PZC Aqualectra zoekt derde partner 17 Schoolconflict Wissenkerke naar dieptepunt Vlissingen bouwt kennisboulevard tussen het kanaal en de spoorweg Goese politie lost reeks diefstallen op Demontage goederenloods begonnen Zeeuwse woningen opnieuw duurder Curagaos nutsbedrijf wil met Delta blijven samenwerken lïskI Rijbewijs kwijt door ongeval vóór examen Dodelijke val zeeuwse almanak Carrière MIDDEN donderdag 7 juni 2001 door Maurits Sep WILLEMSTAD - Het Curacao- senutsbedrijf Aqualectra wil de samenwerking met Delta Nuts bedrijven uitbreiden met een derde partner. Inmiddels wordt al onderhandeld met bedrijven uit Nederland, Curagao en de Verenigde Staten. Aqualectra wil Delta wel bij de samenwer king houden en Delta wil zelf ook betrokken blijven. De samenwerking tussen het Middelburgse en het Curagaose bedrijf staat onder druk omdat Delta er met in slaagt 80 miljoen gulden aan vreemd vermogen aan te trekken. De verklaringen daarvoor lopen echter uiteen. Volgens directeur J. de Back hebben de banken onvoldoende vertrouwen in de economie op het eiland en zijn zij daarom niet bereid geld in het project te ste ken. Directeur S. Martina van Aqua lectra wijst er echter op dat Del ta niet garant wil staan voor de lening. „En wij gingen ervan uit dat Delta dat wel zou doen", al dus Martina. „Wat ik daarvan vind, zeg ik niet. Dat zou de zoektocht naar een oplossing al leen maar kunnen schaden. Omdat Aqualectra er financieel te slecht voor staat, kan zij zelf geen vreemd vermogen krijgen bij een bank. „En dus zijn we nu op zoek naar een derde part ner", verklaart Martina. „Die moet niet alleen kapitaal in brengen, maar ook kennis en kunde. Dat verlangen we van al onze partners. We zoeken een branchegenoot. Hij ontkent dat met het Neder landse energiebedrijf Eneco wordt gesproken. Dat was eer der wel in de markt voor samen werking met Aqualectra, maar trok zich vrijwillig terug. Marti na: „Internationale projecten, zoals op Curasao, passen niet meer in de strategie van Eneco. Windmolenpark Aqualectra wil blijven samen werken met Delta, benadrukt Martina. „Omdat zij ervaring heeft in zowel water als energie en afval. Wij zijn ook actief in water en elektriciteit en willen uitbreiden in de afvalsector. Bo vendien is Delta al aanwezig op ons eiland." Het Zeeuwse be drijf heeft er met Aqualectra een windmolenpark gebouwd. Delta wil zelf ook graag betrok ken blijven, zegt woordvoerster M. van Zuilen. „De marsroute die we hebben uitgestippeld, GOES - Met de aanhouding van zes mensen heeft de politie zo'n dertig inbraken in schuurtjes in de Goese Polder opgelost. Twee van hen worden verdacht van de diefstal, de vier anderen van he ling van de gestolen goederen. De zes zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De zaak kwam aan het rollen nadat een bewoner van de Goese Advertentie vanaf 17-30 uur de Brasserie] Koude pastasalade (vegetarisch) 15,00 Paella 20,00 Varkenshaasje 25,00 vrijdag 8 juni 16.30 uur presentatie Ben Slingenber Een E-mail voor Lumie Maand van het Spannende Boek gratis bij aankoop van tenminste 29,50 aan boeken de thriller "Dovemansoren" van Rinus Ferdinandusse zaterdag 9 juni 11.30 uur René Appel over het vak van misdaadschrijver 14.30-16.30 uur frisse melodieën, gitaarpop en elektronische geluiden Exposities De Directiekamer: Het vroege werk van Kimpc Gangen en brasserie: Jackie Bongers Binnenplein: Ontwerpen van waarde Tecken Akademie Middelburg KERY Beeld &Geluid de Winkel DRVK n Woord Brasserie (Advertentie) Gezellig brunchen blijven we volgen. Dat Aqualec tra een derde partner zoekt, is aan Aqualectra. Voor ons is het in elk geval geen bezwaar." Volgens Martina is drie maan den de tijd genomen om uit de impasse te raken. Daarbij zijn ook nog andere oplossingen mo gelijk dan een extra partner. „Een andere