leger Matroos moet in het Turkse PZC Auping Auronde Zwart en conservatief Verkiezingen Peru ontaarden in hevig gegooi met modder Kamerleden hebben zaak van Ergun Cetin al bij ministers aangekaart 2 juni 1951 door Frans Lindenkamp De tweede en beslissende ronde in de Peruaanse presidentsverkiezingen mor gen is de afgelopen week ver anderd in een verbale oorlog tussen beide overgebleven kandidaten. Ex-president Alan Garcia, die Peru tussen 1985 en 1990 bestuurde, heeft volgens peilingen het gat met de gedoodverfde winnaar Alejandro Toledo tegen alle verwachtingen in weten te dichten tot enkele procenten. Toledo zet zwaar geschut in om zich Garcia (52) van het lijf te houden. Die grijpt op zijn beurt elke gelegenheid aan om de twijfelaars te overtuigen, dat Toledo onge schikt is voor het president schap. De 55-jarige econoom van indiaanse afkomst zou een cocaïnegebruiker zijn. Twee weken geleden bedroeg het verschil nog vijftien pro cent. Dat de socialist Garcia opeens in de meeste opinie onderzoeken redelijke kan sen heeft gekregen op een nieuw presidentschap, dankt hij aan zijn vlijmscherpe op treden in een televisiedebat met Toledo. Ook toen be tichtte Garcia diens rivaal ervan te snuiven. Toledo ontkent hardnekkig, maar geruchten dat hij in derdaad niet vies is van alco hol en drugs weigeren te ver stommen. In 1998 zou hij betrapt zijn op deelname aan een orgie met prostituees waarbij rijkelijk gesnoven werd. Hij beweert dat hij ont voerd was door geheim agen ten van het Fujimori-regime. Toledo bracht dit hypercor- rupte bewind vorig jaar aan het wankelen met de organi satie van grote protestmar sen die vanuit al hoeken van het land in de hoofdstad sa menstroomden. Drie maan den later nam Fujimori de wijk naar Japan. Toen Garcia in januari na ne gen jaar ballingschap in Co lombia en Frankrijk terug keerde, gaf niemand in Peru hem een kans. Zijn rampzali ge bestuur ligt de oudere ge neratie nog vers in het geheu gen. Bij vertrek in 1990 liet hij een totaal geruïneerd land achter. Toledo herinnert hier de laatste weken wanho pig aan, maar bij de jongere kiezers lijken zijn waarschu wingen niet over te komen. Sinds begin jaren negentig heeft Peru er vijf miljoen nieuwe kiezers bij gekregen. Deze jongeren maken één derde van het electoraat uit en lijken bereid Garcia het voordeel van de twijfel te ge ven, omdat deze heilig be looft niet dezelfde fouten te maken. De kansen van Toledo om de eerste indiaanse president van Peru te worden sinds de Spaanse overheersing zijn gereduceerd omdat hij - in te genstelling tot Garcia - niet bij machte is om blancostem mers (verleden maand nog veertig procent) over te halen voor hem te kiezen. Toledo profileert zich als een man van het midden die een sociale markteconomie voorstaat,, maar hij lijkt in toenemende mate slachtoffer te worden van zijn eigen campagnebeloftes. Die kan hij onmogelijk inlossen om dat Peru na Fujimori zo goed als bankroet is. Gedraai Toledo's gedraai stuit steeds meer mensen tegen de borst. Hij staat bekend als een im pulsief persoon die snel van opvatting verandert. Ook zijn turbulente privé-leven pleit tegen hem. Zo zou hij zijn Belgische echtgenote Eliane Karp in 1987 afgerost hebben. Daardoor leefde het echtpaar tien jaar lang ge scheiden van tafel en bed. Veel armen van indiaanse af komst identificeren zich met Toledo, maar de midden- en bovenklassen zien in hem een demagoog. Ook Garcia, die even zovele gouden bergen belooft, geniet deze reputa tie. Voor veel Peruanen valt er morgendaarom weinig te kiezen. GPD len tekenen voor het