Taken burgemeester zaak college PZC PZC Ringsteken op pinkersterdrie Ombudscommissie krijgt twee klachten Mossels uit Veerse Meer doen het goed in Oosterschelde Janse wint ringrijden in Oost-Souburg Raad van State stelt Arsenaal in gelijk in conflict om abseilen Eerste burger Middelburg krijgt niet automatisch politieke portefeuille Scholieren ontvangen e-mailvrienden in Nieuwdorp Excursie Wereld Natuur Fonds ,21 Automobilist rijdt op caravan Werkstraf voor diefstal sigaretten Waarderingspenning vrijwilligers Vernielingen in Zierikzee Wildplasser in gezicht geslagen Dorpsraad deelt uit woensdag 6 juni 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad laat het takenpakket van de nieuwe burgemeester mogeli jk over aan de wethouders die na de verkie zingen van maart volgend jaar aantreden. Dat zeggen raadsle den en ambtenaren die betrok ken zijn bij het opstellen van de profielschets. De gemeenteraad stelt in beslo- tenheid een voorlopige pro- li fielschets op. De eerste bijeen- i komst is geweest. De tweede en laatste vergadering vindt van- avond plaats. De uitkomst wordt morgenavond gepresen- teerd in een openbare raadsver- gadering. Tijdens het opstellen van de profielschets spitst zich de dis- cussie toe op het takenpakket van de nieuwe burgemeester. Een burgemeester is volgens de wet verantwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid in zijn gemeente, hij is voorzitter J van het college van B en W en voorzitter van de gemeente- i raad. Het dubbele voorzitter- schap brengt met zich mee dat i hij optreedt als coördinator van 1 gemeentelijk beleid. r De gemeenteraad beslist of een k burgemeester naast zijn wette- J lijke taken nog meer bevoegd- heden krijgt. Binnen de ge- meente Middelburg was het lange tijd de gewoonte om de burgemeester een aantal econo- mische taken toe te bedelen. De j. onlangs ontslagen Spar van der Hoek was bij zijn aantreden ook nog verantwoordelijk voor het »v' communicatiebeleid. Scenario r Volgens betrokkenen wordt de uitbreiding van het takenpak- ket in de profielschets voor de nieuwe burgemeester in het midden gelaten. De raad wil dat 4 laten afhangen van de capaci- teiten van de kandidaat en de I samenstelling van het nieuwe 't college na de gemeenteraads- verkiezingen van 6 maart 2002. In dit scenario bestaat de moge- Ij lijkheid dat de burgemeester van Middelburg zich moet be- perken tot het uitoefenen van j zijn wettelijke taken. Oppositiepartij Leefbaar Mid- NIEUWDORP - De leerlingen van de hoogste klassen van ba sisschool de Octopus in Nieuw dorp hebben dinsdag hun e- mailvrienden ontvangen van een basisschool in Esen, België. 1 Het bezoek vond plaats in het kader van een project interna tionalisering van informatie technologie. Nieuwdorp haalde de banden met Esen, in de ge meente Diksmuiden, aan en blies daarmee de uitwisseling Borsele-Diksmuiden weer nieuw leven in. De scholen on derhouden voortdurend digi taal contact en af en toe gaan ze bij elkaar op bezoek. In april gingen de Nieuwdorpse kinderen naar Esen, waar ze de IJzertoren in Diksmuiden be zochten in het kader van een project over de Grote Oorlog in West-Vlaanderen. De Vlamin gen gingen samen met hun Nieuwdorpse leeftijdgenoten en onderwijswethouder F. Tol lenaar naar Neeltje Jans om de Zeeuwse strijd tegen het water te bekijken. REDACTIE MIDDEN-ZEELAIMD Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl delburg liet gisteravond inwo ners van Middelburg aan het woord over de nieuwe burge meester. Op een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek waren, de raadsfractie en het partijbe stuur niet meegeteld, tien bur gers afgekomen. De kleine door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Ombuds- commissie in Vlissingen heeft een rustige tijd achter de rug. Over een periode van zeven maanden kwamen er slechts twee klachten binnen: één tegen een vertegenwoordiger van Maatschappelijke Zaken en één tegen Combitax. De Ombuds- commissie ontving geen aan- of opmerkingen over ambtenaren