Harnas staakt aanslagen Israël schoon 0 's-Heerenhoek Grafschennis verbijstert Twee duikers omgekomen in Oosterschelde Gratis Dove Shower Mousse! Banengroei vergroot geluk bevolking niet Nepal wantrouwt nieuwe vorst Bestand tussen Arafat en Jeruzalem houdt wankel stand Senator tegen Senaat europa Irak schort export ruwe olie op Kou houdt dagjesmensen weg André Agassi blijft in de race Grote brand in Koudekerke Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Toledo wint in arm Peru IN5 co 0 0 ZW 3 Opleving Flinke zonnige perioden met maximum temperatuur rond de 19 graden. Een meest matige zuidwestelijke wind. 244e jaargang no. 131 dinsdag 5 juni 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl Nu nogGroenLinks-SenatorTom Pitstra stapt op 12 juni over naar de Tweede Kamer. In navolging van Tweede- Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven pleit hij voor O afschaffing van de Senaat. Irak stopt de export van ruwe olie uit protest tegen de Ver enigde Naties. De prijs voor een vat ruwe olie zal hierdoor echter niet stijgen. De Organisatie van Olie-Expor terende Landen heeft gisteren toegezegd de prijs sta- biel te houden. De Zeeuwse attractiepar ken draaiden op volle toe ren, de vakantiehuisjes zaten vol, maar het slech te weer hield tijdens de pinksterdagen de dagjes mensen weg. Van echte topdrukte was in Zeeland dan ook geen sprake. (j Tennisser André Agassi heeft zich gisteren ge plaatst voor de kwartfi nales van Roland Garros. De Amerikaans versloeg de Argentijn Franco Squillari in vijf sets. Agassi voelt dat de vorm groeit en acht zich niet kans loos voor de titel. C I radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; gezondheid: 6; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,17, 19, 21 en 22. door Margit Kranenburg DEN HAAG - Nederland wordt niet gelukkiger en rijker van nog meer banen. Om het welzijn van de bevolking te vergroten, moet meer nadruk komen op het evenwicht tussen betaald en on betaald werk. In plaats van meer mensen aan het werk krij gen, is het belangrijker dat de productiviteit van mensen die al werken omhoog gaat. Dit concludeert Paul de Beer van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn proef schrift. Daarin staat de houding tegenover werk centraal, even als de gevolgen van de toename van het aantal banen de afgelo pen tien jaar. Hoewel het kabinetsmotto 'werk, werk' succes heeft gehad, werden sociale problemen er niet door opgelost. De armoede werd nauwelijks minder, de in komensverschillen groter. Ook steeg de productiviteit per wer kende nauwelijks. De economie groeide vooral doordat meer mensen gingen werken en veel minder doordat ze efficiënter gingen werken. GPD pagina 5: karoshi in Japan KOUDEKERKE - Afgelopen nacht is een woning bij de Rabo bank aan de Kerkstraat in Kou dekerke geheel uitgebrand. Omstreeks kwart voor drie gaf de brandweer alarm. Rond drie- en was sprake van een grote brand. Verschillende blusvoer- tuigen, waaronder een ladder wagen, van de stadsgewestelij ke brandweer werden te hulp geroepen om het vuur te bestrij den. Ook zou er sprake zijn van brand in het bankgebouw. Bij het ter perse gaan van deze edi tie, om kwart voor vier, was nog niet zeker of er mensen in het brandende pand aanwezig wa ren. Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken, voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I C noteert u mij voor een abonnement. De eerste 6 ma'twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maancj met nummer. automatische incasso 39,45) handtekening: a per kwartaal met automatische incasso 107,50) 11-71 091 Allnnnnnoll Antwoordnummer 123 !\Ó(L 14 UUUUUzl 4380 VB Vlissingen dj wo do vr za (postzegel niet nodig) door Frans Lindenkamp SAO PAULO .