Verfraaiing Markt begint nu snel PZC PZC Nieuwe abri's langs kustroute Vandalisme noopt tot strengere regels Zeldzame insecten bloeien op in Hulst Filmfestival zoekt meer jong publiek Horeca Kloosterzande gaat samen op notoire branieschoppers letten Boeren houden serie bijeenkomsten over biologisch verbouwen ,21 Bloembakken en muziektent moeten centrum Terneuzen gezelliger maken Rijbewijs kwijt f'. Speelbak toch volledig omheind Geld voor opknappen Axelsestraat Vernielingen Zierikzee Man geslagen wegens wildplassen Van Liere grote favoriet woensdag 6 juni 2001 door Wout Bareman TERNEUZEN - B en W van Ter neuzen willen nog voor de zo mer een voorzichtig begin ma ken met de verfraaiing van de Markt. De plaatsing van ver rijdbare, kleurige bloembakken is een eerste stapje in de richting van een verdere aankleding. Over de verbetering van de ver- blijfsfunctie wordt al een paar jaar gepraat. De reconstructie, die enkele ja ren geleden werd uitgevoerd, leverde zoveel kritische kantte keningen op, dat het gemeente bestuur besloot tot een nadere studie. Zowel de ondernemers aan de Markt als andere gebrui kers klaagden steen en been over het gebrek aan gezellig heid. Tijdens verschillende bij eenkomsten, half maart, moch ten ze hun wensen op tafel leggen. Volgens de ondernemers moet de parkeergelegenheid worden uitgebreid, de bestra ting worden aangepast en wor den nagedacht over een water partij en andere voorzieningen. Festivalorganisatoren, de ker misexploitanten, de onderne mersvereniging City Terneuzen en Coördinatie Management Terneuzen denken genuanceerd over de aanwezigheid van auto 's op de Markt en wijzen de plaat sing van vaste elementen af; alle voorzieningen dienen ver plaatsbaar te zijn teneinde de ruimte op het plein optimaal te kunnen benutten. En verder was en is iedereen het erover eens: de Markt moet vooral ge zelliger worden. De gemeente heeft de onderne mers en gebruikers nu uitgeno digd voor een tweede overleg ronde. Op dinsdag 12 juni wordt een programma van eisen, dat al door B en W is vastgesteld, ge- doorSheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Hore caondernemers uit de Clooster- straat en omgeving in Klooster zande gaan voortaan onderling informatie uitwisselen over no toire branieschoppers. Deze maatregel moet. ervoor zorgen dat er een eind komt aan vecht partijen en kleine criminaliteit in de weekeinden. De Hontenisser burgemeester A. Vogelaar had gisteren een overleg met zeven horecaonder nemers uit Kloosterzande en de politie. De laatste tijd zijn de vechtpartijen en vernielingen in voornamelijk de Cloosterstraat in het weekeind weer opgelaaid, met als dieptepunt het bijna slo pen van de voorgevel van de pas verbouwde Rabobank in de straat. Daarbij werd ook een be wakingscamera geheel ver nield. Vogelaar meent dat een door Frank Gijsel OOSTBURG - Landbouwers konden dinsdag op het bedrijf van Simon de Feyter te Oost burg kennis maken met de teeltwijze van biologische pro ducten, mechanische onkruid- bestrijding en het onder contro le houden van ziektes in de agrarische sector. De vereniging van biologische boeren organiseert in de komen de weken een aantal van derge lijke veldbijeenkomsten, waar bij hoofdzakelijk ervaringen en resultaten van hun biologische werkwijze worden uitgewis seld. Op dit moment hebben in Zeeuws-Vlaand eren bijna twintig landbouwers de stap ge waagd. Die groep heeft vertrou wen inde toekomst: de opgeda ne ervaringen zijn bevredigend. Jan de Zwart is al vanaf 1979 ac tief als biologisch landbouwer. Hij is er rotsvast van overtuigd dat er een goede toekomst is REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl presenteerd. Daarin ontbreekt de wens van de ondernemers om de parkeerfunctie van de Markt in ere te herstellen. Ook aanpas sing van de bestrating komt op het lijstje niet voor, al kunnen die zaken wel ter sprake komen. B en W zijn het met de onderne mers en gebruikers eens dat alle zogenaamde inrichtingsele menten verplaatsbaar moeten zijn zodat de weekmarkt, de kermis en evenementen onge hinderd kunnen plaatsvinden. Er worden zo snel mogelijk ver rijdbare bloembakken ge plaatst, die 's winters een aange paste beplanting krijgen. Muziektent En verder wordt