F red registreert straling ruimte ■S&C0 SLIPS, PZC Sonde slaat krater als voetbalveld in komeet DE 4E GRATIS 18 .iih. Cybercriminaliteit wordt steeds erger 3 SLOGGI slq50 8 Eerste voorbereidingen voor bemande expeditie naar Mars «nSaSSSai Haardracht verraadt kwade stier Genenkaart bevat nog gaten Moderne mens door ander menu Waterstofperoxide reinigt gifgrond Vrouwelijke zangers leren sneller postzegels LJlNederland W woensdag 6 juni 2001 door Ben Apeldoorn Fred heet hij. Aanvankelijk was zijn naam Phantom Torso, maar Fred klinkt amica ler. Hij lijkt op een creatuur dat door de roemruchte baron Von Frankenstein gemaakt zou kun nen zijn. Opgebouwd uit een lu guber onderdelenpakket. Maar dan zonder armen en benen. Bo vendien proeft, ziet, hoort, voelt en ruikt Fred niets. Menselijke zintuigen ontbreken. Eten doet hij ook niet. Hij registreert al leen: hoe schadelijk straling vanuit de ruimte nu eigenlijk voor astronauten is. Want ooit willen we toch ook eens een keer naar de planeet Mars... Fred werd eind april als een soort vondeling achtergelaten in het Internationale Ruimte Station ISS door de astronauten van de Space Shuttle die hem mee naar boven hadden geno men. En nu hangt hij de komende vier maanden stil in een hoekje van het bemanningsverblijf van het ISS als een 40 kilogram zware, een meter grote mascotte. Begin september mag hij pas weer naar beneden. Onafgebroken meet hij de stra ling die van buitenaf in het ver blijf doordringt terwijl het ISS elke ongeveer anderhalf uur een rondje om de aarde beschrijft. Het hoofd van Fred en zijn torso zitten namelijk vol met detecto ren en sensoren. Vijf zogeheten actieve detectoren zijn aange bracht op plaatsen waar zich bij een echt mens belangrijke orga nen bevinden: de hersenen, de schildklier, het hart, de dikke darm en de maag. „Deze actieve detectoren meten van seconde tot seconde gedu rende elke omloop rond de aarde de sterkte van de straling," legt dr. Gautam Badhwar van NASA's Johnson Space Center uit. Die meetresultaten worden direct naar de aarde geseind. De andere passieve detectoren zijn met lithiumkristallen uitgerus te dosimeters. Daarvan zijn er in Fred's torso 416 aangebracht." „Die meten de totale stralings- doses die op al die plaatsen ge durende vier maanden inwerkt. Dat wordt dus pas duidelijk als Fred in september in ons labo ratorium uit elkaar gehaald is en we de door elke detector ver zamelde straling hebben geme ten." Onder leiding van Badhwar was een team van stralingsdeskun digen en ruimtebiologen vier jaar bezig met de ontwikkeling en opbouw van Fred. Hij heeft een kunstmatige huid en daar onder gelegen beenderen en or ganen die qua samenstelling het menselijke weefsel zo goed mo gelijk benaderen. Dat maakt het voor het eerst mogelijk de scha delijke invloed van ruimtestra ling op het inwendige van het menselijke lichaam in kaart te brengen. Langdurig „Tot nu toe is die invloed alleen door detectoren op de huid van astronauten gemeten," zegt Badhwar. „Wij willen ook de ge volgen van langdurige bloot stelling aan kosmische straling voor de menselijke organen, on der die huid dus, nagaan. Het is vergelijkbaar met zonnen. Daar wordt je huid rood of bruin van, maar tot dusverre heeft nie mand onderzocht hoe de rest van je lichaam op geregelde overdoses aan zonlicht rea geert." Astronauten staan in de ruimte bloot aan drie soorten kosmi sche straling. Het meest schade lijk zijn atoomkernen van voor al zwaardere elementen die door supernovae, ontploffende zware sterren, naar alle kanten de ruimte in worden geslingerd. De zware atoomkernen richten op de langere duur de meeste schade aan aan menselijk cel weefsel. Deze stralingssoort is overal in de ruimte aanwezig. De tweede soort schadelijke straling wordt gevormd door protonen die met name bij uit barstingen op de zon in enorme hoeveelheden worden uitgesto ten. Bij dergelijke gebeurtenis sen wordt vrijwel evenveel schadelijke stralingsenergie ge produceerd als de