PZC Toezicht op Oosterschelde faalt ran Hard uitzetbeleid vluchtelingen plaatst gemeenten voor dilemma 11 't Is bar en boos, zo fel groeit de oude meekrap Provincie wil voor 135 megawatt aan nieuwe windmolens plaatsen Begin aanleg voetgangers tunneltje 50%» Keukemarket Politie heeft slechts een patrouilleboot beschikbaar Vlissinger aangehouden Drugsdealers veroordeeld Fietsersbond houdt tocht langs Oosterschelde KEUKENIVIARKET INTRODUCEERT AY zeeuwse almanak Zuinig Tweede Pinksterdag geopend 2e PINKSTERDAG GEOPEND ÉApüni Nil UMI AlLES OP SCHERP BIJ KEUKENMAXX MIDDEN zaterdag 2 juni 2001 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De controle op het naleven van de Natuur beschermingswet in de Ooster schelde is onvoldoende. Met name het toezicht door de wa- terpolitie (Korps Landelijke Politie Diensten) schiet tekort. Het is nodig de handhaving van de spelregels, zeker in het toeristisch hoogseizoen, te ver beteren. Gedeputeerde Staten moeten daarom actie onderne- Die wens legde de Statencom missie ruimte, milieu en water gisteren op tafel bij de behande ling van het beheer- en inrich tingsplan Oosterschelde. Ver schillende commissieleden toonden zich bezorgd over de slechte controle. „Het aantal processen-verbaal in het Oosterscheldegebied daalt. Dat komt heus niet door de goedheid van de mensen", zei CDA'er H. van Waveren. „Het gaat gewoon niet goed met de controle." PvdA-Statenlid M. Ie Roy wees erop dat de waterpolitie voor Wester- en Oosterschelde maar één patrouilleboot beschikbaar heeft. „Dat is in elk geval in het hoogseizoen veel te wei nig." Toezicht Ook I. Vogelaar (WD) maakte zich ongerust over de handha ving van de Natuurbescher mingswet. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, natuurbeheer) er kende dat de inzet van de water politie een probleem is, al acht het Korps Landelijke Politie Diensten de controle wel vol doende. Hij gaf aan dat ook het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde het toezicht op de regels minimaal vindt. „Het moet eigenlijk verbeteren", al dus De Kok. Statenlid Vogelaar was teleur gesteld dat in het beheer- en in richtingenplan geen ruimte is voor verdere uitbreiding van het aantal ligplaatsen voor de wa tersport. Hij vond dat de Oos terschelde niet als druk bevaren kan worden bestempeld, hoog uit tijdens enkele pieken in het hoogseizoen is er veel drukte. Volgens hem blijven de meeste boten in de havens en komen de eigenaren niet op het water. Hij pleitte voor onderzoek naar de vaarmobiliteit. Gedeputeerde De Kok merkte op dat er op grond van bestaan de afspraken nog ruimte is voor 400 nieuwe ligplaatsen. „Die moeten we eerst maar eens in vullen en daarna zien we ver der." De Kok stelde dat gemeenten wel stonden te dringen om nieu we ligplaatsen binnen te halen, maar de werkelijke aanleg ver loopt langzaam. De gedeputeer de herinnerde eraan dat het Rijk geen verdere uitbreiding van ligplaatsen in het Oosterschel degebied wenst. SGP'er G. Roeland wilde weten wat de gevolgen zijn van het weer toelaten van zoet water in de Oosterschelde voor de visse rij. Brakke zones VVD'er Vogelaar sprak het her stel van brakke zones wel aan; hij was minder gecharmeerd van terugkeer van een verbin ding tussen Wester- en Ooster schelde. Gedeputeerde De Kok zei dat het toelaten van zoet water voorzichtig moet worden bena derd. Er wordt in de aangekon digde visie voor de Deltawate ren nader op ingegaan. De commissieleden Vogelaar en Van Waveren hadden moeite met een absoluut jachtverbod, hoewel dat conform de Natuur beschermingswet is. Ze stelden dat bejaging om landbouw- schade te beperken in elk geval mogelijk moet zijn. Zoute kwel Het verzachten van de abrupte overgangen tussen water en land, om zo binnen- en buiten