PZC Plaats de patiënt in het midden Te vroeg geboren baby's worden nooit echt gezond Teken zijn dol op dunne huid Suikerziekte is net een tijdbom Weggelopen Professor Schrijvers publiceert levenswerk over de zorg Vies geld Chinezen drinken eigen urine Extra inenting tegen kinkhoest Afvallen met pil tegen epilepsie Vrouwen vaker ziek door roken Ambulancedienst voor Pompeji Prijs voor chiropractor opvoeding dinsdag 5 juni 2001 door Marieke Engelsman Elk voorjaar en elke zomer zijn ze weer volop aanwezig in de Zeeuwse bossen en duinen, teken! U kent ze tVel, die kleine zwarte spinachtige monstertjes, die zich vastzuigen in uw huid en zich vervolgens volzuigen met bloed. Ze zijn maar zo'n 3 millimeter groot, maar ze kunnen ernstige klachten veroorzaken. Sommige teken dragen een bacterie bij zich die bij mensen en dieren de ziekte van Lyme kan veroorzaken. De ziekte van Lyme is een infectieziekte die gedurende drie stadia verschillende klachten kan veroorzaken. Tijdens het eerste stadium kan een rode ringvormige huiduitslag ontstaan rondom de beet, die zich geleidelijk uitbreidt. Ook kan men zich grieperig voelen met verschijnselen als hoofdpijn, koorts en vermoeidheid. In het volgende stadium kan men last krijgen van uitstralende pijn in arm of been, uitval van gezichtsspieren, dubbel zien, neiging tot flauwvallen, hart ritmestoornissen en pijn aan en zwelling van de (knie-) gewrichten. In het derde stadium van de ziekte spreekt men van chronische Lyme- ziekte. Maanden tot jaren na de besmetting kan men te maken krijgen met een chronische huidaandoening, ernstige loop- of oriëntatiestoornissen en gewrichtsklachten. De ziekte van Lyme is wel te behandelen met antibiotica, maar het is natuurlijk beter om de ziekte te voorkomen door de teek geen kans te geven. Dit kan op verschillende manieren. Het dragen van bedekkende kleding is een goede manier om tekenbeten te voorkomen. Maar als u geen bedekkende kleding wil dragen omdat het daar te warm voor is, is het belangrijk om op te paden te blijven en eventueel een insectenwerend middel met DEET te gebruiken. Vervolgens is het zeer aan te raden om uzelf en uw kinderen altijd te controleren op tekenbeten nadat u in de natuur bent geweest. Teken zijn vooral dol op plekken waar de huid dun of warm en vochtig is, zoals in liezen, knieholten, oksels en op de buik. Als u gebeten bent door een teek, is het belangrijk deze zo snel mogelijk te verwijderen. Bij verwijdering binnen 24 uur is de kans op besmetting vrijwel uitgesloten. Zorg dat u de teek niet platdrukt wanneer u hem verwijdert, dit kan met een epileer- of tekenpincet. Plaats het pincet zo dicht mogelijk over de teek op de huid en trek de teek voorzichtig met een licht draaiende beweging uit de huid. Ontsmet het wondje met 70 procent alcohol of jodium. Vooraf moet u de teek beslist niet verdoven met bijvoorbeeld olie, alcohol of een brandende sigaret. De teek kan daardoor van schrik zijn maaginhoud met bacterie legen in uw huid, waardoor de kans op besmetting groter wordt. Als u na een tekenbeet één of meerdere van de beschreven klachten heeft, ga dan naar uw huisarts en vertel hem de datum waarop u (mogelijk) gebeten bent. Voor meer informatie over teken en de ziekte van Lyme kunt u terecht bij de Gezondheidswijzer van de GGD Zeeland. Vestigingen van de Gezondheidswijzer vindt u in het GGD gebouw, Westwal 37 te Goes, en in de bibliotheken in Terneuzen en