Bij Krupp kwamen ze allemaal PZC Brighton bruist helemaal Zwarte lijst Münster Finnair Australië Zwitserland Villa Hügel in Essen Expert British Airways is de overlast van lastige passagiers zat. De luchtvaartmaatschappij is van plan passagiers die al bij de incheckbalies het personeel las tigvallen de toegang tot haar vliegtuigen te weigeren. De nieuwe voorwaarden worden deze maand van kracht. On langs zei de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena te wensen dat er een internationa le zwarte lijst komt van lastige passagiers. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij KLM staat ook niet negatief tegen over zo'n lijst, ook al heeft men die ,,om privacy-redenen" tot nog toe nooit ingevoerd. De Duitse stad Münster pro beert op 15 en 16 juni een wereldrecord te vestigen met een stadsrondleiding die liefst 24 uren duurt. Inbegrepen zijn een wandeling met een nacht wacht rondom de Aasee, een voorstelling in het planetarium, een rondleiding door de haven, een bezoek aan nachtdieren in de dierentuin en een natuurex- cursie bij zonsopgang met een boswachter. Onderweg wordt af en toe gepauzeerd om iets te eten en te drinken. De rondleiding wordt afgesloten met een feest om het wereldrecord te vieren. Informatie over deelname geeft de Stadtwerbung Touristiek, Klemensstrasse 10. Münster: 0049-2514922710. Luchtvaartmaatschappij Finnair verkoopt steeds meer vliegtickets via internet. Logisch vervolg is dan ook dat er tevens elektronisch inge checkt kan worden. Vorige maand is de e-check-in-service geïntroduceerd voor internatio nale vluchten vanaf Helsinki. Passagiers kunnen met hun mo biele telefoon met WAP-functie of via internet inchecken. Bin nenkort kan dat ook door een SMS-bericht te zenden. Bij ge bruik van e-check-in reserveren reizigers zelf een stoel en prin ten ze hun boardingcard. Toerisme is belangrijk voor Australië, en de Australiërs stellen contacten met buiten landers op prijs. Dat zijn de be langrijkste uitkomsten van een onderzoek dat onder een groot aantal Australiërs is gehouden. Van hen gaf 92 procent aan dat meer internationale bezoekers welkom zijn, en dat toerisme de werkgelegenheid bevordert. Eerder dachten Australiërs dat de welvaart in hun land vooral gebaseerd was op landbouw, mijnbouw en de productie van consumptiegoederen, maar na de Olympische Spelen van 2000 is die mening bijgesteld. Meer informatie over Australië op in ternet via www.australia.com zaterdag 2 juni 2001 Koning, keizer, admiraal; bij Krupp kwamen ze allemaal. De groten der aar de waren ooit kind aan huis bij de familie Krupp. Nu is iedereen welkom in Villa Hügel te Essen, voormalige residentie van de bekende Duitse staalfabrikant. T£~ eizer Wilhelm was er twaalf X\jnaal te gast - hij bleef zelfs vier keer overnachten - en Bis marck was er kind aan huis. Ach, wie van de machtigen der aarde kwam niet langs op Villa Hügel, de woonresidentie van de Krupp-dynastie hoog boven de Baldneysee ten zuiden van Essen? Koning, keizer, admi raal, bij Krupp, de staalreus van het Ruhrgebied in Duitsland, kwamen ze allemaal. De lijst van beroemde personen uit bin nen- en buitenland is lang: van de sjah van Perzië tot koning Ullah van Afghanistan, van kei zer Dom Pedro 11 van Brazilë tot koning Fuad van Egypte, van keizer Haile Selassi van Ethio pië tot koning Bhumipol en ko ningin Sirikit van Thailand. De permanente expositie over de geschiedenis van de familie en de onderneming Krupp, in het zogenoemde Kleine Huis naast de villa, toont enkele fo to's van hoog bezoek. Dat Adolf Hitler er ook een paar keer gene reus werd ontvangen, wordt men niet gewaar. Hitier heeft er nooit de nacht doorgebracht, antwoordt de gids desgevraagd. De Führer kwam Gustav Krupp von Bohlen und Halbach een paar keer manen de wapenpro ductie ten behoeve van de oor logsmachinerie toch vooral op te voeren. Van Hitler is ook de befaamde uitdrukking: 'Wij Duitsers zullen niet buigen, wij zijn hard als Krupp-staal'. Villa Hügel is mooi van lelijk heid, wordt gezegd. Het ge bouw, opgetrokken in Frans Villa Hügel en het bijbeho rende park zijn voor het pu bliek toegankelijk. In de villa zijn onder meer de grote ont vangsthal, eetzaal, bibliotheek, gobelinzaal, muzieksalon en