Zeelandia dreigt met rechtszaak 17 Kwartetspel studenten moet seks bespreekbaar maken in Rusland Mechanische kokkelvisserij schaadt wad Nieuwste wijkje Wolphaartsdijk Kritiek provincie op administratie afval Pechiney Nederland Wederopbouwkunst verdwijnt achter gipsplaat Middelburgse voetbalclub wil oud clubgebouw tot eind dit jaar openhouden Middelburgers veroordeeld voor diefstal Personeel kerncentrale demonstreert 22 juni bij Bossche rechtbank Provincie houdt geld voor molen Heinkenszand half jaar vast zeeuwse almanak Sirene PZC MIDDEN woensdag 6 juni 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het houtsnijwerk van Piet van Stuivenberg is binnenkort niet meer te zien in het Middelburgse Abdijcom plex. De figuren van Japans eikenhout wor den weggewerkt achter gipsplaten. De Schiedamse beeldhouwer die in 1988 overleed, sneed eind jaren vijftig 27 dieren uit de bijbelse Ark van Noach voor de werk kamervan de commissaris van de koningin. De kamer van de commissaris wordt bin nenkort verbouwd. Voor de donkere houten wanden met het houtsnijwerk worden in lichte kleuren geschilderde gipsplaten be vestigd. Het houtsnijwerk is één van de kunstwerken die na de wederopbouw in het provinciehuis kwamen te hangen. Het Ab dijcomplex werd in mei 1940 zwaar bescha digd. Na de bevrijding volgde de wederop bouw. Een aantal kunstenaars werd gevraagd een werk voor het gerestaureerde overheidsgebouw te maken. Van Stiiiven- berg dankte volgens provincievoorlichter R. J. Swiers zijn opdracht aan een kunst werk dat hij voor het verwoeste provincie huis in Arnhem maakte. Het houtsnijwerk is het behouden waard, zegt Swiers. „Het is wederopbouwkunst. Een detail van het houtsnijwerk in de ka mer van de commissaris van de koningin. foto Lex de Meester door Richard Hoving MIDDELBURG - De voetbal vereniging Zeelandia Middel burg stapt naar de rechter als de gemeente niet met een oplossing komt voor de clubhuisloze pe riode. De gebouwen van de fu sieclub op de Nadorst worden op 1 augustus gesloopt. Het clubgebouw op het nieuwe sportpark de Veersepoort is niet voor het eind van het jaar klaar. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Middelburg is gis teren door politierechter G. van Unnik veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf. De man, die al vaker is betrapt op winkeldiefstal, had op 12 maart dit jaar bij een super markt zijn woonplaats een fles port en een pakje shag gestolen. Ook een 34-jarige stadsgenoot kreeg twee weken cel van de po litierechter. De Middelburger maakt zich al vijftien jaar met grote regelmaat schuldig aan het plegen van winkeldiefstal len. Gisteren moest hij voorkomen omdat op 3 september vorig jaar in Middelburg bij een kleding zaak betrapt werd bij het stelen van een trainingsbroek. Zeelandia en Middelburg, die met ingang van het seizoen 2001/2002 samengaan, zijn al maanden in de slag met de ge meente. De verenigingen moe ten plaatsmaken voor de bouw van woningen. De velden en de kleedkamers op het nieuwe sportpark aan de Boassonlaan zijn klaar. Met de bouw van het clubhuis moet nog worden be gonnen. Het bestuur van de fusieclub legde het college van B en W on langs een verplaatsingsover eenkomst voor. Om de vereni ging op een financieel verantwoorde wijze te besturen moet aan een aantal voorwaar den worden voldaan. Als de ge meente de club niet tegemoet komt voelt het bestuur zich ge noodzaakt 'juridische stappen te ondernemen teneinde ons (voetbal)verblijf op de Nadorst alsnog zeker