Vlissingen. Marieke Engelsman is GVO- functionaris bij de GGD Zeeland door Helma van den Berg UTRECHT - De een strijdt voor hulp aan behoeftige ooglijders. De ander tegen cholera, difterie en tuberculose. Anderhalve eeuw zetten Utrechtse hoogle raren zich nu in voor de grootste gezondheidsproblemen van hun tijd. Voor Guus (A.J.P.) Schrij vers, de dertiende in de rij hoog leraren volksgezondheid, is dat de zorg voor chronisch zieken. Zijn visie wordt vermeld in zijn levenswerk, Een kathedraal van zorg, dat morgen (woensdag wordt gepresenteerd. Franciscus Cornelis Donders richtte in 18 6 0 het eerste Neder- landsch Gasthuis voor Behoef tige en Minvermogende Ooglij ders op. G. Overbeek de Meijer streed in 1880 voor schoon drinkwater en 'wering van epi demische ziekten'. Nobelprijs winnaar Christiaan Eijkman ontdekte in 1929 het belang van vitaminen en het kwaad van bacteriën. De bijna vergeten hoogleraren die de afgelopen anderhalve eeuw de leerstoel volksgezond heid van de Utrechtse universi teit hebben bemand, hebben één ding gemeen. Zij wilden het grootste probleem van hun tijd oplossen. En met succes. Volks vijanden als cholera, tuberculo se en tyfus zijninNederland uit gebannen. Ziekten als difterie, kinkhoest en kinderverlam ming, die in de jaren vijftig nog duizenden slachtoffers maak ten, worden met vaccinatie in de hand gehouden. Maar de strijd is nog niet gestre den. Een nieuwe volksvijand kondigt zich aan. De gebrekkige zorg voor chronisch zieken, in ouder wordend Nederland de grootste patiëntengroep. Guus Schrijvers (51), sinds 1987 hoogleraar algemene gezond heidszorg aan de Universiteit Utrecht, gaat er de eigentijdse barricades voor op. In de derde versie van het handboek Een ka thedraal van zorg, een inleiding over het functioneren van de ge zondheidszorg, dat onder zijn redactie verschijnt, presenteert Schrijvers zijn visie over de toe komst van de zorgverlening. Samenwerking Een toekomst waarin volgens hem de zorg van chronisch zie ken steeds meer eist en alles moet draaien om samenwerking van artsen, verpleegkundigen, apothekers, paramedici en an dere zorgverleners. Om het op elkaar afstemmen van hun werk. Gesloten bolwerken als ziekenhuizen, verpleeghuizen van onze redactie gezondheid JOURE - Het aantal diabeten groeit snel. Van driehonderd duizend nu, naar 750.000 bin nen tien jaar. Suikerziekte is geen onschuldige kwaal, maar ongeneeslijk en de sluimerende complicaties op latere leeftijd hebben verstrekkende gevol gen. Maria Mink (54) uit Joure is al 25 jaar diabeet. „Het is een rotziekte. Iedere keer zet ik in m'n leven een stapje terug." Tijdens de zwangerschap werd bij Maria Mink suikerziekte ge constateerd. „Ik voelde me al een poos niet zo prettig. In die tijd was er niet zoveel aandacht voor diabetes. Ik kreeg insuline om in te spuiten. Verder zou het wel goed komen. Ik kon er wel tachtig mee worden." Inmiddels moet ze vijf keer daags prikken om zich een klei ne dosis insuline in te spuiten. De injectie zorgt ervoor dat de glucose in het bloed beter door de cellen wordt opgenomen. Bij suikerziekte kan de alvleesklier geen of onvoldoende insuline aanmaken. Het vinden van een goede balans is voor de diabeet van levensbelang. „Er tikt een tijdbom in ons lichaam", con stateert Mink. Slechte voeding Vooral stress en slechte voeding dragen bij aan de jaarlijkse groei van het aantal diabeten met 2 procent. De alertheid on der huisartsen is