Lauwe reacties op verkeersplan Ze zijn weer lekker vet dit jaar PZC Esaaansii Renesse krijgt weer eigen justitiekantoor Landelijke SP-actie stroomtarief Overval tankstation mislukt Ringrijders vieren jubileum Zaak drugssmokkel uitgesteld Kledingcontainer brandt uit Dorpsraden zien niet alle knelpunten terug in beleidsstuk Topveiling Zangdienst Serooskerke Levend verleden in Markiezenhof Rinus Verhage speelt orgel in Nieuwe Kerk Schouwen-Duiveland in oude ansichten zaterdag 2 juni 2001 MIDDELBURG - De actie die de SP in Zeeland voerde tegen de verhoging van de energietarieven, krijgt een landelijk ver volg. Andere afdelingen van die partij zijn ook begonnen met het ophalen van handtekeningen. Aan het eind van dit jaar worden alle handtekeningen gebundeld en aangeboden aan de Tweede Kamer. In Zeeland werden 13.000 protesten opge haald. De SP grijpt de verhoging van de tarieven - die wordt veroorzaakt door een hogere rijksbelasting op het gebruik van energie - aan om te protesteren tegen de liberalisering van de markt. Volgens de partij zullen de kleinverbruikers het 'willoze slachtoffer worden van de op winst uit zijnde geprivatiseerde nutsbedrijven'. VLISSINGEN - Drie mannen hebben donderdagavond ge probeerd een tankstation aan de Sloeweg in Vlissingen te overvallen. Het drietal stapte even na tien uur 's avonds het tankstation binnen. Er waren op dat moment geen klanten. Een van de drie trapte enkele keren tegen de ruit van een binnendeur. Toen die niet kapot ging, liepen ze weg in de richting van de Sloebrug. KAPELLE - De ringrijdersvereniging Zuid-Beveland kan zaterdag 9 juni eindelijk beginnen met de viering van het ju bileumjaar. Door de mkz-crisis was dat niet eerder mogelijk voor de vereniging, die dit jaar twintig jaar wordt.Met een wedstrijd voor de tweede klasse in het kampioenschap van de Zeeuwse Ringerijders Vereniging begint het seizoen in de Van der Biltlaan in Kapelle met dertien drietallen; twaalf uit Wal cheren en één uit Zuid-Beveland. De eerste twee promoveren naar de eerste klasse en de laatste twee komen volgend jaar in de derde klasse uit. De wedstrijd begint om acht uur 's ochtends en is naar ver wachting rond de klok van vijf uur beslist. ARNHEM - De behandeling van een grote Temeuzer drugs- smokkelzaak is vrijdag door het gerechtshof in Arnhem uit gesteld tot 14 september. Het hof doet dit op verzoek van de verdediging, om veertien getuigen te kunnen oproepen voor verhoor. In de rechtszaak staat een 33-jarige Nijmegenaar terecht. Hij wordt ervan verdacht 150 kilo cocaïne het land in- gesmokkeld te hebben en krijgt tien jaar cel als het aan de offi cier van justitie ligt. De verdachte maakt deel uit van een bende die de drugs van uit een boot in de Westerschelde dumpte, waarna duikers de waar opspoorden en uit het water visten. Met het verhoor van de veertien getuigen wil de advocaat van de verdachte aanto nen dat de Nijmegenaar niet de leider van de bende is. Door dat de verdachte in eerdere rechtszaken zijn mond hield en geen opening van zaken gaf over zijn rol in de zaak, is hij ver oordeeld tot acht jaar cel. Zijn advocaat hoopt met succes een lagere straf te bepleiten aan de hand van de getuigenissen. (APA) GOES - Een kledingcontainer van het Leger des Heils aan de Gasthuisstraat in Goes is vrijdagochtend vroeg in vlammen opgegaan. In de container is vermoedelijk eerder die nacht brand gesticht. De brandweer bluste de inhoud, die geheel verloren ging. Ook de container zelf liep schade op omdat die eerst moest worden opengebroken. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het Integraal Verkeer- en Vervoerplan (IVVP) bevat niet alle verkeersknel punten op Schouwen-Duive land. Dat constateren diverse dorpsraden. Zij missen in het stuk een aantal suggesties die ze hebben aangedragen. Hun aan dacht richt zich nu echter vooral op de termijn waarop de ge meente de verkeersmaatregelen wil uitvoeren. Het Schouwse verkeersplan ligt sinds maandag ter inzage op het gemeentehuis. In het stuk zet de gemeente haar verkeersbeleid voor de komende vijftien jaar uiteen. Naast een visie op de hoofdwegenstructuur en de in voering van de 30-kilometerzo- ries bevat het rapport een lijst van 'gewenste verkeersmaatre gelen' per kern. De specifieke verkeersknelpunten zijn gro tendeels aangedragen door de Schouwse dorpsraden. Nu het eindrapport op tafel ligt, maken zij de balans op van hun in breng. Binnen de dorpsraad van Brui- nisse circuleert het rapport nu onder de bestuursleden. A. Cor- nelisse, die zich met verkeersza ken bezighoudt, heeft er een snelle blik op kunnen werpen. 'Op een paar kleinigheidjes na' - de kompoorten staan verkeerd ingetekend - is hij in eerste in stantie tevreden. Weliswaar houdt het Bruse bestuurslid een stevige slag om de arm omdat de termijnen waarop één en ander uitgevoerd wordt niet duidelijk uit het rapport naar voren ko men. „En daar gaat het toch om, de uitvoering", aldus Cornelis- se. Deze reactie staat in schril con trast met de teleurstelling van G. van de Schaaf. Als (voorma lig) lid van de verkeerscommis- sie voor de stadsraad van Brou wershaven heeft hij veel tijd gestoken in een verkeersveilig- heidproject voor de stad. Een bittere pil, nu hij maar weinig van dat werk terugvindt in het IWP. Eilandelijk is het leuk, maar wat betreft de kemen zit er weinig in", aldus Van dei- Schaaf. Voor de komende twee jaar wil de gemeente zich immers hoofd zakelijk richten op de invoering van dertig-kilometerzones in alle kernen. Volgens Van dei- Schaaf is dat niet voldoende: ,,In Brouwershaven gaat het om een groot aantal kleine dinge tjes, als het plaatsen van een bord of een paaltje, die met lage kosten op korte termijn zijn op te lossen. Keer op keer is hier geen respons op gekomen, ook nu niet." Omdat aanpassingen aan verkeerssituaties door de gemeente lange tijd onder het mom van hei komende ver keersplan zijn afgehouden, noemt Van de Schaaf het rap port gezien het magere resultaat een 'zoethoudertje'. De voorzitter van de dorpsraad van Burgh-Haamstecle, L. de Feiter, is het hier niet mee eens. Dat niet alle punten zijn meege nomen in het rapport verwijst hij naar de 'democratie' waarin partijen van mening mogen ver schillen. De dorpsraad van Burgh-Haamstede heeft er on der meer herhaaldelijk op geha merd het autoverkeer zoveel mogelijk buiten de kern te hou den door een rondweg tussen het dorp, Renesse en Wester- schouwen aan te leggen. Dat dit in het IWP anders uitpakt dan voorgesteld, betreurt de voor zitter. Ook De Feiter moet toegeven dat het verkeersplan niet alle problemen in zijn dorp aanpakt. „We missen nadrukkelijk een aantal zaken en dat is jammer. In zijn optiek zou de gemeente 'feller' moeten zijn op de ge vaarlijke kruispunten op de Kraaiensteijnse weg. Net als het Bruse bestuurslid richt ook hij zich nu op de uitvoering van de maatregelen die wel zijn ge noemd. „Want kijk maar naar dat fietsers-van-rechts-ver- haal: er wordt wel aangekon digd, maar er is nog weinig of niets aan gedaan, behalve rond Zierikzee." Gelukt Wethouder C. Veerhoek (ver keer en