N-Beveland zoekt bruggenbouwer Slecht weer houdt dagtoeristen weg 7 Toeren met trots in een oldtimer Kampeerders redden verkrachte vrouw Vlaamse Kamerleden willen spoortunnel onder de Schelde Kabinet komt pas in zomer met pachtvoorstel Raad stelt profielschets nieuwe burgemeester op Jongeman vast voor poging tot verkrachting in Oost-Souburg Jongen gewond op strand 't Klinket schaakt verder Bruinvissen spoelen aan Woning brandt uit Vrouw gewond bij aanrijding Schaap oorzaak ongeluk Duitser beroofd in Renesse zeeuwse almanak Pierre PZC MIDDEN dinsdag 5 juni 2001 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet komt niet eerder dan deze zomer met een standpunt over de aanpas sing van de regelgeving voor de grondpacht. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamer. Sinds be gin vorig jaar ligt er bij het kabi net al een advies over de grond pacht van een commissie onder leiding van oud-Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land Leemhuis. Tot ongenoegen van pachtende boeren bepleitte die commissie afschaffing van de Pachtwet. Landbouwers zouden via 'gewone' wetgeving bescherming moeten krijgen. Grondeigenaren zouden ook meer rendement uit hun grond moeten kunnen halen. Onder meer uit Zeeuws-Vlaanderen, waar veel pachters zijn, kwa men protesten tegen dit voor stel. Deze boeren vrezen dat het pachten van grond straks veel duurder wordt en dat pachtcon- tracten gemakkelijker kunnen worden opgezegd. Volgens het ministerie van Landbouw duurt het zo lang voor er een kabinets standpunt ligt, omdat er van al les met andere departementen moet worden doorgesproken, waaronder Financiën. Bij dat ministerie is zo'n beetje de grootste grondeigenaar en -ver pachter van Nederland onder gebracht, Domeinen. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De toekom stige burgemeester van Noord- Beveland moet een bruggen bouwer zijn, een innemende en inspirerende leider die een daadwerkelijke ambassadeur voor de gemeente is. Dat zijn en kele eisen zoals die staan opge somd in de profielschets, die de vijf fracties in de gemeenteraad hebben opgesteld. Noord-Beveland moet op zoek naar een nieuwe burgemeester, nu M. Everaers onverwacht snel is vertrokken naar de Brabantse gemeente Rucphen. Binnenkort stelt commissaris van de konin gin W. van Gelder de vacature open, aan de hand van de pro fielschets. De gemeenteraad zegt op zoek te zijn naar een 'burgemeester nieuwe stijl'. „Hij beschikt over goede contactuele eigenschap pen, handelt met tact en stijl, heeft natuurlijk overwicht zon der autoritair over te komen, is een hartelijke, innemende per soonlijkheid. kan relativeren en heeft gevoel voor humor." Dat zijn opvallend genoeg bijna al lemaal eigenschappen die men in Everaers leek te missen, zo kwam de afgelopen weken naar voren in commentaren en toe spraken bij diens vertrek. Ambassadeur De nieuwe burgemeester moet ook in staat zijn 'bruggen te slaan tussen de burgers en het bestuur', 'open en duidelijk' zijn, 'een naar buiten gerichte, inspirerende leider' zijn die 'ook in informele contacten zijn rol vervult. „Hij geeft inhoud aan de 'ambassadeursrol' voor de gemeente en levert in die hoeda- OOST-SOUBURG - Een acht tienjarige man uit Oost-Sou burg is vrijdagnacht aangehou den en vastgezet omdat hij ervan verdacht wordt dat hij eerder op dezelfde avond een negentienjarige plaatsgenote geprobeerd heeft te verkrach ten. De vrouw werd in een brand gang aan de J. D. P de Smitlaan opgewacht door een jongeman. De man ontblootte zijn onderli chaam. Daarna pakte de man zijn slachtoffer vast en probeer de haar onzedelijke handelin gen te laten verrichten. Op het moment dat de