Strikvraag over drank te moeilijk PZC Niet te zout en fijn van smaak Demonstratie hulpdiensten Première Ridderslag opnieuw afgeblazen wegens slecht weer AOV'ers wijzen kiezersbedrog van de hand Dierenasiel viert vijftienjarig bestaan met open dag b9 Campagne moet uitgaanspubliek Sint-Annaland wijzen op gevaren Vrouw rijdt tegen gevel Jonge stappers krijgen boete Frontale botsing bij Kortgene Meeuwenjacht beboet Leerlingen in actie voor Roemenië Gewonde bij slippartij dinsdag 5 juni 2001 door Rolf Bosboom SINT-ANNALAND - De Peu- geot-rijder knijpt 'm toch wel even. De apparatuur geeft 150 aan: 150 microgram per liter uitgeademde lucht, vlakbij de kritische waarde van 220. Het 'biertje van vanmiddag' blijkt nog niet te zijn uitgewerkt. De officiële blaastest van de politie laat echter de P van 'prima' zien. „Jullie hebben groot gelijk dat jullie hier staan", zegt de be stuurder, voordat hij opgelucht wegrijdt. Het uitgaanspubliek in Sint- Annaland wordt deze zomer weer nauwlettend in de gaten gehouden. Met een project van de Stichting Jeugd- en Jonge renwerk in samenwerking met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en de po litie worden de jongeren gewe zen op de gevaren van vooral al cohol. Medewerkers van de stichting, gehuld in politiejasjes, voerden samen met de politie de contro les bij de toegangswegen uit. Al leen als de eerste meting aan wees dat de bestuurder wat had gedronken, kwam de politie in actie. Verder kregen alle inzit tenden de 'Zelftest alcohol en verkeer' voorgelegd. De vraag 'Als ik 's avonds tien glazen bier drink, mag ik de vol gende ochtend alweer rijden. Ja of nee?' bleek de lastigste te zijn. De meeste deelnemers ant woordden ten onrechte 'ja'. Wie de vragenlijst invulde, kreeg een attentie, waaronder een pen en een sleutelhanger met de slogan 'Sint-Annaland: veilig gezel- lig' De campagne voor veilig uit gaan zou aanvankelijk worden ingeluid met een 'startmanifes tatie' op het Havenplein. Die ging echter niet door, vanwege het slechte weer. Bar l'Esperan- ce bood uitkomst. Daar kon het publiek deelnemen aan de 'Knock-Out Show', met gladja nus Tony Terrific als quizmas ter. Ook hier draaide alles om de gevolgen van alcohol en andere drugs. Wie eenfout antwoord af, viel af. Voor de uiteindelijke winnaar van elke ronde was er een kleine prijs. De komende maanden volgen meer acties om het veilig uit gaan te promoten, zowel in Sint-Annaland als elders op Tholen. Jeugd- en Jongeren werk wil daarbij de hulp van on der meer scholen, jeugdsozen en rij-instructeurs inroepen. Grootscheepse alcoholcontrole in Sint-Annaland. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - De première van De Ridderslag van Zierikzee is voor het tweede achtereenvol gende jaar op het laatste mo ment afgelast vanwege het slechte weer. Deze keer is het niet een forse hoosbui maar een stormachtige wind die het openluchtspektakel parten speelt. De acteurs, de organisatie en het publiek hebben het zien aanko men. Voor het pinksterweekend kondigen weersvoorspellers al aan dat het prachtige voorj aars- weer van eind mei plaats moet maken voor wind en regen tij dens het lange weekend. Maar met de goede generale repetitie van vrij dagavond op zak, houdt iedereen goede moed: want twee jaar achter elkaar een première afgelasten, dat komt zelfs in de meest pessimistische scenario's niet voor. Maar na wat verspreide regen buien in de ochtend begint rond het middaguur de wind aan te trekken. Met zes Beaufort blaast de wind over Schouwen- Duiveland en zwelt bij vlagen zelfs aan tot windstoten van ze ven of acht. Als de decorstukken vervaarlijk beginnen te klappe ren, hakt de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee de knoop rond vier uur definitief door: de première gaat (weer) niet door. ,,Met deze wind gaat het ge woon niet. De decorstukken zijn goed, maar met gemaakt voor deze omstandigheden", stelt be stuursvoorzitter R. Geluk. Alles wordt in werking gesteld om ac teurs en publiek op de hoogte te brengen van de afgelasting Maar de late beslissing geeft de organisatoren te weinig tijd om iedereen te bereiken. Spelers melden zich gewoon rond half zeven, wanneer er volgens het draaiboek verzameld zou wor den, bij de Driehoek. Snel wordt duidelijk dat zij de 'première spanning' nog een kleine week moeten bewaren. Geluk: „Hetis vooral moeilijk voor de spelers en de regisseur. Die zitten toch een beetje met een kater." Regenjassen