PZC Rapport noodopvang gekraakt 17 Kwartetspel studenten moet seks bespreekbaar maken in Rusland Mechanische kokkelvisserij schaadt wad Deelname Waterland in Ecoscope geen uitgemaakte zaak Wederopbouwkunst verdwijnt achter gipsplaat Hubertushoeve geschokt door kritiek op onderkomen asielzoekers Vernielingen in Zierikzee Personeel kerncentrale demonstreert 22 juni bij Bossche rechtbank Open dag campings op Schouwen m zeeuwse almanak Sirene waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 3S NOORD woensdag 6 juni 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het houtsnijwerk van Piet van Stuivenberg is binnenkort niet meer te zien in het Middelburgse Abdijcom- plex. De figuren van Japans eikenbout wor den weggewerkt achter gipsplaten. De Schiedamse beeldhouwer die in 1988 overleed, sneed eind jaren vijftig 27 dieren uit de bij belse Ark van Noachvoorde werk kamer van de commissaris van de koningin. De kamer van de commissaris wordt bin nenkort verbouwd. Voor de donkere houten wanden met het houtsnijwerk worden in lichte kleuren geschilderde gipsplaten be vestigd. Het houtsnijwerk is één van de kunstwerken die na de wederopbouw in het provinciehuis kwamen te hangen. Het Ab dij complex werd in mei 1940 zwaar bescha digd. Na de bevrijding volgde de wederop bouw. Een aantal kunstenaars werd gevraagd een werk voor het gerestaureerde overheidsgebouw te maken. Van Stuiven berg dankte volgens provincievoorlichter R. J. Swiers zijn opdracht aan een kunst werk dat hij voor het verwoeste provincie huis in Arnhem maakte. Het houtsnijwerk is het behouden waard, zegt Swiers. „Het is wederopbouwkunst. Een detail van het houtsnijwerk in de ka mer van de commissaris van de koningin. foto Lex de Meester door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties in de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland eisen helderheid en discussie over het gemeentelijk onderzoek naar drie locaties voor noodopvang van asielzoe kers. Op basis van dit onderzoek is geconcludeerd dat geen van deze locaties geschikt zou zijn. Voor het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) is dit aanleiding de noodopvang in de betreffende accommodaties stop te zetten. De raadsleden plaatsen vraagtekens bij het be treffende onderzoek. „Het is een rapport vol leugens en onjuistheden. Te veel om in vijf minuten spreektijd te kun nen weerleggen", gaf eigenaar H. van Damme van één van de betreffende accommodaties, de Hubertushoeve in Ouwerkerk, gisteravond in de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden (MA) te kennen. Hij toon de zich diep geschokt over het feit dat de noodopvang die hij asielzoekers biedt, in het ge meentelijk onderzoek op ver nietigende wijze wordt afge schilderd. Volgens dat rapport zou het gaan om opvang in een illegaal verbouwde boeren schuur, waar de brandveilig heid zeer te wensen zou overla ten. Er wordt melding gemaakt van te weinig vluchtwegen en van twaalf gasflessen die in de open lucht staan opgeslagen en voor een gevaarlijke situatie zorgen. Van Damme overlegde ZIERIKZEE - Vandalen hebben gisternacht vernielingen aange richt aan een terras op het Ha venplein in Zierikzee. Een deel van de omheining werd gesloopt en ook werd een glas plaatvan deschuttmg. vernield. Het schadebedrag was gisteren onbekend. De eigenaar van het tankstation aan de Kleine Zel- keweg in Zierikzee werd maan dagmiddag gedupeerd door een Duitse automobilist die tankte en wegreed zonder te betalen. de commissieleden een uitge breid dossier waarin hij een toe lichting geeft op de verbouwing van zijn bedrijf ruim vijfen twintig jaar geleden. Daarbij werd een voormalige koeienstal omgebouwd tot appartementen voor recreanten en voor mensen die direct behoefte hadden aan tijdelijke woonruimte. Een en ander gebeurde onder toeziend oog van de afdeling bouw- en woningtoezicht van de toenma lige gemeente Duiveland. De Regionale Brandweer Zee land (RBZ) voerde op 14 novem ber vorig jaar op verzoek van Van Damme een brandveilig heidscontrole uit bij de noodop vang voor