dijkse natuur te verbinden, mag niet ten koste gaan van belang rijke agrarische gronden, meen de Vogelaar. Hij waarschuwde voor de nadelige gevolgen van zoute kwel. Wethouder Heijning mocht het eerste stukje rails wegslijpen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Met een haakse slijper heeft de Goese wethouder S. Heijning gisteren het eerste stukje rail weggezaagd om ruimte te maken voor een voet gangerstunneltje bij het station in Goes. In december moeten treinpassagiers van de noord kant van het spoor naar de zuid kant kunnen lopen, door het verlengde van het huidige per rontunneltje naar een nieuw aan te leggen plein. Daarvoor moet aannemingsbe drijf Colijn uit Nieuwendijk in een open bouwput twee tunnel segmenten bouwen. Het eerste is half augustus klaar en zal in het laatste weekeninde van die maand onder het hoofdspoor te gen het bestaande tunneltje worden aangeschoven. In het zelfde weekeinde wordt de doorbraak naar het perrontun neltje gemaakt. Het treinver keer tussen Goes en Middelburg wordt die dagen stilgegelegd. De tweede tunnelmoot wordt daarna gebouwd en in het ver lengde van de eerste geschoven. Daarvan ondervindt het trein verkeer geen hinder, want het komt ongeveer op de plaats van de bouwput, waarvoor Heijning vrijdag een begin maakte. Twee opstelsporen moeten tijdelijk wijken. Als in totaal 41 meter nieuwe tunnel is gelegd, wordt de zui delijke uitgang naar het Sta tionpark gebouwd en kunnen de opstelsporen worden terugge legd. Tussen de sporen komen twee lichtkoepels, zodat het tunneltje niet uitsluitend met kunstlicht hoeft te worden ver licht. Opdrachtgevers voor de bouw van het tunneltje zijn de ge meente Goes en Railinfrabe- heer. Het tunneltje moet het huidige stationsplein aan de noordkant verbinden met een volwaardig plein aan de zuid kant. Daar komen bushaltes, taxistandplaatsen en een fiet senstalling met beperkt toe zicht. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Er liggen seri euze plannen om komende tijd voor 135 megawatt aan nieuw windvermogen in Zeeland te plaatsen. Gevoegd bij de al be staande 55 megawatt, zal de provincie de landelijk opgeleg de verplichting om in 2010 ten minste voor 205 megawatt windenergie opgesteld te heb ben, wel halen. Het streven van de provincie zelf is om op 250 megawatt uit te komen. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, milieu) zei dit gisteren in de Statencommissie ruimte, mi lieu en water. Hij had goede hoop dat Rijkswaterstaat Zee land zich minder afwijzend gaat opstellen tegenover plaatsing van turbines op en om waterke ringen. De gedeputeerde kon digde aan binnenkort met Rijkswaterstaat hierover te praten. Hij zag op Neeltje Jans en de Oesterdam goede moge lijkheden voor windmolens. Poppelaars was bezorgder over de opstelling van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, dat een dikke vinger in de pap heeft bij de komst van molens in het Oosterscheldege bied. ,Daar moeten we meer een vinger aan de pols houden dan bij Rijkswaterstaat." Statenleden L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA) en M. Wiersma (GroenLinks) noemden de Oos terschelde nadrukkelijk als gunstige vestigingsplaats voor meer windstroom. In het nieuwe beheer- en inrichtingsplan voor de zeearm staat dat windmolens aan de Oosterschelde alleen mo- VLISSINGEN - Een 44-jarige Vlissinger is gisteren aangehou den voor vernieling en bedrei ging van personeel van een openbaar gebouw. De man werd kort hierop aangehouden. Na verhoor kon hij met een dag vaarding vertrekken. gelijk zijn bij de grote water staatkundige werken. De commissieleden gingen ove rigens akkoord met het sluiten van een nieuwe Bestuursover eenkomst Landelijke Ontwik keling Windenergie (BLOW), waarin Zeeland