Bedrijventerrein Bru populair PZC PZC Niet te zout en fijn van smaak Ploeteren door de Schouwse duinen Van der Meide stopt met politiek na twintig jaar raad Ruim 250 hectare natuur erbij in de buitengebieden Gemeente hoopt met versnelde aanleg exploitatie positief te beïnvloeden Autokraken op Schouwen Meeuwenjacht beboet Kampeerder mist surfplanken Jonge stappers misdragen zich Brood gestolen van zorgcenturm Frontale botsing bij Kortgene Interieur plezierjacht vernield Auto verdwenen in Bruinisse Orgelconcert Kapelle Wildplassers op de bon dinsdag 5 juni 2001 door Famke van Loon BRUINISSE - Er is meer vraag naar bouwgrond op het bedrij venterrein in Bruinisse (derde fase) dan aanvankelijk werd verwacht. De gemeente wil daarom in tegenstelling tot de afspraken van 1999 nu in één keer ruim 37 duizend vierkante meter grond afnemen van Maasbilt BV. Schouwen-Duiveland ver wacht hiermee het begrootte exploitatietekort van ruim 268.000 gulden om te buigen tot een positief resultaat van ruim 450.000 gulden. De ontwikkeling van het bedrij venterrein bij Bruinisse ver- NIEUW-HAAMSTEDE - Aurokrakers hebben het afgelopen Pinksterweek- eeinde op een aantal plaatsen op Schouwen- Duiveland toegeslagen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden uit een auto aan de Hageweg in Bruinisse een cd-speler en enkele cd's meegenomen. Zaterdagmorgen was de buit voor de inbrekers op de Brouwersdam aan zienlijk groter: hier wer den tussen tien en twaalf uur een step, mobiele tele foon, surfpak en -schoe nen, twee paar roller skates, twee jassen en badlakens meegenomen. Uit een auto, die gepar keerd stond aan het Ver- klikkerpad in Nieuw- Haamstede, werd een handtas met daarin on dermeer het front je van de radio en een mobiele tele foon meegenomen. Op Eerste Pinsterdag werd een auto op de Philipsdam bij Bruinisse opengebro ken. Het rijbewijs van de eigenaar en het kenteken bewijs werden gestolen. loopt in fasen. Aangepast aan de vraag voor de bouwgrond groeit het terrein gestaag. Inmiddels is de ontwikkeling in de derde fa se beland. Voor de realisatie van dit deel van het bedrijventerrein is in 1999 een samenwerkings overeenkomst gesloten met Maasbilt BV. De gemeente wil deze overeenkomst nu 'zonder afbreuk te doen aan het oor spronkelijke plan' op een aantal punten bijstellen. De eerste wij ziging die de gemeente voor stelt, is een stuk weg van negen tig meter niet aan te leggen De gemeente komt bijna zes tienhonderd vierkante meter bouwgrond tekort ten opzichte van de oorspronkelijke plan nen. Het niet aanleggen van de weg biedt drie voordelen. 'De aanlegkosten vervallen, het aantal vierkante meters uit- geefbaar neemt toe en het toe komstig onderhoud vervalt', betoogt het voorstel aan de ge meenteraad. Ten tweede wil de gemeente in één keer 37.140 vierkante meter afnemen van Maasbilt in plaats van de afgesproken jaarlijkse (kleinere) hoeveelheid. Meer grond in één keer kopen is aan zienlijk goedkoper en 'naarma te de uitgifte sneller verloopt zal het exploitatiesaldo positief toenemen'. Wel wordt hierbij aangetekend dat de kosten van voorbereiding, het bouwrijp maken van de grond, zal stijgen omdat een woning gesloopt moet worden. Tenslotte wil de gemeente de ex ploitatiekosten van de bouw gronden loskoppelen van de aanleg van de loswal in Bruinis se. Aanvankelijk zou per vier kante meter bouwgrond op het bedrijventerrein een deel van de opbrengst voor de aanleg van de loswal gereserveerd worden. Omdat deze havenvoorziening er zal liggen vóór dat alle perce len zijn uitgegeven en de loswal niet puur en alleen voorde derde fase woi-dt aangelegd, moet de ze bijdrage nu maar in één keer uit de 'risico reserve grondex ploitatie' betaald worden. Het voorstel om de grondex ploitatie te herzien komt aan de orde op 11 juni tijdens de com missievergadering OWMIL. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. De jeugdige kampioenen (vlnr) Kevin Oosterveer (2), Bart Maas (1en Sebastiaan Zvveedijk (3). foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon WESTERSCHOUWEN - Op het kleine fietsje ploetert hij over het parcours. Hij strijdt voor wat hij waard is. Maar het is zwaar en de jonge beentjes raken verzuurd. Bij het passeren van de finishlijn worden de pedalen hoekig rondgewerkt. Zijn moeder moedigt hem nog aan: „Nog één rondje, je kunt het." Maar de batterij blijkt leeg. Te leurgesteld komt hij even later met de fiets in de hand teruglopen. Het gaat goed met de mountainbike-sport. Met name onder de jeugd groeit de belang stelling voor de stoere fietssport, die veel behendigheid vraagt. „We hebben een paar jaar geleden even een dip gehad, maar het is nu toch weer een trend aan het worden. De belangstelling wakkert weer aan stelt Eel- co Mosselman van de Zeeuwse mountain bike vereniging X-Treme. De aandacht die op televisie aan de sport gegeven wordt, ziet hij als een belangrijke motor achter deze toename. In de leeftijdscatergorie tot twaalf jaar strijden op tweede Pinksterdag dan ook maar liefst 21 deelnemers met elkaar om een plaats op het podium. Nadat de fietsers in mei hun krachten al hadden gemeten in Goes, is de mountainbike karavaan voor de tweede etappe van de X-treme Mountain bike Zomercup dit weekend neergestreken in de Schouwse Westhoek. In vijf catego- riën, van jeugd tot de senioren, denderen zij door de boswachterij van Westerschouwen in de hoop hun posities in het klassement te handhaven. Met name voor de jongste deelnemers tot twaalf jaar blijkt dit niet mee te vallen: het parcours is aanzienlijk zwaarder dan ze 'thuis' gewend zijn. „Hier zijn hele lange hellingen, die best hoog zijn. Dan moet je erg hard trappen", legt de negenjarige Euni ce uit Oostkapelle uit. Zij heeft de race wel uitgereden maar veel van haar tegenstan ders waren gedwongen voortijdig af te stap pen. Maurice (11) uit Goes is zwaar teleur gesteld over zijn prestaties. „Het was te zwaar. Ik kreeg haast geen lucht meer", ver telt hij terwijl hij terneergeslagen op het erepodium uitpuft. Ondanks de teleurstel lende wedstrijd is hij niet uit het veld gesla gen: „Volgende keer doe ik weer gewoon mee." Uitslagen: Jeugd tot en met 11 jaar: 1. Bart Maas (Hansweert), 2. Kevin Oosterveer (Yerseke), 3. Se bastiaan Zweedijk (Kapelle). Jeugd 12 tot en met 16 jaar: 1. Thymen van den Vrede (Goes), 2. Jacco Waqenaar (Yerseke), 3. Timo Veerhoek (Ritthem). BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft zaterdagavond op de Stormvloedkering bij Neeltje Jans een 19-jarige Zierik- zeënaar en twee inwoners van Burgh-Haamstede van 21 en 23 jaar betrapt op het schieten op meeuwen. Rond half elf 's avonds reden de drie mannen al schietend op de vogels over de Stormvloedkering. De luchtbuks zijn ze kwijt en ze kregen bovendien nog een boete van driehonderd gulden. KAMPERLAND - Vanaf het dak van een personenauto zijn gisternacht twee surfplankentwee masten en een surfzeil ge stolen, met een totale waarde van enkele duizenden guldens. De auto stond op een parkeerplaats voor een camping. GOES - Zeven jongeren kregen tijdens het pinksterweekein- de een bekeuring omdat zij zich hadden misdragen in het uit gaansgebied van Goes. Het ging om uiteenlopende overtre dingen, zoals het drinken van alcohol op straat, het beledigen van een agent, wildplassen en baldadigheid. De boetes vari eerden van 100 tot 150 gulden. De politie hield verder gisterochtend vroeg in de Wijngaard straat in Goes een 44-jarige man aan die, nadat hij te veel had gedronken, overlast