- De presidents verkiezingen van zondag in Pe ru kennen twee winnaars. De centrum-rechtse kandidaat Alejandro Toledo en de demo cratie. Dat de stembusstrijd een smetteloos verloop heeft gehad, is een opkikker voor de geha vende Peruaanse democratie. Verleden jaar nog was het hy- percorrupte regime van de naar Japan uitgeweken ex-president Fujimori genoodzaakt zijn toe vlucht te zoeken tot alle moge lijke vormen van verkiezings fraude om Toledo, de triomfator van nu, uit het zadel te houden. Maar Toledo gaf het niet op en aan zijn vasthoudendheid dankt hij nu het presidentschap. Hij coördineerde de landelijke protestmarsen tegen het autori taire regime. In oktober vorig jaar struikelde Fujimori over de bergen video's die zijn rechter hand Vladimiro Montesinos had opgenomen en waarop het beta len van 'zakken vol' smeergeld te zien valt. Met deze banden chanteerde het hoofd van de in lichtingendienst voor- en tegen standers. Voor de Peruanen be lichaamt Toledo de strijd voor de democratie. De 55-jarige Stanford-econoom Toledo mag zich de eerste indi aanse bewoner van het Pizarro Paleis noemen sinds de Spaanse overheersing. Zijn tegenkandi daat was de socialistische ex- president Alan Garcia, die Peru tussen 1985 en 1990 bijna ten gronde richtte. GPD Militairen en politiemannen nemen posities in voor het koninklijk paleis in Kathmandu. van onze redactie buitenland KATHMANDU - Het konings drama van vrijdag heeft de monarchie in Nepal een zware slag toegediend. Duizenden inwoners van de hoofdstad Kathmandu gingen gisteren de straat op 0111 opheldering te eisen over de schietpartij die aan tien leden van de konink lijke familie het leven heeft ge kost. Zij riepen leuzen tegen de nieuwe koning, Gyanendra, die ze allerminst vertrouwen. Hetzelfde geldt in nog sterkere mate voor diens zoon Paras, de nieuwe kroonprins. De oproerpolitie kwam met knuppels en traangas in actie tegen de betogers. Daardoor kwam één man om. De rege ring heeft de avondklok inge steld. De nieuwe koning en premier Girija Prasad Koirala riepen de Nepalezen op tot kalmte. Veel Nepalezen lieten als teken van rouw hun hoofd kaal scheren. Gyanendra (53), de jongere broer van de omgekomen ko ning Birenclra (55), werd giste ren gekroond, nadat hij dooi de Staatsraad was benoemd. Gyanendra werd de nieuwe koning, nadat de mogelijke aanstichter van het bloedbad, kroonprins Dipendra, aan zijn verwondingen was bezweken. Hoewel hij in coma lag, werd de kroonprins zaterdag tot op volger van zijn vader be noemd. De toedracht van het bloedbad bij het familiediner in het ko ninklijk paleis in Kathmandu is nog altijd onduidelijk. De nieuwe koning, de twaalfde van de Shah-dynastie, beloof de gisteren een onderzoek in te stellen. Aanvankelijk werd meege deeld dat de 29-jarige prins Dipendra zijn ouders, koning Birendra en koningin Aishwa- rya, twee van hun kinderen, alsmede vier andere leden van de koninklijke familie had doodgeschoten, en daarna een zelfmoordpoging had gedaan. Gisteren bezweek de jongste broer van Birendra, Dhiren- dra, aan zijn verwondingen, waarmee het totaal aantal do den op tien kwam. Het zou zijn gegaan om een ru zie over de partnerkeuze van de kroonprins. Bovendien zou de kroonprins met zijn vader ruzie over politieke kwesties hebben gehad. Dipendra zou van mening zijn geweest dat zijn vader na elf jaar democra tie gezien de gespannen politieke situatie en de eco nomische malaise de macht weer aan zich zou moeten trekken. Later zei Gyanendra dat het foto John McConnico/AP om een ongeval ging waarbij een automatisch wapen per ongeluk zou zijn afgegaan. De bevolking hecht weinig geloof aan beide lezingen. In de stra ten verspreidde zich het ge rucht dat Dipendra een kogel in de rug heeft gekregen en dat sluit een zelfmoordpoging uit. Nog minder mensen denken dat een automatisch wapen een hele tafel rondgaat en ie dereen doodt. Autoritair Gyanendra is een autoritair man die zijn