PZC Estland laat Oranje ontsnappen 13 Lambert bezorgt Terneuzen dubbel I I I I I u LI Wada wil meer dopingcontroles Van Gaal wil niet van blamage weten Doping gevonden in camper Ivan Gotti 15 17 17 19 21 21 22 Drie treffers in slotfase voorkomen blamage: 2-4 KNVB legt zich niet neer bij schorsing van Davids Stand Gascoigne gaat afkicken in VS Crucq loodst Fortis naar titel Van Tongeren mist zege in Souburg Britse crosser snel op OpenZK dinsdag 5 juni 2001 Portugal komt met de schrik vrij Belgen bestormen de wereldtop Volleyballers blijven in de race Drie Zeeuwse renners naar titel door Jaap van Essen TALLIN - Het was een ontsnap ping uit het boek 'De duizend trucs van Houdini'. Nederland won zaterdag in Estland, waar een nederlaag terecht was ge weest en er ook dik inzat. De spelers van Oranje wisten maar al te goed dat ze door het oog van de naald waren gekropen. Patrick KI invert sprak over een schandalig slechte wedstrijd. Mare Overmars vond dat Oranje zich moest schamen en had tij dens de wedstrijd het WK van 2002 achter de horizon zien ver dwijnen. Louis van Gaal was in het geheel niet tevreden met het vertoonde spel. Merkwaardig genoeg prees de verliezende coach, Arno Pij pers, na afloop Oranje de hemel in. Hij vond dat Nederland heel goed had gespeeld. Pijpers was Patrick Kluivert achterhaalt Lenstra en Cruijff TALLINN - Patrick Kluivert heeft op de eeuwige topscorers- lijst van Oranje de gedeelde der de plaats ingenomen. De Am sterdammer scoorde zaterdag in Tallin zijn 33e doelpunt en ach terhaalde daarmee de legenden Abe Lenstra en Johan Cruijff. Kluivert heeft nu alleen Dennis Bergkamp (37 treffers) en Faas Wilkes (35) nog voor zich. De aanvaller van Barcelona heeft de smaak de laatste tijd aardig te pakken wanneer hij in Oranje speelt. Hij scoorde in alle vier laatste interlands (Andorra, Portugal, Cyprus en Estland) telkens. Kluivert had voor zijn 33 goals 54 duels nodig, Cruijff en Lenstra met respectievelijk 48 en 47 wedstrijden iets min der. Bergkamp vestigde zijn re cord in 79 interlands. GPD na afloop blij als een kind, om dat zijn elftal zo geweldig leuk had gespeeld. Het voormalige hoofd jeugdopleidingen van de KNVB had zich juist moeten schamen; Estland verdiende het om te winnen, had daar ook alle kans toe. De blijheid van Pijpers was volledig misplaatst. Meteen in de eerste minuten van het duel was duidelijk dat Oran je weer eens niet lekker zou gaan draaien. Voor de wedstrijd was het al misgegaan, omdat Kevin Hofland 's middags ziek werd. Louis van Gaal moet zo langza merhand gewend raken aan dit soort toestanden met de PSV'er. In diens eerste interland (Span je uit) raakte hij geblesseerd en viel in de rust uit. Daarna viel Hofland twee maal geblesseerd uit de selectie en nu haakte hij voor de vierde maal af. Basisplaats Hoe dan ook, Mario Melchiot werd daardoor basisspeler en dat was een extra tegenslag voor een elftal dat toch al niet overliep van de logica. Zo stond Boudewijn Zenden als links back geposteerd en was Roy Makaay vleugelspits aan de rechterzijlijn. Dankzij de links benige libero De Boer en de eveneens linksbenige centrale middenvelder Cocu ging er ech ter nooit een bal naar rechts. Voeg daarbij dat Patrick Paau- we slecht speelde en Jerrel Has- selbaink op het hobbelige veld doorlopend ruzie met de bal had, en alle ingrediënten waren er voor een dramatische verto