ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Zalm wil snijden in steun boeren PZC BelCompany 1 Gemeenteraad wil opheldering over rol Burgers bij leasecontract politie Greenpeace protesteert bij Broomchemie Terneuzen Zeeuwse gemeenten bieden noodopvang aan asielzoekers Ivo van Hove laat kippen los in het theater Politie-inval in rennershotels Giro Tony Blair en de armen Grotere EU kan Nederland bij ongewijzigd beleid miljarden guldens kosten Oudste vrouw ter wereld dood c SB NS tekenen akkoord Kilometerheffing in hele land gelijk Containers toch op de Kaloot Grosjean stunt tegen Agassi Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 HBaWBIKHHMBHMaK „15c 10' ZW 5 Regen Perioden met regen. Matige, aan zee vrij krachtige zuidwestenwind. Maximumtemperatuur 15 graden. 244e jaargang no. 133 donderdag 7 juni 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl or Cylia van der Kooy SAN REMO - De Italiaanse po litie heeft gisteravond een inval gedaan in de hotels in San Remo waar de wielerteams uit de Ron de van Italië verblijven. De poli tie zocht naar dopingniiddelen. In totaal zo'n tweehonderd agenten hebben alle kamers van de renners van de twintig teams in de Giro doorzocht. Volgens ooggetuigen vielen tien recher cheurs binnen in het hotel Des Anglais, waar woensdag Merca- tone Uno van Marco Pantani, Telekom van Jan Ullrich en de teams Liquigas en Tacconi Sport verbleven. De vierde eta ge, waar de renners van Liqui gas zaten, werd door de recher cheurs verzegeld. De persoonlijke masseur van Pantani, Roberto Pregnaloto, moest met de politie mee naar buiten. Er werd een tas van hem onderzocht met kleine flesjes en een rubber handschoen. De fles jes zijn in beslag genomen. Volgens het Italiaanse persbu reau ANSA zijn ook uit andere hotels spullen meegenomen. Bij een van de complexen zouden dingen uit het raam zijn gegooid voor de politie arriveerde. zie pagina 15 door Mare Peeperkorn BRUSSEL- Minister Zalm van Financiën wil de Europese inkomenssteun voor boeren geleidelijk verlagen. Op die manier blijft volgens de VVD-be- vvindsman de Europese Unie ook na de uitbreiding met twaalf nieuwe landen betaalbaar. De grotere Unie kan Nederland een half tot 2,5 miljard gulden extra per jaar kosten. Zalm juicht het EU-lidmaat- schap van landen als Polen, Hongarije en Tsjechië toe. Hij waarschuwt echter voor de financiële gevolgen. „Het Euro pese budget mag geen aderla ting op de Nederlandse begro ting worden." Zalm wil een EU die 'wel groter, maar niet duur der' is. Berekeningen van zijn ministe rie tonen aan dat bij ongewij zigd beleid de uitgaven van de grotere EU na 2006 met 55 mil jard gulden per jaar stijgen. Het huidige budget bedraagt 200 miljard. In het zuinigste scena rio nemen de uitgaven minimaal elf miljard per jaar toe. Zalm streeft naar 'het laagste bedrag en liefst nog ver daaronder'. CANDÉ - De Fran9aise Marie Brémont, door het Guinness Book of Records erkend als de oudste vrouw ter wereld, is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden in een verzorgings huis in Candé, in het midden westen van Frankrijk. Brémont was 115 jaar oud, zo meldde de leiding van het verzorgingshuis gisteren. Brémont werd op 25 april 1886 m West-Frankrijk geboren. Zij werd in november vorig jaar uitgeroepen tot de oudste vrouw ter wereld na de dood van de Britse Eva Morris. De oudste inwoner van Neder land, Catharina Angenieta van Dam-Groeneveld, overleed in februari op 113-jarige leeftijd. Vermoedelijk is op dit moment de oudste Nederlandse inwoner Hendrikje van An del-Schipper uit Hoogeveen. Zij is 110 jaar. De Italiaanse schaapherder An tonio Todde is vermoedelijk met 112 jaar de oudste man ter we reld. AFP/ANP Om dat te bereiken is het vol gens de minister 'onvermijde lijk dat we de inkomenssteun voor boeren afbouwen'. Nu is daar jaarlijks ruim zestig mil jard gulden mee gemoeid. Daarnaast wil Zalm de rijkere E U-landen uitsluiten van de Europese subsidies voor de aan leg van wegen of het opzetten van banenplannen. „Het is toch van de gekke: eerst betaalt Den Haag miljarden aan Brussel, en daar sluizen ze het vervolgens weer terug naar Flevoland, Friesland en Groningen. Zelfde verhaal voor Duitsland, Oos tenrijk, Finland, Groot-Brit- tannië. Dit zinloos rondpompen van geld moeten we stoppen." Ook zuidelijke EU-landen als Italië en Spanje krijgen als het aan Zalm ligt straks minder fi nanciële steun uit Brussel. De bewindsman legt zijn voor stellen binnenkort voor aan het kabinet. Hij verwacht de nodige weerstand van minister Brink horst van Landbouw. Volgende week bespreken de Europese re geringsleiders de uitbreiding van de EU in het Zweedse Go- tenburg. GPD pagina 3: Brinkhorst wil doorbraak landbouwbeleid forceren De politie maakte zonder veel problemen een einde aan de actie. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - De politie heeft gisteravond omstreeks kwart over zeven op het terrein van Broomchemie in Terneuzen een einde gemaakt aan een actie van Greenpeace. De politie zette hierbij de Mo- (Advertentie) biele Eenheid en speciale een heid uit Midden-Nederland in. Ook de brandweer en de GGD waren te hulp geroepen. In to taal brachten de autoriteiten tachtig man op de been om de actie te beëindigen. De politie hield zeven actie voerders aan. Vier actievoer ders gingen vrijuit omdat ze de actie zelf beëindigden. Greenpeace had zich rond tien uur 's morgens toegang ver schaft tot het terrein en zich vastgeketend aan broorncontai- ners en een heftruck. Zij blokkeerden eveneens de toe gangsdeuren van het productie gebouw. Ook hingen de actie voerders spandoeken op. Met de actie wilde Greenpeace de productie van giftige broom- houdende vlamvertragers stil leggen. Deze vlamvertragers zijn niet-afbreekbare chemi sche stoffen die voorkomen dat producten vlam vatten en uit branden. Ze worden echter in steeds grotere concentraties aangetroffen in de natuur, zoals bij het sluizencomplex bij Ter- neuzen. Vanwege de veiligheid op het terrein drong de directie van Broomchemie er bij de toen nog elf aanwezige actievoerders op aan de bezetting uiterlijk om vijf uur te staken. Toen dat niet gebeurde besloot het driehoeks overleg (burgemeester Barbé, officier van justitie en de politie) in te grijpen. Broomchemie is niet van plan de productie van broomhoudende vlamvertragers stop te zetten. Burgemeester Barbé noemde de actie niet op zijn plaats: „Voor zover ik weet overtreedt Broom chemie de regels absoluut niet. Greenpeace moet, vind ik, an dere wegen bewandelen om zijn gelijkte halen." ff) Vakantie Voordeel Weken Check nu in bij BelCompany: tot 500,~ extra voordeel! libertel Nu exclusief bij BelCompany O vodafone tot vier maanden geen abonnementskosten bij een nieuw Libertel-Vodafone abonnement! Daarnaast krijgt u ook nog eens tot 100,- korting op uw factuur. Motorola V3690 Trilfunctie Voicedial Ingebouwd modem Aanbieding g lciti. 2-)ang Libertel 240 abonnement tn geldig tot en met 14 jum 2001 Meet trrfofmaoe 0600 -1413 door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad wil ophel dering over de rol die burge meester D. Burgers heeft gespeeld bij de mogelijke huur van nieuwe dienstauto's door de Zeeuwse politie. Burgers, korpsbeheerder van de regiopo litie Zeeland, was tot voor kort betaald adviseur bij ING Car Lease. Dit bedrijf was een geïn teresseerde voor een leasecon tract. Volgens J. Goetheer (Groen- Links) had Burgers zich buiten de gesprekken moeten houden over de vervanging van het wa genpark van de politie. „Hij had alle schijn moeten vermijden. Zeker na de affaire Spar van der Hoek had hij extra voorzichtig moeten zijn." De betrokkenheid van de waar nemend burgemeester bij ING Car Lease blijkt uit een brief waarin hij het bedrijf 'succes wenst' in het overleg met de po litie. „Ik hoop dat we dat traject naar beider tevredenheid kun nen afsluiten." De brief is geschreven op brief papier van de gemeente Middel burg. Bijgevoegd is een factuur voor advieswerk van 29.750 gulden. Eind vorig jaar was Burgers als korpsbeheerder aanwezig bij een gesprek tussen het leasebe drijf uit zijn voormalige ge meente Den Bosch en de politie Zeeland. Tijdens dit onderhoud maakte hij geen melding van zijn rol als adviseur. Burgers reageert geschokt op de aantijgingen. „Dit is gewoon een oneerlijke streek om dingen te suggereren die er uitdrukke lijk niet zijn. Gemeen ook omdat iemand mij hier kennelijk een hak probeert te zetten," De politie heeft overigens beslo ten voorlopig geen dienstauto's te leasen. Als dat wel gaat ge beuren moet de opdracht Euro pees worden aanbesteed. ING Car Lease zouden dan samen met andere bedrijven mee kun nen dingen. De PvdA gaat Burgers om op heldering vragen, zegt fractie voorzitter B. de Reu. „Een wet houder die zoiets flikt, hangt." Een eiwaren bestuurder had volgens De Reu moeten weten dat alles wat hij doet, zeker in Middelburg, onder een ver grootglas wordt gelegd. Dom Leefbaar Middelburg wil dat het college met spoed een extra raadsvergadering uitschrijft. van onze redactie binnenland UTRECHT - De directie van de Nederlandse Spoorwegen wil alsnog haar handtekening zet ten onder een akkoord