gedacht aan de plaatsing van een muziektent- /kiosk, waarvan het podium kan worden aangepast aan de de omvang van het optredende ge zelschap. De 'muziektent' moet in de zomermaanden spontaan gebruikt kunnen worden voor alle mogelijke activiteiten. De herinrichting van de Markt bezorgt de lokale bestuurders al een paar jaar de nodige kopzor gen. Dieptepunt was de regeling die moest worden getroffen met de architect R. Antheunis uit Axel, nadat was gebleken dat er een dubbele opdracht was ver strekt voor de herinrichting. Ook de Hilversumse architect K. van Velsen hield zich op dat moment al bezig met de plan ontwikkeling. Na uitgebreide onderhandelingen ging Anthe unis akkoord met een schade vergoeding. De bijeenkomst over de Markt begint op 12 juni om 9.00 uur in de Burgerzaal in het stadhuis. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Geen vandalisme of balda digheid, maar openlijke geweldpleging te gen goederen zal twee inwoners van IJzendijke ten laste gelegd worden.In de nacht van maandag op dinsdag hebben ze omstreeks half drie in de ochtend twee grote bloembakken voor hotel De Gouverneur in IJzendijke moedwillig stukgegooid. Nu nog zijn de resten van hun daden te zien, want de eigenaars van het hotel ruimen ze bewust niet op om iedereen in de gelegen heid te stellen de vernieling te zien.,,Ik had al een voorgevoel dat er vroeg of laat iets mis zou gaan", aldus burgemeester G. Noorde wier van Oostburg. „Er was een klacht bin nengekomen van een aanwonende van de Markt met betrekking tot geluidsoverlast uit die richting Ik heb toen een brief ge stuurd aan de ondernemers van de Markt en de kermisexploitanten met het verzoek de Algemene Plaatselijke Verordening in acht te nemen." Dit houdt binnen de gemeente Oostburg in, dat de kermisattracties om één uur 's nachts sluiten en de horeca een uur la ter. Volgens een woordvoerder van de ge meente is dit al jaren zo, maar wordt langer openblijven oogluikend toegestaan mits er geen klachten zijn. Nu is dat dus waar schijnlijk afgelopen. ,,Ik heb de politie ge vraagd om op gezette tijden te controleren. De kermisexploitanten hebben zich goed aan de regels gehoudenmaar één van de on dernemers niet en we zitten nu ook met deze vernielingen. (Behalve de bloembakken voor hotel De Gouverneur zijn er maandag nacht bij de rooms-katholieke basisschool Molenbolwerk een aantal bomen vernield). Dit heeft tot gevolg dat er volgend jaar streng naar alle vergunningen gekeken wordt. Indien sociale controle m IJzendijke er niet voor kan zorgen dat alles volgens de normen van fatsoen verloopt, moeten er maatregelen volgen. Het is wel kinderach tig, maar als de mensen niet gewoon feest kunnen vieren helaas ook noodzakelijk." deel van de overlast is in te dam men door samenwerking tussen de horecaondernemers onder ling. Met de hulp van de politie kunnen ze elkaar informatie toespelen over personen die zich hebben misdragen in een van de cafés of de discotheek en wordt het makkelijker deze herrie schoppers de toegang ook in de andere zaken te weigeren. Vogelaar wil in Kloosterzande nog niet beginnen aan een sys teem met gele en rode kaarten zoals in Terneuzen. Via dat sys teem kan iemand voorlange tijd de toegang tot een café kan wor den ontzegd door de onderne mers. „Dat lijkt me een hele zware maatregel en ik denk dat dat hier nog niet nodig is. We zullen eerst eens kijken hoe de nu gepresenteerde oplossing in de praktijk werkt. Mocht blij ken dat het niet helpt, dan kun nen we alsnog overstappen op het kaartensysteem." voor de werkwijze waarbij sproeistoffen uit den boze zijn. „Er is duidelijk een groeiende markt voor onze producten. Je moet als boer wel ervaring met de teelt opdoen, maar hoe meer mensen actief biologisch gaan verbouwen, hoe beter die teelt wordt. We bestrijden alleen op mechanische wijze het onkruid en we telen in reactie op de vraag die er is. Als er geen vraag naar ons product is, zaaien we ook niet." Op het gebied van onkruidbe- strijding staat de tij d niet stilIn West-Zeeuws-Vlaanderen heb ben enkele boeren inmiddels de krachten gebundeld door sa men machines aan te schaffen, zoals bijvoorbeeld een onkruid brander. Hiermee zijn al goede resultaten geboekt. Hans