werkkamers te bezichtigen. In het Kleine Huis naast de villa is een permanente expositie inge richt over de geschiedenis van de familie en het concern Krupp. In het park met zijn tien tallen boomsoorten kan uitge breid worden gewandeld. Op loopafstand ligt de Baldeney- see, waar tal van mogelijkheden zijn om te recreëren. De entree voor park, villa en kleine huis bedraagt DM 1,50 (volwassenen) en DM 0,50 (kin deren). Openingstijden: dins dag tot en met zondag 10.00- 18.00 uur. In Essen-Brcdeney wijzen bor den 'Route Industriekultur' de weg naar Villa Hügel. zandsteen, is inderdaad geen ar chitectonisch wonder, maar door zijn kolossale afmetingen en ligging te midden van een uitgestrekt en prachtig park toch heel bijzonder. Het telt 269 kamers, waarvan er destijds zo'n honderd ook echt als woon ruimte in gebruik waren. Het is niet overdadig gedecoreerd -dat wil zeggen: er is weinig pracht en praal - maar wat er is, is de moeite van het bekijken waard. Sinds een aantal jaren staat Vil la Hügel op de officiële lijst van industriële erfgoederen en is het opgenomen in de Route Indu striecultuur die door het Ruhr gebied voert Jaarlijks trekt het tegen de honderdduizend be zoekers; in jaren dat er grote kunstexposities worden gehou den zelfs meer dan tweehon derdduizend. Alfred Krupp, kleinzoon van Friedrich Krupp, de oprichter van de fabriek, geeft in 1870 op dracht tot de bouw van de villa. Het huis moet niet alleen als woonverblijf dienen voor toe komstige generaties - de familie woont nog op het fabriekster- rein in het noorden van de stad - maar ook geschikt zijn voor het houden van ontvangsten en an dere representatieve plichtple gingen. Een fraai paleis hoeft het wat hem betreft niet te worden. Krupp geeft niet om esthetische schoonheid. Voor hem is archi tectuur geen artistieke maar een technische discipline. Architec ten vindt hij potentiële geldver- spillers. Het huis moet vooral functioneel zijn. Vandaar dat hij het meteen laat voorzien van onder meer een klimaat- en aircoinstallatie, een verwarmingssysteem en een te lefooninrichting, in die tijd iets volstrekt nieuws Moderne snufjes De villa wordt begin 1873 be trokken. De bouw waarvoor achthonderd arbeiders zijn in gezet, heeft veel langer geduurd dan gedacht en de kosten, aan vankelijk geraamd op een half miljoen mark, zijn vanwege alle moderne snufjes aanmerkelijk overschreden. Alfred Krupp zelf is mede oorzaak van de ver traging en de overschrijding. Hij staat bekend als een gewel dige lastpost die zich met van alles en nog wat bemoeit. Bertha Krupp, zijn vrouw, is hem op het laatst zo zat dat ze bij hem weg gaat. Pas na Alfreds dood in 1887 keert ze terug naar Villa Hügel. Ze sterft een jaar later. De oudste zoon, Friedrich Al fred, en echtgenote Margarethe worden de nieuwe hoofdbewo ners. Zij voeren enkele verbou wingen door en richten het huis naar eigen inzichten in. Met na me aan kunst wordt veel aan dacht besteed. Friedrich Alfred overlijdt in 1902 op 48-jarige leeftijd. Erfgename van de on derneming wordt de oudste van de twee dochters, Bertha. Om dat ze nog maar zestien is, komt de leiding voorlopig in handen van een speciale directie. Ze trouwt een paar jaar later met de diplomaat Gustav von Boh len und Halbach, die dankzij een beschikking van keizer Wil helm zich vanaf dat moment Gustav Krupp von Bohlen und Halbach mag noemen. Gustav wordt niet lang daarna presi dent-directeur van Krupp. Hij en Bertha krijgen acht kinde ren. foto's Werner Rauwerdink/GPD broers en zussen wonen al niet meer thuis. Op 11 april 1945, als Ameri kaanse troepen het Ruhrgebied binnentrekken, wordt hij onder arrest gesteld. Villa Hugel, waar achtereenvolgens drie genera ties hebben gewoond, houdt vanaf dat moment op te bestaan als woonresidentie van de Krupps. Alfried Krupp, die de schuld van zijn vader op zich neemt, wordt in 1948 samen met tien van zijn naaste medewer kers wegens oorlogsmisdaden veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. In 1951 wordt hem gratie verleend en krijgt hij een groot deel van zijn vermo gen terug. Hij belooft nooit meer oorlogswapens te produceren. Het grote Krupp-concern is op last van de geallieerden dan al lang ontmanteld en in delen op gesplitst. Villa