reguliere kos mische straling. „De derde vorm van schadelijke straling schuilt in de in 1956 door de geleerde James Van Al len ontdekte stralingsgordels rond de aarde," aldus Badhwar. „Deze Van Allen-gordels be staan uit deeltjes afkomstig van kosmische straling die gevan gen zijn in het aardmagnetische veld en daarin rond spiralise- ren. De van deze gordels afkom stige straling is het meest intens boven het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan en Zuid- Amerika. Het ISS heeft er tij dens elke omloop rond de aarde ongeveer 23 minuten voor nodig om dat gebied te doorkruisen." Freds metingen van al deze stra lingssoorten moeten een ant woord geven op de vraag welke stralingsdoses het menselij ke li chaam en de organen daarin nu in feite te verwerken krijgen bij LSSfifMJüiii J J *5}»n tt Jft .hü v i4M M 4 i 4 SfMteïf W i i i ui S als!*"***! **ttf tti tififilif H diSIf! ri m t n ut I m v x m 1 MUMU tiritfii HUIMl tMtitis *-** *-«*«•* t 4 f 4 4 4 4 4 M I M 4 •41*11*4 siflsjsaasaas; a-s-a y* s 5 a a 4^5 sar 5 a 3 s ïSïfi S3 3I2 SS langdurig verblijf in de ruimte. „Want over een of twee jaar zal het ISS permanent bemand zijn en zullen mensen maandenlang buiten de beschermende in vloed van onze dampkring in de ruimte moeten verblijven," zegt Badhwar. „En over pakweg een jaar of vijftien, twintig zal een grootschalige ruimte-expeditie van start gaan met bestemming Mars. Die expeditieleden zullen zeker een jaar of twee, drie in de ruimte en op Mars moeten ver blijven. Fred moet ons dit na jaar kunnen vertellen of zo'n expeditie menselijkerwijs ge sproken wel verantwoord is en welke extra veiligheidsmaatre gelen we eventueel moeten tref fen om de gezondheid van de as tronauten niet in gevaar te brengen." GPD S!»2»25522' ÏJ2S552J55 «waff»»»* .- iS«5?2ïSf *»*-• JnaaxanSai -**»» a o as sj HSS««5i De schematische wijze van vaststellen van kosmische straling. De onderdelen van Freds torso. foto's GPD/NASA/JSC DENVER - Stierenvechters dienen in het vervolg te kijken naar de haarinplant van de stier om te weten of ze extra moe ten oppassen. De haardracht van vee zegt namelijk iets over het karakter van het dier. Onderzoekers van de universiteit in Colorado noteerden het - gedrag van ruim vijftienhonderd stieren. Ze maakten onder scheid tussen rustig vee en dieren die kopstoten gaven naar mensen of hekken ramden. Een andere onderzoeker registreerde de haarinplant op de kop van de beesten. Hierbij ging het vooral om de positie van 1 weerborstels of een in kringen gedraaide haarbos. Het team vond dat stieren zonder krul of met krul hoog boven op het hoofd het meest agressief zijn. GPD BOSTON - Begin vorig jaar werd door het Amerikaanse be- drijf Celera Genomics het genoom van het fruitvliegje Dro- sophila ontcijferd. Maar deze vliegen-genentaart mag dan wel met bombarie zijn opgediend; ze blijkt nog niet gaar. Amerikaanse onderzoekers vergeleken meer dan duizend eerder beschreven eiwitten van het fruitvliegje met die welke op grond van de Celera-DNA-kaart eruit zouden moeten zien, Uit die vergelijking blijkt dat in zeker de helft van de gevallen de 'Celera-eiwitten' niet geheel met die uit andere bronnen overeenkomen. In een aantal gevallen is er zelfs een verschil van enkele honderden aminozuren. GPD OXFORD - Vis en watergevogelte waren van groot belang voor de voedselvoorziening van de 'moderne' mens die twin tig- tot dertigduizend jaar geleden Europa ging bevolken. Zo blijkt uit studie van de universiteit van Oxford. De Neanderthalers waren voor hun eiwitvoorziening groten- deels afhankelijk van landdieren. De moderne Europeaan vulde dit voedsel aan met vis en eenden. Deze uitgebreidere voeding maakte de moderne mens flexibeler. Vanwege dat competitief voordeel hebben we de holenmens overleefd. Het onderzoek komt tot die conclusie na studie van de samen stelling van negen skeletten van vroeg moderne mensen in Europa en West-Azië. Die zijn vergeleken met vijf geraamten van Neanderthalers uit dezelfde regio. GPD ASSEN - Met waterstofperoxide kun je je haren blonderen. 