zich vastlegt op een vermogen van tenminste 205 megawatt in 2010. Ze wil den wel weten op Gedeputeerde Staten zonodig dwingende maatregelen gaan opleggen aan gemeenten die in gebreke blij ven bij het realiseren van wind molens. P. van Veen-de Rechter (D66) had niet de indruk dat de wind bij de gemeenten nu ineens anders zal gaan waaien. Poppelaars hield wat dwang be treft de boot enigszins af. Hij wees erop dat in de nieuwe overeenkomst het jaar 2005 een ijkmoment is om te zien of de gemeenten zich voldoende in spannen. Dan kan worden bezien of de provincie rich ting gemeenten eisen gaat op leggen. „Ik kan me geen gemeente in Zeeland voorstellen die op voorhand zegt: op mijn gebied geen windmolens. Wanneer het ergens moeizaam verloopt, ligt dat vooral aan de procedures en de bezwaren van de omwo nenden." BREDA - Twee inwoners van Vlissingen (29 en 25 jaar) zijn gisteren in Breda voor het ver voeren van heroïne, cocaïne en amfetamine veroordeeld tot elk vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Het duo werd in februari aange houden op een parkeerplaats langs de A58 bij Bergen op Zoom. De 29-jarige Vlissinger trok de aandacht van de politie toen hij een grote plak hasj te voorschijn haalde en een joint draaide. De 25-jarige verdachte bleek 110 gram hard drugs op zak te hebben en in de auto werd nog meer cocaïne gevonden. mm door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Wat jaren geleden begon als een ideetje van de toenmalige voorzitter van streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland groeide voor Leen Breure uit Sint-Maartensdijk uit tot een hobby. Achter zijn woning en her en der op andere plekken zette hij meekrap neer. Nog al tijd hoopt hij iemand te vinden die ermee aan het kleuren slaat. Koud terug van vakantie staat Breure gebogen in zijn tuin: woekerend groen tussen het bewust geplante groen weg te halen. Stil zitten is niks voor de voormalige fruitteler, die nog altijd ondanks dat hij in 1995 uit het vak stapte dertig are pe ren (conferences) houdt. Zijn jarenlange werk vanaf 1963 in de buitenlucht zit tot in zijn te nen. „Watmoet je anders met je vrije tijd? Als fruitteler ben je een heel jaar aan het werk. In de winter heb je het nog druk ker, bij wijze van spreken." Opvolgers hadden Leen en zijn vrouw Truus niet. De kans die ze in 1995 kregen om bomen te rooien met Europese subsidie werd met beide handen aange grepen. Voor het streekmuse um ging hij daarna sleuten aan oude machines. Daar is ook Breure's voorliefde voor meek rap (rubia tinctorum) komen aanwaaien. Deze plant, die ze ker al vanaf de veertiende eeuw in Zeeland werd verbouwd, was favoriet om zijn wortels. Deze werden tot poeder ver malen en vervolgens als rode verf gebruikt. Voormalig Meestoofman M. Geuze opperde het plan iets meer met de meekrap te gaan doen dan uitsluitend het hou den van een tentoonstellings vitrine. Dat was rond 1995 her innert Breure zich. Hij kreeg plantjes aangeleverd en ver meerderde ze. Zette een flink bed op zijn eigen grond en in de loop der jaren plukjes bij LeenBreure: „Niemand weet meer precies hoe je van meekrap verf maakt." foto Willem Mieras heemtuin en kinderboerderij 't Lamsoortje en uiteraard bij De Meestoof zelf. Van het een kwam het ander, verhalen Leen en zijn vrouw. Zo leverde hij heel recent als hobbykwe ker plantjes aan het project Meekrap 2001 van de stichting Openluchttheater Goeree- Overflakkee. Het is geen moeilijke plant, weet Breure inmiddels uit er varing te vertellen, ,,'t Is bar en boos, zo fel groeit dat. Ken je dat kleefkruid? Zo groeit het loof van deze plant ook." De nabewerking is een wat in gewikkelder verhaal. Na drie jaar is meekrap oogstrijp. Na vijf jaar kan nog meer kwaliteit en kwantiteit uit