wel gegroeid. De patiëntenvereniging doet aan voorlichting, training en or ganiseert praatgroepen. De toe name komt vooral op rekening van de ouderen bij wie de al- DAYTON - Geld stinkt niet al leen, het is ook een broeiplaats van bacteriën. P. Ender (verbonden aan het US Air Force's Wright-Patterson Medical Center, Dayton) trof op 59 van de 68 door hem onder zochte gebruikte dollarbiljetten bacteriën aan die ziekten kun nen verwekken. Ook op munt geld blijken bacteriën zoals salmonella goed te kunnen overleven, meldde Ender tij dens een congres van de Ameri can Society for Microbiology. Ender raadt caissières aan na hun werk altijd hun handen te wassen. GPD en thuiszorgorganisaties moe ten worden geslecht. Plaats ma ken voor netwerken waarin de patiënt centraal staat, waarin wordt gekeken op welke manier deze het meest adequaat gehol pen kan worden. De regie van dat alles heeft Schrijvers toebedacht aan grote gemeenten en zorginstellingen. Een gezamenlijk orgaan zou al le benodigde diensten als huis vesting, vervoer, behandeling, verpleging en zelfs preventie, moeten regelen. Dat zal even wennen zijn voor de tot nu toe los van elkaar werkende ge meenten en instellingen, stelt Schrijvers. „Maar voor de ge zondheidszorg in Nederland is het de enige weg." Een goed gestroomlijnde ge zondheidszorg is vooral nodig voor de groeiende groep chro nisch zieken. Schrijvers: „Mo menteel zijn er in Nederland al rond de een miljoen van deze pa tiënten. Maar de groep groeit snel. Over vijftien jaar zeker met tussen de 30 en 40 procent." Dat is te danken aan het feit dat mensen ouder worden en met slijtage worden geconfronteerd. Bovendien kunnen mensen die vroeger aan kwalen overleden, nu door ingrepen, medicijnenen technische hulpmiddelen in le ven worden gehouden. Zoals onder meer het geval is met hartafwijkingen, darm- en nier ziekten en longaandoeningen als taaislijmziekte. Evenals de medische techniek, met onder meer kunstheupen en -knieën, mensen een rolstoel en andere vleesklier nog wel functioneert, maar moet worden opgepept. Bij vetzucht kunnen de cellen ook minder gevoelig raken voor insuline. Dieet en tabletten bie den uitkomst, terwijl de 'jeugd- diabeet' altijd veroordeeld is tot de spuit. Toch kunnen bij diabe tes op oudere leeftijd ook insuli- ne-injecties nodig zijn. Mink besteedt veel tijd aan voorlich ting van ouderen: „Zij onder schatten de gevolgen." Met suikerziekte valt goed te le ven, maar de complicaties op la tere leeftijd zijn te lang niet on derkend. Een te veel aan glucose kan ernstige schade aanrichten. „Dat voorkom je door de bloed- suikers goed onder controle te houden." Speldenkussen Mink begrijpt niet dat minister Els Borst van volksgezondheid zo beknibbelt op de financie ring van hulpmiddelen en medi cijnen. „De kortingen zijn schrijnend voor mensen die chronisch ziek zijn." Als beken de complicaties gelden hart- en vaatziekten, voetproblemen en oog- en nierafwijkingen. „Door zelfcontrole heb ik de nevenef fecten lang kunnen voorkomen. Nu is er geen uitstel meer. Het is alsof ik de hele dag op een spel denkussen loop." Ze is inmiddels ook de fijne mo toriek in haar vingers kwijt. „Dat wordt steeds erger. Die complicatie verdient meer aan dacht. Er zijn nog geen medicij nen voor." Mink vindt dat iedere diabeet een glucosemeter in huis moet hebben. Die wordt lang niet altijd vergoed. „Voor ons geldt: meten is weten en gis sen is missen. In