asielzoekers. Volgens de bevindingen van L. de Jonge van de RBZ in een schriftelijke rapportage waren de blusmid delen prima onderhouden, be reikbaar en beschikbaar. Advie zen ter verbetering van de vluchtwegen en het opslaan van de gasflessen werden direct op gevolgd. Volgens brandweer commandant F. Pijnenborgh kan kritiek op de brandveilig heid niet doorslaggevend zijn geweest voor het besluit van de gemeente om geen langdurige opvang van asielzoekers meer toe te staan op de Hubertushoe ve. Ten onrechte De andere locaties voor nood opvang waar onderzoek naar werd gedaan, betreffen cam ping De Bremhoeve in Renesse en pensioen Lokkershof in Noordwelle. De gemeentelijke onderzoekers adviseerden ook hier geen noodopvang meer toe te staan. In hun ogen verdienen de eigenaren in de wintermaan den ten onrechte geld aan asielzoekers. Daar dient de ge meente met het oog op prece dentwerking geen medewer king aan te verlenen. „Ik kan me de reactie van Van Damme wel voorstellen", gaf D66-woordvoerster C. Geluk gisteravond te kennen. Zij stond erop uitgebreid geïnformeerd te worden over de totstandkoming van dit rapport. Evenals zij ver baasden de overige commissie leden zich erover dat het college dit rapport simpelweg wilde af doen met 'voor kennisneming aannemen'. Wethouder D. van der Wekken zegde toe dat het onderzoek in de volgende com missievergadering als apart agendapunt wordt opgevoerd. Volgens de eigenaar van de Hubertushoeve voldoet de noodopvang voor asielzoekers aan alle eisen. foto Marijke Folkertsma. een organisatie van het kern- centralepersoneel. Terwijl de paarse regeringscoalitie (met PvdA en D66 voor sluiting en de WD tegen) zich niet meer aan de kerncentrale wilde branden, zette zij juridisch de strijd voort om de fabriek langer open te houden. Vorig jaar vernietigde de Raad van State de tijdelijke vergunning voor de kerncentra le op basis waarvan Borssele eind 2003 dicht zou moeten. De kerncentrale heeft nu weer een vergunning voor onbepaalde tijd. De Staat wil EPZ (inmid dels dus Essent/Delta Nutsbe drijven) houden aan de gemaak te afspraak over voortijdige sluiting en is daarom naar de rechter gestapt. Volgens Essent- /Delta Nutsbedrijven is de af spraak indertijd gemaakt met de Samenwerkende Elektrici- teits Productiebedrijven en niet met EPZ. door Harmen van der Werf BORSSELE - Een deel van het personeel van de kerncentrale Borssele demonstreert vrijdag 22 juni in Den Bosch, als de rechtszaak van de Staat begint om de kerncentrale alsnog in 2004 dicht te krijgen. Stichting Borssele 2004-plus heeft de organisatie van de de monstratie in handen. Secreta ris J. Wieman schat dat een bus- vol personeelsleden meegaat, een stuk of vijftig. Wieman ziet de rechtszaak met vertrouwen tegemoet. Hi] denkt dat de Staat niet sterk staat. „Het Rijk beroept zich erop dat er een afspraak ligt over sluiting van de kerncentrale op 31 de cember 2003, maar ik heb daar nog nooit iets van op papier ge zien." Stichting Borssele 2004-plus is (Advertentie) Door zware brandschade is ons kantoor Kerkstraat 3 in Koude kerke tijdelijk gesloten. De geld- en afstortautomaten verwachten wij a.s. donderdag weer in gebruik te kunnen nemen. Dichtstbijzijnde geldautomaat: Hoek Paauwenburgweg/De Visserstraat, Vlissingen. Voor dringende zaken en stortingen in de nachtkluis bent u welkom op ons kantoor: Lange Zelke 1, Vlissingen Telefoon (0118) 42 82 00 Rabobank Waicheren-Zuid door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - In Rusland rust nog altijd een taboe op seks. Vooral jongeren krijgen nauwelijks seksuele voorlich ting. Studenten Sociale Dienstverlening in Vlissingen gingen tien weken aan de slag voor zusterstad Taganrog om de seksuele voorlichting op scholen in Rusland te verbete ren. Gisteren werd het kwar tetspel over seks gepresen teerd door de SOSA in het gebouw van de Hogeschool in Vlissingen. Het voorlichtingsproject is on derdeel van het Sexual Repro ductive Health project dat zich inzet voor betere voor lichting op het gebied van seks. De studenten kozen voor een