PZC r Wethouder vreest flop voor Duurzaam Veilig Hard uitzetbeleid vluchtelingen plaatst gemeenten voor dilemma 11 TT 50% MEER KASTRUIIV1TE Keukemarket i Keukenmaxx Wegdekmarkeringen voor een veilige Hulsterweg Provincie wil voor 135 megawatt aan nieuwe windmolens plaatsen Belg opgepakt wegens mishandeling Betere controle nodig op de Oosterschelde zeeuwse almanak Zuinig m Wi Tweede Pinksterdag geopend KEUKEIUMARKET INTRODUCEERT Celstraffen voor twee Vlissingers Project staat of valt met besluit weg Schoondijke-Hoek Hulst boos om Axelse invulling stembureau referendum Koewacht Kinderboerderij in Clinge is weer open ALLES OP SCHERP BIJ KEUKENMAXX ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 2 juni 2001 door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - Rijkswaterstaat brengt extra wegdekmarke ringen aan op de Hulsterweg in Terhole. Deze maatregelen moeten de verkeersveiligheid verhogen. Twee weken geleden paste RWS al het fietspad aan, omdat daar binnen een jaar tijd twee doden vielen. Stukje bij beetje werkt RWS toe naar een veilige verkeerssituatie in het dorp. Volgens M. Huisman, hoofd dienstkring RWS Zeeuws- Vlaanderen, wordt door de ex tra markering de weg visueel versmald. Huisman: „Daar door gaat vanzelf de snelheid van het verkeer omlaag en dat is voor de fietsers en bromfiet sers veiliger." Ook wordt markering op de aansluiting van de Hulsterweg op de Notendijk aangebracht. Dit is een van de gevaarlijkste punten van Terhole, omdat het overzicht te wensen laat. In de ze situatie kiest RWS ervoor om een speciale markering op de weg toe te passen, ongeveer een zelfde patroon zoals bij drempels of plateaus wordt ge bruikt. RWS, 3VO, de politie, leden de dorpsraad uit Terhole en afge vaardigden van het college van burgemeester en wethouders van Hontenisse troffen elkaar vrijdag voor de tweede keer om te spreken over oplossingen voor een betere verkeersveilig heid van de Hulsterweg. De voorgestelde suggesties wor den volgens Huisman onder schreven door alle partijen. „Het is natuurlijk nog maar een begin. Er wordt nog hard gedacht over verdergaande op lossingen." Half mei werd de gevaarlijke knik in het fietspad, waar een jongen uit Kloosterzande en een man uit Rucphen om het le ven kwamen, al aangepast. RWS wil na de bouwvak begin nen met het aanbrengen van de wegmarkeringen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Er liggen seri euze plannen om komende tijd voor 135 megawatt aan nieuw windvermogen in Zeeland te plaatsen. Gevoegd bij de al be staande 55 megawatt, zal de provincie de landelijk opgeleg de verplichting om in 2010 ten minste voor 205 megawatt windenergie opgesteld te heb ben, wel halen. Het streven van de provincie zelf is om op 250 megawatt uit te komen. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, milieu) zei dit gisteren in de Statencommissie ruimte, mi lieu en water. Hij had goede hoop dat Rijkswaterstaat Zee land zich minder afwijzend gaat opstellen tegenover plaatsing van turbines op en om waterke ringen. De gedeputeerde kon digde aan binnenkort met Rijkswaterstaat hierover te praten. Hij zag op Neeltje Jans en de Oesterdam goede moge lijkheden voor windmolens. Poppelaars was bezorgder over de opstelling van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, dat een dikke vinger in de pap heeft bij de komst van molens in het Oosterscheldege- bied. „Daar moeten we meer een vinger aan de pols houden dan bij Rijkswaterstaat." Statenleden L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA) en