of diensten. Dat blijkt uit het laatste jaarverslag van de com missie, die heeft plaatsgemaakt voor de Zeeuwse Ombudsman. De Ombudscommissie in Vlis singen heeft zes jaar bestaan. Mensen konden bij de commis sie terecht met klachten over ambtenaren, wethouders, raadsleden en gemeentelijke diensten. Gemiddeld kwamen er tussen de tien en twintig klachten binnen. Vorig jaar kwam het bestuur van de Vereniging Zeeuwse Ge meenten op het idee om een Zeeuwse Ombudsman in het le ven te roepen. Inmiddels zijn al le zeventien gemeenten daarbij aangesloten. Voorafgaand daaraan besloten de gemeenten tot interne klachtenregelingen. Klagers moeten eerst daar naar toe, voor zij naar de Zeeuwse Ombudsman kunnen stappen. Door de inwerkingtreding van de interne klachtenregeling kwamen er bij de Vlissingse Ombudscommissie dus geen klachten over ambtenaren bin nen. In het verleden had de Ombuds commissie soms forse kritiek op groep somde uiteenlopende ei sen op. De man of vrouw moet ervaren zijn, daadkrachtig, niet arrogant, humoristisch, wijs, academisch geschoold, inle vend en niet belust op macht of geld. De ruim dertig e-mails die afgelopen week bij de partij het gemeentebestuur. Ambte naren zouden te traag reageren, mensen kregen niet te horen of brieven waren aangekomen, termijnen om te reageren wer den overschreden en de com missie kreeg niet te horen of haar conclusies en aanbevelin- binnenkwamen werden ook bij de discussie betrokken. Over de portefeuille van de bur gemeester waren de fractie van Leefbaar Middelburg en de aan wezigen het snel eens. Meer dan het wettelijke takenpakket zit er niet in als het aan de opposi- gen waren overgenomen. Tij dens twee gesprekken dit jaar - op 30 januari en 5 februari met het college en het directieteam - is de kou uit de lucht gehaald. Het college heeft beloofd het di rectieteam aan te spreken op het overschrijden van termijnen, tiepartij ligt. „Een burgemees ter moet boven de partijen staan en dat gaat nu eenmaal niet als je een politieke portefeuille hebt", zei raadslid P. Kraan. Fractievoorzitter H. Akdag was tevreden na afloop van de bij eenkomst. „Het was een goede waarop ambtenaren verplicht zijn te reageren. Aanbevelingen uit de jaarverslagen zijn de af gelopen twee jaar onverkort overgenomen door het college. Het ging daarbij onder meer om het sturen van tussenberichten naar klagers als de procedure te discussie." Voor de geringe op komst had hij een verklaring. „Het wantrouwen in de Middel burgse politiek is groot." Akdag zegde de aanwezigen toe hun opmerkingen mee te nemen naar de raadsvergadering van morgen. lang duurde. Het college heeft ook beloofd om een aanbeveling uit het jaarverslag 1999-2000 over te nemen. De commissie stelde toen voor om ook de in terne klachtenprocedure jaar lijks te bekijken. In de laatste zeven maanden van haar bestaan deed de commissie slechts één keer uitspraak. Combitax, die zorgt voor het collectieve vervoer, had zich 'behoorlijk' gedragen na klach ten over vertragingen en slecht opgeleide chauffeurs. In een an dere zaak kon de commissie bij gebrek aan bewijs geen uit spraak doen. KAMPERLAND - Op zaterdag 16 juni organiseert het regio- team Zeeland van het Wereld Natuur Fonds voor kinderen een excursie naar natuurgebied de Schotsman aan het Veerse Meer. Onder begeleiding gaan de kin deren op zoek naar waterbeest jes, zoals libelle's, waterkevers, salamanders en kikkers. De ex cursie begint om 9.30 uur en duurt tot 12.30 uur. Deelnemers moeten een ranger- paspoort, een beker, schepnetje, loupepotje en een kiein emmer tje meenemen. Verder worden oude kleren, laarzen en regen kleding aanbevolen. Aanmel den kan tot 14 juni, bij M. van Es, De Kempenaerstraat 32 in Vlissingen. door Sjaak Janse OOST-SOUBURG - Onder zo merse omstandigheden werd op Walchernen op vier locaties de ring gestoken. In Oost-Souburg streden dertig deelnemers om de ereprijzen. Cor Janse wist als enige deelnemer alle dertig rin gen te steken en werd dagwin naar. De gedeelde