Lage grondprijzen ter discussie PZC PZC Extra personeel voor rioleringsplan Werkstraf voor man die dochter bedreigde met geladen geweer Ovezande zit te springen om woningen Mossels uit Veerse Meer doen het goed in Oosterschelde Toekomstvisie voor Tholen in maak Exploitatie nieuwbouw Reimerswaal niet sluitend door goedkope bouwgrond E-mailvrienden in Nieuwdorp Automobilist rijdt op caravan Waarderingspenning vrijwilligers Vernielingen Zierikzee Wildplasser in Renesse geslagen Werkstraf voor diefstal sigaretten Dorpsraad deelt uit b-21 woensdag 6 juni 2001 door Rolf Bosboom OOSTDIJK - Reimerswaal gaat op korte termijn een politieke discussie voeren over de grondprijzen in de gemeente. Aanleiding zijn de kritische op merkingen van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) over de hoogte van de grond prijzen voor het nieuwbouw- plan in Oostdijk. Reimerswaal wol in het gebied ..tussen de Nieuwlandse Binnen dijk en de Ommegank/Eerste Oostdijkweg de komende jaren een tiental woningen realiseren. De exploitatieopzet voor het plan sluit met een tekort van on geveer anderhalve ton De grondprijzen variëren momen teel, aangepast aan het prijspeil 2001, van 201 tot 218 gulden per vierkante meter, exclusief BTW. De PPC heeft Reimerswaal al diverse malen geadviseerd de grondprijzen te verhogen om de exploitatie sluitend te krijgen. NIEUWDORP - De leerlingen van de hoogste klassen van ba sisschool de Octopus in Nieuw dorp hebben dinsdag hun e- inailvrienden ontvangen van een basisschool in Esen, België. Het bezoek vond plaats in het kader van een-project interna- tionalisering van informatie technologie. Nieuwdorp haalde de banden met Esen, in de ge meente Diksmuiden, aan en blies daarmee de uitwisseling Borsele-Diksmuiden weer nieuw leven in. De scholen on derhouden voortdurend digi taal contact en af en toe gaan ze bij elkaar op bezoek. In apxül gingen de Nieuwdorpse kinderen naar Esen, waar ze de IJzertoren in Diksmuiden be zochten in het kader van een project over de Grote Oorlog in West-Vlaanderen. De Vlamin gen gingen samen met hun Nieuwdorpse leeftijdgenoten en onderwijswethouder F. Tol lenaar naar Neeltje Jans om de Zeeuwse strijd tegen het water te bekijken. Het gemeentebestuur heeft dat telkens geweigerd, omdat het niet boven de tarieven in de om liggende dorpen wil gaan zitten en omdat het hier gaat om een 'kleine landelijke kern met een daarbij behorend voox-zienin- genniveau'. Naar aanleiding van de opmer kingen van de PPC is Reimers waal wel van plan de grondprij zen in de hele gemeente tegen het licht te houden 'om te kijken in hoeverre een aanpassing noodzakelijk en wenselijk is'. „Om ongefundeerd voor dit be stemmingsplan een hogere grondprijs te gaan rekenen, achten wij niet reëel", heeft de gemeente de provincie onlangs schriftelijk laten weten. „Wij wachten de politieke discussie over hogere grondprijzen af, zo dat deze prijzen integraal ge hanteerd kunnen worden voor alle plannen." Tevreden Gedeputeerde Staten hebben gisteren definitief goedkeuring verleend aan het bestemmings plan. Zij zijn tevreden over de toezegging van de gemeente de hoogte van de grondprijzen na der te bekijken. „We gaan er dan ook van uit dat u op korte ter mijn zult overgaan tot een eva luatie en bijstelling van uw be leid." GS hebben deels hun goedkeu ring aan het plan onthouden, omdat de gemeente een proce durefout heeft gemaakt. In het bestemmingsplan staat een re geling om te komen tot een ver snelde onteigening van een deel van de opstallen in het gebied. De gemeente had de eigenaren rechtstreeks moeten melden dat het ontwerp-bestemmingsplan ter visie lag, maar dat is niet ge beurd. Overigens is de kwestie inmiddels achterhaald, omdat de gemeente recent tot een ak koord is gekomen met de eige naren over aankoop van de op stallen. Ook op een ander onderdeel is een foutje gemaakt. Het be stemmingsplan biedt de moge lijkheid