PZC Topsalarissen weer gestegen Senator GroenLinks bepleit ook opheffing Eerste Kamer Tankstations zonder personeel blijkt ook een optie voor Shell Veel straatroof met Pinksteren Openheid bepleit over dementie Juliana FNV en GroenLinks willen opheldering van het kabinet Claus weer thuis Koud Pinkpop verloopt rustig Pleidooi verlenging abortustermijn Ook De Vries wil extra agenten Bromfietser schiet op auto ING koopt Mexicaanse verzekeraar Joop van den Ende in de prijzen Jongeren betogen tegen antidrugsoorlog van VS dinsdag 5 juni 2001 DEN HAAG - De koninlijke fa milie moet niet langer zwijgen over de dementie van prinses Juliana. Deze mening over heerst bij de stichting Alzheimer Nederland. Direc teur M. Wortmann zegt niet uit te sluiten hierover in contact te treden met de Rijksvoorlich tingsdienst. Wortmann vindt het opmerke lijk dat enkele weken nadat op de website van de stichting een discussieplatform is opgezet, dit onderwerp er uitspringt. Hij zegt dat de stichting de mening van de familie van patiënten respecteert. „En dat geldt na tuurlijk ook voor die van het ko ninklijk huis. Dat heeft het recht aan de ziekte van prinses Juliana geen ruchtbaarheid te geven. Maar het zou enorm hel pen als ze het wel zou doen." Wortmann verwijst naar voor beelden in de Verenigde Staten en Zweden. In de VS is oud-pre sident Reagan er zelf mee naar buiten getreden en is zijn doch ter bestuurslid van de Alzhei- merstichting. In Zweden heeft koningin Sylvia uitgebreid be kendheid gegeven aan het de menteren van haar moeder. Deze open opstelling helpt het taboe rond dementie te doorbre ken. Volgens Wortmann is het bovendien voor patiënten ge- rustellend te weten dat ook der gelijke mensen getroffen kun nen worden door de ziekte. In de VS leidde de verklaring van Reagan tot een vloed aan giften. „Met Juliana hebben we een boegbeeld voor Alzheimer in Nederland. Iemand die ons elke dag van het jaar eraan kan her inneren dat je tien procent kans hebt te dementeren na je vijfen zestigste. En vijftig procent na je vijfentachtigste", staat te le zen op de website van de stich ting. „Er wordt wel volop geschreven over de nierproble men van Claus. Kennelijk is Alzheimer dus iets waar je niet over 'mag' praten en nierpro blemen wel. Dat doet de accep tatie van zo'n ziekte geen goed." Het is overigens niet zeker dat prinses Juliana lijdt aan de ziekte van Alzheimer. Dementie kan ook andere oorzaken heb ben. ANP DEN HAAG - Prins Claus is sinds zondag weer thuis op pa leis Huis ten Bosch. Hij is een week opgenomen geweest in het algemene ziekenhuis van Barm- bek bij Hamburg waar zijn lin kernier werd verwijderd. De operatie en het herstel ver liepen voorspoedig. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst zijn de behandelende artsen zeer tevre den over de snelle wijze waarop de 74-jarige prins herstelde. Di rect na de operatie maandag 28 mei spraken de medici al de ver wachting uit dat Claus na circa een week weer naar huis kon. De verwijderde linkernier werkte al enige tijd slecht en de prins had in toenemende mate last van de twee drains die we gens afvoerproblemen in het or gaan waren geplaatst. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Topbestuurders in het bedrijfsleven zijn vorig jaar opnieuw flink meer gaan verdienen. Uit een beloningson- derzoek van de Volkskrant blijkt dat zij er gemiddeld veer tien procent op vooruit gingen, het jaar daarvoor was de stij ging bijna dertien procent. De FNV is verbolgen, GroenLinks wil vandaag uitleg van het kabi net tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De roep om loonmatiging is vol gens de FNV niet uit te leggen als managers elk jaar fors meer verdienen. „De leiding moet het goede voorbeeld geven, maar dat gebeurt niet", aldus CAO- coördinator Van der Kolk zater dag. „Ondertussen wordt van de vakbeweging om matiging ge vraagd. De