jonge vrouw be gon te gillen, ging de dader er vandoor. Ook een twaalfjarig meisje deed aangifte van aanranding. Zij werd eveneens vrijdagavond lastig gevallen door een jonge man. Ook hier ging de man ervandoor nadat het meisje het op een gil len zette. nigheid een belangrijke bijdra ge aan een juiste beeldvorming van de gemeente naar buiten toe." Verder heeft Everaers' opvolger een belangrijke taak in de be stuurlijke vernieuwing die de Nederlandse gemeenten wacht. Op dat vlak dient hij al enige er varing te hebben. Binnen de ge meenteraad en het college moet hij 'de bindende factor' worden. „Hij is een stuwende kracht, een teamleider, denkt mee en stimu leert de collegeleden." Jong van geest Een meerderheid in de gemeen teraad stelt geen specifieke ei sen aan leeftijd, burgerlijke staat, geslacht, levensovertui ging of politieke kleur. „De bur gemeester is in ieder geval 'jong van geest' om vernieuwingen aan te kunnen." Een opvallende zin in de profielschets is dat Noord-Beveland voor de nieu we burgemeester 'geen eindsta tion'hoeft te zijn- Commissaris van de koningin Van Gelder komt vanavond naar Wissenkerke om de pro fielschets met de gemeenteraad te besprekenVérder zal een ver trouwenscommissie in het leven worden geroepen. Die voert ge sprekken met de kandidaten die Van Gelder zal selecteren uit de binnengekomen sollicitaties en brengt vervolgens advies uit. De commissaris van de koningin hoopt eind dit jaar de benoe ming van de nieuwe burgemees ter rond te hebben. De procedure is vooraf belast doordat er al een kandidaat is om Everaers op te volgen. Bur gemeester C. van Liere van Eerste pinksterdag op de Brouwersdam. foto Marijke Folkertsma van onze verslaggevers MIDDELBURG - De topdrukte is zoals voorspeld door het Bureau voor Toeris me Zeeland, met Pinksteren uitgeble ven. Desondanks zijn tussen de 275.000 en 300.000 mensen naar Zeeland geko men. Dat is vergelijkbaar inet vorig jaar. Het massale dagtoerisme bleef door het slechte weer uit, maar onder nemers zijn dik tevreden. „Met name de recreatieondernemers aan de kust van Schouwen zijn tevre den", zegt R. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland. „Door de druk te waren daar in nog maar zeer beperk te mate, verblijfsmogelijkheden." Ook campings waren volgens De Reus heel goed bezet. Alleen de last-minute boe kingen deden het slecht. De drie grote Zeeuwse attracties, Wa terland Neeltje Jans, Het Arsenaal en Miniatuur Walcheren waren zeer tevre den. Bij Het Arsenaal spraken ze van een topweekeinde. Het overdekte at tractiecentrum verwelkomde zaterdag 1700 bezoekers en zondag 2000. Het verkeer, zowel op de weg als op het water, leidde niet tot grote problemen. Het personeel van de Zandkreeksluis bij Kats stelde vast dat het met Hemel vaart drukker was. De slechtweervoor- zieningen op de Bevelanden draaiden goede dagen dankzij het matige weer. Zwemparadijs Roompot bij Kamper land telde eerste pinksterdag meer dan 1500 bezoekers. De Zeelandhallen in Goes, waar de Oldtimerbeurs werd gehouden, zei 'heel tevreden' te zijn over de aantallen bezoekers. Enkele duizenden mensen kwamen op het evenement af. Een an dere publiekstrekker was gisteren de snuffelmarkt op de Grote Markt in Goes, waar vele mensen langs de kraampjes schuifelden. Storm-watchers Ondanks het slechte weer was het zon dag op de Brouwersdam bij Schouwen- Duiveland een drukte van belang. Aan de Noordzeekant namen 'storm-wat- ehers' bezit van de parkeerplaatsen. Vanuit de warme en vooral droge auto's keken gezinnen naar het beuken van de woeste golven op de dam. Anderen maakten van de gelegenheid gebruik om eens lekker uit te waaien tijdens een