Elf betaalde campagne Balladur PZC Liegende Tory pijnigt Conservatieven Ontslagen moeten Wahid redden Verkrachting in volle Franse trein Gezondheid Russisch kind verslechtert snel Oud-topman eist totaalonderzoek handel en wandel Frans olieconcern Tien jaar stout voor ontslagen mensen Guinness Doden bij schok in Afghanistan Fiat voor overnames BASF België Inwoners Sao Paulo tappen zelf stroom af In Zonnemaire natuurlijk! 2e Pinksterdag open! Heenzenden van Bambang toont grillen Jakarta Dutje beter dan langere nachtrust Deense moeder moet vader noemen Ontslagen en meteen miljonair Duits geldtransport overvallen Unhcr moet fors bezuinigen zaterdag 2 juni 2001 door Henk Glimmerveen PARIJS - De voormalige Franse staatsoliemaatschappij Elf heeft in 1995 de verkiezings campagne van de toenmalige premier Edouard Balladur gefi nancierd. Balladur trad in dat jaar tegen Jacques Chirac in het strijdperk met als inzet de gaul listische kandidatuur voor het presidentschap. De onthulling komt van de man die op dat moment de hoogste DUBLIN - Ontslagen werkne mers van bierbrouwer Guinness in het Ierse Dundalk kunnen het verdriet over hun ontslag met bier wegdrinken. De 140 werknemers hebben in een afvloeiingsregeling maxi maal tien jaar gratis levering van het beroemde stout-bier toegezegd gekregen, bovenop een premie van maximaal 137.000 Ierse pond (ruim 380.000 gulden). Het is traditie dat Guinness-werknemers een uitkering van ongeveer twee flesjes per dag in bier krijgen. De voor komende maand ge plande sluiting van de fabriek in Dundalk leidde in april tot sta kingen in vestigingen van de brouwer in heel Ierland. AP KABOEL - Bij een zware aard beving in het noorden van Af ghanistan zijn gisteren zeker twee doden gevallen. Zeker één persoon raakte ernstig gewond. De kracht van de beving was gisteren nog niet vastgesteld. Een woordvoerder van de oppo sitie tegen de het islamitische Taliban-regime, die gebieden in het noorden van Afghanistan controleert, verklaarde dat de beving grote schade in de pro vincies Parwan en Kapisa heeft veroorzaakt. Het trillen van de aarde veroorzaakte lawines in bit-bergachtige gebied. AFP BRUSSEL - De Duitse chemiegigant BASF krijgt van de Europese Unie toestemming de noodlijdende Belgische branchegenoten Panto- chim en Eurodiol over te nemen. Mario Monti, de mededingingscommissa ris van de EU, heeft dat gisteren in een brief aan BASF laten weten. De EU heeft besloten met de overnames in te stem men, omdat anders een faillissement dreigt voor de Belgische ondernemin gen, zei een woordvoer- ster van Monti. Panto- chim en Eurodiol verke ren beide in surséance van betaling. De Belgische autoriteiten wilden voor komende week duidelijkheid van de EU over de kansen van het overnamebod van BASF. De EU was een onderzoek naar de aangekondigde overnames begonnen om dat de zorg bestond dat BASF als gevolg van de Belgische aanwinsten te dominant zou worden. AP baas was van Elf: president-di recteur Loïk Le Floch-Prigent. Volgens de voormalige topman van het inmiddels geprivati seerde olieconcern wordt het de hoogste tijd dat er meer duide lijkheid komt over de betrek kingen tussen Elf en 'de politie ke partijen' in Frankrijk. Le Flock-Prigent is eerder deze week tot drieëneenhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in het omkoop schandaal rond ex-minister Ro land Dumas van Buitenlandse Zaken. Hij verklaarde gisteren in een radio-interview dat het 'de hoogste tij d' wordt dat er een totaalonderzoek komt naar het functioneren van het oliecon cern. Als voorbeeld noemde hij de campagne van Balladur, die werd geleid door de directeur voorlichting van Elf. Strauss-Kahn De regionale krant L'Est Répu- blicain citeerde gisteren uitvoe rig uit een briefwisseling tussen het openbaar ministerie en het gerechtshof in Parijs over vermeende frauduleuze hande lingen van de socialistische ex- minister van Financiën Domi nique Strauss-Kahn. Tegen de voormalig bewindsman, aldus het OM, bestaan 'ernstige ver