Bruine rat rukt snel op PZC Zeeland heeft eerste digitale röntgenbus in strijd tegen tbc Rookvrije scholieren Kleine ondernemer heeft 's zomers geen tijd voor pri véle ven Glastuinbouwers zijn nog welkom Het botert Betere bestrijding en voorlichting moeten plaag voorkomen Visserijsector niet Open dag in twee bunkers Brommer rijdt door na ongeval 1e PINKSTERDAG speelt de BULLDOZER BAND Klas la van Groot Stelle kreeg gisteren een cheque van vijfhonderd gulden. door Rolf Bosboom GOES - Ze zouden het een mooie opsteker kunnen noe men. als dat woord niet zo on gelukkig gekozen was. De leer lingen van klas la van Groot Stelle in Goes, onderdeel van de seholengroep Pontes, zijn in elk geval dik tevreden met het winnen van de klassikale niet- rokenwedstrijd Operatie Te- gengif. In totaal 1832 eerste en tweede klassen uit het voortgezet on derwijs in het hele land deden mee aan de wedstrijd, een Eu ropees project dat in Neder land wordt gecoördineerd door de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) en het Trimbos-instituut. De leerlin gen spraken met elkaar af dat ze een half jaar lang niet zou den roken. Bovendien moesten ze een originele foto van de klas insturen, die te maken heeft met het niet-roken. Per klas moest ten minste ne gentig procent van de leerlin gen zich aan de afspraak hou den. In Zeeland lukte dat slechts twaalf klassen. Daar van bleek klas la van Groot Stelle de aardigste foto te heb ben ingestuurd. De groep liet zich portretteren voor een ta bakszaak, met het onder schrift 'Deze winkel lopen wij voorbij'. M. Engelsman van de GGD Zeeland, betrokken bij Opera tie Tegengif, kwam de prijs gis teren uitreiken. Die bestond uit een cheque van vijfhonderd gulden. Ook gaf zij de leerlin gen een informatiepakket. De ingestuurde foto van Groot Stelle noemde zij 'duidelijk en origineel'. Weinig moeite De leerlingen zeiden niet veel moeite te hebben gehad zich aan de afspraak te houden. Be halve dat het een kleine groep foto Willem Mieras is, negen leerlingen, rookten zij toch al niet. Bovendien zijn ze allemaal sportief, en daarbij past roken niet. „Het was ei genlijk niet zo'n moeilijke op gave", vond ook hun mentor, A. Oonk. „Als je afspreekt dat je elkaar controleert, dan gaat het vanzelf. Pas als één of twee leerlingen toch gaan roken, wordt het een gevecht. Dan is het moeilijk oni nog te zeggen: jij mag niet roken, want dat hadden we afgesproken." zaterdag 2 juni 2001 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ln de negen we ken van het hoogseizoen wordt roofbouw gepleegd op het pri- véleven van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf op Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit de eerste fase van het landelijk project Dagindeling. Doel van het onderzoek is te ko men tot een betere tijdsverde- ling tussen werk en privé. Rijk en provincie stelden vier ton beschikbaar om voor het eind van dit jaar landelijk toe pasbare oplossingen op tafel te krijgen. Inmiddels is echter al duidelijk dat een ondernemer op het platteland met heel ande re problemen te maken heeft dan zijn collega in de randstad. Voor een dagje winkelen moet veelal gereisd worden en voor zieningen als kinderopvang zijn vaak slecht geregeld. Wil het project Dagindeling kans van slagen hebben, dan moet reke ning worden gehouden met de specifieke kenmerken van het ondernemen op Schouwen- Duiveland. Die conclusie wordt getrokken uit de enquête die de afgelopen maanden onder honderd onder nemers in de regio werd gehou den en uit 25 interviews met mkb-ondernemers in deze ge meente. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het MKB in sa menwerking met de Federatie van Ondernemerscentrales op Schouwen-Duiveland (FOS) en de Nederlandse Orde van Ac countants- en Administratie- consulenten (NOvAA). Schepje bovenop Voor veel ondernemers geldt dat het vooral vanaf de start van een bedrijf keihard werken is. Pas na een jaar of vijf komt er iets meer tijd voor het privéleven. Ondernemers met personeel ko men soms behoorlijk in de pro blemen bij de verdeling van werk en privé als een medewer ker ziek wordt. Ook op Schou wen-Duiveland wordt de krap te op de arbeidsmarkt aan den lijve ondervonden. Gaten in het personeelsbestand worden vaak door de eigenaar zelf opge vuld door wat harder te werken en er samen met de overige me dewerkers een schepje bovenop te doen. In sommige gevallen echter moeten opdrachten wor den afgeslagen. Volgens de ondervraagde on dernemers zijn gebrekkige kin deropvang, slechte openbaar- vervoersverbindingen en on aantrekkelijke fiscale regelin gen er oorzaak van dat veel mensen afzien van betaalde ar beid. Derhalve blijft het moei lijk om aan voldoende personeel te komen. Oplossingen als kin deropvang en arbeidspools zou den mogelijk zijn als onderne mers gaan samenwerken. Oplossingen Voorzitter D. Meulblok van de FOS is tevreden over de respons van circa dertig procent op de enquête en over de medewer king bij de interviews. Hij heeft er vertrouwen in dat er voor het einde van dit jaar oplossingen op tafel liggen ter verbetering van de tijdsindeling tussen be drijf en werk. Dat moeten dan wel maatregelen zijn die speci fiek voor de problemen op Schouwen-Duiveland gelden, maar die met enige varianten ook landelijk toepasbaar zijn. Volgens Meulblok gaat het vooral om voorzieningen die in spelen op concrete behoeften. Als voorbeelden noemt hij kin deropvang vroeg in de morgen, zodat ouders die ontbijt in de horeca moeten verzorgen er een beroep op kunnen doen, of een aangepaste vervoersregeling voor werknemers in de horeca. Daarover wordt binnenkort overlegd met Connexxion. (Advertentie) MIDDELBURG - „Als me vrouw Polderman knikt, is het zo." Dus ja, de relatie tussen commissaris van de koningin Van Gelder en het provinciebe stuur is verbeterd, beaamde de commissaris. Dat was de afgelopen jaren wel anders. Vooral Polderman, Sta tenlid voor de WD, stoorde zich geruime tijd aan het optreden van Van Gelder. „Hij heeft wel eens wat anders te doen, zal ik maar zeggen. En als hij er wel is, houdt hij zich vaak ergens an ders mee bezig", sneerde ze een jaar geleden. Of de relatie met de Staten nu beter is, vroeg M. de Koster van de PvdA gisteren in de commis sie algemeen bestuur aan Van Gelder, wiens jaarverslag aan de orde kwam. „Dat hoor ik graag van u", reageerde de com missaris, maar daar kwam hij niet mee weg. „Ik stel nu de vra gen", wees De Koster hem te recht. „Nou, het loopt prima, heb ik het idee", probeerde Van Gelder voorzichtig. Een schuine blik richting Polderman leverde de bevestiging. Zij knikte instem mend, zag Van Gelder tot zijn tevredenheid. Annie Schmidt En hoe is de relatie van Van Gel der met de Zeeuwen, wilde GroenLinkser F. van Kollem vervolgens weten. „Ik moet bij u altijd denken aan uw credo Zeeuw onder de Zeeuwen. Bent u dat?" Daar doet zich een gek feno meen voor, merkte Van Gelder op. „Je bent blijkbaar alleen een Zeeuw als je hier geboren bent. Al loop je hier 25 jaar rond, dan nog ben je geen echte Zeeuw. Terwijl Annie M. G. Schmidt hier wel geboren is, maar als haar belangrijkste daad be schouwde uit de provincie te zijn weggegaan. En zij wordt gekozen tot Zeeuw van de Eeuw." Met zijn bekendheid is het niet zo slecht gesteld, voegde Van Gelder daaraan toe. Een enquê te van een paar jaar geleden had uitgewezen dat bijna niemand hem kende. „Maar als ik op straat loop, roepen mensen nog steeds: Wij kennen u wel hoor." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Vereniging van Zeeuw se gemeenten komt met een conceptvoor stel voor een betere bestrijding van de bruine rat. Door slechte afspraken tus sen de verschillende instanties krijgt de rattenpopulatie de kans sterk te groeien. Om die tendens te keren, streeft de VZG een uniforme aanpak na. Daar hoort ook duidelijke voorlichting over de bestrij dingsmogelijkheden en een centraal meldpunt bij, aldus adjunct-secretaris L. Klaasse. De bruine rat is al enkele jaren bezig met een snelle opmars in Zeeland. Met name in het buitengebied wordt het beest in toenemende mate gesignaleerd. Vorig jaar kwamen er onder meer meldingen van campings in de Schouwse Westhoek. Ook is er sprake van haarden in de omge ving van veehouderijen, fabriekscom plexen en graansilo's. Medewerkers van het waterschap vinden steeds vaker bruine ratten in vallen die bedoeld zijn voor de dijkondermijnende muskusrat. Op jaarbasis zijn dat er zo'n vijftienhonderd, aldus afdelingshoofd bes.trijding M. Geuze van Zeeuwse Ei landen. „Dan praat je puur over bijvang sten. Ik durf er om te wedden dat je zeker op het drievoudige uitkomt, wanneer de bruine rat doelbewust en gebiedsgericht zou worden bestreden." Op initiatief van de VZG en het water schap is recent op ambtelijk niveau over leg gevoerd over de problematiek. Geuze: „Daaruit blijkt heel duidelijk hoe ver schillend met de bestrijding in het bui tengebied wordt omgegaan. Dat varieert van helemaal niks tot het actief aanpak ken van iedere melding." Het overleg was voor de VZG aanleiding een duidelijke richtlijn op te stellen voor een intensievere bestrijding. Volgende week krijgen alle gemeenten een con cept-voorstel toegestuurd, aldus ad junct-secretaris Klaasse. Daarin wordt aangedrongen op een gelijkluidende aanpak, optimalisering van de voorlich ting en het inrichten van een centraal meldpunt. Klaasse denkt in dat geval aan aansluiting bij het meldpunt voor mus kusratten van het waterschap. „We gelo ven nog niet echt dat er sprake is van een plaag, maar feit is wel dat er nu snel iets in de preventieve sfeer moet worden ge daan om te zorgen dat het ook niet zo ver komt. Volgend jaar moet dat beleid er in feite staan. Er wordt nu al lang genoeg gedraald rond dit onderwerp." Wettelijke plicht Het bestrijden van de bruine rat is in ver band met de volksgezondheid een wette lijke plicht van de gemeente. Die plicht beperkt zich evenwel tot de bebouwde kom en bebouwingconcentraties in het buitengebied. In dat laatste geval geldt de erfafschei- ding bij veel gemeenten, zoals onder meer in Schouwen-Duiveland, als de grens om in actie te komen voor de gratis verdelging. Dat kost de gemeente per jaar ruim honderdduizend gulden. Bui ten de erfgrens wordt de bestrijding tot de verantwoordelijkheid gerekend van de eigenaar of beheerder van het betref fende gebied. Daar wringt ook de schoen met het waterschap. „We zijn allemaal van goede wil, maar wie gaat een intensievere bestrijding be talen? Dat is nog steeds het probleem", aldus W. Scheele van de gemeentelijke reinigingsdienst. De bestrijding is er vol gens hem niet eenvoudiger op geworden sinds door allerlei milieu-eisen bepaalde middelen niet meer mogen worden ge bruikt en spuiten langs de waterkanten taboe is. Dat speelde vorig jaar ook de Westen- schouwse campinghouder en regiovoor zitter van de Recron A. Hanse parten. Zijn camping werd geplaagd door rat- tenfamilies. Inmiddels is het groen in de berm- en slootkanten drastisch terugge snoeid en hebben ook de vier vallen hun uitwerking gehad. De Recron-leden is geadviseerd voor het hoogseizoen pre ventieve maatregelen te nemen. „Het is een kwestie van normaal beheer. Als we dat met z'n allen doen, komt het best goed." door Harmen van der Werf YERSEKE - De visserijsector neemt niet deel aan de stichting De Levende Schelde, die zich met name richt tegen ontpolde- ring langs de Westerschelde. Voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse visserijvereniging Zevibel zal dan ook alleen op persoonlijke titel tot het stich tingsbestuur