Generaal Krstic raakt in het nauw Harnas ontkent toezeggen bestand Jongetjes in VS schietgraag OPEC handhaaft productie Brit ontsnapt aan doodstraf Brazilianen moeten stroom sparen Taliban-regels voor buitenlanders Zjirinovski's visie in 55 delen Belastend document in Srebrenica-proces voor VN-tribunaal I Duitse politie tegen verbod l roken in auto iflet bij C8tA naar beginnen Vbij C&A verrassend d: is mooi ói/akantie. J CHICAGO - Jongens tussen de acht en twaalf jaar oud die een wapen vinden, halen in veel gevallen meteen de trekker over. Dat blijkt uit Amerikaans wetenschappelijk onderzoek. De onderzoekers lieten kinderen uit de staat Atlanta alleen in een ruimte waarin in een la een vuuiwapen was verstopt. De meeste jongens vonden het wapen en een groot deel van hen haalde de trekker over, zonder te weten dat het wapen niet ge laden was. Daarbij richtten de jongens het wapen op elkaar of keken ze zelf in de loop, stelden de wetenschappers vast. Van de 64 jongens die aan het experiment deelnamen, vonden er 48 het verstopte wapen. Dertig jongens pakten het op; zes tien haalden vervolgens de trekker over. Eenentwintig van de kinderen komen uit gezinnen waar een geweer in huis is. AP WENEN - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) heeft besloten haar olieproductie ongewijzigd te la ten Dit hebben enkele ministers van Olie van de lidstaten gis teren in Wenen laten weten. De OPEC komt 3 juli weer bijeen in een extra vergadering om zich over de situatie te beraden. Het besluit om de productie niet te wijzigen komt niet onver wacht. De olieministers spraken gisteren op hun vergadering in Wenen af dat ze eerst willen zien hoe de exportstop van Irak uitpakt voor ze een besluit nemen on eventueel meer olie te produceren. Voordat het overleg begon, had Saoedi-Arabië laten weten in het exportgat te willen springen. ANP KUALA LUMPUR - Een Maleisische rechtbank heeft in ho ger beroep een terdoodveroordeelde Brit vrijgelaten. De zaak tegen de Brit vertoonde volgens de rechter te veel 'onregelma tigheden en onsamenhangendheden'. Dat heeft het Maleisi sche persbureau Bernama gisteren bekendgemaakt. De 58-jarige David Anthony Chell werd vorig jaar veroor deeld tot de strop wegens drugssmokkel. De politie vond bij een controle op de luchthaven van Kuala Lumpur in 1998 bij na 190 gram heroïne in zijn onderbroek, verdeeld over 133 condooms. ANP/RTR RIO DE JANEIRO - President Cardoso van Brazilië heeft zijn landgenoten opgeroepen offers te brengen om de energiecrisis op te lossen. Cardoso hield een televisietoespraak om de maatregelen toe te lichten die maandag ingingen en waardoor het elektrici teitsverbruik per huishouden met twintig procent terugge bracht moet worden. Gezinnen die de gestelde limiet niet halen kunnenrekenen op boetes of tijdelijke afsluiting. De in dustrie zal een beperking van 15 tot 25 procent moeten halen.' Waarschijnlijk duurt de rantsoenering tot oktober. Het elektriciteitstekort is veroorzaakt door de aanhoudende droogte, waardoor het waterpeil in stuwmeren dramatisch is gedaald. AP ISLAMABAD - De fundamentalistische machthebbers in Af ghanistan, de Taliban, willen dat ook buitenlanders in Afgha nistan zich houden aan de Islamitische regels. Dat hebben media in Pakistan gisteren bericht op basis van uitspraken van de Taliban-minister van Deugd. Buitenlanders mogen voortaan niet meer in het openbaar var kensvlees eten of alcohol consumeren. Ook zouden zij pas send gekleed moeten gaan en tij dens hun verblij f in Afghanis tan moeten afzien van buitenechtelijke seks. Het Taliban-regime verbood eerder televisie en muziek. Kort geleden werd bekend dat de circa duizend hindoes in het land voortaan een geel herkenningsteken moeten dragen. Dat leid de tot felle protesten in het buitenland. DPA MOSKOU - Vladimir Zjirinovski, de Russische nationalist, heeft gisteren in Moskou zijn 'complete werken' gepresen teerd. Hij had 55 delen nodig om zijn visie op het moederland neer te pennen. De 55-jarige rechts-radicale politicus was meermalen kandi daat bij de presidentsverkiezingen. AFP/ANP woensdag 6 juni 2001 door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Generaal Radisl- av Krstic voerde het bevel over de Bosnisch-Servische troepen die in juli 1995 de massaslach tingen in Srebrenica uitvoer den. Dat heeft zijn voorganger als commandant van het Drina Corps, Milenko Zivanovic, ge zegd tegenover onderzoekers van het Joegoslavië-Tribunaal. In de laatste ronde van getui- genverhoren in het proces tegen Krstic, die wordt beschuldigd Van volkenmoord in de moslim enclave, stond gisteren een do cument centraal waarin de om streden machtswisseling bin- nen het Drina Corps zou zijn vastgelegd, Zivanovic heeft het document in april van dit jaar in handen - gespeeld van de aanklagers van es het tribunaal. Getuige 'J.J.', on- i derzoeker