het ergste geval raak je in coma. De dreiging van complicaties brengt grote angsten met zich mee. „Blind worden of afhanke lijk geraken van nierdialyse perkt het leven drastisch in. Een diabeet moet goed op signalen van het lichaam letten. Het bericht dat haar zenuwen zijn aangetast trof Mink als een mokerslag. „Ik schrok vreselijk. Ik besefte dat ik nu aan de beurt wasZe raakte in een 'dipCol lega's van de landelijke vereni ging in Doorn boden haar een luisterend oor. „Dat was heel fijn. Het is een voldongen feit. Ik voel me veel te jong om zoiets te hebben en ik wil nog zoveel." Zonder stok kan ze niet meer lo pen. „We zeggen wel eens tegen elkaar: 'Iemand met suikerziek te gaat nooit met pensioen'." GPD beperkingen kan besparen. Deze ontwikkelingen brengen een snel groeiende vraag naar behandelingen en zorg mee. Volgens Schrijvers is de huidige zorgverlening, nu al getekend door wachtlijsten en rondzeu- len met spoedpatiënten, daar niet op ingesteld. Het regionale netwerk dat hij als uitkomst ziet, moet daarom ingrijpende veranderingen teweeg brengen. Ziekenhuizen die zich speciali seren in behandelingen, nauw samenwerken met andere onderdelen van het netwerk (verpleeghuis, thuiszorg, fysio therapie, apotheek) om de nabe handeling te stroomlijnen. Met een elektronisch patiëntendos sier, via internet door alle be handelaars in te zien, als levens lijn. Voor de ingeburgerde diensten ziet Schrijvers eveneens veran deringen: „Er zullen steeds meer mengvormen van zorg voor de individuele patiënt ont staan. Een huisarts of psychia ter die voor een spoedgeval met de ambulance mee gaat. Een in ternist, cardioloog en reuma- verpleegkundige die mensen in het verpleeghuis behandelen. En de opnamezuster wordt nu een casemanager die de patiënt van opname tot nazorg thuis bijstaat." GPD Professor Guus Schrijvers: „Gesloten bolwerken als ziekenhuizen, verpleeghuizen en thuiszorgorga nisaties moeten worden geslecht." foto Inge van Mill/GPD door Hans Leber LEIDEN - Een baby die in de 24e week van de zwangerschap wordt geboren, is amper drie de cimeter lang en weegt rond de 500 600 gram. Volgens de arts F. Walther van de afdeling neo natologie van het Leids Univer sitair Medisch Centrum is er bij zo'n veel te klein mens één keu ze. „Samen met de ouders, de verloskundig specialist en an dere deskundigen beslis je of be handeling zin heeft. Het ant woord is doorgaans negatief." De beslissing van zijn afdeling om een te vroeg geboren baby niet verder te behandelen, is zwaar. Ook buiten het zieken huis is er discussie, zeker in christelijke kring: Vanwaar die grens? Waarom wel ingrijpen na 25 weken en niet na 24 weken, zoals het Leidse ziekenhuis on langs besloot? Voor Walther is het duidelijk. „Onder de 26 weken is de lon- grijping onvoldoende. Uit on derzoek naar alle gevallen van 1996 en 1997 in ons ziekenhuis hebben we kunnen zien dat tweederde van de '24-wekers' sowieso binnen enkele weken overlij dt. De helft van de overle venden houdt zware handicaps. En de behandeling die de baby's moeten ondergaan, is zeer zwaar. Ze lijden enorm." Longrijping Waar andere ziekenhuizen be handelen vanaf 26 weken zwan gerschap, deed Leiden dat tot dusver vanaf 24 weken, soms zelfs 23. Maar de problemen die bij iedere vroeggeboorte komen kijken, zijn bij deze groep extra groot. „De baby's hebben een veel te geringe longrijping, moeten vanaf het eerste mo ment wekenlang worden be