Belgische coup op Roland Garros Mentor Schuil neemt Oranje op sleeptouw Boegbeelden op eenzame hoogte Koers en Som smaakmakers Kuerten hartendief in Parijs 21 Hoenselaar wint Open Zwitserse EK is ver weg voor handbalploeg Weer toernooizege Tiger Woods Keniaanse dominantie in Tilburg Philadelphia naar NBA Finals Bronzen plak voor Kosten en Temmerman Bont gezelschap in kwartfinale van vrouwentoernooi dinsdag 5 juni 2001 Kuerten tekent met zijn racket een hart op het gravel... foto Laurent Rebours/AP en stuurt geknield in het hart handkusjes naar het Franse publiek. foto Dusan Vranic/AP door Gertjan van Geen PARIJS - Om zijn liefde voor het publiek en toernooi te be wijzen, tekende Gustavo Kuer ten na afloop van zijn wonder baarlijke ontsnapping tegen Michael Russel (3-6 4-6 7-6 6-3 6-1) een groot hart op het court central. Hij ging op zijn knieën zitten en gaf kushandjes. Kuerten, toch al één van de sympathiekste spelers in het circuit, veroverde er definitief de harten van het publiek op Roland Garros mee. Andre Agassi, een andere oud-kampi oen, voerde zijn achtste finale tegen Franco Squillari even eens naar een vijfsetter. Ook Agassi (4-6 6-2 6-4 1-6 6-0) kwam met de schrik vrij „Ik voelde dingen, die ik nor maal niet voel", zei Kuerten na afloop. „Een groot deel van mijn terugkeer in de wedstrijd was te danken aan de mensen. Het publiek pushte me naar de overwinning, ik voelde me be ter en beter. Dit was de manier om mijn appreciatie te tonen voor het gevoel dat ze me van daag op de baan gaven." Het was ook niet zomaar een overwinning van de aanvoer der van de wereldranglijst. Mi chael Russel was wel zomaar een tegenstander. De Ameri kaan, 122ste van de wereld, had zich via de kwalificaties naar het hoofdtoernooi moeten slaan. Tegen de titelverdediger speelde de 23-jarige Russel de beste wedstrijd van zijn leven. 'Guga' wist niet waar hij het zoeken moest toen hij op 5-4 in de derde set een matchpoint te gen kreeg. Na een rally van 27 slagen kantelde de wedstrijd. Tijdens die slagen wisseling raakte een forehand van Kuer ten de lijn. „Het is jammer dat er lijnrechters zijn", zei Russel lachend. „Anders had ik die bal uit gegeven." Sprinten Andre Agassi keek een beetje raar op toen hem verteld werd dat hij in zijn wedstrijd tegen Squillari een afstand van 3600 meter had afgelegd. De Argen tijn kwam tot vijf kilometer. ,We hebben het wel over sprin ten hier", zei Agassi, op zoek naar zijn tweede titel op Ro land Garros. „Maar het voelde meer als 3,6 mijl dan 3,6 kilo meter." Dat Squillari, vorig jaar verlie zend halvefinalist, wat meer meters maakte zei veel maat niet alles. De 25-jarige num mer 16 van de wereld liep vijf sets lang om zijn backhand heen, hoewel die slag hem een fors aantal winners opleverde. Agassi: „Maar het zegt wel iets over mijn spel. Dat zit goed in elkaar als ik de baan kan ope nen met mijn slagen, zodat mijn tegenstander meer moet lopen." Hoewel Agassi twee sets inle verde tegen de overwinnaar van Jan Siemerink in de eerste ronde, verkeert hij in topvorm. In de voorbereiding op deze editie voelde hij zich niet lek ker. In Hamburg en Rome ver loor hij in de eerste ronde. „Daarom was de eerste week hier cruciaal. En nu ren ik plot seling weer naar de ballen en ik glij lekker over het gravel. Het lijkt wel of ik aan het dansen ben." GPD BASEL - Dartster Francis Hoenselaar heeft in Basel de Open Zwitserse op haar naam geschreven. Ze versloeg in de finale haar landgenote Mieke de Boer met 2-0. Hoenselaar is de re gerend Europees kampioene bij de koppels. Karin Krappen- Van Leeuwen uit Vlissingen eindigde op de vijfde plaats, waardoor ze haar toptien-klassering op de wereldranglijst verstevigde. Bij de mannen kwamen de Nederlandse deelne mers niet verder dan de laatste zestien. ANP AALSMEER - De