tweede plaats was voor de broers Albert en Sjaco de Visser met 29 ringen. Albert de Visser won de eerste wissel beker, Cor Janse de tweede en Sjaco de Visser de derde beker. Christie Hoogesteger werd win nares van de jeugdbeker. In de pollepelkamp zegevierde Sjaco de Visser. In Koudekerke was het Jan Job- se die winnaar werd van het dagklassement door alle dertig ringen te steken. Hier was de tweede prijs voor Piet Besuyen met 29 ringen en Simon de Pag- ter werd derde met 28 ringen. Naast het dagklassement won Jan Jobse ook de eerste beker. De tweede beker ging naar Piet Besuyen en Piet Jan Reijnierse kreeg de derde beker uitgereikt. Bart Kluijfhout won de eerste beker in de kleine finale. De pol lepel werd gewonnen door Jorien Houterman. Renate van de Voorde had het mooist ver sierde paard. In Oostkapelle streden er 37 deelnemers om de eerste plaats. door Peter Janssen VLISSINGEN - Abseilers mo gen van de Raad van State voor lopig ongehinderd afdalen van de 65 meter hoge Arsenaaltoren in Vlissingen. Naar het oordeel van de Raad komen de geluid grenswaarden waaraan het at tractiecentrum moet voldoen, niet in gevaar door de attractie. De Raad van State is tot de snel le uitspraak gekomen omdat het centrum vanaf afgelopen zater dag ook in de weekeinden wilde abseilen. Algelopen donderdag vroegen bewoners van het appartemen tencomplex dat pal naast de Ar senaaltoren staat, de hoogste bestuursrechter het abseilen te Hier stak Michiel Joziasse met kop en schouders boven de rest uit. Hij werd dagkampioen met 29 van de dertig ringen en ging met de eerste beker naar huis. Carin Francke werd tweede in het dagklassement met 25 rin gen. Zij won de tweede beker en had ook het mooist versierde koudbloedpaard. Jan Willem Poppe werd derde met 24 ringen en won de derde wisselbeker. Esther Lous had het mooist ver sierde warmbloedpaard en won de damespnjs. De jeugdbeker werd gewonnen door Elise Oreel en de pollepel door Annemieke Poppe. In Nieuwland tenslotte won Rens Hoebeke de wedstrijd door 27 van de dertig ringen te ste ken. Steef de Rijke werd met 26 ringen tweede en won de eerste beker. De derde plaats was met 25 ringen voor Piet Meijer die ook de derde beker wist te win nen. De tweede wisselbeker werd gewonnen door Rens Hoe beke. De jeugdbeker ging naar Monique Pleijte en Marianne Pleyte won het damesklasse ment. De kamp op de pollepel was erg spannend tussen Johan Baas en Rens Hoebeke en werd uiteindelijk op de kleinste ring beslist en gewonnen door Rens Hoebeke. Agenda ZRV 9 juni: 2e klaskampioenschap in Kapelle (v.d Biltlaan) 8.00- 18.00 uur. verbieden vanwege geluids overlast en verlies van privacy. Maar naar het voorlopige oor deel van de Raad van State kun nen de zeven personen die per uur van de toren afdalen nau welijks een toename van het ge luid veroorzaken dat toch al uit het attractiecentrum komt. Ook ziet de Raad vooralsnog weinig redenen om aan te nemen dat de persoonlijke levensfeer van de omwonenden geweld wordt aangedaan. De omwonenden zullen de ab seilers daarom voorlopig voor lief moeten nemen, in de hoop dat ze in de bodemprocedure alsnog gelijk krijgen. Die Uit spraak kan nog wel een pjsar jaar op zich laten "^'-htiPP door Harmen van der Werf YERSEKE - De proef met het verzaaien van mosselen uit het brakke Veerse Meer in de zoutere Oosterschelde lijkt te slagen. De sterfte is meegeval len en er zit groei in de mosse len. Vierduizend ton mosselen zijn dit voorjaar uit het Veerse Meer gehaald en door de Yers- ekse mosselvisser L. Nieu- wenhuize verzaaid op kweek- percelen in de Oosterschelde, in opdracht van de producen tenorganisatie mosselcultuur. Doel was te zien of de Veerse Meer-mosselen tot consump tiemosselen kunnen worden opgekweekt. „Tien procent is gestorven", schat Nieuwenhuize. „Ik had veel meer verwacht. En de mosselen die het hebben over leefd, groeien. Dat zie je aan de groeirandjes." Nieuwenhuize wil niet te vroeg juichen: „Ze hebben nog tijd nodig om zich te ont wikkelen. Ze waren broodma ger." In het najaar wacht de eerste oogst. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisa tie mosselcultuur is met Nieu wenhuize te spreken over het experiment. „Als deze proef slaagt, is het logisch er een vervolg aan te geven", zegt hij richting de vergunningverleners, Rijks waterstaat en het ministerie van Landbouw. In het Veerse Meer liggen naar schatting enkele tienduizen den tonnen mosselen; mossel- tonnen wel te verstaan, een mosselton is honderd kilo. In vergelijking met wat de mos selsector jaarlijks aan mossel zaad nodig heeft (650.000 mosselton), is dat niet veel. Van Geesbergen: „Het is een druppel op de gloeiende plaat, maar bij de huidige schaarste een zeer welkome druppel." Voor mosselzaad is de mossel sector vooral op de Wadden zee aangewezen, in de geulen. Daar was volgens onderzoek dit voorjaar 85.000 ton zaad beschikbaar. Er is slechts 50.000 ton opgevist en ver zaaid, omdat de rest te ver spreid lag. In het oostelijk deel van de Waddenzee ligt nog 50.000 ton mosselzaad op platen. Het mi - nisterie van Landbouw wil echter geen toestemming ge ven om dat op te vissen. De producentenorganisatie mos selcultuur vecht dit vrijdag aan. „Wij hebben drie jaar achter elkaar minder dan 400.000 ton kunnen opvis sen", stelt Van Geesbergen. „Volgens het huidige beleid mogen wij dan ook op platen mosselzaad halen. Staatsse cretaris Faber moet zich daar aan houden." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De drie Walcherse ge meenten waren gisteren gesloten. Schoolkinderen hadden een dagje ex tra vrij. Derde pinksterdag staat op Walcheren traditioneel in het teken van ringrijwedstrijden. Waar de traditie vandaan komt en waarom Walcheren het enige Zeeuwse eiland is waar pink sterdrie een feestdag is, weet eigenlijk niemand precies. Volgens de Zeeuwse encyclopedie werd er in 1687 voor het eerst melding ge maakt van ringrijden met Pinksteren. De Middelburgse kerkeraad klaagde in een document over het gedrag van de boerenjeugd. Tijdens het spel zouden 'vele wulpsch- en ongerijmdheden van danserijen, drinkerijen enz. gepleegd worden'. Hoe de gewoonte is ontstaan, meldt het boek niet. „Alle goede dingen komen in drieën", zegt P. Sijnke van het Zeeuws Archief. Volgens hem bestond er vroeger ook een derde kerstdag en een derde paasdag. „De derde pinksterdag is als enige over gebleven." Ook hij heeft geen verkla ring. „Misschien wil men gewoon een extra vrije dag." Bij de provincie werkt iedereen in ieder geval gewoon door. Het personeel komt namelijk uit heel Zeeland. „Ik werk hier nog maar 31 jaar", zegt medewer ker B.Paauwe. „En ik heb nog nooit een vrije dag gehad." Markten E. Doelman van het P.J. Meertensinsti- tuut uit Amsterdam heeft een commer ciële verklaring voor de extra vrije dag met Pinksteren. „Tijdens de pinkster dagen waren er veel markten waar mensen inkopen deden. Het waren echt uitgaansdagen. Ik denk dat er nog een dag aan vast gekoppeld werd omdat de markten er dan toch stonden." Hele maal zeker is ze niet van haar verkla ring, maar veel feestdagen zijn ont staan uit een of ander zakelijk belang. Volgens T. Polderman, die zich in volks gebruiken heeft verdiept, werden in de middeleeuwen op derde pinksterdag steekspelen georganiseerd. Ridders probeerden elkaar op toernooien met een lans uit het zadel te werken. „Mis schien dat daar het ringrijden vandaan komt", oppert ze. Ze weet welzeker dat pinksterdrie vroeger een vrije dag was voor boerenknechts en boerenmeiden. Die gingen dan met paarden naar het strand om te 'spelerijden' en iets te ge bruiken bij een uitspanning in Oostka pelle of Oranjezon. K. Francke van de ringrijdersvereni- ging Oostkapelle zoekt de verklaring ook bij de boerenknechts. „Rond deze tijd zijn de voorjaarswerkzaamheden achter de rug. De knechten kregen dan een vrije dag. Met de paarden waarmee ze werkten, gingen ze een potje ringste ken." Op de reguliere pinksterdagen kon dat niet. „Dan ging men ter kerke", aldus Francke. In Oostkapelle wordt de gewoonte om