SSBsT PI MlCllli IKlJfflÉ Cllll WE LEREN JE TE ROEIEN MET ALLE SOORTEN RIEMEN Zeeland moet ruimte scheppen voor kassen Zware straffen geëist in zaak-Priem Zeker 17 doden bij aanslag Tel Aviv Verras uw terras 2e Pinksterdag! IF iw6 WfeeaP Zo groot is Zeeland toch niet? Afvalstoffen illegaal gestort op Middelburgs industrieterrein Twaalfjarig anti-aidssymbool Nkosi overleden fjLl uhuL <tr-öVC T /LuJUt OL Ótrfc <ZV ■vxvri feJ<J<zsL Vorstenpaar Nepal gedood vLissinGcn Huisartsen halen alsnog extra miljoenen binnen Elf stortte geld in kas Balladur Bukman wijst provincie op afspraken Zorgen om streng uitzetbeleid Simoni in het roze Lillo heeft een strijdbaar verleden Koude wind Vandaag zwaar bewolkt met fikse buien, I H H later kans op hagel en onweer. Maximumtemperatuur rond 13 graden. internet: www.pzc.nl Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330" www.dendekkermuziek.com MIDDELBURG - Op een deel van het industriegebied Rams- burg in Middelburg zijn illegaal grote hoeveelheden afvalstoffen in de bodem gebracht. Dat blijkt uit een strafrechtelijk onderzoek dat in opdracht van de officier van justitie is uitge voerd. De regiopolitie Zeeland maakte dit gisteren bekend. Wat er in de bodem is gevonden en wie of welk bedrijf de illegale activiteiten uitvoerde, kon de politie gisteravond nog niet zeg gen. Ook is onbekend om welk gedeelte van het industrieter rein het gaat. Tegen de overtreder wordt door justitie proces-verbaal opge maakt. Op 14 november vorig jaar werd door politie en milieuambtena ren van gemeente en provincie een onderzoek ingesteld naar de activiteiten op een deel van het industriegebied. JOHANNESBURG - De twaalfjarige Nkosi Johnson ligt een dag voor zijn dood in bewusteloze toestand, terwijl zijn bedroefde adoptiemoeder Gail Johnson zijn hand vasthoudt. Nkosi, die in Zuid-Afrika en daarbuiten een sym bool werd voor de strijd tegen aids, is gis teren aan de gevolgen van de ziekte over leden. Zijn zus Nicci en Gail hebben dat bekendgemaakt. Nkosi werd met het aids-virus HIV gebo ren en de artsen voorspelden dat hij zijn eerste verjaardag niet zou halen. Zijn moeder overleed toen Nkosi acht jaar oud was. Gail Johnson, een mensenrech tenactiviste in Zuid-Afrika adopteerde de jongen. Nkosi kreeg bekendheid na zijn toe- door Frits Bakker REIMS - Cees Priem wordt door de officier van justitie in Reims (Advertentie) Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Actie niet in combinatie met andere aanbiedingen Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 gezien als de verantwoordelijke voor een dopingnetwerk bij de voormalige wielerploeg TVM. De aanklager in het proces tegen de ploeg eiste gister middag tegen de ex-ploeglei der van het team een zware sanctie: twee jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van honderdduizend Franse francs (ruim dertigdui zend gulden). Tegen de twee andere verdach ten in de zaak wei-den lichtere straffen geëist: voor de Russi sche arts Michailov eiste de openbare aanklager achttien maanden voorwaardelijk en ook honderdduizend Franse francs boete. Vrijspraak Jan Moors, de ex-verzorger, hoorde tien maanden tegen zich eisen en een boete van 40.000 francs. De verdediging van TVM vindt de sancties absurd hoog. Joost van Mierlo, een van de drie advocaten van de ploeg: „We hebben in de verdediging alle aanklachten van tafel ge veegd. Ik reken nog steeds op vrijspraak van de rechter." Volgens de aanklacht, op de slotdag van het proces, wordt Priem gezien als de aanzetter tot het kwaad bij de TVM-ploeg, die in de Tour van 1998 in een dopingzaak verwikkeld raakte. Volgens procureur Laumosne heeft de ex-ploegleider in 1990 de arts Andrei Michailov bin nengehaald om een dopingnet werk op te zetten. De Franse justitie wijst niet de arts, maar Priem aan als het brein. De aan klager schilderde hem af als de man die op chaotische wijze lei ding gaf aan het systeem van de ploeg. „Hij organiseerde de do ping, hij organiseerde het sys teem en het geld voor de aan schaf van producten." Schijn Het TVM-kamp was verbijsterd over de eisen. Joost van Mierlo: „We worden nu zelfs zwaarder aangepakt dan Festina, waar wel sprake was van een georga niseerd dopingsysteem. De aan klacht tegen onze ploeg is volle- spraak op het Wereld Aids Congres in Durban, vorig