1 maar Grontmij gebruikt hetzelfde stofje om met gechloreeer- de oplosmiddelen en olie vervuilde grond schoon te krijgen. Ing. Te Rijdt van Grontmij: „Tot voor kort pompten we het grondwater op en zuiverden dat net zo lang tot het aan de nor men voldeed. Een moeizame en tijdrovende manier van wer ken." De nieuwe methode komt erop neer dat via buizen wa terstofperoxide in de grond wordt gespoten. Dat gaat een reactie aan met de giftige stoffen. Te Rijdt: „Na de reactie blijven er water en kooldioxide over en dat zijn stoffen die gewoon in de natuur thuishoren." GPD DAVIS - Vrouwelijke kardinaalvogels leren liedjes drie keer zo snel als hun mannelijke collega's. Dat blijkt uit studie aan de universiteit van Californië. „Het is het grootste leerver- schil ooit gevonden tussen seksen", zegt onderzoeker Yama- guchi. Jonge vogels herinneren liedjes in een bepaalde gevoe-'j lige periode. Op basis van de vastgelegde deuntjes in het geheugen oefenen ze verder. Die ontvankelijke periode begint.' voor beide geslachten op dezelfde leeftijd. Maar deze periode i duurt bij mannetjes drie'keer zo lang als bij vrouwtjes. GPD 1 door Ben Apeldoorn Een aards object zal over vier jaar een krater ter grootte van een voetbalveld slaan in de kop van een komeet. Doel: de sa menstelling van dat oeroude ko- metenmateriaal meten. Het zal dan voor het eerst zijn dat een sonde op een komeet terecht komt. De NASA keurde het ont werp van de onderzoekssonde goed en vorige week al begon of ficieel de bouw, die enkele jaren in beslag zal nemen. Deep Impact heet de onder zoekssonde toepasselijk naar de gelijknamige rampenfilm van enkele jaren geleden waarbij de aardse beschaving bedreigd werd door op aarde neerstorten de brokstukken van een komeet. Nu stort een komeet of brokstuk ervan niet hier op aarde neer, maar zal een aards object in slaan op een komeetkop. Het doel in kwestie is de al in 1867 ontdekte komeet Tempel-1 (Tempel was de ontdekker van de komeet) die elke vijf en een half jaar een baan rond de zon beschrijft. De komeet is al tien tallen malen waargenomen en gefotografeerd, waardoor de baan ervan precies bekend is. Dat maakt een uitgekiend 'schot' met een aards projectiel betrekkelijk makkelijk. Deep Impact bestaat uit twee delen. Bij de nadering van de komeet, begin juli 2005, zullen beide delen automatisch van el kaar worden losgekoppeld. Het voorste deel, de 'impactor' (de inslagsonde), vliegt met een snelheid van ongeveer 500 me ter per seconde op de komeet- kop af. Omdat de impactor ruim 350 kilogram weegt ontstaat in het door bevroren gassen aan el kaar vast zittende materiaal waaruit elke komeetkern be staat, een inslagkrater van nagr schatting 80 tot 100 meter in doorsnede. „Het achterblijvende deel zal vanaf een veilige afstand toe zien wat er tijdens de inslag al lemaal gebeurt," zegt dr. Mi chael A'Hearn, leider van de Deep Impact-missie. „Niet al leen zullen tal van foto's van dat gebeuren worden gemaakt en naar de aarde overgeseind, ook is het de bedoeling dat de drie meetinstrumenten van dit deel van de onderzoekssonde de sa menstelling zullen gaan meten van de wolk kometenmateriaal die bij de inslag ontstaat en zich tot op grote afstand van de ko meetkop zal verspreiden." Nopjes A'Hearn is in zijn nopjes met de goedkeuring die NASA gaf aan het ontwerp van Deep Impact. Anderhalf jaar lang werkte A'Hearn's team, waarvan behal ve wetenschappers van de universiteit van Maryland ook onderzoekers van NASA's eigen Jet Propulsion Laborato ry (JPL) in Pasadena en technici van de Ball Aerospace Tech nologies Corporation in Boul der deel uitmaakten, koortsach tig aan het ontwerp. „Hoewel we met aardse telesco pen en ook met de Europese son de Giotto, die in maart 1986 vlak langs de kern van de ko meet van Halley vloog, al het nodige over kometen te weten zijn gekomen, zijn aard en oor sprong van kometen nog gro tendeels