PZC Voorschot op verkoop OLAZ Vette feesten voor Thoolse jeugd PZC Wethouder vreest floppen project Duurzaam Veilig Complex Stadspoort nog kale vlakte I Kledingcontainer brandt uit Tholen maakt beleid met geld van nog niet gerealiseerde deal Oriënteringsrit De Zeeuwen Levend verleden in Markiezenhof Legpenning voor EHBO'ster Topveiling Subsidie voor restauratie kerk b 15 Ringrijders vieren jubileum Landelijke SP-actie stroomtarief Overval tankstation mislukt Zaak drugssmokkel uitgesteld zaterdag 2 juni 2001 door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Het dagelijks gemeentebestuur van Tholen wil de voorgenomen be lastingverhogingen enigszins matigen. Dat doet het door een voorschot te nemen op de verkoop van afvalverwerker OLAZ en de inzameling van huisvuil aan Delta Nutsbedrij ven. Om de vele plannen van de ge- HEINKENSZAND - Op Twee de Pinksterdag, 4 juni, organi seert de MAC De Zeeuwen zijn 4e oriënteringsrit van het sei zoen. De Pinksterrit is een puzzelrit voor beginners en een reglemen taire rit volgens het reglement 2001 voor de A- en B-klasse (ge vorderden). De rit voert over binnenwegen door de Zak van 'Zuid-Beveland. Aan de hand van controles langs de route kan \vorden vastgesteld of de goede •route is gereden. Voor de beginners is een eenvou dige routebeschrijving samen gesteld, zodat zonder al te veel moeite de finish kan worden be reikt. Inschrijven voor deze rit kan in De Stenge, Stengeplein 1 in Heinkenszand van 18.30 tot J19.30 uur. BERGEN OP ZOOM - In het ka der van de Brabantse Kastelen dag zijn er maandag 4 juni, tweede pinksterdag, diverse ac tiviteiten in het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Verschillende personages bren gen het verleden tot leven, 's middags geeft een valkenier een demonstratie en de hele dag .door kunnen kinderen een grie zelspeurtocht volgen. Het Mar kiezenhof is van 11 tot 17 uur geopend. Tegelijkertijd wordt •Markiezenhof-Boekenhof ge houden. Er worden allerlei boe ken aangeboden, met een na druk op streekgebonden (Zee land en West-Brabant) werken. GOES - P. van Oost-van Eeste ren uit Goes heeft gistermiddag uit handen van burgemeester D. van der Zaag de vrijwilligers legpenning van de gemeente Goes ontvangen. Zij kreeg de onderscheiding vanwege haar inzet voor de Prinses Ireneschool in Goes en de Kloetingseschool in Kloetin- ge- :Zij gaf daar de afgelopen vijf tien jaar EHBO-lessen aan leer lingen van groep acht. Advertentie MIDDELBURG, Veilingmeester A. I. Verhage is voornemens om op dins dag 19 juni een veiling te houden in de schouwburg te Middelburg. Mei o.a. 100 schilderijen van bekende meesters waaronder 7 schilderijen van R. Kimpe uit Belgisch particulier bezit. Tevens een zeldzame collectie sculptu res, tegels, sieraden etc. etc. Er is een catalogus met ±110 kleurenfo to's aan de zaal verkrijgbaar. Kijkdagen ma. 18 juni van 15.00 tot 20.00 uur en di. 19 juni van 10.00 tot 11.30 uur voor de veiling. Veilingmeester A. J. Verhage tel. 0118 - 627639 06 - 29047339 REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meerite te kunnen bekostigen, is extra geld nodig. In de jongste Kadernota, die vooruitblikt op het beleid van Tholen de ko mende jaren, had het college van burgemeester en wethou ders daarom forse verhogingen van de belastingen voorgesteld: 12,3 procent in 2002, 20,7 pro cent in 2003 en nog eens 11,4 procent in 2004. In totaal dus een tariefstijging van bijna 45 procent in drie jaar. Dat vond de gemeenteraad wat al te gortig, zo bleek bijna twee weken geleden in een vergade ring van de raadscommissie middelen. Die stuurde het colle ge weer naar huis met de op dracht het geld via andere we gen bij elkaar te brengen. B en W maken nu dankbaar ge