Ruim 250 hectare natuur erbij Beetje bieden, beetje bluffen PZC PZC De liefde begon met een briefje Een versgerookte paling is mooi rood van binnen Het verhaal van de Sluisse Madonna in foto's Skeelertocht Pas in zomer pachtvoorstel Man moet rijbewijs inleveren Terneuzenaar krijgt klap Brood gestolen van zorgcenturm Leerlingen in actie voor Roemenië Frontale botsing bij Kortgene Provincie wijst extra gebieden aan voor natuurontwikkeling Sint Jansteen loopt vierdaagse Sint Jansteen drie dagen actief tijdens dorpsfeest Open tuindagen populair door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het Zeeuw se buitengebied krijgen 42 plaatsen een nieuwe bestem ming als natuurgebied. Voor een deel betreft het uitbreiding van bestaande natuurterreinen, maar er worden ook geheel nieuwe gebieden aangewezen. In totaal is er een oppervlakte van 434 hectare in het geding. Daar staat tegenover dat er voor 182 hectare aan aangewezen natuurgebieden wordt ge schrapt, omdat die bestemming daar niet blijkt te verwezenlij ken. Dit valt op te maken uit het ont werp Gebiedplan Zeeland. Daarin wordt geregeld waar na tuur en landschap ontwikkeld en beheerd moeten worden (de begrenzing), wat er aan natuur en landschap moet komen (de natuurdoelen), hoe dit beheerd moet worden (de beheerspak- ketten) en wie daarbij de beoog de beheerder is (wel of geen par ticulier beheer). De begrenzing sluit grotendeels aan op de al geldende afspraken hierover, zij het dat er door toevoegen en schrappen netto 252 hectare nieuw natuurgebied bijkomt. Afstemming Bij de aanwijzing van de be grenzingen is gestreefd naar verdere afronding van bestaan de natuurgebieden, verbetering van de waterhuishouding, en afstemming met landinrich- WESTDORPE - Vanaf de kantine van voetbalver eniging RIA aan de Kapit telstraat gaat zaterdag 9 juni om 14.00 uur een skeelertoertocht van start. Dit sportieve festijn staat open voor jong en oud. De skatetocht wordt verreden op een verkeers vrij parcours. Deelnemers kunnen afstanden kiezen variërend van 9 tot 45 ki lometer. Iedereen rijdt in zijn eigen tempo. tingsprojecten en nieuw ruim telijk beleid (waaronder aanleg containerterrein Terneuzen en rondweg Aardenburg). Door het vastleggen van na tuurdoeltypen en bijbehorende beheerspakketten, bepaalt de provincie in het Gebiedsplan niet alleen waar de nieuwe na tuur komt, maar ook wat er aan natuurwaarden verwezenlijkt moet worden. De nadruk ligt hierbij op echte Zeeuwse na tuur: nat, op de grens van zout en zoet en zo natuurlijk moge lijk. Het primaat voor beheren van natuur ligt niet meer exclu sief bij de drie natuurorganisa ties (Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en Staats bosbeheer), maar komt ook bij particulieren te berusten. Die doen dat trouwens al op grote schaal in de 3000 hectare be heersgebied. Er is nog niet duideli j k aangege ven welke gronden door parti culieren beheerd kunnen wor den. Dat zal van geval tot geval bekeken worden. Grofweg komt het erop neer dat de meer agra rische natuur (weidevogelge- bieden, droge graslanden) en de landgoederen zich goed lenen voor particulier beheer, terwijl de meer 'woestenatuur beheerd moet worden door de natuuror ganisaties. Daarnaast dient ge streefd te worden naar één be heerder per gebied. Tot de gebieden die nieuw wor den opgevoerd of worden uitge breid, behoren onder meer: Vroongronden Schouwen (21 hectare), Galgepolder bij Zie- rikzee (16 hectare), Prins Hen drikpolder bij Sint-Philipsland (34 hectare), Zandput bij Vrou wenpolder (11 hectare)Kapelse Moer (23 