letterlijk en figuurlijk in nevelen gehuld," aldus A'Hearn. „Ze moeten al vorm hebben gekregen in de tijd dat het zonnestelsel, vijf miljard jaar geleden, ontstond. Ze zijn dus opgebouwd uit ongerept materiaal uit die tijd en bevat ten om die reden in zekere zin de sleutel tot de algehele ont staansgeschiedenis van ons zonnestelsel. Dat is zo ongeveer de Heilige Graal voor planeet wetenschappers. Daarom zijn we zo gespitst op direct onder zoek aan kometenmateriaal en daarvoor werd Deep Impact ontwikkeld." Deep Impact zal in januari 2004 worden gelanceerd en moet de komeet Tempel-1 be reiken op 4 juli 2005, precies op Independence Day in de Ver enigde Staten. GPD Alle Nederlandse zegels die zijn uitgegeven tussen 25 januari 1977 (de energiezegel van 40 cent en de 45 c.-zegel ter gelegenheid van de Kamerver kiezingen) en 15 mei j.l. (het kunstvelletje met de laatste ze gels in guldenwaarden) blijven voor onbepaalde tijd geldig voor frankering. Dat heeft PTT Post overigens een beetje hei melijk, kort geleden bekend ge maakt. Deze mededeling komt als een verrassing. Twee jaar lang luid de het dat alle guldenzegels na invoering van de euro ongeldig zouden worden en dat oude voorraden in de periode 1 juli 2002 tot en met 31 december 2002 omgewisseld zouden kun nen worden. Blijkbaar hebben ze bij de Post (net als in België) eieren voor haar geld gekozen. Het zou ook een intensieve en kostbare operatie zijn gewor den. Voor elke omgewisselde ze gel of partij(tje) zou immers een bonnetje moeten worden uitge schreven. Elke handeling moet tenslotte verantwoord zijn en elke handeling kost geld. J 750 J a fi re Kat harinesrK toster DeutschUnd J I Tweede Kamer der ^^Skaten-Generaal Tékening van de sonde Deep Impact op het moment dat de 350 kilogram zware impactor zich van het andere-deel losmaakte om zich richting de komeet Tempel-1 (links op de achtergrond) te spoeden. illustratie University of Maryland/NASA/JPL/Deep Impact-team \0 50 jahre Oeutsches Meeresmuseura Stralsund De komende jaren kunt u dus uw restanten met een gerust hart opmaken. Wanneer u nu na 2 juli, als het brieftarief 85 c. 0,39 euro is geworden, een brief verstuurt (tot 20 gram) moet u alleen een zegel van 5 cent bij plakken. Het is daarom misschien ook raadzaam een partijtje zegels van 5 en 10 cent (voor brieven binnen Europa) aan te schaffen. Een voordeel van de nieuwe PTT-maatregel is ook dat de zo genaamde welwillende opko pers van oude zegels buiten spel worden gezet. In het afgelopen jaar verschenen in diverse bla den kleine advertenties van lui die bereid waren om voor een re delijke prijs frankeergeldige ze gels te kopen. Als je belde om te vragen wat die redelijke prijs dan wel niet was kreeg je na enig aandringen als antwoord: 70 procent van de nominale waar de. STEMPELNIEUWSPTTPost is van 9 tot en met 15 juni in Brus sel vertegenwoordigd op BEL- GICA 2001 (500 jaar Europese post). In het stempel dat wordt gebruikt staan een zandloper, die 500 jaar Europese post uit beeldt en een loep met daaron der een kaart van Europa. Cor respondentie naar: PTT Post Collect Club, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Er is ook een beursenvelop uitgegeven: nr. 2001-8. De beelden op de DUITSE Ju- gendmarken (Für die Jugend) zullen de jeugd de laatste jaren zeker aanspreken. Ook dit jaar. Op de jongste uitgifte (13 juni) treden helden op uit wereldbe roemde jeugdboeken. Op de eer ste zegel (100 50pf.-0,51 0,26 euro) steekt de lange neus van Pinocchio bijna uit het beeld; verder: Pippi Langkous (100 50 pf.-0,56 0,26 euro), Heidi (110 50 pf.-0,56 0,26 euro), Jim Knopf (110 50 pf.-0,56 0,26 euro) en Tom Sawyer en Huckleberry Finn (300 100 pf.-l,53 0,51 euro). ca Msel&j) I 80' Nederland ffe Tevens verschijnen 13 juni twee herdenkingszegels van 110 pf.