Première weer afgeblazen Slecht weer houdt dagtoeristen weg Levende raket 7 Dordtenaar ontvoert en verkracht vrouw Financiële tegenvaller Ridderslag Dow-werknemer gewond door hogedrukspuit Kabinet komt in zomer met pachtvoorstel 't Klinket schaakt verder Bruinvissen spoelen aan Woning brandt uit Vrouw gewond bij aanrijding Schaap oorzaak ongeluk Duitser beroofd in Renesse Souburger vast voor poging tot verkrachting Meisje (14) valt van op hol geslagen paard Jongen gewond op strand bij Vrouwenpolder zeeuwse almanak Pierre PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD dinsdag 5 juni 2001 door Famke van Loori ZIERIKZEE - De première van De Ridderslag van Zierikzee is voor het tweede achtereenvol gende jaar op het laatste mo ment afgelast vanwege het slechte weer. Deze keer is het niet een forse hoosbui maar een stormachtige wind die het openluchtspektakel parten speelt. De acteurs, de organisatie en het publiek hebben het zien aanko men. Voor het pinksterweekend kondigen weersvoorspellers al aan dat het prachtige voorjaars weer van eind mei plaats moet maken voor wind en regen tij dens het lange weekend. Maar met de goede generale repetitie van vrijdagavond op zak, houdt iedereen goede moed: want twee jaar achter elkaar een première afgelasten, dat komt zelfs in de meest pessimistische scenario's niet voor. Maar na wat verspreide regen buien in de ochtend begint rond het middaguur de wind aan te trekken. Met zes Beaufort blaast de wind over Schouwen- Duiveland en zwelt bij vlagen zelfs aan tot windstoten van ze ven of acht. Als de decorstukken vervaarlijk beginnen te klappe ren, hakt de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee de knoop rond vier uur definitief door: de première gaat (weer) niet door. Decorstukken „Met deze wind gaat het ge woon niet. De decorstukken zijn goed, maar niet gemaakt voor deze omstandigheden", stelt be stuursvoorzitter R. Geluk. Te gen de wil van de weergoden in het spektakelstuk toch opvoe ren, brengt voor het decor maar zeker ook voor de spelers te veel risico's met zich mee. De achter grond van het toneel wordt im mers gevormd door de hoge stadsmuur. „Die vangt veel HOEK - Een 38-jarige Belgi sche werknemer van Dow in Hoek is zondagavond aan zijn oog en gezicht gewond geraakt door een ongeluk met een hoge drukspuit. De man was een koelelement aan het schoonmaken, toen door onbekende oorzaak het spuit- pistool uit zijn handen gleed en hij zichzelf in het gezicht spoot. Zijn 27-jarige Belgische colle ga, die de vrachtwagen van de pomp bediende, stopte het ap paraat met de noodknop. Het slachtoffer is per ambulance af gevoerd naar het ziekenhuis in Gent. De arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Volgens Dow-woordvoerster AHelms is pas vandaag, in de loop van de dag, meer bekend over de toe dracht van het ongeluk. DEN HAAG - Het kabinet komt niet eerder dan deze zomer met een standpunt over de aanpas sing van de regelgeving voor de grondpacht. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamer. Sinds begin vorig jaar ligt er bij het kabinet al een advies over de grondpacht van een commissie onder leiding van oud-Commis saris van de Koningin in Zuid- Holland Leemhuis. Tot ongenoegen van pachtende boeren bepleitte die commissie afschaffing van de Pachtwet. Landbouwers zouden via 'ge wone' wetgeving bescherming moeten krijgen. Grondeigena ren zouden ook meer rendement uit hun grond moeten kunnen halen. Onder meer uit Zeeuws-Vlaan- deren, waar veel pachters zijn, kwamen protesten tegen dit voorstel. Deze