OPEC houdt olieprijs stabiel na actie Irak Immigranten geschokt maar niet verslagen Terreur in de Hitchcock-treinen van het Franse spoor Bondgenootschap Macedonië en Joegoslavië Naam Mitterrand valt in Elf-schandaal Anthony Quinn (86) in Boston overleden Steun voor slachtoffers werkdruk in Japan Veteranenleider Hunzvi dood Vrouw overleeft dagen onder water VS beperken contacten met China Kans voor terdoodveroordeelde Somaliland voor onafhankelijkheid Vliegtuigen storten neer bij show Bagdad staakt olie-export uit protest tegen VN Losgeld betaald voor gegijzelde van Abu Sayyaf Frans dorp wijkt voor Duitse munitie OSAKA - In Japan kunnen slachtoffers van veel te hard werken sinds kort steun en rechtsbijstand krijgen bij een nieuwe instantie. Om nog meer gevallen van de beruch te 'karoshi' (dood door over matige arbeidsinspanning) te voorkomen, hebben art sen, advocaten en weten schappers hun krachten in de stad Osaka gebundeld. Japan is het enige land ter wereld waar dood door te hard werken een officiële term kent. De patiënten overlijden meestal aan hart klachten, maar het komt ook voor dat ze de druk niet meer aankunnen en zelfmoord plegen. Bij hun werkgevers hoeven ze meestal niet aan te kloppen: doorwerken en het liefst nog een beetje harder, luidt het devies. Werkweken van tachtig uur zijn in Japan vrij normaal. Het nieuwe instituut wil aan die arbeidsomstandigheden iets doen. Verder moeten po tentiële slachtoffers worden 'geremd' en moeten zij medi cijnen krijgen. De Japanse minister van Economie, Heizo Takenaka, zei gisteren overigens dat mensen niet al te bang moe ten zijn dat ze hun baan ver liezen bij de economische hervormingen van het land, en dat ze er zeker geen zelf moord voor hoeven plegen. Belangrijk doel van premier Koizumi's hervormingsplan nen is de mensen te leren dat werkloos worden niet het einde van de wereld is. DPA HARARE - De Zimbab waanse leider van de oor logsveteranen, Chenjerai 'Hitler' Hunzvi, is gisteren overleden. Hunzvi was het brein achter de massale be zettingen van blanke boerde rijen vorig jaar. De 51-jarige Hunzvi overleed in het zie kenhuis nadat hij vorige maand was ingestort, zo meldde de staatsradio. De veteranen vochten in de j aren zestig en zeventig tegen het blanke minderheidsregi me. Vorig jaar ontsloeg de ve- teranenassociatie Hunzvi overigens als voorzitter, om dat hij te veel op eigen houtje opereerde. Kort daarvoor was hij parlementslid gewor den van Zanu-PF, de partij van president Robert Moega- be, maar een ministerspost ging aan zijn neus voorbij. Hunzvi liet zich graag voor staan op de schuilnaam Hit- Ier, die hij in de strijd tegen het minderheidsregime had aangenomen. RTR WASHINGTON - Een 86-jarige Amerikaanse heeft twee da gen onder water overleefd. Wanda McKinnis raakte met haar auto van de weg en kwam in het water terecht. Zij overleefde dankzij een luchtbel in haar auto. De oude vrouw was bij Marietta, in de staat Oklah'oma, van de weg afgeraakt en in het water terechtgekomen. Ruim 48 uur na het ongeluk zag een voorbijganger de auto in het water lig gen, waarna de brandweer de vrouw kon ontzetten. DPA WASHINGTON - De Amerikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, heeft bijna alle militaire contacten met de Chinese strijdkrachten tot een minimum beperkt. Dat heeft de New York Times gisteren gemeld. Sinds het incident met een Amerikaans spionagevliegtuig, begin april voor de Chinese kust, worden de contacten door het Pentagon per geval bekeken, maar de minister zou per soonlijk bijna alle contacten met China hebben afgewezen. Volgens naaste medewerkers van Rumsfeld wil de bewinds man op deze wijze zijn ongenoegen tonen over de manier waarop Peking heeft gereageerd op de botsing tussen een Amerikaanse EP-3E en een Chinese straaljager. Het Ameri kaanse toestel moest een noodlanding maken op het Chinese eiland Hainan en de bemanning werd vervolgens elf dagen vastgehouden. Het vliegtuig staat nog steeds op Hainan. ANP WASHINGTON - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren geoordeeld dat er fouten zijn gemaakt in