Neder landse leger. Die gaan liever hier eenpaarjaarhetlegerindandat ze voor achttien maanden naar Turkije moeten om daar hun dienstplicht te vervullen." De actie van Cetin wordt onder steund door VBM/NOV, de vak bond voor Defensiepersoneel. Die verwacht niet dat het pro bleem in korte tijd van tafel is, aldus voorzitter Jan Golsteijn. „Ik begrijp het principiële pro bleem van Cetin, hij heeft vol komen gelijk. Maar je kunt er natuurlijk van uitgaan dat dit soort zaken via de geleidelijke weg in overleg tussen twee sta ten moet worden aangepakt. Wat dat betreft, kan het nog wel even duren." De vakbond heeft een duidelijke optie. Golsteijn: „Wat ons betreft zou iemand die een contract voor minimaal twee jaar in het Nederlandse le ger tekent, moeten worden vrij gesteld van de dienstplicht in Turkije." Kamerleden Van 't Riet en Hoekema van D66 hebben de kwestie van Cetin inmiddels aangekaart bij de ministers van Defensie en Buitenlandse Za ken. Zij willen onder meer we ten of er over de zaak overlegd wordt met de Turkse autoritei ten en aan welke oplossingen dan wordt gedacht. De Kamer leden vragen zich af hoe de mi nisters denken over een regeling waarbij Turkse werknemers buitengewoon verlof met be houd van bezoldiging kunnen krijgen om de dienstplicht in hun geboorteland te vervullen. Uitstellen Cetin wacht het voorlopig maar even af. Hij kan zijn Turkse dienstplicht nog uitstellen tot hij 38 jaar is. Hebben beide re geringen voor die tijd geen op lossing gevonden dan zit er voor hem niets anders op dan elfdui zend gulden te betalen en een maand naar Turkije te gaan. Dat brengt volgens hem dan weer een heel ander probleem met zich mee. „Stel dat Turkije daarna in conflict raakt met een ander land, kunnen ze mij dan oproepen? En als ik dan inmid dels een contract voor onbe paalde tijd heb bij de Neder landse marine, gaat die mij dan uitlenen?" GPD zaterdag 2 juni 2001 door Marten Visser Vijf jaar ervaring bij de mari ne. Deelgenomen aan een operatie in de Adriatische Zee, zes maanden bij een verbin dingseenheid in Bosnië ge werkt. Matroos Ergun Cetin, die zowel de Nederlandse als de Turkse nationaliteit heeft, veegde zijn paadje wel schoon bij Defensie. Toch wacht hem in zijn geboorteland Turkije nog steeds de dienstplicht. Nog achttien maanden dienst plicht in Turkije, waarvan Er gun Cetin (27) er zeventien kan afkopen door de lieve som van ruim elfduizend gulden op tafel te leggen. Maar die ene maand moet en zal hij het Turkse uni form dragen, jarenlange erva ring in het Nederlandse leger of niet. Zeer onrechtvaardig, vindt Cetin. Hij wil samen met andere Turkse militairen die in hetzelf de schuitje zitten, een actie beginnen om de in zijn ogen on zinnige regeling van tafel te krijgen. Dat kon nog wel eens heel moeilijk worden, beseft Cetin. „Want het gaat Turkije volgens mij gewoon om het geld." De matroos eerste klas zegt zelf nauwelijks iets te kun nen doen aan zijn situatie. Cetin werd geboren in Turkije en kwam op zijn achtste jaar naar Nederland. Hij groeide op in Zaandam en trad vijf jaar gele den in dienst bij de Koninklijke Marine als beroeps voor bepaal de tijd. Hij hoopt binnenkort bevorderd te worden tot korpo raal en dan een contract voor onbepaalde tijd te krijgen. Vanwege zijn dubbele nationa liteit moet hij in zijn geboorte land nog zijn dienstplicht ver vullen. Dan maar vrijwillig afstand doen van zijn Turkse nationaliteit, zou je zeggen. „Was het maar zo simpel", rea geert Cetin. „Dat kan alleen wanneer je je dienstplicht hebt vervuld. Dat lost dus helemaal niets op." Principieel