Schaamte over gerolde beurs Mix van genres op Dansfestival Vlaamse overheid geeft Antwerpse Zoo financiële injectie Accordeon-legende Jimenez in De Piek lezers schrijven WAO Dante Hervorming GELICHT Zakkenrollers kunst cultuur Groen College Goes annexeert het speciaal onderwijs Brandblussers gestolen Twee optredens Urker Ensemble Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Commissie Donner helpt de hele kern van de Nederlandse ar beidsongeschiktheidsverzeke ring om zeep (PZC, 31-05). Don- ner komt met een papieren maatregel die mensen in plaats van in de WAO in de WW of bij stand helpt. Weliswaar zullen de WAO-cij- fers dalen, maar men wordt hierdoor niet minder arbeids ongeschikt. De echte problemen worden niet aangepakt, zo wor den er geen maatregelen geno men om de veiligheid of de om standigheden op het werk te verbeteren. Ook de privatise ring van de Ziektewet wordt niet teruggedraaid en een echte verbetering van de arbozorg kunnen wij vergeten omdat de werkgevers financieel verant woordelijk blijven. De lange wachtlijsten in de gezondheids zorg waardoor men een te late behandeling krijgt laat men voor wat het is. Zelfs de werkgevers worden nog steeds niet verplicht om nieuwe arbeidsgehandicapten in dienst te nemen, zodat WAO'ers nog steeds vrijwel kansloos zijn op de arbeidsmarkt. Helaas wéér een gemiste kans en wéér wor den de zieke werknemers ge pakt, terwijl dat nog nooit ie mand beter heeft gemaakt. Hans Elzenga Duunmede 43 Middelburg De PZC (31 mei) bericht: Bressi- aander vindt bi] Dante naam nieuwe gemeente. Zijn voorstel: Guzzante, ontleend aan Dantes 'verzonnen reisverslag door het Vlaamse land ten tijde van de Gulden Sporenslag (1302)'. Dante Alleghieri (1263-1321) leeft in Florence en wordt in 1302 uit deze stad verbannen. Zijn beroemde werk, de Divina Comedia, is geen reisverslag door Vlaanderen. De regels waarnaar verwezen wordt zijn uit de vijftiende cantus: Inferno: „Zoals de Vlamingen tussen Wissant en Brugge, uit angst voor de vloed die op hen afkomt, dijken bouwen waar de zee voor terugwijkt" (vert.: Wiel Logister). In de tekst staat: Guizzante en alle commentaren verwijzen naar de kustplaats Wissant, bij Calais. Er is één bron, die Cadzand noemt. In zijn 'Beschrijvinge van alle de Nederlanden' (1612) schrijft Ludevico Guicciardini (uit Antwerpen) over het 'eylan- deken Cadsandt'. Hij meent, dat Dante déze plaats bedoelt, en noemt Guizzante een drukfout. Dat is nauwelijks te achterha len. De verwijzing naar een ri vier met dijken kan ontleend zijn aan het Zwin. Ook daar is Dante nooit geweest, maar in, zijn tijd was er wel scheepvaart tussen Italië en Brugge - en ver halen van zeelieden kunnen, hem dit beeld hebben geleverd, Bij elkaar toch te weinig om de suggestie serieus te nemen - en zeker niet de vreemde naam en foute uitspraak, die wordt ge suggereerd. Ik heb meer waar dering voor die andere suggestie uit Breskens van Jaap Boekhout) (PZC, 9-5), die met argumenten pleit voor het eerherstel van een historische naam voor heel West Zeeuwsch-Vlaanderen, name lijk gemeente Het Vrije van Sluis. N. M. P. Peterse Pollux 15 Oostburg Naar aanleiding van de twee ar tikelen betreffende de paling- rookwedstrijden en het ongeval met de transportauto met var- kens (PZC, 30-5) het volgende. Het is nodig tijd dat we eens in gaan zien dat er een eind komt I aan alle vormen van die- j renkwelling. Onbelangrijk of dit nu een paling of een hond is. Onwetendheid en het afdraaien van het hoofd van de feiten is de oorzaak dat alle dierenkwellin gen gewoon