vervoer) stelt er van 'overtuigd' te zijn dat niet alle aangedragen problemen zijn meegenomen in het verkeers plan. „Er zijn opmerkingen gemaakt, die vervolgens zijn be oordeeld door het verkeerskun dig bureau en de organisatie Daarbij zijn afwegingen ge maakt." Dat doet volgens de wethouder echter weinig af aan een plan dat meer behelst 'dan alleen de knelpunten in de dor pen'. „De dorpsraden hebben een jaar lang de tijd gehad in te spreken op het IWP. Ik heb het gevoel dat dat voor negentig procent ook gelukt is. Ik denk dat nu de gemeenteraad aan de beurt is iets van het plan te vin den." Het IWP komt op woensdag 6 juni aan de orde in de commissie ruimtelijke ordening en econo mische zaken. Deze vergadering begint om 19.30 uur in de kanti ne van het gemeentehuis. door Cor Pols Een opname van een deel van de be kende Koeyerij te Noordgouwe. De Koeyerij is een verbastering van de naam van een Engelse officier, jonkheer John Conijers, die met zijn echtgenote Maria de Pottere in het tegenover gelegen kas teeltje Huis de Pottere aan de Heereweg woonde. Maria de Pottere, die al in 1650 overleed, bepaalde in haar testament, dat er een hofje van vijf huisjes dienden te worden gebouwd 'tot troost en onder houd van rijf eerlijke weduwen van goe de afkomst en van de kloeke voorstander ontbloot'. Wat die laatste zinsnede uit haar testament dan ook mag betekenen, de huisjes waren bestemd voor voorname officiers- en doktersweduwen. In een Heemschutboekje dat kort voor de Twee de Wereldoorlog verscheen, staat te lezen dat ze nu bewoond worden door eenvou dige lieden. Er is een tijd geweest dat de vijf huisjes in tien gedeelten gesplitst be woond werden. Op de achtergrond kun nen we nog juist de contouren zien van het oude ziekenhuis dat daar in 1902 werd gebouwd. (Advertentie) MIDDELBURG. Veilingmeester A. I. Verhage is voornemens om op dins dag 19 juni een veiling te houden in de schouwburg te Middelburg. Met o.a. 100 schilderijen van bekende meesters waaronder 7 schilderijen van R Kimpe uit Belgisch particulier bezit. Tevens een zeldzame collectie sculptu res, tegels, sieraden etc. etc. Ér is een catalogus met ±110 kleurenfo to's aan de zaal verkrijgbaar. Kijkdagen ma. 18 juni van 15.00 tot 20.00 uur en di. 19 juni van 10.00 tot 11.30 uur voor de veiling. Veilingmeester A, J. Verhage tel. 0118-627639/06-29047339 REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl SEROOSKERKE - In de Nederlands-Hervormde kerk in Serooskerke vindt morgen een zangdienst plaats met medewerking van christelijk koor De Zilverstem uit Arnemui- den. Het orgel wordt be speeld door A. van der Linde en voorganger is dominee G. Bos. De dienst begint om 19.00 uur. door Famke van Loon RENESSE - Renesse krijgt ook dit jaar tijdens de zomermaan den weer een eigen justitiekan toor op het politiebureau. De re sultaten van de afgelopen twee jaar zijn voor het Openbaar Mi nisterie aanleiding de vooruit geschoven post te handhaven en het lik-op-stukbeleid uit te breiden naar de recreatiegebie den op Walcheren. Vanaf dit weekeinde houdt de eigen parketsecretaris weer kantoor in Renesse. Overtreders van lichte vergrijpen, zoals wildplassers, dronkenlappen, vechtersbazen en drugsbezït- ters, worden direct geconfron teerd met hun gedrag. Nadat de schade is opgemaakt kunnen zij ter plaatse hun boete afrekenen of krijgen zij een dagvaarding mee naar huis om het zaakje la ter nog eens voor de rechter uit te leggen. Een aantal jaren lik-op-stukbe leid heeft van Renesse weer een gezellige (familie)badplaats ge