ademd. Er kunnen veel compli caties optreden, zoals kleine tot grote hersenbloedingen omdat de hersenen nog niet rijp zijn, het hart dat onvoldoende func tioneert, bloeddruk die niet op peil blijft. Je moet bijna alle li chaamsfuncties overnemen." De kinderen worden, als ze al le vend uit de couveuse komen, nooit echt gezond. „Er komt een lang medisch traject achteraan, bij vrijwel ieder couveusekind. Ook bij een baby die na 31 we ken wordt geboren. Zeker bij veel te vroeg geboren kinderen zal er thuis een traject van bege leiding volgen, waarbij de ba by's ook later erg veel aandacht nodig hebben, extra stimulatie. Daar is de samenleving bijna niet op ingericht, dat is echt heel zwaar." Waar een baby normaliter na negen maanden met een ge wicht boven de 3000 gram luid huilend ter wereld komt - een teken van goed functionerende longen - ligt de zeer vroeg gebo rene doorgaans zonder bewe ging in de handen van de verlos kundig specialist. „Een baby van 500 tot 600 gram is gewoon niet vitaal genoeg. Heeft het dan zin om een zeer zware, voor het kind zeer belastende behande ling te beginnen als je vrijwel zeker weet dat de baby het niet PEKING - Meer dan drie miljoen Chinezen drinken regelma tig hun eigen urine omdat ze menen dat dat goed voor ze is. Ze hopen er erg oud mee te wordenOok op een driedaags congres is het nut en heil van urine gepredikt. Urine bevat geen bacte riën en sterkt het immuunsysteem, was daar de boodschap. Het Chinese persbureau Xinhua citeerde onlangs de bejaarde technicus Zhu Jinfu die al sinds zijn dertiende zijn eigen urine opdrinkt en in goede gezondheid verkeert. Zijn voorouders bereikten daardoor ook hoge leeftijden, verzekerde Zhu Jinfu op het congres. AFP/RTR DEN HAAG - Kinderen van vier jaar krijgen voortaan een herhalingsprik tegen kinkhoest. De extra inenting is nodig omdat kinkhoest toch nog regelmatig voorkomt, hoewel zui gelingen tegen de ziekte worden ingeënt. Minister Borst van Volksgezondheid heeft tot de extra vacci natie besloten op advies van de Gezondheidsraad. De herha lingsprik pept de bescherming weer op die door de inenting op zuigelingenleeftijd is verkregen. Kinderen zijn hierdoor naar verwachting beter beschermd tegen de ziekte. De maatregel gaat 1 juli in en geldt voor kinderen die zijn ge boren vanaf 1 januari 1998. De kinderen worden, net als bij andere inentingen, automatisch door de consultatiebureaus opgeroepen voor de prik. Vierjarigen krijgen al een DTP-prik. Er wordt aan gewerkt ook het vaccin tegen kinkhoest in deze combinatie aan te bieden, zodat met één prik kan worden vol staan. ANP NEW YORK - Een medicijn dat werd ontwikkeld tegen epi lepsie blijkt volgens de producent een aangename bij werking te hebben. Zware patiënten bleken na een jaar meer dan 11 procent van hun gewicht kwijt te zijn. Het middel Topamax van het concern Johnson Johnson mag alleen tegen epilepsie worden gebruikt. De producent wil het middel nu verder ontwikkelen voor mensen die van hun overgewicht afwillen. Epileptici die niet dik zijn vielen ook af, maarniet zoveel als zwaarlijvige patiënten. RTR GENEVE - Steeds meer vrouwen en meisjes lopen ziekten op als gevolg van actief als passief roken. Dat zegt de gezond heidsorganisatie van de Verenigde Naties, de WHO. Volgens de WHO spelen tabaksfabrikanten handig in op de wens van veel vrouwen om slank te blijven. Ze brengen bij voorbeeld typische vrouwenmerken op de markt, aldus