bruik van het nieuws dat enkele dagen na de commissievergade ring bekend werd. Delta Nuts bedrijven heeft een bod uitgebracht op zowel de afval inzameling van de Zeeuwse ge meenten (19,5 miljoen gulden) als op afvalverwerker OLAZ (54,5 miljoen gulden), een ge meenschappelijke regeling van de Zeeuwse gemeenten. Overname Als de verkoop doorgaat (daar over is nog beslist geen zeker heid) zou dat voor Tholen een bedrag van in totaal ongeveer 4,2 miljoen gulden opleveren. Hoewel we ons realiseren dat de formele besluitvorming nog moet plaatsvinden, gaan we er van uit dat deze overname per 1 j anuari 2 002 een f eit zal zi j n zo schrijft het college in een nieuw voorstel aan de commissie. De drie miljoen gulden die de verkoop van OLAZ Tholen op levert, willen B en W bijvoor beeld een apart potje stoppen. Inclusief de rente kan daar dan tien jaar lang gemiddeld zo'n 3,6 ton per jaar uit worden ge put. Na tien jaar is het potje ech ter weer leeg, terwijl het maar de vraag is of de begroting dan weer in evenwicht is. Om die re den wil het college binnenkort 'een inhoudelijke discussie' op gang brengen over het toekom stig financieel beleid van de ge meente. De extra inkomsten waar Tho len op rekent, zorgen ervoor dat de verhoging van de tarieven door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK Vraag een jongere in een wille keurig dorp of er genoeg te doen is; het antwoord zal altijd nega tief zijn. Regelmatig komt de jeugd zelf in touw, wijst lokale bestuurders met stapels hand tekeningen op de noodzaak van een skatebaan, een hangplek of een jeugdhonk. Een paar Smerdiekse jongeren doen het anders, ze zorgen zélf voor feesten. Begonnen op der tien-, veertienjarige leeftijd houden ze dat nu al vijf j aar vol Ze pakken de zaken steeds pro fessioneler aan, waarmee een steeds groter beslag op hun vrije tijd gelegd wordt. Geen echte opgave, de jongens hebben er zelf volop lol in. Jan de Viet (18) en Erik Scher- penisse (19) genieten nog na wanneer ze vertellen over de 'vette' (de nieuwste variant op 'gave') feesten. „Het is echt de grootste kick die er bestaat, wanneer je na weken van hard werken aan de voorbereidingen ziet dat je je publiek vermaakt", glundert Erik. Aan de hand van de in een mul tomap verzamelde posters geeft Jan trots een blik in de aard van de feesten. Een fluorescerend geel vel kondigt een megafeest aan: The final edition, met een gratis millenniumcocktail. Een andere avond kreeg de noemer 'The dark night' don't be afraid, because we'll show you the beauty of darkness- met laser- show. 'Back 2 summer' passeert de revue, en 'Summer memo ries' met een speciale Sangria Battle. Vrijdag de dertiende werd aangegrepen voor weer een griezelfeestChapter 13 met de waarschuwing Beware, strange things could happen. 'Star 4 a night' zette de feest gangers aan in de outfit van een of ander bekend figuur te ko men. Meest recent is het feest 'Destination Sunshine', com pleet met 'limbo-contest'. Jaargetijde De ideeën groeien als vanzelf in de hoofden van Jan en Erik. „Iets dat bij het jaargetijde past, of iets dat leeft bij de jeugd", legt Jan uit. „dat werken we dan verder uit. Daarna zitten we avonden achter de computer om posters in stijl te maken, en fly ers". De verspreiding van de aankondigingen, opstellen van persberichten, het regelen van bij het thema horende attribu ten, tot en met de boekhouding; alles is in handen van het twee tal. Een brok werk waarvoor ze naast hun opleiding tijd vinden. wat kan worden getemperd. In het nieuwe voorstel komen B en W uit op 9 procent in 2002, 11 procent in 2003 en 11 procent in 2004. Daarbij is al rekening ge houden met de inflatie. Het college kan het overigens En nee, verzekeren beiden, hun