vrijstelling te verlenen voor grotere bebouwingsopper vlakten, tot een maximum van 100 vierkante meter. De gemeente heeft eerder aan gekondigd de regeling dusdanig aan te passen dat desondanks niet mag worden afgeweken van de regel dat maximaal 40 pro cent van de kavel mag worden bebouwd. Door een 'administratieve fout' is de regeling echter niet aange past. „Dit betreuren wij, want in principe bestaat de mogelijk heid dat na vrijstelling op wat kleinere kavels een naar ver houding gx-oot oppervlak aan erfbebouwing kan worden ge realiseerd", schrijven GS aan de gemeente. „Dit kan leiden tot een vanuit ruimtelijk oogpunt ongewenste situatie." De ge meente heeft echter aangekon digd in de praktijk de norm van 40 procent te hanteren. De gemeente Tholen moet het gemeentelijk rioleringsplan volgens afspraak uitvoeren, anders loopt ze dik miljoen gulden subsidie mis. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen is van plan voor een periode van drie jaar extra personeel aan te trekken om het gemeentelijk riolerings plan (grp) volgens afspraak te kunnen uitvoeren. Als de ge meente niet op tijd aan haar ver plichtingen voldoet, loopt ze een dikke miljoen subsidie mis. Het ï'ioolfonds houdt rekening met de uitvoering van wei'ken tot twaalf miljoen gulden voor het j aar 20 04De gemeente Tho len heeft hierin, door personele onderbezetting, al een achter stand van drie ton opgelopen. Het is zaak om tijdig aan de ver plichtingen te voldoen, andei-s heeft de gemeente geen recht op de toegezegde subsidie van ruim een miljoen gulden van Watei*- schap Zeeuwse Eilanden. Vorig jaar maart gingen ge meenteenschap een 'waterpact' aan. Hierin is afgesproken dat voor eind 2004 overstorlen ge saneerd moeten zijn. Daarnaast is de afspraak gemaakt voor 2008 vei'hard oppervlak af te koppelen, waardoor minder - schoon - regenwater in het rio leringssysteem verdwijnt. Het heeft geen zin om externe menskracht in te schakelen om deze doelen te bewerkstelligen, meent de gemeente. Het ont breekt aan personeel om de voorbereiding en begeleiding hiervan in handen te nemen. Op projectbasis wil de gemeente nu, zo blijkt uit de bestuursrap- portage van mei, met een nieu we medewerker in zee. De 100.000 gulden die dit de ge meente gaat kosten, kan uit het rioolfonds worden gehaald. Daarin is rekening gehouden met personele voorbereidings- kosten, waardoor budgettair geen gevolgen van deze ingreep voelbaar zullen zijn. Nog dit jaar heeft Tholen een aantal werkzaamheden op de agenda staan. Zo gaat onder meer de riolei'ing in de Verbran- destraat en Parksingel in Tho- len-stad nog dit jaar op de schop. Plannen voor ï'enovatie van de riolexnng in de Poststraat in Sta- venisse en de Julianastraat in Sint Philipsland worden nog dit jaar aan de gemeenteraad voor- gelegd. GOES - Een 64-jarige automobilist uit Vlissingen veroor zaakte maandagavond laat op de A58 ter hoogte van Goes een ongeval, nadat hij te veel had gedronken. Bij het inhalen van een auto met cax-avan, bestuurd door een 43-jarige man uit Arnemuiden, reed hij achterop de caravan. De combinatie kwam tegen de vangrail tot stilstand. De caravan werd totaal vernield. GOES - A. Bruijn-Posthumus en N. Nagelkerke-Bliek, beide afkomstig uit Goes, hebben gisteren de vi'ijwilligerslegpen- ning van de gemeente Goes ontvangen. Zij kregen de onder scheiding uit handen van burgemeester D. van der Zaag. De penning is hun toegekend vanwege hun vrijwilligerswerk als leidster van de telefooncii-kel voor ouderen in Goes. Al vijf tien jaar coördinei'en zij samen deze activiteit. ZIERIKZEE - Vandalen hebben dinsdagnacht vernielingen aangericht aan een terras op het Havenplein in Zierikzee. Een deel van de omheining werd gesloopt en ook vernielden de da ders een glasplaat van de schutting. Het schadebedrag was gisteren onbekend. De eigenaar van het tankstation aan de Kleine Zelkeweg in Zierikzee werd maandagmiddag