aangepast kwartetspel, omdat de kinderen dan spelen derwijs in contact komen met seksualiteit. „Het spel is com pact, bij iedereen bekend en goedkoop", legt studente As- trid Bastiaanse uit. „Het kwartetspel moet ervoor zor gen dat het praten over seks wordt opengebroken." Abortus De voorlichtingscampagne richt zich vooral op jongeren tussen de twaalf en veertien jaar. Door op deze leeftijd voorlichting te geven, hopen de studenten dat jonge meisjes niet in aanraking komen met onvrijwillige seks en dat het gebruik van voorbehoedsmid delen normaal wordt. „Twee van de drie zwangerschappen eindigen in een abortus", ver telt docent Sjoerd Riddersma. „De manier waarop in Rus land met seks wordt omgegaan is heel anders dan in Neder land. Het was moeilijk de Marie-Fien Sturm, Astrid Bastiaanse. Sjoerd Riddersma en Lise de Hoog (vlnr) spelen het Russi sche kwartetspel. foto Ruben Oreel voorlichting aan te passen aan de cultuur, maar ik denk dat het wel gelukt is." De verschil len in cultuur kwamen tijdens de bijeenkomst ook duidelijk naar voren. Door de aanwezig heid van een Russische delega tie uit zusterstad Taganrog moest gebruik worden ge maakt van een tolk. Hierdoor verliep de presentatie traag. Anna Grigorian, hoofd van het middelbaar onderwijsdepar- tement in Taganrog, vroeg zich af of bij de ontwikkeling van het kwartetspel genoeg is ge keken naar de verschillen in cultuur. Ze vertelde dat het in Rusland hoogst ongebruike lijk is dat jongens en meisjes met elkaar praten over seks. „Kwartet kan ook alleen door jongens gespeeld worden, of alleen door meisjes. Het is niet noodzakeljk dat ze het spel sa men spelen", verdedigde Sjoerd Riddersma het project. Als alles goed gaat zal in sep tember het eerste kwartetspel in Taganrog gespeeld worden. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE -Het is nog aller minst zeker dat Waterland Neeltje Jans mede-eigenaar wordt van het recreatief milieu centrum Ecoscope in Renesse. Dat zeg B. van de Hoef, direc teur van Waterland en interim manager van Ecoscope. Na een moeizame start in 2000 wordt Ecoscope sinds januari ad interim gerund door Water land Neeltje Jans. De manage- ment-overeenkomst loopt tot 1 november, waarna zal moeten blijken of en hoe de samenwer king wordt voortgezet. Bij de presentatie van het Plan van Aanpak sprak Van de Hoef nog van de mogelijkheid dat Waterland zich voor haar in spanningen laat 'uitbetalen' in aandelen in Ecoscope. Die ge dachte lijkt inmiddels plaats te hebben gemaakt voor een ande re optie. „Op dit moment denk ik meer aan een soort coaching van Ecoscope vanuit Water land, dan aan een samensmel ting." Deze terughoudendheid heeft volgens Van de Hoef onder meer te maken met de onzekere financiële positie van Ecoscope en het verschil in opzet van bei de recreatieve voorzieningen. Volgens Van de Hoef is het denk baar dat de door Waterland aangetrokken coördinator M. Nieboer in dienst treedt van Ecoscope en vervolgens door hem wordt geadviseerd. Daar naast zou er op verschillende vlakken wel samenwerking tus sen Waterland en Ecoscope kunnen blijven bestaan. Eind augustus neemt Waterland een definitief besluit. ANWB Ecoscope mag zich overigens steeds meer verheugen in de be langstelling van andere organi saties. Zo zijn er gesprekken met de ANWB gaande, die een tentoonstelling rondom het the ma water ontwikkelt voor de Floriade van 2003. Bij het ont werp van de hard- en software voor deze expositie wordt reke ning gehouden met de infra structuur van Ecoscope. De be- doeling is dat de tentoonstelling na de Floriade een vaste plaats krijgt in Ecoscope. Vanuit het Openbaar Lichaam Af valstoffen verwij dering Zee land bestaat belangstelling om. in samenwerking met Ecoscope aandacht te besteden aan na tuur- en milieu-educatie. Met Delta Nutsbedrijven zijn ge sprekken gaande over een sym posium rondom groene stroom en interactieve energie. Van de Hoef bestempelt de ge sprekken met deze organisatie nog als 'prille contacten'. Vaste re vorm heeft de samenwerking met de werkgroep schoolbiolo- gie.