Asielzoekers splijten overheid Beatrix schrijdt Poetin tegemoet Vermeend bekijkt forse loonstijging bij topmanagers Woensdag 6 juni is er een oefenaiarm voor als er écht een ramp gebeurt. IBB «95 Vlammend protest tegen stroperij Zalm zinspeelt op vertrek uit de politiek Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Kamer boos over opvang afgewezenen door gemeenten Toerist laat Israël links liggen Hard-gïazen deuren W MELIESTE Van Ganse winkel wil huisvuil Kuerten schakelt Kafelnikov uit Treinkaartjes te koop in 66 postkantoren 3 Getuigenis schaadt generaal Krstic Op die dag om 12.00 uur klinkt in heel Nederland de sirene. U hoeft dan niet te schrikken want het is het jaarlijkse oefenalarm. Hoort u de sirene op een ander tijdstip, dan is er wel wat aan de hand. Weet wat u in dat geval moet doen: ga naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. Er kunnen zich soms ernstige situaties voordoen waarbij de sirene niet gebruikt wordt. Volg ook dan de aanwijzingen van de autoriteiten op. Als u meer informatie wilt, haalt u de folder bij postkantoor, bibliotheek of de gemeente. U kunt ook contact opnemen met de Postbus 51 Infor matiedienst (0900-8051). Of kijk op www.postbus51 .nl BOMBAY - Een van stropers afkomstig tijgervel wordt in brand gestoken tij dens een betoging van milieu-activis ten. Zij grepen giste ren Wereld Milieu Dag aan voor dit symbolisch protest in de Indiase stad Bom bay. De demonstratie was bedoeld als scherp signaal aan de pels handelaars en illega le jagers die actief zijn in de heuvels rond de stad. foto S. Crasto/AP DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën keert niet terug in een nieuw kabinet. Hij over weegt zelfs na de zittingsperio de van Paars-2 helemaal uit de politiek te stappen. Zalm is dan acht jaar minister geweest. „Dit is een record. Ik heb een baan nooit langer dan acht jaar gehad"zei Zalm giste ren in de RTL Z Nieuws Magazi ne, het financieel-economische programma van RTL 5. Volgens Zalm is het niet ver standig om een derde periode als minister van Financiën te ambiëren. „Ik vraag me af of dat wel in het belang is van het de partement, het kabinet en het land", aldus Zalm. „Bovendien is een derde periode minder aantrekkelijk dan een eerste of tweede." Voor Zalm mogelijk reden om volgend jaar, als de termijn van Paars-2 afloopt, he lemaal uit de politiek te stap pen. De minister van Financiën kon digde in RTL Z verder aan dat de staat bij de huidige koers van KPN haar belang van 35 pro cent in het telecombedrijf niet zal afstoten. GPD pagina 2: VVD knuffelt Zalm Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Ver meend van Sociale Zaken wil weten hoe de salarissen van top managers uit het bedrijfsleven zich ontwikkelen. Uit een on derzoek bleek zaterdag dat de loonstijging van topinkomens gemiddeld veertien procent is. Vermeend bekijkt of dat klopt, maar als dat zo is vindt hij dat 'onverantwoordelijk'. Volgens de minister strookt de loonstijging bij topmanagers niet met zijn beleid van loonma tiging. Vorige maand riep Ver meend de sociale partners nog op om de afspraken van het na jaarsoverleg na te komen. Het kabinet heeft daarin beloofd extra geld voor scholing uit te trekken als de sociale partners erin zouden slagen maat te hou den met de loonstijgingen. Vermeend erkent dat hij geen directe invloed heeft op de hoogte van de Nederlandse top inkomens. Maar hij hoopt dat een onderzoek meer zicht geeft op de loonontwikkeling bij deze groep. En mocht die inderdaad extreem zijn dan wil hij de soci ale partners over twee weken tijdens het voorjaarsoverleg wijzen op hun verantwoorde lijkheid. In het voorjaarsoverleg spreekt het kabinet met de werkgevers en werknemers over de naleving van afspraken die zijn gemaakt. Het kabinet bereidt op dit mo ment een wet voor waarin-wordt geregeld dat topinkomens van af 2002 openbaar zijn. Volgens deze wet moeten bedrijven in hun jaarverslagen aangeven hoeveel hun topmanagers ver dienen. ANP pagina 2: wars van luchtfietserij (Advertentie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- maand met nummer; 11111111111 fc C pef maa" met i_automatische incasso j. I (ƒ39,45) handtekening: c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" SSvS^SSSE di wt do vr za (postzegel