gedu- peei'd door eenDuitse automobilist. De 'klant'gooide zijn wa gen vol voor een bedrag van vijftig gulden en ging er vandoor zonder te betalen. RENESSE - Een 26-jarige man is gistermorgen aan de Wil- genmeet in Renesse in het gezicht geslagen. Het slachtoffer stond bij het krieken van de dag op de weg te wateren in de buurt van een auto. De eigenaar die op dat moment kwam aanlopen, was daarvan niet gediend en deelde de wilplasser een rake klap uit. De man liep een gezwollen lip op en heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. MIDDELBURG - De Middelburgse politiei"echter heeft dins dag een 31-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Deze straf was mede gebaseei'd op het feit dat de Middelbur ger nog in zijn proeftijd verkeerde van een eerdei'e veroorde ling voor diefstal. Op 2 april was hij opnieuw in de fout gegaan door in zijn woonplaats bij een supermarkt twee pakjes siga- i-etten te stelen. „Het is de vierde diefstal in een kox-te pei-io- de", concludeerde officier van justitie J. Gx'oen. Hij eiste 24 dagen celstraf, maar verzette zich niet tegen omzetting in een taakstraf. SCHARENDIJKE - De toneelafdeling van ZSC'62 uit Scha- rendijke krijgt van de dorpsraad Scharendijke 500 gulden subsidie voor het aanschaffen van toneelmateriaal. Het plaatselijke stroa-comité kan rekenen op een bijdx-age aan de viering van het 25-jarig bestaan en muziekvereniging Apollo krijgt 250 gulden subsidie voor een lampionoptocht. De dorpsraad heeft aan zangvereniging Sursum Corda voor een zang- en muziekavond een subsidie van 300 gulden toege kend en het Oranjecomité krijgt 250 gulden overgemaakt. Voor het eindfeest van de afdeling jeugd kan sportvereniging ZSC'62 op een bijdrage van 500 gulden van de dorpsraad re kenen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Heinkenszand ont kende gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter ten stelligste dat hij zijn dochter met de dood heeft bedreigd. Po litierechter G. van Unnik achtte daarentegen bewezen dat ver dachte op 8 februari dit jaar met zijn geweer een schot in de lucht heeft afgevuurd en zijn dochter dreigend heeft toegevoegd: „De volgende keer schiet ik echt. Ik schiet op elke verdachte die hier komt." Voor de bedx-eiging tegen het le ven vonniste de politiex-echter hem tot 120 uur werkstraf. Het in beslag genomen geweer krijgt hij niet terug. „Het x-elatiedra- ma speelt hier de hoofdxxxl. Als wapenvergunninghouder kent u de bevoegdheden van het wa- pengebruik. U weet wat wel èn niet mag." De man gaf op de zitting een an dere interpretatie aan het inci- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dent. „Ik zag een auto bij de schuim Het was al avond. Ik dacht met inbrekers te maken te hebben. Ik voelde me bedreigd, want in maneges in de burnt was al eerder gestolen. Ik heb zelf voor honderdduizend gulden aan zadels liggen. Ze liepen weg. Met een schot in de lucht wilde ik ze afschiikken en de auto staande houden." Hij vertelde daarna te zijn ge schrokken toen hij zijn dochter met een vriendin in de auto aan trof. „Ik heb tegen ze gezegd: 'Stel dat ik een keer echt schiet'. De dochter en de vriendin wax'en door het voorwal bang en over- stuim Ze kwamen naar de ma nege om naar de paai'den te kijken, maar toen ze het jacht geweer zagen wilden ze niets liever dan snel in de auto stap pen en wegrijden. Ze ei-voei-en de bedreigingen als zeer ernstig. Over de schreef Dat stelde ook officier van justi tie J. Groen vast. „De dochter heeft vei-klaard dat ze echt bang was geweest dat haar vader op haar zou schieten. Het wapen was gebruiksklaar. Het is abso luut ongeoorloofd om zo over de schreef te gaan." De officier eiste drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Raads man P. Feenstra bepleitte vrij spraak. „Mijn cliënt had niets kwaads in de zin. Hij zag schim men rennen. Het is een vergis sing geweest. Zijn reactie is ge