optie is dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Nederland een bank garantie afgeeft. Ook wordt ge keken naar de mogelijkheid om subsidie van het Rijk te krijgen voor de opwekking van duurza me energie op Curasao. Dat zou Delta meer financiële armslag geven voor de samenwerking." Die subsidie zou dan gegeven moeten worden voor het wind molenpark dat Delta en Aqua lectra hebben gebouwd. Martina's voorkeur gaat echter uit naar de eerste oplossing. De samenwerking tussen de bedrij ven bestaat eruit dat Delta die selgeneratoren koopt en die weer verhuurt aan Aqualectra. Daarvoor wordt een nieuw be drijf opgericht.Zij nemen daar in voor ongeveer een gelijk bedrag deel (zo'n 35 miljoen gulden). Daar bovenop is 80 miljoen aan vreemd vermogen nodig. Polder begin mei een inbreker aan het werk zag. Hij waar schuwde de politie, die de ver dachte, een 19-jarige inwoner van de gemeente Goes, op heter daad betrapte. Enkele dagen la ter kon een 16-jarige mededa der, ook uit de gemeente Goes, worden aangehouden. Later werden vier mensen opgepakt op verdenking van heling. De afgelopen maanden la-eeg de politie dertig aangiften binnen van inbraken in schuurtjes in Goes-Noord, waarbij de daders het vooral hadden gemunt op nieuwe fietsen. ■■Ml door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG -Een 38-jarige vrouw uit Vlissingen moet ze venhonderd gulden boete beta len en haar rijbewijs zes maan den inleveren vanwege een ongeval dat ze veroorzaakte voordat ze haar rijbewijs had. De Middelburgse kantonrech ter legde die straf gisteren op, omdat zij zonder rijbewijs een scooter had aangereden. De bromfietser liep als gevolg van het ongeluk blijvend letsel op. De botsing vond vorig jaar sep tember plaats in de President Rooseveltlaan in Vlissingen. De vrouw vertelde dat ze had gehoord dat haar dochtertje misschien een gebroken arm had opgelopen. Haar zoon haal de normaal altijd haar dochter tje op, maar hij was er niet. „Ik was erg ongerust. Ik heb nog op mijn zoon gewacht, maar dat duurde te lang. Toen heb ik zelf maar de auto gepakt", verklaar- de de vrouw. Bij het linksaf slaan op de Rooseveltlaan ver leende de Vlissingse geen voor rang aan een voorbijrijdende scooter. Ze raakte de scooter vol in de flank. De jongen op de scooter scheurde zijn kruisban den en liep blijvend letsel op aan zijn knieschijf. Officier van justitie R. Jeuken zette vraagtekens bij het ver haal van de Vlissingse. In haar verklaring tegenover de politie had zij met geen woord gerept over de gebroken arm van haar dochter. „Als je geen rijbewijs hebt, wordt verondersteld dat je niet kan rijden." Volgens hem was het niet noodzakelijk om te gaan rijden. De officier van justitie vond dat er sprake was van een verkeers- fout met forse persoonlijke schade. Hij eiste een boete van 1450 gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden. Kantonrechter M. Klarenbeek achtte de aanrijding bewezen. Omdat het jeugdige slachtoffer waarschijnlijk de rest van zijn leven mank zal lopen, ontnam de rechter de vrouw het rijbe wijs voor zes maanden. De Vlis singse reed onverzekerd in de auto, omdat zij toen nog niet in het bezit was van een rijbewijs. Daardoor zal zij in de toekomst nog veel aan het slachtoffer moeten betalen.De Vlissingse legde zich gelaten neer bij de straf. „Wet is wet. Ik ben toch schuldig en daarvoor zal ik moeten betalen." MIDDELBURG - Het uit elkaar halen van de monumentale goederenloods aan de Kanaalweg in Middelburg is begonnen. De loods wordt de komende maanden in delen naar Goes verplaatst. In Goes komt de oude NS-loods op het ter rein van de stichting Stoomtrein Goes- Borsele te staan. De stichting is bezig met het opzetten van een spoorwegmuseum. Eerder verhuisde het Middelburgse sein huisje al naar Goes. Gisteren is een begin gemaakt