de plant ge haald worden. Zo'n vijftien honderd tot tweeduizend kilo wortels per hectare. Maar dan. De met stekeltjes (krapjes) uit geruste kluwen wortels moeten van de klei worden ontdaan. In vroeger tijden werden de wor tels op het land te drogen ge legd en schoongemaakt om vervolgens de nadroger (stove) in te gaan. Breure koos voor een wat modernere aanpak. „Ho gedrukspuit erop. En om te drogen zijn de wortels naar de veiling in Sint-Annaland ge gaan." Poeder De kunst is nu de wortels tot poeder te vermalen en er, in ge mengde vorm met bijvoorbeeld aluin, daadwerkelijk mee aan het verven te gaan. Een kunste.- naar uit Heemskerk heeft het geprobeerd, vertelt Truus. „Maar hij zei: Ik krijg geen rood, maar een strontkleur. Het is hem dus niet gelukt." Leen: „Het zou leuk zijn als iemand de wortels ging bewerken. We hebben een paar kistjes staan, maar ik heb geen idee hoeveel verf dat zal zijn. Niemand weet meer precies hoe het moet en het is niet of nauwelijks opge tekend." Het Thoolse echtpaar betreurt dat. Beiden vinden het leuk om de meekrapcultuur levend te houden. Niet alleen planten, maar vooral ook oude planten zitten Breure in het bloed. Nog zo'n ou wet je in zijn tuin is we de; eveneens een plant waar mee kan worden geverfd. Breu re: „Wat ik er mee heb? Ik vind het leuk om oude meubels en machines te restaureren. En zo vind ik ook oude planten leuk. Iemand anders houdt weer van klassieke muziek." WESTENSCHOUWEN - De Fietsersbond houdt morgen in samenwerking met natuurgids Jan Midavaine van het Instituut voor Natuur- en Milieubescher mingseducatie en het Natuurin- formatiepunt Westerschouwen de Oosterscheldefietstocht. De tocht is 55 kilometer lang en is ontwikkeld als alternatief voor de 'Helden van de Oosterschel- de'-wandeltocht. De fietstocht start om 10 uur bij het IVN Natuurinformatiepunt Westerschouwen, Steenweg 13a, op het grote parkeerterrein van Westenschouwen. Fietsers uit zuidelijke regionen kunnen ook op diverse loka- ties op Noord-Beveland begin nen. Routebeschrijvingen kunnen van tevoren worden aange schaft bij alle VW's op Schou- wen-Duiveland en Noord-Be veland en bij de Drukkerij op de Markt in Middelburg. (Advertentie) Hij stond bekend als een gie rigaard, maar zelf beschouw de die Vlissinger het als zijn grote kracht. Zijn zuinigheid kwam goed van pas in zijn werk als schatkistbewaar der. Elke cent diende goed besteed te worden, hield hij zijn onderdanen voor. Het spilzieke personeel had wei nig begrip voor 's mans zuini ge karakter. Gezien de vette bankrekening van het be drijf, zagen zij geen enkele reden het kalmpjes aan te doen. En zo werd hij ondanks zijn jarenlange financiële tucht nog steeds onaange naam getroffen door verzoe ken om nog meer geld. Tot voor kort. Plots waren de be dragen onder de streep ge halveerd. Zijn hart sprong op. Zie je wel dat ze het kun nen, juichte de Vlissinger. Te vreden dat zijn inspanningen dan toch toerden beloond, zette hij onder alle nota's zijn krabbel. Het plezier was echter van korte duur. Toen hij het bank afschrift onder ogen kreeg, bleek hij die maand niet min der maar méér te hebben uit gegeven. Zenuwachtig zoekend naar een verklaring ontdekte hij zijn blunder. Dat uitgere kend hij dat niet had door zien: alle aanvragen waren niet meer in guldens gesteld maar in euro's. Advertentie MEER KASTRUIMTE maandag 4 juni van 11.00 17.00 uur ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD - Al7 - AFSLAG 21, Telefoon 0165 - 51 06 00, Fax 0165-51 06 03, Internet www.keukenmarket.nl Openingstijden; ma tlm vr930-18.00 u, VRIJDAG KOOPAVOND, za 10.00-17.00 u. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In Kerkwerve werden kort geleden vier jeugdige Chinese vluchtelin gen op straat gezet. Hun asielprocedure was afgerond en de nieuwe Vreemdelingenwet gebiedt in dat geval dat er geen opvang meer verleend mag worden aan asielzoekers. In Zierikzee zullen binnenkort twee gezinnen worden uitgewezen. Het gaat om moeders met kinderen die hier al enkele jaren op school zitten. Ze moeten terug naar hun land van herkomst. De afdeling Sociale Zaken maakt zich zor gen over de gevolgen van de nieuwe Vreem delingenwet. Die zorgen staan verwoord in een notitie van de gemeente Schouwen-Duiveland. Eén van de oogmerken van de invoering»van de nieuwe Vreemdelingenwet is een ver snelde asielprocedure waardoor de onze kerheid over het al dan niet mogen blijven in Nederland wordt verkort. Als de vluchte ling volgens de autoriteiten geen kans meer maakt op asiel in Nederland en tegen die be slissing geen beroep heeft aangetekend, dient de vreemdeling uit eigen beweging dit land te verlaten. In de praktij k blij kt echter dat velen dat niet doen. Sommigen komen terecht in het ille gale circuit. Anderen worden dakloos en kloppen aan bij maatschappelijke organi saties zoals de kerkelijke stichting INLIA. Deze organisatie biedt uit humanitaire overwegingen opvang aan letterlijk op straat gezette vreemdelingen. Volgens de notitie van sociale zaken bestaat de verwachting dat de nieuwe Vreemdelin genwet ook op Schouwen-Duiveland tot aanzienlijke problemen kan leiden. De be trokken ambtenaren vinden dat de gemeen tebestuurders niet aan deze zorg voorbij kunnen gaan. „Dat zou een vorm van struis vogelpolitiek zijn", vermeldt de notitie. De gemeenten in de Oosterschelderegio wil len zich in regionaal verband bezinnen op de gevolgen en oplossingen. Dilemma Volgens de notitie van de afdeling sociale zaken mogen echter geen al te hoge ver wachtingen worden gekoesterd over die mogelijke oplossingen. In feite zou de ge meente tegen de voorschriften van het Rijksbeleid in handelen als ze opvang zou bieden aan uitgewezen asielzoekers. Het nieuwe vreemdelingenbeleid scheept de ge meenten op met een zeer moeilijk dilemma. Geen van de leden van de gemeenteraad reageerde toen de notitie deze week aan de orde kwam. „We hebben er in onze fractie nog geen standpunt over ingenomen", zegt E. O verbosch-De Reijger (Pvda). „Persoon lijk maak me er heel erg zorgen over dat er straks zomaar mensen op straat worden ge zet. Dat is echt heel triest. Dan zal er toch iets moeten gebeuren. De gemeente is ten slotte verantwoordelijk voor al haar inwo ners." Ook M. de Pagter-ten Kate (RPF) vindt dat er geen mensen zomaar op straat gezet mo gen worden en ze verwacht dat er landelijk verzet tegen het rijksbeleid zal komen. „Ik huldig het principe van de drie B's. Dat wil zeggen dat mensen in elk geval een bed, een bad en brood geboden moeten worden", zegt J. van der Veer van D66. Eerder al sprak hij met burgemeester Asselberg over dit probleem. Volgens Van der Veer echter kan de gemeen te niet veel doen omdat ze nou eenmaal aan de wet gebonden is. „Misschien is het maar het beste niet te veel officieel te regelen, maar enkele opvangmogelijkheden achter de hand te hebben voor als de nood inder daad aan de man komt." VOOR IEDERE KEIHENK0PER: EEK PRACHTIGE DIGITALE VIDEOCAMERA 8 T.W.V./1.69V *Vra|{ out df anlcvixvwunicn tn onze Jwoitmcn Ziet u onze prijzen, onze leasemo- gelijkbeden, onze aanbiedingen én onze speciale actie dan is het tweede pinksterdag vanaf 10.00 uur wel heel erg genieten bij Keukenmaxx. honderd en dén beukens, duizend en één Ideeën ƒ16.995,- ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Bedr.terrein Vosdonk Tel. 076-5017151 Ma t/m Woe 10.00 -17-30 Do Vr 10.00 - 21.00 Za 10.00 -17.00 Ba GRAHSÖSÖWU31J89 VOOR ONZEGRATH BROCHURE OF KIJK OP INTERNET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 59