Clinton leidt afgang Agassi in Caucchioli rijdt de Giro van zijn leven Ros verkiest vrome Bartali boven Coppi Rechter ingezet bij dopingzaak kegelen Toekomst van TT in Assen gewaarborgd Dagsucces Van Bon in Verenigde Staten Ook Vis uit de strijd in Parijs NK voor springruiters in Mierlo Bulk bondscoach kanovaarsters Cricketteam wint oefeninterland Negen grootmeesters bij NK Metamorfose tijdens bezoek van oud-president aan Roland Garros Forconi nieuwe dopingzondaar donderdag 7 juni 2001 PARIJS - De laatste Nederlandse deelnemer heeft gisteren af scheid moeten nemen van Roland Garros. Tennisster Caroline Vis verloor in de kwartfinale van het dub bel met haar Amerikaanse partner Nicole Arendt met 6-3 6-4 van de Joegoslavische/Spaanse combinatie Jelena Dokte en Conchita Martinez. Vis was de enige die de eerste week in Pa rijs overleefde. De Nederlanders in het enkelspel kwamen niet verder dan de eerste ronde. Alleen Sjeng Schalken haalde de tweede schifting, maar verloor daarin van de Brit Tim Henman. ANP BAARN - De Nederlands springruiters krijgen dit seizoen alsnog een nationale titelstrijd. De besturen van de Neder landse Federatie voor Springruiters en CH Mierlo hebben dat besloten. De nationale kampioenschappen zullen van 10 tot en met 12 augustus in Mierlo worden gehouden. De Neder landse Hippische Sportbond moet het initiatief op 19 juni nog officieel goedkeuren, maar de betrokken partijen verwachten geen problemen. Aanvankelijk stond het Nederlands kampi oenschap van 15 tot en met 17 juni in Hoofddorp op het pro gramma. Dat evenement werd afgelast wegens de mond- en klauwzeercrisis. Het bestuur van CH Mierlo is er de afgelopen tijd in geslaagd extra sponsorgelden te genereren. ANP HAARLEM - Nicole Bulk is benoemd tot bondscoach van de kanovaarsters. Ze zal zich in het bijzonder bezighouden met de vrouwensprintploeg. De 32-jarige vaarster uit Uithoorn miste vorig jaar de olympische regatta in Sydney maar be sloot desondanks haar loopbaan voort te zetten. Bulk zal haar eigen topsportactiviteiten combineren met het bondscoach- schap over de vrouwenploeg. Ze maakt deel uit van de ploeg die van 15 tot en met 17 juli in het Franse Mantes la Jolie zal deelnemen aan de eerste wereldbekerwedstrijd sprint. ANP AMSTELVEEN - Het Nederlands cricketteam heeft de eerste van drie oefeninterlands tegen ECB, het Engels amateurelf tal, met 1 wicket gewonnen. Oranje speelde goed, onder uit stekende omstandigheden. Engeland kwam in 50 overs tot 201 all out, met Chapman (76) als topscorer. Lefebvre bowlde met 2 voor 18 uitstekend en ook De Leede kon met 3 voor 34 te vreden zijn. De overige wickets werden genomen door Gokke, Kloppenburg en Esmeijer, ieder 1. Nederland moest vervol gens tot de laatste over wachten voor de overwinning. Van Oosterom (68) en Zulfiqar (31) gaven Nederland een goede start, maar de rest van het elftal kon het niet afmaken. In de laatste over, met de laatste twee Nederlanders aan het wicket, sloeg Smits met een 4 de winning hit. ANP LEEUWARDEN - Na twintig jaar is het NK schaken weer te rug in Leeuwarden. Loek van Wely en Zhao Qin Peng verdedi gen vanaf 21 juni hun titel. Bij de mannen doen zeven groot meesters mee, bij de vrouwen twee. Grote afwezige bij de mannen is Jan Timman. Het toernooi paste niet in het schema van de Amsterdammer die overigens wel op de slotdag (30 ju ni) de prijsuitreiking voor zijn rekening zal nemen. De tien deelnemers zijn Van Wely, Piket, Tiviakov, Van der Sterren, Nijboer, Van der Weide, Van den Doel, Van der Werf, Van der Wiel en Ernst. Bij de vrouwen bindt Peng de strijd aan met Tea Lanchava, Erica Sziva, Petra Schuurman, Colleen Otten en Bianca Muhren in een dubbelrondige zeskamp. Schuurman, Otten en Muhren debuteren op het NK. ANP Het was