ning. Die verwachting kwam uit. In de eerste helft hielden de Esten zich nog in, geïmponeerd als zij waren. Maar na een half uurtje deelden ze de eerste plaagstoot jes uit, waarbij de hoofdrol tel kens was weggelegd voor And res Oper. Pal voor rust kopte hij al bijna raak. In de 65ste minuut trof hij echt het doel na een la ding dekkingsfouten in de Oranjedefensie, voorafgegaan door een foute pas van de zojuist ingevallen Denny Landzaat. De speler van Willem II beleefde in ieder geval een debuut zoals zel den vertoond. Want drie minuten later stond het alweer 1-1 door een zon dagsschot van de ook al matig spelende Frank de Boer, die on danks zijn schijnbare onver schilligheid wel degelijk zwaar gebukt gaat onder zijn positieve dopingtest. De bal ging via de uitstekende verdediger Raio Pi- iroja in het doel. Daarna begon de wedstrijd pas echt. Oper om zeilde de buitenspelval en zette invaller Zelinski vrij voor het doel. Ook hij verschalkte Van der Sar heel fraai: 2-1. Het inderhaast speelkaar ge maakte stadion Lillekula-sta- dion ontplofte. De Esten wisten niet wat ze meemaakten. De Ne derlanders trouwens ook niet. Het had zomaar ook nog 3-1 kunnen worden of zelfs 4-1, want Oper schoot nog in het zij net en miste door vermoeidheid een andere kans, alvorens het door Van Gaal aangewende spitsengeweld eindelijk vruch ten afwieip. Invaller Van Hooij- donk legde in de 84e minuut de bal terug op een andere invaller, Ruud van Nistelrooij, die droog inschoot: 2-2. Knollenveld Met die score leek geen van bei de ploegen genoegen te nemen. De overmoed van Estland werd vervolgens hard afgestraft door Oranje. In de 89ste minuut was het Patrick Kluivert die Neder land eindelijk op voorsprong zette. Niemand verdiende de treffer meer dan de spits die te genwoordig vanaf het midden veld speelt Hij werkte zich ka pot en bleek op het knollenveld als enige in staat echte controle over de bal uit te oefenen. Uit de daaropvolgende aftrap van Est land scoorde Van Nistelrooy nog een komische treffer, waardoor de einduitslag zowaar een nor maal aanzien kreeg. Nederland mag nog hopen op WK-kwalificatie, zelfs directe plaatsing is nog mogelijk. Daar voor is wel nodig dat er eindelij k eens een klein land in groep 2 verrassend uithaalt tegen de een van de drie toplanden. Louis van Gaal heeft er zijn hoop nog steeds op gevestigd. „Maanden geleden heb ik al gezegd dat de beslissing waar schijnlijk door een zo'n uitglij der gaat vallen. Vandaag had den wij die misstap bijna gemaakt. Wij spelen nog thuis tegen Estland en Andorra, dus echt bang ben ik nu niet meer. Wij moeten het zelf nu doen te gen Ierland. Maar ik hoop nu dat Estland nog tot iets moois in staat is, bijvoorbeeld komende woensdag tegen de Ieren." Arno Pijpers beloofde zijn best te doen. Estland-Nederland 2-4 (0-0): 66. Oper 1-0, 70. Frank de Boer 1-1, 78. Zelinski 2-1, 83. Van Nistelrooy 2-2, 89. Kluivert 2-3, 90. Van NisteUooy 2-4. Scheidsrechter:Richards (Wal). Aantal toeschouwers: 8000. Gele kaart: Zelinski (Estland), Van Hooijdonk (Nederland). Nederland: Van der Sar; Reiziger, Frank de Boer, Hofland en Zenden: Paauwe (62. Landzaat) en Cocu; Makaay (71. Van Hooijdonk), Has- selbaink (62. Van Nistelrooy), Klui vert en Overmars. GPD door Anton Lippold TALLINN - De KNVB tekent vandaag beroep aan bij de we reldvoetbalbond Fifa tegen de schorsing van Edgar Davids voor