Meubelzaak mag niet verhuizen PZC Ongeval door overstekende eend PZC Vakbonden verwerpen sociaal plan Delta voor laboranten Terneuzen Straatparade en taptoe in Vlissingen Rijontzegging en boete voor te laat remmen Idee bouw nieuwe dorpen vindt gehoor Toekomst Huiskamerproject onzeker ,21 Middelburg werkt niet mee aan bedrijfsverplaatsing Moens naar boerderij NS-dienstregeling bijna hetzelfde Zeilboot slaat om op Veerse Meer Driedubbele straf voor drankrit Geld en rijbewijs gestolen Geen opvang asielzoekers Douche-automaat geplunderd Optreden Dance Motivation in Middelburg Bretons sprookje in Middelburg Rommelmarkt donderdag 7 juni 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het Middel- burgse college van B en W werkt niet mee aan de verplaatsing van meubelstoffeerderij en wo ninginrichting Moens in i Nieuw-en Sint Joosland. De ge meenteraad drong eerder dit I jaar aan op een 'creatieve oplos sing'. Moens praat al jaren met de ge meente over verplaatsing van I zijn zaak naar de rand van het I dorp. Het college heeft herhaal delijk te kennen gegeven dat dit niet mogelijk is. De provincie zou dat met een beroep op het bestemmingsplan buitengebied niet toestaan. Moens wil zijn zaak in een boerderij aan de Mo lendijk voortzetten omdat het pand aan de Korteweg te klein is geworden. Begin dit jaar drong de gemeen teraad aan op een oplossing voor de meubelstoffeerderij en woninginrichting. ,,Het zou ons welkom zijn als er een einde komt aan dit verhaal", ver- doorMaurits Sep TERNEUZEN - De directie van Delta Nutsbedrijven en de vak bonden hebben gisteren geen akkoord bereikt over een soci aal plan voor het personeel van het laboratorium in Terneuzen. Het personeel vindt het plan te mager. De directie komt eind deze week met een nieuw bod. Het laboratorium gaat begin volgend jaar dicht. Delta vindt het te duur een eigen onder zoekscentrum overeind te hou den. Omdat al wordt samenge werkt met de waterbedrijven \VBE (Europoort) en Biesbosch (WBB), is besloten tot een fusie met het laboratorium van WBB in Werkendam. Ook WBE sluit zijn eigen onderzoekscentrum. In Terneuzen werken twintig mensen. Volgens voorzitter P. Louwerse van de onderne mingsraad is geen van hen be reid Zeeland te verruilen voor Werkendam. „Daarom krijgen de meesten een andere functie binnen Delta. Zij worden daar voor omgeschoold. Drie mon sternemers behouden hun werk. Een paar anderen gaan op labo ratoria van andere bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen werken. Niemand wordt gedwongen ontslagen. Het is zogezegd een warme sanering." zuchtte CD A-raadslid J. Lou werse. WD'er C. Koster verwachtte een 'creatieve op lossing' van het college. Wet houder P. M. Bruinooge (CDA, ruimtelijke ordening) zegde toe alle opmerkingen van de com missie mee te nemen en later te rug te komen met een voorstel. Het college heeft gisteren beslo ten niet mee te werken aan de verplaatsing van Moens. Vol gens B en W is de opstelling van de provincie onveranderd. De provincie heeft in een brief van 12 september 2000 duidelijk te kennen gegeven een meubel zaak in een boerderij aan de Mo lendijk niet te zien zitten. Het dagelijks provinciebestuur vindt dat Middelburg meubel winkels moet concentreren op het nieuwe bedrijventerrein de Mortiere langs de Schroeweg aan de zuidkant van de stad. De provincie ziet de zaak van Moens niet als een basisvoorzie ning voor Nieuw- en Sint Joos- land. De winkelier voelt op zijn beurt niets voor verhuizing naar de Mortiere. Hij vindt dat zijn dorpswinkel niet past op een meubelboulevard De ophanden zijnde herziening van het streekplan