niet de uitslag (1-66-1 6-1 6-3 voor Grosjean) waar door Agassi-Grosjean dat pre dikaat kreeg, maar de onwaar schijnlijke metamorfose van Agassi gedurende Clintons aan wezigheid. Wat de glorieuze en tree van Clinton met de ge moedstoestand van Agassi deed, zal wel nooit aan de op pervlakte komen. De 31-jarige Amerikaan, twee jaar geleden winnaar aan de Avenue de la Porte d'Auteuil, ontweek na af loop vragen op een onbeschofte manier. De eerste journalist werd afgeblaft met „Waar heb je het over?". De tweede die het onderwerp Clinton in zijn vraag opsloot, kreeg van Agassi te ho ren dat hij de ex-president niet had opgemerkt. door Gertjan van Geen PARIJS - De onverwachte komst van Bill Clinton was er een met desastreuze gevolgen. Andre Agassi raakte gisteren op Roland Garros volledig van de kook in zijn kwartfinale tegen Sebastien Grosjean. Onder het toeziend oog van de oud-presi dent van de Verenigde Staten le verde de Las Vegas Kid goed be schouwd een wanprestatie in een van de krankzinnigste ten niswedstrijden op het hoogste niveau ooit gespeeld. Dit was niet een wedstrijd waarin de mondiale nummer tien (Grosjean) simpelweg bo ven zi chzelf uitsteeg om de beste tennisser ter wereld in een van de grootste arena's ter wereld te verslaan. Dit was een kwartfi nale van een Grand Slam waar in Agassi lamgeslagen werd door emoties. Positieve of nega tieve gevoelens tegenover Bill Clinton, die hem een nooit eer der ervaren druk hadden opge legd. Elke seconde langer op het court central was hem teveel. Hij deed wel alsof hij voor win ners ging, maar zijn alles-of- nietsspel had weinig te maken met een uitgekiend speelplan. Natuurlijk raakte Grosjean in een trance - hij sloeg ongeloof lijke ballen - maar van een strateeg als Agassi mag veel meer verwacht worden. De meest getalenteerde van alle tennissers op deze aardkloot liet zich als nooit tevoren kennen. In deze fase van een Grand Slam, met de Coup des Mousquetaires zo dicht binnen handbereik, was wat Agassi deed onvergeef lijk. Hij belazerde zichzelf, het publiek en zijn tegenstander, die voor de tweede keer dit jaar de halve finale van een Grand Slam haalde. Daarin staat Grosjean tegenover de Span jaard Alex Corretja, die Roger Federer klopte met 7-5 6-4 7-5. Op de persconferentie na afloop zat Agassi er schichtig bij. Als een paranoïde man die de hele wereld tegen zich voelde. Ie mand in shock. 01' er iets was geweest dat hem problemen had gegeven? „Ja, Sebastien Gi'osjean." Of hij iets anders had willen doen? „Ja, gewonnen." Of er een probleem was met zijn tactiek? „Nee, ik speelde goed. Hij veel beter." Of hij geduld had moeten heb ben om Grosjean te laten uitra zen? „Ja, maar de tijd was om." Of er toch een relatie was tussen de aanwezigheid van Bill Clin ton en het winnen van slechts drie games? „Het klinkt alsof u het allemaal al hebt uitge dacht." En weg was Agassi, tout Paris in hevige vertwijfeling achterla tend. En zichzelf nog wel het meest. GPD Onzin Het was natuurlijk onzin. Agas- I si was furieus begonnen. Binnen twintig minuten had hij de eer- ste set op zak. Toen hij had plaatsgenomen op zijn stoel voor de reguliere pauze van twee minuten, raakte het court j Philippe Chatrier in vervoering. Bill Clinton werd bij zijn entree op de presidentiële tribune mas saal toegejuicht. Behalve door zijn landgenoot op de baan. Agassi raakte van slag, won in de twee volgende sets slechts twee games en produ ceerde een leger afzwaaiers. Clinton, die als toeschouwer een korte pauze had genomen, zag Agassi niet de eerste twee games i van de vierde set winnen. Toen i hij terugkeerde, leidde de num- mer drie van de plaatsingslijst I met 2-1Om daarna opnieuw de kluts kwijt te raken. Slechts bij I 2-3 won hij nog een spel. Andre Agassi