Nederlandse handballers hebben zater dagavond de eerste van twee EK-kwalificatiewedstrijden te gen Portugal kansloos verloren. In Aalsmeer werd het na een ruststand van 9-18 uiteindelijk 23-31. Robin Gielen, Fabian van Olphen en Serge Rink waren met vier treffers topscorers in het team van bondscoach Sjors Röttger. De return, zater dag in Viseu, is een formaliteit. De winnaar over twee duels plaatst zich voor de eindronde van het Europees kampioen schap, die begin volgend jaar in Zweden wordt gehouden. ANP DUBLIN - Elf dagen voor de US Open heeft Tiger Woods zijn vijfde toernooizege in dit jaar behaald. De 25-jarige megaster won het Memorial Tournament in Dublin (Ohio) voor het der de opeenvolgende jaar. Woods had zeven slagen voorsprong op Paul Azinger en Sergio Garcia. Met 271 slagen bleef hij 17 onder par. De Amerikaan begon aan de laatste achttien holes met één slag achterstand op Azinger. Hij produceerde een eagle, vijf birdies en een bogey en ging rond in 66 slagen. Het was zijn 37e toernooizege sinds hij in 1996 naar de profs over stapte. Hij verdiende 738.000 dollar, 1,8 miljoen gulden. Rolf Muntz heeft de Britse Masters beëindigd op de gedeelde veertiende plaats. De 32-jarige Brabander speelde de laatste ronde in 71 slagen. Hij kwam daardoor totaal op 283, vijf on der de standaard. RTR/ANP TILBURG - Met twee complete podia en vier atleten bij de eerste vijf mannen zowel als vrouwen was Kenia zondag heer en meester in de Tilburg Ten Miles. Met Rodgers Rop en Susan Chepkemei kreeg de vierde wedstrijd in het nationale NUON Run Classics circuit twee aansprekende winnaars. Ze wonnen eerder in Nederland al de City Pier City (Rop) en de Rotterdam Marathon (Chepkemei). Irma Heeren en Marco Gielen eindig den op de zevende en de achtste plaats als beste Nederlanders. ANP PHILADELPHIA - Na achttien jaar hebben de basketballers van de Philadelphia 76-ers de NBA Finals weer bereikt. De Sixers versloegen de Milwaukee Bucks met 4-3 in de best-of- seven om de titel in de Eastern Conference. In het zevende duel (108-91) was Allen Iverson, 'The Little Kid' met zijn 1 meter 8 0wederom de grote manDe beste speler in de regulie re competitie van de NBA scoorde 44 punten voor de thuis ploeg. In de aanloop naar de NBA Finals tegen titelverdediger LA Lakers heeft Iverson in de play-offs twee wedstrijden op zijn naam met meer dan 50 punten, drie met meer dan 40 en vijf met meer dan 30. Tegen de Bucks was hij zondag niet af te stoppen. Hij schoot 17 op 33 van de vloer en 4 op 6 driepunters. Daarnaast was hij goed voor 6 rebounds, 7 assists en 2 steals. Hij kreeg steun van center Dikembe Mutombo met 23 punten en 19 rebounds. De NBA Finals beginnen woensdagavond in Los Angeles. RTR/ANP door Gerrit Hendriksen EINDHOVEN - Bij de Olympi sche Spelen van Sydney was de Nederlandse zwemploeg groot en succesvol, dankzij een paar toppers, straks bij de WK in Fu- kuoka is de ploeg een stuk klei ner. Maar kwalitatief zeker zo goed. Pïeter van den Hoogenband en Inge de Bruijn bewezen tijdens de pinksterdagen dat het met hen wel goed zit. Maar de rest? Behalve de twee boegbeelden, die goed in de verf staan, vielen opmerkelijk weinig zwemmers en zwemsters verder op in De Tongelreep. Succes smaakt kennelijk naar meer, teleurstelling daarente gen motiveert niet optimaal. Bij de nabeschouwing in Sydney stelden Jacco Verhaeren (nu Philips/PSV), Stefaan Obreno (bondscoach) en Ad Roskam (zwemcoördinator KNZB) al onomwonden vast dat een aan tal geselecteerden goed pres teerde, maar een veel groter aantal niet. Al viel dat in de eu forie niet zo op. Kennelijk vol deed de aanpak van PSV wel, die van andere clubs niet. Dat gaf toen te denken. Nu in Eind hoven bleek de les niet geleerd. Verhaeren presteert nog steeds, met dank aan VDH en IDB, maar ook zijn