PZC De Grave mag van CDA weg Zware eis tegen huisarts (55) uit Oss wegens kinderporno Nederlandse toeristen mijden Israël 3' Medio 2004 één pas voor bus en trein Journaliste moet getuigen in Turkse zaak Kamer maakt zich zorgen over financieel beheer Defensie Kinderen kiezen en kopen kunst Volgend jaar grotere haringvangst Eerste AZC in handen corporatie Friese schade mkz-crisis getaxeerd Platform voor andere landbouw Cel voor schutters wegrestaurant Particuliere bewakers ingezet in Bijlmerbajes EDOX Boete voor SP-Senator Onze hypotheekofferte heeft een bijlage van 160 pagina's woensdag 6 juni 2001 door Bernice Breure en Chris van de Graaf DEN HAAG - Nederlanders mijden Israël als gevolg van de aanslagen die de laatste tijd in het Heilige Land zijn gepleegd. Het aantal toeristen dat in de eerste vijf maanden van dit jaar naar Israël reisde is in ver gelijking met diezelfde periode vorig jaar bijna gehalveerd. Sinds de Golfoorlog in 1991 hebben zich niet meer zoveel mensen laten afschrikken door het geweld. Volgens het Israëlisch Bureau voor Toerisme vallen er in deze bedrijfstak 'harde klappen'. De schade wordt geraamd op zo'n zestig miljoen gulden, al dus woordvoerder M. de Bruijn. Alleen tijdens de Golf oorlog, precies tien jaar gele den, was het aantal boekingen nog veel lager en het aantal af zeggingen veel hoger. Het grootst was de terugval in april: vijfduizend Nederlan ders gingen toen naar Israël, tegen in diezelfde maand vorig jaar nog elfduizend. Het rooms-katholieke jubeljaar 2000 trok weliswaar een re cordaantal reizigers naar Isra el, maar ook in april 1999 reis den nog tienduizend Nederlan ders naar het land. De bezoe- kerscijfers over de eerste vijf maanden van dit j aar tonen een iets minder dramatisch beeld: in 1999 waren het er 30.000, een j aar later 3 60 0 0 en de afge lopen maanden kwam de teller niet verder dan 20.000. Volgens het Israëlisch toeris- mebureau blijven nu vooral veel reizigers weg omdat het geweld zo lang aanhoudt. „Eerdere onlusten waren van kortere duur. Als mensen nu vragen wanneer het weer rus tig wordt, kan ik er geen zinnig woord over zeggen. Alles zit muurvast", verklaart De Bruijn. Een aantal christelijke groepen durft een rondreis nog aan, maar bijvoorbeeld fly- drive-vakanties voor individu ele reizigers worden nauwe lijks meer geboekt. Directeur D. van den Vendel van Drietour Reizen, specialist in groepsreizen voor christe nen langs bijbelse plaatsen, beaamt de malaise. Zijn onder neming in Driebergen stuurt normaal zo'n driehonderd groepen (gemiddeld veertig mensen) op pad, maar dit jaar gaan er maar zestig. „Mensen schrikken van de televisiebeel den, terwijl het geweld nooit tegen toeristen is gericht", stelt hij. Hij schat de schade voor zijn bedrijf op vijftien miljoen gulden. Touroperator Isropa, naar ei gen zeggen marktleider op het gebied van Israël-vakanties, beaamt de afname van het aan tal reizigers met zo'n vijftig procent. Zonvakanties naar Eilat doen het volgens een woordvoerster wel 'uitste kend', maar rondreizen langs Jeruzalem niet. De reisorgani satie raadt vakantievoerders zelfs aan een dergelijke rond reis uit te stellen. Alleen Israël-specialist Op- penheim houdt de moed er in. Directeur Steven Oppenheim spreekt van een afname van 'hooguit twintig procent'. Hij probeert de schade te beperken door 'scherpere prijzen'. Hij wijst er op dat met name chris telijke en joodse gezelschap pen als tegenreactie juist nu naar Israël gaan om hun soli dariteit te tonen. GPD pagina 5: Harnas vecht door APELDOORN - Bij het open baar vervoer in Nederland wordt medio 2004 één elektro nisch betalingssysteem inge voerd. Dat gebeurt op initiatief van de Nederlandse Spoorwegen, bus maatschappij Connexxion en de gemeentelijke vervoerbe drijven in Amsterdam en Rot terdam. De initiatiefnemers verwachten dat eind 2003 de eerste proeven kunnen worden genomen. Een van de kandidaten daarvoor is het vervoersgebied in de Ach terhoek. De grote spelers op het gebied van openbaar vervoer hebben een projectgroep in het leven ge roepen die de invoering van het nieuwe systeem bestudeert. Het is de bedoeling dat er uiteinde lijk één chipkaart wordt ont wikkeld die reizigers bij alle vormen van openbaar vervoer, inclusief taxibedrijven, kunnen gebruiken om af te rekenen. De Gelderse gedeputeerde J. de Bont heeft inmiddels toegezegd dat