Zeeland biedt ook geen uitkomst voor Moens. In het nieuwe streekplan komt meer ruimte voor de vesti ging van bedrijven in het bui tengebied. Detailhandelzaken staan echter niet op de lijst van de bedrijven die de provincie graag in leegstaande boerderij en of schuren ziet komen. Toch vindt de ondernemings raad het sociaal plan te mager. Het personeel dat bij Delta blijft, moet buiten Zeeuws- Vlaanderen gaan werken. Dat verlangt daarom een hogere te gemoetkoming in de reiskosten voor boot of tunnel. Verder wil len de medewerkers die een an dere functie in het bedrijf ac cepteren, de garantie dat als de nieuwe baan niet bevalt ze nog één keer kunnen overstappen naar iets anders. En ook het de mensen die Delta verlaten, wil len kunnen terugkeren als het in het nieuwe bedrijf niet bevalt. „Bovendien doet zich nu al een groot knelpunt voor, omdat mensen al vertrokken zijn", voegt Louwerse daaraan toe. „Van de twintig zijn er al zeker zes weg. Dat betekent dat het werk op minder schouders rust. Inhuurkrachten en uitbeste ding van werk zijn niet voldoen de om die druk te verminderen. De overgebleven mensen willen daarvoor extra gecompenseerd worden in geld en tijd." Volgens woordvoerster M. van Zuilen van Delta zal de directie eind deze week een nieuw bod doen. Zij spreekt het vertrou wen uit dat het aangepaste soci aal plan aan de wensen van het personeel zal voldoen. „Er zijn geen grote meningsverschillen. We komen hier wel uit." KAPELLE - Een 37-jarige au tomobilist uit 's-Gravenpolder is gisterochtend gewond ge raakt bij een ongeval op de Nieuwe Vierwegen tussen 's- Gravenpolder en Kapelle. De man reed rond kwart voor acht in de richting van Kapelle, toen hij moest remmen voor een overstekende eend met kuikens. De bestuurder die achter hem reed, een 49-jarige man uit 's- Gravenpolder, kon niet op tijd stoppen waardoor een botsing volgde. De wagen van de 37-ja- rige man kwam uiteindelijk in de linker berm tot stilstand. De brandweer moest de bestuurder uit de auto knippen. Hij werd met rugletsel naar het zieken huis vervoerd. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. foto Erik Schwartz VLISSINGEN - Zoveel gedoe als er over het rondje om de kerk is geweest, zo weinig verandert er zondag 10 juni met de nieuwe dienstregeling van de NS voor reizigers. De eerste trein uit Vlissingen vertrekt voortaan een minuut eerder, om 5.44 in plaats van 5.45 uur. Vertrektijden van stoptreinen en intercity's door Zeeland blijven verder gelijk. De intercity's van Amsterdam naar Vlissingen vertrekken vanaf zondag een minuut eerder uit Amsterdam; één minuut voor het hele uur in plaats van precies op het hele uur. De internationale trein Amsterdam-Brussel, met overstap in Roosendaal op de stoptrein naar Zeeland, gaat twee minuten eerder weg uit Amsterdam; zeven in plaats van vijf minuten voor het halve uur. Onderweg veranderen de vertrektijden verder niet. De nieuwe dienstregeling van de NS geldt langer dan normaal, anderhalf jaar, tot 15 december 2002. VEERE - Een onbekende jongeman is gisteren rond 20.00 uur omgeslagen met zijn zeilboot op het Veerse Meer. De boot zonk daarop direct, de zeiler probeerde zwemmend de kant te bereiken. De eigenaar van een Engels jacht, dat op dat mo ment in de stadshaven van Veere lag, pikte de zwemmer op en zette hem af aan de wal. De jongeman verdween vrijwel direct na zijn redding. Het vermoeden bestaat dat de jongen in de omgeving woonde en zo snel mogelijk naar huis is gegaan. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft woensdag een 41 -jarige Middelburg se bestraft met negen maanden rijontzegging en veertig uur werkstraf voor rijden onder invloed. Daarnaast moet zij 550 gulden boete betalen, omdat ze nog in haar proeftijd zat van een vorige veroordeling. De vrouw veroorzaakte met haar au to op 20 januari dit jaar in Middelburg een aanrijding. Uit een blaastest bleek dat ze op dat moment bijna vier keer meer had gedronken dan toegestaan. Voor haar alcoholverslaving had ze contact gezocht met De Reilofwaar ze onder behandeling is. Ze vertelde zich ervan bewust te zijn geweest dat ze niet mocht gaan rijden, maar dat ze gezwicht was voor het verzoek van een kennis. Ze was al eerder veroordeeld voor het rijden onder invloed. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan het Baten burg in Vlissingen hebben onbekenden tussen dinsdagavond half twaalf en gisterochtend acht uur een portemonnee met enkele honderden guldens en een rijbewijs gestolen. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal kan geen asiel zoekers opnemen. Dat hebben burgemeester en wethouders het Centraal Orgaan Opvang (COA) asielzoekers laten weten. Het COA had de gemeente verzocht om een bijdrage aan de opvang te leveren. Volgens wethouder J. Bliek is er in Rei merswaal geen huisvesting beschikbaar. Ook de ruimte om eventueel noodlokalen neer te zetten zou ontbreken. ELLEMEET - Op een kampeerterrein aan de Nieuweweg in Ellemeet werd gisteren een douche-automaat opgebroken. De dader ging er vandoor met de geldlade, waarin ruim hon derd gulden zat. VLISSINGEN - De jaarlijkse taptoe in Vlissingen staat weer voor de deur. Vanaf 19.30 uur beginnen zaterdag showcorp- s?n vanuit verschillende punten in de stad een straatparade. •Aansluitend vindt om 20.00 uur' de taptoe plaats op het Stad huisplein. SJiow- en Marchingband DAP uit Apeldoorn presenteert naast dé nieuwe galashow een coun try- en westernshow gebaseerd op het oude wilde westen van Noord-Amerika. Zij spelen stukken als 'Dances with Wol ves' en 'The Good, the Bad and the Ugly'. Showorkest Delta band uit Vlissingen is ook van de partij. De band speelt populaire marsmuziek tijdens straatpara des, feesten en taptoes in bin nen- en buitenland. Juliana Drum- en Buglecorps uit Mid delburg speelt op de Zeeuwse taptoe een show met als thema Starwars. Showband Irene uit Ede presenteert zijn nieuwe show met muziek uit onder meer Westenwind en Flashdance. De taptoe wordt om 22.00 uur afgesloten met een gezamenlijk optreden van alle deelnemende corpsen. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het Nationaal Jeugdfestival gaat dit jaar niet door. Te weinig jeugdcorpsen kunnen door het Wereldmuziekconcours in Kerkrade niet meedoen. Boven dien kon de organisatie aan niet genoeg geld komen om het festi val te organiseren. Samen met de landelijke organisatie Uniso no wordt de komende maanden bekeken of het jeugdfestival volgend jaar wel door kan gaan. MIDDELBURG - Dance Moti vation, de jazz-afdeling van de Middelburgse Turnvereniging, geeft vrijdag 15 juni een voor stelling in de stadsschouwburg van Middelburg. De jaarlijkse dansshow heeft dit jaar 'Bekijk 't' als thema. Kindergroepen en gevorderde demonstratiegroepen volgen el kaar in de show snel op. Zuster vereniging Veldo geeft twee gastoptredens en ook de Turn school Zeeland neemt deel aan de show. De choreografie is in handen van vierhuischoreogra fen. De vereniging is in septem ber begonnen met de voorberei dingen van deze show. De dansshow begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Het activitei tencentrum Middelburg houdt vandaag in samenwerking met de oudertoneelgroep een toneel avond voor de wijk Dau- wendaele. De groep voert het stuk 'Peronniek de onnozele' op. Het is een Bretons sprookje voor jong en oud. Iedereen is vanaf 18.30 uur welkom in het ont moetingscentrum Dauwendae- le. De voorstelling begint om 19.00 uur. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Muziekvereniging 'Oefening na den arbeid' (ONDA) uit Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag een rommelmarkt rond de hervormde kerk. Vanaf 's morgens 9.00 uur worden spullen te koop aangeboden. Om 9.30 uur worden waardevol le en antieke spullen bij opbod verkocht. De opbrengst is be stemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oprit naar de boule vards in Vlissingen ondergaat een forse opknapbeurt. De gemeente Vlissingen voert daarom overleg met enkele huisei genaren. Op de hoek zetelt in vervallen herenhuizen het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD). Het is nog on zeker of de opvang voor drugsgebruikers na renovatie op dezelfde locatie terug komt. Projectontwikkelaar Proverko BV is de beoogde ontwikkelaar. De stichting HKPD is eigenaar van de twee panden. De huizen zijn krakkemik kig. Eerder maakte het HKPD bekend dat de kosten voor renovatie van de panden op zouden lopen tot ongeveer een half mil joen gulden. „De nood is hoog", beaamt L. Koopman, vice-voorzitter van de stich ting HKPD. „De stichting heeft niet veel in kas." De gemeente Vlissingen is de be langrijkste subsidiënt van de stichting. Het HKPD brengt de twee panden in. Koopman: „De panden zijn bouwvallig. Ze moeten snel opgeknapt worden. Hoe? Misschien moet er eerst gesloopt worden en kan er daarna opnieuw gebouwd wor den. Het is allemaal nogal prematuur. We hebben geen plannen. Wat we wel zeker weten is dat we graag op deze locatie wil len blijven. Iedereen is aan de plek ge wend. Onze bezoekers, maar ook de buurtbewoners. Voor zover wij weten be zorgt ons huis geen overlast." Die overtuiging heeft ook R. van Aver- maete van projectontwikkelaar Prover ko. Recht tegenover het huiskamerproject zet de ontwikkelaar momenteel een ap partementencomplex neer. „Ter voorbe reiding op die nieuwbouw hebben we aan buurtbewoners gevraagd of het huiska merproject voor overlast zorgt. We heb ben geen negatieve reacties gekregen. Dat bewijst ook de snelle verkoop van de ap partementen. Ze zijn allemaal verkocht." Bespreekbaar Ongeveer twee jaar geleden heeft de ont wikkelaar ook een groene strook naast het hoekpand van het HKPD aangekocht. „Met de bedoeling ooit een rol in de ont wikkeling van die hele bocht te kunnen spelen", bevestigt Van Avermaete. „We hebben geen uitgewerkte plannen. Zover zijn we nog lang niet. We wachten op de gemeente. Alles is wat ons betreft be spreekbaar. We kunnen met evenveel ge mak een nieuw huiskamerproject optrek ken als een appartementencomplex met commerciële invulling bouwen." J. Schroevers van de gemeente Vlissingen zegt dat er ook contact is opgenomen met de bewoner aan de Kommedijk 2, het pand achter Coosje Buskenstraat. „We willen die hele hoek opknappen, een beter aanzien geven. Waar het HKPD zal ko men, weten we nog niet. Het kan zijn dat het daar blijft of dat het een nieuwe plaats ergens in het centrum krijgt." Het HKPD verleent ruim twintig jaar op vang aan verslaafden. De medewerkers geven begeleiding aan gebruikers die van de drugs afwillen of ze bieden hulp bij een terugkeer in de maatschappij. Zij geven voorlichting over preventie van Aids en andere infectieziekten. door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - Kantonrech ter M. Klarenbeek uit Middel burg heeft gisteren een 59-jari- ge man uit Sluiskil veroordeeld tot het betalen van