Revisie Plein laat op zich wachten dlVen Pennen geblazen op de laatste dag COA vraagt Hulst lijst mogelijke azc-locaties VVD Oostburg vindt verkeersbeleidsplan overbodige uitgave Steltkluut kiest aanval als beste verdediging VOLVO Gemeente breekt belofte; werkzaamheden lopen niet in elkaar over Programma 'Oekse Examens enger dan de tandarts Lekker werken bij pa in de zaak antwoorden door Conny van Gremberghe HOEK - De 'Oekse feesten krij gen dit jaar een wat breder ka rakter dan voorgaande jaren. Was het dorpsfeest voorheen beperkt tot een rommelmarkt en drie dagen kermis; het comité dat afgelopen najaar de organi satie van het festijn overnam van de plaatselijke midden stand heeft de 'Oekse feesten omgebouwd tot een volledig driedaags programma. Het dorpsfeest begint donder dag 7 juni om 14.00 uur met een bingo in de feesttent en een op treden van de zingende timmer man, Piet van Puyvelde uit Sluiskil. Op datzelfde tijdstip wordt in het buurthuis een ten toonstelling over de laatste vierhonderd jaar van Hoek ge opend. De expositie is ingericht door de Hoekse heemkundige J. Platteeuw. De expositie is drie dagen lang te bezichtigen. Don derdag begint de kermis en zijn er in de feesttent in het dorp op tredens voorzien van The All Styles en Desolation. Vrijdag 8 juni wordt het dorps feest om 16.00 uur officieel ge opend met een optreden van de plaatselijke toneelvereniging en een ballonnenwedstrijd voor de jeugd. Het dorp staat die dag verder in het teken van de bra derie (op de Markt en in de om liggende straten). Om 18.30 uur treedt een linedance-club op onder leiding van DiederikBen- jaminz op het openluchtpodium op de markt. Een half uurtje la ter begint de zeskamp. In de feesttent treedt in de avonduren de band El Parador op. Liefhebbers van prullaria kun nen zaterdag 9 juni aan hun trekken komen op de rommel markt in het centrum van Hoek. Ook aan de kinderen is gedacht. Zo staat er op de markt een groot springkussen, treedt Frans de Schepper op en kun nen kinderen zich in de kraam van de CliniClowns laten schminken. De zeskamp krijgt zaterdag een vervolg en verder zijn er optredens voorzien van de coverband Pricity, de Heine- kenband, de Hoekse muziekver eniging ENZK en de dweilband De Karrestuukers. Tussen de optredens door zorgt drive-in Twilight voor de muzikale om lijsting. HULST - Het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) wil van Hulst een lijst met panden die geschikt zijn voor de vesti ging van een asielzoekerscen trum. Omdat de raad eerder het voormalig waterschapskantoor aan de Hogeweg als mogelijk heid afwees, benadert het COA Hulst opnieuw. Volgens loco-burgemeester B. Picavet had het COA al eerder om een lijst met geschikte loca ties gevraagd, maar eenmaal klaar werd deze afgewezen. Als geschikte panden komen onder andere de oude leeg staande vleugels van het Rey- naertcollege aan de Tivoliweg en de leegstaande school achter de muziekschool in aanmer king. Het aantal gehuisveste asielzoekers wordt gekoppeld aan de bestaansduur van het centrum: hoe meer asielzoekers, hoe korter het centrum in Hulst blijft. Zevenhonderd asielzoe kers staat gelijk aan drie jaar, vijfhonderd aan vijf jaar en driehonderd aan twintig jaar. (Advertentie) U rijdt VOLVO Wij doen de rest. C4ICAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen z 17 zaterdag 2 juni 2001 door Barend Pelgrim ZAAMSLAG - Het college van B en W van Terneuzen komt zijn belofte van een vervroegde her inrichting van het Plein in Zaainslag niet na. Het gemeen tebestuur ging er in het aange paste Beleidsplan 2001-2005 van uit dat de opknap van de dorpskern direct zou volgen op het voltooien van de rondweg, maar inmiddels is duidelijk dat dit niet haalbaar is. De gemeente heeft in de begro ting 2,5 miljoen vrijgemaakt voor het verbeteren en verfraai en van de wegen en het plein in het dorp. De rondweg Zaamslag wordt zeer waarschijnlijk al voor het eind van dit jaar opge leverd en dat is zes maanden vroeger dan in de planvorming berekend was. De klus nadert met rasse schreden zijn einde, en daarom dringt zich de vraag op of het vervolgproject - de herin richting van de infrastructuur op en rond het dorpsplein van Zaamslag - daarmee ook ver vroegd kan worden. De Terneuzense