studie lijdt er niet onder. Inte gendeel. Erik zit in het tweede jaar van de Heao commerciële economie. Jan is eerstejaars aan de Hogeschool Rotterdam, rich ting Small Businiss. Bij het 'feestwerk' profiteren ze van de opgedane theorie, de studie vaart er wel bijJan:Het is ge woon een soort stage. Je komt hierbij alle facetten van het on dernemen tegen", dan lachend: „En we weten ook wat stress is".. niet nalaten om de commissiele den eraan te herinneren dat de Kadernota een weerslag is 'van hetgeen door de diverse fracties uit de raad is aangedragen'. De aanvankelijk voorgestelde verhoging is daar slechts een Het verhaal van J E's Party- Time begint vijf jaar geleden. Jan, Erik en Benny Leeuwen haag hebben dan thuis al volop ervaring opgedaan in het 'deejay' spelen: muziek mixen met dan nog eenvoudige appa ratuur, en dat opnemen op bandjes. In 1996 -het drietal is dan zo'n dertien, veertien jaar- beginnen ze op feestjes te 'draaien'. Bij de oprichting van de jeugdsoos in Sint-Maartens dijk het jaar daarna was het bij vertaling van. „Wij hebben ge constateerd dat de hoogte van de tariefsaanpassingen door u tot doel wordt verheven, het geen uiteraard uw goed recht is. Wij wijzen u erop dat in voor komend geval dit conflicteert na vanzelfsprekend dat de jon gens daar regelmatig achter cle apparatuur gingen. „Een ideale speelplek. Een vast iets om alles goed onder de knie te krijgen", blikt Erik terug. Na een jaar stopte de soos. „Stonden wij ook met lege handen", vertelt Jan. Erik voegt daar aan toe: „We waren die jeugdsoos intussen ook eigenlijk wel ontgroeid. We wilden toch een stapje verder, hadden daarvoor ideeën en er varing genoeg". Benny is dan in-. met de beleidsvoornemens." De raadscommissie middelen praat woensdag 6 juni verder over het Kadernota. De bijeen komst wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om 19.30 uur. middels gestopt, Erik en Jan blijven hier en daar op feesten draaien, maar de regelmaat is er uit. Het duo vind het tijd om een duidelijke keuze te maken: stoppen met de hele zaak, of verdergaan. Ze besluiten tot het laatste, en leggen zichzelf op dan ook meer te gaan investeren in apparatuur. Intussen 'draait' Erik regelmatig in bar l'Espe- rance, en Jan bij 'De Man', twee cafés in het uitgaanscentrum van Tholen: Sint-Annaland. Dan komt Hans Visser van re creatiecentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk met de vraag of ze daar niet wat leven in de brouwerij willen brengen. En dat doen ze nu al jaren, zo eens per vier, vijf weken op vrijdag avond. Het concept van J E blijkt te werken. De twee jongmannen merken dat ze de zaken steeds professioneler aan gaan pak ken. Hoeven nu ook niet meer heel de wereld af te bellen voor bijvoorbeeld een sneeuwmachi- ne, ze hebben inmiddels zo hun contacten. Omdat de hoeveel heid werk groeit draaien tegen woordig ook de broers Maurice (20) en Raymond (22) Schrau- wen mee in de organisatie. Maar op hun gemakje op dezelfde ma nier doorgaan zit Jan en Erik niet in het bloed. Daarvoor bruist er nog te veel van binnen. Zo kunnen de jongeren die de feesten hebben bezocht zichzelf tegenwoordig, als extra service, ook terugzien op de tientallen foto's op de website www.j-e- partytime.nl. Schuimmaehine De site meldt bij een terugblik op de afgelopen vijf jaar veelbe- tekend: '...and we have just started...' Want de twee willen nog grootsere feesten. Op 6 juli proberen ze dat uit, dan pakken ze de grote zaal in Haestinge. „Een schuimmaehine, met daaromheen een ambiance van een strand, relaxen. Dat moet echt een knaller worden. We willen ons afzetgebied vergro ten, ook mensen trekken uit bij voorbeeld Steenbergen en Goes. Dat houdt natuurlijk meer risi co