het WK-kwalificatieduel van zaterdag met Estland. Oranje won die wedstrijd zon der de vice-aanvoerder. Maar de Nederlandse bond wil gerech tigheid. De KNVB informeert bij de juri dische afdeling van de Fifa naar de mogelijkheden voor een be roepszaak. „We nemen zeker verdere stappen. Of we gaan naar de TAS, het sporttribunaal van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), maar we weten niet of de Fifa dat erkent. Anders gaan we naar de burger rechter. Wij weten zeker dat de Fifa niet juist heeft gehandeld", zei Harry Been, algemeen direc teur van de KNVB Een stap naar de burgerrechter is echter zinloos wanneer de KNVB zijn recht zoekt bij de TAS. Alle sportbonden hebben zich geconformeerd aan het tri bunaal als hoogste beroepsin stantie. Een uitspraak van de TAS is bindend. Been stuurde de Fifa donderdag een fax na een schrijven van se cretaris-generaal Michel Zen- Ruffinen dat Davids niet mee mocht doen tegen Estland we gens een te hoog nandrolonge- halte in zijn urine. Veroordeeld Been: „Er zijn fouten gemaakt door de Fifa. Een speciale com missie van het uitvoerend comi té schreef ons dat Davids geschorst is voor alle interna tionale wedstrijden, omdat hij in Italië is veroordeeld. Maar hij is pas voorlopig geschorst. Ook stond in de brief dat beroep niet mogelijk was. Daar kunnen we niet mee leven." Henk Kesler, directeur van de sectie betaald voetbal van de KNVB, sprak zich fel over deze zaak uit Hij vermoedde een eenmansactie van Fifa-presi- dent Blatter en repte van een „schandalige zaak" en „een ju ridische misser". Bij de Fifa zijn deze woorden slecht gevallen. Een woordvoer- (Advertentie) Wij richten kantoren in der liet gisteren weten dat de KNVB niet zo hoog van de to ren moet blazen. „Dat helpt ze echt niet. Wij zijn niet zomaar tot dit besluit gekomen, dit be slist Blatter niet eens. En hier over gaat geen stelletje idio ten." ANP Vreugde en opluchting na de de derde treffer van Oranje. Van links naar rechts Patrick Paauwe, Denny Landzaat en Patrick Kluivert. foto Marcel Antonisse/ANP HM"*-"-*:, - HOEKMAN""** Noordzandsiraat 6 Ycrsckc lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Nieuwbakken hoofdklasser sluit voetbalseizoen in stijl af door Björn Goorden TERHEIJDEN - Naast het kampioenschap heeft Terneu zen zaterdag in Terheijden ook de beker weten te bemachti gen. Rood-zwart speelt door de 2-1-zege op DBS volgend sei zoen niet alleen in de hoofd klasse, maar ook in het toer nooi om de Amstel Cup. Na zo'n 54 uur competitie- en bekervoetbal en twee straf- schoppenseries was het droomseizoen zaterdag he-le- maal af. „Want wat wil je nog meer?", kon trainer Paul Te- lussa er nog slechts schouder ophalend aan toevoegen. En de halve finale van de lan delijke bekerstrijd dan? Ter- neuzen heeft zich daar met het winnen van de districtsfinale immers voor geplaatst. Ook daar kon Telussa slechts met schouderophalen op reageren. Wat hem betreft eindigde het seizoen zaterdag in Terheij den. Hij zegt zijn geplande va kantie er in elk geval niet voor af, Terneuzen zal het in de hal ve eindstrijd zonder zijn suc cestrainer moeten doen. Zoals Terneuzen om dezelfde reden het ook zonder een aantal vaste krachten zal moeten doen. Jac- ky Lambert, met twee doel punten de absolute matchwin ner in de met 2-1 gewonnen finale, ziet zelfs tegen die 'noodgedwongen verlenging van het