M. Wiersma (GroenLinks) noemden de Qos- terschelde nadrukkelijk als gunstige vestigingsplaats voor meer windstroom. In het nieuwe beheer- en inrichtingsplan voor de zeearm staat dat windmolens aan de Oosterschelde alleen mo gelijk zijn bij de grote water staatkundige werken. Maatregelen De commissieleden gingen ove rigens akkoord met het sluiten van een nieuwe Bestuursover eenkomst Landelijke Ontwik keling Windenergie (BLOW), waarin Zeeland zich vastlegt op een vermogen van tenminste 205 megawatt in 2010. Ze wil den wel weten op Gedeputeerde Staten zonodig dwingende maatregelen gaan opleggen aan gemeenten die in gebreke blij ven bij het realiseren van wind molens. P. van Veen-de Rechter (D66) had niet de indruk dat de wind bij de gemeenten nu ineens anders zal gaan waaien. Poppelaars hield wat dwang be treft de boot enigszins af. Hij wees erop dat in de nieuwe overeenkomst het jaar 2005 een ijkrnoment is om te zien of de gemeenten zich voldoende in spannen. Dan kan worden bezien of de provincie rich- ting gemeenten eisen gaat op- leggen. „Ik kan me geen gemeente in Zeeland voorstellen die op voorhand zegt: op mijn gebied geen windmolens. Wanneer het ergens moeizaam verloopt, ligt dat vooral aan de procedures en de bezwaren van de omwo nenden." TERNEUZEN - Een 28-jarige Belg is donderdagavond in Ter- neuzen aangehouden wegens mishandeling van een 23-jarige Terneuzenaar. Het slachtoffer zat als passagier in een auto die met lage snelheid over de Guido Gezelleweg reed. De wagen had een defect. Ach ter hen reed de wagen waarin de Belg zat. Die auto werd be stuurd door een 25-jarige Gen tenaar. Kennelijk ontstond er enige ir ritatie tussen de inzittenden van de twee auto's waarop de Belgen de Terneuzenaar begonnen te achtervolgen. In de Corellistraat kwam het tot een confrontatie waarbij de 28- jarige Belg de 23-jarige man sloeg. De dader werd daarna aange houden door de politie. De man bleek bij onderzoek ook nog een zakje wiet in zijn bezit te heb ben. MIDDELBURG - De controle op het naleven van de Natuur beschermingswet in de Ooster schelde is onvoldoende. Met name de waterpolitie (Korps Landelijke Politie Dien sten) schiet tekort. Het is nodig de handhaving van de spelre gels, zeker in het toeristisch hoogseizoen, te verbeteren. Ge deputeerde Staten moeten daarom actie ondernemen. Die wens legde de Statencommissie ruimte, milieu en water gisteren op tafel bij de behandeling van het beheer- en inrichtingsplan Oosterschelde. Verschillende commissieleden toonden zich bezorgd over de slechte contro le. M. Ie Roy (PvdA) wees erop dat de waterpolitie voor Wester- en Oosterschelde maar één boot beschikbaar heeft. „Dat is in elk geval in het hoogseizoen veel te weinig." Hij stond bekend als een gie rigaard, maar zelf beschouw de die Vlissinger het als zijn grote kracht. Zijn zuinigheid kivam goed van pas in zijn werk als schatkistbewaar der. Elke cent diende goed besteed te worden, hield hij zijn onderdanen voor. Het spilzieke personeel had wei nig begrip voor 's mans zuini ge karakter. Gezien de vette bankrekening van het be drijf, zagen zij geen enkele reden het kalmpjes aan te doen. En zo werd hij ondanks zijn jarenlange financiële tucht nog steeds onaange naam getroffen door verzoe ken om nog meer geld. Tot voor kort. Plots waren de be dragen onder de streep ge halveerd. Zijn hart sprong op. Zie je wel dat ze het kun nen, juichte de Vlissinger. Te vreden dat zijn inspanningen dan toch werden beloond, zette