Borsele eist kabel voor bedrijven 3SSiSnag' Pennen geblazen op de laatste dag PZC Recordbedrag voor scholen Ethiopië Middelburg meert af in Middelburg Grote Kerk Veere blijft slingerloos Gemeentebestuur kaart kwestie aan bij Delta Nutsbedrijven Borsele onderzoekt antwoorden Examens enger dan de tandarts Lekker werken bij pa in de zaak door Rolf Bosboom GOES - Het Buys Ballot College in Goes heeft dit schooljaar in totaal ruim 44.000 gulden bijeengebracht ten bate van Ethi opië. ICCO, de interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, heeft toegezegd dat bedrag te verdubbelen, zo dat er bijna 89.000 gulden beschikbaar is. Met het geld worden in totaal 32 eenvou dige schooltjes in het Afrikaanse land ge bouwd. De middelbare school besteedde de afge lopen maanden veel aandacht aan het zo geheten Going Global-project. Leerlinge Esther van Leerdam reisde namens de school, samen met twintig andere scholie ren uit het hele land. af naar Ethiopië. Na terugkeer deed ze op vele plaatsen verslag van haar ervaringen, om de noodzaak van financiële ondersteuning duidelijk te ma ken. Het meeste geld werd eind april ingeza meld, toen de leerlingen dankzij sponsors in totaal ruim 20.000 gulden bijeen sport ten. Tijdens de Afrika-avond die dezelfde dag op school werd gehouden kwam nog eens 10.000 gulden binnen. Het eindresultaat van het project, 44.444 gulden, werd gisteren bekend gemaakt tijdens de pinksterviering van de school. Esther van Leerdam overhandigde het bedrag symbolisch aan Henk van der Leen, vertegenwoordiger van de Unie voor Christelijk Onderwijs. „Het is een ongelooflijk groot bedrag geworden", zei hij. „Nog nooit in zijn geschiedenis heeft het Buys Ballot College zoveel geld opge haald." Van der Leen vertelde dat er momenteel al wordt gewerkt aan de bouw van de eerste schooltjes. „De mensen daar zijn de ko ning te rijk, want nu nog gaat zeventig procent van de kinderen niet eens naai school." zaterdag 2 juni 2001 Henk van der Leen (links) en Esther van Leerdam maken het totale bedrag bekend. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Het dage lijks gemeentebestuur van Bor sele vindt het hoog tijd worden dat de Borselse bedrijventerrei nen worden bekabeld. In de algemene vergadering van aan deelhouders van Delta Nutsbe drijven zal de Borselse verte genwoordiging daarop dan ook aandringen. Geen enkel bedrijventerrein in Zeeland is voorzien van kabels. Van verschillende kanten is daarover al geklaagd en Delta doet nu samen met Zeelandnet een onderzoek naar de mogelij - heden van bekabeling van be drijventerreinen in en bij de ste den. Dat betekent dat Borsele nog niet aan de beurt is. Juist in het Borselse gemeentehuis in Heinkenszand komen wekelijk meerdere verzoeken binnen om bedrijven op het kabelnet aan te sluiten. Het collge van B en W vindt dat er haast bij is. Het ont breken van het kabelnet werkt remmend op het gebruik van in ternet en frustreert de brede ontwikkeling en toepassing van dit medium. Het voornemen om in de aan deelhoudersvergadering aan de bel te trekken komt aan de orde in een voorstel aan de gemeente raad over de vaststelling van de jaarrekening 2000 van Delta Uit de winst die het nutsbedrijf maakte kan Borsele ruim een miljoen meer verwachten dan de vijf ton die als dividenduite- ring op de begroting stond. Voor de besteding van dat miljoen heeft Borsele nog geen plannen bekend gemaakt. Bij de behan deling van de. Kadernota krijgt de raad daarover voorstellen. Over de besteding van het batig saldo op de eigen jaarrekening over 2000, wil het college wel een raadsbesluit nemen tijdens de vergadering van donderdag 14 juni. Er is bijna een half mil joen minder uitgegeven dan er is binnengekomen, als het miljoen dat al eerder aan de algemene reserve is toegevoegd, niet wordt meegeteld. Het college wil nu met het batig saldo en met een kleine vier ton uit de algemene reserve, een aantal projecten afmaken. Voor de invoering van de Euro is nog anderhalve ton nodig en ruim drie ton zou er dit jaar nog moe ten worden gestoken in de eind puntvoorziening in Hoedekens- kerke. Het onderzoek naar oplossingen voor het