boeren vrezen dat het pachten van grond straks veel duurder wordt en dat- pachtcontracten gemak kelijker kunnen worden opge zegd. Volgens het ministerie van Landbouw duurt het zo lang voor er een kabinetsstandpunt ligt, omdat er van alles met an dere departementen moet wor den doorgesproken, waaronder Financiën. Bij dat ministerie is zo'n beetje de grootste grondei genaar en -verpachter van Ne derland ondergebracht, Domei nen. wind. En de spelers moeten er in het stuk met ogenschijnlijk gammele laddertjes tegenop klimmen. Dat is gewoon té ge vaarlijk." Alles wordt in werking gesteld om acteurs en publiek op de hoogte te brengen van de afge lasting. Maar de late beslissing geeft de organisatoren te weinig tijd om iedereen te bereiken. Spelers melden zich gewoon rond half zeven, wanneer er vol gens het draaiboek verzameld zou worden, bij de Driehoek. Snel wordt duidelijk dat zij de 'première-spanning' nog een kleine week moeten bewaren. Weliswaar zijn de kostuums nog niet aangetrokken en de gezich ten nog niet geschminkt, maar de teleurstelling is er niet min der om. Geluk: „Het is vooral moeilijk voor de spelers en de regisseur. Die zitten toch een beetje met een kater." Regenjassen Ook veel toeschouwers moeten te elfder ure hun plannen voor de avond bijstellen. Gewapend met warme truien, regenjassen en paraplu's verschijnen ze ruim voor de oorspronkelijke aan vangstijd optimistisch bij de in gang. „Het zat erin. Vanmiddag hebben we nog naar de VW ge beld, maar daar kregen we al leen een bandje te horen. En het is droog, dus we dachten, het zal wel doorgaan", vertelt een be zoekster uit Bergen op ZoomD Schiettekatte heeft zaterdag avond heel wat toeschouwers aan de poort moeten teleurstel len. „De meesten hebben wel begrip voor de situatie. Maar het is het rotste wat je moet doen, die mensen terugsturen." Voor het stichtingsbestuur is het even afwachten welke (financi ële) gevolgen de afgelasting heeft. Voor de voorstellingen is immers een 'regenverzekering' afgesloten. Weliswaar zijn wat spatten regen neergedaald, maar de grote spelbreker is deze keer de wind geweest. Of een be roep op deze verzekering ge daan kan worden, durfde Geluk zaterdagavond nog niet te zeg gen. Daarnaast loopt de stichting met het afblazen van de premiè re inkomsten aan toegangs kaartjes mis. En dat terwijl deze inkomsten een belangrijk sluit stuk op de begroting vormen. Het bestuur is er niet geheel in geslaagd de beoogde hoeveel heid sponsorgelden binnen te krijgen. „Het blijft moeilijk structurele sponsorbijdragen te krijgen. We hebben wel iets met subsponsors kunnen doen, maar het is krap aan. Alles hangt nu toch van de toegang af", aldus Geluk. Niettemin houdt het bestuur voorlopig vast aan de geplande overige vier speeldata (8, 9, 15 en 16 juni). Een extra speelda- tum is al wel vastgesteld, maar de voorzitter wil hier pas ge bruik van maken wanneer een tweede voorstelling in het water valt. „Die houden we achter de hand. Alles is nog niet verloren. We hebben nog vier avonden over. Met duizend man per voor stelling moet het lukken." De toegangskaartjes voor de af gelaste première zijn vanaf van daag bij de VW in Zierikzee om te wisselen voor een andere speeldatum. Eventueel kunnen toeschouwers ook hun geld te rugkrijgen. Eerste pinksterdag op de Brouwersdam. van onze verslaggevers MIDDELBURG - De topdrukte is zoals voorspeld door het Bureau voor Toeris me Zeeland, met Pinksteren uitgeble ven. Desondanks zijn tussen de 275.000 en 300.000 mensen naar Zeeland geko men. Dat is vergelijkbaar met vorig jaar. Het massale dagtoerisme bleef door het slechte weer uit, maar onder nemers zijn dik tevreden. „Met name de recreatieondernemers aan de kust van Schouwen zijn tevre den", zegt R. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland. „Door de druk te waren daar in nog maar zeer beperk te mate, verblijfsmogelijkheden." Ook campings waren volgens De Reus heel goed bezet. Alleen de last-minute boe kingen deden het slecht. De drie grote Zeeuwse attracties, Wa terland Neeltje Jans, Het Arsenaal en Miniatuur Walcheren waren zeer tevre den. Bij Het Arsenaal spraken ze van een topweekeinde. Het overdekte at tractiecentrum verwelkomde zaterdag 1700 bezoekers en zondag 2000. Het verkeer, zowel op de weg als op het water, leidde niet tot grote problemen. Het personeel van de Zandkreeksluis bij Kats stelde vast dat het met Hemel vaart drukker was. De slechtweervoor- zieningen op de Bevelanden draaiden goede dagen dankzij het matige weer. Zwemparadijs Roompot bij Kamper land telde eerste pinksterdag meer dan 1500 bezoekers. De Zeelandhallen in Goes, waar de Oldtimerbeurs werd gehouden, zei 'heel tevreden' te zijn over de aantallen bezoekers. Enkele duizenden mensen kwamen op het evenement af. Een an dere publiekstrekker was gisteren de snuffelmarkt op de Grote Markt in Goes, waar vele mensen langs de kraampjes schuifelden. Storm-watchers Ondanks het slechte weer was het zon dag op de Brouwersdam bij Schouwen- Duiveland een drukte van belang. Aan de Noordzeekant namen 'storm-wat chers' bezit van de parkeerplaatsen. foto Marijke Folkertsma Vanuit de warme en vooral droge auto's keken gezinnen naar het beuken van de woeste golven op de dam. Anderen maakten van de gelegenheid gebruik om eens lekker uit te waaien tijdens een wandeling langs het strand. Waar menig toerist gehoopt had op be ter weer, prees één groep bezoekers zich de koning te rijk: de surfers. Want zon der de zeil- en motorjachten, die het onder deze omstandigheden lieten af weten, hadden zij het water voor zich alleen. Massaal streken zij met kampers en ca ravans neer aan de Grevelingenkant van dé Brouwersdam. Laatkomers konden bij de Kabbelaarsbank amper een stek langs de waterkant vinden. door Famke van Loon RENESSE - De kraanmachinst toetert ten teken dat de hijswerk zaamheden zijn voltooid: het elas tiek staat strak. De waaghals in het tuig weet dat het niet lang meer zal duren. Dapper klinkt een strijd kreet. Dan wordt de verankering losgeslagen en het elastiek kata- pulteert hem omhoog. Spartelend met armen en benen schiet hij ra zendsnel naar zestig meter hoogte. Aanvankelijk was het de bedoeling dat toeristen in Renesse op eigen kracht naar grote hoogte zouden klimmen. De geplande attractie - een 45 meter hoge klimwand - werd echter door de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) en de organisatoren van Benji-Fun van het programma ge haald vanwege de harde wind. „Die klimmuur kan tot windkracht vier, misschien vijf. Maar met wind kracht zes, zoals nu, is dat onver antwoord", aldus Kevin Janssen van de SRAW. Ook voor de organi satoren een teleurstelling, omdat de 'Super Climbing Wall' zaterdag in Renesse haar Nederlandse pri meur zou beleven. Zonder de klimwand bood Renesse de sensatiezoekers echter toch spektakel. Als alternatief was de 'Sky Rocket' opgesteld: bungee- jumpen maar dan andersom. Nadat de hijskraan het elastiek had strak getrokken werden bezoekers in twee seconden naar zestig meter hoogte gelanceerd. In eerste instan tie trok de attractie vooral nieuws gierige kijkers, maar nadat