broer geregeld zou hebben geadviseerd een minder liberale koers te vol gen. Paras wordt gezien als een schurk die volgens geruchten vele misdaden heeft gepleegd, waaronder moorden, onder in vloed van alcohol. RTR/ANP/AFP/DPA pagina 4: koningsdrama weinig rust onder Birendra van onze redactie buitenland RAMALLAH - De radica le moslimbeweging Ha rnas overweegt voorlopig geen aanslagen uit te voe ren in Israël. De acties te gen Israëliërs op de Weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook gaan wel door. Volgens een medewerker van Harnas hangt een besluit over een gedeeltelijk staakt-het-vu- ren af van het gedrag van Israël. Daarbij is vooral van belang of dat land stopt met het doden van Palestijnse burgers. Israël en de Palestijnen nemen allebei een staakt-het-vuren in acht, maar de spanning is te snijden. De Palestijnse leider Arafat sloot zich in het week einde aan bij een eerder door Is raël afgekondigd bestand. Hij deed dat onder zware interna tionale politieke druk en onder de dreiging van een massale Is raëlische vergeldingsactie voor de bomaanslag van afgelopen vrijdagavond in Tel Aviv. Twintig Israëliërs, bijna allen middelbare scholieren, kwamen om het leven toen een zelf moordcommando zich opblies voor een drukbezochte disco theek. De dader, zo is gebleken, was een 22-jarige Palestijn uit een vluchtelingenkamp bij Tulkarm op de Westelijke Jor daanoever en een aanhanger van Harnas. Het staakt-het-vu ren is de afgelopen twee dagen min of meer nageleefd, al vielen er gisteren achttien gewonden bij schietpartijen in de Gaza strook. Beide kanten beschuldi gen elkaar van de schending. Pittig Arafat maakte zaterdag bekend dat hij de bomaanslag in Tel Aviv betreurt en dat hij zijn commandanten in het veld op dracht zou geven het vuren op Israëlische doelen te staken en erop toe te zien dat radicale groepen geen zelfmoordcom mando's meer naar Israël zou den sturen. Dat gebeurde na een als 'zeer pittig' omschreven on derhoud met de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Fi scher. Diens Israëlische collega, Peres, noemde gisteravond de eerste twee dagen van het be stand 'een goed begin', maar hij maakte ook duidelijk dat Arafat veel meer zal moeten doen. Isra el verlangt dat de Palestijnen niet alleen een staakt-het-vuren in acht nemen, maar dat ze ook moslimmilitanten die ze in de loop van de Aksa-intifada heb ben vrijgelaten, opnieuw op pakken. Arafats bestuur maakte giste ren duidelijk dat een her-arres tatie van militante leden van de Harnas en de Islamitische Jihad niet valt te verwachten. Het Pa lestijnse bestuur is bang de ra dicalen tegen zich te krijgen als het zich schikt naar de Israëli sche eisen. GPD/RTR/AFP pagina 5: immigranten niet verslagen Bij aankoop van 2 Dove-producten naar keuze ontvang je een GRATIS 0(0 Dove Shower Mousse t.w.v. 10.95! OP OP r zaterdag meer dan honderd graven beschadigd Vooral or namenten, Christusbeelden, kruisen en foto's moesten het ontgelden. Enkele grafstenen werden geheel vernield. Nadat het nieuws in de loop van zaterdag bekend werd, kwamen vele inwoners van 's-Heeren- hoek naar de begraafplaats ach ter de Willibrorduskerk aan de Deken Holtkampstraat om met eigen ogen te zien wat er was ge beurd. Dat leidde tot reacties van ongeloof, onbegrip en woe de. „Dit was een heel goede vriend van mij", zegt C. Traas, die bij een totaal vernielde zerk staat en zij n emoties niet meer de baas kan. „Het is treurig, onbegrijpe lijk. Je leest wel eens in de krant over dit soort dingen, maar dan kun je je niet voorstellen dat hier ook zoiets kan gebeuren." Niets wijst erop dat de vernie lingen een gerichte actie zijn ge weest. Er zijn geen beledigende leuzen of symbolen aange bracht, zoals elders in het land wel gebeurde. De graven die het doelwit waren liggen verspreid over een groot deel van de