voetbalseizoen' op. „We hebben helemaal geen zin om nog voor die nationale be ker te spelen, maar ja, het zal wel moeten, hè. Anders word je misschien bestraft en mag je volgend jaar niet in de Amstel Cup spelen." Nee, de districtsbeker, dat was wel een stukje belangrijker, vonden de Temeuzen-spelers en -trainer. Lambert: „Hier hebben we wel naartoe ge leefd. Deze beker wilden we winnen. Dat een aantal jon gens er de laatste jaren ver scheidene keren naast hebben gepakt (Lambert, de broers Kaijser en De Poorter met Hoek), was een extra drijf veer". De overwinning op DBS werd na het eindsignaal dan ook met hart en ziel gevierd. Oók door Telussa, de anders zo nuchtere coach, die feestjes normaliter het liefst van een afstandje gadeslaat. Voor één keer kreeg de spelersgroep en meegereisde supportersschare een totaal andere Paul Telussa te zien. Eentje die dronken van geluk met de spelers meedans te, de WT-liedjes meelalde en de beker pontificaal voor de tv-camera en fotografen lief koosde. „Af en toe moet je uit je bol gaan", hijgde de Molukse oe- fenmeester enkele ogenblik ken later na. „En ik wilde mijn spelers laten zien dat ik ook blij met deze prijs ben. Dat ik zeer, zeer tevreden over ze ben. Tuurlijk weten ze dat al, maar soms moet je het ook even laten zien." Voldaan Telussa kwam echter binnen de kortste keren weer tot zich zelf. En was Paul Telussa weer de oude Paul Telussa; de eeu wige trainer die zo graag ana lyseert, uitlegt en doceert. „Weet je waar ik dit seizoen ei genlijk nog het meest van heb genoten? Dat de jongens pre cies zo voetballen zoals ik het alti j d voor ogen heb gehadHet is heel speciaal dat jouw visie op het veld wordt vertaaldHet geeft je een enorm voldaan ge voel. En dat ze met dat goede voetbal ook nog prijzen pak ken... Dat maakt het allemaal nóg mooier." Die prijzen werden het afgelo pen jaar echter niet met de vin gers in de neus binnengehaald. In de competitie liet Terneuzen op een moment te veel punten liggen, maar dat deed de con currentie gelukkig ook. In het bekertoernooi was rood-zwart Paul Telussa viel na de bekerwinst op DBS even uit zijn rol. foto Cor Viveen tweemaal de gelukkigste/ koelbloedigste in een straf- schoppenserie. Ook in de partij tegen DBS had Terneuzen, dat door schorsingen (Magito, Den Dekker) en een blessure (De Vries) vrijwel de totale defen sie miste, niet genoeg aan ne gentig minuten. Tot een derde loterij vanaf de penaltystip liet de Zeeuws-Vlaamse ploeg het echter niet komen. Al stak het geluk in samenwerking met het uiterst betrouwbare verde digingsduo van DBS de hel pende hand toe. Aanvoerder Peter Treffers kopte de zoveel ste voorzet van Terneuzen weg uit de doelmond maar tegen het achterhoofd van collega Rob Visser. Jacky Lambert rea geerde attent en pikte de bal op die hij over doelman Jeffrey Kleine-Deters liftte. Er waren daarna nog dertien minuten te spelen, maar de club uit de Eindhovense volksbuurt St- rijp was verslagen. Het 'WT olé, olé', dat dit seizoen al zo vaak klonk, zwol vanaf de tri bune aan. Na afloop was de teleurstelling in het Brabantse kamp enorm. Bij Treffers kon er bij de uitrei king van de troostprijs, een cheque van duizend gulden, nog een lachje af, aanvaller Danny Blankers huilde als een klein kind. De oud-speler van Willem II had de beker door zijn handen zien glippen. DBS was via Remco van Veghel kort na rust immers op