FNV zal binnenkort maatregelen eisen van het kabi net." De werknemersorganisa tie gaat er in ieder geval vanuit, dat er meer duidelijkheid komt nu bedrijven verplicht worden topsalarissen openbaar te ma ken. De vakcentrale overweegt een lijst te publiceren met bui tensporige salarisstijgingen. Volgens werkgeversorganisatie VNO/NCW hebben vooral on dernemingen die grotendeels actief zijn in het buitenland hun managers flink opslag gegeven. Ook moet het toenemend aantal buitenlandse bestuurders veel worden betaald, anders willen ze niet in Nederland werken, oordeelde voorzitter J. Schra- ven. „De meeste Nederlandse ondernemingen, de polderon- dememingen, volgen ook voor de leiding de CAO's." Hi] erken de wel dat bijvoorbeeld in de Verenigde Staten de beloningen vaak niet in verhouding zijn tot de waarde van het betrokken bedrijf. VNO/NCW voorspelde al eerder dat de enorme stijgin gen van topsalarissen binnen kort voorbij zijn. Het ging om een inhaalslag van het Neder landse bedrijfsleven om te voor komen dat toptalent wegloopt. De achterstand op de rest van Europa is inmiddels ingelopen. Jaarverslagen Het jaarlijkse onderzoek van de Volkskrant is gebaseerd op ge gevens in jaarverslagen van beursgenoteerde ondernemin gen in Nederland. Bij de 25 be drijven die het meest betalen, lag het salaris vorig jaar onge veer eenderde boven dat van 1999. Gemiddeld kreeg de top ruim meer dan twee miljoen gulden, dit is nog exclusief op tieregelingen. De topmensen van modehuis Gucci verdienen met 4,7 miljoen gulden per jaar het meest. Op de tweede plaats staan de bestuurders van Ahold met 4,5 miljoen gulden per per soon. Dit inkomen is inclusief bonussen en pensioen. Absolute grootverdiener vorig jaar was Aegon-topman Don Shepard met 22,2 miljoen gulden. Hij in casseerde dit bedrag vooral door het verzilveren van opties, die hem een winst van 15,6 mil joen gulden opleverde. De FNV pleitte er eerder al voor de sterke stijgingen aan te pak ken door alle inkomens boven de drie miljoen gulden super- zwaar te belasten. GPD/ANP Deze festivalganger laat de muziek van de Manie Street Preachers op zich inwerken. van onze redactie binnenland LANDGRAAF - De 32ste editie van het popfestival Pinkpop in Landgraaf dit pinksterweekeinde is rustig verlopen. De organisatie van het evenement en de poli tie kampten nooit met serieuze proble men. In totaal werden er veertien aan houdingen verricht. Voor een driedaags festival dat ruim zestigduizend bezoe kers trekt, is dat niet veel. Een woordvoerder van de politie sprak van een opvallend rustig verloop van Pinkpop. Het ernstigste incident werd zondag gerapporteerd, nadat een festi valganger in «elkaar was geslagen door een groep van vijf jongeren uit Land graaf. De overige aanhoudingen werden verricht wegens vergrijpen als diefstal, verboden wapenbezit en foutparkeren. Het publiek trof het niet met het weer. De vier festivalcampings raakten zaterdag doorweekt na hevige regenval. Zondag en gisteren bleef het vrijwel droog, maar was het wel behoorlijk fris, mede door de soms straffe wind. Waarschijnlijk waren de mindere weersomstandigheden ook de reden voor de wat tamme sfeer op en rond de voormalige draf baan. Volgens organisator Jan Smeets was Pinkpop 2001 één van de koudste ooit. „Alleen in Baarlo, waarheen we een aan tal jaren geleden moesten uitwijken, was het nog minder." Het verbod op crowdsurfen werd bij de meeste optredens nageleefd. Alleen bij de energieke punk en metal van The Offspring en Limp Bizkit lieten tiental len mensen zich op handen dragen door de springende massa. Na een waarschu wing van het beveiligingspersoneel en een korte afkoelingsperiode mochten de crowdsurfers het festivalterrein weer op. Het optreden van Limp Bizkit was een van de hoogtepunten van de slotdag van Pinkpop. Onder aanvoering van zanger Fred Durst voerde het Amerikaanse ge- foto