denkingen' dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan 'passieve fraude'. Strauss-Kahn zou de topcouturier Karl Lagerf eld een groot deel van zijn belasting schuld hebben kwijtgeschol den. Het zou gaan om een be drag van ruim vijftig miljoen gulden. Al eerder waren dergelijke be schuldigingen aan het adres van Strauss-Kahn geuit. De socia listische bewindsman zou vorig jaar een video-opname hebben gekregen waarop de inmiddels overleden gaullistische geldin zamelaar Jean-Claude Méry president Chirac ervan beschul digt op de hoogte te zijn geweest van de klandestiene fondswer ving voor de gaullistische partij RPR. De opname zou een 'we derdienst' zijn voor het kwijt schelden van het grootste deel van de belastingschuld van La- gerfeld. Strauss-Kahn heeft die beschuldiging altijd tegenge sproken. De in deze affaire goed ingevoerde L'Est Républicain schreef gisteren evenwel dat het OM zijn onderzoek inmiddels heeft voltooid met bovengemel de conclusie. De onthullingen komen voor Strauss-Kahn en voor de Socia listische Partij (PS) van premier Jospin op een uitermate onge lukkig moment. Strauss-Kahn zelf overweegt een politieke te rugkeer en wordt daarbij ge steund door de partijtop. Hij zou eind volgende week een van de belangrijkste sprekers zijn op een studiebijeenkomst van de PS over 'de toekomst van het socialisme in Frankrijk'. Het is niet bekend of dat optreden nog doorgang vindt. GPD SAO PAULO - Een kind rent langs honderden illegale elektriciteitsmasten bij de Jardim Pantanal-sloppenwijk in de Braziliaanse stad Sao Paulo. Brazilië kan al geruime tijd niet meer voldoen aan de sterk gestegen vraag naar energie. Op be paalde momenten van de dag wordt de knop domweg omgedraaid en zitten com plete steden zonder elektriciteit. De regering heeft strenge rantsoenering aange kondigd. In reactie hierop maken de inwoners eigen, illegale aftakkingen van het net. Het stroombedrijf van Sao Paulo, Eletropaulo, zegt dat er meer dan 165.000 il legale elektriciteitsaansluitingen in de stad zijn. foto Dario Lopez-Mills/AP door Harm Harkema LONDEN - Een kleine week voor de Britse parlementsver kiezingen wordt de toch al noodlijdende Conservatieve Partij nog eens rauw herinnerd aan de seksuele en financiële schandaaltjes waar zij midden jaren negentig het patent op leek te hebben. Deze week be gon het proces begonnen tegen de multimiljonair Lord Jeffrey Archer, onder meer oud-kandi daat voor het burgemeester schap van Londen. Archer, ooit protégé van Marga ret Thatcher en tot anderhalf jaar geleden op zeer goede voet i verkerend met partijleider Wil liam Hague, staat terecht op verdenking van meineed en po gingen tot verstoring van de rechtsgang. De zaak begon in 1986, toen Ar cher vice-voorzitter van de To ries was. The Daily Star onthul de destijds dat Archer tegen betaling had gevoosd met een prostituee, op perverse wijze nog wel. Archer ontkende, daagde het boulevardblad voor de rechter, haalde zijn gelijk en de Daily Star moest hem een schadevergoeding van een half miljoen pond betalen. Einde verhaal, zo leek het, tot dat Archer in 1999 met steun van zijn goede vriend William Hague werd uitverkoren als de Conservatieve kandidaat voor het prestigieuze burgemeester schap van Londen. Menigeen noemde Archer op voorhand al een risico. Hij mocht dan schijnbaar smet teloos uit de affaire met de pros tituee tevoorschijn zijn geko men, op andere momenten had Archer er blijk van gegeven het niet zo nauw met de waarheid te nemen. Op zijn curriculum vitae loog hij er ooit een academische graad bijer was sprake van du bieuze aandelenhandeltjes en hij werd in verband gebracht met een winkeldiefstal in Cana da. Maar William Hague had Archer geloofd toen die op zijn vraag of er nog lijken in de kast hingen, met een ferm 'nee' had geantwoord. Zondagsblad De journalistiek was minder overtuigd en stortte zich en thousiast op Archers verleden. Al gauw kreeg het zondagsblad News of the World een voorma lige 'goede vriend' van Archer