hectare), Yerseke Moer (38 hectare), Verschepolder bij Retranchement 13 hectare), Krabbekreek (16 hectare), Aar- denburgse Havenpolder (23 hectare) en Wallen Aardenburg (18 hectare) bij Aardenburg, Ponte onder IJzendijke (33 hec tare), Papeschorpolder (15 hec tare) bij Sas van Gent, Vogel (17 hectare) bij Hengstdijk. Opvallende afvallers zijn de Sint-Kruispolder (59 hectare), Pyramide (24 hectare), Bosch kreek Axel (27 hectare), Kreek Huissenpolder (21 hectare) en de E veringepolder (17 hectare). DEN HAAG - Het kabinet komt niet eerder dan deze zomer met een standpunt over de aanpassing van de regelgeving voor de grondpacht. Het ministerie van Landbouw ant woordt dit op vragen van de Tweede Kamer. Sinds begin vorig jaar ligt er bij het kabinet al een advies over de grondpacht van een commissie onder leiding van oud- Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland Leemhuis. Tot ongenoegen van pachtende boeren bepleitte die commis sie afschaffing van de Pachtwet. Landbouwers zouden via 'gewone' wetgeving bescherming moeten krijgen. Grondeige naren zouden ook meer rendement uit hun grond moeten kun nen halen. Onder meer uit Zeeuws-Vlaanderen, waar veel pachters zijn, kwamen protesten tegen dit voorstel. De boeren vrezen dat het pachten van grond straks veel duurder wordt en dat pachtcontracten gemakkelijker kunnen worden opge zegd. Volgens het ministerie van Landbouw duurt het zo lang voor er een kabinetsstandpunt ligt, omdat er van alles met an dere departementen moet worden doorgesproken, waaronder Financiën. Bij dat ministerie is zo'n beetje de grootste grond eigenaar en -verpachter ondergebracht, Domeinen. SLUISKIL - Een 20-jarige automobilist uit Temeuzenraakte in de nacht van zaterdag op zondag zijn rijbewijs kwijt, nadat hij op de rijksweg N252 bij Sluiskil met een vaart van 140 ki lometer per uur een auto inhaalde. Een tegenligger wist de man net op tijd te ontwijken door hard op de rem te staan en rechts de berm in te rijden. TERNEUZEN - Een 18-jarige Terneuzenaar kreeg in de nacht van zaterdag op zondag klappen tijdens een woorden wisseling na de summerdance-party op de Mr. Haarmanweg. Hij moest worden gehecht aan zijn wenkbrauw. De 18-jarige dader, ook een Terneuzenaar, moest zich verantwoorden op het politiebureau. TERNEUZEN - Bij een zorgcentrum aan de Koninginnelaan in Terneuzen hebben onbekenden zaterdagochtend zestig broden gestolen. Het brood was omstreeks half vijf 's ochtends bezorgd en om zes uur was het verdwenen. De schade be draagt meer dan tweehonderd gulden. VLISSINGEN - Leerlingen van het ROC Zeeland, afdelingen gezondheidszorg, welzijn en educatie, houden morgen een 24-uursactie voor een weeshuis in Roemenië. De leerlingen krijgen een etmaal les en voorlichting over de Roemeense cul tuur, de taal en over de meest voorkomende aandoeningen en ziektes. Het weeshuis telt honderd kinderen met een lichame lijke of geestelijke handicap en nog een aantal kinderen zon der handicap. KORTGENE - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een ongeval op de Oostwestweg, ter hoogte van Kortgene. De man kwam daar in botsing met een tegenligger, doordat hij onvoldoende rechts hield. Hij kwam met zijn wagen in de sloot terecht en moest met kneuzingen en mondletsel worden overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De bestuurder van de andere auto bleef ongedeerd. De bridgedrive voerde tachtig koppels langs diverse cafés, zoals Porgy Bess. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het lukte hem niet om zijn titel te prolongeren. Won burgemees ter Ron Barbé vorig jaar nog de hoofdprijs in zijn lijn, dit keer moest hij het doen met een derde plek. Zaterdag deden tachtig koppels mee aan de derde editie van de Tenieuzense bridgedrive, in elf kroegen tussen de Scheldedijk en de Herengracht. Vooraf had de eerste burger van Terneu zen zijn kansen hoog ingeschat. „Beetje bieden, beetje bluffen", zo beschreef hij zijn tactiek nog, kort voordat de eerste spelronde zou beginnen. Net als in de poli tiek? „Daar komt ook psychologie bij kij ken, ja." Psychologie en politiek lieten hem vervolgens dusdanig in de steek, dat hij zijn titel moest overdragen aan het koppel Kamp-De Waal. „De schuld van mijn partner, die liet een paar kansen val len", was het gespeelde excuus achteraf. „Net de politiek. Dan heeft ook altijd ie mand anders het gedaan." De bridgende stellen brachten in de cafés een niet-alledaagse sfeer mee. Soms ont spannen lachend, soms met een gespan nen grimas op het gezicht werkten ze de rondes af. Een enkeling wierp zijn partner in het heetst van de strijd een vernietigen de blik toe. De organisatie spreekt van een geslaagde dag, hoewel de opzet om het toernooi een bovenregionale uitstraling te geven, niet gelukt was. „Volgend jaar doen we het niet meer in een pinksterweekend", kon digt mede-organisator Willem Vogt alvast aan. „Ook gaan we meer doen aan directe werving in Vlaanderen." Het koppel Hurkmeeus-Van Oost won met 67,92 procent de hoofdprijs van het hele toernooi. Zij kwamen uit in lijn C. Daar viel ook de poedelprijs, voor de te leurstellende resultaten van het paar Fi- tapalick-Van Bavet. Andere winnaars waren Koopman-Ramondt (lijn A), Walstar-Van Eyle (lijn B), Hofman-Hilli- gen (lijn D), Kamp-De Waal (lijn E), het echtpaar Van Gotverdingen (lijn F) en Groen woud-Scheele (lijn G). dinsdag 5 juni 2001 door Famke van Loon KERKWERVE - Jan de Koning heeft het er druk mee, deze za terdag. De bezoekers bij zijn kraampje wil hij graag laten meegenieten van zijn rookkwa- liteit door hen een paling te ver kopen. Maar de oud-visserman uit Bruinisse moet tegelijkertijd de antieke rookoven in de gaten houden en het vuurtje zo nu en dan bijstoken. Want in de oven hangen de palingen die hem de overwinning van de open Zeeuwse palingrookkampioen- schappen moeten brengen. Pekelen, even drogen, aan de pennen rijgen, roken en nog even smoren. Volgens het am bacht is dit de manier om van een verse paling een delicatesse - de gerookte paling - te maken. Op het eerste oog eenvoudig, maar toch is de ene gerookte paling de andere niet. Iedere pa lingroker heeft zijn eigen ma nieren om de beste vis te berei- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den. Voor De Koning zijn twee onderdelen van essentieel be lang: het pekelen en de hout soort die wordt gebruikt. Bij het pekelen ontstaat het eerste ver schil, omdat iedere hobby-roker een eigen verhouding van zout en water gebruikt. „En daar kijkt de jury naar bij de beoor deling: is de paling zout ge noeg?" De houtkeuze - beuken of eiken - kan vervolgens de smaak nog verder beïnvloeden. „Zelf ben ik voorstander van beuken. De smaak is dan zach ter." Peter van Langeraad, organisa tor van het zesde Zeeuwse pa- lingrookkampioénschap, zegt dat de jury ook punten geeft voor het uiterlijk, de gaarheid, de geur en de kleur. „Als je de paling straks fileert, moet, het vlees een mooie, rode aanblik hebben. Dan heb je een goede, versgerookte paling." Met twintig deelnemers aan het kampioenschap is Van Lange raad dik tevreden. Het is im mers een manier om het tradi tionele palingroken