Quist uit IJzendijke legt tijdens het veldwerk aan zijn collega's uit dat er van telerszij de een toenemende vraag is naar biologische teelt. „Vooral in West-Brabant en in Flevoland wordt er steeds meer over ge schakeld." Volgens de Zwart denkt de con sument nog steeds dat milieu vriendelijk geteelde producten teduurzijn. „Maarjuisthetiszo dat de producten van de boer die wel spuit veel te goedkoop zijn. Dat speelt bij de consument; de prijs is heel belangrijk." Mart Verbrugge uit Hengstdijk maakte dinsdag van de gelegen heid gebruik om in Oostburg kennis op te doen en van zijn collega's te horen wat de moge lijkheden zijn voor biologisch boeren. „De knop moet bij mi] nog omgezet worden, want ik ben opgegroeid met de spuit. We leven nog te veel met het idee dat het zo hoort." Verbrugge is er van overtuigd dat het in de sec tor op de oude manier zo niet vol te houden is. „Aardappelen le veren aan een frietfabriek levert ook al niets op. Het is voor mij een uitdaging om biologisch te gaan verbouwen." De vernielde bloembakken voor hotel De Gouverneur blijven nog zeker de hele week liggen bij wijze van stil protest tegen vandalisme. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - In het Land van Hulst zijn in de afgelopen meimaand een aantal zeldzame insecten en vlindersoorten gezien. Het be treft de waarneming van veld krekels, larven van mierenleeu wen, rupsen van de vijfstippige Sintjansvlinder en de Petropho- ra clorosata, een nachtvlinder waar nog geen Nederlandse be naming voor is. Vooral de waterwingebieden in Clinge en Sint Jansteen zijn dankbare biotopen voor veel soorten insecten en vlinder. Langs de Belgische grens in het waterwingebied in Clinge werd de zeldzame veldkrekel waar genomen. Leden van de insec tenwerkgroep van De Stelt- kluut hoorden de markante roepzang van minimaal vijftig mannelijke veldkrekels. De veldkrekel wordt de laatste ja ren steeds minder in Nederland waargenomen. Reden van de te ruggang is de vernietiging van de biotoop van de krekelsoort. Het plaggen van de zandgron den, vorig jaar, is de reden dat de veldkrekel zich in Clinge kon handhaven. Even zeldzaam is de waarne ming van de larven van de mie renleeuw. Een volwassen mie renleeuw (die nog het meest op een libelle lijkt) werd vorig jaar voor het eerst in Zeeuws-Vlaan deren gevonden in Hulst. Nu zijn, eveneens in Hulst, voor het eerst twee larven ontdekt. De larven zijn kort en dik en heb ben twee lange gebogen grijp- kaken. De larve vormt een zandtrechter als val en wanneer een prooi (meestal mieren) in de trechter terechtkomt, glijdt de ze vanzelf naar beneden. Vlinderdeskundige E. Taelman van De Steltkluut is het meest in zijn sas met de vangst van de Pe- trophora chlorosata, een klein nachtvlindertje, dat in het wa terwingebied van Sint Jansteen werd gevangen. Deze soort komt alleen voor in bosachtige gebieden met adelaarsvaren en is in onze provincie zeer zeld zaam. In het zelfde gebied werden vorige maand 265 exemplaren geteld van de Sint jansvlinder. Het is een overdag actieve nachtvlinder en is giftig omdat de rups de giftige waard- plant eet. In Zeeuws-Vlaande- ren komt de vijfstippige Sint jansvlinder voor, in de rest van het land is deze soort zeldzaam. Het is de eerste keer sinds de op richting van de insectenwerk groep dat er van deze vlinder rupsen zijn gevonden. Langs de slootkant aan de Zoutestraat in Hulst werden deze maand 30 dode rupsen gevonden. De bees ten hebben het grasmaaien niet overleefd. De waarneming is voor De Stelkluut zo bijzonder dat vlinderdeskundige D. Groe nendijk van de vlinderstichting uit Wageningen naar Hulst komt om de resterende vlinders te zien uitvliegen. De afgelopen maand werden drie veenmollen in Heikant en Vogelwaarde gezien. Ook blijkt het een bijzonder goed meike verjaar te zijn. Taelman kreeg al zo'n vierduizend meldingen binnen. De koninginnenpage en het oranjetipje zijn deze maand ook al gezien. Van de libellen- soorten doet vooral de platbuik het dit jaar goed, maar ook de viervlek, oeverlibel en de grote keizerlibel zijn waargenomen. Ook zijn twee zwervende heide- libellen gezien in mei en dat is zeer vroeg in het jaar. •i t'. Vondsten van larven van de mierenleeuwen zoals onlangs in Hulst komen maar zelden voor. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - De nieuwe speelbak in speeltuin De Tamboerijn achter basis school De Triangel aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen wordt hoogst waarschijnlijk toch opgeleverd met een complete omheining. Aanvankelijk zouden alleen aan de kop se kanten van de multifunctionele sport en spelvoorziening drie meter hoge wan den van geluiddempend kunststof, met hierin uitsparingen voor doeltjes, wor den geplaatst. Op een vergadering van het bewonersforum in de binnenstad bleek dat de stuurgroep van het project Wonen in de Binnenstad positief staat tegenover het initiatief om de speelbak alsnog te voorzien van een volledige om heining van hetzelfde geluiddempende materiaal met speelse elementen als zit jes en wacht- en klimtorens. De stuurgroep stelt als voorwaarde dat de binnenstadbewoners zelf in actie moeten komen om een deel van de ruim veertigduizend gulden aan extra kosten te betalen. Forum woordvoerder B. Kai ser dacht hierbij meteen aan een spon sorloop of een oliebollen- of wafelactie. Inclusief de volledige omheining bedra gen de kosten van het project ruim 110.000 gulden. Inmiddels is de 12 bij 24 CLINGE - Bij een alcoholcontrole op de 's Gravenstraat in Clinge is vanavond rond 19.30 uur het rijbewijs afgenomen van een 29-jarige automobilist uit de gemeente Hulst.Uit een blaastest bleek dat de man bijna drie maal de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn bloed had. Hij kreeg ook een dagvaar ding. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft van de provin cie Zeeland een subsidie van 210.000 gulden ontvangen voor de tweede fase van de reconstructie van de Axelsestraat. Het betreft de herinrichting van het reeds afgesloten gedeelte tus sen de Jacob Catsstraat en de Dokweg. De in totaal 1,75 mil joen gulden kostende reconstructie is eind mei begonnen en wordt half oktober afgerond. Daarnaast wordt in opdracht van de provincie Zeeland het grondwater gezuiverd. Dit karwei duurt naar verwachting vijf jaar. De Axelsestraat krijgt in de tweede reconstructiefa se een rijweg zonder middenberm, met rode fietsstroken en parkeervakken en bomen aan weerszijden. Ter hoogte van de Leeuwenlaan komt een bushalte voor buslijn 5. ZIERIKZEE - Vandalen hebben dinsdagnacht vernielingen aangericht aan een terras op het Havenplein in Zierikzee. Een deel van'de omheining werd gesloopt en ook vernielden de da ders een glasplaat van de schutting. Het schadebedrag was gisteren onbekend. De eigenaar van het tankstation aan de Kleine Zelkeweg in Zierikzee werd maandagmiddag gedupeerd door een Duitse automobilist. De 'klant' gooide voor een bedrag van vijftig gulden benzine in zijn tank en ging er vervolgens vandoor zonder te betalen. RENESSE - Een 26-jarige man is gistermorgen aan de Wil- genmeet in Renesse in het gezicht geslagen. Het slachtoffer stond bij het krieken van de dag op de weg te wateren in de buurt van een auto. De eigenaar, die op dat moment kwam aanlopen, was daarvan niet gediend en deelde de wilplasser een rake klap uit. De man liep een gezwollen lip op en heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. WISSENKERKE - Iedereen mag solliciteren naar de baan van burgemeester van Noord-Beveland, maar het helpt wel als je van voren Cees en van achteren Van Liere heet. De hele raad deed gisteravond zijn uiterste best om in navolging van commissaris van de koningin W. van Gelder, te benadrukken dat alles nog open staat, maar de profielschets lijkt op het lijf van de huidige burgemeester van Sluis-Aardenburg geschre ven. Bi] diens benoeming als waarnemer heeft Van Liere al laten weten het baantje ook graag permanent te willen. En bij de bespreking van de profielschets werd nog maar weer eens de nadruk gelegd bij het belang van betrokkenheid bij het ver enigingsleven, bij de menselijke kwaliteiten die prevaleren boven de politieke kleur, bij verbondenheid met het platte land en bij de capaciteit om informele omgangsvormen te kunnen hanteren. Een bruggenbouwer, kortom, die Noord- Beveland niet per se als eindstation hoeft te zien. „Het lijkt misschien een schaap met vijf poten, wat we zoeken, maar we bedoelen een Mens", riep