aan de praat. Ted Francis kreeg een behoorlijk bedrag van de ta bloid op zijn bankrekening bij geschreven voor zijn onthulling dat Archer hem in 1986 ge vraagd. had een vals alibi te ver schaffen voor de avond waarop hij de prostituee bezocht zou hebben. Dus toch! William Hague was woedend en Archer moest onmiddellijk het veld ruimen als burgemeesters kandidaat. Het openbaar mi nisterie begon de voorbereidin gen voor een rechtzaak. Archer bleef het bezoek aan de prosti tuee ontkennen en zei nu dat hij destijds uit eten was geweest met zijn toenmalige medewerk ster. wier identiteit hij destijds wilde beschermen. Maar nie mand geloofde Archer nog. Dat wantrouwen bleek terecht, want al gauw bleek dat die me dewerkster destijds helemaal niet in het land was en dus niet met Archer gegeten kon hebben. Auto-ongeluk Bizar detail: de prostituee in kwestie, de 50-jarige Monica Coghlan, is eind april om het le ven gekomen bij een auto-onge luk. De aanklager was overi gens niet van plan haar als getuige op te roepen. Hij denkt ook zonder haar over voldoende bewijs te beschikken om ook de ze Conservatieve politicus ach ter de tralies te krijgen. GPD (Advertentie) Zuidweg 20a, Zonnemaire Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl door Theo Haerkens JAKARTA - De Indonesische president Abdurrahman Wahid heeft gisteren voor de derde keer zijn kabinet gewijzigd. Onder anderen ontsloeg hij coördine rend minister Susilo Banxbang Yudhoyono van Veiligheid, So ciale-, en Politieke Zaken. Yud hoyono bedankte voor een an dere post in het kabinet. Ook procureur-generaal Mar- zuki Darusman, minister Sar- wono Kusumaatmadja van Ma rinezaken en Cacuk Sudarjanto van Economische Ontwikkeling werden eervol heengezonden. Landelijk politiechef Biman- toro kreeg eveneens zijn congé, maar weigerde zijn functie neer te leggen, omdat toestemming van het paiiement ontbrak. De ingreep moet de doelmatigheid en de samenwerking in het ka binet verbeteren, aldus de offi ciële verklax-ing. Maar er wordt ook gezegd dat Wahid het drie tal ervan beschxxldigt, dat ze te gen hem samenspannen. Zij weerhielden hem ervan de staat van beleg af te kondigen. Veivanging van de gewezen vier-sterrengeneraal Yudhoyo no door minister van Verkeer Agum Gumelar is ook bedoeld om Wahids relatie met Megawa ti Soekarnoputri te verbeteren. Gumelar, eveneens een gepen sioneerd generaal, staat op goe de voet met haax\ Procureur-generaal Darusman wordt vexvangen door minister van Justitie Baharudin Lopa. Darusman pleitte de president pas op het allerlaatste moment vrij van betrokkenheid in de twee corruptiezaken die aanlei ding waren tot de afzettingspro cedure. Wahid zou ook ontevre den zijn over de resultaten van de voormalige mensenrechten activist in de strijd tegen de cor ruptie en mensenrechtenschen dingen. Minister Lopa geldt als een fer vent corruptiebestrijder. Hij wordt op Justitie opgevolgd door de secretaris van het kabi net, Marsilam Simanjuntak, een jurist die al ruim twintig jaar met Wahid samenwerkt. Parlementariërs zien geen re den om de afzettingsprocedure, die vanaf woensdag tegen Wa hid loopt, af te blazen. De presi dent dreigde opnieuw hard in te grijpen als het parlement de procedure niet stopt. Het krijgt daarvoor een week de tijd. Mi nister van Defensie Mahfud kondigde aan, dat hij de staat van beleg of de noodtoestand niet wil meemaken en dan zelf aftreedt. De strijdkrachten herhaalden dat Wahid niet op hen hoeft te rekenen. De president denkt nog steeds dat hij tot een vergelijk kan ko men met het parlement en vice- president Megawati. Als Wahid het veld ruimt, volgt zij hem op. De president herhaalde dat al lerminst van plan te zijn. Vol gens hem valt het land dan uit een. GPD (Advertentie) /mm Kijk voor meer informatie over X I U I |3 één van onze 14 vestigingen op: www.tulpkeukens.nl JAKARTA -Ironischer kon het haast niet. Op de dag dat het Engelstalige dagblad Indonesian Observer de schijnwerper richtte op coördinerend minister Susilo