te stellen'. Uitstel De voetbalvereniging Zeelan dia Middelburg gaat er in de overeenkomst vanuit dat de Na dorst in elk geval tot 31 juli openblijft. De gemeente wil de velden op het sportpark op 1 juli sluiten. De vereniging verzoekt om uit stel omdat de Veersepoort pas op 1 augustus bespeelbaar is. Eén maand zonder trainings- of wedstrijdveld is onmogelijk in de voorbereiding op het nieuwe seizoen, zegt voorzitter W. Ver- meule in een toelichting. De vereniging wil dat de club huizen op de Nadorst tot 31 de- door Harmen van der Werf BORSSELE - Een deel van het personeel van de kerncentrale Borssele demonstreert vrijdag 22 juni in Den Bosch, als de rechtszaak van de Staat der Ne derlanden begint om de kern centrale alsnog in 2004 dicht te krijgen. Stichting Borssele 2004-plus heeft de organisatie van de de monstratie in handen. Secreta ris J. Wieman: „Wij willen er een ludieke actie van maken om de mensen die ons bedrijf verte genwoordigen een hart onder de riem te steken." Wieman schat dat een busvol personeelsleden meegaat, een stuk of vijftig. De secretaris van de stichting ziet de rechtszaak met vertrouwen tegemoet. Hij denkt dat de Staat niet sterk staat. „Het Rijk beroept zich erop dat er een afspraak ligt over sluiting van de kerncentrale op 31 de cember 2003, maar ik heb daar nog nooit iets van op papier ge zien", aldus Wieman. Brief Het enige dat hij wel eens onder ogen heeft gehad, is een brief van toenmalig minister Wijers van Economische Zaken. Die liet weten dat er een afspraak is met EPZ (de eigenaar van de centrale, inmiddels Essent/Del- ta Nutsbedrijven). Wijers schreef: 'Bij sluiting van de cen trale betaalt de rijksoverheid 70 miljoen gulden aan EPZ ter dekking van nog openstaande Vergunning (Advertentie) Door zware brandschade is ons kantoor Kerkstraat 3 in Koudekerke tijdelijk gesloten. De geld- en afstortautomaten verwachten wij a.s. donderdag weer in gebruik te kunnen nemen. Dichtstbijzijnde geldautomaat: Hoek Paauwenburgweg/De Visserstraat, Vlissingen. Voor dringende zaken en stortingen in de nachtkluis bent u welkom op ons kantoor: Lange Zelke 1, Vlissingen Telefoon (0118)42 82 00 cember beschikbaar blijven. Als de nieuwbouw van het clubhuis op de Veersepoort vertraging oploopt, moet deze termijn wor den verlengd. In de verplaat singsovereenkomst wordt ook een forse bijdrage van de ge meente gevraagd voor de bouw van het nieuwe clubgebouw. Naast eerder toegezegde bedra gen van ƒ360.288 en ƒ289.440 moet nog eens ƒ380.000 door het college van B en W worden be taald. Zeelandia Middelburg stelt ook voorwaarden aan het beheer van het nieuwe sport park. De gemeente geeft de ver eniging jaarlijks ruim dertien duizend gulden voor klein onderhoud. Volgens het bestuur is dat niet voldoende. „Dit be drag behelst immers alleen de kosten van materiaal en niet de schoonmaakuren." De vereni ging wijst de gemeente ook op de 'vandalisme-gevoeligheid' van het nieuwe sportpark. De fusieclub had het college van B en W tot eind vorige maand gegeven om de verplaatsings overeenkomst aan te gaan. Voorzitter Vermeule zei gisteren dat de club nog deze week over leg heeft met de gemeente. „Zeelandia Middelburg wil best verhuizen, maar het moet alle maal wel goed worden gere- geld." Volgens Vermeule wordt het tijd dat de gemeente de vereniging serieus neemt. „Wij zijn geen groepje hangjongeren, maar een volwaardige voetbalclub." afschrijvingskosten.' „Dat is toch iets heel anders", stelt Wie man, „dan: 'Wij hebben een