de raad in koor. Maar de nog tame lijk jonge waarnemer zal zich vrij gemakkelijk in de pro fielschets kunnen herkennen. het spelletje boter-kaas-en-eie- ren, gemaakt van staafjes en ronde balkjes, moet wachtende kinderen een tijdje zoet houden. Want de regio moet kindvrien delijk worden, vindt heel recre atief West-Zeeuws-Vlaande- ren. Volgens Pieter de Keuninck van de Stichting Strandexpress zijn de abri's vandalismebe- stendig en onderhoudsvrij. De Strandexpress rijdt van camping Zeebad in Breskens via camping Meidoorn in Sluis naar de vlindertuin in Knokke-Heist. Het is de bedoeling dat de 31 abri's aan beide zijden van de grens komen. door Lilian Dominicus OOSTBURG - Passagiers van de Strandexpress langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust kunnen nog deze zomer opstap pen bij vrolijk gekleurde, kind vriendelijke abri's. Gedeputeer de Staten besloten gisteren het project met bijna 25.000 gulden te steunen, waardoor de stich ting Strandexpress de financie ring zo goed als rond heeft. In de abri's, die bij diverse haltes langs lijn 14 zullen worden ge plaatst, vindt de reiziger de naam van de halte en informatie over vertrek- en aankomsttij den. Op een kaart van de omge ving zijn de overige routestruc turen in de regio aangegeven, waardoor het de toerist in West- Zeeuws-Vlaanderen direct dui delijk wordt welke recreatieve voorzieningen te bereiken zijn met welke vorm van vervoer. De Antwerpse industrieel ont werper Mare de Jonghe (van de artistieke speeltuin op het Een hoornplantsoen in Oostburg), ontwierp 12 van de 31 nieuwe abri's. De borden van zijn hand hebben de vorm van een manne tje dat met geheven arm de bus stopt. Een houten bankje met Attractie Een van de doelstellingen bin nen de recreatievisie West- Zeeuws-Vlaanderen is om het autogebruik terug te dringen, waardoor de veiligheid toe neemt. De Stichting Strandex press vernacht dat de abri's zo'n attractie vormen, dat zowel mensen uit de streek als toeris ten er door worden verleid de auto te laten staan. Het totale project kost ruim 97.000 gulden. Naast de provin cie dragen bedrijven, de stich ting zelf en de gemeente Oost burg bij in de kosten. meter metende asfaltverharding van de speelbak aangelegd en zijn ook rondom de nodige aanpassingen verricht. Aan vankelijk zouden beide doelen op 13 juni worden geplaatst. Een fout van de leve rancier -hij had slechts één van de twee doelen in Engeland besteld- zorgt voor een aanzienlijke vertraging. Daarom kan het tweede doel pas op 15 juli worden ge plaatst Forum voorzitter J. Haerick hoopt dat het totale project, inclusief volledige omheining, voor het eind van de zomer is afgerond. door Lilian Dominicus GENT - Het internationale filmfestival Vlaanderen-Gent moet een groter bereik krijgen. Daar hoort een nieuw imago bij: jong en serieus. Glamour heeft het festival in de loop der jaren genoeg gekregen, vindt direc teur Jacques Dubrulle. Op het affiche staat niet langer de gebruikelijke mannequin, maar een eigenwijs wit hondje met de naam Zoë op een rode, pluche bioscoopfauteuil met een koptelefoontje om de hals. „Als verwijzing naar ons thema de impact van muziek op film", legt Dubrulle uit. Het doorsnee filmpubliek be staat uit jonge mensen, maar de festivals trekken doorgaans de wat oudere filmliefhebber. Daar willen ze in Gent verande ring in brengen. Dubrulle: „We moeten ook de jongere generatie aanspreken. Daar is de afgelo pen jaren te weinig aandacht aan besteed." Verjongings maatregelen als een aparte jon- gerenjury en studentenkortin gen doen,daarom mogelijk hun intrede op de 28e editie van fes tival, dat tussen 9 en 20 oktober wordt gehouden. Ook zint Dubrulle op een ster kere promotiebij de 55-plussers, een groep met vrije tijd overdag. Die zouden de middagbezetting kunnen opkrikken. Het optreden van de Ameri kaanse filmcomponist Hans Zimmer in 't Kuipke in Gent trok vorig jaar zoveel belang stelling dat er een vervolg komt. De organisatie benadert mo menteel diverse artiesten die raakvlakken hebben met de filmmuziek. „Maar," zegt Dubrulle, „we zijn nog in volle voorbereiding. Pas eind september maken we het officiële programma bekend*'*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49