Bambang Yudhoyono en hem in zijn hoofdredactioneel commentaar uitbun dig prees, vloog de minister de laan uit. Yudhoyono voorkwam afgelopen week samen met enkele andere vertrouwelin gen dat Wahid de staat van beleg afkon digde. De krant noemde het 'zeer gelukkig dat Indonesië een minister heeft van het kaliber van Yudhoyono' en kende hem een belangrijke rol toe bij het nu lopende pro ces dat bepaalt 'of het land een desastreu ze toekomst tegemoet gaat of zijn proble men te boven komt en de weg vindt naar een glorieuze toekomst'. De gebeurtenis van gisteren illustreert aardig hoe onvoorspelbaar de Indonesi sche politiek is geworden. Yudhoyono, een gepensioneerd vier-sterrengeneraal, gold als een gematigd hexvormer en zeker niet als een hemelbestormer Wahid leun de zwaar op hem, maar de minister be tuigde vorige week - kort voor het parle ment besloot de afzettingsprocedure in werking te stellen - ook zijn steun aan Me gawati Soekarnoputri. De dochter van In- donesiës eerste president, Soekarno, loopt zich warm om het roer op 1 augustus over te nemen. GPD LOUGHBOROUGH - Mensen die last hebben van vermoeid heid kunnen beter 's middags een dutje doen van tien minuten dan 's nachts twee uur langer slapen. Een langere nachtrust kan zelfs anti-productief werken. Het onderzoek is uitgevoerd door Jim Horne van het slaapon- derzoekinstituut in het Midden-Engelse Loughborough. Als mensen een week lang twee uur extra slapen, vermindert dit volgens Horne de productiviteit. Een paar uur langer slapen per nacht, ook al helpt het tegen veimoeidheid in de middag, zorgt er verder voor dat mensen moeilijker in slaap komen. Ook slapen mensen minder goed en worden ze vaker 's nachts wakker. De onderzoeker zegt verder dat televisiekijken, lezen of klet sen bijna net zo goed zijn als een goede nachtrust om vermoei de momenten tegen te gaan. ANP KOPENHAGEN - Alleenstaande Deense moeders worden verplicht de naam van de vader van hun kind te noemen. Wei geren zij dat, dan worden zij strafrechtelijk vervolgd. Het Deense parlement heeft gisteren met een grote meerderheid een wet aangenomen waarin dit is vastgelegd. Minister Jensen van Justitie vond wetgeving op dit punt no dig omdat hij van mening is dat kinderen het recht hebben te weten wie hun ouders zijn. Volgens het ministerie van Justitie worden elk jaar in Denemarken 150 kinderen geboren van wie de moeder de naam van de vader niet wil noemen. AFP SYDNEY - Even zat de Australiër in zak in as: ontslagen wor den is immers geen pretje. Maar de depressie duurde niet lang, een uurtje later bleek dat de man de jackpot had gewonnen. De Australiër, die anoniem wil blijven, werd om negen uur 's ochtends met nog honderd collega's ontslagen bij een scheepswerf. Hij reed meteen nieuwe werkgevers af. Totdat hij op zijn autoradio hoorde dat de jackpot van ruim elf miljoen gulden was gevallen. Hij viste het verkreukelde lot uit zijn broekzak en bleek de winnaar. ANP/RTR FRANKFURT - Overvallers hebben gisteren in het Duitse Frankfurt am Main bijna zes miljoen gulden buitgemaakt bij een overval op een geldtransport. Daarbij raakte de 26-jarige chauffeur van de geldwagen gewond. Het is de tweede overval op een geldwagen in enkele dagen. Bij een spectaculaire overval op maandag werd in Düsseldorf ruim twee miljoen gulden geroofd. De overval van gisteren vond plaats voor een hotel. De daders sloegen toe toen de 41-jarige bijrijder van de chauffeur de ge- pantserde wagen had verlaten om in het hotel geld af te halen. De twee hadden al op negen plaatsen geld gehaald voordat ze bij het hotel kwamen. Toen de bij lijder terugkeerde naar zijn geldwagen, was deze verdwenen. Een kwartier later vond de politie de chauffeur en het voertuig terug bij een park. DPA GENÈVE - De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (Unhcr) moet fors bezuinigen. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, Ruud Lubbers, heeft gisteren in Genè- ve aangekondigd dat de begroting voor 2002 zo'n veertien procent lager uitkomt dan die van dit jaar. Het aantal arbeids plaatsen zal met ruim 760 dalen. Het budget wordt teruggebracht naar 825 miljoen dollar (ruim twee miljard gulden). Dat is 130 miljoen dollar minder dan de begroting van dit jaar. AFP/ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Een 21-jarige studen te uit Duinkerken is op klaar lichte dag in een bomvolle trein verkracht door vier jongeren. Op het moment van de ver krachting bevonden zich zeker tweehonderd reizigers in de re gionale trein die van Duinker ken naar Lille reed. Niemand heeft een hand uitgestoken, nie mand heeft aan de noodrem ge trokken, niemand heeft met een mobiele telefoon de politie pro beren te waarschuwen. De con ducteur zei 'niets bijzonders' te hebben gezien. Het drama heeft zich afgespeeld op 24 mei in de namiddag maar is pas nu in de openbaarheid ge komen, omdat de politie twee van de vier daders inmiddels heeft gearresteerd. Het slacht offer herkende hen van foto's die haar werden voorgelegd. Twee van de daders, veertien en zes tien jaar oud, bleken al eerder met de politie in aanraking te zijn geweest vanwege seksuele intimidatie. De jonge vrouw, studente En gels aan de universiteit in Lille, had op de bewuste dag haar ou ders in Duinkerken bezocht. In het rijtuig hield zich ook een groep .jongeren op, afkomstig uit een immigrantenwijk in Lil le. De knapen waren naar het strand geweest en vielen van het begin af aan reizigers lastig. Het slachtoffer moest het het meest ontgelden. Aanvankelijk 'beperkten' de daders zich tot het maken van obscene opmerkingen maar toen de studente aanstalten maakte naar een andere wagon te vertrekken, werd ze met broekriemen vastgebonden en geheel uitgekleed. Twee van de vier verkrachtten haar. De nachtmerrie duurde een half uur. Toen de trein het station van Lille binnenreed, stapten de daders uit alsof er niets was ge beurd. Hun voorbeeld werd ge volgd door de medereizigers. Volledig overstuur belde het slachtoffer haar ouders, die op hun beurt de politie inlichtten. De twee verkrachters zijn in middels voorgeleid aan de kin derrechter. De andere twee zijn op vrije voeten gesteld, omdat de studente nog geen getuigen heeft kunnen vinden die kunnen beamen dat ze medeplichtig zijn geweest aan de collectieve ver krachting. GPD door Frank Hendrickx MOSKOU - De gezondheidstoe stand van Russische jongeren neemt catastrofale vormen aan. Van alle tieners die de middel bare school verlaten, heeft 90 procent één of meer chronische aandoeningen. Dat blijkt uit een rapport van het Russische ministerie van Volksgezond heid. Slechts één op de tien school verlaters is als gezond te be schouwen, zo stelt het rapport dat werd geschreven naar aan leiding van de Internationale Dag van het Kind. Behalve het aantal chronische ziektes is ook het aantal geestelijke aandoe ningen schrikbarend gestegen. Er zijn nu 25 procent meer gees telijk gestoorden dan vijf jaar geleden. Volgens het rapport hebben kinderen die leven in een weeshuis het vaakst psychi atrische problemen. Een toenemend aantal jongeren vertoont verschijnselen van al coholisme. Volgens statistieken van de Russische politie vindt 20 procent van de misdrijven gepleegd door minderjarigen plaats in een toestand van 'alco holvergiftiging'. Het drugsge- bruik onder tieners neemt vor men van een epidemie aan. Op iedere 100.000 jongeren hebben er 762 ernstige drugs- of alco holproblemen. De verspreiding van besmette lijke ziektes is het afgelopen jaar iets teruggelopen. Maar in de armste gebieden van Rusland ligt het aantal gevallen van ziektes als mazelen en tbc soms wel vijftien keer hoger dan het landelijke gemiddelde. Dit is vooral het gevolg van gebrekki ge vaccinatie. Het aantal kinderen in Rusland is de afgelopen tien jaar met zes miljoen gedaald. Veel ouders blijken bovendien niet in staat hun kinderen op te voeden. Het aantal straatkinderen is sterk gestegen, maar betrouwbare cijfers zijn er niet. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5