niet nodig) door Ap van den Berg DEN HAAG - Gemeenten torpederen willens en we tens de asielwetgeving. Daar gaat het althans steeds sterker op lijken. Dat zegt CDA-Tweede- Kamerlid Wijn. Hij rea geert hiermee op het be sluit van het Utrechtse meenten echt niet willen mee werken, moeten ze maar minder geld van het Rijk krijgen", zegt Wijn. Hij vindt het opvallend dat in de 'opstandige' gemeen ten (vooral) PvdA-burgemees- ters de scepter zwaaien. „Die partij zit in een spagaat. De in tellectuele voorhoede wil ande re maatregelen dan de arbeider in de wijk, heb ik de indruk." PvdA-Tweede-Kamerlid Mid del noemt het initiatief van de gemeenten 'hartverwarmend, maar onverstandig'. „De men sen om wie het gaat zijn twee keer afgewezen door de Immi gratiedienst en één keer door een rechter. Die gemeenten ge ven hen nu een strohalm, maar de verblijfsvergunning krijgen ze nooit.", aldus Middel. Boven dien, zo stelt hij, heb je op den duur straks geen plek meer voor 'echte' asielzoekers. De WD vindt dat het gemeen ten verboden moet worden af gewezen asielzoekers opvang te bieden. „Het is toch trouwens te gek voor woorden dat je als overheden elkaar gaat zitten te genwerken", stelt de liberaal Kamp. Staatssecretaris Kalsbeek (Jus titie) houdt het erop dat bij ge meenten 'nog de knop om moet dat mensen die geen verblijfs vergunning krijgen toch echt moeten verdwijnen'. „Voor het feit dat gemeenten sommige schrijnende gevallen willen helpen, bestaat wel be grip. We zullen kijken of we daaraan tegemoet kunnen ko men", aldus een woordvoerder van Justitie. Dat begrip is er ook bij D66-Ka- merlid Hoekema. „Wie ben ik om als volksvertegenwoordiger in Den Haag gemeenten en ook kerken te kapittelen. Maar ik zou het wel te gek vinden als ze mensen gaan opvangen die het vertikken om naar hun land van herkomst terug te gaan." GPD stadsbestuur om uitge procedeerde asielzoekers op te vangen. Ook PvdA en VVD hebben daartegen grote bedenkingen. Krachtens de nieuwe, aange scherpte Vreemdelingenwet krijgen uitgeprocedeerden na de officiële afwijzing op hun verblijfsverzoek nog slechts vier weken overheidssteun. Daarna moeten ze het land uit zijn, maar in de meeste gevallen is dat niet zo en leiden ze een zwervend illegaal bestaan. Ove rigens weten ze meestal al een jaar van tevoren dat hun ver zoek kansloos is en worden ze geacht vanaf dat moment hun terugkeer voor te bereiden. Zij moeten dan bijvoorbeeld nieu we reispapieren aanvragen. Utrecht vindt de regeling des ondanks inhumaan, net als eer der al onder meer Eindhoven en Nijmegen. De Domstad trekt drie ton uit om uitgeprocedeer de asielzoekers te voorzien van voedsel en onderdak. Bij CD A-Kamerlid Wijn valt de handelwijze van voornoemde gemeenten niet in goede aarde. „Op deze manier krijgen nieuwe maatregelen om de asielproble matiek in de hand te krijgen nooit een echte kans. Als ge- Koningin Beatrix wordt in de Sint Joriszaal van het Kremlin welkom geheten door president Poetin. foto Ed Oudenaarden/ANP (Advertentie) I Valdawdü] geflaatït 1 A\ Glashandel 1 I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854J Nederlanders mijden Israël als gevolg van de aanslagen die de laatste tijd in het Heilige Land zijn gepleegd. Het aantal toeris ten dat in de eerste vijf maanden van dit jaar naar Israël reisde is in vergelijking met diezelfde pe riode vorig jaar bijna gehal veerd. door Berrit de Lange MOSKOU - Koningin Beatrix is gisteren met groot ceremonieel ontvangen door de Russische president Poetin. De koningin brengt samen met prins Willem- Alexander een vierdaags staats bezoek aan Rusland met als doel de goede banden met Nederland te onderstrepen. Of in de woor den van de koningin gisteren tij dens het staatsbanket: „Een oude vriend is beter dan twee nieuwe'. De sovjet-periode is verleden tijd, maar de Russen hebben hun gevoel voor overweldigend decorum behouden. Dat onder vindt koningin Beatrix als zij de ontvangstzaal van het Kremlin- paleis, het regeringsgebouw in Moskou waar zij deze dagen ook logeert, binnenkomt voor haar ontmoeting met de Russische president Poetin. Onder de klanken van de ereka- pel schrijdt de koningin over de rode loper in de ruim zestig me ter lange, rijk gedecoreerde Sint Joris-zaal. Haar gastheer tege moet, die volgens