Robert Vos/ANP zeischap muzikanten een wervelende show op. Onder het toeziend oog van onder heel veel anderen minister Vermeend (Sociale Zaken) passeerden alle grote hits de re vue. Een aantal drumsolo's werden spec taculair begeleid door vuurwerk, dat precies in de maat viel. Een grieperige Anouk kreeg een hele an dere ontvangst in vergelijking met haar Pinkpopdebuut enkele jaren geleden, toen ze werd bekogeld met eieren. De rockdiva uit Den Haag speelde met haar nieuwe band een gedegen set, waarin plaats was voor alle succesnummers. ANP LEIDEN - Geneesheer-directeur F. Willems van de Stimezo- abortuskliniek in Den Haag bepleit verlenging van de abor tustermijn. Nu is abortus wettelijk tot en met de 24ste week van de zwangerschap toegestaan. Willems wil die termijn verlengen tot de 27ste week of nog iets langer. De abortusarts komt tot zijn stelling, doordat neonatologen van het Leids Universitair Medisch Centrum de termijn waarop een foetus levensvatbaar wordt geacht, hebben opge- ti-okken van 24 naar 25 weken. „Dan kan die voor abortus dus ook omhoog." De grens voor het afbreken van de zwanger schap zou volgens Willems nog wat later kunnen worden ge legd, omdat een foetus 'pas menselijk wordt als die kan den ken'. „Dat is bij 30 tot 32 weken." ANP HILVERSUM - Minister De Vries (Binnenlandse Zaken) vindt dat het volgende kabinet ervoor moet zorgen dat er duizenden agenten bij komen. Hij steunt de eis van de Raad van Hoofd commissarissen voor achtduizend dienders extra. De aanleiding voor hernieuwde discussie over uitbreiding van de politie is de noodkreet die de Utrechtse korpschef P. Vogelzang vorige week slaakte over de fors stijgende jeugd criminaliteit. Volgens De Vries ligt het paarse kabinet met de uitbreiding van de politie op koers. De doelstelling om er in 2002 drie- tot vierduizend agenten bij te hebben, zal worden gehaald. ANP MAASTRICHT - Een onbekende bromfietser heeft gister middag in Maastricht enkele malen geschoten op de inzitten- de(n) van een auto. Van de dader ontbreekt elk spoor. Ook de auto is na de schietpartij doorgereden. De politie tast in het duister over het waarom van dit schietincident. Later op de middag trof de politie bij het MVV-stadion een le ge personenauto aan, die wellicht met het voorval te maken heeft. De achterruit van deze auto was geheel vernield. Het kenteken van de auto staat volgens de politie op naam van een inwoner van Maastricht. ANP AMSTERDAM - De bank-verzekeraar ING heeft voor 791 miljoen dollar (ruim 2 miljard) een belang van 45 procent overgenomen in Seguro Comercial America (SCA), de groot ste verzekeraar van Mexico. ING heeft met de jongste aan koop zijn belang in de bank vergroot tot 87 procent. De aandelen zijn verkocht door de onderneming Savia. In fe- bruai'i vorig jaar, toen ING voor het eerst een belang in SCA kocht, was met Savia overeengekomen dat de bank-verzeke raar in 2003 een meerderheidsbelang kon kopen. ANP NEW YORK - De musical '42nd Street' van Joop van den Ende Theaterproducties heeft zondag in New York een Tony-award gewonnen voor beste 'musical revival'. De Tony voor beste vrouwelijke hoofdrol ging ook naar 42nd Street, naar Christi ne Ebersole. De tapdansshow is een co-productie met Dodgers Theaterical Ine, het theaterproductiebedrijf van Van den Ende's Stage Holding in New York. Het stuk is sinds begin mei, ruim twin tig jaar na de wereldpremière, weer te zien op Broadway. 