in, maar we zijn ook al bezig met sponsors". Aan vette win sten denken Jan en Erik niet. Voorlopig gaat elke cent die overblijft in de drive-in van J E. Dat ze met hun werk ook de leefbaarheid voor de dorps- j eugd wat op krikken vinden Jan en Erik meer dan mooi meege nomen. „Dat is voor ons een re den extra. We doen het niet al leen voor onszelf. Iedereen heeft er baat bij als ons eiland leuk blijft". door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het project Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen dreigt uit te lopen op een grote flop, omdat minis ter Netelenbos vooralsnog niet genegen is om rijksweg 61 (Schoondijke-Hoek) om te bou wen tot een vierbaans stroom weg. Volgens wethouder L. Wille (verkeer) van Oostburg heeft het Bestuurlijk Overleg Duur zaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen signalen ontvangen KAPELLE - De stichting Her vormde Kerk Kapelle krijgt van het Prins Bernhard Cultuur fonds een bijdrage van 50.000 gulden in de restauratiekosten van de kerk. Dat is tien procent van het bedrag dat de kerkelijke gemeente zelf moet bijdragen aan de grote restauratie, die in totaal 5,4 miljoen gulden gaat kosten. Het begin van de restauratie werd gisteravond gevierd met een bijeenkomst in de kerk, met het Zeeuws Vocaal Ensemble onder leiding van Kees van Eer- sel en een orgelbespeling door Henk van Putten. Het was een van de laatste keren dat het or gel heeft geklonken, omdat het instrument tijdens de restaura tie tegen stof moet worden inge pakt. De hervormde gemeenschap blijft tijdens het werk zoveel mogelijk in het gebouw kerken. De Stichting Hervormde Kerk gaat intussen door met fondsen werven om de eigen bijdrage te kunnen dekken. Dat gebeurt met concerten, de verkoop van artikelen, het zoeken van spon sors onder particulieren en in het bedrij f sleven en het sti muie ren van activiteiten die geld in het laadje brengen. Met cle bij drage van het Bernhardfonds is al meer dan de helft binnen. dat de bewindsvrouwe zal kie zen voor een andere toegangs weg tot West-Zeeuws-Vlaande- ren; een tweebaansweg met vele rotondes. „Als dat gebeurt, is het draag vlak onder het project in West- Zeeuws-Vlaanderen weggesla gen", zei Wille donderdag tijdens een congres over Duur zaam Veilig in het Gelderse Oos terbeek. „Dan durf ik te zeggen dat in de evaluatie bi] de bevol king de balans negatief zal doorslaan." Ten overstaan van een gehoor van verkeersdeskundigen, be stuurders, politiefunctionaris sen en ambtenaren was Wille erg kritisch over het verloop van het proefproject in West- Zeeuws-Vlaanderen. In cle ogen van de Oostburgse wethouder is er erg veel misgegaan de voor bije vijf jaar, maar is er ook veel lering getrokken uit het project. Met die ervaringen, zo schotelde Wille de deskundigen voor, kunnen andere regio 's hun voor deel te doen. Volgens hem moe ten acties in infrastructurele sfeer altijd gemotiveerd en be argumenteerd worden. Gebeurt dat niet, dan lopen zaken mis. De wethouder riep voorts het ministerie van Verkeer en Wa terstaat op het bedrijfsleven te motiveren interesse te tonen voor vernieuwende maatrege len op het gebied van verkeers- regulering. Kinderboerderijen Goes weer open GOES - De kinderboerderijen in Goes zijn weer open voor pu bliek. De boerderijen in cle Hol- landsche Hoeve en Kom us Kie- ke van stichting Het Gors aan de Beukenstraat zijn zo'n drie maanden gesloten geweest in verband met de mond- en klauwzeercrisis. De situatie is echter inmiddels weer veilig genoeg. De andere kinderboer derij van Het Gors, De Punt in Zierikzee, gaat ook weer open zodra de werkzaamheden op het terrein zijn afgerond. KAPELLE - De ringrijdersvereniging Zuid-Beveland kan zaterdag 9 juni