doorgang hebben. We mogen zo niet met dieren omgaan. Als een dier geen stem heeft en het niet kan uitgillen van de pijn is het natuurlijk niet zo dat hij dan ook geen gevoel heeft. We moeten er van uitgaan dat alle dieren pijn en stress kunnen ondervinden tenzij het tegendeel wordt bewezen. Dus zolang er geen diervriendelijke j manier bestaat om de paling te doden, dan maar geen paling eten. (De meeste mensen gruwe- I len toch al van paling omdat het j lijkenvreters zijn.) Volgende ar tikel laat zien dat er 175 varkens van 130 kilo in die vrachtwagen gepropt zaten om naar het slachthuis vervoerd te worden. Hoeveel ruimte kan dat zijn per varken?? Dan een onge luk, verdronken of de kant op gesleept of geschept met een 1 grijper. Om vervolgens alsnog naar het slachthuis vervoerd te worden. Volgens de dierenarts waren de dieren in shocktoe stand. Je kunt het je niet voor-, stellen dat die dieren in shock raakten! Gelukkig is Wijffels bezig met het voorstellen van broodnodige hervormingen voor dit land met zoveel dieron- waardige toestanden. Vasthou- i den dié standpunten en niet te rugtrekken na de verkiezingen,, zoals zo vaak gebeurt. J. W. H. Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen door Wout Bareman ANTWERPEN - De noodlijden de Antwerpse Zoo krijgt finan ciële steun van de Vlaamse rege ring. De komende vijf jaar pompt de overheid 66 miljoen gulden in de dierentuin, die de afgelopen jaren geen nieuwe in vesteringen kon doen en daar door de bezoekersaantallen zag dalen. De jaarlijkse subsidie wordt op getrokken van 3,6 miljoen gul den naar 5,5 miljoen gulden. Daarnaast stelt, de Vlaamse overheid tot 2007 nog eens 8,3 miljoen extra beschikbaar voor restauratie van de monumenta le gebouwen in de dierentuin in hartje Antwerpen en voor de verdere uitbouw van de weten schappelijke, culturele, educa tieve en toeristische taken van de zoo. Ook de ldeinere zuster- dierentuin van de zoo, het dierenpark Planckendael bij Mechelen, profiteert van de fi nanciële injectie. De Vlaamse minister van Toerisme R. Lan- duyt vindt wel dat, bij wijze van tegenprestatie, de naam van de dierentuin moet worden veran derd in Koninklijke Maat schappij voor Dierkunde van Antwerpen en Vlaanderen. Landuyt: „Op die manier bena drukken we dat de zoo een toe ristische troef is voor heel Vlaanderen." Noodklok Vorig najaar luidde de directie van de dierentuin de noodklok. Het aantal bezoekers daalde in 2000 met ruim 200.000 «tot 1,2 miljoen. Noodgedwongen stel de de directie vorig jaar een aantal grote investeringen, bij voorbeeld in de huisvesting van nijlpaarden, de beren en de roofvogels, uit. Ook het master- plan, dat de dieren in vijf grote biotopen zou moeten onder brengen (moeras, savanne, poolstreek, tropisch regenwoud en een berglandschap), werd op de lange baan geschoven. De Vlaamse regering gaf een werk groep opdracht een onderzoek in te stellen. Die adviseerde ex tra geld te investeren in de die rentuin. Minister Landuyt heeft dat advies nu dus overgenomen. Dankzij de financiële injectie van de Vlaamse regering kan de dierentuin nu toch beginnen met de uitvoering van het mas- terplan. Concurrentie De redenen voor de malaise van de Antwerpse zoo zijn duidelijk.j Het park moet vernieuwen om de groeiende concurrentie, on- j der meer van diverse pretpar- ken en een nieuw vogelpark in het Waalse Ath, het hoofd te bie den. De toename van het aantal evenementen in Vlaanderen speelde de verouderde dieren tuin ook parten. Tot overmaat van ramp is de zoo door de aan leg van de hogesnelheidslijn