veroorzaakte. Aan de verzoeken van ho- recapersoneel en politie om naar huis te gaan, gaf hij geen ge hoor. Daarom hield de politie hem uiteindelijk aan, waarbij de man zich verzette. TERNEUZEN - Bij een zorgcentrum aan de Koninginnelaan in Terneuzen hebben onbekenden zaterdagochtend zestig broden gestolen. Het brood was omstreeks half vijf 's ochtends bezorgd en om zes uur was het verdwenen. De schade be draagt meer dan tweehonderd gulden. KORTGENE - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een ongeval op de Oostwestweg, ter hoogte van Kortgene. De man kwam daar in botsing met een tegenligger, doordat hij onvoldoende rechts hield. Hij kwam met zijn wagen in de sloot terecht en moest met kneuzingen en mondletsel worden overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De bestuurder van de tegemoetkomende auto, een 44-jarige man uit Duitsland, bleef ongedeerd. Beide auto's raakten beschadigd. BROUWERSHAVEN - In de haven van Brouwershaven zijn vernielingen aangericht in een boot. De vandalen hebben het interieur van het scheepje volledig gemolesteerd. De vernie lingen moeten zijn aangericht tussen 26 mei en afgelopen za terdagmorgen, toen de eigenaar het vandalisme ontdekte. BRUINISSE - Zaterdag is rond de middag op het parkeerter rein aan de Molenweg een auto gestolen. De zwarte Audi 80 Avant was rond elf uur door zijn eigenaar hier achtergelaten Toen hij om half twee terug kwam op de parkeerplaats was de auto verdwenen. Het (Duitse) kenteken van de gestolen auto is LM-CS 15. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - Na bijna twintig jaar raadslidmaatschap voor de gemeenten Brouwer shaven en Schouwen-Duive land zet P. van der Meide (SGP/GPV) er volgende maand een punt achter. Dat is acht maanden eerder dan hij had ge pland. Hij was al aan het aftellen tot de volgende gemeenteraadsver kiezingen in 2002. Twintig jaar in de gemeenteraad is volgens Van der Meide immers 'sowieso genoeg'. Maar de start van een studie personeel en arbeid aan het Ich- tus College in Rotterdam - in september - verhindert hem de huidige raadsperiode af te ma ken. „Naast mijn reguliere werkzaamheden, mijn ge zinstaken en de studie, die zo'n twintig uur in de week in beslag neemt, wordt het wel erg veel nachtwerk", legt Van der Meide REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uit. Na de raadsvergadering van eind juni stopt hij daarom met de politiek. Met Van der Meide vertrekt een dosis ervaring en kennis uit de Schouwse politiek. Amper een half jaar nadat hij in 1981 was verhuisd van Zeeuws-Vlaande ren naar Brouwershaven, had hij zich een zetel in de gemeen teraad verworven. Vijftien jaar lang vormde hij in de toenmali ge gemeente Brouwershaven de één-mansfractie SGP/GP V/RPF. Na de herindeling kreeg Van der Meide als vertegen woordiger van de GPV zijn plaats in de SGP/GPV-fractie in de Schouwse gemeenteraad. Als vertegenwoordiger van zijn fractie in de commissie ROEZ heeft hij de laatste vierenhalf jaar 'interessante' stukken voorbij zien komen. De ontwik kelingen in het kader van het project Schouwen-Oost en de Regiovisie Schouwen-West ste ken daar wat hem betreft met kop en schouders bovenuit: „Dat zijn projecten waar visie achter zit. Ze zijn erg belangrijk voor de identiteit van Schou wen-Duiveland." Maar er zijn ook zaken gepas seerd waar Van der Meide min der enthousiast over is. Hij noemt de gemeentelijke herin deling en 'met name de organi satorische problemen erom heen', die volgens hem toch te wijten zijn aan 'inschattings fouten'. Van een afstandje zal Van der Meide straks de verdere ontwik kelingen volgen. Hij wil zijn op volger, wiens naam pas na zijn vertrek bekend gemaakt zal worden, niet voor de voeten lo pen. Van der Meide geeft toe dat hij het raadslidmaatschap straks zal missen, al overheerst toch vooral het goede gevoel: „Ik ben blij en dankbaar dat ik dit al die jaren heb mogen doen. Dat ik als gewoon burger van al die zaken toch iets mag vinden. KAPELLE - Petra Veenswijk, organiste van de Maria van Jes- sekerk in Delft, geeft zaterdag 9 juni een concert in de Neder lands-hervormde kerk in Ka pelle. Zij speelt werken van onder anderen Buxtehude, Wal- ther, Krebs, Bach en Rheinber- ger. Het concert begint om 20.