andere bescher melingen Klaas Erik Zwering (200 rug) en Joris Keizer (100 vlinder) haalden op eigen kracht de wereldtitelstrijd in Japan. Dat kon individueel ver der alleen nog worden gezegd van de 30-jarige Carla Geurts, die haar heil zocht en vond in Canada. In Sydney werd vooral gedoeld op AZ&PC en DWK-Xcess, de belangrijkste andere verenigin gen met grote internationale as piraties. Bij de NK was de ver ontrusting opnieuw gericht aan deze adressen en in minder mate aan fusieclub MNC Dordrecht en De Kempvis. Deze ploegen hei-bergen formidabele zwem mers op nationaal niveau en in clubverband (estafette), inter nationaal zijn ze stil blijven staan. In het gunstigste geval. Anders wel achteruit gelopen. Van hen mag vooralsnog alleen Kenkhuis hopen op de grote doorbraak. Bi] PSV heeft Eric Landa de er fenis van Verhaeren (Mark Veens, Madeion Baans en Kir- sten Vlieghuis) op aanvaard baar niveau gehouden. De eerstgenoemden hielden er een WK-uitnodiging aan over voor de estafette, de laatste heeft de moed opgegeven ooit nog te schitteren op de lange afstan den. Ze keert naar huis terug in Twente. Landa kan zijn aan dacht richten op de talenten. De infra-structuur is er nog steeds in Eindhoven. Voor talenten als Hinkelien Schreuder (De Whee) en Sander Ganzevles (DWK) - zij waren de enige nieuwe diamantjes bij de zomerkampioenschappen - is het te hopen, dat de KNZB de juiste ontwikkelingswegen voor hen vindt. Overigens bevat de ploeg voor de EJK op Malta een behoorlijke dosis talent. De fletse titelstrijd in De Ton gelreep leidde niet de aandacht af van de echte vedetten. Van den Hoogenband onderscheid de zich op de 400 vrij en 100 vlinder. De 100 vrij viel wat te gen, ondanks de winst in een tijd onder de 50 seconden. „Dat ken merkt de topper", zei Verhaeren tevreden. „Ook al zwemmen ze niet zo goed, ze blijven moeilijk te verslaan." De Bruijn kon hetzelfde verhaal opdissen. Ze trainde de afgelo pen maanden weer ouderwets hard bij Paul Bergen in Oregon en bulkt weer van het zelfver trouwen en kracht, getuige ook de 55,33 op de 100 vrij (in de se rie), de 26,51 op de 50 vlinder (beste wereldprestatie) en 58,38 op de 100 vlinder (tweede tijd van het seizoen). ANP EINDHOVEN - De Zeeuwse de legatie bij het Nederlands kam pioenschap zwemmen in Eind hoven keerde terug met drie bronzen medailles. Annabel Kosten uit Breskens, zwemmend voor AZ&PC, ver overde twee derde plaatsen. Op de 50 meter vrije slag eindigde ze achter Inge de Bruijn (25.18) en Chantal Groot (26.17) in 26,34 seconden. Op de 100 meter vlinder moest Kosten opnieuw De Bruijn voor zich dulden (58.38), maar ook Scheepbou wer (1.03.07) was sneller dan de 1.03.50 van Kosten. Op de 200 meter vlinderslag werd Sandra Temmerman uit Hoofdplaat, uitkomend voor SBC2000, der de in 2.26.58. Dat was een se conde achter nummer twee For tes en ruim drie seconden achter winnares Scheepbouwer. door Gertjan van Geen PARIJS - Petra Mandula kreeg de vraag of haar vader niet iets aan haar gebit kon doen. San- drine Testud werd bijna geraakt door een vanaf de tribune ge worpen ei. En intussen is het heel wel mogelijk dat twee Bel gische tennissters zich vandaag voor een onderlinge halve finale plaatsen. Vier speelsters in de kwartfinale in Parijs moeten nog twintig worden. Capriati is met haar 25 jaar de oudste. De Amerikaan se, elf jaar geleden de jongste •halvefinaliste ooit, moet zien af te rekenen met Serena Williams. De een na oudste is een tot voor kort volstrekt onbekende Hon gaarse. Toch loopt de 23-jarige Petra Mandula alweer een jaar of acht mee in het professionele circuit. Tot bijster interessante presta ties kwam ze niet. In 1999 stond ze een maandje in de top-hon- derd. Vorig jaar speelde ze voor het eerst allevier Grand Slams. Slechts in Parijs kwam ze een ronde