onder de aandacht te brengen en in stand te houden. Dat organisaties als de Dierenbescherming en Wak ker Dier proberen de kampioen schappen te verbieden, vindt hij jammer. Voor het punt van ver zet, het pekelen van levende pa ling, is nog altijd geen goed alternatief. „Als er een andere manier komt, zullen we die ze ker gebruiken." Tijmes uit Castricum komt als winnaar uit de bus. A. Jumelet uit Bruinisse, vorig jaar nog winnaar, eindigt als tweede. SINT JANSTEEN - Stichting de Warande houdt vanaf maan dag 11 tot en met donderdag 14 juni de jaarlijkse avond wan delvierdaagse. De tochten van 5 en 10 kilome ter zijn uitgezet in de polders en bosrijke omgeving van Sint Jansteen. Inschrijven kan vanaf 18.30 uur in het gemeenschapscentrum De Warande. Hier klinkt ook het startschot. Donderdag, de laat ste wandelavond, worden de volhouders muzikaal ingehaald door de Rattenband. Na de bloemenhulde volgt de uitreiking van de herinnerings medailles. door Frank Gijsel SINT ANNA TER MUIDEN - De fototentoonstelling Madon na van de Sluissedijk... onder weg van fotograaf Jan Peter Kakebeeke werd zaterdag in de Nederlands Hervormde Kerk van Sint Anna ter Muiden ge opend. J. Boogaard, wethouder van cultuur van de gemeente Sluis- Aardenburg, pleitte in zijn toe spraak voor een grensover schrijdende samenwerking op het gebied van cultuur. „Onze Vlaamse partners zijn daartoe bereid. Laten we nu lef tonen. Onze vele culturele activiteiten kunnen op basis van gelijkwaardigheid verder ver breid worden." Na de inleiding droeg Jan Peter Kakebeeke samen met de wet houder het gedicht De Polder man voor, waarbij passende harpmuziek ten gehore werd ge bracht door Anna van Avalon. Verder waren er vertolkingen van de groep Cappella I Fiam- minghi en Henk Bos en Jolanda Fassaert (viool). De optreden den slaagden er in het beeld van de foto's te vertalen in de emotie van muziek en poëzie: eerst was er het land, daarna kwam de polderman, de wilgetronk die in beeld kwam, waarna Madonna - de hoofdpersoon in het werk van Kakebeeke - er haar intrek nam. Zij voelt zich thuis in het polderlandschap. Vier keer per jaar verlaat ze de tronk. Ze heeft dan verrassende ontmoetingen met de bewoners van de streek. Madonna toont in de foto's een gevoel van medeleven met de streekbewoners van het landje van Cadzand. Het toeval wil dat de dode tronk van de Sluissedijk SINT JANSTEEN - Met een schieting, rollenwedstrijd, een zeskamp en een wijken- en fa milie-voetbaltoernooi vierde Sint Jansteen dit weekend de Steense Feesten. De activiteiten in en rondom de feesttent op het sportveld stonden vooral in het teken van actief bezig zijn. Een disjockey zorgde voor de extra sfeer op het dorpsfeest, dat georganiseerd werd door voetbalvereniging Steen. Vrij- dagmiddag spanden 35 schut ters de boog voor een schieting op de liggende wip. Hierna klonken top-40-hits in de tent tijdens de jeugddisco. De kinde ren konden zich verder verma ken met een springkussen, 's Avonds bonden achtien ploe gen de riempjes vast bij de rol lenwedstrijd. De deelnemers bekampten elkaar met onder meer een tijdrit, achtervolging en afvalrace. Als winnaar rolde de Trimclub Heikant uit de bus. Tennisclub Smash eindigde als tweede. Zaterdagmiddag stond door Edy de Witte HULST - Recht in haar gezicht durfde Cyriel de Bot tegen Irma Kox niet te zeggen dat hij haar wel heel erg aardig vond. „Ik ben nogal een verlegen type. Daarom schreef ik maar een liefdesverklaring per brief. Toen Irma daar direct positief op reageerde, was het zo be klonken", vertelt De Bot. Na