voorsprong gekomen. Terneuzen zette daarna weliswaar druk, maar werd amper gevaarlijk. De Eindhovenaren kregen zelfs een aantal goede kansen op de beslissende 2-0. Er leek geen vuiltje aan de lucht. Totdat Jacky Lambert de geel rode lucht rood-zwart kleurde. De sterk spelende topscorer van Terneuzen troefde bij een kopduel twee verdedigers af; de door de wind gedragen bal plofte achter de kansloze Klei ne-Deters. Maar zelfs daarna bleef DBS bloedlink. Het was echter Terneuzen, dat zich vooral in de eerste helft de meerdere had getoond, dat via andermaal Lambert de zege binnensleepte. Voor DBS werd het een inkt zwart Pinksterweekend. De ploeg miste gisteren promotie naar de hoofdklasse door een 2-0-nederlaag tegen Vinken slag. Terneuzen - DBS 2-1 (0-0, 1-1). 48. Remco van Veghel 0-1, 64. Jac ky Lambert 1-1, 107. Jacky Lam bert 2-1. Scheidsrechter: J.H. Tempelaar (Dordrecht). Aantal toeschouwers: 300. Terneuzen: Eric de Koeyer, Randy Lauret, Dennis Rietjens, Dennis de Kraker, Hubert van den Hemel; Danny van de Velde (91. Matty Buijsse), Jos Kaijser, Géért de Poorter, Ryan de Regt; Mike But, Jacky Lambert. Bondscoach Louis van Gaal. foto Marcel Antonisse/ANP doorGuido van Riet TALLINN - Bondscoach Louis van Gaal was zaterdag opge lucht na de zege van Nederland op Estland (4-2), die pas in de slotfase tot stand kwam. „Het was natuurlijk wel een ontsnap ping", aldus Van Gaal. Toch stond de keuzeheer niet te kijken van de opmerkelijke ge beurtenissen op het veld. „Alles wat we vooraf hebben gezegd, is uitgekomen", zei Van Gaal. „Estland verdedigde, waardoor voor ons de tijd en ruimte be perkt was. Op zo'n slecht veld is het ook moeilijk voetballen." De manier waarop Nederland Ierland Nederland Portugal Estland Cyprus Andorra 0 0 0 15 16- 5 1 14 21- 8 0 12 12- 5 3 7 8-12 3 7 10-16 8 0 4-25 Programma. 6 juni: Estland - Ier land, Portugal - Cyprus; 15 augus tus: Estland - Cyprus; 1 september: Ierland - Nederland, Andorra - Por tugal; 5 september: Nederland - Est land, Cyprus - Portugal; 6 oktober: Nederland - Andorra, Portugal - Est land, Ierland - Cyprus. zichzelf bijna uitschakelde voor het WK 2002 - twaalf minuten voor tijd stond het 2-1 voor Est land - wijtte Van Gaal aan eigen fouten. „We waren niet scherp bij de ballen die er tussenin vie len. Zowel voor- als achterin. Bij de goals van Estland maakte de achterhoede verschrikkelij ke blunders." Volgens de bondscoach redden invallers Van Hooijdonk en Van Nistelrooy het Nederlands elf tal in de slotfase. „We gingen met twee spitsen en drie verde digers spelen. Dan dwing je het ook af", vond hij. „Ik weet niet of je ons optreden als een blama ge kunt betitelen. We hebben honderd procent gegeven. En verdedigen zoals de Esten de den, kan iedereen." Aanvoerder Frank de Boer vond dat Neder land door het oog van de naald was gekropen. Hij gaf toe dat hij in de tweede helft aan uitscha keling van Oranje had gedacht. „Ik had het ook liever anders ge zien, maar het resultaat is het belangrijkst." „We hebben de eerste twintig minuten genoeg kansen gehad. Elke bal die zij naar voren trap ten viel goed. Ze maakten het twee keer prachtig af, maar dat mag niet gebeuren. Toen hebben we toch alles op alles gezet. Dat is valt weer te prijzen." ANP van onze sportredactie KAAPSTAD - Het wereldan- tidopingbureau Wada gaat het aantal controles drastisch op voeren. Van 2500 in 