een rapport dat ter gelegenheid van wereldantirookdag (donder dag 31 mei) is gepubliceerd. De WHO schat dat ongeveer 12 procent van de vrouwen rookt, bij de mannen is dat 48 pro cent. Het verschil begint kleiner te worden. DPA/RTR ROME - Het Italiaanse oord Pompeji krijgt een eigen ambu lancedienst. Het in het jaar 79 door een vulkaanuitbarsting verwoeste stadje bij Napels trekt nog ieder jaar tienduizen den toeristen naar de voet van de vulkaan de Vesuvius. De hulpdiensten in de regio hebben na enkele fataal afgelo pen hartaanvallen onder toeristen besloten Pompeji twee ei- gen ziekenauto's toe te kennen. In zeker twee vrij recente gevallen kwamen de hulpdiensten van elders te laat in het stadje aan om de slachtoffers van hart problemen te redden. De ambulances voor Pompeji moeten vanaf juli paraat staan en zijn speciaal ingericht om hartpati ënten te behandelen. AFP door Helma van den Berg SOEST - Aan chiropractor Sid ney Rubinstein ((38) uit Soest is in Parijs de Private Practicional Award toegekend. Hij kreeg de prestigieuze onderzoeksprijs voor een behandelwijze van verlamde patiënten met pijn- klachten. De prijs wordt eens in de twee jaar uitgereikt tijdens een congres van de World Fede ration Chiropractie. Chiropraxie is een natuurlijke geneeswijze waarbij de oorzaak van veel klachten en ziekten wordt gezocht in de wervelko lom en het zenuwstelsel. De na druk ligt op manuele behande ling, het met de hand corrigeren en manipuleren van onder meel de wervelkolom. Wereldwijd zijn circa 70.000 chiropractoren actief, van wie 160 in Neder land. Rubinstein heeft met zijn vrouw Tammy Rubinstein-de Koek koek sinds 1993 een duoprak tijk in Soest. Beiden zijn opge leid in Amerika en doen, naast hun praktijk werk, wetenschap pelijk onderzoek in behandelin gen van functiestoornissen. GPD haalt of zwaar gehandicapt zal blijven?" Sommige ouders vinden van wel en vragen Walther alles te doen wat mogelijk is. „Dat doen we dan. Het komt voor dat ik daar dan met mijn verstand niet bij kan, maar met mijn emoties wel. Ook een arts wil ergens aan be ginnen als de vroeg geborene le vend ter wereld komt." „Het zijn hele zware momenten om niets meer te doen dan de ba by warm houden en vocht toe dienen. Het kindje zal dan een natuurlijke dood sterven, meestal in de armen van de ou ders. Dat zijn ook voor een arts zware momenten. Maar als je wel ingrijpt, waar stop je dan? Dat is ook zo mal aan de discus sie van dit moment: dat een kind van 20 weken geen kans heeft, daar is iedereen het over eens. Maar er is toch een grens? Ook heel gelovige ouders, is mij ge bleken, zien vaak in dat een ba by niet rijp genoeg is om op de wereld te blijven.GPD door Annie de Vreugd Maaike is weg. Vijftien jaar is ze en na een hele boel bonje is ze eergisteren het huis uit gelopen. „Als het je hier niet bevalt, hoepel je maar op", riepen haar ouders haar vertwijfeld achterna. „Ze is weggelopen", zegt moeder. „Ik ben eruit gezet", beweert Maaike, die bij oma haar heil heeft gezocht. Het was niet de eerste ruzie. Al jarenlang is er heibel om allerlei kleinigheden. Vader kreeg daar meestal niets van mee, hij heeft een drukke baan en komt pas iaat in de avond thuis. Moeder voedt Maaike min of meer alleen op. Om die eigenwijze tiener een beetje onder de duim te houden, hanteert ze strenge regels, die niet meer bij de leeftijd van Maaike passen. Die rebelleert dan ook tegen het strakke regime, zodanig