-0,56 euro. De ene ter gele genheid van het 750-jarig bestaan van het Katharinen- kloster en 50 jaar Deutsches Meeresmuseum Stralsund, de ander herdenkt 250 jaar Katho- lische Hofkirche in Dresden. Duitsland heeft 25 mei een nieuw postzegelboekje uitge bracht waarin twaalf ZELF KLEVENDE zegels (drie verschillende motieven) met dubbele waarde-aanduiding uit de permanente serie Be zienswaardigheden. Waarden en motieven: 2x10 pf-0,05 euro, raadhuis Wernigerode, 2 x 100 pf.-0,51 euro,slotSchwerinen8 x 110 pf.-0,56 euro, Steinerne Briicke Regensburg. GROENLAND zette het jaar (5/2) in met de derde serie Arcti sche Vikingen, die bestaat uit zegels van 1,00 dkk, 4,50 dkk, 5,00 dkk en 10,00 dkk. Dezegels ook in een velletje symboliseren het einde van het vikingtijdperk op Groenland, de 13de en 14de eeuw. Tegelijk met deze uitgifte ver scheen een 4,50 0,50 dkk-zegel (ook in een velletje met vier ze gels; motief One Foot High Kick om nu al aandacht te vragen voor de Artic Winter Games 2002 in Nuuk en Iquluit, de hoofdstad van de Canadese pro vincie Nunavut. De eerste AWG werden in 1970 in Yellowknife, Canada gehouden. 475 i 4 4 door Peter van der Hoest Van de Nederlanders inaakt 37 procent zich druk 0111 cy bercriminaliteit. Dat blijkt uit een onderzoek dat Bureau IDC heeft uitgevoerd. Van die 37 procent voelt vier procent zich echt bedreigd. Specialisten op het gebied van computercrime vinden die ge tallen niet hoog. Vergeleken met Amerikanen zijn wij zelfs onbe zorgde flierefluiters in cyber space, zeggen ze. Niet dat wij één reden hebben om zo onbe zorgd te zijn. Europese politie- instanties waarschuwen al ge ruime tijd dat het ergste nog moet komen. En dat we ons moeten wapenen. Al sinds 1997 werkt de Raad van Europa aan een cybercrimeverdrag. Er zijn tot nu 26 versies verschenen, de 27ste werd onlangs aangebo den. Beweerd wordt dat het de definitieve versie is. Dat het allemaal zo lang heeft moeten duren, heeft te maken met het feit dat de lidstaten on enigheid hadden over een arti kel waarin zij zich zouden verplichten hun wetgeving in overeenstemming te brengen met de privacybepalingen van de Raad van Europa, de Ver enigde Naties en andere inter nationale mensenrechtenver klaringen. Volgens de critici van het verdrag zal invoering ervoor zorgen dat Europese politie diensten een forse inbreuk kun nen maken op de privacyrech ten van burgers. Zo houden de autoriteiten de mogelijkheid om grensoverschrij dend te werk te gaan en dat is burgerrechten- 1 groeperingen een doorn in het j oog. Depolitiedienstenvande431id- staten van de Raad van Europa 1 zullen elkaar assisteren bij het opsporen van computercrimi nelen. In het cybercrimeverdrag is zelfs een artikel opgenomen waarin staat dat burgers uit de 1 ene lidstaat straks in een andere lidstaat vervolgd kunnen wor- den. Dat zou kunnen betekenen dat een Nederlandse hacker zich voor een rechtbank van Ge- I orgië moet verantwoorden voor zijn daden. Het kan zelfs zo zijn dat iemand wordt opgepakt voor iets wat in zijn eigen land niet strafbaar is. „In het vervolg moet je dus ook weten wat voor j wetten ze in Oekraïne hebben", zo waarschuwde Maurice Wes- sling van de burgerrechtenor ganisatie Bits of Freedom al in december van het vorige jaar I De verwachting is dat dit ver- I drag de standaard zal worden voor de wereldwijde aanpak van computercriminaliteit. Voor het zo ver iszal het verdrag in september worden voorge legd aan de ministers van de lid staten. Vervolgens duurt het dan nog twee jaar voordat alle lidstaten het geratificeerd heb- I ben. GPD Advertentie I KAlAAÜ fT NUNAAT I Groenlands tweede uitgiftedag was 9 mei. Om te beginnen deel II van de reeks Groenlands Cul turele Erfgoed. Op een 4,50 dk k-zegel bergforellen en een ze gel van 4,75 dkk toont een speer waarmee vroeger vis werd ge vangen. Ook in boekjes, 55,50 dkk. Dan een 15,00 dkk-Europazegel met daarop vier planktonkreeftjes en twee aanvullende zegels op de per manente serie koningin Mar- grethe: 0,25 dkk en 12 dkk. Geldig voor olie modellen en kleuren (behalve Sloggi Sensual) van 1 t/m 30 juni 2001

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 8