toetreden. Als hij dat al doet, want hij beraadt zich nog. Zevibel kan de doelstellingen van de stichting De Levende Schelde niet onderschrijven, al dus secretaris H. van Geesber- gen. De visserijorganisatie is namelijk niet principieel tegen een verbreding van de rivier, of tewel ontpoldering. Van Geesbergen formuleert het voorzichtig. „Zevibel zal niet voor ontpoldering pleiten. De visserij speelt in de Wester schelde maar een kleine rol. En het ligt gevoelig, vooral in land- bouwkringen. Aan een scherpe discussie met de landbouw heb ben wij geen enkele behoefte." De visserijorganisatie wacht liever de maatschappelijke dis cussie af over ontpoldering en een verdere vei'dieping van de Westerschelde. Zevibel is wél gekant tegen nog meer baggeren in de Westerschelde, vanwege de gevolgen voor de visstand. „De kraamkamerfunctie van de Westerschelde voor de zuidelij ke Noordzee komt dan in ge vaar." Waddenzee En mocht er politiek-maat- schappelijk voor ontpoldering worden gekozen, dan 'zijn wij altijd geïnteresseerd in mede gebruik', verklaart Van Gees bergen. „In die nieuwe gebieden kunnen misschien kweekmoge- lijkheden voor mosselen en/of oesters komen. Dat zou mooi zijn. Wij zijn momenteel erg af hankelijk van de Waddenzee." Zevibel huldigt deze opvatting al geruime tijd, volgens Van Geesbergen. Het verraste hem dan ook dat bij de bekendma king van de stichting door CD A- Eerste Kamerlid H. Eversdijk, half mei, Zevibel-voorzitter Van Liere als visserij vertegen woordiger voor het bestuur van stichting De Levende Schelde werd genoemd. Van Geesbergen: „Wij hebben Van Liere daarop aangespro ken. De consequentie is dat hij alleen op persoonlijke titel aan dat bestuur mag meedoen." Van Liere laat weten niet als Zevibel-voorzitter te zijn ge vraagd voor stichting De Le vende Schelde, maar als burge meester van Sluis-Aardenburg. „Omdat ik als burgemeester betrokken ben bij het bestuur lijk overleg over de Wester schelde." Binnenkort vertrekt Van Liere als burgemeester van Sluis- Aardenburg. Hij wordt waarne mend burgemeester op Noord- Beveland. Hij zegt het Wester- schelde-overleg vaarwel. Dat is voor hem een reden om zich te beraden op een bestuursfunctie binnen De Levende Schelde. Een inhoudelijke reactie geeft hij niet, omdat de ideeën van de stichting volgens hem nog gro tendeels ontwikkeld moeten worden. Zevibel-secretaris Van Gees bergen tilt er niet zo zwaar aan. Hij weet als geen ander hoe het is om met meerdere petten op te lopen. „Ik ben lid van Provinci ale Staten voor de WD en het is bekend dat de WD over ontpol dering een stringent standpunt inneemt, alleen voor de veilig heid. Zulke dingen krijg je snel in een kleine provincie als Zee land." pagina 23: Vrienden van dit Land roeren zich MIDDELBURG - Op Tweede Pinksterdag stelt stichting Bun- kerbehoud uit Middelburg twee bunkers open. De verdedigings werken zijn tussen 11.00 en 17.00 uur te bezichtigen. De Hollandse Gietstalen Koe pelkazemat werd in 1939 ge bouwd voor de verdediging van de Vlissingse havens. De bunker ligt aan het eind van de Oostelij ke bermweg.De anti-tank kaze mat in de Trekdijk nabij het ou de Fort Rammekens werd in 1944 gebouwd. VLISSINGEN - Een Middel burgse vrouw met een nog onbe kende leeftijd is donderdag avond gewond geraakt toen ze fietsend op de Nieuwe Vlis- singseweg werd aangereden door een bromfietser. De vrouw werd met een hoofd wond overgebracht naar het ziekenhuis. De bromfietser is doorgereden in de richting van Middelburg. De vrouw reed omstreeks 22.00 urn- in de richting van Middel burg. Achter haar kwamen twee bromfietsers met hoge snelheid aangereden. Op het moment dat de vrouw linksaf wilde slaan om de Abeelseweg in te rijden, werd ze door de achterste bromfiets aangereden. Beide bromfietsers gingen er vandoor. De politie is op zoek naar oogge tuigen. door