af spraak om de kerncentrale te sluiten'." Toch houdt hij nog wel een slag om de arm, want: „Je weet nooit wat de landsadvo caat nog uit de hoge hoed to vert." Stichting Borssele 2004-plus is een organisatie van het kern- een tralepersoneel Terwijl de paarse regeringscoa litie (met PvdA en D66 voor sluiting en de WD tegen) zich niet meer aan de kerncentrale wilde branden, zette zij juri disch de strijd voort om de fa briek langer open te houden. WOLPHAARTSDIJK - Het nieuwbouvvplan Molendijk in Wol phaartsdijk kent inmiddels zijn eerste bewoners. In totaal zijn er sinds begin vorig jaar 33 woningen verrezen. Daarvan zijn er 31 projectmatig gerealiseerd door De Kok Bouwgroep BV uit Goes: 6 vrijstaande huizen aan de kant van de Molendijk en 25 twee-onder- één-kapwoningen. Daarnaast zijn er vijf vrije kavels in het plan, Vorig jaar vernietigde de Raad van State de tijdelijke vergun ning voor de kerncentrale op basis waarvan Borssele eind 2003 dicht zou moeten. De kern centrale heeft nu weer een ver gunning voor onbepaalde tijd. De Staat wil EPZ (inmiddels dus Essent/Delta Nutsbedrij ven) houden aan de gemaakte afspraak over voortijdige slui ting en is daarom naar de rech ter gestapt. Volgens Essent/Delta Nutsbe drijven heeft de Staat de af spraak indertijd gemaakt met de Samenwerkende Elektrici- teits Productiebedrijven (SEP) en niet met EPZ. De elektriciteitsmarkt is boven dien sindsdien vrijgemaakt, waardoor de Staat geen invloed meer heeft op de planning van de elektriciteitsproductie. Rabobank Walcheren-Zuid door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - In Rusland rust nog altijd een taboe op seks. Vooral jongeren krijgen nauwelijks seksuele voorlich ting. Studenten Sociale Dienstverlening in Vlissingen gingen tien weken aan de slag voor zusterstad Taganrog om de seksuele voorlichting op scholen in Rusland te verbete ren. Gisteren werd het kwar tetspel over seks gepresen teerd door de SOSA in het gebouw van de Hogeschool in Vlissingen. Het voorlichtingsproject is on derdeel van het Sexual Repro ductive Health project dat zich inzet voor betere voor lichting op het gebied van seks. De studenten kozen voor een aangepast kwartetspel, omdat de kinderen dan spelen derwijs in contact komen met seksualiteit. „Het spel is com pact, bij iedereen bekend en goedkoop", legt studente As- trid Bastiaanse uit. „Het kwartetspel moet ervoor zor gen dat het praten over seks wordt opengebroken." Abortus De voorlichtingscampagne richt zich vooral op jongeren tussen de twaalf en veertien jaar. Door op deze leeftijd voorlichting te geven, hopen de studenten dat jonge meisjes niet in aanraking komen met onvrijwillige seks en dat het gebruik van voorbehoedsmid delen normaal wordt. „Twee van de drie zwangerschappen eindigen in een abortus", ver telt docent Sjoerd Riddersma. „De manier waarop in Rus land met seks wordt omgegaan is heel anders dan in Neder land. Het was moeilijk de Marie-Fien Sturm, Astrid Bastiaanse, Sjoerd Riddersma en Lise de Hoog (vlnr) spelen het Russi sche kwartetspel. foto Ruben Oreel voorlichting aan te passen aan de cultuur, maar ik denk dat het wel gelukt is." De verschil len in cultuur kwamen tijdens de bijeenkomst ook duidelijk naar voren. Door de aanwezig heid van een Russische delega tie uit zusterstad Taganrog moest gebruik worden ge maakt van een tolk. Hierdoor verliep de presentatie traag. Anna Grigorian, hoofd van het middelbaar onderwijsdepar- tement in Taganrog, vroeg zich af of bij de ontwikkeling van het kwartetspel genoeg is ge keken naar de verschillen in cultuur. Ze vertelde dat het in Rusland hoogst ongebruike lijk is dat jongens en meisjes met elkaar praten over seks. „Kwartet kan ook alleen door jongens gespeeld worden, of alleen door meisjes. Het is niet noodzakeljk dat ze het spel sa men spelen", verdedigde Sjoerd Riddersma het project. Als alles goed gaat zal in sep tember het eerste kwartetspel in Taganrog gespeeld worden. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het milieujaar verslag 2000 van Pechiney Ne derland is voor een deel door de provincie afgekeurd. Gedepu teerde Staten vinden dat het bedrijf het huiswerk moet over doen en het verslag op een aan tal punten moet verbeteren. De bezwaren spitsen zich toe op de afvalstoffenadministratie en het meet- en registratiesysteem afvalwaterlozingen. De provincie en Rijkswater staat, directie Zeeland zijn over het algemeen van mening dat het milieujaarverslag van Pe chiney 'redelijk volledig' is en een 'redelijk betrouwbaar' beeld geeft van de milieubelas ting en de milieuprestaties van het bedrijf over het jaar 2000. Maar als het gaat om de afval- stoffenregistratie merkt de pro vincie op die niet tot eenduidige en dus niet tot betrouwbare ge gevens leidt. „De provincie heeft gegevens van het landelijke registratie systeem naast die van het be drijf gelegd", licht W. Barkhuy- sen, technisch medewerker van de provinciale afdeling vergun ningverlening toe. „Die vergelijking verloopt soms moeizaam. Er is veel onduide lijkheid. Dat komt onder meer omdat bepaalde stoffen zijn op genomen in verschillende dos siers. Het is dus moeilijk te ach terhalen en te controleren wanneer welke stoffen naar welke afvalverwerker zijn ge bracht. Het bedrijf moet daar nog een keer naar kijken en op die punten meer duidelijkheid verschaffen." Opmerking Over de opzet van de afvalstof fenadministratie en de daarbij geconstateerde tekortkomingen heeft de provincie bij de beoor deling van het jaarverslag 1999 al een opmerking gemaakt. Het bedrijf is bezig met de overgang naar een ander registratiesys teem. De provincie maant het bedrijf nu om daar grote vaart achter te zetten, zodat gegevens voor het verslag over het nu lo pende jaar zo uit de computer kunnen worden gehaald. Ook bij het meet- en registratie systeem afvalwaterlozingen gaat het om een zelfde soort te kortkomingen. Het gaat volgens Rijkswaterstaat vooral om het niet zorgvuldig vermelden van meet- en analyseresultaten, zo dat die achteraf onvoldoende te controleren zijn. Pechiney was gistermiddag nog niet op de hoogte van de kritiek op het jaarverslag. Het bedrijf wacht eerst de reactie van de provincie af, en past het verslag waar nodig aan. Binnen een aantal weken wil het bedrijf met een publieksvrien delijke versie van het definitie ve milieujaarverslag naar bui ten komen. HEINKENSZAND - Gedepu teerde Staten willen de ruim 750.000 gulden subsidie, voor de sanering van de bedrijfsop- stallen van zaadhandel Rijk in Heinkenszand, nog tot uiterlijk 13 december dit jaar vasthou den. Dat is drie maanden langer dan de gemeente Borsele had ge vraagd. Die doet zijn uiterste best om de bedrijfsopstallen en de molen de Drie Gebroeders, aan de Stationsweg in Hein kenszand, aan te kopen. Lange tijd hing de transactie op de aankoop van de molen. Nu een voorlopig koopcontract is opgemaakt, wordt de afhande ling weer vertraagd door andere procedures. De gemeente Borsele verwacht dat die in september zullen zijn