werpt het hoofd in de schoot na zijn zoveelste misser tegen Sebastien Grosjean. Ook toeschouwer Bill Clinton ziet het somber in. foto's Michel Euler/AP en Dusan Vranic/AP van onze sportredactie SAN REMO - Pietro Caucchioli maakt de Giro van zijn leven mee. De Italiaanse wielrenner uit de Alessio-ploeg behaalde gisteren zijn tweede ritzege in de 84e edi tie van de Ronde van Italië. Caucchioli (25) versloeg zijn vluchtmak- ker Jose Azevedo in de sprint. Het tweetal kreeg na de rustdag alle ruimte van de klassementstoppers. Vandaag staat de koninginnenrit met aankomst boven 2000 meter op het programma. De 84e Giro d'Italia nadert de ontkno ping. De zeventiende etappe leverde gis teren rond San Remo niet meer dan een schimmenspel op. Klassementsleider Gil- berto Simoni hield zijn voornaamste ri vaal Dario Frigo goed in het oog. Het ver schil van vijftien tellen is eigenlijk niets voor de zwax-e bergrit over 230 kilometer van vandaag. Jan Ullrich liet zich ook weer zien. De Duitser gebruikt de Gix*o als training voor de Ronde van Frankx-ijk, die op 7 juli start. In de zeventiende rit joeg hij in de slotfase van de korte x-it over 119 kilometer met zijn teamgenoot Matthias Kessler op de vluchters Caucchioli en Azevedo. De Ita liaan was bij de tweede beklimming van de Passo di Ghimbegna op kop gekomen. In de afdaling reed Azevedo als een razen de naar hem toeIn het dal hadden ze veer tig seconden voorsprong. Daar bleven er uiteindelijk 27 van over. Ullrich spurtte nog wel naar de derde plaats. Hij liet we ten na de Giro nog slechts één keer op de fiets te stappen: op 1 juli bij de Duitse kampioenschappen. Voor de rest neemt hij rust met het oog op de voor hem be langrijkere Tour. In de sprint om de dagzege was Caucchioli een stuk beter dan Azevedo, die hoopte met zijn vlucht de topvijf van het alge meen klassement binnen te dringen. Dat lukte de Portugees niet; daaxwoor kwam hij negentien tellen tekort. Caucchioli won eerder de achtste etappe. Net als de Italianen Quaranta en Cipollini en de Duitser Hondo staat zijn teller nu op twee. Hij was dolgelukkig. „Deze twee zijn mijn mooiste zeges. Ritten in een gro te ronde zijn bijzonder. Zeker als je als renner meestal in dienst van een kopman rijdt. In mijn geval voor Ivan Gotti." ANP/AFP door Edward Swier DEN HAAG - Een foto zegt, zelfs al doe je daar soms een schrijver mee tekort, vaak meer dan duizend woorden. Achter de prent die de kaft van Martin Ros' nieuwe wielerboek Triomf. De heldenlevens van Fausto Coppi Gino Bartalisiert, schuilt zelfs een heel verhaal. Wie gaf wie, tijdens die elfde etappe naar Sestrieres in de Tour van 1952, nu toch de drink bus? Coppi aan Bartali, of an dersom? Het leidde in Italië tot kamer vragen, verhitte discussies in het café, ja zelfs tot slachtoffers eisende schermutselingen tus sen de Bailalisten en de Coppi- aanhangers. Wie had zijn zwak te getoond, wie was op dat mo ment de mindere, de onderge schikte? Geen van beide helden wilde toegeven andermans hulp gretig te hebben geaccepteei'd. Totdat Bartali enkele jaren te rug - 'De Vrome' wilde waar schijnlijk met een schone lei af scheid nemen van het aardse bestaan - vertelde dat juist hij Coppi de waterkruik had gege ven en die op het moment dat de fotograaf afdrukte net weer te rugkreeg. Ook Martin Ros vocht jarenlang een, vooral innerlijke, twist uit. In zijn laatste wielerboek (de Hilversumse auteur noemt het zelf zijn allerlaatste) kiest Ros uiteindelijk voor Bartali. Het is, ook vanwege zijn voortschrij dende leeftijd, misschien niet eens vemonderlijk. Bartali's haast voorbeeldige levensstijl komt in Triomf uitgebreid ter sprake. Ros gaat in zijn bewon dering voor de Italiaanse cam- pionissimo zelfs zo ver dat hij slechts terloops rept over diens enige