van het tribunaal en - voorheen rechercheur moord- zaken in New Jersey, sprak e tweemaal met generaal Zivano- vie in Servië. Ontheven Volgens Zivanovic was hij al medio juni door de Bosnisch- Servische legerleider Mladic gewaarschuwd dat hij op last van president Karadzic uit zijn functie zou worden ontheven. Dat gebeurde volgens Zivano vic op 11 juli 1995, de dag dat de Bosnische Serviërs Srebrenica binnenvielen. Op 12 juli zou hij zijn opgevolgd door generaal Krstic. De machtsovername werd vol gens Zivanovic op 13 juli ten overstaan van de manschappen en in bijzijn van Mladic en Krstic beklonken. Het docu ment diende dezelfde avond als officiële kennisgeving. Volgens het tribunaal vonden de massa executies in Srebrenica goed deels plaats tussen 12 en 18 juli. Meer dan 7500 moslimmannen en -jongens uit de 'veilige ha ven' van de Verenigde Naties zouden toen zijn verdwenen. Krstic houdt zelf vol dat hij al leen betrokken was bij de regu liere militaire aanval op Srebre nica. Hoewel het tribunaal beschikt over een order van ge neraal Krstic van 13 juli, heeft hij volgens eigen zeggen het commando pas op 17 juli over genomen. Ten tijde van de slachtingen zou hij eenheden hebben aangevoerd bij de mos limenclave Zepa. Om de echtheid van het docu ment aan te tonen hebben de aanklagers handtekeningen, ty pografie en stempelinkt laten onderzoeken door het Neder lands Forensisch Instituut in Rijswijk. De militaire expert van de ver dediging, generaal professor Radovan Radinovic, suggereer de zelfs dat Zivanovic het docu ment zelf heeft opgesteld. De rechters hebben gisteren het do cument als bewijsmateriaal aanvaard. Het proces wordt eind deze maand afgerond. GPD ï- BERLIJN - De Duitse politie bond (GdP) noemt een voorstel van sociaal-democratische en ®- christen-democratische parle mentariërs om roken tijdens het autorijden te verbieden 'onver antwoordelijk'. Volgens GdP- woordvoerder, Konrad Frei berg, maakt het voorstel 'onze inspanningen om mobiel telefo- neren in auto's zonder carkit te al gen te gaan nutteloos'. Transportdeskundigen van r. SPD en CDU vinden dat roken, lij net als mobiel telefoneren, au- eij tomobilisten te zeer afleidt en de kans op ongevallen verhoogt, d' „Daarom moet het verboden er worden", aldus Manfred Heise, Bondsdaglid voor de CDU. „Het is al moeilijk genoeg om het handy-verbod door te voe ren", meent Freiberg. In Duits- I land wordt een mobiele telefoon a een 'handy' genoemd. Enkele de maanden geleden werd in ai) Duitsland het gebruik daarvan is- -tijdenshetautorijdenverboden. De GdP is van mening dat niet er. alles wat zich achter het stuur a's afspeelt bij wet geregeld kan ar worden. Freiberg:Je kunt eten, drinken en opmaken toch ook niet verbieden." GPD Orthodoxe joden bidden in Jeruzalem bij de westelijke muurDe Palestijnse Harnas liet gisteren weten in Israël aanslagen te blijven plegen. foto Natal ie Behring/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Palestijnse terreurorganisatie Ha rnas is niet van plan een staakt-het-vurén in acht te ne men. Volgens leider sjeik Yassin zal zijn organisatie 'het verzet in heel Palestina met alle middelen voortzetten'. De uitspraak van Yassin maakte een einde aan de on duidelijkheid die was ontstaan nadat berichten de ron de deden dat Harnas en de Islamitische Jihad zouden hebben ingestemd met het neerleggen van de wapens. Die toezegging was maandag gedaan door een aantal Palestijnse groeperingen. Zij deden tijdens een gesprek met president Arafat de belofte dat zij niet meer zouden schieten vanuit de Palestijnse gebieden en geen bom aanslagen in Israël zouden plegen. Sjeik Yassin zette gisteren in Gaza uiteen dat hij zich niet aan een dergelij ke afspraak kan houden 'omdat wij dan de Israëlische bezetting zouden accepteren'. De Israëlische regering blijft zich hard opstellen ten op zichte van Arafat. Zij weigerde hem gisteren voor het eerst toestemming om van Ramallah op de Westelijke Jordaanoever naar de Gazastrook te vliegen. Premier Sharon zou hem pas weer vergunning geven om die reis door de lucht te maken als hij zou optreden tegen 'ter reur, geweld en ophitserij Het Israëlische leger heeft de afgelopen dagen in totaal tien Palestijnen, onder wie een hoge functionaris, opge pakt op verdenking van terroristische activiteiten. De Palestijnen hebben daartegen protest aangetekend. Verder beschuldigen zij Israël ervan achter de aanslag van gisteren te zitten waardoor een 1 i d van Fatah, de be weging van Arafat, zwaargewond raakte. De auto van de 27-jarige man ontplofte bij Tulkarem op de Westelij ke Jordaanoever, volgens getuigen toen er een Israëli sche helikopter in de buurt was. DPA/RTR/AFP Blouse linnenmix. .Topje met contrast. 122-176. Ruitbroek uit de XL-collectie, maat 44 t/m 54. •Zonne- •Zonne- Stretch broek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5