wandeling langs het strand. Waar menig toerist gehoopt had op be ter weer, prees één groep bezoekers zich de koning te rijk: de surfers. Want zon der de zeil- en motorjachten, die het onder deze omstandigheden lieten af weten, hadden zij het water voor zich alleen. Massaal streken zij met kampers en ca ravans neer aan de Grevelingenkant van de Brouwersdam. Laatkomers konden bij de Kabbelaarsbank amper een stek langs de waterkant vinden. door Miriam van der Broek OOSTKAPELLE - Een 33-jari- ge man uit Dordrecht die een 38- jarige plaatsgenote ontvoerd en verkracht heeft, is zaterdagoch tend aangehouden in Oostka- pelle en vastgezet. Het slachtof fer en de dader waren bekenden van elkaar. De man dwong de vrouw vrij dagavond in zijn auto te stap pen waarna hij naar Zeeland reed. Een deel van de nacht werd doorgebracht in een verla ten schuur in het buitengebied van Oostkapelle. Tijdens dit verblijf arriveerden drie jon gens in een donkere personen auto. De Dordtenaar heeft de jongens weggejaagd. De volgende morgen reden da der en slachtoffer weer in auto. De vrouw riep vanuit de auto om hulp en probeerde door middel van gebaren, de aandacht van voorbijgangers te trekken. Toen ze om half negen in de Kerkring in Grijpskerke reden, werd haar hulpgeroep opgemerkt door een getuige die de politie belde. Die stelde direct onderzoek in, maar dat leverde op dat moment niets op- Toen het tweetal omstreeks kwart over tien op een camping in Oostkapelle arriveerde, ont snapte de vrouw en riep ze om hulp. Het lukte vier camping- gasten de man na een korte wor steling te overmeesteren en in bedwang te houden tot de poli tie er was. Een onderzoek is ingesteld naar de gebeurtenissen die zich af speelden tussen vrijdagavond en zaterdagochtend. De politie is op zoek naar de drie jongens in de donkere auto en naar men sen die de vrouw hebben zien gebaren tijdens de autorit over Walcheren. Zij kunnen contact opnemen met de politie op telefoonnum mer 0900-8844. VROUWENPOLDER - Een jon gen (14) uit Oost-Souburg is zondag op het strand bij Vrou wenpolder gewond geraakt toen hij over de kop vloog met zijn driewieler die werd voort getrokken door een vlieger. De jongen is met vermoedelijk een gebroken been overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. door Rolf Bosboom GOES - Menig bezitter van een oldtimer vergeleek zijn wagen met 'een mooie getrouwde vrouw'. „Je mag er wel naar kij ken, maar niet aankomen." In dachtig dit gebod scharrelden zondagochtend vele belangstel lenden rond zo'n tweehonderd klassieke automobielen die, voor aanvang van de jaarlijkse Molentocht, op de Grote Markt in Goes stonden opgesteld. Er was zoals gebruikelijk veel moois te zien tussen al het blin kend blik, van een bescheiden Fiat 500 tot een Chevroletlmpa- la SS Convertible, met een acht cilindermotor van maar liefst 7,2 liter en 425 pk. „Helemaal origineel", zoals de eigenaar met genoegen meldde. Ook de ANWB-wagen zoals die vroeger rondreed, een Renault 4, trok de aandacht. De moderne Mitsubi shi die ondanks alle waarschu wingen niet de Grote Markt had verlaten, was tussen al dat De Molentocht voerde oldti mers langs de molen bij Nieuw en Sint Joosland. foto Dirk-Jan Gjeltema fraais plotseling een toonbeeld van eigentijdse lelijkheid. Veel eigenaren waren gehuld in kleding die volledig paste bij hun rijdende trots. Menigeen bood de talrijke nieuwsgierigen ook een blik onder de motorkap, waar de piekfijne staaltjes tech niek oogden alsof de heilige koe nimmer de stal had verlaten. Ondertussen twijfelden de eige naren van een cabriolet of ze, gezien het wisselvallige weer, de tocht met open of gesloten kap zouden