rechtvaardigd." De strafpleiter wees op de im pact van het incident. „De echt scheidingsprocedure speelt een zwaar beladen rol. Zijn ex- vrouw heeft aangewakkerd dat hij op zijn kinderen schiet. Daarover wordt in een klein dorp als Heinkenszand schande gesproken." De manegehouder, die nog nooit eerder met justitie in aanraking is geweest, verzekerde door zijn familie de oorlog te zijn ver klaard. „Ik heb alleen gepro- beerd om mensen op mijn erf aan te houden. Ik ben klanten verloren, maar het ergste vind ik nog dat ik mijn zoon niet meer mag zien." De politierechter veroordeelde de man tot een werkstraf. Hij benadrukte dat de verklaringen van zijn ex op geen enkele ma nier zijn meegewogen in het vonnis. Van Unnik beperkte zich tot de feiten waarvoor in zijn visie een straf moest volgen. Voor woningbouw op de locatie ten oosten van de Dreef, achter de Nieuwstraat en de Hoofdstraat, zouden de volkstuintjes moeten verhuizen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Het dorp Ovezande zit te springen om nieuwe woningen en dus om bouwgrond. Als Strobbelhoek II, waar acht tot twaalf woningen kunnen komen, klaar is, blijft er geen snipper bouwgrond over in Ovezande. De gemeente Borsele heeft zes locaties uitgezocht, die eventu eel de bestemming woningbouw kunnen krijgen. Daar moeten de 28 huizen komen die Ovezande de komende tien jaar nog mag bouwen. Over de invulling van Strobbelhoek II en de keuze van een nieu we bouwlocatie, houdt de gemeente maandag 11 juni een inspraakbijeen komst in het Trefpunt. Nieuwe woningen hebben in Ovezande lang op zich laten wachten omdat een ex perimenteel woningbouwplan, 'Bloesem', strandde op de vooruitstrevendheid van het ontwerp. Aspirant kopers bleken niet te voelen voor een gemeenschappelijke groene ruimte met parkeergelegenheid aan de buitenkant. Nu een dergelijke aan pak te hoog gegrepen is gebleken, is een traditioneel plan gemaakt voor acht tot twaalf vrijstaande of twee-onder-een- kaphuizen. Parkeren doen de bouwers op eigen ter rein, terwijl in de straten rondom een pleintje, dat grenst aan de Strobbelhoek- straat, bezoekei-s parkeren. Een deel van de huizen komt aan de Hoofdstx'aat, waarnaar de bestaande Strobbelhoek- straat wordt dooi'getrokken. Op het hoek je komt een praktijkruimte voor fysiothe rapie. Voor de bestaande woningen aan de Strobbelhoekstraat zullen parkeerplaat sen aan de westkant worden gerealiseerd. Voor de huizen die aan de Hoofdstaat worden gebouwd, moet de gemeente toe stemming vragen om de regels voor maxi male geluidsbelasting te overtreden. De woningen moeten beter worden geïso leerd, omdat het verkeer op de Hoofd straat meer herrie maakt dan de toegesta ne vijftig decibel. Volkstuinen Naar verwachting is Strobbelhoek II in minder dan geen tijd volgebouwd. Daar om moet nu al een andere plaats worden aangewezen. De gemeente heeft zes plek ken op het oog. Ten zuiden van de Nieuw straat tussen de Landweg en de Bloemen- laan is een mogelijkheid, maar ook het gebiedje ten zuiden van de Bloemenlaan zou plaats kunnen bieden aan nieuwe hui zen. Ten oosten van de Dreef, achter de Nieuwstraat en de Ooststraat, is nog plaats, maar dan moeten de volkstuinen verhuizen. Ten westen van de Dreef, in het binnengebied achter de Hoofdstraat en tussen Plataanweg, Hoofdstraat en Groe nendijk, zijn nog bouwmogelijkheden en ook aan de Oud Ovezandseweg, ten noor den van de huidige bebouwde komgrens, is nog ruimte. De gemeente wil de voors en tegens van al die plannen met de bevolking van Ovezande bespreken. De gemeente heeft geen voorkeur, maar uit beleidsoogpunt scoi'en de inbreidingsplannen, bouwen binnen de bestaande komgrenzen, het hoogst. De verweivingspi'ocedures kun nen echter voor problemen zorgen, omdat de gemeente in geen van de locaties grond bezit. De bijeenkomst in 't Trefpunt begint om 20.00 uur. Een half uur van tevoren ligt de betreffende informatie ter inzage, maar