jaar. Hij zei onder meer: „Je krijgt geen aids van een omhelzing of knuffel of het geven van een hand. Wij zijn gewone mensen." foto Will Morris/AP dig gebaseerd op de schijn die we tegen hebben." Cees Priem rende onmiddellijk na de eis de zaal uit. „Ik sta ver stomd, dit is een belachelijke eis", zei hij bij het verlaten van de rechtbank. Hij voegde er la ter snerend aan toe: „Ze hebben altijd van me gezegd dat ik geen flikker kan organiseren. En dan zou ik nu ineens de grote organi sator zijn van een dopingsys teem?" De uitspraak van de rechter is op dinsdag 17 juli. pagina 21:TVM-kamp vecht zware eisen aan door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een Palestijns zelf moordcommando heeft gister avond dood en verderf gezaaid bij de ingang van een populaire discotheek in Tel Aviv. Volgens de eerste berichten zijn min stens zeventien mensen om het leven gekomen en zijn er zeven tig gewonden. Kort na elven voegde het zelf moordcommando zich onder een grote groep jongeren die stonden te wachten voor de Pa- cha-discotheek op het terrein van het voormalige Dolfinari um aan de boulevard. De explo sie die volgde, was in grote delen van de stad te horen. In de onmiddellijke omgeving van de plaats van de explosie bevindt zich een groot aantal uitgaansgelegenheden. De por tier van een aangrenzende dis cotheek vertelde voor de Israëli sche televisie dat er op het moment van de aanslag zeker driehonderd mensen stonden te wachten om te worden binnen gelaten. „Plotseling was er een knal en een lichtflits. Overal vlogen lichaamsdelen door de lucht", zei hij. Na de klap brak paniek uit. Overal liepen ge wonden te zoeken naar vrien den, met wie ze nog maar een paar minuten eerder samen stonden te wachten. Moslimextremisten hebben de afgelopen maanden al zeker (Advertentie) (Advertentie) Advertentie Terrasversierders Grote collectie groene en bloeiende tuinplanten in stenen sierpot. a.s. maandag open van 10.00 tot 17.00 uur Praxis Zierikzee van 12.00 tot 17.00 uur Praxis Goes, A. Joachimikade 30, tel. 0113 - 23 32 20. Praxis Middelburg, Grenadierweg 19, tel. 0118 - 63 58 44. Praxis Vlissingen, Gildeweg 8, tel. 0118 - 41 43 30. Praxis Zierikzee, Haringvlietplein 9, tel. 0111 - 41 69 99. Op 2e Pinksterdag is de Konmar in Middelburg open van 10.00 tot 17.00 uur! Op 1e Pinksterdag zijn wij gesloten. Middelburg: Pottenbakkerssingel KQSMar INFODAG WOENSDAG 6 JUNI VAN 19.00 TOT 21.30 UUR Rotterdam, Posthumalaan 90. Den Haag, Louis Couperusplein 19. Dordrecht, Spirea 3. Oegstgeest, Hazenboslaan 101. Bel voor meer info 0900-ICHTHUS (42 48 487) (22 ct p/m) of kijk op www.ichthus-hs.nl dertien bommen laten ontplof fen in Israël. Onlangs kondigde de islamitische Hamas-bewe- ging aan tenminste tien zelf moordaanslagen te zullen ple gen. Harnas heeft tot nu toe de verantwoordelijkheid voor acht recente aanslagen voor zich op geëist. De aanslag van gisteren kwam enkele uren na de begra fenis van het Palestijnse kop stuk Faysal Husseini in Oost- Jeruzalem. GPD KATHMANDU - Koning Biren- dra van Nepal en zijn echtgeno te koningin Aishwarya zijn gis teravond bij een aanslag ge dood. Dat gebeurde in het koninklijk paleis in de hoofdstad Kath- mandu. Ook zeven andere men sen in het paleis kwamen om. Daaronder waren meer leden van de koninklijke familie, al dus bronnen rond de strijd krachten. ANP/AP (Advertentie) 'Als je zo groot bent als wij moet de logistiek tiptop in orde zijn. Dat is hier perfect mogelijk' Directeur P. Lamperf van Sligro, gevestigd op het bedrijventerrein Vrijburg. Succesvolte ondernemers kiezen voor Vlissingen Bel 06-51 42 33 43 (Advertentie) door Yvonne Hamar DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid stemt in met een verdere verhoging van de praktijkkostenver goeding voor huisartsen per 1 juli. Diezelfde datum wil zij ook de tarieven voor vrije be- roepsbeoefenai'en in de zorg verhogen. Hiermee kunnen zij de afgelopen jaren flink gestegen premies voor ar beidsongeschiktheid en ziektekosten compenseren. De goedkeuring betekent dat de huisartsen alsnog structu reel 250 miljoen gulden extra krijgen om meer tegemoet te komen in de gestegen kosten voor de praktijkvoering. In de Voorjaarsnota had Borst hiervoor 70 miljoen gulden uitgetrokken. De huisartsenorganisatie LHV reageerde gisteren posi