de provincie het pilot-pro- ject in de Achterhoek voor een deel wil financieren. Daarbij - gaat het vooralsnog alleen om het bieden van faciliteiten voor de ontwikkeling van het pro jectplan. Hoeveel geld met de invoering van het nieuwe sys teem is gemoeid, is nog niet be kend. Ook de hoogte van de financiële bijdrage van de pro vincie Gelderland is nog ondui delijk. GPD AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren be paald dat journaliste Stella Braam vrijdag als getuige een verklaring moet afleggen in de strafzaak tegen een 34-jarige Turk. Hij wordt onder meer ver dacht van het leiden van een cri minele organisatie. De ver meende groepering rond de man zou sterke banden hebben met de extreemrechtse, Turks-na tionalistische Grijze Wolven. i Braam deed in oktober 1997 aangifte van bedreiging tegen de man en diens handlanger. De journaliste was met hen in con tact gekomen tijdens het schrij ven van een boek over de Grijze Wolven en hun invloed op met name Turkse jongeren in Neder- land; Braam schreef dit boek sa men met Mehrnet Ülger. De 34-jarige wordt in het boek opgevoerd als voorbeeld van een crimineel exponent van de Grijze Wolven. De contacten met de twee mannen mondden volgens Braam en Ülger uit in een reeks bedreigingen, omdat de mannen hun namen niet in het boek genoemd wilden heb ben. Het journalistenduo moest enige tijd onderdruiken. Het boek bracht een onderzoek van politie en justitie naar de 34-jarige en de Grijze Wolven in Nederland op gang. In novem ber vorig jaar culmineerde dit in een reeks invallen en arresta ties. De 34-jarige werd opge pakt bij de inval in een moskee aan de Zeeburgerdijk in Am sterdam. Beide mannen verke ren sinds enkele weken weer op vrije voeten, in afwachting van hun proces. Braam liet gisteren bij monde van haar advocaat weten dat zij niet als getuige wenst te verkla ren. Zij vreest nog steeds voor haar eigen veiligheid. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Gra ve van Defensie kan wat het CDA betreft 'beter een andere studierichting kiezen'. Hij is er volgens CDA-woordvoerster Van Ardenne wederom niet in geslaagd liet financieel beheer van zijn departement onder controle te krijgen en krijgt daarom 'opnieuw een dikke on voldoende'. Het was de hardste kritiek die de bewindsman gisteren tijdens een overleg met de Tweede Ka mer over zijn financiële verant woording over het jaar 2000 te horen kreeg. Maar ook de ande re fracties maakten zich zorgen over de hardnekkige problemen bij Defensie op het terrein van financieel beheer. Vooral het onduidelijk geschuif met grote sommen geld leverde irritaties op. Zo was het D66, GroenLinks en CDA nog steeds niet duidelijk wat De Grave nu precies met de extra tweehon derd miljoen gulden voor het Europees veiligheidsbeleid heeft gedaan. Voor PvdA'er Zijl stra ontbrak de spreekwoorde lijke discipline en militaire pre cisie bij het financieel beheer. De Grave zelf vond de kritiek grotendeels onterecht. Hij wees erop dat de Algemene Rekenka mer geen kritiek heeft op de vele beleidsinitiatieven die hij na zijn aantreden had genomen. Alleen het tempo waarin alles wordt doorgevoerd is hier en daar wat traag, erkende de be windsman. „Van ernstige te kortkomingen is echter geen sprake", benadrukte hij. De Kamer maakte zich verder zorgen over de werving van nieuwe mensen en het materi- eelbeheer. Alle fracties vroegen zich bij voorbeeld af of de Luchtmobiele Brigade straks nog wel voldoende operationeel kan zijn om vredestaken uit te voeren. De brigade mist eenderde van de benodigde manschappen en de situatie wordt er niet beter op, omdat er nog steeds meer mensen vertrekken dan erbij komen, aldus VVD en PvdA. Zijlstra stelde daarom voor de drie bataljons van de brigade te rug te brengen tot twee volledig gevulde bataljons, een idee dat in ieder geval de steun kreeg van de WD. WD-woordvoerder Van den Doel pleitte voor het uitdelen van een bonus van vijfduizend gulden voor iedere beroepsmili tair die een nieuw personeelslid aanbrengt, Volgens Zijlstra zouden uitzendbureaus extra financiële impulsen moeten krijgen van Defensie om men sen voor de krijgsmacht te inte resseren. ANP ROTTERDAM - Een medewerkster van het Rotterdamse museum Boymans van Beuningen helpt een meisje met het kiezen van een kunstwerk. Tot en met zondag mogen kinderen in het museum kunst kopen. Op de