levenszonde; Bailali rookte namelijk na zijn impo sante loopbaan als een ketter. Op zijn geheel eigen wijze schetst Ros het verhaal van twee jeugdhelden, diezijnleven 'geu rig maakten'. En die ook nadien zijn grote idolen bleven, wat veel zegt over Ros' kinderlijke enthousiasme. Bartali, die het allemaal zo netjes speelde en in dertijd voor de katholieke kerk misschien wel net zo'n grote klantentrekker was als de paus zelf, komt er het beste af. Maar hij deed misschien ook wel té weinig tegendraads. Nee, dan Coppi, die door het aan te leggen met 'La dama bianca', de mysterieuze dame in het wit, zijn plaatsje in de hemel ver speelde. Maar die ook zoveel voor de wielersport betekende door zijn innovatieve ideeën over materiaal en vooral voe ding. Ros, opgegroeid in het Hilver sumse Klein-Rome, was gek op Coppi vanaf de dag dat hij deze in het Olympisch Stadion van Amsterdam aan het werk had gezien. Hij kwam er zelfs door in gewetensnood. Zulk een groot renner had hij eigenlijk nog nimmer gezien. Maar het was, levend naar de mores die in zijn zwaar katholieke woon- en leef omgeving gewoongoed was, niet alledaags Coppi te aanbid den. Ros, niet vies ex-van een beetje uit de pas te lopen, deed het niettemin. Niet vreemd als je zijn schunnige praatjes, over (het onderdrukken van) aller hande seksuele gevoelens in zijn jeugd, nuleest. Martin Ros' laatste wielerboek is overigens niet geheel nieuw. In Heldenlevens kwamen al gro te stukken ervan voor. Toch is het, vanwege zijn ultieme keus voor het heiligste boontje Bar tali, en de laatste ontboezemin gen over zijn eigen, toch wel bewogen jeugd, alleszins le zenswaardig. Zelfs voor een niet-katholiek. GPD Martin Ros: Triomf. De heldenle vens van Fausto Coppi Gino Bar tali 207 pag./f 39,90. Uitgeverij: Thomas Rap, Amsterdam. SAN REMO - De Ronde van Ita lië heeft gisteren opnieuw een dopingzondaar opgeleverd. De Italiaanse wielrenner Riccardo Forconi blijkt bij een controle na de proloog op 19 mei positief te zijn bevonden. De teamgenoot van Marco Pan- tan i is direct door zijn werkge ver Mercatone Uno uit de koers gezet. Een dag eerder werd be kend dat de Fransman Pascal Hervé was gepakt op doping. Net als Hei*vé is Forconi al eer der op dopegebruik betrapt. De dex*tigjarige Italiaan moest in 1998 de Ronde van Italië wegens een positieve controle verlaten. Overigens is de kans klein dat Pantani vandaag nog van start gaat in de Giro. De Italiaan be ëindigde de zeventiende etappe gisteren anoniem als 89e, op zo'n twaalf minuten van win naar Caucchioli. Pantani, die griep heeft, heeft een definitieve beslissing over zijn verdere deelname uitgesteld tot van ochtend vroeg. SID/ANP foto Stefano Rellandini/Reuters door Leo van de Ruit MAASTRICHT - Woedend om de besmeuring van zijn goede naam, zal de op doping betrapte erevoorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Kegel Bond naar de rechter stappen voor eerherstel. Jean Thans (58) uit Maastricht zette gisteren zijn advocaat tot actie aan na een berisping door het bestuur van de KNKB. Hij voelt zich onheus bejegend. „Mijn naam is door de stront gehaald." De dopingaffaire rond de oud voetbalprof van VW en Racing Hasselt zou nooit openbaar zijn geworden als de geldende regels waren nageleefd. Thans be schikte namelijk over een me disch attest en heeft dit ook in geleverd bij de dopingcontrole |n maart bij de Nederlandse kampioenschappen voor clubs in Nijmegen. Thans was bij het NK actief voor de Maastrichtse kegelclub De Ridder. Omdat sinds enkele jaren op sterke aandrang van staatssecretaris Yliegenthart alle bij NOCNSF aangesloten sportbonden een antidoping- reglement moeten hebben, kon het gebeuren dat in maart in Nijmegen controleurs van Do- CoNed opdoken. Thans moest eveneens urine