Ook veel toeschouwers moeten te elfder ure hun plannen voor de avond bijstellen. Gewapend met warme truien, regenjassen en paraplu's verschijnen ze ruim voor de oorspronkelijke aan vangstijd optimistisch bij de in gang. „Het zat erin. Vanmiddag hebben we nog naar de WV ge beld, maar daar kregen we al leen een bandje te horen. En het is droog, dus we dachten: het zal wel doorgaan", vertelt een be zoekster uit Bergen op Zoom. D. Schiettekatte heeft zaterdag avond heel wat toeschouwers aan de poort moeten teleurstel len. ,,De meesten hebben wel begrip voor de situatie. Maar het is het rotste wat je moet doen, die mensen terugsturen." Of een beroep op deze verzeke ring gedaan kan worden, durfde Geluk zaterdagavond nog niet te zeggen. Daarnaast loopt de stichting met het afblazen van de premiè re inkomsten aan toegangs kaartjes mis. En dat terwijl deze inkomsten een belangrijk sluit stuk op de begroting vormen. Het bestuur is er niet geheel in geslaagd de beoogde hoeveel heid sponsorgelden binnen te krijgen. Niettemin houdt het bestuur voorlopig vast aan de geplande overige vier speeldata (8, 9, 15 en 16 juni). Een extra speeldatum is al wel vastge steld, maar de voorzitter wil hier pas gebruik van maken wanneer een tweede voorstel ling in het water valt, „Die hou den we achter de hand. Alles is nog niet verloren. We hebben nog vier avonden over. Met dui zend man per voorstelling moet het lukken." De toegangskaart jes voor de afgelaste première zijn vanaf vandaag bij de WV in Zierikzee om te wisselen voor een andere speeldatum. Even tueel kunnen toeschouwers ook hun geld terugkrijgen. SINT-MAARTENSDIJK - Een 55-jarige automobiliste uit de gemeente Tholen is zaterdagmiddag met haar wagen tegen de gevel van een woning aangereden. Dat gebeurde nadat zij op de kruising van de Hazenstraat en de Ds. De Bresstraat in Sint-Maartensdijk botsing was gekomen met de auto van een 36-jarige man uit dezelfde gemeente, die ten onrechte geen voorrang had verleend. De woning liep schade op aan een zijmuur en een regenpijp. Bij het ongeval raakte niemand ge wond. GOES - Zeven jongeren kregen tijdens het pinksterweekein- de een bekeuring omdat zij zich hadden misdragen in het uit gaansgebied van Goes. Het ging om uiteenlopende overtredingen, zoals het drinken van alcohol op straat, het beledigen van een agent, wildplas- sen en baldadigheid. De boetes varieerden van honderd tot honderdvijftig gulden. De politie hield verder gisterochtend vroeg in de Wijngaard straat in Goes een 44-jarige man aan die, nadat hij te veel had gedronken, overlast veroorzaakte. Aan de verzoeken van ho- recapersoneel en politie om naar huis te gaan, gaf hij geen ge hoor. Daarom hield de politie hem uiteindelijk aan, waarbij de man zich verzette. KORTGENE - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Veere is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een ongeval op de Oostwestweg, ter hoogte van Kortgene. De man kwam daar in botsing met een tegenligger, doordat hij onvoldoende rechts hield. Hij kwam met zijn wagen in de sloot terecht en moest met kneuzingen en mondletsel worden overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De bestuurder van de tegemoetkomende auto, een 44-jarige man uit Duitsland, bleef ongedeerd. Beide auto's raakten be schadigd. BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft zaterdagavond op de Stormvloedkering bij Neeltje Jans een 19-jarige Zierik- zeënaar en twee inwoners van Burgh-Haamstede van 21 en 23 jaar betrapt op het schieten op meeuwen. Rond half elf 's avonds reden de drie mannen al schietend op de vogels over de Stormvloedkering. De luchtbuks zijn ze kwijt en ze kregen bovendien nog een boete van driehonderd gulden. VLISSINGEN - Leerlingen van het ROC Zeeland, afdelingen gezondheidszorg, welzijn en educatie, houden morgen een 24-uursactie voor een weeshuis in Roemenië. De leerlingen krijgen een etmaal les en voorlichting over de Roemeense cul tuur, de taal en over de meest voorkomende aandoeningen en ziektes. Een diëtiste komt vertellen over ondervoeding en vitaminete korten. De opbrengst van de sponsoractie gaat naar het wees huis in de plaats Campulung. Dat ligt honderd kilometer ten westen van Boekarest. Het weeshuis telt honderd kinderen met een lichamelijke of geestelijke handicap en nog een aan tal kinderen zonder handicap. Er wordt volgens het ROC Zeeland geen onderscheid gemaakt tussen deze kinderen en hun ziektes. Er