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het Zeeuw se buitengebied krijgen 42 plaatsen een nieuwe bestem ming als natuurgebied. Voor een deel betreft het uitbreiding van bestaande natuurterreinen, maar er worden ook geheel nieuwe gebieden aangewezen. In totaal is er een oppervlakte van 434 hectare in het geding. Daar staat tegenover dat er voor 182 hectare aan aangewezen natuurgebieden wordt ge schrapt, omdat die bestemming daar niet blijkt te verwezenlij ken. Dit valt op te maken uit het ont werp Gebiedplan Zeeland. Daarin wordt geregeld waar na tuur en landschap ontwikkeld en beheerd moeten worden (de begrenzing), wat er aan natuur en landschap moet komen (de natuurdoelen), hoe dit beheerd moet worden (de beheerspak- ketten) en wie daarbij de beoog de beheerder is (wel of geen par ticulier beheer). De begrenzing sluit grotendeels aan op de al geldende afspraken hierover, zij het dat er door toevoegen en schrappen netto 252 hectare nieuw natuurgebied bijkomt. Bij de aanwijzing van de be grenzingen is gestreefd naar verdere afronding van bestaan de natuurgebieden, verbetering van de waterhuishouding, en afstemming met landinrich tingsprojecten en nieuw ruim telijk beleid (waaronder aanleg containerterrein Terneuzen en rondweg Aardenburg). Door het vastleggen van na tuurdoeltypen en bijbehorende beheerspakketten, bepaalt de provincie in het Gebiedsplan niet alleen waar de nieuwe na tuur komt, maar ook wat er aan natuurwaarden verwezenlijkt moet worden. De nadruk ligt hierbij op echte Zeeuwse na tuur: nat, op de grens van zout en zoet en zo natuurlijk moge lijk. Het primaat voor beheren van natuur ligt niet meer exclu sief bij de drie natuurorganisa ties (Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en Staats bosbeheer), maar komt ook bij particulieren te berusten. Die doen dat trouwens al op grote schaal in de 3000 hectare be heersgebied. Er is nog niet duidelijk aangege ven welke gronden door parti culieren beheerd kunnen wor den. Dat zal van geval tot geval bekeken worden. Grofweg komt het erop neer dat de meer agra rische natuur (weidevogelge- bieden, droge graslanden) en de landgoederen zich goed lenen voor particulier beheer, terwijl de meer 'woeste' natuur beheerd moet worden door de natuuror ganisaties. Daarnaast dient ge streefd te worden naar één be heerder per gebied. Tot de gebieden die nieuw wor den opgevoerd of worden uitge breid, behoren onder meer: Vroongronden Schouwen (21 hectare), Galgepolder bij Zie- rikzee (16 hectare), Prins Hen drikpolder bij Sint-Philipsland (34 hectare), Zandput bij Vrou wenpolder 11 hectare)Kapelse Moer (23 hectare), Yerseke Moer (38 hectare), Verschepolder bij Retranchement 13 hectare), Krabbekreek (16 hectare), Aar- denburgse Havenpolder (23 hectare) en Wallen Aardenburg (18 hectare) bij Aardenburg, Ponte onder IJzendijke (33 hec tare), Papeschorpolder (15 hec tare) bij Sas van Gent, Vogel (17 hectare) bij Hengstdijk. Opvallende afvallers zijn de Sint-Kruispolder (59 hectare), Pyramide (24 hectare), Bosch kreek Axel (27 hectare), Kreek Huissenpolder (21 hectare) en de Everingepolder (17 hectare). RENESSE - De politie heeft het afgelopen Pink- sterweekeinde weer di verse bezoekers van Re- nesse op de bon geslingerd