via het naburige Centraal Station al meer dan een jaar moeilijk bereikbaar voor met name tou- ringscars met reisgezelschap pen. Ook dat drukte de de be zoekersaantallen. (Advertentie) Galerie - Kunsthandel 19e en 20e eeuwse Vlaamse en Hollandse Meesters o.a. Latemse school Inkoop - Verkoop Terneuzen centrum 4531 GN, Blokken 3-4, Open: dinsdag - woensdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17 00 uur en op afspTaak. door Claudia Sondervan Het is zowat een ambacht. Een soort oervorm van misdaad waar we al eeuwen mee te maken hebben. Zakken rollerij is verwerpelijk, maar niettemin hangt er een vleugje belliamelroman- tiek aan. Zolang er natuurlijk geen ge weld gebruikt wordt, bewonderen we stiekem de vingervlugheid waarmee de gauwdief ongemerkt zo dicht bij je komt. En eigenlijk vinden we degene die zich zo laat bestelen behoorlijk on nozel... Maar het gaat niet om die paar tientjes of honderdjes, al hakt dat behoorlijk in op een pensioen of bijstandsuitkering. Het gaat om de ontreddering, de schaamte. En vooral om de angst. Het gebeurt je midden op de clag, win kelend temidden van honderden ande re mensenJuist wanneer j e wilt afreke nen, grijp je mis. De vertrouwde beurs, is er niet meer. Weg. Je staat voor joker. Van het ene op het andere moment ben je een have-not. Hulpeloos overgeleverd aan de welwil lendheid van anderen. Onder alle mee warige blikken schaam je je diep. Want jij was dus zo naïef om je te laten beste len. Boos word je. Zwaar verontwaar digd dat er ergens iemand rondwandelt die tevreden jouw geld telt. „Het ergst is de angst dat je naam en adres belandt zijn bij een Kwaad Zon der Gezicht. Slachtoffers weten niet wat hen nog meer boven het hoofd hangt. Ze voelen zich blootgesteld. Mensen blazen het op, denken aan maffia, terwijl het ook een jongen van veertien kan zijn," weet Jack Geelen, coördinator van het Bureau Slachtof ferhulp in Middelburg. Als slachtoffers dat willen, geeft de Zeeuwse politie hun gegevens aan het bureau. Met de twee gevallen in Sluis van de Pinksterdagen komt het aantal meldingen van bero ving - verzamelterm voor tasjesroof, zakkenrollerij en wat dies meer zij - in Zeeland voor de maand mei op acht. „Jaarlijks zal het aantal aangiftes rond de honderd liggen." Nasleep Het bureau geeft emotionele steun, maar vooral informatie. Mensen wil len zo snel mogelijk duidelijkheid. Er zit een grote nasleep aan zo'n diefstal. De bank moet gebelder moeten nieuwe papieren worden aangevraagd. We hel pen met alle formulieren, ook als er een dader gepalet is en er bij de veroordeling kans is op vergoeding van de schade. We geven mensen weer het heft in handen. In Sluis was net na vijf jaar de beleids groep van het project 'Zakkenrollers in de buurt' opgeheven. Het dievengilde rook klaarblijkelijk dat de aandacht verslapte en slaat als vanouds toe. „We hebben tot en met Pinksteren al acht tien aangiftes, meer dan in het hele vo rige jaar," meldt politieman Wim Eg- germont in Sluis. „Het aantal aangiftes van zakkenrollerij was begin dit jaar gedaald tot zestien, dat vond men ac ceptabel. Maar er wordt gewerkt aan een nieuw beleidsplan dat breder ge richt is op criminaliteit rond winkels." Ondertussen zal er in Sluis nog menig portemonee verdwijnen, vreest de poli tieman. „Nu 'ze' aan het begin van de zomer al enige duizenden francs heb ben buitgemaakt, ruiken 'ze' meer buit." Hardleers Zakkenrollerij is een onuitroeibaar fe nomeen, gelooft Eggermont. Je ertegen wapenen is moeilijk, want een profes sionele rol is met het blote oog