Gasthuiskerk wordt 350 jaar Pennen geblazen op de laatste dag Tholen neemt voorschot op verkoop OLAZ Grote Kerk Veere blijft slingerloos Directeur vliegveld beticht van financieel wanbeheer Bijzonder monument is imitatie van vondelingenhospitaal in Florence Examens enger dan de tandarts Lekker werken bij pa in de zaak antwoorden door Richard Hoving VEERE - De slinger van Fou- cault komt niet terug in de Grote Kerk in Veere. De vier entwintig meter lange staal draad met aan het uiteinde een ijzeren bol hangt binnen kort in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. De 0.8 millimeter dunne slin ger hing bijna een kwart eeuw in de Grote Kerk, zegt J. Wisse. De 71-jarige Wisse is al jaren betrokken bij het onderhoud van het machtige vijftiende-eeuwse gebouw. De staaldraad is gesneuveld met de komst naar de kerk van de stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland, zegt hij. De stichting is bezig de kerk op nieuw in te richten en heeft te kennen gegeven' de slinger kwijt te willen. De vorige huurder van de kerk, de stichting Delta Cul tureel, ging op zoek naar een gegadigde voor de staal draad en kwam in Brouwers haven uit. Binnenkort wordt de slinger in een van de zij beuken van de Grote of Sint Nicolaaskerk opgehangen, zegt bestuurslid O. van Nieu- wenhuize van de stichting die de kerk beheert. De slinger is vernoemd naai de Franse fysicus Jean Ber nard Léon Foucault (1819- 1868). Foucault bewees in 1851 dat de aarde elke 24 uur om haar eigen as draait. Hij deed dit door in het Panthéon in Parijs een 28 kilo zware ijzeren bol aan een 67 meter lange staaldraad te laten slingeren. Voor de honderden bezoe kers van de Grote Kerk wordt het wennen, denkt Wisse. „De slinger hoorde bij de kerk." Volgens Wisse kwa men er schoolklassen tot ver over de provinciegrens naar Veere om de staaldraad te zien. „Een paar jaar geleden zijn er nog studenten uit Leu ven op bezoek geweest." De Grote Kerk trok elk jaar ook lezers van de vuistdikke roman De Slinger van Fou cault van Umberto Eco uit 1988. Aangemoedigd door het begin van het nauwelijks te doorgronden boek kwa men ze naar het stadje Veere. „En toen zag ik de Slitiger. Hangend aan het uiteinde van een lang touw dat boven in het koorgewelf was beves tigd, maakte de bol met iso- chrone statigheid zijn weidse slingerbewegingenDe slin ger van Eco hing niet in Vee re, merkt Wisse droogjes op als hij de eerste zinnen leest. „In de Grote Kerk was de draad aan de vloer van de to ren bevestigd en niet aan het koorgewelf." door Richard Hoving ARNEMU1DEN - Directeur B. van Dam van vliegveld Mid den-Zeeland laat een financiële chaos achter. Dat zegt één van de aandeelhouders van het on verharde luchtvaartterrein bij Arnemuiden. Van Dam (65) vertrok donder dag als directeur van Midden- Zeeland. Volgens aandeelhou der Dvan Os heeft de scheidend directeur financieel wanbeleid gevoerd. Het beleid zou Zeeland Airport, de BV die het vliegveld exploiteert, tienduizenden gul dens hebben gekost. De aan deelhouders besloten begin de ze week geen goedkeuring te verlenen aan de jaarrekening 2000 die Van Dam had opge steld. Volgens Van Os misten de aandeelhouders een aantal boe kingen Hij heeft ook moeite met de advocaat-kosten die Van Dam heeft gemaakt. Voorzitter Wind van de raad van commissarissen zegt dat de be schuldigingen aan het adres van Van Dam niet kloppen. Van Os staat volgens Wind alleen in zijn kritiek. De jaarrekening is nog niet vastgesteld omdat een aan tal posten nader moet worden toegelicht, zegt Wind. zaterdag 2 juni 2001 door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Een voornaam gebouw in Zierikzee heeft een respectabele leeftijd bereikt. Vandaag is het precies driehon derdvijftig jaar geleden dat de eerste steen werd gelegd voor de uitbreiding van de Gasthuis- kerk in Zierikzee. Sinds het midden van de zeventiende eeuw kent het gebouw aan het Havenplein het tegenwoordige uiterlijk. Op de voorgevel staat te lezen: anno 1651 6/2. Hoewel het lijkt alsof de laatste twee cijfers de datum 6 februari betekenen, wordt hiermee 2 juni bedoeld. Het ging 350 jaar geleden om een uitbreiding van de voorma lige kapel van het Sint Eliza beth- of Onze Lieve Vrouwe gasthuis. De stad bezat al sinds de veertiende eeuw een gast huis, waar passanten overnach tingsmogelijkheden werden geboden en zieken verzorgd