een boete van duizend gulden. Bovendien kreeg de man een voorwaarde lijke rijontzegging van vier maanden. De man kreeg de boe te, omdat hij eerder niet op tijd remde toen de auto voor hem stopte voor een oranje verkeers licht op de Sloeweg bij 's Hee- renhoek. Een botsing was het gevolg, waarbij een van de inzit tenden van de voorste auto een whiplash opliep. De Sluiskillenaar voelde zich niet schuldig aan het ongeval. „De auto voor mij kon het stop licht niet zien, omdat er een vrachtauto voor hem reed. Mijn voorganger remde echt te hard. Het vuur kwam uit de banden." Volgens officier van justitie R. Jeuken had de man toch meer afstand moeten houden. „Uw voorganger had meer afstand moeten houden van de vracht wagen, maar toch blijft u ook fout", aldus Jeuken. Fors letsel Volgens de officier bleek in dit geval dat kleine verkeersfouten fors letsel kunnen veroorzaken. Hij eiste duizend gulden boete en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. De rechter deed twee maanden van de voor waardelijke rijontzegging af, maar volgde verder de eis van de officier van justitie. De Sluiskil lenaar reageerde teleurgesteld op het vonnis. Hij vond de straf te zwaar voor de overtreding. door Rolf Bosboom GOES - Het idee om nieuwe dorpen in Zeeland te bouwen om aan de aanhoudende vraag naar woningen te voldoen, is de moeite waard om nader te bekij ken. Die opvatting kwam gis teravond diverse malen naar voren tijdens een debat over de wijze waarop Goes in de toe komst moet groeien. Een van de inleiders van de dis cussie, die de gemeente Goes had georganiseerd, was burge meester J. Mandos van Borsele. Hij verkondigde, net zoals begin februari in het kader van het Zeelanddebat, dat het beter is nieuwe dorpen te bouwen dan steden uit te breiden met dorps- achtige wijken en ontsierende nieuwbouw aan de rand van dorpen te realiseren. Duidelijk Architect K. Kaan, een van de andere inleiders, zei daar wel iets in te zien. „Maar je moet dan wel een duidelijk programma hebben om het dorp ook echt tot een dorp te maken." Mandos beaamde dat, maar vond dat niet alleen voor nieuwe dorpen gelden. „Waarom denken we niet bij nieuwe stadswijken goed na over die sociale struc tuur?" Daartoe uitgenodigd door wet houder M. 't Hart, die de discus sie leidde, zei fractievoorzitter A. van Oosten van GroenLinks het idee van nieuwe dorpen niet bij voorbaat af te wijzen. „Het is in elk geval de moeite waard om het te onderzoeken." Dilemma's Nieuwe dorpen lijken een van de weinige oplossingen te zijn voor de dilemma's waarmee de gemeente kampt. Tijdens een eerder debat is al vastgesteld dat bijna iedereen het erover eens is dat Goes in redelijke ma te moet blijven groeien. Tegelij kertijd, zo bleek ook gister avond weer, is er veel weerstand tegen hoogbouw in en rond de binnenstad, moet er overal vol doende groen komen en blijven en mag het buitengebied liever niet worden aangetast. Dan blijft er maar weinig ruimte over. Architect Kaan pleitte er daar om voor zoveel mogelijk par keerruimte ondergronds te rea liseren. „Als we alle auto's onder de grond stoppen, kunnen we heel wat ruimte winnen." Een mooi idee, aldus 't Hart, maar hij rekende direct even voor wat dat gaat kosten: 30.000 tot 50.000 gulden per auto. Meerdere aanwezigen geven ook aan dat in hun ogen m Goes het particulier initiatief bij de woningbouw te weinig kans krijgt. Veel mensen staan jarenlang op de wachtlijst voor een vrije ka vel. De panden van het Huiskamerproject zijn krakkemikkig. Renovatie zou oplopen tot ongeveer een half miljoen gulden. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21