het proces tegen de zwakbegaafde ter dood veroordeelde John Paul Pen- ry. De jury moet opnieuw bijeenkomen om uitspraak te doen. Het Hooggerechtshof oordeelde dat de juryleden destijds uit drukkelijk gewezen hadden moeten worden op de zwakzin nigheid van de 44-jarige Penry, die het geestelijk vermogen van een kind van zeven heeft. Hij is schuldig bevonden aan moord en verkrachting van een 22-j arige huisvrouw in Tyler, in de staat Texasin 197 9Penry heeft altijd ontkend. In november vorig jaar werd zijn execu tie uitgesteld. AFP/DPA HARGEISA - De inwoners van Somaliland hebben in grote meerderheid gekozen voor onafhankelijkheid. Somaliland is de zelfverklaarde zelfstandige republiek in het noordwesten van Somalië. De bevolking kon zich er vorige week over uit spreken in een referendum. De uitslag (97 procent voor onafhankelijkheid) is officieel be kendgemaakt tijdens een ceremonie in het parlement van So maliland. De republiek splitste zichzelf zo'n tien jaar geleden af, maar het kreeg nooit internationale erkenning. RTR LONDEN - Twee vliegtuigen zijn het weekeinde neergestort tijdens een vliegshow in het Zuid-Engelse Kent. Drie piloten kwamen daardoor om. De luchtvaartautoriteiten zijn met een onderzoek begonnen. Zaterdag kwamen twee piloten om toen hun vijftig jaar oude De Havilland Vampire tijdens de vlucht in brand vloog en neerstortte. Onder het publiek vielen geen gewonden. Beslo ten werd de show door te laten gaan. Zondag stortte een eenmotorig gevechtsvliegtuigje van het type American King Cobra neer, op honderd meter afstand van het publiek dat met vij ftigduizend mensen aanwezig was Het toestel raakte een boomtop en explodeerde. Ook deze vliegenier kwam om het leven. DPA dinsdag 5 juni 2001 van onze redactie economie WENEN - De prijs voor een vat ruwe olie zal niet stijgen nu Irak de export van olie heeft ge staakt. De Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) heeft gisteren toegezegd de prijs stabiel te houden. De verwach ting is dat Irak binnenkort weer gaat exporteren. Daarom is het de vraag of andere olielanden hun productie zullen opvoeren. Op de oliemarkten bleef de prijs gisteren na bekendmaking van de stopzetting door Irak stabiel. Noordzee-olie steeg heel even, maar daalde later weer en bleef onveranderd staan op ongeveer 29 dollar per vat. Vandaag ne men de OPEC-leden in Wenen een besluit over mogelijke extra productie. Volgens voorzitter Chakib Khelil is er vanwege de stabiele prijs geen overtuigende reden meer te produceren. Irak stopte de export van ruwe olie uit protest tegen de Verenig de Naties. Die besloten het olie voor-voedselprogramma met slechts één maand te verlengen en niet zoals gebruikelijk met zes maanden. Volgens dit pro gramma mag Irak voedsel en medicijnen invoeren in ruil voor een beperkte uitvoer van olie. Het land heeft na de inval in Koeweit al meer dan tien jaar te maken met VN-sancties. Import De VN weigeren een verlenging met een halfjaar, omdat ze eerst een plan van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië willen bestuderen. In het plan wordt het aantal goederen dat Irak mag importe ren flink uitgebreid. De Iraakse bevolking zal dan minder lijden onder de sancties. Irak expor teert dagelijks 2,1 miljoen vaten olie, wat neerkomt op ongeveer 5 procent van de wereldexport. In Azië stegen de olieprijzen na de bekendmaking. Irak heeft gezegd dat het alleen om de ex port gaat die onder het olie voor-voedselprogramma valt. De buurlanden kunnen nog olie krijgen. GPD/AFP/RTR Een Albanese vluchtelinge haalt water in het plaatsje Aracinovo, vlakbij de Macedonische hoofdstad Skopje. Het water zou niet voor con sumptie geschikt zijn, maar met de enorme stijging van het aantal vluchtelingen is het het enige water voorhanden. foto Georgi Licovski/EPA litairen gewond. Dat heeft een legerwoordvoerder in Skopje meegedeeld. Vorige week hervatte het Mace donische leger de beschietingen op de Albanese dorpen Matejce en Otlje. DPA van onze redactie buitenland SKOPJE - De buurlanden Ma cedonië en Joegoslavië hebben gisteren een akkoord gesloten over