legionella- probleem in gemeentelijke in richtingen vergt nog twee ton en projecten bij de brandweer moeten met 54.000 gulden extra worden betaald. Bijna een ton kost de klimaatbeheersing in het gemeentelijk archief en dan zijn er nog kleinere bedragen van rond de 20.000 gulden nodig voor Soos de Prange in Hhein- kenszand, voor de veiligheid in speeltuintjes en voor aanleg van bassins om regenwater te ber gen. De voorstellen worden be sproken tijdens de openbare raadsvergadering die om 20.00 urn- begint in het gemeentehuis in Heinkenszand. door Richard Hoving MIDDELBURG - De mijnenja- ger Hr. Ms. Middelburg ligt sinds gistermiddag aan de Mid delburgse Loskadc. Rond half drie meerde het 52 meter lange marineschip af in de 'naamstad'. Volgens commandant E. Wil- lemsen is het een goede traditie dat een schip op bezoek komt in de stad waar naar het vernoemd is. Dat de Middelburg naar de Zeeuwse hoofdstad kwam werd hoog tijd. Het laatste bezoek da teert van tien jaar geleden. De mijnenjager vertrok woens dag uit Den Helder. Vandaag, zondag en maandag kunnen be langstellenden van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur een kijkje op het schip. Derde pinksterdag vertrekt de Middelburg. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het ge meentebestuur van Borsele wil 7500 gulden bijdragen aan een onderzoek naar de haalbaar heid van een leerbedrijf voor metaal- en elektro-opleidingen in het Sloegebied. Daar tekent zich al geruime tijd de dreiging af van een tekort aan geschoold personeel. Nu De Schelde en Pechiney heb ben aangekondigd hun bedrij fs- scholen te zullen sluiten, wordt het dreigende personeelstekort alleen maar grotei; De Stichting Metaal en Elektro-opleidingen Zeeland heeft de gemeenten Borsele en Vlissingen gevraagd mee te werken aan een haal baarheidsonderzoek. Inmiddels hebben Borsele en Vlissingen een overeenkomst gesloten. Vlissingen betaalt 12.500 en Borsele 7500 gulden. De oprich ting van een leerbedrijf moet de verdere versnippering van op leidingen tegengaan, het tekort aan geschoolde krachten ophef fen en garanties bieden voor het opleidingsniveau van werkne mers in de metaal en elektro techniek. De gemeenten hoeven overigens niet mee te betalen aan het leer bedrijf zelf. Het is de bedoeling dat het leerbedrijf zal worden gedragen en gefinancierd door het regionale bedrijfsleven. Daarop richt zich ook het haal baarheidsonderzoek. De gemeenteraad van Borsele beslist donderdag 17 juni over de bijdrage tijdens een openba re raadsvergadering die om 20.00 uur in het gemeentehuis in Heinkenszand begint. door Richard Hoving VEERE - De slinger van Fou- cault komt niet terug in de Grote Kerk in Veere. De vierentwintig meter lange staaldraad met aan het uiteinde een ijzeren bol hangt binnenkort in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven. De 0,8 millimeter dunne slinger hing bijna een kwart eeuw in de Grote Kerk, zegtJ. Wisse. De 71- jarige Wisse is al jaren betrok ken bij het onderhoud van het machtige vijftiende-eeuwse ge bouw. De staaldraad is gesneuveld met de komst naar de kerk van de stichting Nieuwe Muziek Zee land, zegt hijDe stichting is be zig de kerk opnieuw in te richten en heeft te kennen gegeven de slinger kwijt te willen. Een ge gadigde voor de straaldraad werd gevonden in Brouwersha ven. Binnenkort wordt de slinger in een van de zijbeuken van de Grote of Sint Nicolaaskerk op gehangen, zegt bestuurslid O. van Nieuwenhuize van de stich ting die de kerk beheert. De slin ger is vernoemd naar de Franse fysicus Jean Bernard Léon Fou- cault (1819-1868). Foucault be wees in 1851 dat de aarde elke 24 uur om haar eigen as draait. Hij deed dit door in het Panthé on in Parijs een 28 kilo zware ijzeren bol aan een 67 meter lan ge staaldraad te laten slingeren. De Grote Kerk trok elk jaar ook lezers van de vuistdikke roman De Slinger van Foucault van Umberto Eco uit 1988. Aange moedigd door het begin van het nauwelijks te doorgronden boek kwamen ze naar het stadje Veere. „En toen zag ik de Slinger. Han gend aan het uiteinde van een lang touw dat hoven in het koor gewelf was bevestigd, maakte de bol met isochrone