Hügel, dat in tegenstelling tot de fabrieken van Krupp de oorlogsjaren vrijwel onge schonden is doorgekomen, wordt direct na de arrestatie van Alfried Krupp in beslag ge nomen en bezet door de Engel sen. Zeven jaar. tot midden 1952, dient het als onderkomen voor de bij na 1900 medewerkers van de Brits-Amerikaanse ko- lencontrolecommissie. De fami lie Krupp, die al eerder te ken nen heeft gegeven de villa niet meer te willen bewonen, brengt het huis later onder in een stich ting, de Alfried Krupp von Boh len und Halbach Stiftung. Villa Hügel dient voortaan vooral culturele, wetenschappelijke en representatieve doeleinden. Rindert Paalman Villa Hügel in Essen heeft de omvang van een paleis. Het park van villa Hügel herbergt diverse kunstwerken, zoals een scheepsschroef van Kruppstaal. De jaren tussen 1910 en 1915 worden wel beschouwd als de gouden jaren van Villa Hügel, waar dan 650 man personeel werkt. Het gaat de onderneming Krupp - inmiddels honderd jaar oud en een wereldconcern met duizenden arbeiders in dienst - zeer voor de wind. Er is genoeg geld voor ingrijpende verbou wingen en uitbreidingen en voor de aankoop van nog meer kunst. Het uitbreken van de Eerste We reldoorlog maakt een eind aan de expansiedrift en dwingt de familie de tering naar de nering te zetten, een situatie die tot in de jaren dertig voortduurt. Om te besparen op de enorme on- derhouds- en energiekosten neemt het gezin enkele jaren zijn intrek in het kleine huis, dat tot dan veelal dienst heeft ge daan als onderkomen voor hoge gasten. Eind 1943 neemt Alfried Krupp von Bohlen und Hal bach, de oudste zoon van Bertha en Gustav, de leiding van de on derneming over. Bertha en Gus tav verlaten enkele maanden la ter Villa Hügel en vestigen zich in Oostenrijk; Alfried is dan de enige van de familie die nog op de heuvel woont. Zijn broers Eckbert en Claus zijn in de oor log gesneuveld; de andere I! Si rif» De promenade van Brighton wordt steeds levendiger. Vanaf de Belgische grens ben je al gauw zes uur onderweg naar Brighton. - Met Hoverspeed vanuit Oostende naar Dover: een uur en drie kwartier. - Via de Eurotunnel vanuit Calais naar Folkestone: 35 minuten. Of met Hoverspeed: 40 minuten. - In beide gevallen volgt nog een rit naar Brighton van grofweg anderhalf uur. - Hoverspeed vaart ook vanuit Dieppe op de Engelse zuidkust. Dat is interessant voor wie een vakantie in Noordwest-Frankrijk wil combineren met een paar dagen Brighton. De prijzen zijn afhankelijk van seizoen, tijdstip en aantal personen. Een vijfdaags retourtje Hoverspeed (vanuit zowel Oostende als Calais) met auto en gezin kost 393 a 816 gulden. Eurotunnel rekent er 560 a 807 gulden voor. Aan hotels is in Brighton een ruime keus. Ze kosten globaal 80 a 140 gulden per nacht. Meer informatie: Brits Toeristenbureau (020-6890002) en internet www.visitbrighton.comwww.hoverspeed.com en www.eurotunnel.nl Aan sterke punten geen gebrek in het bruisende Brighton. De stad heeft met zijn gunstige kli maat, gezellige winkelstraatjes en levendige zee zijde veel te bieden. De stad wordt steeds mooier. Nu de oude West Pier nog. De kermispier. het Royal Pavillion, winkeltjes, restaurantjes, clubs en theaters in The Lanes en North Laine, het kiezelstrand met promenade, het zee-aquarium. Brighton telt zijn zegeningen en bouwt verder aan de toekomst. De VW-employ- ees hebben het niet moeilijk om zieltjes te winnen voor deze stad, die een uur ten zuiden van Londen aan het Kanaal ligt. Tal van Londenaren hebben Brighton ontdekt en pendelen dagelijks van de kust naar de metropool. Laurence Olivier woonde er, Graham Greene, Fatboy Slim. De Tories pleeg den er hun jaarlijkse congres te houden en logeer den in het chique Grand Hotel. Tot de IRA-bom- aanslag van 1984, waarbij vijf doden vielen. Melanie Sensicle rept van 'unique selling points'. De VW-marketingmanager roemt geschiedenis en erfgoed, kunst en cultuur, winkelen en goed eten, de kust. Brighton is een 'product' dat vlot verkoopt. De badplaats ontvangt acht miljoen be zoekers per jaar. Sinds december mag Brighton zich 'city' noemen. Dat gebeurt niet zomaar. Veer tig kandidaat-plaatsen voerden er campagne voor. Regententijd Van vissersdorpje groeide Brighton uit tot