tegen de vervulling van de dienstplicht door Turkse jongeren die in het buitenland wonen, is Cetin niet. „Wanneer iemand gewoon een baantje heeft in de burgermaat schappij kan ik me daar best iets bij voorstellen. Maar in mijn ge Matroos Ergun Cetin moet voor een maand dienstnemen in het Turkse leger. „Veel meer dan een beetje leren groeten, zal het niet voorstel len." foto Petervan Aalst/GPD val ligt het toch heel anders." Volgens Cetin kan het Turkse le ger hem niets meer leren. „Ik heb tijdens een eskaderreis wel eens een paar dagen aan boord van een Turks fregat gezeten in het kader van een uitwisseling. Met alle respect, maar wat ik in het Nederlandse leger doe als matroos, daar komt een Turkse officier vaak niet aan toe." Een maand in het Turkse leger zal dan ook niet meer voorstellen dan een beetje 'leren groeten', zoals Cetin het uitdrukt. Hij vindt dat er rekening mee moet worden gehouden dat hij al vijf jaar lang beroepsmilitair is, nota bene bij een Navo-part- ner van Turkije. Dat deed Turkije voorheen ook bij onder danen die in Nederland de mili taire dienstplicht vervulden toen die nog bestond. Cetin: „Die mensen kregen vrijstelling in Turkije. Ik niet. Dat vind ik zeer onrechtvaardig. Ik ben niet alleen vrijwillig in dienst, ik heb ook al veel langer gediend dan de toenmalige dienstplichti gen." Politiekorpsen Verschillende politiekorpsen in Nederland hebben een regeling getroffen voor hun Turkse me dewerkers die ook met het dienstplichtprobleem zitten. Zo verstrekt de Rotterdamse poli tie Turkse agenten een renteloze lening voor de afkoopsom en krijgen ze de helft van de maand die ze in Turkije onder de wape nen moeten doorbetaald. Beter zo dan werknemers achttien maanden kwijt zijn, redeneert het korps. Bij Defensie is zo'n regeling er nog niet, zegt Cetin. „De marine wilde me wel helpen. Ik kreeg een verklaring dat ik mijn dienstplicht had vervuld, een deel van mijn contract werd dus beschouwd als vervulling van de dienstplicht. Daarmee hoop te ik er vanaf te zijn." IJdele hoop, zo bleek al snel. Turkije verlangde dat Cetin een 'groot verlofpas' overlegde, ten teken dat hij na zijn diensttijd af zwaaide. „En die kon de marine mij natuurlijk niet verstrekken omdat ik daar nog steeds werk." Volgens Cetin moeten er in het leger meer mensen zijn zoals hij „Ik ken er een paar. In Bosnië heb ik een paar jongens ontmoet die al aan het sparen waren voor de afkoopsom. Ik hoop eigenlijk dat zich meer mensen melden, zodat we samen eens naar een jurist kunnen stappen om te kij ken wat er mogelijk is. Volgens de matroos zou Neder land de Turkse regering zover moeten krijgen, dat een bepaal de periode in het Nederlandse leger volstaat om de Turkse dienstplicht te ontlopen. Dat zal Defensie geen windeieren leg gen, zegt Cetin. „Je zult merken dat heel veel Turkse jongeren die in Nederland wonen dan een contract voor bepaalde tijd wil- Lifters Lifters bezorgen Nederland in het buitenland een slechte naam. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken doet een po ging een einde te maken aan deze 'ergerlijke' toestanden. Vakantiegangers die zonder geld komen te zitten of niet in het bezit zijn van een retour- biljet hoeven in West-Europa niet langer op steun van het Nederlandse consulaat te re kenen. Vlasindustrie De vlasnijverheid in Zeeuws- Vlaanderen moet worden ge concentreerd. Dat is een uit vloeisel van de problemen die de lozing van afvalwater door de warmwaterroterijen met zich meebrengt. Vooral bij Sint. Jansteen, een van de voorgestelde concentratiege bieden, leidt dat tot