in het kader van het stren ge lik-op-stukbeleid. In totaal kregen twintig wildplassers een boete van honderd gulden. Ook baldadig gedrag van het stappende publiek werd direct in de kiem ge smoord: drie keer werd hiervoor een bon uitge schreven. Twee bezoekers van de Westschouwse badplaats werden 'be loond' voor hun openbare dronkenschap. Tenslotte kregen acht jongeren za terdagnacht een boete voor alcoholgebruik op straat. In de nacht van zondag op maandag heeft de politie tevens vier be keuringen uitgedeeld voor illegaal recreëren. door Famke van Loon KERKWERVE - Jan de Koning heeft het er druk mee, deze zaterdagmorgen. De be zoekers die bij zijn kraampje verschijnen, wil hij graag laten meegenieten van zijn rookkwaliteit door hen een paling te ver kopen. Maar de oud-visserman uit Brui nisse moet tegelijkertijd de antieke rook- oven nauwlettend in de gaten houden en het vuurtje zo nu en dan eens bijstoken. Want in de oven hangen de palingen die hem de overwinning van de open Zeeuwse palingrookkampioenschappen moeten brengen. Pekelen, even drogen, aan de pennen rij gen, roken en nog even smoren. Volgens het oude ambacht is dit de manier om van een verse paling een delicatesse - de ge rookte paling - te maken. Op het eerste oog eenvoudig, maar toch is de ene ge rookte paling de andere niet. Iedere pa lingroker heeft zijn eigen manieren en geheimen om de best smakende vis te be reiden. Voor De Koning zijn twee onderdelen van het bereidingsproces van essentieel be lang: het pekelen en de houtsoort die wordt gebruikt. Bij het pekelen ontstaat het eerste verschil, omdat iedere hobby roker een eigen verhouding van zout en water gebruikt. „En daar kijkt de jury naar bij de beoordeling: is de paling zout genoeg?" De houtkeuze - beuken of eiken hout - kan vervolgens de smaak nog ver der beïnvloeden. „Zelf ben ik voorstander van beuken. De smaak is dan een beetje zachter. Eiken maakt de smaak wat scher per", aldus de Brüenaar. Peter van Langeraad, organisator van het zesde Zeeuwse palingrookkampioen- schap, bevestigt dat de jury de vissen zal beoordelen op zoutgehalte en smaak. Maar daarnaast worden ook punten gege ven voor het uiterlijk, degaarheid, de geur en de kleur, zowel inwendig als uitwen dig. „Als je de paling straks lileert, moet het vlees een mooie, rode aanblik hebben. Dan heb je een goede, versgerookte pa ling." Met twintig deelnemers aan het kampi oenschap is Van Langeraad dik tevreden. Het is immers een manier om het traditio nele palingroken onder de aandacht te brengen en in stand te houden. Dat orga nisaties als de Dierenbescherming en Wakker Dier proberen de kampioen schappen te verbieden, vindt hij jammer. Voor het punt van verzet, het pekelen van levende paling, is nog altijd geen goed alternatief. „Het is een traditionele manier van berei den. In samenwerking met dierenwel- zijnsorganisaties wordt naar een 'huma nere' manier gezocht, maar die is er nog niet. Als er een andere manier komt, zul len we die zeker gebruiken." In Kerkwerve gaan de palingrokers zo doende nog volgens het oude ambacht te werk. Nadat de palingen zijn gerookt, worden ze ingeleverd bij de jury, die zich vervolgens te goed mag doen aan de lek kernij. En hoewel de omstandigheden niet opperbest waren - de regen koelt de rook- tonnen en ovens af - is de jury onder de in druk van de resultaten. „Zeker gezien de omstandigheden waren de gerookte pa lingen dit jaar buitengewoon goed van kwaliteit", aldus Van Langeraad. Na ampel beraad komt Tijmes uit Castricum als winnaar de bus. A. Jumelet uit Brui nisse, vorig jaar nog winnaar, eindigt als tweede. Grote concentratie van de deelnemers tijdens het Zeeuws kampioenschap palingroken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31