verkooptentoonstelling kan voor slechts 55 gulden een litho worden gekocht, elk kind mag maximaal twee li tho's kopen. De kinderen maken hun eigen keus, de tentoonstellingsruimte is ver boden voor ouders. foto Arie Kievit/ANP DEN HAAG - Visserijbiologen menen dat volgend jaar zo'n 15 procent meer haringen gevangen mag worden dan dit jaar. Biologen van het Nederlands Instituut voor Visserij onder zoek in IJmuiden hebben dat gisteren gemeld na internatio naal overleg. Dit voorjaar zijn er al bijna eenderde meer ha ringen dan vorig jaar. Volgend jaar overschrijdt de vissoort het voorzorgsniveau van 1,3 miljoen ton, zo verwachten bio logen. De biologen vinden dat de vangst voor consumptie daardoor kan stijgen van 265.000 ton dit jaar naar 300.000 ton volgend jaar. Daarnaast mag zo'n 40.000 ton worden gevangen voor vismeel, onder meer voor veevoer. ANP GRONINGEN - De Groninger woningcorporatie Nijestee heeft asielzoekerscentrum de Ruige Hoek in Haren gekocht. Het is de eerste aankoop in zijn soort, zodat Nijestee nu de eer ste woningcorporatie is in het bezit van een AZC. Voor de zestig bewoners verandert er niet veel. Zij zouden eind dit jaar al verhuizen naar een nieuw te bouwen centrum in Haren. Tot die tijd blijven zij in het 'oude' AZC wonen. Nijestee zal zich in de praktijk vooral bezighouden met de verhuur van het centrum, dat een andere bestemming krijgt. Nijestee vindt dat de aankoop past in haar 'maatschappelijke opdracht', aldus directeur P. Euwema. „Veel asielzoekers blij ven hier. Zij zijn voor ons potentiële nieuwe huurders." ANP LEEUWARDEN - De totale schade door de mond- en klauw zeercrisis bedraagt in Friesland 185 miljoen gulden. De crisis kost de agrarische sector 85 miljoen, voor de overige bedrijfs sectoren bedraagt de schade 100 miljoen gulden. Dit staat in het eindrapport dat de Task Force mkz gisteren aan Gedeputeerde Staten heeft overhandigd. De Task Force adviseert een noodfonds in te stellen van ongeveer dertig mil joen gulden. Bij voorkeur zou dat noodfonds een landelijke opzet moeten krijgen. ANP NIJMEGEN - Acht boerenorganisaties verenigen zich in het platform 'Aarde, Boer, Consument'. Ze spreken zich daarin uit tegen verdergaande liberalisering en globalisering. De aangesloten organisaties willen dat consumenten voort aan 'een eerlijke prijs betalen voor een eerlijk product'. De aangesloten organisaties zijn onder meer het Kritisch Landbouw Beraad, Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt, Nederlands Akkerbouw Verbond, Nederlandse Melkveehou ders Vakbond, Steunpunt Landelijke Boerinnenbelangen en de Vereniging voor Biologisch-Dynamische Landbouw. ANP ARNHEM - De rechtbank heeft gisteren een vader en zoon uit Oss veroordeeld tot celstraffen van twaalf en negen jaar voor de dodelijke schietpartij op 9 augustus 1999 in wegrestaurant de Lucht langs de A2. Bij de schietpartij kwam een 28-jarige man om het leven en raakte een 24-jarige man zwaargewond. De 52-jarige man en zijn 33-jarige zoon kwamen die dag het drukke wegrestau rant binnen en begonnen direct te schieten. Daarna meldden vader en zoon zich bij de politie. Volgens hen hadden de slachtoffers geprobeerd hen 250.000 gulden af te persen. Zij vertelden dat zij eerder door de beide slachtoffers waren mishandeld. De omgekomen man meende dat de vader verantwoordelijk was voor het oprollen van een XTC-labora- torium, waardoor hij veel geld was kwijtgeraakt. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Bijlmerba jes zet particuliere beveiligings bedrijven in omdat er niet ge noeg personeel te vinden is voor het werk in de gevangenis. De particuliere beveiligers hebben geen contact met de gedetineer den, aldus directeur J. van Huet, maar ze werken in posten die zich achter glas bevinden. Enkele personeelsleden hebben een brandbrief naar verscheide ne media gestuurd. Volgens hen is de veiligheid van het perso neel, gedetineerden en derden niet meer te garanderen door het grote personeelstekort. Dit wordt veroorzaakt door veel openstaande vacatures en een hoog ziekteverzuim. „Het per soneel mag momenteel, op een klein incident na, van geluk spreken dat er geen zwaarge wonden of doden zijn gevallen", aldus de briefschrijvers. Van Huet bestrijdt dat de veilig heid binnen de penitentiaire in richting Over Amstel, de officië le naam van de Bijlmerbajes, in het geding is. Wel