stad van 250.000 mensen. De oude kern is het kloppend hart, dat zit ingeklemd tussen East, North en West Street en de kustweg King's Road. Het is een com pact hart, met de pier, het zee-aquarium en het Roval Pavillion er pal tegenaan. Een blokje wan delen door deze straten, om het paviljoen heen, is een mooie kennismaking met Brighton. In zo'n drie kwartier ben j e rondEromheen tref je parken die omrand zijn door statige crèmekleurige hui zen met ronde erkers uit de regententijd. De Brighton Pier is een compleet pretpark. Alles erop en eraan; de toegang is gratis. Een mallemolen, achtbaantje, botsautootjes en handlezers. Hallen herbergen ontelbare gok- en spelkasten. Een hok huisvest de lokale radio. Joekels van meeuwen eten uit je hand. De pier is al een eeuw het trefpunt voor jonge paartjes. Sinds vijf jaar kunnen gelief den er zelfs trouwen. De andere grote attractie van Brighton is het Royal Pavillion. Het lijkt een Eftelingetje, maar dan zonder vliegende tapijten. Dit is de excentrieke erfenis van prins George, die in 1783 neerstreek in Brighton. „Hij wilde ont snappen aan zijn vader en lol hebben", weet mar ketingmanager Melanie. Het artistieke Brighton sprak hem aan. Bovendien had George kroep. Baat had hij bij de dompelingen in zee. „En water- drinken, een mix van melk, krabbeogen en hout worm", gruwt de gids. In 1811 werd de prins re gent, toen vader Edward niet meer capabel was. In 1820 volgde promotie tot King George IV. Aan de waterkant was het twintig jaar geleden een dooie boel. Je kon er hoogstens een hotdog krijgen. Onder de kustweg hadden de vissers vroeger hun opslag. Achter de markante bogen zijn nu barretjes te vinden, zoals de populaire Ho- neyclub. Schilders en beeldhouwers stallen hun spullen buiten uit. Een vishandelaar staat vis te roken. In het Fishing Museum herleeft het verle den. Oude films markeren de start van de filmin dustrie, pakweg 1898. Zo zie je Victoriaanse da mes twee minuten paraderen. Onder meer dankzij grote hopen loterijgeld wordt Brighton nog fraaier. De Dome, de voormalige stallen, bij het Pavillion ondergaat een ingrijpen de verbouwing. Brighton Station heeft zijn oude Regency-glorie terug. De jachthaven wordt aan gekleed met een promenade: winkeltjes, eet tentjes, bars. casino en een Walk of Fame. De tur quoise balustrade langs de kustweg komt vast ook aan de beurt. Helaas, want dat roestige heeft wel wat. Een gebed zonder eind dreigt de West Pier te wor den. Het roestige staaltje Victoriaanse vergane glorie uit 1866 doet denken aan een spannende moordfilm. Waar ooit Charlie Chaplin optrad, stikt het nu van de meeuwen. Als enige pier van dit land staat de West Pier bovenin de monumenten lijst. Elk bruikbaar deeltje dient te worden herge bruikt. In 2004 moet-ie af zijn. Maarten van de Rakt Een aantal Zwitserse vakan tieplaatsen legt zich speci fiek toe op gezinsvakanties, en doet dat onder het landelijk keurmerk 'Gezinnen welkom'. Zes van die plaatsen liggen in Wallis, de populairste Zwitserse regio waar het Nederlandse toe risten betreft. Het Zwitserse verkeerbureau heeft daarom een aparte gezinsbrochure voor deze regio uitgegeven. De bro chure kan gratis aangevraagd worden bij het callcenter van Zwitserland Toerisme: 00800- 10020030, of via e-mail gezin@switzerlandtourism.ch In Mijdrecht is onlangs het eer ste reisbureau geopend dat verbouwd is volgens de Expert- formule. Het voormalige Hol land International-reisbureau krijgt de komende maanden op volgers in Oud-Beijerland en Heerlen. Hierna wordt een eva luatie gehouden en bekijkt men of en waar eventueel aanpassin gen nodig zijn. Het is uiteinde lijk de bedoeling dat daarna in heel Nederland reisbureaus van de Travel Unie, in de praktijk vooral die waar Arke of Holland International op de gevel staat, worden aangepast. De Expert- bureaus lijken nog het meest op reisbureaus-oude-stijl. Travel Unie opent ook nog twee andere soorten reisbureaus in Nederland: de Expressreisbu reaus, bedoeld om snel een reis te boeken of een ticket te kopen, en Experience, vrij grote enter7 tainmentcentra waar onder meer een reis geboekt kan worS den. Van die laatste variaMtë?- men slechts enkele vesttf^Sn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45