konden worden. Bij dit instituut hoorde natuurlijk een kapel: de godsdienstplichten werden toen trouw nagekomen. In de vijftiende eeuw werd de kapel verbouwd tot een een- beukige kerk. Na de reformatie werd het gebouw ter beschik king gesteld aan de Waalse ge meente. In 1613 kreeg deze groep een ander onderkomen toegewezen en kwam de kerk in handen van de snel groeiende hervormde gemeenschap in Zie rikzee. De hei-vormden gaven de voorkeur aan uitbreiding van de Gasthuiskerk boven de verbou wing van de Sint Lievensmon- sterkerk of de bouw van een nieuw (derde) Godshuis. Maar hoe dit plan uit te voeren? Aan de oost- en westzijde stond de kerk klem tussen de huizen. Ook aan de kant van de haven (nu Havenplein) liep de rij hui zen gewoon door. Deze wonin gen stonden met de achterzijde tegen het kerkgebouw aan. Aan de noordzijde, de kant van de Hoge Molenstraat, was het oude gasthuis nog aanwezig. Het werd beheerd door de hei-vorm de diaconie en functioneerde nog volop. Er bleef slechts één mogelijkheid over: de huizen aan de voorzijde aankopen en afbreken. Dat was een goede op lossing, want de kerkmuur aan die zijde was in slechte staat. Overdekte markthal Door diverse omstandigheden duurde het tot 1650 eer het be stek gemaakt was en de huizen werden gesloopt. De Zierikzee- se timmerlieden PieterenBasti- aan Vogelaar hadden een mooi ontwerp ingediend, dat ieders goedkeuring had. Behalve mooi, was het ook origineel. Het bestond uit een uitbreiding van de kerk op de eerste verdieping met 360 zitplaatsen en op de be gane grond een open ruimte, die kon dienen als overdekte markthal. Zo sloeg men twee vliegen in een klap. De voorgevel werd uitgevoerd in blauwe arduinsteen. Door drie nieuwe deuren aan de voor zijde werd het gebouw ook veel beter bereikbaar. De kerk kreeg een geheel nieuw interieur, een kansel met omringende tuin, twee tochtportalen en enkele re- gentenbanken, allemaal ge maakt van degelijk eikenhout en voorzien van fraai ambach telijk houtsnijwerk. Binnen een jaar was al het werk uitgevoerd, in het voorjaar van 1652 kon de kerk in gebruik worden geno men. Alom heerste er tevredenheid, de uitvoerders kregen een extra bedrag uitgekeerd als beloning. Zierikzee was een bijzonder monument rijker. Vast staat dat het gebouw een imitatie is van het Vondelingenhospitaal in Florence. Het eerste openbare gasthuis voor vondelingen in die stad, werd door de bekende architect Filippo Brunelleschi in de jaren 1421-1426 gebouwd in opdracht van de rijke bankier Cosimo de Medici. De Gasthuis kerk bezit een zelfde zuilengang met rondjes boven de pilaren, waarboven een dubbele kordonlijst loopt. In de voorge vel is een rij ramen geplaatst, die in Florence een driehoekige be kroning kregen, maar hier half cirkelvormig werden afge werkt. Zelfs de toegangsdeuren zien er hetzelfde uit. Het spreekt vanzelf dat het for maat van het gebouw werd aan gepast aan de beperkte ruimte en het formaat van Zierikzee. Het is niet bekend of de gebroe ders Vogelaar een afbeelding van het Vondelingenhospitaal in handen hebben gekregen of dat ze maakten ooit zelf een reis naar Florence maakten. Het maakt niet uit, er staat een prachtig kerkgebouw aan het Havenplein, dat nog steeds vol op in gebruik is. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Het dagelijks gemeentebestuur van Tholen wil de voorgenomen be lastingverhogingen enigszins matigen. Dat doet het door een voorschot te nemen op de ver koop van afvalverwerker OLAZ en de inzameling van huisvuil aan Delta Nutsbedrijven. Om de vele plannen van de ge meente te kunnen bekostigen, is extra geld nodig. In de jongste Kadernota, die vooruitblikt op het beleid van Tholen de ko mende jaren, had het college van burgemeester en wethou ders daarom forse verhogingen van de belastingen voorgesteld: 12,3 procent in 2002, 20,7 pro cent in 2003 en nog eens 11,4 procent in 2004. In totaal dus een tariefstij ging van bijna 45 procent in drie jaar. Dat vond de gemeenteraad wat al te gortig. Die stuurde het col lege naar huis met de opdracht het geld via andere wegen bij el kaar te brengen. B en W maken nu dankbaar ge bruik van het nieuws dat Delta Nuts een bod heeft uitgebracht op zowel de afvalinzameling van de Zeeuwse gemeenten (19,5 miljoen gulden) als op af valverwerker OLAZ (54,5 mil joen gulden). Als de verkoop doorgaat zou dat Tholen ongeveer 