hij onder alle nota's zijn krabbel. Het plezier was echter van korte duur. Toen hij het bank afschrift onder ogen kreeg, bleek hij die maand niet min der maar méér te hebben uit gegeven. Zenuwachtig zoekend naar een verklaring ontdekte hij zijn blunder. Dat uitgere kend hij dat niet had door zien: alle aanvragen waren niet meer in guldens gesteld maar in euro's. Advertentie TOT maandag 4 juni van 11.00 -17.00 uur ontwerp - advies - montage - financiering lO JAAR ZEKERHEID BREDA - Twee inwoners van Vlissingen (29 en 25 jaar) zijn gisteren in Breda voor het vervoeren van heroïne, cocaïne en amfe tamine veroordeeld tot elk vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk. Het duo werd in februari aangehouden op een par keerplaats langs de A58 bij Bergen op Zoom. De 29-jarige Vlissinger trok de aandacht van de politie toen hij een grote plak hasj tevoorschijn haalde en een joint draaide. De 25-jarige verdachte bleek 110 gram hard drugs op zak te hebben en in de au to werd nog meer cocaïne gevonden. De Vlissingers hadden de drugs gekocht in Rotterdam. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het project Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen dreigt uit te lopen op een grote flop, omdat minis ter Netelenbos vooralsnog niet genegen is om rijksweg 61 (Schoondijke-Hoek) om te bou wen tot een vierbaans stroom weg. Volgens wethouder L. Wille (verkeer) van Oostburg heeft het Bestuurlijk Overleg Duur zaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen signalen ontvangen dat de bewindsvrouwe zal kie zen voor een andere toegangs weg tot West-Zeeuws-Vlaande ren; een tweebaansweg met vele rotondes. „Als dat gebeurt, is is het draag vlak onder het project in West- Zeeuws-Vlaanderen weggesla gen", zei Wille donderdag tijdens een congres over Duur zaam Veilig in het Gelderse Oos terbeek. „Dan durf ik te zeggen dat in de evaluatie bij de bevol king de balans negatief zal doorslaan." Kritisch Ten overstaan van een gehoor van verkeersdeskundigen, be stuurders, politiefunctionaris sen en ambtenaren was Wille erg kritisch over het verloop van het proefproject in West- Zeeuws-Vlaanderen. In de ogen van de Oostburgse wethouder is er erg veel misgegaan de voor bije vijf jaar, maar is er ook veel lering getrokken uit het project. Met die ervaringen, zo schotelde Wille de deskundigen voor, kunnen andere regio's hun voor deel te doen. Volgens hem moe ten acties in infrastructurele sfeer altijd gemotiveerd en be argumenteerd worden. Gebeurt dat niet, dan lopen zaken mis. De bevolking eist namelijk die argumentatie. Loyaliteit Verder moet bij het opzetten van duurzaam veiligproject een echt zelfstandig werkend projectbu reau geïnstalleerd worden. Me dewerkers van gemeenten mo gen dit soort projecten er niet zomaar even bij doen, dat leidt tot loyaliteitsprobleem en een te geringe slagvaardigheid. Wille pleitte verder voor een consis tente monitoring van maatrege len en een budget om ingrepen die verkeerd uitpakken onge daan te maken. De wethouder riep voorts het ministerie van Verkeer en Wa terstaat op het bedrijfsleven te motiveren interesse te tonen voor vernieuwende maatrege len op het gebied van verkeers- regulering. De ingenieursbu reaus en wegenbouwbedrijven hebben het met name in West- Zeeuws-Vlaanderen af laten weten. De suggesties voor infra structurele maatregelen en in grepen kwamen niet van de zij de van het bedrijfsleven, maar louter uit de koker van begelei dingsdiensten of van Jan Bakx, de verkeersdeskundige