militaire samenwerking. Belgrado zal Skopje 'militaire apparatuur' leveren. Beide lan den vinden dat hoognodig ge zien de strijd met de Albanese rebellen. In Macedonië is gisteren weer gevochten tussen Albanese re bellen en de veiligheidstroepen. De rebellen van het U^K namen stellingen van leger en politie rond Tetovo in het noordwesten en Kumanovo in het noordoos ten van het land onder vuur. Zondagavond raakten twee mi- door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De toeristen mogen het massaal laten afweten, im migranten komen er nog steeds. Deze week worden in Israël 820 nieuwkomers verwacht en nog niemand heeft zijn plannen ge wijzigd. Opmerkelijk, al was het alleen al, omdat bijna alle slachtoffers van de bomaanslag in Tel Aviv jonge Russische im migranten waren. Russische Israëliërs zoeken steun bij elkaar. Dat is speciaal MANILA - De gouverneur van het Filipijnse eiland Basilan heeft gisteren bevestigd dat er losgeld is betaald om één van de gegijzelden van Abu Sayyaf vrij te krijgen. Gouverneur Wahab Akbar zei dat er 250.000 gulden werd betaald voor de vrijlating. De moslimgroepering houdt sinds 27 mei een twintigtal men sen gevangen, onder wie drie Amerikanen. Zaterdag en zon dag slaagden zeker acht gegij zelden erin te ontsnappen. Twee gevangenen werden door de re bellen gedood. President Gloria Arroyo zei eer der dat haar regering geen los geld zou betalen om gegijzelden vrij te krijgen. AFP het geval op Shevah Mofet, een middelbare school in Tel Aviv waar zeven van de twintig slachtoffers onderwijs volgden. Meer dan 9 0 procent van de leer lingen van Shevah Mofet is van Russische afkomst en velen van hen beschrijven de school als hun tweede huis. Ook na de les uren en in het weekeinde kun nen ze er terecht. Russische nieuwkomers hebben meer op vang nodig dan hun autochtone Israëlische leeftijdgenoten. Niet alleen wegens het taalpro bleem, maar ook omdat een re latief hoog percentage afkom stig is uit gebroken gezinnen. Ella Nelimov kwam zes jaar ge leden met haar twee dochters, Jelena en Julia, en haar zoon Alexis naar Israël. De vader bleef in Rusland achter. Sinds vrijdagavond heeft Ella alleen nog Alexis. ..Voor ze de deur uitgingen, heb ik hun nog gevraagd thuis te blijven", vertelde Ella Nelimov. „Ik had twee mooie dochters, die onafscheidelijk waren. Nu zijn ze voor eeuwig samen." Het afgelopen weekeinde zijn Jelena en Julia Nelimov en vijf andere leerlingen van Shevah Mofet begraven. Minister Limor Livnat van Onderwijs zei in haar grafrede dat 'een vijand die kinderen afslacht geen partner kan zijn voor diplomatieke overeenkomsten'. Israël heeft het recht aan zijn kant, vertelde ze ook, en het zal de vijand over winnen 'door zijn natuurlijke eenheid of op het slagveld'. On derminister Yuli Edelstein van Immigratie bleef dichter bij huis: „Immigranten van mid delbare leeftijd vertellen me al tijd: we zijn naar Israël geko men voor de toekomst van onze kinderen; zelfs hebben hier niets meer te verwachten. Ik weet nu echt niet wat ik deze mensen moet zeggen." Rabbinaat De 'natuurlijke eenheid' van Is raël, waar minister Livnat over sprak, was wat zoek toen het ging om het regelen van de be grafenissen. Het oppermachtige rabbinaat verbood de teraarde bestelling van vier van de slachtoffers naast hun school kameraden op joodse begraaf plaatsen. Volgens de joodse reli gieuze wet horen kinderen van joodse vaders en niet-joodse moeders daar niet. Hun nabe staanden hadden geen zin in het door de rabbijnen aangeboden alternatief: een graf op een spe ciaal voor niet-joden gereser veerd stuk land, buiten de officiële grenzen van de Yarkon- begraafplaats in Tel Aviv. De oplossing kwam in de vorm van een aanbod van de seculiere kibboets Givat Brenner, dicht bij de stad. Drie van de vier niet- joodse slachtoffers liggen daar nu begraven. De vierde, een jonge immigran te uit Colombia, heeft een eeu wige rustplaats gevonden op de katholieke begraafplaats in Jaffa. Tussen de Arabieren. GPD SEDAN - De bijna zeshonderd inwoners van het Chatelet-sur-Retourne in de Franse Ardennen zijn