statigheid zijn weidse slingerbewegin gen." De slinger van Eco hing niet in Veere, merkt Wisse droogjes op als hij de eerste zin nen leest. „In de Grote Kerk was de draad aan de vloer van de to ren bevestigd en niet aan het koorgewelf." door Henk Postma De examens zitten er weer op. Of er veel gespiekt is? Dat zullen we nooit weten. Er hangen nog geen vi deocamera's in de examenzaal. Dus zijn er ook geen bandjes die nog eens kunnen worden teruggedraaid, maar wat niet is kan nog komen. Bij uitgaansbuurten, benzinesta tions en zelfs al op sommige school pleinen in Zeeland zijn ze al niet meer weg te denken: de 'spionnen' die alles wat beweegt op beeldband vastleg gen. Vwo'ers die er zin in hadden, konden er vrijdag hun mening over kwijt tijdens de laatste examenklus: het opstel Nederlands. Veilig, al die camera's. Mooi al dat DNA-onderzoek bij verdachte per sonen. Leuk dat kinderen van sper madonoren er straks recht op hebben de naam van hun biologische vader te leren kennen. Maar waar blijft met dat alles ons recht op privacy? Het was één van de tien onderwerpen waarvoor de vwo'ers oude stijl kon den kiezen. En dat deden ze dan ook. Op het Zwin College in Oostburg was de privacy-kwestie veruit favoriet. Een op de drie leerlingen greep de kans er een betoog over op papier te zetten met beide handen aan. Erica ten Hove uit het Belgische Sint Margriete overwoog ook er haar pen op stuk te schrijven. Maar bij nader inzien zaten daar wat haar betreft te veel haken en ogen aan. Want wat moet je er nou van zeggen. „Aan de IT" Sk SI Sfè ma W £J| |%f| gs» ene kant is het wel goed, al die veilig heid. Maar aan de andere kant? Je voelt je gewoonweg niet meer op je gemak." Dus koos ze voor het op één na populairste onderwerp: spijt be tuigen. Op tv zie je steeds vaker men sen excuses maken: politici, de paus, zelfs Jan met de Pet gaat voor de ca mera's te biecht. Moeten cle VS de in dianen nu ook excuses aanbieden? Moet Nederland spijt betuigen aan de voormalige koloniën? Jazeker wel, oordeelde Erica. En ze beargumen teerde dat in een vurig betoog. Nee, de vwo'ers konden niet zeggen dat het examen mank ging aan stof tot schrijven. Zo was er in de Oostburgse school ook nog aardig wat belang stelling voor de opdracht een be schouwing neer te pennen over de opmerkelijke interesse die meiden tegenwoordig aan de dag leggen voor het vak psychologie. Ruim driekwart van psychologiestudenten in Neder land is van het vrouwelijke geslacht. Ra, ra, hoe komt dat? De vwo'ers mochten proberen daar verklaringen voor op papier te krijgen. Ook op de laatste dag van de mavo- /vbo examens stond schrijfvaardig heid op het programma. Patrieck Wattel uit Oostkapelle had het snel bekeken. De mavo-leerling van de Nehalennia-school koos voor de op dracht een artikel te maken voor de schoolkrant. Het moest betrekking hebben op sport, maar dan niet op iets alledaags als voetbal of tennis. Het moest over iets bijzonders gaan. Patrieck Wattel is ringrijder. En als dat geen aparte sport is. Komt vrijwel alleen in z'n omgeving vooi'. „Zeeuw- ser kan bijna niet." Dus beschreef hi] in minimaal vijfhonderd woorden wat er allemaal wel niet bij dat stukje levende folklore komt kijken. „Al leen al de spanning als je op je paard zit, en dan door die ring moet ste ken." En denk niet dat zoiets gemak kelijk is. „Zonder goede handcoördi natie kan je het wel vergeten." Als mavo-kandidaat op d-niveau had Patrieck ook kunnen kiezen voor 'functioneel schrijven'. Dan was hij in een asielzoekerscentrum verzeild geraakt, en had hij brieven, een vra genlijst en een folder moeten samen stellen. Maar verhalen schrijven gaat hem heel wat beter af. Thuis werkt hij zelfs al aan een boek over de marine. „Dus zo'n opstelletje... dat moet dan zeker kunnen." Daarmee was Pa trieck er gisteren overigens nog niet. Ook scheikunde stond nog op z'n pro gramma. Op die klus kijkt hij heel wat minder tevreden terug. Patrieck gleed er mee af naar het randje van een voldoende. Mocht hij ermee in het rood komen, dan overweegt hij dat vak over te doen. Dat kan op woensdag 20 juni. Wie met z'n pun- tenlijst niet tevreden is, kan dan in één