uitge strekte dodenakker. De bescha digingen lijken met een zwaar voorwerp, zoals een hamer of Veel inwoners van 's-Heerenhoek gingen naar de begraafplaats om met eigen ogen de vernielingen te bekijken. foto Willem Mieras een ijzeren staaf, te zijn aange richt. Onder de zerken die volle dig zijn vernield, zijn ook enkele kindergraven. Rust „Ik kan het niet begrijpen", zegt een van de dorpsbewoners, die één keer in de week meehelpt met het onderhoud van de be graafplaats. „Ik ken meer dan tachtig procent van de mensen die hier liggen. In elk geval van naam, want ik doe ook aan ge nealogie." Verbijsterd neemt hij de vernielingen in ogenschouw. „Ze kunnen de doden niet eens met rustlaten." „Iedereen is geschokt", zegt A. Rijk van het kerkbestuur. „Je vraagt je af wat iemand bezielt om zoiets te doen. Dat is voor ons onbegrijpelijk. Het is ge woon te gek om over te praten." Nabestaanden Zes grafstenen moeten volledig worden vernieuwd. Het kerkbe stuur heeft zaterdag zoveel mogelijk de nabestaanden inge licht over de ernstigste vernie lingen. Het bestuur heeft zich direct ook bereid verklaard het herstel en de financiële afwik keling te coördineren. Rijk: „We willen ervoor zorgen dat het op een goede manier gebeurt. De vernielingen hebben plaats gevonden tussen vrijdagavond acht uur en zaterdagochtend negen uur. De politie roept men sen op die menen iets te hebben gezien dat te maken kan hebben met het incident, zich te melden (Advertentie) Rijk kan geen enkel motief be denken voor de vernielingen. „Het is gewoon puur vandalis me geweest." In het verleden zijn er twee keer eerder bescha digingen geweest op de begraaf plaats, maar die vallen in het niet bij die van het afgelopen pinksterweekeinde. Het kerkbestuur, dat namens de kerkgemeenschap aangifte van de vernielingen heeft gedaan bij de politie, schat de schade voor lopig op 75.000 gulden. Maar het benadrukt dat 'de emotione le schade niet in geld is uit te drukken'. door Rolf Bosboom SCHERPENISSE - Twee Belgi sche duikers zijn zondagmiddag bij Scherpenisse om het leven gekomen. Het gaat om mannen van 30 en 31 jaar, afkomstig uit Turnhout en Bernat. Onderzoek heeft uitgewezen dat de twee te snel naar het wa teroppervlak zijn gestegen. Daardoor liepen zij een zogehe ten klaplong op. Dat blijkt uit zowel een onderzoek door een politiearts in samenwerking met de duikarts van de Konink lijke Marine als uit een tech nisch onderzoek van de duikap- paratuur, dat de technische récherche van de Zeeuwse poli tie samen met het Korps Lande lijke Politiediensten heeft uit gevoerd. T raumahelikopter Een duiker meldde zondagmid dag even na drie uur dat duikers in moeilijkheden waren geraakt in de Oosterschelde bij Scher penisse. Collega-duikers hebben de slachtoffers vervol gens met een rubberboot aan land gebracht bij de Goris- hoeksedijk. De traumahelikop ter en ambulancedienst kwa men ter plaatse. Reanimatie mocht echter niet meer baten. De slachtoffers maakten deel uit van een groep die naar Zee land was gekomen om te duiken De twee waren volgens de poli tie ervaren duikers. Zij waren in het bezit van drie van de vier mogelijke sterren die het duik- niveau aangeven en waren be voegd les te geven. De duo is gezamenlijk te water gegaan. De mannen waren met elkaar verbonden via een zoge heten leeflijn. Waarom de dui kers zo snel omhoog zijn ge gaan, valt volgens de politie niet meer te achterhalen. Op het mo ment dat het gebeurde, waren er geen andere duikers in de buurt. „We hebben dus geen ooggetui gen", aldus politiewoordvoer ster M. van de Vreugde. Met het vaststellen van de doodsoor zaak is voor de politie de zaak afgerond. door Rolf Bosboom 's-HEERENHOEK - Op de begraafplaats in 's-Heerenhoek zijn in de nacht van vrijdag op Waar haal je de energie vandaan? 1 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1