dat nu de problemen ook naar buiten zijn uitgelekt. Moeder schaamt zich, ze is moe van alle strijd die ze met haar dochter heeft gevoerd en heeft het gevoel dat al haarinspanningen voorniets waren. En ook vader voelt er zich niets lekker bij, had hij zich toch niet wat meer moe ten laten zien? Wat is nu wijs? Veel hangt af van de reactie van de ouders op Maaikes signaal. Ze kun nen besluiten op hoge poten naar oma af te reizen en hun dochter met veel bombarie terug te halenHaar zo zwaar te straffen dat ze het nooit meer in haar hoofd zal halen om haar ouders zo voor schut te zetten. „Luisteren zal ze." Ze kunnen ook Maaike paai en naar huis te komen, de ge moederen sussen, waarna het leven weer even rustig zijn gangetje zal gaan. „Kom meisje, zo erg was het toch niet?" In beide gevallen is de kans groot dat de bom vroeg of laat weer barst. Er wordt niets gedaan aan de situatie waar Maaike tegenaan loopt. De regels worden niet ver soepeld en het vertrouwen in elkaar niet echt hersteld. Een kind loopt niet zomaar weg van huis, dan is er wer kelijk iets goed mis. Met Maaike valt het nog best mee - dat ze naar oma is gevlucht is een positief punt in deze misère. Maaike geeft daar mee aan dat ze hulp wil, an ders had ze zich wel onvind baar gemaakt. Ze geeft aan dat ze het contact met haar ouders niet wil verbreken, wel dat ze een ander contact met hen wil. Natuurlijk roept ze in haar boosheid dat ze haar ouwelui nooit meer wil zien, maar daar moet door heen geprikt worden. Willen de ouders hun Maaike voor de toekomst behouden, dan zullen ze nu moeten ingaan op de dringende wens van hun dochter de thuissituatie te bespreken. Strenge regels zijn er vaak de oorzaak van dat pubers het aan de stok krijgen met him ouders. Als het kind nog een baby is, regelen de opvoeders alles. Geleidelijk aan wordt het hulpeloze wezentje uit de wieg steeds zelfstandiger en gaat steeds meer taken en verantwoordelijkheden van de ouder overnemen. Pubers regelen al heel veel zelf. Ster ker, ze zijn bezig met experi menteren en proberen van al les uit in de maatschappij, met het doel hun plaats te kunnen bepalen. Een heel normale ontwikke ling waar ouders echter de zenuwen van krijgen. Ze vre zen dat hun kind op een gege ven dag een grote misstap zal maken, om hem of haar daar voor te behoeden houden ze de teugels strak in handen. Niet naar die disco en om elf uur thuis. Niet bij vrienden slapen en krap zakgeld om te voorkomen dat het aan alco hol of drugs wordt uitgeven. Het zal niet meevallen om na zo lange tijd het gesprek tus sen Maaike en haar ouders open te breken. Het is niet onwaarschijnlijk dat daar een bemiddelaar voor nodig is. Is er binnen de familie of vriendenkring geen persoon te vinden die het vertrouwen van beide partijen heeft, dan zijn er professionele instel lingen waar voor hulp kan worden aangeklopt, bijvoor beeld de bureaus voor jeugd zorg., Maaike zal veel beter gedijen als ze weet dat haar ouders erop vertrouwen dat ze goed met de geboden vrijheid om gaat. Voorzichtig kunnen de regels worden versoepeld. Eerst om half elf thuis zijn; doet Maaike dit stipt, dan is de beloning de volgende keer een half uur later. Een tiener moet op zijn minst de kans geboden krijgen te bewijzen dat hij/zij verantwoordelijk heid aankan. Daar groeit Maaike van, ze zal daar niet van weglopen. Annie de Vreugd is orthopeda-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 6