verder. Voor deze afleve ring moest ze, als 131ste van de wereld, zich kwalificeren. Hoewel ze atletische vermogens van een topsportster ontbeert, schakelde Mandula in de derde ronde Jelena Dokic uit, één van de outsiders voor de titel. Het was de grootste overwinning uit haar carrière. Na haar zege op Rita Grande zondag vond een journalist het nodig haar wat impertinente vragen te stellen. Vader Mandula is tandarts en het gebit van zijn dochter staat niet helemaal recht. Of ze niet even bij hem langs kon. Repliek Mandula, als door een adder ge beten, weigerde eerst te ant woorden, maar diende hem van repliek.Als dat mijn enige pro bleem is, dan is het goed", zei de Hongaarse. Mandula is min of meer bevriend met de enige Hongaarse winnares op Roland Garros. Zsuszi Kormoczy won in 1958 het toernooi en werkt op de club in Boedapest, waar Mandula speelde. „Ik adoreer haar voor wat ze gedaan heeft", zei Mandula. „Ze helpt me ook. We hebben dagelijks contact ge had. Ik wil graag zijn zoals zij." Naast Mandula staan nog twee ongeplaatste speelsters in de kwartfinale. Francesca Schi- avone en Lina Krasnaroutskaya profiteerden optimaal van een gunstige loting en de uitschake ling van de favorieten. Beiden schakelden een geplaatste speelster uit (respectievelijk Amanda Coetzer en Nathalie Tauziat), maar beiden lijken daarmee ook het beste te hebben gehad. De twintigjarige Itali aanse (51ste van de wereldrang lijst) treft Martina Hingis. De zeventienjarige Russische, voormalig nummer één van de juniorenranglijst en 62ste bij de grote mensen, vindt Justine Henin op haar weg. De Belgische stapt met landge note Kim Clijsters vrolijk ver der over de Avenue de la Porte d'Auteuil. Clijsters, zeventien jaar pas, liet een set liggen tegen Henrieta Nagyova, terwijl Hen- in Barbara Schett kansloos liet. De Oostenrijkse had in de eerste ronde voor een verrassing ge zorgd door Venus Williams voor te blijven. Omdat ook Amelie Mauresmo op de eerste dag naar huis werd getikt, zijn Henin en Clijsters de twee favorieten in de onderste helft van het schema. De twee vriendinnen, na Roland Garros beiden in de top-tien te vinden, kunnen geschiedenis schrijven als ze elkaar donderdag in de halve finale bekampen. Nooit eerder stond een Belgische in de finale van een Grand-Slam- toernooi. Bovenin spreken de namen meer tot de verbeelding met Hingis, Capriati en Wil liams. Hingis, niet de populair ste in Parijs, kreeg in haar partij tegen Testud te maken met een merkwaardig incident. Een vanaf de tribune gegooid ei spatte voor de voeten van Te stud uiteen. „Ik ben blij dat dat ei niet voor mij bedoeld was", zei Hingis. Testud, door het voorval wakker geschud bij 0-5 in de eerste set, won vervolgens de tweede. „Het was wel komisch", zei de laatste Francaise in het schema. „Maar ik ben blij dat het niet op mijn hoofd terechtkwam." De opleving van Testud bleek van korte duur. De derde set was met 6-2 voor Hingis. GPD dporTim Senden RIESA - Zelfs van 'dreckballen' maakte hij een punt, constateerde de Duitse bonds coach na afloop. Na de twee winstpartijen op Duitsland - in het kader van de World League - sprak Stelian Moculescu vol be wondering over Richard Schuil. Terecht, want de routinier nam zijn jonge teamgeno ten op sleeptouw, waardoor de Nederlandse volleyballers twee keer met 3-1 wonnen. .