nieuwe problemen. Daar is uitbrei ding van het waterwingebied voorzien, juist op gronden die geschikt zijn voor de vlasteelt. Maïs De maïsoogst in Sirjansland dreigt te mislukken. Verschil lende boeren hadden percelen ingezaaid, maar een aantal daarvan is alweer geslecht omdat de maïs slecht opkomt. De oorzaak zou liggen in de slechte kiemkracht, maar ook vogels hebben hun aandeel in de mislukking. Zij vreten de jonge plantjes aan. Onge schikte grond is volgens som migen echter de oorzaak. ööftgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-rnaiï redactie@pzc.nl Viissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terroeuzem: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Temeuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zöerikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 2000 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: f 39,45 (n v t.) perkwartaal 107,50 109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 door Harm Harkema Judith Edwards (36) is de Con servatieve kandidaat in het Liverpoolse kiesdistrict River side, een troosteloze omgeving met veel dichtgespijkerde pan den en veel allochtonen. „U zult wel zeggen. Wat doet zij nu bij de Conservatieve Partij? Ik kan dat in één woord samenvatten: vrijheid." Op een verkiezings bijeenkomst in het verlopen feestzaaltje van de roomskatho- lieke St Barnardskerk in Kings- ley Way, met kandidaten van alle belangrijke politieke par tijen, is Judith Edwards een op vallende verschijning. Ze is namelijk zwart, een van de wei nigen in de Britse landelijke po litiek. De juriste is bovendien kandi daat voor de partij waarvan links wel zegt dat die racistische sentimenten zou aanwakkeren. De Conservatieve partijleider William Hague heeft het immers geregeld over de grote toevloed van asielzoekers. De prominente Tory-parlemen- tariër Shaun Woodward stapte vorig jaar over naar Labour, omdat hij vond dat zijn partij in toenemende mate extreem en xenofobisch werd. En nog geen maand terug zei Lagerhuislid John Townend dat de Britten door de immigratiegolf een 'bastaardras' worden. De ver houding tussen Tories en min derheden moet welhaast verge lijkbaar zijn met die tussen Nederlandse homoseksuelen en de islam, zou je zo zeggen. Heeft Judith Edwards wellicht maso chistische neigingen? Helemaal niet, zegt zij na afloop van de bijeenkomst, terwijl de onge veer twintig belangstellenden, voornamelijk blanke dames op leeftijd, het zaaltje uitschuife- len. Ober En evenmin is haar overkomen wat in 1992 de toenmalige zwarte Tory-kandidaat John Taylor overkwam. Die werd op een Tory-congres door een blan ke partijgenoot aangezien voor een ober. „Mijn persoonlijkheid leent zich daar niet voor", zegt Judith, die zelfverzekerd over komt. „Ik kom niet over als dienstmeid." In tegenstelling tot John Taylor is zij ook niet on heus bejegend door partijgeno ten in haar kiesdistrict. „De mensen in Liverpool zijn ruim denkend. Ik heb hier nooit iets bespeurd van racisme." En in de Conservatieve Partij? „Het gezin speelt er een belang rijke rol. En ondernemingszin en individuele vrijheid. Er wordt zeer ruim gedacht. Ik voel mij er thuis. Labour? Ach, die betutteling, de staat die bepaalt wat goed voor je is. Ik moet er niets van hebben." „Ik bedoel: mijn zusteren ik zijn in de jaren zestig geboren in Londen. Mijn ouders kwamen van Jamaica om er hier wat van te maken. Dat hebben ze ge daan, mijn vader heeft een eigen zaaltje opgebouwd, mijn moe der werd onderdirectrice van een school. Dat hebben ze zelf bereikt. Al kun je mij wel een linksige 