gisteren geëvacueerd. De eva cuatie was noodzakelij k om een Duits munitie depot te kunnen leeghalen dat een maand gele den werd ontdekt door bouwvakkers. Het leger zal de munitie, die dateert van de Eerste We reldoorlog, naar Chalons-en-Champagne brengen, waar de explosieven worden ontman teld. In april werden duizenden inwoners van de Noord-Franse stad Vimy geëvacueerd na dat was ontdekt, dat munitie uit de Eerste We reldoorlog gevaarlijke chemicaliën was gaan lekken. In Chatelet-sur-Retourne zitten geen chemicaliën in het munitiedepot. foto Michel Spingler/AP door Henk Glimmerveen PARIJS - Frankrijk raakt niet uitge praat over de verkrachting op klaar lichte dag van een 21-jarige vrouw in een bomvolle trein. Niemand van de tweehonderd passagiers stak een hand uit toen de vrouw door een viertal jon geren werd uitgekleed en door twee van hen werd verkracht. Bijna twee weken na het drama in de trein van Duinkerken naar Lille heeft zich nog niemand van de medereizigers gemeld bij de politie om te getuigen. Volgens een woordvoerder van de Franse spoorwegen, SNCF, komt dat mede door de zware straf die hen boven het hoofd hangt. De Franse wet stelt haar burgers namelijk maximaal vijf jaar gevangenisstraf in het vooruit zicht als ze weigeren hulp te bieden aan een medeburger in nood. Dat geldt ove rigens niet alleen bij een verkrachting of mpord. Ook als men niet ingrijpt bij een zelfmoordpoging of zelfs bij een hongerstaking kan een dergelijke straf worden opgelegd. „Door de massale publiciteit over de verkrachting zal niemand zich twee weken nadien nog als lafaard willen presenteren", verklaarde een politie woordvoerder desgevraagd. Uitzondering Van de kant van het Openbaar Ministe rie is al gesuggereerd dat in dit specifie ke geval uitzonderingen kunnen worden gemaakt. „De wet biedt de mo gelijkheid dat getuigen gevrijwaard worden van vervolging als ze zich als nog melden", zo liet een officier van justitie weten. De vraag waarom iedereen in de trein zich afzijdig heeft gehouden beheerste het hele pinkster-weekeind tal van ra dio- en tv-programma's. „Omdat men sen bang zijn een mes tussen de ribben te krijgen als ze zich er mee bemoeien", is het korte antwoord van Azouz Begag, socioloog bij het (regerings)instituut voor wetenschappelijk onderzoek CNRS. „Om zich te beschermen, doen ze alsof ze niet zien wat er rondom hen gebeurt. Door weg te kijken, treedt on bewust een proces in werking waarbij mensen zich afsluiten van de werke lijkheid. In de trein tussen Duinkerken en Lille lijkt dat in extreme mate het geval te zijn geweest. Men weigert te kijken, men weigert te handelen. Ver gelijk het met een ruzie in de metro waarbij de man zijn vrouw slaat. Moet je tussenbeide komen of niet? Wat is er tussen die twee gaande? Je weet het niet, dus je bemoeit je er niet mee." I gelooft dat er sprake is van een steeds grotere vereenzaming. „Fransen zijn vrijwel allen afkomstig uit een dorp, waar iedereen elkaar kende, waar de sociale controle groot was. In een stad is dat gevoel verdwenen. Je kent elkaar niet en er zijn geen herken ningspunten. We zien dagelijks dingen om ons heen gebeuren, waarbij ieder een weet: hier moet ik iets doen. Indivi dueel gebeurt dat ook wel maar de mas sa doet niets." Controle Anita Rémy (52) acht de SNCF vooreen deel medeschuldig aan de golf van agressie die de Franse spoorwegen teis tert. „De spoorwegen controleren niet meer. Iedereen kan zomaar in- en uit stappen. Je bent je leven niet meer ze ker in de trein." De vrouw weet waarover ze spreekt. Ze door Henk Glimmerveen PARIJS - Het omkoopschan daal rond het voormalige Fran se staatsolieconcern Elf begint steeds grotere vormen aan te ne men. De radioloog Laurent Raillard, voormalig golfmaatje van de inmiddels overleden pre sident Francois Mitterrand, heeft tegenover de rechter van instructie toegegeven, dat hij via Mitterrand aan een baan bij Elf is geholpen. Volgens de krant Le Parisien zou Raillard een bedrag van twee miljoen francs (bijna zeven ton) hebben getoucheerd. Het enige dat hij daarvoor zou heb ben gepresteerd, was