2001 naar 3500 in het olympisch jaar 2002 en 4500 in 2003. Dat heeft preses Dick Pound van het Wada in Kaapstad bekendgemaakt. Daarnaast kondigde Pound een intensivering aan van de strijd tegen het misbruik van nandro- lon. „Het is geen toeval dat er zoveel nandrolongevallen voor komen", vindt Pound. „Mijn persoonlijke mening is dat veel betrapte sporters heel goed wis ten dat ze middelen namen die nandrolon bevatten." De Canadees, in de markt voor de opvolging van Samaranch als voorzitter van het IOC, heeft geen begrip voor het verweer dat het om verontreinigde voe dingssupplementen kan hande len. „Bij een positieve reactie gaat het om waarden die boven het niveau liggen van natuurlij ke aanmaak. Misschien kent een sporter soms niet de exacte in houd van een product, maar daarmee kan hij niet zijn ver antwoordelij kheid afschuiven. Het Wada gaat ruim 1 miljoen gulden van de door het IOC be schikbaar gestelde 12,5 miljoen uitgeven, aan een studie naar gen-doping. Naast de financiële steun van het IOC ontvangt het Wada tot en met 2006 jaarlijks 7,5 miljoen gulden van de Euro pese Unie. Het bureau is nog op zoek naar een vestigingsplaats. Daarvoor komen Bonn, Lau sanne, Montreal, Stockholm en Wenen in aanmerking. Op de volgende vergadering, op 20 au gustus in Tallinn, zal het Wada daarover een beslissing nemen. SID van onze sportredactie SIRMIONE - De Italiaanse poli tie heeft in een camper van de wielrenner Ivan Gotti medica menten gevonden die op de lijst van verboden middelen staan. Dat heeft ploegleider Cenghial- ta van Alessio, de ploeg van Gotti, zondag bekendgemaakt. De politie vond de ongeveer honderd verpakkingen vrijdag tijdens de dertiende etappe in de Giro. De camper is eigendom van de schoonouders van Gotti, tweevoudig winnaar van de Ronde van Italië. De politie heeft daama de hotelkamers van de Alessio-renners onder zocht. Gotti werd verhoord. De renner verklaarde dat de medi cijnen bedoeld zijn om zijn al lergie te bestrijden. De politie heeft daarop inzage gehad in het medisch dossier van de renner. Conconi Volgens Cenghialta lopen zijn ploeg en Gotti geen gevaar uit de Giro gehaald te worden. „Wij maken ons geen zorgen." Gotti zal na afloop van de Ronde nog maals door de politie worden verhoord. Hij wordt al langer verdacht van dopinggebruik. Hij was patiënt van de omstre den sportarts Conconi die door justitie wordt vervolgd. Gotti won de Giro in 1997 en 1999In dat laatste jaar werd ro- zetruidrager Pantani op de slot dag uit de Ronde verwijderd wegens een te hoge hemato- crietwaarde. RTR pagina 22: Simoni en Frigo heersen in Giro LIVERPOOL - Voetballer Paul Gascoigne heeft zich ingeschre ven in de exclusieve Meadows Clinic in Arizona (VS) om af te kicken van zijn alcoholversla ving. Zijn club, Everton, heeft intus sen op de eigen web-site beves tigd dat Gascoigne in Amerika van zijn verslaving probeert af te komen. De 34-jarige Gascoig ne beleefde een seizoen waarin hij door blessures en andere on gerief nauwelijks speelde. Dat andere ongerief blijkt nu een al coholverslaving te zijn. Everton sprak berichten tegen dat manager Smith het contract met Gascoigne zou willen ver scheuren. Volgens een woord voerder wordt Paul Gascoigne begin juli op de eerste training van het nieuwe seizoen ver wacht. Zijn contract loopt nog een jaar door. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45