met het demonteren van het dak van de loods en het slopen van het niet- originele binnenwerk. Begin volgende maand moet het gebouw verwijderd zijn. In twaalf stukken gaat het naar Goes. De tachtig centimeter hoge onderbouw wordt door de gemeente gesloopt. De goe derenloods moet plaatsmaken voor de herinrichting van het Stationsgebied. foto Lex de Meester door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De mede zeggenschapsraad (MR) van openbare basisschool De Vliete in Wissenkerke is gisteren in zijn geheel opgestapt. In het standpunt van het Noord-Beve- landse gemeentebestuur, dat er vorige week de schijn van gaf openingen te willen maken in de kwestie rond een nieuwe direc teur, blijkt geen enkele bewe ging te zitten. „De gemeente houdt vol dat on ze kandidaat, Ron Meuldijk, niet kan solliciteren, weigert te zeggen waarom, wil het advies dat voortvloeit uit een eventueel onderzoek niet als bindend aan vaarden en blijft weigeren Meuldijk met een proeftijd van een halfjaar aan te stellen. Wij hebben ons nu maanden ingezet om een oplossing te vinden maar we laten ons niet gebruiken als figuranten in een spel dat ner gens toe leidt. Wij houden ons voortaan bezig met onderwijs, daar hebben we plezier in." Ella Hanse, een van de drie leer krachten die uit de MR zijn op gestapt, voelt zich als een ma rionet gebruikt. „We dachten dat er, met de komst van een nieuw sectorhoofd Onderwijs en Welzijn, J. Doddema, een beetje ruimte kwam, we werden ineens voor een gesprek uitge nodigd. Kennelijk heeft deze ambtenaar ook niet de ruimte gekregen om de zaken op te los sen." Ook de oudergeleding in de MR houdt het voor gezien. De af spraak was dat de gemeente nog één kans zou krijgen om te ver tellen waarom Meuldijk niet in aanmerking kan komen voor de functie van directeur. Doddema moest woensdagmiddag het antwoord schuldig blijven. Wethouder A. Dees-de Looff, die de onderwijsportefeuille be heert, weigert al maanden om antwoord te geven op die vraag. Dat geldt overigens voor alle vragen. „Dat weet ik niet"", is het antwoord op de vraag wat er moet gebeuren nu de MR is op gestapt. Hetzelfde antwoord geeft Dees op de vraag hoe nu naar een oplossing moet worden gezocht. „Ik zit op het ogenblik ziek thuis, dus ik weet niet wie de beleidsverantwoordelijk heid draagt. Vraag het maar aan Doddema." Ook op de vraag of Doddema beleidsbeslissingen mag nemen, zegt Dees het niet te weten. Met het opstappen van de MR en het ontbreken van een direc teur, is op De Vliete een onwetti ge situatie ontstaan en de im passe is nu compleet. Volgens Willem van de Berge, die na mens de ouders spreekt, is het station van de ludieke publieks acties al lang gepasseerd. „Er lopen zoveel mensen met frus traties over het gemeentebe stuur rond, je kunt het niet meer op een lollige manier onder de aandacht brengen. We moeten onderzoeken hoe we verder kunnen gaan. Praten kunnen we net zo goed tegen de muur, dus wellicht dat alleen de juridische weg nog open blijft." Afspraak Intussen doen steeds luider ver halen de ronde als zou Dees een geheime afspraak hebben met de vorige directeur, die na an derhalf jaar ziekteverlof is ver trokken. Hem zou zijn beloofd dat Meuldijk geen directeur mag worden omdat hij het slecht functioneren van het vo rige hoofd zou hebben aange zwengeld. „Officieel heet het dat Meuldijk partij was in een conflict", zegt Michiel Gude, kersvers ex-lid van de MR. „Dat lijkt me logisch, als je geen twee partijen hebt, heb je geen con flict. Hier zou een klokkenlui der gestraft moeten worden voor een misstand die hij aan de kaak heeft gesteld." Dat hardop wordt gefluisterd over een beerput die over de vorige directeur angstvallig is dichtgehouden, wil Gude kort zijn: „Als de gemeente geen dui delijke antwoorden geeft, zullen de burgers zelf naar ant woorden zoeken en ze waar schijnlijk ook vinden." Vlissingen zou in de buurt van de Edisonweg meer kennisintensieve instellingen willen zien, zoals de Hogeschool Zeeland rechts, en min der kennisextensieve, zoals de zeilmakerij links. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Instellingen die het predi kaat kennisintensief verdienen, zijn wel kom op het terrein tussen het Kanaal door Walcheren, de Prins Hendrikweg en het spoor in Vlissingen. „We moeten de kwali teiten die we daar al hebben zoveel mogelijk uitbuiten. Ik denk aan instellingen die iets te maken hebben met onderwijs, informa tie/communicatie, media en onderzoek. Ze hebben profijt van eikaars voorzieningen en er kan snel kennis en ervaring uitgewis seld worden", zegt wethouder H. de Haas (PvdA/ruimtelijke ordening). Een aantal gebouwen van de onderwijsin stellingen ROC Zeeland en de Hogeschool Zeeland liggen al in het gebied. De scholen gaven onlangs in een masterplan aan dat ze een huisvestingsprobleem hebben en dat zij uit willen breiden richting het kanaal. Daarvoor hebben ze samen 32 miljoen gul den over. „In hun visie zal de Edisonweg verdwijnen en daarvoor in de plaats ver schijnt een parkeerterrein. Aan het water komen enkele gebouwen en er ontstaat ruimte voor campusachtige activiteiten." De Haas zegt de uitbreidingswens van de scholen te kunnen begrijpen. „De concur rentie met andere instellingen is groot. Ze moeten goede, moderne voorzieningen heb ben." De gemeente is aan de slag gegaan met het masterplan van de onderwijsinstelling. „We hebben intussen ook subsidie aange vraagd bij de provincie voor herstructure ring van oudere bedrijventerreinen." Naast de nieuwe locaties voor de scholen zal er plaats komen voor hoogwaardige bedrij ven. „Gevolg is ook dat andere, zittende be drijven zullen verdwijnen", zegt De Haas. Dat geldt bijvoorbeeld voor de afvalver werking van de gemeente Vlissingen. „Daarvoor is heus een andere plaats te vin den." Maar ook staan er momenteel (bedrijfswo ningen op het te voorziene hoogwaardige bedrijventerrein. En er liggen bedrijven die 'niet binnen het profiel kennisintensief val len', zoals een zeilmakerij, enkele handels ondernemingen, een autobandenbedrijf en ondernemingen die gelieerd zijn aan visse rij- en scheepsactiviteiten. „Ik zeg niet dat voor alle problemen een oplossing is te vin den. Zo werkt dat niet. Maar als we goed met de eigenaren overleggenkomen we er hope- lijk uit. In de loop der tijd zijn die bedrijven daar ooit gewoon begonnen, zonder dat er een idee achter zat. We kunnen nu een orde ning aanbrengen en de bedrijven een andere plaats aanbieden." Wytze Patijn, van bureau Kuiper en Com pagnons, heeft de supervisie. Aan de bouw en de inrichting van het gebied worden voorwaarden gesteld. Het moet een mooi, toegankelijk terrein worden, met veel ruim te en oog voor de architectuur. Grenzend aan de kennisboulevard ligt het Edison- park, dat eveneens het oormerk hoogwaar dige bedrijventerrein heeft. Een aantal be drijven heeft zich daar gevestigd. Volgens De Haas is er veel vraag voor dit soort terrei nen. „En dat wordt in de toekomst alleen maar meer. Dat blijkt ook uit de belangstel ling voor het gedeelte van het Edisonpark dat onlangs bouwrijp is gemaakt. Daarvoor hebben zich alweer vier kandidaten ge meld." Media In de visie van de gemeente groeien de ken nisboulevard en het Edisonpark naar elkaar toe. De terreinen zullen elkaar positief beïn vloeden. „En als we dan nog iets verder kij ken dan kom ik uit bij het gebouw van de PZC. Vlak daarnaast is ruimte voor een be drijf dat bijvoorbeeld iets met media te ma ken heeft. Omroep Zeeland? of ZeelandNet? Wij zouden wel willen dat ZeelandNet ver huist van Kamperland naar Vlissingen." De Haas ziet voor de andere zijde van de Prins Hendrikweg, aan