CDA-fractie drong afgelopen week bij het college al aan op deze versnelde aanpak van het dorpsplein in Zaamslag. Volgens fractielid C. de Mol-Marcusse zou een spoe dige ingebruikname van de rondweg mede gewenst zijn met het oog op de aanstaande bie tencampagne in de winter van 2001-2002. De inwoners van Zaamslag zouden daarmee ver lost zijn van de jaarlijks terug kerende overlast in hun dorp van ellenlange, traag rijdende rijen voertuigen als gevolg van het intensieve landbouwver- keer. Voorbereiding Wethouder Van der Hoofd stelt echter dat de rondweg mis schien wel vroeger af zal zijn dan beoogd, maar zegt tevens dat Zaamslag niet eerder op de schop gaat dan 2002. Er kan vol- door Lilian Dominicus OOSTBURG - De WD-fractie van Oostburg vindt de uitgave van 220.000 gulden voor het op stellen van een verkeersbeleids plan voor West-Zeeuws-Vlaan- deren onverantwoord. Volgens fractievoorzitter J. Provoost is een ander onderzoek niet nodig, omdat de cijfers 'genoegzaam bekend mogen zijn'. „Ik onderstreep het nog maar eens: het gaat wel om 220.000 gulden", sprak Provoost giste ren in de commissie financiën. „U gaat ervan uit dat er een par- keerproblematiek bestaat, maar die is er helemaal niet. Het gaat hoogstens om drie of vier zondagen per jaar. De volgende ochtend is het echt altijd weer opgelost. U wilt parkeergelden invoeren om de schatkist te spekken." „Verder heeft u het over een mobiliteitsplan. Maar ik wil u even in herinnering brengen dat Duurzaam Veilig en het project rijksweg N61 ook nog lopen." Volgens wethouder L. Wille van verkeer zijn inderdaad al ver schillende gegevens over ver keersstromen in West-Zeeuws- Vlaanderen bekend. „We zullen daar ook gebruik van maken, maar ze zijn niet voldoende. Het parkeerbeleid dat Sluis-Aar- denburg volgt, dient als uit gangspunt voor het startdocu ment. Die opzet nemen we over, maar dat betekent niet wij het op dezelfde wijze gaan doen. Het gaat hier bovendien om een totaalbeleidsplan voor onze ge meente en dan is het niet geheel onbelangrijk om vast te stellen hoe de mensen dit gebied in kunnen rijden." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Oost- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging De Stelt kluut gaat de komende jaren een actiever beleid voeren. De ver eniging kiest voor de aanval. Ze wil in de toekomst zelf voorstel len doen voor de ontwikkeling van nieuwe natuurgebieden en niet afwachten tot overheden met plannen komen. De vereniging wil ook de com municatie met de achterban versterken via een eigen websi te. Het bestuur zal de komende tijd de leden stimuleren om meer natuuronderzoek te doen en actief te zijn op het gebied van landschapsbeheer. Door ac tiever op te treden hoopt de ver eniging ook meer kennis in huis te halen. De laatste jaren wordt de Steltkluut steeds vaker ge confronteerd met het feit dat er specialistische kennis nodig is om betrokken te blijven bij bij voorbeeld planologische za ken.Daarnaast hoopt de vereni ging leden zover te krijgen dat zij zich vakerkandidaat stellen voor zetels in waterschapsbe sturen en gemeenteraden. De voorbije jaren werd de ver eniging regelmatig gevraagd kleine landschapselementen of natuurgebiedjes in beheer of ei gendom te nemen. De vereni ging doet dat alleen als er geen andere gegadigden zijn. Het Steltkluutbestuur zal wel trachten om het beheer van deze kleine natuurgebieden terecht te laten komen bij andere na tuurbeheerders. De Steltkluut zal, zo wordt ge steld in het beleidsplan voor de periode 2001-2006, bijzondere aandacht besteden aan een aan tal natuurgebieden in de regio. Het gaat dan om de Putting, De Braakman, Het Groot Eiland en het Land van Saeftinghe. De vereniging houdt de ontwikke lingen in de Kanaalzone (Koegorspolder) nauwlettend in de gaten. gens Van der Hoofd geen sprake zijn van een versnelde uitvoe ring, omdat de ambtelijke voor bereidingen voor het karwei nog •lang niet afgerond zijn. De toe zegging door het college van een naadloze aansluiting van de herinrichting van het Plein kan dan ook niet nagekomen wor den. Van der Hoofd vindt het verstandiger om met een totaal plan op de proppen te komen voor de integrale heraanleg van de infrastructuur in Zaamslag, dan direct aan de slag te gaan. De