niet te volgen, weet hij, „Die kaartjes met waarschuwingen die de winkeliers hier uitdelen, werken zeker. Mensen houden die bij zich. Maar het is frustrerend hoe hardleers mensen zijn. Hun hele heb ben en houwen zit in een rugtas. Verdeel je geld en draag die tas op de buik, of be waar je geld onder je kleding. Dat is het enige dat werkt." De slachtoffers zijn niet gebaat bij een preek, beseffen verbalisanten nu. Oh, hij heeft er zich ook schuldig aan ge maakt, bekent Geelen. Tot vier jaar te rug maakte hij als politieman zelf die verbalen op. Routine-akkefietjes wa ren dat. „Dat maakt mensen nog eens slachtoffer. Als twintig mensen om je heen je vertellen hoe onachtzaam je bent geweest wordt je heel klein." Schaamte weerhoudt mensen om aan gifte te doen. „Dat gaat heel ver. Ik ken een praktijkgeval van een vrouw die thuis vertelde dat haar portemonnee gerold was. Haar man werd ontzettend kwaad en wilde niet dat ze aangifte deed. Hij werkte bij de politie en wilde voor zijn collega's niet weten dat zijn vrouw zo stom was geweest. Maar wat is onachtzaamheid? Nu het seizoen be gint, loopt Zeeland vol met mensen die hun zinnen verzetten. Die zakkenrollers zijn zo gewiekst dat je haast denkt: chapeaul Maar wat doen ze mensen aan? Oudere mensen die na een beroving niet meer durven winkelen, ontneem je levens vreugde. Niemand wil slachtoffer wor den. Niemand wil zich slachtoffer noe- Zeeland stroomt weer vol met zorgeloze winkelaars en vakantievierders: prooi voor het ontredderende werk van de zakken rollers. foto Ruben Oreel woensdag 6 juni 2001 GOES - Het bestuur van het Groen College in Goes wordt verantwoordelijk voor de op vang van leerlingen die bij het voortgezet onderwijs op de Be- velanden uit de boot dreigen te vallen. Daartoe krijgt het Groen College het bevoegd gezag over de De Vliedberg, de Goese school voor speciaal onderwijs. De Vlietberg zal daarbij worden omgevormd tot orthopedisch- didactisch centrum. Dat althans ligt besloten in een intentieverklaring die beide scholen hebben ondertekend Het is de bedoeling in oktober een definitief besluit te nemen, zodat De Vlietberg bij het begin van het volgend jaar aan het Groen College kan worden overgedragen. De komende maanden wordt bekeken wat de gevolgen zijn voor personeel, fi nanciën, schoolgebouwen en onderwijs. De ingreep vloeit voort uit ge wijzigde wet- en regelgeving. Die komt er op neer dat het spe ciaal onderwijs verdwijnt. De scholen voor voortgezet onder wijs worden zelf verantwoorde lijk voor de zorg voor moeilijk lerende kinderen. Ze moeten die zoveel mogelijk helpen binnen het 'normaal' onderwijs een plek te vinden en te houden. Al leen wanneer de zorg voor een leerling de school boven het hoofd groeit, kan tijdelijk een beroep worden gedaan op het te vormen orthopedagogisch-di- dactisch centrum. Over de reorganisatie is de afge lopen maanden druk overleg ge voerd binnen het samenwer kingverband van de scholen in het Oosterscheldegebied. Daar van maken deel uit: Pontes Scholengroep (Goese Lyceum, Pieter Zeeman school Zierikzee Groot Stelle Goes), Buijs Ballot College, St. Willibrordcollege, Groen College, De Vliedberg, De Wissel en Noord Zelke. RENESSE - Van een camping aan de Roelandsweg in Renesse zijn vier brandblussers gesto len. De apparaten stonden in een afgesloten kast en zijn ruim duizend gulden waard. De dief stal werd dinsdag ontdekt. Dansers van verschillende dansgroepen repeteren voor het stuk 'Het Zeeuws Meisje'. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Dansfestival is twee jaar geleden zo'n succes gebleken dat de volgende editie, die komend week einde plaatsvindt in de Stadsschouwburg in Middelburg, naar twee dagen is uitgebreid. Tijdens het festival zal een nieuwe Zeeuwse aflevering van het project Dozijn Dansen worden opgevoerd. Dat is een voorstelling die onder leiding van een professionele cho reograaf is ingestudeerd door dansers uit verschillende Zeeuwse regio's. De doelstelling van het Zeeuwse Dansfesti val 2001 is dat alle Zeeuwse dansgroepen zich in één reeks van voorstellingen aan het publiek presenteren. Twee jaar geleden tra den drieëntwintig groepen op één dag op, ditmaal zijn negenentwintig presentaties verdeeld over twee dagen. Zowel zaterdag 9 als zondag 10 juni is een mix te zien van ver schillende genres. „Alles is mogelijk", vertelt consulent dans Anita Bekers van Scoop. „Van klassiek tot streetdance, van modern tot jazz. Het idee is een overzicht te bieden van wat er op het gebied van dans in Zeeland te doen is. Er bestaan groepen die met hun eigen voorstelling de Middelburgse schouwburg kunnen vullen, maar voor de meeste gezel- sdhappen is zo'n festival de enige mogelijk heid zich eens op dat podium te presente ren." Opvallend is de presentatie 'Gotong Ro- jong' van Pencak Silat, omdat het eigenlijk een Indonesische vechtsport betreft. Maar onder leiding van choreograaf Charles Re- noult is een gestileerd geheel ontstaan. „Vechtkunst wordt danskunst", aldus Be kers. „Dat is eens een heel andere invals hoek." Een andere opmerkelijke naam in het programma is die van Tango Al Azar uit Middelburg, de stichting die onlangs de Prins Bernhard Cultuurprijs Zeeland kreeg toegekend. Niet alleen geeft Tango Al Azar zondag een presentatie van de Argentijnse tango, na afloop van het zondagprogramma wordt een complete tangosalon verzorgd. Zeeuws Meisje Twee jaar geleden was het project Dozijn Dansen de blikvanger van het Zeeuwse Dansfestival, omder meer omdat daarvan ook een uitvoering werd gegeven tijdens het Bevrijdingsfestival 1999. Net als destijds heeft een groep jonge dansers van verschil lende dansgroepen uit verschillende Zeeuwse regio's wekenlang gewerkt aan een eigen productie. Onder begeleiding van choreograaf Adriaan Luteijn, die zoals uit zijn achternaam al blijkt van Zeeuwse af komst is, is het stuk 'Het Zeeuws Meisje' in gestudeerd. De choreografie is gebaseerd op het stuk Lafille mal gardee, dat in zijn oor- spronkeli j ke vorm vlak na de Franse revolu tie is gemaakt. Luteijn plaatst het verhaal in Zeeland. Hij maakt gebruik van symbolen als de mossel en werkt met kostuums geba seerd op de Zeeuwse klederdracht, terwijl een moderne dans wordt opgevoerd. Bekers: „Hij laat oud en nieuw op elkaar botsen." Voor Dozijn Dansen wordt in elke provincie een productie gemaakt. Op 11 november wordt een groot deel van de twaalf dansen - inclusief de Zeeuwse - opgevoerd in Rotter dam, op 17 november zijn ze allemaal tezien in Den Haag. Op 'Het Zeeuws Meisje' na duren alle pre sentaties tijdens het Zeeuwse Dansfestival maximaal tien minuten. Het is bepaald geen evenement van alleen dansers voor dansers, benadrukt Bekers. „Natuurlijk is het voor de dansers leuk om samen één grote voor stelling neer te zetten en naar eikaar te kij ken, maar dit is zeker ook een festival voor het gewone publiek. We willen het idee overbrengen dat dans een veel breder begrip is dan de meeste mensen denken. Bovendien willen we laten zien dat op dit gebied in Zee land ontzettend veel gebeurt. Dans is niet alleen Scapino en niet alleen Scapino brengt goede dansvoorstellingen." Het Zeeuws Dansfestival in de Stadsschouwburg in Middelburg, za 9 juni van 20-22.30 uur, zo 10 juni van 15-17 uur, tangosalon van 17-22.