42nd Street kreeg in totaal negen Tony-nominaties, de toneel- en musicaltegenhanger van de Oscar. De Amerikaanse musi cal The Producers sleepte twaalf Tony-awards in de wacht, een nieuw record. Het oude dateerde uit 1964 toen HelloDolly tien Tony's kreeg. RTR/ANP door Helene Schenk DEN HAAG - Het zakkenrol- lersgilde is bijzonder actief ge weest tijdens de Pinksterda gen. In diverse Nederlandse steden is een flink aantal men sen beroofd. Vooral de politie korpsen in Utrecht en Arnhem zeggen 'geschrokken' te zijn van het grote aantal gedupeer den. Diverse korpsen constateren een toenemend aantal gevallen van diefstal van GSM-toestel- len. Die worden uit tasjes of van de broekriem gehaald. In Arnhem was acht keer sprake van diefstal van een mobieltje. Korpsen in Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Groningen, Eindhoven, Maastricht, Heer len, Sluis-Aardenburg en de politieregio Midden- en West- Brabant hielden dit weekend het aantal gevallen van zak kenrollerij bij. De leiding van het korps Utrecht is geschrok ken van de resultaten: 32 aan giften binnen drie dagen. Een woordvoerder van het korps kon gisteren nog niet zeggen of het eerder door capaciteitsge brek opgeheven zakkenrollers team weer in stelling wordt ge bracht. In Arnhem kwamen in twee dagen tijd zestien aangif ten binnen. „Meer dan tijdens een gewoon weekend." Het korps Rotterdam noteerde op vrijdag en zaterdag achten twintig aangiften van zakken rollerij. De politie spreekt van een 'normaal aantal'. In Groningen werden tussen vrijdagavond en gisterochtend elf mensen gerold. „Dat is wei nig, want op een normaal weekend ligt dat aantal hoger." In de regio Midden- en West- Brabant (Breda, Tilburg, Roo sendaal, Bergen op Zoom en Oosterhout) kwamen acht aan- giften binnen. Eindhoven no- teerde één melding en Sluis twee. In Maastricht kwamen tien aangiften binnen. Zeven gevallen deden zich voor tij dens de weekmarkt. Een 'nor maal aantal', wordt gezegd. Bij de politie in Heerlen werden twee aangiften genoteerd. Meer gedupeerden De politiekorpsen gaan er van uit dat het werkelijke aantal gedupeerden hoger ligt. Veel slachtoffers van zakkenrollerij melden zich niet bij de politie of doen pas later aangifte. GPD Een zakkenroller in actie. foto Phil Nijhuis/GPD door Peet Vogels DEN HAAG - GroenLinks-Se- nator Tom Pitstra is vanaf 12 ju ni lid van de Tweede-Kamer fractie voor zijn partij. In de tien jaar die hij in de Eerste Kamer doorbracht, heeft hij nooit ge twijfeld aan zijn opvatting dat de Senaat moet verdwijnen. .,De Eerste Kamer heeft struc tureel te weinig invloed. Dan kan zij maar beter worden afge schaft." Tweede-Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven rakelde het af gelopen weekeinde de oude dis cussie over nut en noodzaak van de Senaat weer op. In een kran teninterview zei ze dat de Eerste Kamer het werk van de Tweede Kamer overdoet. Dat is niet de bedoeling, dus kan de Eerste Kamer worden afgeschaft, vindt Van Nieuwenhoven. Pitstra is het daar mee eens. „De bedoeling van de Senaat is de wetten nog eens rustig te bekij ken op kwaliteit en juridische houdbaarheid. Het politieke primaat ligt bij de Tweede Ka mer. In de praktijk gaat het niet zo. Wij zijn ook politiek bezig. Fracties stemmen voor een wetsontwerp waar ze eigenlijk tegen zijn, omdat ze aan een re geerakkoord gebonden zijn. Wij zouden ook niet tegen een wets voorstel van onze eigen Tweede- Kamerfractie stemmen, ook al rammelt het. De afgelopen tien jaar heb ik een paar keer meege maakt dat de Senaat er wel toe deed. Het afblazen van Twente stad bijvoorbeeld. Maar al met al veel te weinig om van structu rele invloed te kunnen spreken." Noorse model Pitstra ziet meer in een andere opzet. „De tweede lezing, dat een wetsvoorstel nog eens in alle rust bekeken wordt op zijn nut en deugdelijkheid, wil ik wel behouden. Dat zou kunnen dooi de wet door de Raad van State te laten beoordelen, of door het volk via een referendum. Troel stra heeft daar in 1919 al een ini- tiatiefwet voor ingediend." Zelf ziet hij ook wel wat in het Noorse model. „Een kleinere Senaat doet de tweede lezing en stemt gezamenlijk met de Twee- door Helene Schenk DEN HAAG - Oliemaatschap pij Shell gaat vanaf 1 juli zeer waarschijnlijk ook onbemande tankstations exploiteren, te be ginnen met station