„Daar ben ik heel tevreden over, zeker gezien de plannen voor de toekomst." De onlangs aangestelde NME- medewerker schrijft momenteel een beleidvisie ten aanzien van de natuur- en milieu-educatie. In samenwerking met de werk groep wordt vervolgens een jaaragenda opgesteld. RENESSE - De Recron Zeeland organiseert op zaterdag 9 juni een open dag op een aantal cam pings van haar leden. Met dit open huis willen de onderne mers laten zien welke ontwik kelingen de recreatiebedrijven vandaag de dag doormaken. Tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags kunnen be zoekers terecht om met de eige naren van gedachte te wisselen over ondermeer de ruimteont wikkeling, de veiligheidseisen die gesteld worden en de kwali teitsverbeteringen die veel on dernemers uitvoeren. Op Schouwen-Duiveland doen vier bedrijven mee aan de open dag: Camping Duinoord en Camping Ginsterveld in Burgh-Haamste- de en Camping De Wijde Bliek en Camping De Oase in Renesse. pagina 27: campings nodigen buren uit door Mieke van der Jagt YERSEKE - De wadden zijn niet bestand tegen de intensieve mechanische kokkelvisserij. Ecologen van het Nederlands Instituut voor Onderzoek de Zee (NIOZ), de Rijksuniversi teit in Groningen en van het Rijksintituut voor Kust en Zee (RIKZ) komen tot die conclusie na een onderzoek dat zich uit spreidde over de jaren tussen 1991 en 1999. De onderzoekers volgden de vestiging van jonge kokkels op het wad. Vier platen werden be keken die in 1988 voorhet laatst waren bevist. Drie andere pla ten waren vanaf 1987 of eerder onbevist gebleven. De vestiging van jonge kokkels op de beviste platen bleek duidelijk lager dan die op de platen die langer met rust gelaten waren. Na 1994 was er pas sprake van enig herstel. In een proefgebied nabij het vogel eiland De Griend lagen pas na tien jaar weer redelijke aantal len kokkels op de bodem. Aangenomen wordt dat de ver storing voor andere schelpdier soorten nog ongunstiger uit pakt. Het onderzoek staat los van een evaluatieonderzoek van het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij, dat in 2003 ten grondslag moet liggen aan een heroverweging van het kokkel visserij beleid op de Wad denzee. Wel wordt nu al duide lijk dat de wadden meer te lijden hebben van de mechanische kokkelvisserij dan alleen de di recte wegvangst van kokkels. Tot de jaren zeventig werden kokkels handmatig weggevist uit de bovenlaag van de wadbo dem. Paarden en de vissers zelf trokken een kokkelklauw voort die de schelpdieren wegharkte. Die kleinschalige kokkelvisse rij verdween door de komst van moderne, ondiep gaande sche pen met een groot motorvermo gen. Met zware zuigkorren wor den de schelpen weggezogen uit de losgespoten wadbodem, waarna de kokkels meteen wor den gekookt. De kokkelpopula tie kan zich niet herstellen als het mechanische geweld zich zo frequent manifesteert. Ook oes ters, koralen en rifbouwende kokerwormen, verdwijnen als de bodem telkens door indu strieschepen wordt omge ploegd. Niet alleen lijden de wadvogels honger, geleidelijk verdwijnen ook andere levens vormen uit de Waddenzee. (Advertentie) elhe zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 We kennen hem als een plichtsgetrouwe spuitgast, die brandweerman uit 's Heer Arendskerke. Altijd klaar om uit te rukken. Zoals laatst toen hij 's avonds, zo tegen eenuur of negen, thuiskwam. Net op het moment dat hij de kamer binnentrad, hoorde hij de sirene van de brand weerauto. Zonder iets te zeg gen of te vragen, draaide on ze man zich om, griste z'n jas van de kapstok, en vloog naar z'n auto om naar de ka zerne te racen. Daar aange komen, bleek alles in rust. Nergens iets van rampspoed te bekennen. Thuis werd hij opgewacht door z'n vrouw. „Als je nou even gewacht had", zei ze schuldbewust, maar met ingehouden glim lach, „dan had je mee kunnen kijken." Ze wees naar de ca- sette die ze net uit de videore corder had gehaald. „Span nend hoor, dat filmpje dat ze laatst van jullie brandweer oefening hebben gemaakt." SH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39