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Bij De Piek in Vlissingen staat vrijdag 22 juni een levende legende op het podi um: accordeonist Flaco Jime nez. De 62-jarige Texaanse mu zikant heeft ervoor gezorgd dat de regionale muziekstijl con- junto, die hij met de paplepel kreeg ingegoten, bekend raakte bij het grote (pop)publiek. Jime nez heeft samengespeeld met onder anderen Ry Cooder, Lin da Ronstadt, Emmylou Harris en de Rolling Stones. Zowel zijn vader als zijn groot vader speelde accordeon. Grootvader Patricio speelde de norteno, een voorloper van de conjunto-stijl. Norteno en con- junto zijn voor de Texaans- Mexicaanse arbeiders wat wat honky tonk en zydeco waren voor respectievelijk blanke en zwarte arbeiders, Beide stijlen gaan uit van Zuid-Amerikaanse ritmes gemixt met polka's en waltzen die Duitse immigran ten aan het eind van de negen tiende eeuw naar Mexico hadden gebracht. Santiago Ji menez, Flaco's vader, scoorde in de omgeving van San Antonio enkele regionale hits met zijn polka's. Ook nadat de accordeon een aanzienlijke ontwikkeling had doorgemaakt, bleef hij op een ouderwets instrument met twee rijen knoppen spelen, waardoor hij als een traditiona list bekend stond. Behalve door polkamuziek werd Flaco Jime nez ook beïnvloed door in Texas veelgehoorde muziekstijlen als country en blues. Op zevenjari ge leeftijd ging Flaco Jimenez, in 1939 geboren als Leonardo Jimenez, met zijn vader mee spelen, aanvankelijk op gitaar, maar al snel op accordeon. Op zijn achttiende richtte hij de formatie Los Caporales opKort daarna kreeg hij de bijnaam die ook zijn vader droeg: Flaco, wat 'magere' betekent. Horizon Het was country-muzikant Doug Sahm die Jimenez' hori zon verruimde. Hij nam hem in 1973 mee naar New York, waar hij samenspeelde met Bob Dy lan en Dr John. Kort daarna ontmoette Jimenez Ry Cooder op wiens album Chicken Skin Music hij een cruciale rol speelt. Cooder zag in Jimenez wat hij later zou zien in de Afrikaanse bluesmuzikant Ali Farka Toure en de Cubaan Ibrahim Ferrer, een vertegenwoordiger van een rijke lokale muziekstijl die tot dan toe onbekend was gebleven bij het grote publiek. Vanaf dat moment begon Jime nez elementen van jazz en rock 'n' roll in zijn muziek te brengen en zong hij zijn liederen zowel in het Spaans als in het Engels. Ji menez heeft intussen met een waslijst aan bekende muzikan ten samengespeeld (naast bo- vengenoemden onder anderen John Hiatt, Brian Ferry en The Clash), of vormde bands met hen, zoals de Texas Tornados (met Sahm en Freddy Fender) en Los Super Seven (met leden van Los Lobos). Jimenez werd vijf keer onder scheiden met een Grammy. De voorverkoop voor het Vlissingse concert van Jimenez begint vrijdag 8 juni. Aanvang concert: 21.30 uur. ZIERIKZEE - Het Urkerman- nen Ensemble geeft op zaterdag 7 juli twee concerten in Zeeland. 's Middags om 15.30 uur treedt het ensemble op in de Nieuwe Kerk in Zierikzee en 's avonds om 20.00 uur in de Oostkerk in Middelburg. Het ensemble staat onder leiding van Pieter Jan Leusink en wordt op het orgel begeleid door Martin Mans. Het Urkermannen Ensemble is opgericht in 1997 en bestaat uit twaalf zangers. Ze treden op in originele Urker klederdracht. Het repertoire bestaat uit een voudige geestelijke liederen en klassieke composities van Mo zart en Handel. Flaco Jimenez

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48