rijden. Het was de dertiende keer dat de Molentocht werd gehouden. De deelnemende auto's en motoren, daterend van voor 1968, reden vanaf Goes via Heinkenszand, Lewedorp, Nieuwdorp en Nieuw- en Sint Joosland naar Middelburg, waar een stop op bedrijventerrein Arnestein was. De toertocht voerde de oldti mers vervolgens via Veere naar Noord-Beveland, met Wissen kerke als tweede halteplaats. De laatste etappe ging via Kort- gene en de Zandkreekdam terug naar Goes, waar de wagens aan het eind van de middag arri veerden bij de Zeelandhallen. Daar werd tijdens het pinkster- weekeinde de drukbezochte Oldtimerbeurs gehouden. Sluis-Aardenburg, die medio deze maand begint als waarne mend burgemeester op Noord- Beveland, heeft nadrukkelijk aangegeven deze post ook defi nitief te willen vervullen. De gemeenteraad komt van avond om 19.30 uur bijeen om de opvolging van Everaers te bespreken. De bijeenkomst wordt gehouden in het gemeen tehuis in Wissenkerke. KOUDEKERKE - Het team van 't Klinket uit Koudekerke, bestaande uit Matthias van Wettum, Mattis van Doeselaar, Robbert Jansen en James Gehrmann, heeft zaterdag in Apel doorn de halve finale van het Nederlands kampioenschap schaken voor basisscholen bereikt. De beide andere Zeeuwse deelnemers, de Vlissingse Schoolvereniging uit Vlissingen en de Cypressenhof uit Middelburg overleefden deze ronde niet. De halve finale wordt zaterdag eveneens in Apeldoorn ge speeld. VROUWENPOLDER - Een jonge bruinvis is zondagmiddag omstreeks 12.45 uur aangespoeld op het strand bij Vrouwen polder. Het is een mannetje van ongeveer een week oud. In een speciale hangmat is het dier overgebracht naar het Dolfinari um in Harderwijk. Later die middag spoelde een dode bruin vis aan in Westkapelle bij de duinovergang Aagtekerkehoofd. WATERLANDKERKJE - Een vrijstaande woning aan het Plakkebord in Waterlandkerkje is in de nacht van zondag op maandag volledig uitgebrand. De brandweer rukte met veel materieel en manschappen uit, maar kon niet voorkomen dat het huis tot de grond toe afbrandde. Er waren geen bewoners in het pand aanwezig. De brand is door nog onbekende oor zaak in de woonkamer ontstaan. ZAAMSLAG - Bij een botsing tussen twee personenauto's op de Veerstraat in Zaamslag heeft een 68-jarige vrouw uit Hulst zaterdagavond haar knie en sleutelbeen gebroken. De vrouw reed omstreeks acht uur mee in de auto van een 36-jarige Hulsterse, die plotseling remde. Een 34-jarige Terneuzense automobiliste reed er achterop.: Het slachtoffer is overge bracht naar ziekenhuis in Terneuzen. MIDDELBURG - Een schaap was zaterdagmiddag de oor zaak van een aanrijding tussen een tractor en een auto op de Walcherseweg in Middelburg. Een 35-jarige automobilist uit Nijmegen wilde de tractor met aanhangwagen inhalen. Op dat moment liep het schaap de rijbaan op. De 17-jarige be stuurder van de tractor stuurde naar links om een aanrijding te voorkomen maar kwam met zijn linkerwiel tegen de auto. Het schaap bleef ongedeerd. RENESSE - In de nacht van zondag op maandag is een 26-ja- rige Duitse toerist hardhandig beroofd van zijn geld. De Duit ser werd rond half drie op de Moolweg aangesproken door drie mannen, die hem om wat kleingeld vroegen. Toen de 26- jarigezijn portemonnee tevoorschijn haalde, pakte één van de mannen deze uit zijn handen. Hij haalde er een paar honderd Duitse marken uit en gaf de portefeuille vervolgens terug. De toerist wilde zijn geld niet zomaar afstaan, waardoor een klei ne vechtpartij ontstond. De Duitser kwam op de grond terecht en werdeen aantal keer geschopt en geslagen. De 26-jarige toerist heeft aan de vechtpartij een flinke schaafwond in zijn gezicht en een paar pijnlijke