het schrij ven van een medisch rapport. Raillard, aldus de krant, is een oude vriend van Mitterrand. Hij gaf de president iedere maan dag en donderdag les in de golf- sport. Tijdens een van die partij tjes, in 1989, had Raillard zijn financiële besognes ter sprake gebracht. Hij had net zijn prak tijk van de hand gedaan en was belast met de organisatie van een groot internationaal con gres over radiologie. Premier Rocard had hem voorts ge vraagd een rapport te schrijven over de beeldvorming van de medische wetenschap in Frank rijk en in Europa. „Mitterrand vond dat ik daar voor betaald moest worden. Hij wilde me in een officiële functie benoemen, maar dat kon niet omdat ik geen ambtenaar ben. Hij zei me dat hij een oplossing zou zoeken voor het probleem", aldus de specialist tegen Le Pa risien. Die oplossing diende zich snel aan. Raillard weet niet meer precies wie het contact legde, de eerste (Le Floch-Prigent) of de tweede (Sirven) man van Elf. Maar voor hij het wist zat hij in een privévliegtuig van het be drijf in gezelschap van Alfred Sirven voor het openen van een bankrekening in Genève en voor het tekenen van een ar beidscontract. Het Openbaar Ministerie in Pa rijs onderzoekt de omvang van de 'spookbanen' die Elf er op na hield. Er bestaat een lijst met 44 namen. Eén van die 44 is dokter Raillard. Maar zijn advocaten verklaren dat het medisch rap port, waar premier Rocard om had gevraagd en waarvoor Rail lard zo rijkelijk werd beloond, geschreven was in opdracht van Elf. GPD werd in februari vorig jaarverkracht in de sneltrein van Straatsburg naar Mar seille. Rémy had een couchette in de eerste klas en werd vlak voor Marseille overvallen. „Ik schreeuwde dat ik zijn moeder had kunnen zijn, dat ik een oude vrouw ben Maar niets hielp. Ik kreeg een mes op m'n keel." Hij rukte haar de kleren van het lijf en verkrachtte haar. Vervolgens trok hij aan de noodrem en stapte de trein uit. Anita Rémy heeft de SNCF voor de rechter gesleept. Ze beschuldigt het spoorwegbedrijf ervan, dat het alle ele mentaire voorzorgsmaatregelen ach terwege laat om de veiligheid van haar passagiers te garanderen. Vooral vrou wen zijn hun leven niet zeker, zegt ze. „In heel Frankrijk rij den dagelijks, dag en nacht, Hitchcock-treinen rond. Het is je reinste terreur." GPD van onze redactie buitenland BOSTON - Anthony Quinn, die naast Richard Burton en Orson Welles werd beschouwd als één van de beste acteurs van de twintigste eeuw, is zondag op 86-jarige leeftijd overleden. De acteur stierf in een zieken huis in Boston aan de gevolgen van een longontsteking. Quinn, die lange tijd in Italië woonde, leefde de laatste tijd in Bristol bij Providence in Rhode Island. In zijn carrière, die ruim vijftig jaar omspande, speelde Quinn in meer dan honderd films. We reldroem vergaarde hij met zijn rol inZorba the Greekuit 19 64 Anthony Quinn werd op 21 april 1915 in Chihuahua in Mexico geboren als zoon van Ierse en Mexicaanse ouders. Zijn vader vocht nog aan de zijde van de re volutionair Pancho Villa. Later verhuisde het gezin naar Los Angeles, waar Anthony Quinn in de achterbuurten op groeide. Als kind speelde hij al mee in Tarzan-films. Quinn kreeg in zijn loopbaan twee Os cars, voor zijn rollen in 'Viva Za pata', waarin hij de Mexicaanse volksheld Emiliano Zapata speelde, en 'Lust for Life', waar in hij de schilder Paul Gauguin gestalte gaf. Niet in de laatste plaats om zijn Mexicaans-indi aanse uiterlijk was Quinn een veelgevraagd acteur in wes terns en avonturenfilms. Naast revolverhelden kroop Quinn in de huid van gangsters, india nen, paus of bokser. Quinn was in 1954 al bekend geworden als de 'Grote Zampano' in Federico Fellini's 'La strada'. In een interview uit 1987 zei Quinn dat hij in zijn leven de meeste doelen had bereikt die hij zich als kind had gesteld. Quinn was getrouwd met Ka- therine De Mille, de adoptief- dochter van regisseur Cecille B. De Mille. Het paar scheidde toen bekend werd dat Quinn een verhouding had met de Italiaanse ontwerp ster Yolanda Addolari. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5