tief. Maar de LHV wil dat de hogere vergoeding met te rugwerkende kracht per 1 ja nuari van dit jaar ingaat. De ledenvergadering zal op 21 juni een uitspraak doen over het aanbod. Met de compensatie voor de verzekeringspremies voor vrije beroepsbeoefenaren is zeker 188 miljoen gulden ge moeid. Maar de tandartsen- organisatie NMT is niet te vreden. Ook deze vergoeding zou per 1 januari dit jaar in moeten gaan. ANP De Franse politicus en oud-pre mier Balladur (foto) is in 1995 bij de strijd tegen Jacques Chi rac om de gaullistische kandi datuur voor het presidentschap financieel gesteund door de voormalige Franse staatsolie maatschappij Elf. De toenmali ge president-directeur van Elf, Loïk Le Floch- Prigent, onthulde dat. O Het strengere uitzetbeleid voor uitgeprocedeerde asielzoe kers plaatst gemeenten voor grote problemen. Veel mensen keren niet terug naar hun land van herkomst, maar duiken onder in de illegaliteit. Ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland vinden dat deze mensen niet zomaar aan hun lot kunnen worden overgelaten. De Italiaan Gilberto Simoni heeft de roze leiderstrui gepakt in de Ronde van Italië. Simoni, in de twee vorige edities van de Giro op de derde plaats geëin digd, finishte in de loodzware dertiende etappe als tweede achter de Mexicaan Julio Perez Cuapio. De vorige lei der Frigo blijft de con- current van Simoni. Ik ben niet van Lillo, zegt iemand die geen twijfel wenst aan zijn verstande lijke vermogens. Toch is er helemaal niets tegen om naar Lillo te gaan. In het havengebied van Antwer pen wacht een oud ves tingplaatsje, vol herinne ringen aan een strijdbaar veiie- A A den. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7, 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23, 25, 27, 29 en 31; wonen: 33 en 35; reizen: 41, 43 en 45; mobiel: 47. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland moet aan zijn verplichting voldoen om ruimte te scheppen voor glastuin bouw. Dat vindt P. Buk man, oud-minister van Landbouw, die voor het ministerie van Landbouw de landelijke herstructu rering van de glastuin bouw begeleidt. Het besluit van het provinciebe stuur deze week om de komst van een glastuinbouwcomplex bi] Nieuwdorp af te blazen, heeft Bukman overvallen. „Met mij is in elk geval geen voor overleg geweest." Bukman is niet gelukkig met de beslissing. Zeeland stond landelijk op de rol voor een grootschalig glas tuinbouwgebied van 400 hecta re, met tien andere locaties. Die zijn opgenomen in een overeen komst tussen het ministerie en LTO Nederland. De overeenkomst verplicht for meel juridisch tot niets, erkent Bukman, maar 'Zeeland wilde het zelf ook graag'. „De provin cie zal aan haar verplichting moeten voldoen. Is het niet in de gemeente Borsele, dan in de ge meente Reimerswaal (bij Ril land) of in de Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen. De redenen waarom het provin ciebestuur heeft besloten het project af te blazen, kent de lan delijk procesbegeleider nog niet in detail. Hij weet dat financiële motieven de doorslag hebben gegeven, dat er miljoenentekor ten dreigen, volgens een haal baarheidsstudie. „Hoe realistisch is die studie?", vraagt Bukman zich af. „Over heden ontwikkelen wel vaker plannen die zuiver bedrijfseco nomisch minder interessant zijn. De vraag is vooral: wil je het als provincie, ja of nee? Durf je risico's te nemen? Bukman heeft er overigens ver trouwen in dat glastuinbouwers Zeeland zullen weten te vinden. Hij noemt als teken aan de wand de keuze van de firma Gresnigt uit Vleuten-De Meem voor de Willem Annapolder bij Kapelle. Gresnigt heeft daar ruim 35 hectare glas gebouwd. „Zeeland scoort goed, wat betreft klima tologische omstandigheden, de wegenstructuur en bij Nieuw dorp de beschikbaarheid van restwarmte uit het Sloegebied. Grondprijzen hoeven geen be lemmering te zijn. Glastuinbou wers zijn in de oude gebieden heel wat gewend." Op korte termijn wil Bukman met de provincie praten. Als het provinciebestuur bij zijn besluit blijft, is dat volgens hem niet al leen vervelend voor de herstruc turering van de glastuinbouw. „Het is voor Zeeland ook een ge miste kans. Glastuinbouw kan het economisch potentieel van agrarisch Zeeland versterken." pagina 13:kansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 79