met de vakbonden uit april. Daarin is vastgelegd dat de on dernemingsraad alternatieven mag aandragen voor het om streden nieuwe dienstrooster, het 'rondje om de kerk'. Dat rooster wordt zondag inge voerd. Indien de NS-directie dit alter natief verwerpt, mag de onder nemingsraad naar een arbitra gecommissie stappen. Die raad moet zelf nog nadenken over het akkoord. ANP Met het oog op de parle mentsverkiezingen van vandaag dringt de vraag zich op of de Labourrege- ring van Tony Blair in de armoedigste plekken van Engeland de harten heeft kunnen verwarmen. The Clarences in het noord oosten is zo'n gebied. Het is een buurtschap met duizend inwoners en een werkloosheids percentage van zestig procent. De automobilist moet vanaf 2004 per gereden kilometer een heffing betalen. Het bedrag is de eerste jaren in het hele land even hoog, op elk uur van de dag. Wel wordt onderscheid ge maakt naar schonere auto's en auto's die sterker ver- g vuilen. De kilometertax komt in plaats van de tol poorten die alleen in de Randstad zouden komen. Zeeland Seaports houdt vast aan de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal op de Kaloot bij Borssele. De fos sielen die er worden gevonden, zijn wetenschappe lijk van te weinig waarde om af te zien van de aanleg Q van de containerkade op dat strand. Sébastien Grosjean heeft voor een stunt gezorgd bij de Open Franse tennis kampioenschappen. De als tiende geplaatste Fransman schakelde in de kwartfinales de Ameri kaan Andre Agassi (foto) uit. Grosjean verloor de eerste set met 1-6, maar had vervolgens geen enkel probleem meer met de winnaar ff van 1999. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9,10en 11;sport: 13,14en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 25,26,27,29,31 en 32 door Ali Pankow BURG-HAAMSTEDE - De Zeeuwse gemeenten zullen ele mentaire noodopvang bieden aan asielzoekers die als gevolg van de nieuwe Vreemdelingen wet verstoken dreigen te raken van opvang en zorg. Ook zullen ze het Rijk duidelijk maken dat er in de uitvoering van het nieu we vluchtelingenbeleid een steek los zit. De gemeenten pas sen er bovendien voor daarop te worden afgerekend, in de vorm van korting op de uitkeringen. Dit zei de Schouwse burgemees ter J. Asselbergs gisterochtend in het Asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede tij dens de presentatie van het jaai*verslag 2000 van de stich ting Vluchtelingenwerk Schou- wen-Duiveland. Asselbergs verwees naar inten sief overleg binnen de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Daar is in samenspraak met Vluchtelingenwerk Zee land en met enkele maatschap pelijke en kerkelijke organisa ties overeengekomen dat de mensen hier niet zonder meer aan de terreur van de straat worden overgelaten. Belangrij ke voorwaarde voor tijdelijke noodopvang is wel dat betrok ken asielzoekers bereid zijn mee te werken aan de terugkeer naar hun land van herkomst. In de praktijk blijkt echter dat de ter mijn van 28 dagen die het Rijk hanteert, vaak te kort is om geld en benodigde reisdocumenten te verwerven. Asselbergs hoopt op een 'Zeeuwse oplossing', zo dat de noodopvang in alle ge meenten op dezelfde wijze gere geld zal worden. (Advertentie) „Als het waar is moet de burge meester onmiddellijk vertrek ken," zegt fractievoorzitter H. Akdag. Volgens hem heeft Bur gers ongelooflijk geblunderd. „Dit kan gewoon niet. Het is dom, dom, dom." Vice-fractievoorzitterE. de Vis ser van collegepartij WD doet de reactie van Leefbaar Middel burg af als 'idioterie'. „Burgers heeft twee kleine foutjes ge maakt. Hij had zijn advieswerk niet op papier van de gemeente moeten doen en niet deel moeten nemen aan het onderhoud van ING Car Lease met de politie." B. Wild van de ouderenpartij AOV/Unie55+ stelt dat de bur gemeester 'onhandig heeft ge handeld'. „En dan zeg ik het heel netjes." CDA'er S. Buisman neemt het op voor de waarne mend burgemeester. Volgens Buisman heeft zijn partijgenoot bij zijn aantreden vorig jaar juni keurig gemeld dat hij eigenaar- /directeur is van een consultan cy BV. „Burgers had een leven voor dat hij naar Middelburg kwam. Mag dat." De SGP en de ChristenUnie wa ren gisteravond niet voor com mentaar bereikbaar. pagina 20: alles is te checken naamc noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr. toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste I twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso handtekening: </39'\5) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" 2S%$ZZ di wo sis vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1