten on der gegaan tegen de Noren. De eindstand was 2-3. Deze overwinning dankten de No ren vooral aan het slechte spel van Oranje. De Neder landse achterhoede liet de nodige gaten vallen. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115)610724 E-mail redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbüs 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen bij automatische incasso: (tussen haakjes pri|s met acceptgiro) per maand 39,45 (n.v.t per kwartaal ƒ107,50 (ƒ109,15) per jaar. ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc .nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag- 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel:.0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2