Jeffrey Kutterink GOES - De GGD-Zeeland heeft gisteren de eerste Nederlandse digitale röntgenbus in gebruik genomen, voor de bestrijding van tuberculose. Grootste ver andering is dat er voortaan digi tale longfoto's worden geno men. Die kunnen zo nodig direct via internet ter boordeling wor den voorgelegd aan één van de 35 tbc-artsen in Nederland. De oude mobiele röntgenunit, zoals de GGD hem noemt, was versleten, zegt GGD-directeur V. Slenter. „De bus rijdt door heel Zeeland, van Tholen tot Hulst. Daardoor slijt de appara tuur sneller dan normaal." De nieuwe röntgenbus is tech nisch weliswaar totaal anders dan de oude bus, maar het prin cipe is vergelijkbaar. „De rönt genfoto's worden nu digitaal gemaakt.Het versturen per in ternet scheelt veel reiskosten. Zo kunnen de artsen veel effec tiever eikaars foto's bekijken." De digitale foto's worden opge slagen op cd-roms en op een gro te computer. „Zo kunnen foto's makkelijk worden terugge zocht. De kans dat een foto zoek raakt, is ook een stuk kleiner. Verder hoeven geen chemicaliën meer te worden gebruikt om fo to's te ontwikkelen." Aan al die voordelen hangt wel een prijskaartje, zegt Slenter. De digitale foto's kunnen via internet aan specialisten worden voorgelegd. „Deze bus kost 1,5 miljoen gul den, een half miljoen meer dan de oude bus." Ook al heeft de GGD de oude mobiele röntgenunit afgeschre ven, helemaal afdanken doet de organisatie het voertuig niet. „De techniek is weliswaar ver ouderd, maar het is zonde om de wagen zomaar af te breken", zegt Slenter. GGD-Zeeland wil de bus daarom schenken aan de Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding foto Willem Mieras der Tuberculose (KNCV). „De KNCV onderhandelt met een Oosteuropees land. We schen ken de bus pas als de onderhan delingen rond zijn, want de röntgenapparatuur valt onder de kernenergiewet." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het plan voor een grootschalig glastuinbouw- complex in de Quarlespolder bij Nieuwdorp mag dan afgescho ten zijn, individuele bedrijven kunnen zich wel her en der in Zeeland vestigen (tot een maxi mum oppervlak van twee hecta re). Bovendien is er bij Rilland nog tachtig hectare voor glas tuinbouw beschikbaar en in de gemeente Kapelle nog zeventig hectare. Ook de gemeente Bor- Sele kan op grond van de huidige afspraken maximaal honderd hectare claimen. Gedeputeerde G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) (Advertentie) deelde dit gisteren mee in de Statencommissie ruimte, milieu en water. Hij tekende er bij aan dat individuele vestiging van bedrijven niet in alle gemeenten is toegestaan. Ook wist Van Zwieten niet of de gemeente Borsele gebruik maakt van de mogelijkheid om op kleinere schaal glastuinbouw te bevor deren. „Misschien wil Borsele het woord glastuinbouw wel hele maal niet meer horen. Als ze die honderd hectare willen, dan is er wel de verplichting van een milieu-effect rapportage en zijn er nog ongelooflijk veel afwe gingen nodig. Ik heb geen idee hoe het afloopt", betoogde Van Zwieten. Hij was duidelij k inge nomen met het onderzoek naar een kleinschalig glastuinbouw- complex (tachtig tot honderd hectare) op cle Axelse Vlakte. „Daar ligt een buitengewoon grote kans om significante mi lieuvoordelen te halen, er is on der meer genoeg restwarmte van Hydro Agri beschikbaar." Voorwaarde is volgens de gede puteerde dat er wel een markt voor moet zijn. Naast de vastge legde hectares voor Reimers- waal, Kapelle en Borsele kan het betekenen dat een vierde glastuinbouwlocatie mogelijk moet worden gemaakt. Van Zwieten onderstreepte dat ook in de Kanaalzone voor een pro ject strenge eisen gelden voor onder meer duurzaamheid en milieu. van 17.00 tot 21.00 uur met aansluitend een ZOMERSE FEESTAVOND *v\qII&iv\m&ft Plein 1940 nr. 3 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 83