de Binnenhaven, ook uitbreidingsmogelijkheden. „Die hoek is geschikt voor werken, recreëren en wo nen. Maar dat is niet iets dat we binnen drie jaar kunnen regelen. Daarover laten we wel onze gedachten gaan. Het Havenschap is daar heer en meester. Als het van dat terrein afwil, komen wij pas kijken." door Henk Postma MIDDELBURG - De huizen prijzen in Nederland zijn in april gestegen tot recordhoogte. De prijs van een koopwoning bedraagt gemiddeld 447.000 gulden, 11.000 gulden meer dan in maart. Zeeland, waar de prij zen gemiddeld fors lager zijn, volgt die ontwikkeling. Hier kostte een woning in april ge middeld het recordbedrag van 300.000 gulden, 18.000 gulden meer dan in maart. Dat blijkt uit cijfers van het Kadaster. Het gaat om de gemiddelde prijs van alle woningen, exclusief appar tementen. Zowel landelijk als in Zeeland zijn woningen nu gemiddeld een halve ton meer waard dan een jaar geleden. Sinds september vorig jaar zijn huizen de ene maand wat duurder en de vol gende maand wat goedkoper. Dat leek te wijzen op een stabili sering. Maar in april piekten de prijzen weer. In Zeeland stijgen de huizenprijzen al enkele maanden: van het eerste kwar taal van dit jaar steeg de prijs in Zeeland gestaag: van 264.000 gulden in januari naar 300.000 gulden in april. Volgens account manager C. Moens van het Kadaster in Mid delburg stijgt de huizenprijs, zowel in Nederland als in Zee land, doordat de vraag meer stijgt dan het aantal woningen dat wordt gebouwd. Vorig jaar werd een huis in Zeeland gemid deld 14,5 procent meer waard. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam daar nog eens 13,5 procent bij. Appartementen worden niet meegeteld omdat de prijzen daarvan zoveel van elkaar verschillen dat die het beeld scheef trekken. Het Ka daster heeft wel de indruk dat de appartementen navenant duurder zijn geworden. Het Kadaster registreert iedere woning die van eigenaar wis selt. Dat zijn ook de woningen die niet verkocht of gekocht worden met de hulp van een ma kelaar. Vandaar dat de cijfers afwijken ten opzichte van de ge middelde prijzen die de make laars verenigd in de NVMpubli ceren, temeer omdat de NVM de uitschieters naar boven en be neden uit-de cijfers haalt. Bouwers en projectontwikke laars geven de politiek de schuld van de krapte op de woning markt. Het aantal nieuw ge bouwde woningen daalt door dat veel tijd is gemoeid met procedures. Ze vinden dat te veel mensen en belangenorgani saties invloed kunnen uitoefe nen op vergunningen en bestemmingsplannen. De bouwbedrijven zelf hebben het probleem dat ze niet makkelijk aan personeel en materiaal kun nen komen. OVEZANDE - Een 61-jarige vrouw uit Ovezande is bij een val van een balkon van een wo ning aan de Noldijk overleden. Volgens de politie is ze vermoe delijk onwel geworden voordat ze de val maakte. Ze kwam te recht in de tuin. De traumaheli kopter is nog ingeschakeld, maar reanimatie mocht niet meer baten. Bij dat jonge bedrijf in de Vlissingse binnenstad kreeg een werknemer een oude be kende aan de telefoon. Onder het mom van vriendschappe lijke belangstelling hengelde die nieuwsgierig naar de stand van zaken bij de onder neming. Toen onze werknemer daar instapte, was de toekomst van zijn nieuwe werkgever weliswaar prachtig in plan nen beschreven, maar nog zeer ongewis. De beller was benieuwd of de werknemer zijn carrièrestap inmiddels betreurde. Maar luide sirenes en alarm bellen van passerende hulp diensten, die binnenwaaiden door de open ramen, onder broken het gesprek. „Wat is dat daar bij jullie, het gaat nogal met al die sirenes? vroeg de beller. „Oh dat," blufte onze werk nemer ijskoud, ,,'t Is het ein de van de maand. Dan komen ze ons salaris brengen. En dan zetten ze de straat meest al af." elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17