PvdA-fractie vindt dat de opknap bovendien ook aanlei ding moet zijn voor de gemeente om iets te doen aan de entree van het dorp. Fractievoorzitter J. Dubbeldam verwijst met name naar het terrein van autobedrijf Verschelling aan de oostelijke invalsweg. Dat perceel ligt er bijzonder onverzorgd bij. Het college onderschrijft dit en zal bekijken of er handhavend op getreden kan worden. Als de werkzaamheden aan de rondweg rond Zaamslag klaar zijn, wordt niet direct begonnen aan de herinrichting van het Plein. Er is nog voorwerk te doen. foto Charles Strijd Jammer datpony-dressuur zo'n po pulaire sport is. Anders had Mu riel Lawerman er een vlammend opstel over kunnen schrijven. De 17- jarige mavoscholier uit Middelburg won er tientallen bekers mee. Een mooi onderwerp dus voor de schrijf- vaardigheidstest, ware het niet dat om een verhaal werd gevraagd over een 'minder voor de hand liggende sport'. Dus viel de keus gisteren op de laatste dag van de examens op een heel andere opdrach t: schrijven over een familielid die zich net even an ders gedraagt dan de rest. Muriël verzon een oom die probeerde te overleven in de vrije natuur. Een echt zwart schaap dus. Zo kwam ze toch nog bij het dierenleven terecht. Een juiste keus, want de fantasie gaf haar vleugels. Tiointig minuten voor tijd was ze al met het klusje klaar. Eind goed, al goed. Want Muriël draait er niet omheen: examen doen, viel haar bar tegen. Ze begon er twee weken geleden aan met een gemid delde van ruim boven de acht, en vreest nu zowat al haar cijfers fors naar beneden te hebben gehaald. Ze zoekt de oorzaak bij zichzelf: „Ik heb me gewoon te zenuwachtig ge maakt." En dat terwijl ze beslist niet bang is aangelegd. Zelfs de tandarts boezemt haar geen vrees in. „Examen doen is enger." In ieder geval is Mu- Wat hij gaat doen zodra de vakdi ploma's binnen zijnRobin Sjerp uit Hulst hoeft er geen seconde over na te denken. De 15-jarige vbo- leerling van het Reynaert College gaat werken bij zijn vader in de zaak. Eenmaal elektrotechnisch ingenieur kan hij 't bedrijf zo overnemen. Maar zo ver is het nog niet. Robin doet volgend jaar zelfs eerst nog even het vbo examen over. Niet dat hij het dit jaar verpest heeft. Verre van dat. Hij wil alleen nog een stapje hoger: van c- naar d-niveau. Kan hij daarna 7iaar de privéschool voor de elektro- nicabranche in Hilversum. Voor de praktische kanten van het vak heeft Robin de school niet nodig. Want hij loopt al een tijdje mee in de zaak. Die bouwt hoge frequentie elektronica in transportvoertuigen als boten en trucks: radio-appara- tuur als mobilofoons, gsm's en mari- foons. Het is nu al Robins grootste hobby. Even naar een Franse haven voor een reparatie op een sleep- of baggerboot - hij heeft het allemaal al meegemaakt. De examens op c-niveau verliepen voorspoedig. Robin had het moeilij ker verwacht. Vooral wiskunde was een makkie. En natuurlijk vaktheo rie van elektrotechniek. Daar haalde hij op school al een dikke acht voor. Robin Sjerp Met de talen, Nederlands en Engels, ging het wat stroever. Maar het laat ste stukje Nederlands gisteren viel weer erg mee. Robin maakte geen op stel, maar koos voor functioneel schrijven: solliciteren bij een super markt, vanuit het ziekenhuis naar je klasgenoten schrijven, adverteren met kaartjes voor een popconcert - het kwam allemaal vlotjes uit de pen. Vooral die brief naar z'n klas ging hem goed af. Hoefje tenminste niet zo officieel te doen. Kan je verzinnen watje wil." /vbo examens stond schrijfvaardig heid op het programma. Patrieck Wattel uit Oostkapelle had het snel bekeken. De mavo-leerling van de Nehalennia-school koos voor de op dracht een artikel te maken voor de schoolkrant. Het moest betrekking hebben op sport, maar dan niet op iets alledaags als voetbal of tennis. Het moest over iets bijzonders gaan. Patrieck Wattel is ringrijder. En als dat geen aparte sport is. Komt vrijwel alleen in z'n omgeving voor. „Zeeuw- ser kan bijna niet." Dus beschreef hij in minimaal vijfhonderd woorden wat er allemaal wel niet bij dat stukje levende folklore komt kijken. „Al leen al de spanning als je op je paard zit, en dan door die ring moet ste ken." En denk niet dat zoiets gemak kelijk is. „Zonder goede handcoördi natie kan je het wel