Rotterdam Zuidplein. De ANWB denkt dat deze ontwikkeling tot substan tiële prijsdalingen voor de auto mobilist zal leiden. Volgens brancheorganisatie Bo- vag is het voor pompstations steeds moeilijker aan personeel te komen. Dat zou een belang rijk argument zijn om onbe mande stations te exploiteren. Shell zelf wilde het nieuws dit weekeinde niet bevestigen. Een woordvoerder: „Het is niet zo, dat wij bezig zouden zijn met het zoeken naar alternatieven voor de moeite die wij inder daad hebben om aan personeel te komen." Wel kan Shell zo een goedkoper product leveren. „Maar dan moet die consument er genoe gen mee nemen dat er geen shop is, geen personeel, geen service en geen toiletten." Volgens voorlichter E. de Bruijn van de FNV zou de bond deze week het protocol ontvangen dat de Shell-directie heeft opge steld met de ondernemingsraad van het bedrijf. Daarin wordt de overplaatsing van mensen naar andere tankstations geregeld. Ik heb begrepen dat er een grote kans is dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen", aldus De Bruijn. De Bovag, waarbij ruim 1800 tankstations zijn aangesloten, ontwikkelde onlangs een solli citatiepakket voor zijn leden. De honderd pakketten met pos ters en displaymateriaal waren in een mum van tijd afgenomen. „Dat geeft aan dat er grote be hoefte is aan nieuw personeel", zegt woordvoerder E. de Vries. De Vries gelooft niet dat Shell Tango volgt. Die levert vanaf negen onbemande pompsta tions in het land benzine die on geveer vijftien cent per liter goedkoper is dan die van Shell. De ANWB verwacht dat Shell bij de onbemande stations lage re prijzen gaat hanteren. Woordvoerder M. van Tol sluit niet uit dat ook andere benzine maatschappijen zullen volgen. „Op de benzinemarkt houdt men elkaar nauwlettend in de gaten." Toch gaat de vlag bij de ANWB nog niet uit. „Vroeger had je de zelfbedieningspompen naast de' pompen met bediening en die waren goedkoper. Maar die kor ting bestaat nu ook al niet meer." GPD de Kamer over het wetsvoor stel." Pitstra vindt het belangrijker lid van de Tweede Kamer te zijn Op 12 juni is het zover, dan volgt hij Singh Varma op, die door ziekte geveld haar Kamerzetel heeft opgezegd. Lezen Pitstra bekijkt zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer nu als een lange proeftijd. „Ik zie het Kamerwerk als een versnel ling van mijn leven. In de Senaat heb je nog eens de tijd een boek over een onderwerp te lezen, in de Tweede Kamer is het alle maal veel jachtiger. Ik heb nu een jaar om te bekijken of ik het leuk vind." GPD Nederlandse politici op hun verantwoordelijkheid te nemen door toe te geven dat het gevoer de drugsbeleid niet werkt. Een groot gedeelte van de gedeti neerden in de VS en ook in Ne derland is volgens de betogers drugsgevangene. „Niet hardere repressie en een escalatie van de drugsoorlog, maar een hervormingsbeleid, gericht op een verantwoord ge bruik en beperking van de scha de is nodig", aldus de organisa tie. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Tweeduizend jongeren uit heel het land heb ben zaterdagmiddag in Amster dam gedemonstreerd tegen de internationale oorlog tegen drugs. Ze deden dat dansend en blowend op oorverdovende techno- en trancemuziek. De betoging verliep zonder inci denten. De demonstranten zijn voor le galisering van verdovende mid delen. Ze willen niet alleen on gestoord kunnen blowen, maar ze protesteren ook tegen de Amerikaanse antidrugspoli- tiek. De betogers zijn ook tegen de plannen van de Nederlandse regering om de Verenigde Sta ten toestemming te geven de vliegvelden op de Antillen te ge bruiken in de 'war on drugs' in Lati j ns-Amerika De demonstranten roepen de (Advertentie) Inlijstwerk? Lijslmmuktrij Gijitl Voor bedrijf en particulier Biczelingsestraal 102A.4421 BV Kapelle Tel 0113-342383. fax 0113-340044

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3