één van de jongens van Benji-Fun zich had laten katapulteren was het hek van de dam. De kans om de Schouwse bodem zo onder zich weg te zien schieten, lie ten veel jonge toeristen zich niet ontgaan. Met een blos van de span ning en de adrenaline, stapten ze te vreden glimlachend hun angstigere vrienden buiten de hekken tege moet: dat hebben ze toch maar mooi meegemaakt. foto Marijke Folkertsma KOUDEKERKE - Het team van 't Klinket uit Koudekerke, bestaande uit Matthias van Wettum, Mattis van Doeselaar, Robbert Jansen en James Gehrmann, heeft zaterdag in Apel doorn de halve finale van het Nederlands kampioenschap schaken voor basisscholen bereikt. De beide andere Zeeuwse deelnemers, de Vlissingse Schoolvereniging uit Vlissingen en de Cypressenhof uit Middelburg overleefden deze ronde niet. De halve finale wordt zaterdag eveneens in Apeldoorn ge speeld. VROUWENPOLDER - Een jonge bruinvis is zondagmiddag omstreeks 12.45 uur aangespoeld op het strand bij Vrouwen polder. Het is een mannetje van ongeveer een week oud. In een speciale hangmat is het dier overgebracht naar het Dolfinari um in Harderwijk. Later die middag spoelde een dode bruin vis aan in Westkapelle bij de duinovergang Aagtekerkehoofd. Het decor van de Ridderslag moest zaterdagavond worden afgebroken om windschade te voorkomen. foto Marijke Folkertsma WATERLANDKERKJE - Een vrijstaande woning aan het Plakkebord in Waterlandkerkje is in de nacht van zondag op maandag volledig uitgebrand. De brandweer rukte met veel materieel en manschappen uit, maar kon niet voorkomen dat het huis tot de grond toe afbrandde. Er waren geen bewoners in het pand aanwezig. De brand is door nog onbekende oor zaak in de woonkamer ontstaan. ZAAMSLAG - Bij een botsing tussen twee personenauto's op de Veerstraat in Zaamslag heeft een 68-jarige vrouw uit Hulst zaterdagavond haar knie en sleutelbeen gebroken. De vrouw reed omstreeks acht uur mee in de auto van een 36-jarige Hulsterse, die plotseling remde. Een 34-jarige Terneuzense automobiliste reed er achterop. Het slachtoffer is overge bracht naar ziekenhuis in Terneuzen. MIDDELBURG - Een schaap was zaterdagmiddag de oor zaak van een aanrijding tussen een tractor en een auto op de Walcherseweg in Middelburg. Een 35-jarige automobilist uit Nijmegen wilde de tractor met aanhangwagen inhalen. Op dat moment liep het schaap de rijbaan op. De 17-jarige be stuurder van de tractor stuurde naar links om een aanrijding te voorkomen maar kwam met zijn linkerwiel tegen de auto. Het schaap bleef ongedeerd. RENESSE - In de nacht van zondag op maandag is een 26-ja- rige Duitse toerist hardhandig beroofd van zijn geld. De Duit ser werd rond half drie op de Moolweg aangesproken door drie mannen, die hem om wat kleingeld vroegen. Toen de 26- jarige zijn portemonnee tevoorschijn haalde, pakte één van de mannen deze uit zijn handen. Hij haalde er een paar honderd Duitse marken uit en gaf de portefeuille vervolgens terug. De toerist wilde zijn geld niet zomaar afstaan, waardoor een klei ne vechtpartij ontstond. De Duitser kwam op de grond terecht en werdeen aantal keer geschopt en geslagen. De 26-jarige toerist heeft aan de vechtpartij een flinke schaafwond in zijn gezicht en een paar pijnlijke ribben en knieën overgehouden. OOST-SOUBURG - Een acht tienjarige man uit Oost-Sou burg is vrijdagnacht aangehou den en vastgezet omdat hij ervan verdacht wordt dat hij op dezelfde avond een negentien jarige plaatsgenote geprobeerd heeft te verkrachten. De vrouw werd in een brand gang aan de J. D. P de Smitlaan opgewacht