op derde Pinksteren te ringrijden in ere gehouden. „We zouden het kunnen verzetten of op tweede pinksterdag kunnen rijden, maar het is traditie. Mensen nemen er graag een vrije dag voor." Gevoel Dat geldt zeker voor Simon de Visser. Hij rijdt al vijfentwintig jaar onafge broken op derde pinksterdag. De Oost- kapelse vereniging zette hem gisteren in het zonnetje. De leden vormden een erehaag en hij kreeg een houten bord als aandenken. Hij is op zijn dertiende be gonnen met ringrijden. Oefenen doet hij inmiddels niet meer. Goed ringrij den, dat is een kwestie van gevoel, meent hij. „Je moet er een beetje zicht op hebben". Dat hij het vijfentwintig jaar volhield is puur geluk. Als iemand een keer niet kan in verband met familieomstandig heden of ziekte, gaat de teller op nul en moet de ruiter weer opnieuw beginnen. Francke denkt dat in de geschiedenis van de vereniging er nog maar vi j f of zes leden de prestatie van De Visser hebben geëvenaard. Sinion de Visser wordt gehuldigd omdat hij 25 jaar achter elkaar meegedaan heeft aan ringrijwedstrijden in Oostkapelle. foto Ruben Oreel GOES - Een 64-jarige automobilist uit Vlissingen heeft maandagavond laat op de A58 ter hoogte van Goes een onge val veroorzaakt, nadat hij te veel had gedronken. Bij het inha len van een auto met caravan, bestuurd door een 43-jarige man uit Arnemuiden, reed hij achterop de caravan. De combi natie kwam tegen de vangrail tot stilstand. De caravan werd totaal vernield. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 31-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Deze straf was mede gebaseerd op het feit dat de Middelbur ger nog in zijn proeftijd verkeerde van een eerdere veroorde ling voor diefstal. Op 2 april was hij opnieuw in de fout gegaan door in zijn woonplaats bij een supermarkt twee pakjes siga retten te stelen. „Het is de vierde diefstal in een korte perio de", concludeerde officier van justitie J. Groen. Hij eiste 24 dagen celstraf, maar verzette zich niet tegen omzetting in een taakstraf. GOES - A. Bruijn-Posthumus en N. Nagelkerke-Bliek, beide afkomstig uit Goes, hebben gisteren de vrijwilligerslegpen ning van de gemeente Goes ontvangen. Zij kregen de onder scheiding uit handen van burgemeester D. van der Zaag. De penning is hun toegekend vanwege hun vrijwilligerswerk als leidster van de telefooncirkel voor ouderen in Goes. Al vijf tien jaar coördineren zij samen deze activiteit. ZIERIKZEE - Vandalen hebben dinsdagnacht vernielingen aangericht aan een terras op het Havenplein in Zierikzee. Een deel van de omheining werd gesloopt en ook vernielden de da ders een glasplaat van de schutting. Het schadebedrag is on bekend. De eigenaar van het tankstation aan de Kleine Zelke- weg in Zierikzee werd maandagmiddag gedupeerd door een Duitse automobilist. De 'klant' gooide zijn wagen vol vooreen bedrag van vijftig gulden en ging er vandoor zonder te beta len. RENESSE - Een 26-jarige man is gistermorgen aan de Wil- genmeet in Renesse in het gezicht geslagen. Het slachtoffer stond bij het krieken van de dag op de weg te wateren in de buurt van een auto. De eigenaar die op dat moment kwam aanlopen, was daarvan niet gediend en deelde de wilplasser een rake klap uit. De man liep een gezwollen lip op en heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. SCHARENDIJKE - De toneelafdeling van ZSC'62 uit Scha- rendijke krijgt van de dorpsraad Scharendijke 500 gulden subsidie voor het aanschaffen van toneelmateriaal. Het plaatselijke stroa-comité kan rekenen op een bijdrage aan de viering van het 25-jarig bestaan en muziekvereniging Apollo krijgt 250 gulden subsidie voor een lampionoptocht. De dorpsraad heeft aan zangvereniging Sursum Corda voor een zang- en muziekavond een subsidie van 300 gulden toege kend en het Oranjecomité krijgt 250 gulden overgemaakt. Voor het eindfeest van de afdeling jeugd kan sportvereniging ZSC'62 op een bijdrage van 500 gulden van de dorpsraad re kenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21