maakt. De strakke hand was hard nodig: landelijke stond het dorp bekend om overlastpro- blemen met vakantievierende jongeren, die seizoen na seizoen erger werden. Vorig jaar nog BERGEN OP ZOOM - In het ka der van de Brabantse Kastelen dag zijn er maandag 4 juni, tweede pinksterdag, diverse ac tiviteiten in het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Verschillende personages bren gen het verleden tot leven, 's middags geeft een valkenier een demonstratie met valken, buizerds en een uil en de hele dag door kunnen kinderen een griezelspeurtocht volgen. Het Markiezenhof is van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Tegelij kertijd wordt Markiezenhof- Boekenhof gehouden, met 35 kramen die uiteenlopende boe ken aanbieden, met een lichte nadruk op streekgebonden (Zeeland en West-Brabant) boe ken. memoreerde burgemeester J. Asselbergsaandecentimeter- dikke glaslaag die wel eens op straat rond de horeca lag. De samenwerking tussen ge meente, politie en Openbaar Ministerie heeft er volgens par- ketvoorlichtster E. Boot voor gezorgd dat de boel 'zeer onder controle' is. De overlast van het uitgaanspubliek is de laatste ja ren aanzienlijk gedaald, zo la ten cijfers duidelijk zien. In 1999 moest de parketsecretaris die in Renesse gestationeerd was 452 keer in actie komen: in 366 van de gevallen betrof het een schikking en 86 keer werd een dagvaarding uitgeschreven. Een jaar later trof de vertegen woordiger van het OM 243 her rieschoppers aan zijn bureau: 194 boetes en 49 dagvaardin gen. Walcheren Justitie is zelfs dermate tevre den over de geboekte resultaten in de Schouwse Westhoek dat het lik-op-stukbeleid naar de Walcherse recreatiegebieden wordt uitgebreid. Nu is de in schakeling van het OM geregeld via piketdiensten, waar slechts tot tien uur 's avonds een beroep op gedaan kan worden. De poli tie Walcheren kan komende zo mer na die tijd gebruik maken van de parketsecretaris in Re nesse, mocht daar aanleiding toe zijn. ZIERIKZEE - In de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee geeft Rinus Verhage op maandag 4 ju ni een orgelconcert. Het thema van het concert is Ba rokmuziek rondom Pinksteren. Verhage zal werken van compo nisten als Bach, Buxtehude, Pachelbel en Walther ten gehore brengen. Verhage is vaste orga nist van de Nieuwe Kerk en in Oude Tonge en Stellendam. Daarnaast geeft hij les, dirigeert hij drie koren en is parttime di recteur van de Muziekschool Goeree-Overflakkee. Het orgel concert begint om 20.00 uur. (Advertentie) De nieuwe haring zou nog lekkerder zijn dan vorig jaar. De veilingmeester proeft voor. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Hollandse Nieuwe van dit jaar is lekker vet en vol van smaak. Dat konden de vele aanwezigen van de Zie- rikzeese haringparty, gister middag in Brasserie Le Menu, uitgebreid proeven. Er werden ook zes vaatjes nieuwe haring geveild. De opbrengst daarvan, 2460 gulden, en van een deel van de verkochte toegangskaarten gaat naar de Sticht ing Museum haven De Zierikzeese haringparty, die voor de vierde keer werd geor ganiseerd, groeit met het jaar. Organisator J. Meerdink: „Was er in het begin nog veel onbe kendheid rond de haringparty, inmiddels bellen ondernemers mij van tevoren op of we het dit jaar weer organiseren. We heb ben ditjaar zo'n tachtig kaarten meer verkocht en zitten op meer dan 250 kaarten." Meerdink heeft inmiddels een stichting in het leven geroepen die de haringparty organiseert en het goede doel bepaalt. „Ik heb ambities met dit evene ment. Als het aan mij