eindelijk beginnen met de viering van het ju bileumjaar. Door de mkz-crisis was dat niet eerder mogelijk voor cle vereniging, die dit jaar twintig jaar worclt.Met een wedstrijd voor de tweede klasse in het kampioenschap van de Zeeuwse Ringerijders Vereniging begint het seizoen in de Van der Biltlaan in Kapelle met dertien drietallen; twaalf uit Wa- cheren en één uit Zuid-Beveland. De eerste twee promoveren naar de eerste klasse en de laatste twee komen volgend jaar in de derde klasse uit. De wedstrijd begint om acht uur 's ochtends en is naar ver wachting rond de klok van vijf uur beslist. MIDDELBURG - De actie die de SP in Zeeland voerde tegen de verhoging van de energietarieven, krijgt een landelijk ver volg. Andere afdelingen van die partij zijn ook begonnen met het ophalen van handtekeningen. Aan het eind van dit jaar worden alle handtekeningen gebundeld en aangeboden aan de Tweede Kamer. In Zeeland werden 13.000 protesten opge haald. De SP grijpt de verhoging van de tarieven - die wordt veroorzaakt door een hogere rijksbelasting op het gebruik van energie - aan om te protesteren tegen de liberalisering van de markt. Volgens de partij zullen de kleinverbruikers het 'willoze slachtoffer worden van de op winst uit zijnde geprivatiseerde nutsbedrijven'. VLISSINGEN - Drie mannen hebben donderdagavond ge probeerd een tankstation aan de Sloeweg in Vlissingen te overvallen. Het drietal stapte even na tien uur 's avonds het tankstation binnen. Er waren op dat moment geen klanten. Een van de drie trapte enkele keren tegen de ruit van een bin nendeur. Toen die niet kapot ging, liepen ze weg in de richting van de Sloebrug. ARNHEM - De behandeling van een grote Terneuzer dfugs- smokkelzaak is vrijdag door het gerechtshof in Arnhem uit gesteld tot 14 september. Het hof doet dit op verzoek van de verdediging, om veertien getuigen te kunnen oproepen voor verhoor. In de rechtszaak staat een 33-jarige Nijmegenaar terecht. Hij wordt ervan verdacht 15 0 kilo cocaïne het land in- gesmokkeld te hebben en krijgt tien jaar cel als het aan de offi cier van justitie ligt. De verdachte maakt deel uit van een bende die de drugs van uit een boot in de Westerschelde dumpte, waarna duikers de waar opspoorden en uit het water visten. Met het verhoor van cle veertien getuigen wil de advocaat van de verdachte aanto nen dat de Nijmegenaar niet de leider van de bende is. Door dat de verdachte in eerdere rechtszaken zijn mond hield en geen opening van zaken gaf over zijn rol in de zaak, is hij ver oordeeld tot acht jaar cel. Zijn advocaat hoopt met succes een lagere straf te bepleiten aan de hand van de getuigenissen. (APA) GOES - De heimachines mogen dan vertrokken zijn uit het Bek- ten. Daarbovenop komen woningen, kantoren en een binnen- hofgebied in Goes, de rust is nog niet weergekeerd. Integendeel: plaats in vier, vijf tot zes lagen. op de plaats waar het complex Stadspoort moet verrijzen begint het nu pas goed. In de grond zitten de palen die gebundeld de krachten moeten opvangen die op de pilaren van de parkeergarage komen te rus- Aannemer Hillen en Roosen zit nog onder het niveau van het laagste wat straks zichtbaar wordt. Als de betonvloer voor de parkeergarage is gestort, is het station van de fundering pas ge passeerd. foto Aero Lin Photo GOES - Een kledingcontainer van het Leger des Heils aan de Gasthuisstraat in Goes is vrijdagochtend vroeg in vlammen opgegaan. In de container is vermoedelijk eerder die nacht brand gesticht. De brandweer bluste cle inhoud, die geheel verloren ging. Ook de container zelf liep schade op omdat die eerst moest worden opengebroken. Jan de Viet en Eric Scherpenisse (rechts)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 63