'one-nation-Toiy' noe men. Een aantal Thatcher-aan- hangers in mijn partij moeten helemaal niets van de staat heb- Juditli Edwards, met rechts de kandidate van de Socialistische Alliantie, op een verkiezingsbijeen komst in een zaaltje in Liverpool. ben. Ik vind dat er inderdaad een staat moet zijn als vangnet en om mensen te helpen hun (Advertentie) 's Werelds befaamdste en meest comfortabele lits-jumeaux. Met 2 compleet verstelbare Auping-spiralen en 2 eersteklas matrassen. Afmetingen: 180 x 200 cm. Speciale actieprijs compleet verstelbaar: f2.695,- Compleet vast: f2.375,- 2' pinksterdag geopend, van 11.00 tot 18.00 uur Elke zondag geopend v Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. 1 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio 1" verdieping, Bezoek ons ook op internet, www.stoutenbeek.nl stoutenbeek kansen te grijpen." Van de partij waar Edwards zich in thuis voelt, maken ook mensen als John Townend deel uit, met op merkingen over een 'bas taardras'. „Ja, de Conservatieve Partij is een zeer brede partij met een grote verscheidenheid aan opvattingen. Maar Tow nend gooide natuurlijk met modder en wat hij zei was be schamend. En dat vind niet al leen ik, maar iedereen in de par tij die er een beetje toe doet. Ik weet dat, want als adviseur van de partijvoorzitter over raciale aangelegenheden was ik er nauw bij betrokken. Townend is dan ook op niet mis te verstane wijze tot de orde geroepen. Die doet zijn mond echt niet meer open." Wolven „Natuurlijk is de situatie in de partij verre van ideaal als het om raciale onderwerpen gaat. Zo ben ik de enige zwarte kandi daat. Maar doe niet net alsof La bour- en de liberaal-democraten een haar beter zouden zijn. Zie je daar op landelijk niveau men sen met een zwart uiterlijk? Nee, niemand. Het is een mythe dat Labour en libdems meer betrok ken zouden zijn bij raciale aan gelegenheden. Het zijn wolven in schaapskleren." f Pardon? „Bij de Conservatieven wordt open gediscussieerd. Als men sen iets vinden, dan zeggen ze dat recht in je gezicht. Labour heeft als houding: 'we houden van iedereen' en vervolgens worden alle heikele kwesties ge negeerd. Het is allemaal nogal hypocriet." foto Harm Harkema/GPD Judith Edwards begint zich nu op te winden. Asielzoekers. „Wij zeggen: om ruimte te hou den voor echte vluchtelingen, moeten we strenger optreden te gen economische vluchtelingen Labour wil nu toe naar een quo tum, van maximaal twintigdui zend asielzoekers. Dus als je een echte vluchteling bent maar je bent nummer 20.001, dan mag je er niet meer in. Dat is pas on rechtvaardig." Onbehagen „Het slaat natuurlijk nergens op om onze pleidooien voor een strenger asielbeleid te diskwali ficeren als racistisch, zoals in linkse kringen wel gedaan wordt. Als je onder de mensen komt dan merk je een groot on behagen over het huidige asiel beleid. Niet alleen onder blan ken, maar net zo goed onder zwarten, Indiërs en Pakista- nen," Volgens Judith Edwards hebben de Conservatieven de po tentie om veel stemmen te winnen in de zwarte gemeen schappen. „De normen- en waarden van zeer veel zwarten, zowel uit Afrika als de Caraï ben, komen min of meer overeen met waar de Conservatieven: voor staan. Het gezin, vrijheid voor het individu, een afkeer van betutteling, ondernemings zin." Toch blijkt uit onderzoek dat zwarten die gaan stemmen, dat in overgrote meerderheid niet op de Conservatieven gaan doen. Judith Edwards: „Ja. Er is nog een hoop werk te verrich ten." GPD pagina 5: ex-Tory liegt zich cel in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 80