ligt wordt het de belangrijkste busi- nessbijeenkomst van het eiland Een feest dat standaard op de agenda staat." Ondernemers bestellen voor zichzelf en hun zakenrelaties of werknemers kaarten a 25 gul den per stuk. Voor dat bedrag, waarvan vijf gulden naar de Stichting Museumhaven gaat, kunnen zij onbeperkt haring eten en krijgen zij vier con sumptiebonnen om de dorst te lessen. „Om zeker te weten dat ik voldoende vis zou hebben, heb ik zes weken geleden de vaatjes al gereserveerd", zegt De haringparty in Zierikzee trok zo'n 250 gasten. Meerdink. „Maar wel voor de normale marktprijs." Het eerste vaatje dat afgelopen dinsdag in Scheveningen werd geveild, bracht een recordbedrag op van 120.000 gulden. Vandaag is het in Scheveningen vlaggetjesdag. Die dag vindt traditiegetrouw plaats op de za terdag voor Pinksteren. Vroeger voeren haringvissers na Pink steren uit richting de Schotse kust. De vlaggetjes in de sche pen waren de aankondiging van vertrek. De schipper die destijds als eerste terugkwam met een vaatje haring, werd door de ko- foto's Marijke Folkertsma der Wekken in zijn openings speech de opmerking dat de aanwezigen als haringen in een ton zaten. Maar om een haring in de keel te laten verdwijnen is weinig armslag nodig - de arm gaat immers de hoogte in - en de aanwezigen wisten goed raad met de schalen verse vis die rondgingen. Er waren heel wat complimenteuze opmerkingen te horen over de kwaliteit van de Hollandse Nieuwe. Sommigen wisten zeker dat deze nieuwe heel wat lekkerder was dan die van vorig jaar, die overigens ook al heel smaakvol was. ningin ontvangen. Tegenwoor dig is vlaggetjesdag een promo tie-evenement voor de haring. Het eerste vaatje arriveert al eerder. Voorschot De Zierikzeese haringparty nam gisteren gisteren al een voorschot op die promotie. Om dat het weer niet echt meewerk te, trokken de vele aanwezigen steeds meer naar binnen, waar de muziek van de Interscaldis Jazzband wedijverde met de converserende ondernemers. Dat ontlokte wethouder D. van De lekkere smaak moet mede van invloed zijn geweest op het succes van de veiling. In een mum van tijd had notaris R. Zonnevylle zes vaatjes met elk zo'n veertig tot vijftig harin gen geveild voor - voor Zierik zeese begrippen - recordbedra gen. Het laatste vaatje bracht maar liefst 600 gulden op. Toonbank Niet iedereen wacht op een ha ringparty om de eerste nieuwe haring te proeven. In de viswin kel ligt de Hollandse Nieuwe al sinds afgelopen woensdag in de gekoelde toonbank. „Ze gaan hard", weten Rina en Agnes Sa- man van Saman Vis Paling in de Visstraat te vertellen. „De klanten komen er speciaal om." De kwaliteit is goed, vinden de visverkopers, lekker vet en vol. Overigens verkoopt de viswin kel het hele jaar door haring. „De kwaliteit gaat in de loop van het j aar niet meer zo achter uit, omdat de vis direct diepge vroren wordt. Dat is wettelijk verplicht", legt Rina Saman uit. „Vroeger werd er alleen gepe keld, maar dan konden er wormpjes in de haring zitten. Daar gingen mensen soms aan dood. Vandaar dat alle haring nu heel diepgevroren aangele verd wordt." De visverkopers hebben geen haring vooraf besteld, er is ge noeg voor iedereen. Het houden van haringparty's of het veilen van het eerste vaatje zegt de da mes niet zo veel. „Maar met alle publiciteit er omheen merken we wel dat de klanten precies weten wanneer de nieuwe ha ring aankomt en dan staan er di rect veel mensen in de winkel, speciaal om de Hollandse Nieu we te proeven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73