4,2 miljoen gulden opleveren. „Hoewel we ons realiseren dat de formele be sluitvorming nog moet plaats vinden, gaan we ervan uit dat deze overname per 1 januari 2002 een feit zal zijn", zo schrijft het college. De drie miljoen gulden die de verkoop van OLAZ Tholen op levert, willen B en W in een apart potje stoppen. Inclusief de rente kan daar dan tien jaar lang gemiddeld zo'n 3,6 ton per jaar uit worden geput. De extra in komsten waar Tholen op rekent, zorgen ervoor dat de verhoging van de tarieven wat kan worden getemperd. In het nieuwe voor stel komen B en W uit op 9 pro cent in 2002, 11 procent in 2003 en 11 procent in 2004. Het interieur van de Gasthuiskerk. foto Marijke Folkertsma Jammer datpony-dressuur zo 'n po pulaire sport is. Anders had Mu riel Laioerman er een vlamme?id opstel over kunnen schrijven. De 17- jarige mavoscholier uit Middelburg won er tientallen bekers mee. Een mooi onderwerp dus voor de schrijf- vaardigheidstest, ware het niet dat om een verhaal werd gevraagd over een 'minder voor de hand liggende sport'. Dus viel de keus gisteren op de laatste dag van de examens op een heel andere opdracht: schrijven over een familielid die zich net even an ders gedraagt dan de rest. Muriël verzon een oom die probeerde te overleven in de vrije natuur. Een echt zwart schaap dus. Zo kwam ze toch nog bij het dierenleven terecht. Een juiste keus, want de fantasie gaf haar vleugels. Twintig minuten voor tijd was ze al met het klusje klaar. Eind goed, al goed. Want Muriël draait er niet omheen: examen doen, viel haar bar tegen. Ze begon er twee weken geleden aan met een gemid delde van ruim boven de acht, en vreest nu zowat al haar cijfers fors naar beneden te hebben gehaald. Ze zoekt de oorzaak bij zichzelf: „Ik heb me gewoon te zenuwachtig ge maakt. En dat terwijl ze beslist niet bang is aangelegd. Zelfs de tandarts boezemt haar geen vrees in. „Examen doen is enger." In ieder geval is Mu- T TT at hij gaat doen zodra de vakdi- VV ploma's binnen zijnRobin Sjerp uit Hulst hoeft er geen seconde over na te denken. De 15-jarige vbo- leerling van het Reynaert College gaat werken bij zijn vader in de zaak. Eenmaal elektrotechnisch ingenieur kan hij 't bedrijf zo over nemen. Maar zo ver is het nog niet. Robin doet volgend jaar zelfs eerst nog even het vbo examen over. Niet dat hij het dit jaar verpest heeft. Verre van dat. Hij wil alleen nog een stapje hoger: van c- naar d-niveau. Kan hij daarna naar de privéschool voor de elektro- nicabranche in Hilversum. Voor de praktische kanten van het vak heeft Robin de school niet nodig. Want hij loopt al een tijdje mee in de zaak. Die bouwt hoge frequentie elektronica in transportvoertuigen als boten en trucks: radio-appara- tuur als mobilofoons, gsm's en mari- foons. Het is nu al Robins grootste hobby. Even naar een Franse haven voor een reparatie op een sleep- of baggerboot - hij heeft het allemaal al jyieegemaakt. De examens op c-niveau verliepen voorspoedig. Robin had het moeilij ker verwacht. Vooral wiskunde was een makkie. En natuurlijk vaktheo rie van elektrotechniek. Daar haalde hij op school al een dikke acht voor. Muriël Lawerman riël er nu aan gewend. Dat komt goed van pas, want ze wil ook nog het havo-, en daarna het vwo-diplom.a halen. Kan ze rechten gaan studeren. Want ze wil per se de advocatuur in. Tijd voor school heeft ze straks in overvloed. Want de pony gaat aan de kant. Muriël vertelt het wat sipjes. Maar ze is nu eenmaal te oud om er mee door te gaan. Dan kan je wel overstappen op een paard. Maar ze weet inmiddels wat het is elke dag zo'n dier te moeten verzorgen. Ze wil nu even vrijheid. Robin Sjerp Met de talen, Nederlands en Engels, ging het wat stroever. Maar het laat ste stukje Nederlands gisteren viel weer erg mee. Robin maakte geen op stel, maar koos voor functioneel schrijven: solliciteren bij een super markt, vanuit het ziekenhuis naar je klasgenoten schrijven, adverteren met kaartjes voor een popconcert - het kwam allemaal vlotjes uit de pen. Vooral die brief naar z'n klas ging hem goed af. „Hoefje tenminste niet zo officieel te doen. Kan je verzinnen walsje wil." /vbo examens stond schrijfvaardig heid op het programma. Patrieck Wattel uit Oostkapelle had het snel bekeken. De mavo-leerling van de Nehalennia-school koos voor de op dracht een artikel te maken voor de schoolkrant. Het moest