het protocol aan de andere kant van de zaal Van Aartsen het Gezamenlijk Actieprogramma 2001-2003 te kenen. Nederland en Rusland hebben hierin de intenties vast gelegd voor een permanente po litieke en economische dialoog en tal van wederzijdse inspan ningen op het gebied van onder meer veiligheid, justitie, cul tuur en milieu. De koningin ziet echter nog kans zich fluks in plechtig zwart te hullen voor de kranslegging bij het Graf van de Onbekende soldaat, een monument met de eeuwig brandende vlam als her innering aan alle gevallenen in de geschiedenis. Opnieuw een traditioneel programmapunt in de Alexander-tuin aan de voet van de Kremlin-muur, waar de Russen met militair vertoon een indrukwekkende plechtigheid van weten te maken. De eerste dag vol officiële plichtplegingen wordt 's avonds afgesloten met het staatsban ket. De koningin memoreert daar dat sinds het jaar 1697, toen tsaar Peter de Grote zijn le gendarische bezoek bracht aan Nederland, ruim drie eeuwen zijn verstreken. Sinds die tijd zijn eeuwen van kilte verstre ken, aldus Poetin. „Het ijs van wantrouwen en confrontatie bleek steviger te zijn dan het ijs in de Noordelijke IJszee." Toch prijst ook Poetin de recente, vriendschappelijke betrekkin gen tussen beide landen. Verwij zend naar haar betovergroot moeder Anna Paulowna, de dochter van tsaar Paul, verwel komt Poetin Beatrix. „Voor Uwe Majesteit is Rusland in een bepaalde zin 'een tweede vader land'." GPD Wisselend Af en toe zon, maar ook een enkele bui met kans op onweer. Middagtemperatuur rond 18 graden. 244e jaargang no. 132 woensdag 6 juni 2001 losse nummers 2,00 Generaal Krstic voerde het bevel over de Bosnisch-Servische troepen die in juli 1995 de massaslachtingen in Srebrenica uitvoerden. Dat heeft zijn voorganger als commandant van het Drina Corps, Zivanovic, gezegd tegenover on- derzoekers van het Joegoslavië-Tribunaal. Krstic wordt beschuldigd van volkenmoord. Het particuliere afvalverwer kingsbedrijf Van Gansewinkel legt zich niet neer bij een over heersende rol van Delta Nutsbe drijven bij de inzameling van huisvuil in Zeeland. Volgens het bedrijf is een samenwerking tussen Van Gansewin- kei en de OLAZ effici- TÏ G enter en goedkoper. Gustavo Kuerten (foto) is nog steeds in de race om zijn eindzege van vorig jaar bij de Open Franse tenniskampioenschappen te her halen. De Braziliaan bereikte de halve eindstrijd door de Rus Kafel nikov te verslaan. Bij de vrouwen heeft de Belgische Justine Henin haar opmars voortgezet. Ze won van de Russische Krasnoroetskaja en speelt in de halve fina- les tegen haar landgenote f Kim Clijsters. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; wetenschap: 8; radio en televisie: 9; uit: 11,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27,28,29 en 31. binnentreedt, om elkaar precies in het midden de hand te schud den alvorens de noten van beide volksliederen klinken. Na de officiële ontvangst trek ken koningin, prins en president zich samen met de ministers van Buitenlandse Zaken terug in de Groene Salon. Voor het onder houd staat twintig minuten gepland. Die tijd is echter ruim schoots overschreden als Bea trix en Poetin de Rode Salon be treden, waar de ministers van Buitenlandse Zaken Ivanov en (Advertentie) www.drv.nl Stationspark 51Goes, tel. 0113-213120, fax 0113-221941 Seissingel 100. Middelburg, tel. 0118-634000. fax 0118-625417. Kamemelksvaart 2. Zierikzee. tel. 0111-417155, fax 0111-415099. GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. 1 RENESSE, 0111-461031 I UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen openen dit jaar 32 verkooppunten in postkantoren die in de buurt staan van kleine treinstations zonder loket. Het eerste verkooppunt moet in juli opengaan. Volgend jaar volgen agent schappen in nog eens 34 post kantoren. Dat heeft het spoor bedrijf gisteren bekendge maakt. Het is voor het eerst dat de NS op deze manier de samen werking aangaan met de post kantoren. De postkantoren le veren de verkoopmedewerkers. Financiële details melden de NS niet. De Spoorwegen wijzen er op dat andere al bestaande agentschappen, zoals in VW- kantoren, blijven bestaan. ANP Dahlia Vrolijke zomerbloeier in diverse kleuren. Per stuk 3,95 3 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1