door een jongeman. De man ontblote zijn onderli chaam, pakte haar vast en pro beerde haar onzedelijke hande lingen te laten verrichten. Op het moment dat ze begon te gil len, ging de man ervandoor. Ook een twaalfjarig meisje deed aangifte van aanranding. Zij werd eveneens vrijdagavond lastig gevallen door een jonge man. Ook hier ging de man ervandoor nadat het meisje het op een gil len zette. door Miriam van der Broek OOSTKAPELLE - Een 33-jari- ge man uit Dordrecht die een 38- jarige plaatsgenote ontvoerd en verkracht heeft, is zaterdagoch tend aangehouden in Oostka- pelle en vastgezet. Het slachtof fer en de dader waren bekenden van elkaar. De man dwong de vrouw vrij dagavond in zijn auto te stap pen waarna hij naar Zeeland reed. Een deel van de nacht werd doorgebracht in een verla ten schuur in het buitengebied van Oostkapelle. Tijdens dit verblijf arriveerden drie jon gens in een donkere personen auto. De Dordtenaar heeft de jongens weggejaagd. De volgende morgen reden da der en slachtoffer weer in auto. De vrouw riep vanuit de auto om SCHARENDIJKE - In Scharen- dijke is gistermiddag rond half vijf een veertienjarig meisje van haar paard gevallen nadat het dier op hol was geslagen. Het meisje reed op haar paard over de groenstrook op de Brou wersdam toen het dier op hol sloeg. Hierbij raakte het paard een stilstaande personenauto. Het dier viel toen het meisje nog op zijn rug zat. Het paard rende daarna weg in de richting van Ellemeet. Het meisje bleef achter. Het slacht offer werd voor onderzoek over gebracht naar het ziekenhuis te Goes. Het paard is gevangen door een omstander. Het dier had diverse schaafwonden. Voor zover be kend was dit niet ernstig. hulp en probeerde door middel van gebaren, de aandacht van voorbijgangers te trekken. Toen ze om half negen in de Kerkring in Grijpskerke reden, werd haar hulpgeroep opgemerkt door een getuige die de politie belde. Die stelde direct onderzoek in, maar dat leverde op dat moment niets op. Worsteling Toen het tweetal omstreeks kwart over tien op een camping in Oostkapelle arriveerde, ont snapte de vrouw en riep ze om hulp. Het lukte vier camping- gasten de man na een korte wor steling te overmeesteren en in bedwang te houden tot de poli tie er was. Een onderzoek is ingesteld naar de gebeurtenissen die zich af speelden tussen vrijdagavond en zaterdagochtend. De politie is op zoek naar de drie jongens in de donkere auto en naar men sen die de vrouw hebben zien gebaren tijdens de autorit over Walcheren. Zij kunnen contact opnemen met de politie op tele foonnummer 0900-8844. VROUWENPOLDER - Een 14- jarige jongen uit Oost-Souburg is zondagavond op het strand bij Vrouwenpolder gewond ge raakt toen hij over de kop vloog met zijn driewieler die werd voortgetrokken door een vlie ger. De jongen reed met grote vaart op het strand ter hoogte van de Veersegatdam. Hij zag een diepe kuil te laat en vloog over de kop. De jongen is met vermoedelijk een gebroken been overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Als Nederland speelt hoopt onze Middelburgse altijd dat Oranje een kwartier voor tijd tegen een achterstand aan kijkt. Dat de twijfel in de ploeg is geslopen. Dat Louis van Gaal nog maar een ding kan doen. Het breekijzer moet spelen. Makaay eruit, Van Hooijdonk erin. Dan be gint de voorpret. Als het bord met extra speeltijd vijf minu ten toont, sist ze 'shit, nog zo lang'. Want ze kan haast niet wach ten op het laatste fluitsig naal. En op het wisselen van de shirtjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29