vak herexamen doen. H www.pzc.nl VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D, 14C, 16B, 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B, 33A, 37B, 39A, 42A, 44C, 45B. 47C, 48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29B, 30B, 32C, 35E, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B VBO/MAVO Scheikunde C 2A, 3C, 9C, 10B, 11C, 13D. 14C, 16B. 17C, 19A, 21B, 26C, 27B, 28C, 31E, 32B. 33A, 37B. 39A, 42A, 44C, 45B, 47C.48A VBO/MAVO Scheikunde D 2A, 3C, 5D, 9C, 10A, 12F, 14B, 17A, 21D, 23A, 24B, 25C, 28E, 29 B, 30B, 32C, 35£, 36A, 38C, 41A, 43B, 44B Jammer dat pony-dressuur zo 'n po pulaire sport is. Anders had Mu riel Lawerman er een vlammend opstel over kunnen schrijven. De 17- jarige mavoscholier uit Middelburg won er tientallen bekers mee. Een mooi onderiverp dus voor de schrijf- vaardigheidstest, ware het niet dat om een verhaal werd gevraagd over een 'minder voor de hand liggende sport'. Dus viel de keus gisteren op de laatste dag van de examens op een heel andere opdracht: schrijven over een familielid die zich net even an ders gedraagt dan de rest. Muriël verzon een oom die probeerde te overleven in de vrije natuur. Een echt zwart schaap dus. Zo kwam ze toch nog bij het dierenleven terecht. Een juiste keus, want de fantasie gaf haar vleugels. Twintig minuten voor tijd was ze al met het klusje klaar. Eind goed, al goed. Want Muriël draait er niet omheen: examen doen, viel haar bar tegen. Ze begon er twee weken geleden aan met een gemid delde van ruim boven de acht, en vreest nu zowat al haar cijfers fors naar beneden te hebben gehaald. Ze zoekt de oorzaak bij zichzelf: „Ik heb me gewoon te zenuwachtig ge maakt." En dat terwijl ze beslist niet bang is aangelegd. Zelfs de tandarts boezemt haar geen vrees in. „Examen doen is enger.In ieder geval is Mu- TT Jat hij gaat doen zodra de vakdi- VV ploma's binnen zijnRobm Sjerp uit Hulst hoeft er geen seconde over na te denken. De 15-jarige vbo- leerling van het Reynaert College gaat werken bij zijn vader in de zaak. Eenmaal elektrotechnisch ingenieur kan hij 't bedrijf zo over nemen. Maar zo ver is het nog niet. Robin doet volgend jaar zelfs eerst nog even het vbo examen over. Niet dat hij het dit jaar verpest heeft. Verre van dat. Hij wil alleen nog een stapje hoger: van c- naar d-niveau. Kan hij daarna naar de privéschool voor de elektro- nicabranche in Hilversum. Voor de praktische kanten van het vak heeft Robin de school niet nodig. Want hij loopt al een tijdje mee in de zaak. Die bouwt hoge frequentie elektronica in transportvoertuigen als boten en trucks: radio-appara- tuur als mobilofoons, gsm's en mari- foons. Het is nu al Robins grootste hobby. Even naar een Franse haven voor een reparatie op een sleep- of baggerboot - hij heeft het allemaal al meegemaakt. De examens op c-niveau verliepen voorspoedig. Robin had het moeilij ker verwacht. Vooral wiskunde was een makkie. En natuurlijk vaktheo rie van elektrotechniek. Daar haalde hij op sclwol al een dikke acht voor. Muriël Lawerman riel er nu aan gewend. Dat komt goed van pas, want ze wil ook nog het havo-, en daarna het vwo-diploma halen. Kan ze rechten gaan studeren. Want ze wil per se de advocatuur in. Tijd voor school heeft ze straks in overvloed. Want de pony gaat aan de kant. Muriël vertelt het wat sipjes. Maar ze is nu eenmaal te oud om er mee door te gaan. Dan kan je wel overstappen op een paard. Maar ze weet inmiddels iaat het is elke dag zo'n dier te moeten verzorgen. Ze wil nu even vrijheid. Robin Sjerp Met de talen, Nederlands en Engels, ging het wat stroever. Maar het laat ste stukje Nederlands gisteren viel weer erg mee. Robin maakte geen op stel, maar koos voor functioneel schrijven: solliciteren bij een super markt, vanuit het ziekenhuis naar je klasgenoten schrijven, adverteren met kaartjes voor een popconcert - het kwam allemaal vlotjes uit de pen. Vooral die brief naar z'n klas ging hem goed af. „Hoefje tenminste niet zo officieel te doen. Kan je verzinnen wa£je wil." Patrieck Wattel schreef voor zijn mavo-examen een opstel over de ringrijderij. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 65