van de provincie Zeeland. pagina 27: hobbels en kuilen door Sheila van Doorsselaer AXEL - Het dagelijks bestuur van Hulst is woest op het college van burgemeester en wethou ders van Axel. Het Axelse colle ge heeft aangegeven het stem bureau te gaan bemannen tijdens het referendum in Koewacht en dat is Hulst in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens Hulst konit hierdoor de objectiviteit in het geding en zouden Koewachtenaren geïn timideerd kunnen worden. Koewacht mag zich zaterdag 9 juni uitspreken in een referen dum. In het in verzorgingshuis De Lange Akkers ingerichte stembureau mogen de inwoners kiezen voor Oost- of Midden- Zeeuws-Vlaanderen willen ho ren. Het Axelse dorp moet op advies van Gedeputeerde Sta ten bij Oost-Zeeuws-Vlaande ren worden gevoegd, maar een deel van de inwoners is hier te gen in opstand gekomen. De raad van Axel vroeg om een referendum, zodat voor eens en voor altijd duidelijk is wat de Koewachtenaren nu eigenlijk echt willen. In samenspraak met GS heeft Axel het referen dum opgezet. Het lij kt de Axelse burgemeester J F. Mulder dan ook logisch dat het Axelse colle ge het stembureau bemant. Dat is geheel in lijn met de kieswet. „Ik vind dit helemaal geen normale verkiezing", zegt de Hulster loco-burgemeester B. Picavet. „We zijn dan ook niet gelukkig met het feit dat het Ax else college daar gaat zitten. Ik heb dit dan ook doorgegeven aan een ambtenaar van gedepu teerde T. Poppelaars. Als Koe wachtenaren hun eigen college achter de tafel zien zitten, kun nen ze geïntimideerd worden." Goed zat Mulder is de hele situatie inmid dels goed zat. „Waar bemoeit Hulst zich eigenlijk mee? Het is gewoon elke keer weer wat. Dan weer het kaartje waar over wordt gezeurd, dan weer wat anders. Waar zijn ze nou hele maal mee bezig! Wie willen ze dan het stembureau laten be mensen? Dat willen ze zeker zelf doen." De twee actiegroepen van Koewacht zijn uitgenodigd bij de telling aanwezig te zijn en ze mogen meehelpen met het tellen van de stemmen. Mulder: „Als dat niet objectief is." ROOSENDAAL NOORD -A17- AFSLAG 21, Telefoon 0165 -510600, Fax 0165-5106 03, Internet www.keukenmarket.nl Openingstijden: matlmvr 930-18.00 u, VRIJDAG KOOPAVOND, za 10.00-17.00 u. Twee voorbeelden van Duurzaam Veilig, verhogingen in het asfalt tussen Retranchement en Cadzand- Bad en het wybertjesplateau bij Hoofdplaat (foto rechtsboven). foto's Peter Nicolai CLINGE - Kinderboerderij De Cantecleerhoeve op het terrein van de Sterre in Clinge is weer open voor het publiek. Vanwege mkz is de boerderij tien weken gesloten geweest. Wel dient nog de nodige voor zichtigheid in acht te worden genomen. Het directe contact met dieren is voorlopig nog uit den boze. De bewoners van de Sterre zijn weer op de Cante cleerhoeve aan het werk. Zij zijn druk doende om nieuwe kip penhokken te maken. Inmiddels zijn er lammetjes geboren en is een aantal schapen van hun winterjas ontdaan. Nieuwe speelwerktuigen voor de jeugd staan klaar om geplaatst te wor den. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In Kerkwerve werden kort geleden vier jeug dige Chinese vluchtelingen op straat gezet. Hun asielproce dure was afgerond en de nieu we Vreemdelingenwet gebiedt in dat geval dat er geen opvang meer verleend mag worden aan asielzoekers. In Zierikzee zullen binnenkort twee gezin nen worden uitgewezen. Het gaat om moeders met kinderen die hier al enkele jaren op school zitten. Ze moeten terug naar hun land van herkomst. De afdeling Sociale Zaken maakt zich zorgen over de ge volgen van de nieuwe Vreem delingenwet. Die zorgen staan verwoord in een notitie van de gemeente Schouwen-Duiveland. Eén van de oogmerken van de in voering van de nieuwe Vreem delingenwet is een versnelde asielprocedure waardoor de onzekerheid over het al dan niet mogen blijven in Neder land wordt verkort. Als de vluchteling volgens de autori teiten geen kans meer maakt op asiel in Nederland en tegen die beslissing geen beroep heeft aangetekend, dient de vreemdeling uit eigen bewe ging dit land te verlaten. Illegaal In de praktijk blijkt echter dat velen dat niet doen. Sommigen komen terecht in het illegale vreemdelingenbeleid scheept de gemeenten op met een zeer moeilijk dilemma. Geen van de leden van de ge meenteraad reageerde toen de notitie deze week aan de orde kwam. „We hebben er in onze fractie nog geen standpunt over ingenomen", zegt E. Overbosch-De Reijger (Pvda). „Persoonlijk maak me er heel erg zorgen over dat er straks zomaar mensen op straat wor den gezet. Dat is echt heel triestDan zal er toch iets moe ten gebeuren. De gemeente is tenslotte verantwoordelijk voor al haar inwoners." Verzet Ook M. de Pagter-ten Kate (RPF) vindt dat er geen men sen zomaar op straat gezet mo gen worden en ze verwacht dat er landelijk verzet tegen het rijksbeleid zal komen. „Ik huldig het principe van de drie B's. Dat wil zeggen dat mensen in elk geval een bed, een bad en brood geboden moeten worden", zegt J. van der Veer van D66. Eerder al sprak hij met burgemeester Asselberg over dit probleem. Volgens Van der Veer echter kan de gemeente niet veel doen omdat ze nou eenmaal aan de wet gebonden is. „Misschien is het maar het beste niet te veel officieel te regelenmaar enke le opvangmogelijkheden ach ter de hand te hebben voor als de nood inderdaad aan de man komt." (Advertentie) circuit. Anderen worden dak loos en kloppen aan bij maat schappelijke organisaties zo als de kerkelijke stichting INLIA. Deze organisatie biedt uit humanitaire overwegingen opvang aan letterlijk op straat gezette vreemdelingen. Volgens de notitie van sociale zaken bestaat de verwachting dat de nieuwe Vreemdelingen wet ook op Schouwen-Duive land tot aanzienlijke proble men kan leiden. De betrokken ambtenaren vinden dat de ge meentebestuurders niet aan deze zorg voorbij kunnen gaan. „Dat zou een vorm van struisvogelpolitiek zijn", ver meldt de notitie. De gemeenten in de Ooster- schelderegio willen zich in re gionaal verband bezinnen op de gevolgen en oplossingen. Dilemma Volgens de notitie van de afde ling sociale zaken mogen ech ter geen al te hoge verwachtin gen worden gekoesterd over die mogelijke oplossingen. In feite zou de gemeente tegen de voorschriften van het Rijksbe leid in handelen als ze opvang zou bieden aan uitgewezen asielzoekers. Het nieuwe In Zierikzee zijn asielzoekers ondergebracht in hotel De Drie Koningen. foto Marijke Folkertsma VOOR jfi&DERE KEUKENKOPER: EEN PRACHTIGE DIGITAII VIDEOCAMERA T.W.V.f1.699/ |V honderd tn één keukens, duizend en din Ideeën ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Bedr, terrein Vosdonk Tel. 076-5017151 Ziet u onze prijzen, onze leasemo gelijkheden, onze aanbiedingen én onze speciale actie dan is het tweede pinksterdag vanaf 10.00 uur wel heel erg genieten bij Keukenmaxx. Ma t/m Woe 10.00 -17.30 Do Vr 10.00 21.00 Za 10.00 -17.00 SU GRATIS 0BMMTC« J80 VOOR ONZf GRATIS BROCHURE Of KIJK OP INTEBJfET WWW.KKUKEOIAXXNI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 81