afgehandeld. GS reserveren de subsidie tot het eind van het jaar. Mocht blijken dat het dan nog niet gelukt is de boel aan te ko pen, trekt het provinciebestuur de subsidie in. waarvan er al twee zijn ingevuld. Een flink aantal huizen is inmid dels bewoond; aan de overige wordt de laatste hand gelegd. Mo menteel wordt ook gewerkt aan de bestrating van de weg door het gebied, die de naam Dokter Vosstraat krijgt. luchtfoto Peter Buteijn door Mieke van der Jagt YERSEKE - De wadden zijn niet bestand tegen de intensieve mechanische kokkel visserij. Ecologen van het Nederlands Instituut voor Onderzoek de Zee (NIOZ), de Rijksuniversi teit in Groningen en van het Rijksintituut voor Kust en Zee (RIKZ) komen tot die conclusie na een onderzoek dat zich uit spreidde over de jaren tussen 1991 en 1999. De onderzoekers volgden de vestiging van jonge kokkels op het wad. Vier platen werden be keken die in 1988 voor het laatst waren bevist. Drie andere pla ten waren vanaf 1987 of eerder onbevist gebleven. De vestiging van jonge kokkels op de beviste platen bleek duidelijk lager dan die op de platen die langer met rust gelaten waren. Na 1994 was er pas sprake van enig herstelIn een proefgebied nabij het vogel eiland De Griend lagen pas na tien jaar weer redelijke aantal len kokkels op de bodem. Aangenomen wordt dat de ver storing voor andere schelpdier soorten nog ongunstiger uit pakt. Het onderzoek staat los van een evaluatieonderzoek van het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij, dat in 2003 ten grondslag moet liggen aan een heroverweging van het kokkelvisserij beleid op de Wad denzee. Wel wordt nu al duide lijk dat de wadden meer te lijden hebben van de mechanische kokkelvisserij dan alleen de di recte wegvangst van kokkels. Tot de jaren zeventig werden kokkels handmatig weggevist uit de bovenlaag van de wadbo dem. Paarden en de vissers zelf trokken een kokkelklauw voort die de schelpdieren wegharkte. Die kleinschalige kokkelvisse rij verdween door de komst van moderne, ondiep gaande sche pen met een groot motorvermo gen. Met zware zuigkorren wor den de schelpen weggezogen uit de losgespoten wadbodem, waarna de kokkels meteen wor den gekookt. De kokkelpopula tie kan zich niet herstellen als het mechanische geweld zich zo frequent manifesteert. Ook oes ters, koralen en rifbouwende kokerwormen, verdwijnen als de bodem telkens door indu strieschepen wordt omge ploegd. Niet alleen lijden de wad vogels honger, geleidelijk verdwijnen ook andere levens vormen uit de Waddenzee. (Advertentie) Gezellig brunchen elhe zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 We kennen hem als een plichtsgetrouwe spuitgast, die brandweerman uit 's Heer Arendskerke. Altijd klaar om uit te rukken. Zoals laatst toen hij 's avonds, zo tegen een uur of negen, thuiskwam Net op het moment dat hij de kamer binnentrad, hoorde hij de sirene van de brand weerauto. Zonder iets te zeg gen of te vragen, draaide on ze man zich om, griste z'njas van de kapstok, en vloog naar z'n auto om naar de ka zerne te racen Daar aange komen, bleek alles in rust. Nergens iets van rampspoed te bekennen. Thuis werd hij opgewacht door z'n vrouw. „Als je nou even gewacht had", zei ze schuldbewust, maar met ingehouden glim lach, „dan had je mee kunnen kijken.Ze wees naar de ca- sette die ze net uit de videore corder had gehaald. „Span nend hoor, dat filmpje dat ze laatst van jullie brandweer oefening hebben gemaakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17