ribben en knieën overgehouden. WÊÊÊÊtÈÊÊÊÊKÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊË door Wout Bareman BEVEREN - Het spoorwegnet op de linker Scheldeoever moet via een spoortunnel - naast de Liefkenshoek- worden verbon den met het rangeerstation op de rechteroever. Vlaamse parle mentariërs uit het Waasland en de Denderstreek bepleiten in een brandbrief aan premier G. Verhofstadt een dergelijke ver binding. Ze sluiten zich aan bij het plei dooi van eresenator Ferdinand De Bondt (ook uit het Waasland) dat de tunnel betaald moet wor den door het Vlaams Gewest en het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen. De Belgische Spoorwegen (NMBS) betalen voor het gebruik van de tunnel. De parlementariërs stellen in de brief aan Verhofstadt vast dat, zonder de Liefkenshoekspoor- tunnel binnen enkele jaren een enorm verkeersinfarct zal ont staan. De NMBS hebben berekend dat de aanleg van de spoortunnel ongeveer 1,3 miljard gulden kost. Een goedkoper alternatief is de aanleg van een dubbele spoorbrug met een beweegbaar gedeelte, zuidelijk van de Lief- kenshoektunnel, maar die bo vengrondse verbinding sluit een betrouwbare dienstregeling uit. Immers, in dat geval moeten de treinen niet alleen over de Schelde worden geleid, maar in het havengebied op de rechter oever ook over de Van Cauwel- aertsluis, de Boudewijnsluis en de Lillobrug. Bovendien is het de vraag of de Administratie Waterwegen en Zeewezen toe stemming verleent voor een spoorbrug over de Schelde. Zonder de tweede spoorverbin ding (de bestaande loopt via de Kennedytunnel en volgt een tracé dat 37 kilometer langer is dan een nieuwe verbinding) verwachten de NMBS dat vanaf 2007 een enorme hoeveelheid goederen noodgedwongen van het spoor naar de weg of het wa ter zal verdwijnen. Volgens be rekeningen van de NMBS zor gen het nieuwe Verrebroekdok en Deurganckdok, dat bij Doel wordt gegraven, binnen nu en tien jaar voor een spectaculaire stijging van het goederenver voer per spoor van en naar de linkeroever. Prognoses gaan uit van 2 miljoen nettoton nu naar 12,8 miljoen ton in 2010. Ad junct-directeur Antoine Mar tens van de NMBS: „Bouwen we de tweede verbinding niet, dan zal het verkeer dat normaal via het spoor zou lopen, vooral door vrachtwagens overgenomen moeten worden. Nog afgezien van de vraag of de weg deze ex tra capaciteit nog kan verwer ken, zou deze transportvorm de gemeenschap ook veel extra geld kosten." Tunnelnetwerk Besluit de Vlaamse regering tot aanleg van de Liefkenshoeks- poortunnel, dan ontwikkelt zich zo langzamerhand een compleet tunnelnetwerk onder de Schelde bij Antwerpen. Na de Waasland-, de Kennedy- en de Liefkenshoektunnel bestaan er immers ook al vergevorderde plannen voor de aanleg van een vierde Schelde-oeververbin- ding: een brug-tunnel die pal ten noorden van de oude Waas landtunnel moet worden verwe zenlijkt. De regering heeft al besloten aan die verbinding mee te wer ken. De brug-tunnel vormt het belangrijkste onderdeel van het masterplan dat de verkeerscha os in en om Antwerpen tegen 2010 definitief moet oplossen. Kosten van het plan: 3,3 miljard gulden. Als Nederland speelt hoopt onze Middelburgse altijd dat Oranje een kwartier voor tijd tegen een achterstand aan kijkt. Dat de twijfel in de ploeg is geslopen. Dat Louis van Gaal nog maar een ding kan doen. Het breekijzer moet spelen. Makaay eruit, Van Hooijdonk erin. Dan be gint de voorpret. Als het bord met extra speeltijd vijf minu ten toont, sist ze 'shit, nog zo lang'. Want ze kaïi haast niet wach ten op het laatste fluitsig naal. En op het wisselen van de shirtjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23