is een groot tekort aan wondverzorgingsmiddelen, materialen en medicatie. De kin deren zijn sterk ondervoed en hebben verschillende huidaan doeningen. door Rolf Bosboom GOES - Enkele honderden men sen hebben gisteren de open dag van dierasiel Tussenhaven in Goes bezocht. De extra open dag werd gehouden ter gelegen heid van het vijftienjarig jarig bestaan van het asiel aan de Westhavendijk. De bezoekers konden onder meer zien aan welke honden en katten Tussenhaven momenteel onderdak biedt. Onder hen zijn opvallend veel Jack Russells, wat aangeeft dat het om een 'modehond' gaat. Van elke gast hing een bondige beschrijving aan het hek, zodat een mogelij ke toekomstige eigenaar weet wat voor vlees hij in de kuip heeft. Zo was bij de katten te le zen dat Jules geen blikvoer lust, Zorro niets van vechten moet hebben en Joris dol is op kroe len. Bezoekers die gek zijn op jonge katjes werden via een poster ge waarschuwd voor de gevolgen. Alleen al de afgelopen maand heeft het asiel vijftien exempla ren moeten opnemen. Jaarlijks komen tussen de 100 en 200 jon ge katten binnen. „Bezint eer gij begint", was dan ook de heldere boodschap. Wie advies wilde hebben over zijn huisdier, kon onder meer terecht bij de aanwezige mede werkers van de Martin Gaus Hondenschool. De school gaf ook enkele demonstraties. De dieren die in het asiel verblij - ven zijn tegenwoordig ook te be- kijken op internet, via de websi te www.dierenasiels.com. Wie een huisdier zoekt, kan zijn voorkeuren opgeven en de com puter zoekt vervolgens welke dieren aan die wensen voldoen. Op die manier hopen de geza menlijke dierenasiels in Neder land sneller een baasje te vinden voor de dieren. GOES - Bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Goes heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een automobilist uit Duits land een gebroken sleutelbeen opgelopen. De man reed in de richting van Middelburg, toen hij een auto die voor hem reed te laat op merkte. Hij stuurde abrupt naar links en raakte in een slip. Daar door sloeg de wagen over de kop en kwam in een sloot langs de snelweg terecht. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Wethouder R. Visser en raadslid B. Wild van de fractie AOV/Unie55+ in Mid delburg vinden hun overstap volgend jaar naar de VVD geen kiezersbedrog. Tussentijds overstappen naar de fractie van de VVD beschouwen ze wel als kiezersbedrog. Dit schrijven de twee leden van de ouderenpartij in een verklaring aan de ge meenteraadsleden. Visser en Wild lieten zich ander halve week geleden op de gros lijst van de WD zetten voor de verkiezingen van maart vol gendjaar. Op een ledenvergade ring van de liberalen maakte Visser bekend dat hij sinds be gin dit jaar lid is van de WD. Wild sloot zich in 1999 al aan. De SGP en de PvdA eisten een verklaring van de wethouder. De SGP noemde de stap onfat soenlijk en de sociaal-democra ten menen dat de wethouder 'de boel belazert' omdat er met Vis ser twee WD'ers in het college zouden zitten. Tot aan de vei"kiezingen blijven Visser en Wild in de raad opere ren als de fractie AOV/Unie55+. zeggen ze in hun brief. „Dat is ons uitgangspunt. Wij zijn in de raad gekozen, en vormen daar deze fractie." Het tweetal schrijft dat het vo rig jaar al gesproken heeft over een mogelijke overstap en dat dit algemeen bekend was. „Er bestaan drie ouderenpartijen in Nederland. Dit was vorig jaar juni aanleiding voor de vier ge meenteraadsleden van de AOV/ Unie 55+ op Walcheren, een open brief te schrijven om tot eenheid op te roepen. Toen al kondigden wij aan dat wij voor het verbreiden van ons politieke gedachtengoed gedwongen worden samenwerking in ge meentelijk verband te zoeken, of ons aan te sluiten bij een an dere landelijke politieke groe pering." De afdelingen Veere en Vlissin- gen gingen over in een lokale partij. „Een dergelijke, uit de ouderenpartijen voortkomende lokale, onafhankelijke partij had onze voorkeur. Echter, de animo om daar bestuurlijk én in de gemeenteraad aan mee te werken was praktisch nihil. Daarom hebben wij besloten ons aan te sluiten bij de WD." Liberaal De twee leden van de AOV/U- nie55+ zeggen in hun verklaring nooit onderstoelen of banken te hebben gestoken dat ze, voordat ze zich aangesproken voelden tot de ouderenbeweging, libera le opvattingen hadden en libe raal stemden. „De eerste vraag die collega Brakman na de ver kiezingen van 1996 aan ons stel de, was over onze politieke ach tergrond. Het antwoord was duidelijk: liberaal", zeggen de fractieleden. „Verrassend zal onze keuze voor de meesten dan ook niet zijn. Maar het is wel noodzakelijk nu lid te worden van de WD om op de groslijst te komen." Bij de bekendmaking van de overstap zeiden de twee dat de overstap niet gezien moet worden als een laatste kans om terug te keren in de raad. „Ge zien onze leeftijd hoeven we niet meer zo nodig. Aan de andere kant hebben we wel een sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor de Middelburgse samenle ving", was de reactie toen. Eén van de 'gewonden' in 's-Gravenpolder wordt verzorgd. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom 's-GRAVENPOLDER - Alle denkbare hulp diensten rukten zaterdag uit voor een de monstratie in 's-Gravenpolder. Pal voor het dorpshuis had een trekker een auto in de flank geraakt, volgens het scenario omdat de bestuurder onwel was geworden. Het re sultaat: veel schade en enkele gewonden, onder wie iemand die bekneld zat. Uitvoe rig werd uitgelegd hoe de diverse hulpverle ners in zo'n situatie te werk gaan, wie welke taak heeft en over welke hulpmiddelen ie dereen beschikt. Ondanks de regen sloegen vele mensen hun verrichtingen gade. Uiteindelijk werden de 'gewonden' vakkundig gestabiliseerd, be vrijd en uiteindelijk voor verdere behande ling naar elders vervoerd. De demonstratie vormde de publiekstrekker tijdens de EHBO-dag, waarmee de lokale afdeling haar vijftigjarig bestaan vierde. In de loop van de tijd zijn in het dorp tegen de duizend mensen opgeleid in EHBO en hartreanima- tie. Tijdens allerlei evenementen werd in to taal zo'n honderd keer bijstand verleend De EHBO-dag viel samen met de braderie. door Famke van Loon KERKWERVE - Jan de Koning heeft het er druk mee, deze za terdag. De bezoekers bij zijn kraampje wil hij graag laten meegenieten van zijn rookkwa- liteit door hen een paling te ver kopen. Maar de oud-visserman uit Bruinisse moet tegelijkertijd de antieke rookoven in de gaten houden en het vuurtje zo nu en dan bijstoken. Want in de oven hangen de palingen die hem de overwinning van de open Zeeuwse palingrookkampioen- schappen moeten brengen. Pekelen, even drogen, aan de pennen rijgen, roken en nog even smoren. Volgens het am bacht is dit de manier om van een verse paling een delicatesse - de gerookte paling - te maken. Op het eerste oog eenvoudig, maar toch is de ene gerookte paling de andere niet. Iedere pa lingroker heeft zijn eigen ma nieren om de beste vis te berei den. Voor De Koning zijn twee onderdelen van essentieel be lang: het pekelen en de hout soort die wordt gebruikt. Bij het pekelen ontstaat het eerste ver schil, omdat iedere hobby-roker een eigen verhouding van zout en water gebruikt. „En daar kijkt de jury naar bij de beoor deling: is de paling zout ge noeg?" De houtkeuze - beuken of eiken - kan vervolgens de smaak nog verder beïnvloeden. „Zelf ben ik voorstander van beuken. De smaak is dan zach ter." Peter van Langeraad, organisa tor van het zesde Zeeuwse pa- lingrookkampioenschap, zegt dat de jury ook punten geeft voor het uiterlijk, de gaarheid, de geur en de kleur. „Als je de paling straks fileert, moet het vlees een mooie, rode aanblik hebben. Dan heb je een goede, versgerookte paling." Met twintig deelnemers aan het kampioenschap is Van Lange raad dik tevreden. Het is im mers een manier om het tradi tionele palingroken onder de aandacht te brengen en in stand te houden. Dat organisaties als de Dierenbescherming en Wak ker Dier proberen de kampioen schappen te verbieden, vindt hij jammer. Voor het punt van ver zet, het pekelen van levende pa ling, is nog altijd geen goed alternatief. „Als er een andere manier komt, zullen we die ze ker gebruiken." In Kerkwerve gaan de palingro kers nog volgens het oude am bacht te werk. Nadat de palin gen zijn gerookt, worden ze ingeleverd bij de jury, die zich vervolgens te goed mag doen aan de lekkernij. En hoewel de omstandigheden niet opperbest waren - de regen koelt de rook- tonnen en ovens af - is de jury onder de indruk van de resulta ten. „Zeker gezien de omstan digheden waren de gerookte pa lingen dit jaar buitengewoon goed van kwaliteit", aldus Van Langeraad. Tijmes uit Castricum komt als winnaar uit de bus. A. Jumelet uit Bruinisse, vorig jaar nog winnaar, eindigt als tweede. Grote concentratie van de deelnemers tijdens het Zeeuws kampi oenschap palingroken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25