•Met krachtige opslagen en snedige smashes imponeerde de 28-jarige speler van Maaseik de tegenstander en het chauvinistische thuispubliek. Dankzij de kanonskogels van Schuil overleefde Oranje enkele malen een .moeilijke fase, en kwam de machine weer op gang. „Persoonlijk heb ik wel een lekker weekeinde gehad", reageerde hij laconiek. Daarmee gaf Schuil aan dat de ploeg in de Oost-Duitse stad Riesa ondermaats heeft gepresteerd. Zowel zaterdag als zondag kon het team de goede start geen vervolg geven. Aanvoerder Reinder Nummerdor consta teerde - enigzins geïrriteerd - dat de diverse inzinkingen telkens werden veroorzaakt door een zwakke service-ontvangst. „Dat is het eerste aspect wat flink moet worden verbeterd." Ook Goedkoop besefte dat de basis nog te fragiel is. „Bepaalde fa ses komen we in moeilij kheden, omdat we in de passing niet stabiel genoeg zijn. De ande re onderdelen beheersen we wel." Schuil vond het echter allemaal best. De 248-voudig international kende zijn ver antwoordelijkheid en nam het voortouw. „Tja, als anderen minder spelen, krijg ik meer ballen. Dat geeft geen extra druk. Nee, dat vind ik juist wel lekker." De ervaren volleyballer ontpopt zich als mentor van een jonge, leergierige groep. Omdat de samenwerking tussen de 19-jari- ge spelverdeler Nico Freriks en Guido Gort- zen niet liep, kwam alle last terecht op de schouders van Schuil. Tot ontzetting van de Duitsers zorgde hij ervoor dat Oranj e enkele malen uit geslagen positie terugkwam. Zowel op zaterdag (in de vierde set) als zon dag (in de derde set) verspeelde de thuis ploeg een geruststellende 18-12 voorsprong en verloor ze de set. Het was echter niet de Richard Schuil klasse van Oranje, maar domme fouten van Duitsland die twee keer deze ommekeer veroorzaakte. Toen Nederland besefte dat het nog een kans had, groeide Schuil tot gro te hoogte. Alle ballen op Schuil leek het cre do. En dat werkte zowaar. Met de twee overwinningen op Duitsland behouden de volleyballers kans op plaat sing voor de World League-finale. Cruciaal is de dubbele ontmoeting met de Verenigde Staten, over twee weken in Amsterdam. Waarschijnlijk heeft Oranje genoeg aan één zege om eind juni deel te nemen aan de World League-finale. ANP door Guido van Riet HENGELO - Olympisch kam pioen Nils Schumann haalden ze net niet in, maar Marko Koers en Bram Som hielden zich in Hengelo keurig staande in het topveld op de 800 meter. De oude vos en de jonge hond in het atletiekkamp leverden de opvallendste Nederlandse pres tatie tijdens de Fanny Blankers- Koen Games. Een sterk bezet evenement, maar het eindigde zonder de gehoopte wereldre cords en nieuwe Nederlandse WK-gangers. Fanny Blankers-Koen straalde in haar blauwe pakje op de tri bune, maar haar Ethiopische vriend Haile Gebrselassie werd dit jaar node gemist. De vier voudig olympisch kampioene van Londen 1948 zag de Ethio piër de voorbije jaren talloze mondiale toptijden halen in het naar haar genoemde stadion. Gebrselassie verdiende er de bijnaam 'Mr Hengelo' mee. Na het verwaaien van de vorige editie was het Twentse atletiek- gala dit jaar weer groots aange kondigd. Gebrselassie was ge blesseerd, maar zijn landgenote Gete Wami zou een wereldre cord verzorgen op de 5000 me ter. Directeur Fedde Zwanen burg zette een ton bonus in. Ook de Zwitserse Anita Weyer- mann zou toeslaan, op het voor vrouwen betrekkelijk nieuwe 3000 meter steeple. De record pogingen mislukten. Op de 5000 meter streefden de deelnemers vergeefs naar de toptijd van de Chinese Bo Jiang (14.28,09 uit 1997). De Ethiopische Berhane Adere won in 14.51,67, goed voor de beste jaarprestatie. Wa mi werd slechts vijfde. De steeple viel eveneens in het water. De wereldrecordhoud ster, de Roemeense Cristina Iloc-Casandra, kwam vijf se conden tekort op haar eigen toptijd (9.40,20). Iloc liep nu 9.45,12 en klopte Weyermann. Nieuwe kandidaten voor de WK atletiek in Edmonton dienden zich niet aan. Koers en Som lie ten echter zien dat ze niet ver van de limieten verwijderd zijn. In het topveld op de 800 meter konden ze gemakkelijk mee. Koers werd vierde in 1.46,22, Som vijfde in 1.46,27. Nog een seconde te langzaam, maar ze denken komende weken de ver langde 1.45 te lopen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21