betrekking hebben op sport, maar dan niet op iets alledaags als voetbal of tennis. Het moest over iets bijzonders gaan. Patrieck Wattel is ringrijder. En als dat geen aparte sport isKomt vrijwel alleen in z'n omgeving voor. „Zeeuw- ser kan bijna niet.Dus beschreef hij in minimaal vijfhonderd woorden wat er allemaal wel niet bij dat stukje levende folklore komt kijken. „Al leen al de spanning als je op je paard zit, en dan door die ring moet ste ken." Eri denk niet dat zoiets gemak kelijk is. „Zonder goede hanclcoördi- natie kan je het wel vergeten." Als mavo-kandidaat op d-niveau had Patrieck ook kunnen kiezen voor 'functioneel schrijven'. Dan was hij in een asielzoekerscentrum verzeild geraakt, en had hij brieven, een vra genlijst en een folder moeten samen stellen. Maar verhalen schrijven gaat hem heel wat beter afThuis werkt hij zelfs al aan een boek over de marine. „Dus zo'n opstelletje... dat moet dan zeker kunnen." Daarmee was Pa trieck er gisteren overigens nog niet. Ook scheikunde stond nog op z'n pro gramma. Op die klus kijkt hij heel wat minder tevreden terug.Patrieck gleed er mee af naar het randje van een voldoende. Mocht hij ermee in het rood komen, dan overweegt hij dat vak over te doen. Dat kan op woensdag 20 juni. Wie met z'n pun- tenlijst niet tevreden is, kan dan in één vak herexamen doen. H www.pzc.nl VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D, 14C, 16B, 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E. 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C, 45B, 47C, 48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29B, 30B, 32C, 35E, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D, 14C, 16B, 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C, 45B. 47C. 48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29 B, 30B, 32C, 35E, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B Patrieck Wattel schreef voor zijn mavo-examen een opstel over de ringrijderij. foto Ruben Oreel door Henk Postma De examens zitten er weer op. Of er veel gespiekt is? Dat zullen we nooit weten. Er hangen nog geen vi deocamera's in de examenzaal. Dus zijn er ook geen bandjes die nog eens kunnen worden teruggedraaid, maar wat niet is kan nog komen. Bij uitgaansbuurten, benzinesta tions en zelfs al op sommige school pleinen in Zeeland zijn ze al niet meer weg te denken: de 'spionnen' die alles wat beweegt op beeldband vastleg gen. Vwo'ers die er zin in hadden, konden er vrijdag hun mening over kwijt tijdens de laatste examenklus: het opstel Nederlands. Veilig, al die camera's. Mooi al dat DNA-onderzoek bij verdachte per sonen. Leuk dat kinderen van sper madonoren er straks recht op hebben de naam van hun biologische vader te leren kennen. Maar waar blijft met dat alles ons recht op privacy? Het was één van de tien onderwerpen waarvoor de vwo'ers oude stijl kon den kiezen. En dat deden ze dan ook. Op het Zwin College in Oostburg was de privacy-kwestie veruit favoriet. Een op de drie leerlingen greep de kans er een betoog over op papier te zetten met beide handen aan. Erica ten Hove uit het Belgische Sint Margriete overwoog ook er haar pen op stuk te schrijven. Maar bij nader inzien zaten daar wat haar betreft te veel haken en ogen aan. Want wat moet je er nou van zeggen. „Aan de ene kant is het wel goed, al die veilig heid. Maar aan de andere kant? Je voelt je gewoonweg niet meer op je gemak." Dus koos ze voor het op één na populairste onderwerp: spijt be tuigen. Op tv zie je steeds vaker men sen excuses maken: politici, de paus, zelfs Jan met de Pet gaat voor de ca mera's te biecht. Moeten de VS de in dianen nu ook excuses aanbieden? Moet Nederland spijt betuigen aan de voormalige koloniën? Jazeker wel, oordeelde Erica. En ze beargumen teerde dat in een vurig betoog. Nee, de vwo'ers konden niet zeggen dat het examen mank ging aan stof tot schrijven. Zo was er in de Oostburgse school ook nog aardig wat belang stelling voor de opdracht een be schouwing neer te pennen over de opmerkelijke interesse die meiden tegenwoordig aan de dag leggen voor het vak psychologie. Ruim driekwart van psychologiestudenten in Neder land is van het vrouwelijke geslacht. Ra, ra. hoe komt dat? De vwo'ers mochten proberen daar verklaringen voor op papier te krijgen. Ook op de laatste dag van de mavo- «V-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 75