inleveren. Voor dien had hij zijn medisch dos sier ingeleverd bij zijn boncl. Het hoofdbestuurslid van de KNKB die als bondsgedelegeei'de bij de dopingcontx-ole aanwezig was, heeft een kopie van het medisch dossier overhandigd aan de on afhankelijke inspecteux-s van DoCoNed. Twee jaar geleden kreeg Thans een nieuwe heup en anderhalf jaar geleden ondex-ging hij een zware hartoperatie waarin hij drie by-passes kreeg. Sindsdien gebruikt Thans dagelijks een vijftal medicijnen. De vochtaf- drijver daartussen staat ver meld op de internationale do- pinglijst. Na zijn loopbaan als voetballer stortte Thans zich op het kege len. Hij won vijf Nederlandse ti tels. Hij was zestien jaar be stuurslid en acht jaar voorzitter van de KNKB. ANP Pietro Caucchioli heeft José Azevedo van zich afgeschud in de sprint en wint in San Remo. van onze sportredactie ASSEN - De Dutch TT heeft een nieuwe sponsor. De WK-motor- races op het circuit van Assen, op de laatste zaterdag van deze maand aan de 71e editie toe, heeft vanaf 30 juni het Franse tabaksmerk Gauloises als voor naamste geldschieter. Na jaren Rizla wordt de huisstijl van oranje in blauw veranderd. Jos Vaessen, voorzitter van de Stichting Circuit van Drenthe, maakte gisteren melding van een gewaai'borgde toekomst. Minister Borst (Volksgezond heid) heeft onlangs voor de cir cuits in Assen en Zandvoort een uitzonderingspositie in ver band met de elders verboden ta baksreclame geschapen. De Tweede Kamer zal zich binnen kort over de situatie buigen. De samenwerkingsovereenkomst met het marketingbureau Dor- na, dat de rechten van de we reldkampioenschappen wegra ce in de 125cc, 250cc en 500cc bezit, werd tot en met 2011 ver lengd. Wat betreft de vei'bouwing van het circuit was de politieke be slissing en de komst van Gauloi ses aaiüeiding om de derde fase te gaan uitvoeren. De kosten daar-van bedragen circa 18 mil joen gxxlden. De werkzaamhe den beginnen op 10 september, dii'ect na het WK superbike. In april 2002 zal het circuit van een nieuwe asfaltlaagzijn voorzien, terwijl de beruchte Veenslang wordt verlegd. „Voor de span nendste, en de grootste race van het seizoen", aldus Vaessen. De organisatie van de Dutch TT heeft acht wildcards uitgedeeld voor deelname aan de WK-races op zaterdag 30 juni. In de 125cc stai-ten vier Nederlanders, in de 250cc drie Nederlanders en een Amerikaan dankzij deze specia le uitnodiging. In de 125cc werden Adri den Bekker, Wilhelm van Leeuwen, Ronnie Timmer en Patrick Lak- exveld aan het deelnemersveld toegevoegd, in de kwartliter- klasse geldt dit voor Gert Pie per, Jarno Boesveld, Arnold Litjes en de Amerikaan Jason di Salvo. In de 500cc-klasse star ten de twee reguliere Neder landse deelnemers, Jurgen van den Goorbergh en Barry Vene man. ANP door Rob Kramp LANCASTER - Leon van Bon heeft de First Union Invitatio nal op zijn naam gebracht. De nationaal kampioen ontsnapte in de slotfase uit een kopgroep van vijf en had na 147,5 kilome ter op de meet in Lancaster drie tellen voorsprong op de Ameri kaan George Hincapie. De wedstrijd maakt deel uit van de First Union Series, een vijf daags wielerevenement waarop elk jaar tienduizenden Ameri kanen afkomen. Van Bon (Mer cury) reed in de voorlaatste ron de met Piil (CSC), Klasna (Saturn), Hincapie (US Postal) en ploeggenoot Cooke weg uit een groep van 25 renners. Het vijftal werkte goed samen en nam snel een voorsprong van ruim een minuut. In de laatste kilometer leken de koplopers zich voor te bereiden op de sprint toen Van Bon een venijni ge demarrage plaatste. Vorige week was Van Bon ook succesvol in de States. Hij won de Capitol Cup in Washington DC. Een dag na zijn succes won ploegmakker Jans Koerts de Clarendon Cup. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15