een korte verkering stapten de twee op 4 juni 1936 in Boschkapelle in het huwelijksbootje. Gisteren was het echtpaar 65 jaar ge trouwd. Vanwege de gezondheid van Ir ma werd het feest in de Blaauwe Hoeve in kleine familiekring ge vierd. Cyriel en Irma zijn beiden 91 jaar. Cyriel bewoont in de Blaauwe Hoeve een kamertje. Zijn echtgenote verblijft op de verpleegafdeling. Dagelijks zoekt hij zijn vrouw op. „Want als je al 65 jaar lief en leed met elkaar gedeeld hebt, dan is de band heel sterk", weet Cyriel. Na hun huwelijk ging het echt paar aan de Hulsterweg in Ter hole wonen. Cyriel de Bot zette daar het landbouwbedrijf van zijn vader voort. Later kwam er wat vee bij en uiteindelijk groei de het bedrij f uit tot een kippen farm. Irma nam niet alleen de zorg van het huishouden en de vijf kinderen (drie meisjes en twee jongens) op zich. Ook op de boerderij was ze de steun en toe verlaat van haar man. De Bot: „Met op een gegeven moment zo'n drieduizend kippen die in drie schuren rondscharrelden, was er aan werk geen gebrek. Ir ma was ook een kei in het eieren rapen. Ruim dertig jaar geleden zetten wij een punt achter het boerenbedrijf. Door de ruilver kaveling konden we vervroegd stoppen. We hadden genoeg ge ploeterd en gesjouwd." Cyriel en Irma bleven nog wel een tijdje op Terhole wonen. In 1986 verhuisden ze naar het Eu ropaplein in Hulst. Cyriel bracht veel tijd door in zijn moestuin. Irma kon zich goed bezig houden met breien en ha ken. Sinds 1996 verblijft het echtpaar in de Blaauwe Hoeve. Hier werd ook het 60-jarig hu welijk gevierd. Het briljanten paar heeft inmiddels twaalf kleinkinderen en vier achter kleinkinderen. na de laatste foto-opnames neerviel. De tronk was zaterdag aan de ingang van de kerk gezet. Voor aanvang van de opening werden de bezoekers met de be wuste tronk op de foto gezet. J an Peter Kakebeeke noemt zijn werk een samenspel tussen mo del en fotograaf. „Je voelt el kaar aan en dat is een aangena me sensatie bij het intensieve werk." De expositie is opge bouwd uit drie onderdelen: Madonna, Ontmoetingen en Be woners en te bekijken in het voormalig stadhuisje van Sint Anna ter Muiden. Irma Kox en Cyriel de Bol. foto Charles Strijd in het teken van de zeskamp. Tien teams gingen de strijd met elkaar aan. Tijdens de feest avond mocht het team van Am biance de overwinningstrofee in ontvangst nemen. Zondag was het tijd voor het wijken- en familietoemooi. De gewijzigde opzet met teams van zeven spelers, kleine veldjes en per wedstrijd ook een dame en een 40-plusser binnen de lijnen, sloeg aan. Als eerste eindigde de familie Van de Bosch-de Neijs. schillende soorten vetplanten. Zeldzame en nieuwe vaste plan ten waren te zien bij kwekerij Ferdinandushof te Overslag. De Feyter op Zaamslag toonde een echte boerderij tuin. Aan de Margretsedijk in Vogelwaarde was een mooie dijktuin te be zichtigen. De familie Hertogh in Lamswaarde heeft drie vijvers in haar tuin liggen. Liefhebbers van pelargoniums en geraniums konden hun hart ophalen bij Van Acker in Emmapolder. HULST - De open tuindagen van zeven groenliefhebbers in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en aangrenzend Belgisch grondge bied, trokken de beide pinkster dagen honderden bezoekers. Het publiek kreeg in de tuinen veel vasteplantenborders, vij vers, oranjerieplanten en rozen voorgeschoteld. Bij de familie Matthijs in Koewacht over heersten borders met vaste planten en zo'n zeventig ver- Fotograaf Jan Peter Kakebeeke (r) met zijn Madonna-model. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41