erkent hij het tekort aan personeel. „De over heid, met name in de Randstad, is op dit moment niet zo popu lair als werkgever. We proberen met reiskosten en opleidingen van alles te doen, maar het helpt niet. Alleen als de economie in stort wordt de overheid weer aantrekkelijk als werkgever, dan kiezen mensen voor zeker heid." Voorzitter J. Gorter van de on dernemingsraad noemt het ge brek aan personeel zorgwek kend. „De druk op de mensen die binnen de Bijlmerbajes wer ken wordt steeds groter. De on dernemingsraad is daarom ak koord gegaan met de inzet van particuliere bedrijven, maar wel onder de voorwaarde dat de directie zich extra inzet om per soneel te wei-ven." ANP Advertentie van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het Openbaar Ministerie heeft voor de recht bank in Den Bosch vijf jaar cel straf geëist tegen een 55-jarige huisarts uit Oss die kinderporno maakte door de patiënten die hij misbruikte te filmen. Ook had hij een enorme hoeveelheid kin derporno in zijn bezit. Naast de celstraf moet de huisarts vol gens justitie ook uit zijn ambt worden gezet. Advertentie MOOI VOOR .-tr. VADER 21 Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg/Middelburg, Juwelier 't Goudoppertje 's-Gravenpolder, Juwelier Walhout, 's-Gravenstraat 47a Temeuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen. Juwelier van Boven, IWalstraat 90 Uit het strafdossier blijkt dat de 55-jarige verdachte zeker elf mensen seksueel heeft mis bruikt. Een aantal zaken is ver jaard en enkele slachtoffers durfden geen aangifte te doen. Officier van justitie J. Grimber gen zei tijdens de zitting dat het 'zeer omvangrijke misbruik' door de arts vanaf de jaren ze ventig tot zijn aanhouding plaatsvond. Naast het misbruiken van pati ënten, bestelde de huisarts ook kinderporno bij de internatio naal opererende Russische or ganisatie Blue Orchid. De poli tie is de arts dan ook op het spoor gekomen na een tip van hun Russische collega's, die de ze criminele organisatie oprol den. De politie trof 95 banden met kinderporno bij de huisarts aan. Blue Orchid heeft in Rusland kinderporno gemaakt met kin deren vanaf ongeveer zes j aal oud. De video-opnames werden via het internet verkocht. Op de Russische video's figureerden kinderen die van spoorwegsta tions en uit weeshuizen in Rus land waren geplukt. Ze zagen er verwaarloosd uit: vermagerd en bedekt met zweren. Eerder veroordeelde de recht bank in Amsterdam een 57-jari- ge Brit tot 21 maanden gevange nisstraf. Hij handelde volgens de rechtbank in de films van Blue Orchid. De in Nederland woonachtige Brit importeerde de Russische banden die door een groepje mannen gezamen lijk werd gefinancierd. De politie vond bij de huisarts uit Oss ook nog een grote hoe veelheid zeer schokkende beel den op zijn computer, zo bleek gisteren voor de rechtbank. Het ging onder meer om de poging om een kind van een jaar te pe netreren, een jongen van vijf jaar die werd misbruikt en jon gens van ongeveer acht jaar die werden mishandeld met stuk ken gereedschap. De huisarts bood in het laatste woord zijn excuses aan de slachtoffers aan. De man heeft zijn praktijk inmiddels ver kocht. Zijn advocaat vindt dat zijn cliënt door de publiciteit, zijn voorlopige hechtenis en het verkopen van zijn praktijk vol doende is gestraft. De recht bank wees echter een verzoek voor het opschorten van de voorlopige hechtenis af. Uitspraak 19 juni. ANP DEN HAAG - Het Eerste-Ka- merlid Van Vugt van de Socia listische Partij is door de politierechter in Den Haag ver oordeeld tot een boete van 1500 gulden waarvan vijfhonderd voorwaardelijk. Rechter H. Knol achtte bewezen dat Van Vugt op 29 februari vo rig jaar op het Binnenhof de or de had verstoord tijdens een be zoek van de Franse president Chirac. Van Vugt had onder meer hard op een fluitje geblazen en een spandoek omhoog gehouden met de tekst 'We vergeten Mururoa niet'. Het Eerste-Ka- merlid wilde hiermee de aan dacht vestigen op de kernproe ven die Frankijk op dit eiland hield. Van Vugt kwam gisteren niet opdagen op de zitting in hoger beroep. Eerder was hij door de kantonrechter veroordeeld tot een onvoorwaardelijke boete van 1500 gulden. ANP Maak nu een afspraak, dan krijg je 't boek tijdens het hypotheekgesprek cadeau. Bel gratis 0800-0502. Of klik op www.rabobank.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3