vergeten." Als mavo-kandidaat op d-niveau had Patrieck ook kunnen kiezen voor 'functioneel schrijven'. Dan was hij in een asielzoekerscentrum verzeild geraakt, en had hij brieven, een vra genlijst en een folder moeten samen stellen. Maar verhalen schrijven gaat hem heel wat beter af. Thuis werkt hij zelfs al aan een boek over de marine. „Dus zo'n opstelletje... dat moet dan zeker kunnen." Daarmee was Pa trieck er gisteren overigens nog niet. Ook scheikunde stond nog op z'n pro gramma. Op die klus kijkt hij heel wat minder tevreden terug.Patrieck gleed er mee af naar het randje van een voldoende. Mocht hij ermee in het rood komen, dan overweegt hij dat vak over te doen. Dat kan op woensdag 20 juni. Wie met z'n pun- tenlijst niet tevreden is, kan dan in één vak herexamen doen. H www.pzc.nl VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D, 14C, 16B. 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C, 45B, 47C, 48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29B, 30B, 32C, 35E, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D, 14C, 16B, 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C, 45B, 47C.48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29 B, 30B, 32C, 35Fi, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B Muriël Lawerman riël er nu aan gewend. Dat komt goed van pas, want ze wil ook nog het havo-, en daarna het vwo-diploma halen. Kan ze rechten gaan studeren. Want ze wil per se de advocatuur in. Tijd voor school heeft ze straks in overvloed. Want de pony gaat aan de kant. Muriël vertelt het wat sipjes. Maar ze is nu eenmaal te oud om er mee door te gaan. Dan kan je wel overstappen op een paard. Maar ze weet inmiddels wat het is elke dag zo'n dier te moeten verzorgen. Ze wil nu even vrijheid. Patrieck Wattel schreef voor zijn mavo-examen een opstel over de ringrijderij. foto Ruben Oreel door Henk Postma De examens zitten er weer op. Of er veel gespiekt is? Dat zullen we nooit weten. Er hangen nog geen vi deocamera's in de examenzaal. Dus zijn er ook geen bandjes die nog eens kunnen worden teruggedraaid, maar wat niet is kan nog komen. Bij uitgaansbuurten, benzinesta tions en zelfs al op sommige school pleinen in Zeeland zijn ze al niet meer weg te denken: de spionnen' die alles wat beweegt op beeldband vastleg gen. Vwo'ers die er zin in hadden, konden er vrijdag hun mening over kwijt tijdens de laatste examenklus: het opstel Nederlands. Veilig, al die camera's. Mooi al dat DNA-onderzoek bij verdachte per sonen. Leuk dat kinderen van sper madonoren er straks recht op hebben de naam van hun biologische vader te leren kennen. Maar waar blijft met dat alles ons recht op privacy? Het was één van de tien onderwerpen waarvoor de vwo'ers oude stijl kon den kiezen. En dat deden ze dan ook. Op het Zwin College in Oostburg was de privacy-kwestie veruit favoriet. Een op de drie leerlingen greep de kans er een betoog over op papier te zetten met beide handen aan. Erica ten Hove uit het Belgische Sint Margriete overwoog ook er haar pen op stuk te schrijven. Maar bij nader inzien zaten daar wat haar betreft te veel haken en ogen aan. Want wat moet je er nou van zeggen. „Aan de ene kant is het wel goed, al die veilig heid. Maar aan de andere kant? Je voelt je gewoonweg niet meer op je gemak." Dus koos ze voor het op één na populairste onderwerp: spijt be tuigen. Op tv zie je steeds vaker men sen excuses maken: politici, de paus, zelfs Jan met de Pet gaat voor de ca mera's te biecht. Moeten de VS de in dianen nu ook excuses aanbieden? Moet Nederland spijt betuigen aan de voormalige koloniën? Jazeker wel, oordeelde Erica. En ze beargumen teerde dat in een vurig betoog. Nee, de vwo'ers konden niet zeggen dat het examen mank ging aan stof tot schrijven. Zo was er in de Oostburgse school ook nog aardig wat belang stelling voor de opdracht een be schouwing neer te pennen over de opmerkelijke interesse die meiden tegenwoordig aan de dag leggen voor het vak psychologie. Ruim driekwart van psychologiestudenten in Neder land is van het vrouwelijke geslacht. Ra. ra, hoe komt dat? De vwo'ers mochten proberen daar verklaringen voor op papier te krijgen. Ook op de laatste dag van de mavo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 87