die is ook tot 3 juli beschikbaar op het ge meentehuis in Heinkenszand en maan dag-, woensdag- en vrijdagochtend bij de Rabobank op het Kerkplein. Burgers kun nen de stukken ook inzien op donderdag middagen van 14.00 tot 17.00 uur in 't Trefpunt. door Harmen van der Werf YERSEKE - De proef met het verzaaien van mosselen uit het brakke Veerse Meer in de zoute re Oosterschelde lijkt te slagen. De sterfte is meegevallen en er zit groei in de mosselen. Vierduizend ton mosselen zijn dit voorjaar uit het Veerse Meer gehaald en door de Yersekse mosselvisser L. Nieuwenhuize verzaaid op kweekpercelen in de Oosterschelde, in opdracht van de producentenorganisatie mosselcultuui-. Doel was te zien of de Veerse Meer-mosselen tot consumptiemosselen kunnen worden opgekweekt. „Tien procent is gestoxwen", schat Nieuwenhuize. „Ik had veel meer verwacht. En de mos selen die het hebben overleefd, groeien. Dat zie je aan de groei- randjes." Nieuwenhuize wil niet te vroeg juichen: „Ze hebbennog tijd no dig om zich te ontwikkelen. Ze waren broodmager." In het na jaar wacht de eerste oogst. Secretaris H. van Geesbex-gen van de producentenoxganisatie mosselcultuur is met Nieuwen huize te spreken over het expe riment. „Als deze proef slaagt, is het logisch er een vervolg aan te geven", zegt hij richting de ver gunningverleners, Rijkswater staat en het ministerie van Landbouw. In het Veerse Meer liggen naar schatting enkele tienduizenden tonnen mosselen; mosseltonnen wel te vex-staan, een mosselton is honderd kilo. In vergelijking met wat de mosselsector jaar lijks aan mosselzaad nodig heeft (650.000 mosselton), is dat niet veel. Van Geesbergen: „Het is een dmppel op de gloeiende plaat, maar bij de huidige schaarste een zeer welkome druppel." Voor mosselzaad is de mossel sector vooral op de Waddenzee aangewezen, in de geulen. Daar was volgens onderzoek dit voor jaar 85.000 ton zaad beschik - baar. Er is slechts 50.000 ton op gevist en verzaaid, omdat de rest te verspreid lag. In het oostelijk deel van de Wad denzee ligt nog 50.000 ton mos selzaad op platen. Het ministe rie van Landbouw wil echter geen toestemming geven om dat op te vissen. De producentenor ganisatie mosselcultuur vecht dit vrijdag aan. „Wij hebben drie jaar achter elkaar minder dan 400.000 ton kunnen opvis sen", stelt Van Geesbergen. „Volgens het huidige beleid mo gen wij dan ook op platen mos selzaad halen. Staatssecretaris Faber moet zich daaraan hou den." door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Van af augustus wil de gemeente Tholen aan de slag met het op stellen van een toekomstvisie voor de gemeente. Deze visie moet begin volgend jaar klaar zijn. Met het in elkaar zetten van dit stuk is een bedrag van 225.000 gulden gemoeid. Tholen 2025 moet zicht geven op de ontwikkelingen op langer termijn: hoe wordt in 2025 in Tholen gewoond, gewerkt en gereci'eëerd. En hoe is het tegen die tijd gesteld met onder meer het voorzieningenniveau in de gemeente. De bedoeling is per aandachtsgebied een aantal scenaxio's uit te werken. Het gemeentebestuur wil een extern bureau inschakelen om de visie in elkaar te draaien. De keus is gevallen op het bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. Daar is een vex'gelijking tussen drie potentiële makers aan voox-af gegaan. De aanpak van Rothuizen komt het meest over een met wat de gemeente Tholen voor ogen heeft. Ook in prijs komt dit bureau met een aan trekkelijker voorstel. Er zit haast achter de px-oductie van dit beleidsstuk. De toe komstvisie Tholen 2025 zal door het college gebruikt worden bij het opstellen van het college- programma 2002-2006. Medio maart 2002 moet dit vorm krij gen. De commissie middelen moet woensdag 6 juni advies ge ven over de inzet van bureau Rothuizen. De vergadering in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk begint om l&SOuun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35